Рішення від 08.10.2025 по справі 904/4681/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.10.2025м. ДніпроСправа № 904/4681/25

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мілєвої І.В. за участю секретаря судового засідання Савенко В.А.

за позовом Обухівської окружної прокуратури Київської області, м. Київ в інтересах держави в особі Козинської селищної ради, Київська область, смт. Козин

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтекс Інвест", Дніпропетровська область, м. Дніпро

про стягнення 1 599 102,91 грн

Представники:

прокурор: Масенко А.О.;

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився;

СУТЬ СПОРУ:

Обухівська окружна прокуратура Київської області в інтересах держави в особі Козинської селищної ради звернулась до господарського суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтекс Інвест" про стягнення 1 599 102,91 грн, з яких:

- за договором про закупівлю № 100 від 14.11.2022 - 55 322,96 грн, з яких: 5760,00 грн - основний борг, 1100,16 грн - пеня, 48 000,00 грн - штраф, 90,42 грн - 3% річних, 372,38 грн - інфляційні втрати;

- за договором про закупівлю № 101 від 14.11.2022 - 75 257,13 грн, з яких: 21 320,00 грн - основний борг, 4072,12 грн - пеня, 48 152,00 грн - штраф, 334,69 грн - 3% річних, 1378,32 грн - інфляційні втрати;

- за договором про закупівлю № 105 від 13.12.2022 - 551 586,00 грн, з яких: 376 830,00 грн - основний борг, 71 974,53 грн - пеня, 72 504,00 грн - штраф, 5915,71 грн - 3% річних, 24 361,76 грн - інфляційні втрати;

- за договором про закупівлю № 106 від 13.12.2022 - 230 279,98 грн, з яких: 159 500,00 грн - основний борг, 30 464,50 грн - пеня, 27 500,00 грн - штраф, 2503,93 грн - 3% річних, 10 311,55 грн - інфляційні втрати;

- за договором про закупівлю № 11 від 06.02.2023 - 686 656,84 грн, з яких: 499 200,00 грн - основний борг, 95 347,20 грн - пеня, 52 000,00 грн - штраф, 7836,76 грн - 3% річних, 32 272,88 грн - інфляційні втрати.

Суд ухвалою від 27.08.2025 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі. Ухвалив розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 17.09.2025.

В ухвалі від 27.08.2025 відповідачу було роз'яснено, що відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідно до довідки про доставку електронного листа (а.с.129) ухвала суду від 27.08.2025 доставлена до електронного кабінету відповідача 27.08.2025.

Відзив відповідач до суду не подав.

В підготовче засідання 17.09.2025 з'явився прокурор. Представники позивача та відповідача в підготовче засідання не з'явились.

Суд ухвалою від 17.09.2025 закрив підготовче провадження та призначив справу для судового розгляду по суті у судове засідання на 08.10.2025.

23.09.2025 позивач подав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.

В судове засідання 08.10.2025 з'явився прокурор. Представники позивача та відповідача в підготовче засідання не з'явились.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

14.11.2022 між Козинською селищною радою (покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтекс Інвест" (постачальник) було укладено договір про закупівлю № 100 (далі - договір-1).

Постачальник приймає на себе зобов'язання передати покупцю у власність товари, а покупець зобов'язується сплатити і прийняти вказаний товар (Код ДК 021:2015:09130000-9 - (бензин А-95 Євро-5) у кількості 10000 л (товар), а замовник зобов'язується сплатити і прийняти вказаний товар. (п. 1.1. договору-1).

Товар вважається переданим постачальником і прийнятим замовником по кількості і якості з моменту фактичного отримання товару згідно умов договору (п.2.1. договору-1).

Відпуск товару на АЗС здійснюється через картки на пальне (талони номіналом 10, 15, 20 л) на отримання товару відповідно "Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами", затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1442 від 20.12.1997. (п. 1.2. договору-1).

Загальна сума договору: 480 000,00 грн, у т.ч. ПДВ 31401,87 грн (п. 2.1. договору-1).

Усі розрахунки за договором здійснюються в національній валюті України. Замовник оплату товару здійснює на підставі видаткових накладних та актів приймання-передачі товару шляхом перерахування коштів на рахунок постачальника. (п. 3.1. договору-1).

Строк постачання товару - 5 днів з дня дати підписання договору, але не пізніше 15.12.2022 року (п.5.1. договору-1).

Місце постачання товару: вул. Партизанська, б. 2. смт Козин, Обухівський район, Київська область, 08711 (п.5.2. договору-1).

Товар постачається у формі талонів у кількості відповідно до специфікації до договору шляхом доставки замовнику талонів на заявлену партію товару (п.5.4. договору-1).

Передача талонів замовнику підтверджується підписами сторонами видаткової накладної на товар та акту, які обов'язково повинні містити номенклатуру (асортимент), кількість та ціну товару відповідно до переданих талонів, а також загальну суму до сплати (п.5.5. договору-1).

Постачання товару по талонам здійснюється на АЗС партіями, у асортименті та кількості зазначеній у талоні постачальника. Відвантаження товару замовнику здійснюється за умови пред'явлення талона оператору на АЗС. При цьому талон повинен бути в належному стані та не містити будь-яких печаток, штампів, інших позначень, крім тих, що нанесені постачальником (п.5.8. договору-1).

За безпідставну відмову у відвантаженні товару по талонах на АЗС частково або повністю. Постачальник зобов'язаний сплатити замовнику штраф у розмірі 10% від ціни договору (п.5.14. договору-1).

Замовник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість фактично отриманого Товару (п.6.1.1. договору-1).

Постачальник зобов'язаний забезпечити передачу замовнику талонів та відпуск товару на АЗС в порядку та у строки встановлені договором. (п.6.3.1 договору-1).

Постачальник зобов'язаний забезпечити відпуск товару па АЗС, якість якого відповідає умовам, установленим цим договором, забезпечити відпуск товару по талонам на АЗС цілодобово у робочі та вихідні, дні (п.6.3.2. договору-1).

У разі невиконання або неналежного вимокання своїх зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність, передбачену законодавством України та цим договором (п. 7.1. договору-1).

У разі невиконання або несвоєчасного виконання зобов'язаньпри закупівлі товарів за бюджетні кошти постачальник сплачує замовнику штрафні санкції - пеню у розмірі 0,1 відсотка вартості товару, з яких допущено прострочення виконання за кожен день прострочення (п.7.2. договору-1)

Цей договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2022 року, а в частині розрахунків до повного їх виконання (п. 10.1. договору-1).

На виконання умов договору-1 сторони підписали видаткову накладну № 0031/0000102 (а.с. 29), відповідно до якої покупцю було передано скретч - картки/талони на бензин A-95 у кількості 10000 літрів на суму 480 000,00 грн з ПДВ (48,00 грн з ПДВ за 1 літр).

Позивач оплатив передані йому скретч - картки/талони, на підтвердження чого надано виписку від 18.11.2022 про сплату відповідачу 480 000,00 грн, з призначенням платежу: «бензин для генераторів згідно Договору №100 від 15.11.2022, накладна №0031/0000102 від 15.11.2022» (а.с. 30).

14.11.2022 між Козинською селищною радою (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю Інтекс Інвест" (постачальник) було укладено договір про закупівлю №101 (далі - договір-2).

Постачальник приймає на себе зобов'язання передати замовнику у власність Нафта і дистиляти за кодом ДК 021:2015 - 09130000-9 - (Дизельне паливо Євро-5) у кількості 9260 л (далі - Товар), а замовник зобов'язується сплатити і прийняти вказаний (п.1.1. договору-2).

Товар вважається переданим постачальником і прийнятим замовником по кількості і якості з моменту фактичного отримання товару згідно умов договору (п.2.1. договору-2).

Відпуск товару з АЗС здійснюється через картки на пальне (Талони номіналом 10, 15, 20 л) на отримання товару відповідно «Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами» затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1442 від 20.12.1997(п.1.2. договору-2).

Ціна (сума) договору становить 481520 гривень 00 копійок, у тому числі ПДВ 31501,31грн (п.2.1. договору-2).

Усі розрахунки за договором здійснюються в національній валюті України. Замовник оплату товару здійснює на підставі видаткових накладних та актів приймання-передачі товару шляхом перерахування коштів на рахунок постачальника. (п. 3.1. договору-2).

Строк постачання товару - 5 днів з дня дати підписання договору, але не пізніше 15.12.2022 року (п.5.1. договору-2).

Місце постачання Товару: вул. Партизанська, б. 2. смт Козин, Обухівський район, Київська область, 08711 (п.5.2. договору-2).

Товар постачається у формі талонів у кількості відповідно до специфікації до договору. шляхом доставки замовнику талонів на заявлену партію товару (п.5.4. договору-2).

Передача талонів замовнику підтверджується підписами сторонами видаткової накладної на товар та акту, які обов'язково повинні містити номенклатуру (асортимент), кількість та ціну товару відповідно до переданих талонів, а також загальну суму до сплати (п.5.5. договору-2).

Постачання товару по талонам здійснюється на АЗС партіями, у асортименті та кількості зазначеній у талоні постачальника. Відвантаження товару замовнику здійснюється за умови пред'явлення талона оператору на АЗС. При цьому талон повинен бути в належному стані та не містити будь-яких печаток, штампів, інших позначень, крім тих, що нанесені постачальником (п.5.8. договору-2).

За безпідставну відмову у відвантаженні товару по талонах на АЗС частково або повністю. Постачальник зобов'язаний сплатити замовнику штраф у розмірі 10% від ціни договору. (п.5.14. договору-2).

Замовник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість фактично отриманого Товару (п.6.1.1. договору-2).

Постачальник зобов'язаний забезпечити передачу замовнику талонів та відпуск товару на АЗС в порядку та у строки встановлені договором (п.6.3.1 договору-2).

Постачальник зобов'язаний забезпечити відпуск товару па АЗС, якість якого відповідає умовам, установленим цим договором, забезпечити відпуск товару по талонам на АЗС цілодобово у робочі та вихідні, дні (п.6.3.2. договору-2).

У разі невиконання або неналежного вимокання своїх зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність, передбачену законодавством України та цим договором (п. 7.1. договору-2).

У разі невиконання або несвоєчасного виконання зобов'язаньпри закупівлі товарів за бюджетні кошти постачальник сплачує замовнику штрафні санкції - пеню у розмірі 0,1 відсотка вартості товару, з яких допущено прострочення виконання за кожен день прострочення (п.7.2. договору-2).

Цей договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2022 року, а в частині розрахунків до повного їх виконання (п. 10.1. договору-2).

На виконання умов договору-2 сторони підписали видаткову накладну № 0031/0000103 (а.с. 36), відповідно до якої покупцю було передано скретч - картки/талони на дизпаливо Energy у кількості 9260 літрів на суму 481 520,00 грн з ПДВ (52,00 грн з ПДВ за 1 літр).

Позивач оплатив передані йому скретч - картки/талони, на підтвердження чого надано виписку від 18.11.2022 про сплату відповідачу 481 520,00 грн, з призначенням платежу: «дизельне паливо для генераторів згідно Договору №101 від 15.11.2022, накладна №0031/0000103 від ПДВ- 31501,31 КЕКВ 2275» (а.с. 37).

13.12.2022 між Козинською селищною радою (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю Інтекс Інвест" (постачальник) було укладено договір про закупівлю №105 (далі - договір-3).

Постачальник приймає на себе зобов'язання передати зу власність Нафта і дистиляти за кодом ДК 021:2015 - 09130000-9 - (бензин А-95 Євро-5) у кількості 13680 л (далі - товар), а замовник зобов'язується сплатити і прийняти вказаний товар (п.1.1. договору-3).

Товар вважається переданим постачальником і прийнятим замовником по кількості і якості з моменту фактичного отримання товару згідно умов договору (п.2.1. договору-3).

Відпуск товару з АЗС здійснюється через картки на пальне (Талони номіналом 10. 15, 20 л) на отримання товару відповідно «Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами» затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1442 від 20.12.1997.(п.1.2. договору-3).

Ціна (сума) Договору становить 725040 гривень 00 копійок, у тому числі ПДВ 47432,52грн (п.2.1. договору-3).

Усі розрахунки за договором здійснюються в національній валюті України. Замовник оплату товару здійснює на підставі видаткових накладних та актів приймання-передачі товару шляхом перерахування коштів на рахунок постачальника. (п. 3.1. договору-3).

Строк постачання товару - 5 днів з дня дати підписання договору, але не пізніше 20.12.2022 року (п.5.1. договору-3).

Місце постачання товару: вул. Партизанська, б. 2. смт Кози, Обухівський район, Київська область, 08711 (п.5.2. договору-3).

Товар постачається у формі талонів у кількості відповідно до специфікації до договору. шляхом доставки замовнику талонів на заявлену партію товару(п.5.4. договору-3).

Передача талонів замовнику підтверджується підписами сторонами видаткової накладної на товар та акту, які обов'язково повинні містити номенклатуру (асортимент), кількість та ціну товару відповідно до переданих талонів, а також загальну суму до сплати (п.5.5. договору-3).

Постачання товару по талонам здійснюється на АЗС партіями, у асортименті та кількості зазначеній у талоні постачальника. Відвантаження товару замовнику здійснюється за умови пред'явлення талона оператору на АЗС. При цьому талон повинен бути в належному стані та не містити будь-яких печаток, штампів, інших позначень, крім тих, що нанесені постачальником (п.5.8. договору-3).

За безпідставну відмову у відвантаженні товару по талонах на АЗС частково або повністю. Постачальник зобов'язаний сплатити замовнику штраф у розмірі 10% від ціни договору. (п.5.14. договору-3).

Замовник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість фактично отриманого Товару (п.6.1.1. договору-3).

Постачальник зобов'язаний забезпечити передачу замовнику талонів та відпуск товару на АЗС в порядку та у строки встановлені договором. (п.6.3.1 договору-3).

Постачальник зобов'язаний забезпечити відпуск товару па АЗС, якість якого відповідає умовам, установленим цим договором, забезпечити відпуск товару по талонам на АЗС цілодобово у робочі та вихідні, дні.(п.6.3.2. договору-3).

У разі невиконання або неналежного вимокання своїх зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність, передбачену законодавством України та цим договором (п. 7.1. договору-3).

У разі невиконання або несвоєчасного виконання зобов'язаньпри закупівлі товарів за бюджетні кошти постачальник сплачує замовнику штрафні санкції - пеню у розмірі 0,1 відсотка вартості товару, з яких допущено прострочення виконання за кожен день прострочення (п.7.2. договору-3).

Цей договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2022 року, а в частині розрахунків до повного їх виконання (п. 10.1. договору-3).

На виконання умов договору-3 сторони підписали видаткову накладну № 0031/0000211 (а.с. 44), відповідно до якої покупцю було передано скретч - картки/талони на бензин А-95 у кількості 13680 літрів на суму 725 040,00 грн з ПДВ (53,00 грн з ПДВ за 1 літр).

Позивач оплатив передані йому скретч - картки/талони, на підтвердження чого надано виписку від 28.12.2022 про сплату відповідачу 725 040,00 грн, з призначенням платежу: «за ПММ для генераторів згідно Договору №105 від 13.12.2022, накладна №0031/0000211 від 14.12.2022, в ПДВ- 47432,52 КЕКВ 2275» (а.с. 45).

13.12.2022 між Козинською селищною радою (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю Інтекс Інвест" (постачальник) було укладено договір про закупівлю №106 (далі - договір-4).

Постачальник приймає на себе зобов'язання передати замовнику у власність Нафта і дистиляти за кодом ДК 021:2015 - 09130000-9 - (Дизельне паливо Євро-5) у кількості 5000 л (далі - товар), а замовник зобов'язується сплатити і прийняти вказаний товар (п.1.1. договору-4)

Товар вважається переданим постачальником і прийнятим замовником по кількості і якості з моменту фактичного отримання товару згідно умов договору (п.2.1. договору-4).

Відпуск товару з АЗС здійснюється через картки на пальне (Талони номіналом 10. 15, 20 л) на отримання товару відповідно «Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами» затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1442 від 20.12.1997.(п.1.2. договору-4).

Ціна (сума) договору становить 275000 гривень 00 копійок, у тому числі ПДВ 17990,65грн (п.2.1. договору-4).

Ціна 1 літра товару: 55,00 грн згідно специфікації на товар (з ПДВ) (п.2.2. договору-4).

Усі розрахунки за договором здійснюються в національній валюті України. Замовник оплату товару здійснює на підставі видаткових накладних та актів приймання-передачі товару шляхом перерахування коштів на рахунок постачальника. (п. 3.1. договору-4).

Строк постачання товару - 5 днів з дня дати підписання договору, але не пізніше 20.12.2022 року (п.5.1. договору-4).

Місце постачання Товару: вул. Партизанська, б. 2. смт Козин, Обухівський район, Київська область, 08711 (п.5.2. договору-4).

Товар постачається у формі талонів у кількості відповідно до специфікації до договору. шляхом доставки замовнику талонів на заявлену партію товару(п.5.4. договору-4).

Передача талонів замовнику підтверджується підписами сторонами видаткової накладної на товар та акту, які обов'язково повинні містити номенклатуру (асортимент), кількість та ціну товару відповідно до переданих талонів, а також загальну суму до сплати. (п.5.5. договору-4).

Постачання товару по талонам здійснюється на АЗС партіями, у асортименті та кількості зазначеній у талоні постачальника. Відвантаження товару замовнику здійснюється за умови пред'явлення талона оператору на АЗС. При цьому талон повинен бути в належному стані та не містити будь-яких печаток, штампів, інших позначень, крім тих, що нанесені постачальником (п.5.8. договору-4).

За безпідставну відмову у відвантаженні товару по талонах на АЗС частково або повністю. Постачальник зобов'язаний сплатити замовнику штраф у розмірі 10% від ціни Договору. (п.5.14. договору-4).

Замовник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість фактично отриманого Товару (п.6.1.1. договору-4).

Постачальник зобов'язаний забезпечити передачу замовнику талонів та відпуск товару на АЗС в порядку та у строки встановлені договором. (п.6.3.1 договору-4).

Постачальник зобов'язаний забезпечити відпуск товару па АЗС, якість якого відповідає умовам, установленим цим договором, забезпечити відпуск товару по талонам на АЗС цілодобово у робочі та вихідні, дні.(п.6.3.2. договору-4).

У разі невиконання або неналежного вимокання своїх зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність, передбачену законодавством України та цим договором (п. 7.1. договору-4).

У разі невиконання або несвоєчасного виконання зобов'язаньпри закупівлі товарів за бюджетні кошти постачальник сплачує замовнику штрафні санкції - пеню у розмірі 0,1 відсотка вартості товару, з яких допущено прострочення виконання за кожен день прострочення (п.7.2. договору-4)

Цей договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2022 року, а в частині розрахунків до повного їх виконання (п. 10.1. договору-4).

На виконання умов договору-4 сторони підписали видаткову накладну № 0031/0000213 від 14.12.2022 (а.с. 62), відповідно до якої покупцю було передано скретч - картки/талони на дизпаливо Energy у кількості 5000 літрів на суму 275 000,00 грн з ПДВ (55,00 грн з ПДВ за 1 літр).

Позивач оплатив передані йому скретч - картки/талони, на підтвердження чого надано виписку від 15.12.2022 про сплату відповідачу 275 000,00 грн, з призначенням платежу: «за дизель для генераторів згідно Договору №106 від 13.12.2022, накладна №0031/0000213 від 14.12.2022, в ПДВ- 17990,65 КЕКВ 2275» (а.с. 63).

06.02.2023 між Козинською селищною радою (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю Інтекс Інвест" (постачальник) було укладено договір про закупівлю №11 (далі - договір-5).

Постачальник приймає на себе зобов'язання передати замовнику у власність Нафта і дистиляти за кодом ДК 021:2015 - 09130000-9 - (Дизельне паливо Євро-5) у кількості 10000 л (далі - товар), а замовник зобов'язується сплатити і прийняти вказаний товар (п.1.1. договору-5).

Товар вважається переданим постачальником і прийнятим замовником по кількості і якості з моменту фактичного отримання товару згідно умов договору (п.2.1. договору-5)

Відпуск товару з АЗС здійснюється через картки на пальне (Талони номіналом 10. 15, 20 л) на отримання товару відповідно «Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами» затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1442 від 20.12.1997.(п.1.2. договору-5).

Ціна (сума) договору 520000.00, (п'ятсот двадцять тисяч гривень 00 коп.), у тому числі ПДВ - 34018.69 грн (п.2.1. договору-5).

Усі розрахунки за договором здійснюються в національній валюті України. Замовник оплату товару здійснює на підставі видаткових накладних та актів приймання-передачі товару шляхом перерахування коштів на рахунок постачальника. (п. 3.1. договору-5).

Строк постачання товару - 5 днів з дня дати підписання договору (п.5.1. договору-5).

Місце постачання товару: вул. Партизанська, б. 2. смт Козин, Обухівський район, Київська область, 08711 (п.5.2. договору-5).

Товар постачається у формі талонів у кількості відповідно до специфікації до договору. шляхом доставки замовнику талонів на заявлену партію товару(п.5.4. договору-5).

Передача талонів замовнику підтверджується підписами сторонами видаткової накладної на товар та акту, які обов'язково повинні містити номенклатуру (асортимент), кількість та ціну товару відповідно до переданих талонів, а також загальну суму до сплати. (п.5.5. договору-5).

Постачання товару по талонам здійснюється на АЗС партіями, у асортименті та кількості зазначеній у талоні постачальника. Відвантаження товару замовнику здійснюється за умови пред'явлення талона оператору на АЗС. При цьому талон повинен бути в належному стані та не містити будь-яких печаток, штампів, інших позначень, крім тих, що нанесені постачальником (п.5.8. договору-5).

За безпідставну відмову у відвантаженні товару по талонах на АЗС частково або повністю. Постачальник зобов'язаний сплатити замовнику штраф у розмірі 10% від ціни Договору. (п.5.14. договору-5).

Замовник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість фактично отриманого Товару (п.6.1.1. договору-5).

Постачальник зобов'язаний забезпечити передачу замовнику талонів та відпуск товару на АЗС в порядку та у строки встановлені договором. (п.6.3.1 договору-5).

Постачальник зобов'язаний забезпечити відпуск товару па АЗС, якість якого відповідає умовам, установленим цим договором, забезпечити відпуск товару по талонам на АЗС цілодобово у робочі та вихідні, дні.(п.6.3.2. договору-5).

У разі невиконання або неналежного вимокання своїх зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність, передбачену законодавством України та цим договором (п. 7.1. договору-5).

У разі невиконання або несвоєчасного виконання зобов'язаньпри закупівлі товарів за бюджетні кошти Постачальник сплачує Замовнику штрафні санкції - пеню у розмірі 0,1 відсотка вартості товару, з яких допущено прострочення виконання за кожен день прострочення (п.7.2. договору-5)

Цей договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2023 року, а в частині розрахунків до повного їх виконання (п. 10.1. договору-5).

На виконання умов договору-5 сторони підписали видаткові накладні № 0031/0000054 від 08.02.2023 (а.с. 72) та № 0029/0001761 від 15.12.2023 (а.с.79), відповідно до якої покупцю було передано скретч - картки/талони на дизпаливо Energy у кількості 10000 літрів на суму 260 000,00 грн з ПДВ (52,00 грн з ПДВ за 1 літр).

Позивач оплатив передані йому скретч - картки/талони, на підтвердження чого надано виписки від 09.02.2023 про сплату відповідачу 260 000,00 грн, з призначенням платежу: «паливо згідно Договору №11 від 06.02.2023, накладна №0031/0000054 від 08.02.2023, в т.ч. ПДВ- 17009,35» (а.с. 72) та від 19.12.2023 про сплату 260 000,00грн , з призначенням платежу: « 0118110;2275;за дизпаливо (для генераторів) згідно договору від 06.02.2023, накладна №0029/0001761 від 15.12.2023 в т.ч. ПДВ-43333,33грн КЕКВ 2275».

До позовної заяви долучено перелік скретч - карток, які передані постачальником покупцю та не відпущені на станціях АЗС із зазначенням літражу кожної, приналежності до фірми, штрих коду. На кожній скретч - картці позначено вид та марку палива, номінал картки та штрих код (кожна скретч-картка має власний код).

Так, прокурор вказав, що невикористаних талонів/скретч-карток у позивача залишилося загалом на суму 1 062 610,00 грн.

З огляду на неможливість отримання придбаного товару в установленому договорами порядку внаслідок його відсутності на автозаправних станціях, що здійснюють обслуговування довірчих документів постачальника, Козинська селищна рада звернулась до постачальника з претензію № 162/09-06/07-2025 від 22.01.2025 та № 518/09 06/07-2025 від 05.03.2025 щодо неможливості реалізації талонів за укладеними вище договорами (а.с.100-102).

За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму (ч.1 ст.712 Цивільного кодексу України)

За договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму (ч.1 ст. 265 Господарського кодексу України).

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України).

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ч. 1 ст. 655 Цивільного кодексу України).

Продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу (ч. 1 ст. 662 Цивільного кодексу України).

Постановою Кабінету Міністрів України № 1442 від 20.12.1997 затверджені Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами, як визначають порядок роздрібної торгівлі пальним, оливами, мастилами (далі - нафтопродукти) (далі - Правила № 1442) (у редакції, чинній на час існування спірних відносин).

Торгівля нафтопродуктами, призначеними для відпуску споживачам, здійснюється через мережу автозаправних станцій, автогазозаправних станцій та автогазозаправних пунктів. (абз. 2 п. 3 Правил № 1442).

Розрахунки за реалізовані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із використанням електронних платіжних засобів, паливних карток, талонів, відомостей на відпуск пального тощо) в установленому законодавством порядку. Разом з продукцією споживачеві в обов'язковому порядку видається розрахунковий документ установленої форми на повну суму проведеної операції, який підтверджує факт купівлі товару (пункт 9 Правил № 1442).

Спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2018 № 281/171/578/155, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.09.2008 за № 805/15496, затверджена Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України (далі - Інструкція).

Відповідно до пункту 3 Інструкції талон - спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.

У пунктах 10.3.3.1, 10.3.3.2 Інструкції визначено, що форму, зміст та ступінь захисту бланків талонів установлює емітент талона. При цьому необхідними елементами змісту талона є його серійний та порядковий номери. Заправлення за талонами відображається у змінному звіті АЗС за формою № 17-НП.

Враховуючи вказане, талон є документом, який засвідчує право його власника отримати пальне на АЗС, а тому підписання сторонами видаткової накладної не свідчить про передання постачальником покупцеві товару за договором, а лише підтверджує факт передачі талонів, які надавали право покупцеві на отримання відповідної кількості товару (палива) за договором в майбутньому.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання умов договорів-1,2,3,4 та 5 сторони підписали видаткові накладні № 0031/0000102 від 15.11.2022, № 0031/0000103 від 15.11.2022, №0031/0000211 від 14.12.2022, №0031/0000213 від 14.12.2022, №0031/0000054 від 08.02.2023 та №0029/0001761 від 15.12.2023, відповідно до яких покупцю було передано скретч - картки на бензин та дизпаливо на загальну суму 2 481 560,00 грн з ПДВ.

Суд зазначає, що факт підписання сторонами вищевказаних видаткових накладних не свідчить про факт передачі відповідачем товару позивачу, а лише підтверджує факт передачі талонів, які надавали позивачу право на отримання відповідної кількості товару у майбутньому.

Отже, з моменту передання відповідачем за видатковими накладними скретч-карток на пальне позивачу, останній набув право на отримання нафтопродуктів в об'ємах, які зазначені у видаткових накладних № 0031/0000102 від 15.11.2022, № 0031/0000103 від 15.11.2022, №0031/0000211 від 14.12.2022, №0031/0000213 від 14.12.2022, №0031/0000054 від 08.02.2023 та №0029/0001761 від 15.12.2023.

Суд зазначає, що передача талонів на пальне (скретч-картки), які підтверджують право на отримання товару (а не сам факт його отримання), не звільняє відповідача від обов'язку передати позивачу придбаний ним згідно договору товар, а саме бензин та дизельне паливо.

Позивач здійснив оплату на суму 2 481 560,00 грн, що підтверджується виписками від 18.11.2022 (а.с.30), від 28.12.2022 (а.с.45), від 15.12.2022 (а.с.63), від 09.02.2023 (а.с.72) та від 19.12.2023 (а.с.80).

Продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу (ч. 1 ст. 663 Цивільного кодексу України).

Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України).

Водночас, як зазначено прокурором та не спростовано відповідачем, останнім не передано позивачу замовлений та оплачений товар на загальну суму 1 062 610,00 грн, яка є предметом даного спору.

Як вказано вище, прокурором до позовної заяви долучено перелік скретч - карток, які передані постачальником покупцю та не відпущені на станціях АЗС із зазначенням літражу кожної, приналежності до фірми, штрих коду. На кожній скретч - картці позначено вид та марку палива, номінал картки та штрих код (кожна скретч-картка має власний код).

Господарський суд зазначає, що у спірних скретч-картках строки дії не зазначені, у зв'язку із чим суд дійшов висновку, що вони є безстроковими.

Відповідно до ч. 2 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Позивач направив відповідачу претензію № 162/09-06/07-2025 від 22.01.2025. В якості доказу направлення відповідачу вказаної претензії позивач надав до суду копію згрупованих відправлень від 23.01.2025. Оскільки вищевказану претензію позивач направив відповідачу рекомендованою кореспонденцією, то відповідно до Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень зазначену претензію відповідач мав отримати 28.01.2025 (23.01.2025 + 5 днів).

Таким чином, відповідно до ч. 2 ст. 530 Цивільного кодексу України, відповідач повинен був здійснити поставку спірного бензину та дизпалива у строк до 04.02.2025 включно.

У разі відмови продавця передати проданий товар покупець має право відмовитися від договору купівлі-продажу (ч. 1 ст. 665 Цивільного кодексу України).

Якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми (ч. 1 ст. 670 Цивільного кодексу України).

Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення основного боргу у розмірі 1 062 610,00 грн є правомірними та підлягають задоволенню.

Прокурор нарахував та просить стягнути з відповідача пеню за період з 01.01.2025 по 10.07.2025 та штраф: за договором про закупівлю №100 від 14.11.2022 пеня у розмірі 1100,16грн та штраф 48 000,00 грн; за договором про закупівлю №101 від 14.11.2022 пеня у розмірі 4072,12грн та штраф 48 152,00 грн; за договором про закупівлю №105 від 13.12.2022 пеня у розмірі 71 974,53грн та штраф 72 504,00 грн; за договором про закупівлю №106 від 13.12.2022 пеня у розмірі 30 464,50грн та штраф 27 500,00 грн; за договором про закупівлю №11 від 06.02.2023 пеня у розмірі 95 347,20грн та штраф 52 000,00 грн.

Виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України).

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - сплата неустойки (п.3 ч.1 ст. 611 Цивільного кодексу України).

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч.1 ст.230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

У разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (ч.ч.4, 6 ст. 231 Господарського кодексу України).

Згідно зі ст. ст. 1, 3 Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань», платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано (ч.6 ст.232 Господарського Кодексу України).

Господарським судом здійснено перевірку розрахунку пені та встановлено, що він виконаний неправильно.

Прокурор розраховував пеню з 01.01.2025.

Відповідно до ч. 2 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Позивач направив відповідачу претензію № 162/09-06/07-2025 від 22.01.2025. В якості доказу направлення відповідачу вказаної претензії позивач надав до суду копію згрупованих відправлень від 23.01.2025. Оскільки вищевказану претензію позивач направив відповідачу рекомендованою кореспонденцією, то відповідно до Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень зазначену претензію відповідач мав отримати 28.01.2025 (23.01.2025 + 5 днів).

Таким чином, відповідно до ч. 2 ст. 530 Цивільного кодексу України, відповідач повинен був здійснити поставку спірного бензину та дизпалива у строк до 04.02.2025 включно.

Відповідно до виконаного господарським судом розрахунку до стягнення з відповідача підлягає пеня за період з 05.02.2025 по 10.07.2025 у розмірі:

- за договором про закупівлю №100 від 14.11.2022 пеня у розмірі 898,56 грн та штраф 48 000,00грн;

- за договором про закупівлю №101 від 14.11.2022 пеня у розмірі 3325,92 грн та штраф 48 152,00 грн;

- за договором про закупівлю №105 від 13.12.2022 пеня у розмірі 58 785,48 грн та штраф 72 504,00 грн;

- за договором про закупівлю №106 від 13.12.2022 пеня у розмірі 24 882,00 грн та штраф 27 500,00грн;

- за договором про закупівлю №11 від 06.02.2023 пеня у розмірі 77 875,20 грн та штраф 52 000,00 грн.

Також прокурор нарахував та просить стягнути з відповідача за період з 01.01.2025 по 10.07.2025 3 % річних та інфляційні втрати: за договором про закупівлю №100 від 14.11.2022 інфляційні нарахування у розмірі 372,38 грн та 3% річних у розмірі 90,42 грн; за договором про закупівлю №101 від 14.11.2022 інфляційні нарахування у розмірі 1378,32 грн та 3% річних у розмірі 334,69 грн; за договором про закупівлю №105 від 13.12.2022 інфляційні нарахування у розмірі 24 361,76 грн та 3% річних у розмірі 5915,71 грн; за договором про закупівлю №106 від 13.12.2022 інфляційні нарахування у розмірі 10 311,55 грн та 3% річних у розмірі 2503,93 грн; за договором про закупівлю №11 від 06.02.2023 інфляційні нарахування у розмірі 32 272,88 грн та 3% річних у розмірі 7836,76 грн.

Господарським судом здійснено перевірку розрахунку 3% річних та інфляційних втрат та встановлено, що він виконаний неправильно.

Відповідно до виконаного господарським судом розрахунку до стягнення з відповідача підлягають 3% річних та інфляційні втрати за період з 05.02.2025 по 10.07.2025:

- за договором про закупівлю №100 від 14.11.2022 інфляційні втрати у розмірі 299,66 грн та 3% річних у розмірі 73,85 грн;

- за договором про закупівлю №101 від 14.11.2022 інфляційні втрати у розмірі 1109,17 грн та 3% річних у розмірі 273,36 грн;

- за договором про закупівлю №105 від 13.12.2022 інфляційні втрати у розмірі 19 604,54 грн та 3% річних у розмірі 4831,68 грн;

- за договором про закупівлю №106 від 13.12.2022 інфляційні втрати у розмірі 8297,97 грн та 3% річних у розмірі 2045,10 грн;

- за договором про закупівлю №11 від 06.02.2023 інфляційні втрати у розмірі 25 970,83 грн та 3% річних у розмірі 6400,70 грн.

Господарський суд вважає за доцільне зазначити наступне.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу (ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру").

У визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами (ч. 3 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України).

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу (ч. 4ст. 53 Господарського процесуального кодексу України).

У Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 08.04.1999 № 3-рп/99 Конституційний Суд України, з'ясовуючи поняття "інтереси держави" висловив міркування, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо (п. 3 мотивувальної частини).

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств. Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах (п. 4 мотивувальної частини).

Таким чином "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація "інтересів держави", особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно.

Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17 (п.п. 68,69,70 постанови).

Разом із цим, чинним законодавством чітко не визначено, що необхідно розуміти під «нездійсненням або неналежним здійсненням суб'єктом владних повноважень своїх функцій», у зв'язку із чим прокурор у кожному випадку обґрунтовує та доводить наявність відповідних фактів самостійно з огляду на конкретні обставини справи.

Нездійснення захисту полягає у тому, що уповноважений суб'єкт владних повноважень за наявності факту порушення інтересів держави, маючи відповідні повноваження для їх захисту, всупереч цим інтересам за захистом до суду не звернувся.

Така поведінка (бездіяльність) уповноваженого державного органу може вчинятися з умислом чи з необережності; бути наслідком об'єктивних (відсутність коштів на сплату судового збору, тривале не заповнення вакантної посади юриста) чи суб'єктивних (вчинення дій на користь можливого відповідача, інших корупційних або кримінально караних дій) причин.

Представництво прокурором у суді законних інтересів держави здійснюється у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень.

Прокурор може підтвердити наявність підстав для представництва інтересів держави в суді шляхом надання належного обґрунтування, підтвердженого достатніми доказами, зокрема, але не виключно, повідомленням прокурора на адресу відповідного суб'єкта владних повноважень про звернення до суду, запитами, а також іншими документами, що свідчать про наявність підстав для відповідного представництва.

Представництво прокурором у суді законних інтересів держави здійснюється і у разі, якщо захист цих інтересів не здійснює, або неналежним чином здійснює відповідний орган. При цьому прокурор не зобов'язаний встановлювати причини, за яких позивач не здійснює захист своїх інтересів».

Крім того, жодним нормативним актом не визначено переліку доказів, виключно на підставі яких суд має встановлювати наявність у прокурора підстав для реалізації конституційної функції представництва інтересів держави в суді.

В постанові від 24.04.2019 по справі № 911/1292/18 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду зазначив:

"18. Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) неодноразово звертав увагу на участь прокурора в суді на боці однієї зі сторін як на обставину, що може впливати на дотримання принципу рівності сторін. Оскільки прокурор або посадова особа з аналогічними функціями, пропонуючи задовольнити або відхилити скаргу, стає противником або союзником сторін у справі, його участь може викликати в однієї зі сторін відчуття нерівності (рішення у справі "Ф. В. проти Франції" (F. W. v. France) від 31.03.2005, заява № 61517/00, пункт 27).

19. Водночас, є категорія справ, де підтримка прокурора не порушує справедливого балансу. Так, у справі "Менчинська проти Російської Федерації" (рішення від 15.01.2009, заява № 42454/02, пункт 35) ЄСПЛ висловив таку позицію (у неофіційному перекладі): "Сторонами цивільного провадження виступають позивач і відповідач, яким надаються рівні права, в тому числі право на юридичну допомогу. Підтримка, що надається прокуратурою одній зі сторін, може бути виправдана за певних обставин, наприклад, при захисті інтересів незахищених категорій громадян (дітей, осіб з обмеженими можливостями та інших категорій), які, ймовірно, не в змозі самостійно захищати свої інтереси, або в тих випадках, коли відповідним правопорушенням зачіпаються інтереси великого числа громадян, або у випадках, коли потрібно захистити інтереси держави".

20. ЄСПЛ уникає абстрактного підходу до розгляду питання про участь прокурора у цивільному провадженні. Розглядаючи кожен випадок окремо, суд вирішує, наскільки участь прокурора у розгляді справи відповідала принципу рівноправності сторін. У Рекомендаціях Парламентської Асамблеї Ради Європи від 27.05.2003 №1604 (2003) "Про роль прокуратури в демократичному суспільстві, заснованому на верховенстві закону" щодо функцій органів прокуратури, які не належать до сфери кримінального права, передбачено важливість забезпечити, щоб повноваження і функції прокурорів обмежувалися сферою переслідування осіб, винних у скоєнні кримінальних правопорушень, і вирішення загальних завдань щодо захисту інтересів держави через систему здійснення кримінального правосуддя, а для виконання будь-яких інших функцій були засновані окремі, належним чином розміщені та ефективні органи."

Листом від 28.03.2025 № 684/09-06/14-2025 Козинська селищна рада повідомила Обухівську окружну прокуратуру про факт неналежного виконання ТОВ «Інтекс Інвест» зобов'язань за договорами № 100 від 14.11.2022, № 101 від 14.11.2022, № 105 від 13.12.2022, № 106 від 13.12.2022 та № 11 від 06.02.2023 і просила вжити прокурора заходи щодо захисту інтерсів держави в особі селищної ради шляхом звернення до суду для захисту таких інтересів. (а.с. 109-110).

Обухівська окружна прокуратура 14.05.2025 звернулася із запитом №56-4493ВИХ-25 (а.с.106) до Козинської селищної ради, якому, серед інших, ставилося питання щодо вжитих та запланованих Козинської селищною радою (її структурними підрозділами) заходів у позасудовому та/або судовому порядку, спрямованих на належне виконання постачальниками умов Договорів за № 100 від 14.11.2022, № 101 від 14.11.2022, № 105 від 13.12.2022,№ 106 від 13.12.2022 та № 11 від 06.02.2023 або стягнення коштів за їх неналежне виконання.

Відповідно до листа Козинської селищної ради від 19.05.2025 за № 1107/09-06/14-2025 (а.с. 107) прокуратуру повідомлено, що інших заходів, окрім як направлення листів відповідачу, радою не вживалося.

Отже, як зазначає прокурор, починаючи з дати отримання вказаних запитів, будучи поінформованою про порушення прав територіальної громади, Козинською селищною радою не вжито жодних заходів в порядку претензійно-позовної роботи щодо повернення коштів.

На виконання ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» Обухівською окружною прокуратурою листом № 56-7341вих-25 від 14.08.2025 (а.с. 108) повідомлено Козинську селищну раду про прийняття рішення стосовно представництва інтересів держави шляхом пред'явлення до суду цього позову.

Згідно з висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 (провадження № 12-194гс19), прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого не звернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (п. 43).

Отже, у цій справі прокурор, звертаючись з позовом до суду, дотримався передбачених чинним законодавством вимог для представництва інтересів держави.

З огляду на викладене, зважаючи на те, що має місце прострочення виконання зобов'язання є правомірними та такими, що підлягають частковому задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача 1 545 440,02 грн, з яких: 1 062 610,00 грн - основний борг, 165 767,16грн - пеня, 248 156,00 грн - штраф, 13 624,69 грн - 3% річних, 55 282,17 грн - інфляційні втрати.

Згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог: на прокурора - 644,76 грн (3,36 %), на відповідача - 18 544,47 грн. (96,64 %).

Керуючись ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтекс-Інвест" (49600, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Мандриківська, будинок 47, офіс 206/2, ідентифікаційний код 39821153) на користь Козинської селищної ради (08711, Київська обл., Обухівський р-н, смт Козин, вул. Партизанська, буд. 2, ідентифікаційний код 04362697) 1 545 440,02 грн, з яких: 1 062 610,00 грн - основний борг, 165 767,16грн - пеня, 248 156,00 грн - штраф, 13 624,69 грн - 3% річних, 55 282,17 грн - інфляційні втрати, про що видати наказ.

В решті позову відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтекс-Інвест" (49600, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Мандриківська, будинок 47, офіс 206/2, ідентифікаційний код 39821153) на користь Київської обласної прокуратури (01601 , м. Київ, бул. Лесі Українки, 27/2, ідентифікаційний код 02909996, банк отримувача Держказначейська служба України м. Київ; МФО - 820172; рахунок отримувача UA028201720343190001000015641) витрати по сплаті судового збору у розмірі 18 544,47 грн, про що видати наказ.

Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 08.10.2025

Суддя І.В. Мілєва