Постанова від 06.10.2025 по справі 757/37299/25-п

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/37299/25-п

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2025 року м. Київ

Суддя Печерського районного суду м. Києва Гречана С.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності,

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, займаючого посаду голови комісії з припинення політичної партії «Партія промисловців і підприємців України», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ;

за ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/1092 від 24.07.2025, складеного головним спеціалістом відділу реалізації матеріалів перевірок Департаменту формування Доброчесності політичних фінансів уповноваженою особою Національного агенства з питань запобігання корупції Шокал Ю.В. вбачається, що ОСОБА_1 будучи головою комісії з припинення політичної партії «Партія промисловців і підприємців України», код ЄДРПОУ - 21715677 порушив порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2025 року до 12.05.2025, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 212-21 КУпАП.

Прокурор будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи у судове засідання не з'явився, заяв чи клопотань з процесуальних питань не подано.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Подав додаткові пояснення у яких зазначив, що не є суб'єктом, уповноваженим на подачу звітів. Вважав, що складання протоколу відносно нього, як голови комісії з припинення політичної партії «Партія промисловців і підприємців України» є неправомірним, оскільки у вказаної партії є керівник та уповноважені на подання звітів особи. Крім того наголошував, що протокол не підписано особою, яка притягується до адміністративної відповідальності відповідно до положень ст. 256 КУпАП. В ньому не має відмітки про роз'яснення прав та обов'язків, що передбачено ст. 268 КУпАП. Також, просив відкласти розгляд справи на дату після закінчення воєнного стану та передати справу на розгляд за місцем його проживання у Дніпровський район.

Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С. А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Суд виходить з того, що якщо представники сторін чи інших учасників судового процесу не з'явилися в судове засідання, а суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення, не відкладаючи розгляду справи, він може вирішити спір по суті. Основною умовою відкладення розгляду справи є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Враховуючи строки розгляду справи про адміністративне правопорушення передбачені ст. 212-21 КУпАП та положення ст. 277 КУпАП, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність ОСОБА_1 .

Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши долучені до нього матеріали, суд дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 є головою комісії з припинення політичної партії «Партія промисловців і підприємців України», що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Також, повноваження ОСОБА_1 підтверджуються заявою про згодою на призначення головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) політичної партії «Партія промисловців і підприємців України» від 07.01.2025, та правовим висновком Міністерства юстиції України щодо відповідності вимогам Конституції та законів України, статуту (положенню) громадського формування документів, поданих для державної реєстрації зміни складу комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), голови комісії або ліквідатора політичної партії «Партії промисловців і підприємців України» Міністерства юстиції України від 07.04.2025.

26.12.2023 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23.08.2023 № 3337-1X (далі - Закон № 3337-XI), який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти Звіти.

Частиною 9 ст. 17 Закону «Про політичні партії в Україні», передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Враховуючи вимоги частин третьої та четвертої розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129 - політична партія повинна була подати до Національного агентства Звіт за І квартал 2025 року до 12 травня 2025 року.

Частиною 20 статті 17 Закону передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Список політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк (далі - Списки), розміщений на офіційному вебсайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/83813/.

Політична партія «Партія промисловців і підприємців України», код ЄДРПОУ - 21715677 зазначена у пункті 28 Списку політичних партії, які не подали або несвоєчасно подали Звіти за І квартал 2025 року у визначений Законом строк.

Отже, ОСОБА_1 як голова комісії з припинення політичної партії «Партія промисловців і підприємців України» не забезпечив подання до Національного агентства Звіту за І квартал 2025 року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, про що свідчить Список, оприлюднений на офіційному вебсайті Національного агентства.

Статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Суду не наведено поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру.

Заперечення ОСОБА_1 , що він не є суб'єктом уповноваженим на подачу Звітів повністю спростовується наступним.

Цивільна правоздатність юридичної особи згідно з ч. 4 ст. 91 Цивільного кодексу України виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про її припинення.

Положеннями ст. 23 Закону встановлено, що політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи скасування реєстрації в порядку, встановленому цим та іншими законами Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону визначено, якщо в рішенні суду про скасування реєстрації політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, або його територіальні органи призначають голову, членів такої комісії або ліквідатора політичної партії, її структурних утворень в рішенні про їх припинення. Головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) або ліквідатором призначається, якщо інше не встановлено рішенням суду, керівник органу управління політичної партії або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, а якщо такі керівник та особа відсутні або повідомили про відмову від виконання відповідних обов'язків у формі заяви справжність підпису на якій нотаріально засвідчено, -інша особа яка надала на це свою згоду у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено.

Положенням ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України визначено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени, ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Таким чином, враховуючи вищевикладене Партії, що перебувають у стані ліквідації / припинення, повинні подавати Звіти за відповідні періоди до дати ліквідації / припинення, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Отже, станом на дату складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 як голова комісії з припинення політичної партії «Партія промисловців і підприємців України» не забезпечив подання до Національного агентства Звіту за І квартал 2025 року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, про що свідчить Список, оприлюднений на офіційному вебсайті Національного агентства.

Щодо заперечень ОСОБА_1 , що протокол не підписано особою, яка притягується до адміністративної відповідальності відповідно до положень ст. 256 КУпАП. В ньому не має відмітки про роз'яснення прав та обов'язків, що передбачено ст. 268 КУпАП, суд зазначає наступне.

Національне агентство листом від 26.05.2025 № 50-20/45255-25 з роз'ясненням прав, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, запросило ОСОБА_1 з'явитися 06.06.2025 за адресою: м. Київ, бульв. Миколи Міхновського 28 з метою надання пояснень по суті вчиненого правопорушення та складання протоколу про адміністративне правопорушення (копія листа додається).

Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 0610255878495 вищевказаний лист - отримано.

На запропоновану дату ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки не повідомив, пояснення по суті вчиненого правопорушення не надав.

Оскільки ОСОБА_1 не з'явився на запропоновану дату, Національне агентство листом від 09.06.2025 № 50-20/49654-25 з роз'ясненням прав, передбачених ст. 63 Конституції України ст. 268 КУпАП, повторно запросило останнього з'явитися 19.06.2025 за адресою: АДРЕСА_2 , з метою надання пояснень по суті вчиненого правопорушення та складання протоколу про адміністративне правопорушення.

На запропоновану дату ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки не повідомив, пояснення по суті вчиненого правопорушення не надав.

3 огляду на вищевказане, Національне агентство листом від 15.07.2025 № 50-20/61252-25 з роз'ясненням прав, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, запросило ОСОБА_1 з'явитися 23.07.2025 адресою: м. Київ, бульв. Миколи Міхновського 28 з метою надання пояснень по суті вчиненого правопорушення та складання протоколу про адміністративне правопорушення (копія листа додається).

На запропоновану дату ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки не повідомив, пояснення по суті вчиненого правопорушення не надав, що зафіксовано актом про неявку від 23.07.2025 № 50-28/209

У зазначених листах ОСОБА_1 запропоновано у разі неможливості, з поважних причин, з'явитися на зазначену дату, узгодити дату прибуття до Національного агентства за номером телефону НОМЕР_2 .

Окрім того, повідомлення про дати, на які ОСОБА_1 для надання та складання протоколу про адміністративне правопорушення, опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства в рубриці «Моніторинг діяльності НАЗК» розділ «Виклики уповноважених осіб політичних партій» за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/monitoryng-diyalnosti-natsionalnogo-agenstva/.

За такого, суд приходить до висновку, що Національним агентством вжито всіх достатніх та допустимих заходів повідомлення ОСОБА_1 .

Що стосується клопотання ОСОБА_1 про відкладення розгляду справи на дату після закінчення воєнного стану у зв'язку з неможливістю прибути у судове засідання, суд не вбачає підстав для його задоволенні з огляду на таке.

Судовий розгляд здійснюється за принципом диспозитивності судового провадження, відповідно до якого учасники справи мають рівні права та можливість подання доказів перед судом.

Так, ОСОБА_1 має право викласти свою позицію щодо складеного відносно нього протоколу у письмових поясненнях або залучити до участі адвоката для представлення його інтересів у суді.

Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С. А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Клопотання ОСОБА_1 про передачу справу на розгляд за місцем його проживання у Дніпровський район жодним чином не обґрунтоване та не підтверджене належними та допустимими доказами, відтак підстави для його задоволення відсутні.

Оцінивши наведені докази в їх сукупності, відповідно до вимог статей 251, 252 КУпАП, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 як голова комісії з припинення політичної партії «Партія промисловців і підприємців України» без поважних причин не забезпечив подання до Національного агентства з питань запобігання корупції Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за I квартал 2025 року до 12.05.2025 через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, про що свідчать Списки, оприлюднені на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинила правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 212-21 КУпАП підтверджується даними, які містяться у: протоколі про адміністративне правопорушення № 50-33/1092 від 24.07.2025; витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; роздруківці з вебсайту Національного агентства щодо оприлюднення Списку політичних партій, які не подали свої Звіти за I квартал 2025 року у визначений Законом строк; копією листів Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 26.05.2025 № 50-20/45255-25; від 09.06.2025 № 50-20/49654-25 та від 15.07.2025 № 50-20/61252-25; копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 0610255878495; акт про неявку ОСОБА_1 ; роздруківці з вебсайту Національного агентства щодо повідомлення про дати, на які ОСОБА_1 запрошено для надання пояснень та складання протоколу про адміністративне правопорушення; копією заяви про заміну голови комісії з припинення (ліквідатора) політичної партії; копією заяви на виконання повноважень голови комісії з припинення (ліквідатора) політичної партії; копія правового висновку Міністерства юстиції України.

Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.

При накладенні стягнення на ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, дані про його особу, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність та вважає за доцільне застосувати стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Керуючись ст. ст. 212-21, 275-280, 283-287 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Роз'яснюється, що в разі не сплати штрафу в строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, сума штрафу буде стягнена в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.

Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, до Київського апеляційного суду через районний суд, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Строк виконання постанови три місяці.

Суддя Світлана ГРЕЧАНА