Справа № 147/1759/25
Провадження № 3/147/925/25
02 жовтня 2025 року с-ще Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Мудрак А.М. розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.3 ст. 172-20 КУпАП,
згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, 29 серпня 2025 року о 21.20 год. старший сержант ОСОБА_1 виявлений майором ОСОБА_2 в нетверезому стані на території місця проживання АДРЕСА_1 , в умовах дії особливого періоду - воєнного стану під час виконання обов'язків військової служби. Своїми діями старший сержант ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 роз'яснено права, передбачені ст. 268 КУпАП, та зміст ст. 63 Конституції України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину заперечив та пояснив що цього дня 29 серпня 2025 року о 21.20 год. він перебував вдома на АДРЕСА_1 , бо він був вихідним. В нього є рапорт, відповідно до якого він має право перебувати у вихідний день за межами військової частини. У вказаний день обов'язків військової служби він не виконував. На військові службі у військовій частині НОМЕР_2 в АДРЕСА_2 він мав бути на наступний день о 08.00 год. На підтвердження вказаного ОСОБА_1 надано суду копію рапорту ОСОБА_3 , копію наказу командира в/ч НОМЕР_2 №2709 від 16.07.2025 про організацію та проведення курсу базової загальновійськової підготовки в НОМЕР_3 навчальному батальйоні школи індивідуальної підготовки, копію розкладу занять 2 навчальної роти НОМЕР_3 навчального батальйону в/ч НОМЕР_2 на період з 25.08.2025 по 31.08.2025
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, тощо. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з ч.3 ст. 172-20 КУпАП відповідальність настає у випадку розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, Участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем, перебував в стані сп'яніння за місцем свого проживання в АДРЕСА_1 . Вказане підтверджується протоколом про військове адміністративне правопорушення А1890 №143/25, поясненнями ОСОБА_1 наданими в судовому засіданні та рапортами заступника командира НОМЕР_3 навчального батальйону з морально психологічної підготовки школи індивідуальної підготовки в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_4 від 01.09.2025 та головного сержанта НОМЕР_3 навчального батальйону школи індивідуальної підготовки в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_5 від 01.09.2025.
Згідно з наказом командира в/ч НОМЕР_2 №2709 від 16.07.2025 про організацію та проведення курсу базової загальновійськової підготовки в 1 навчальному батальйоні школи індивідуальної підготовки вихідними днями (днями відпочинку) визначено кожен 7 день від початку підготовки, не зважаючи на те, що він може бути буднім днем.
Відповідно до розкладу занять 2 навчальної роти НОМЕР_3 навчального батальйону в/ч НОМЕР_2 на період з 25.08.2025 по 31.08.2025, п'ятниця 29.08 день відпочинку.
Як вбачається з рапорту ОСОБА_1 останній клопотав перед командиром частини про надання йому дозволу на проживання за межами пункту тимчасового проживання 1 навчального батальйону. Проживати буде за адресою: АДРЕСА_1
Об'єктивна сторона інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення полягає, зокрема, у розпиванні алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння вчинені в умовах особливого періоду.
Отже, для наявності в діях складу інкримінованого правопорушення обов'язковою ознакою об'єктивної сторони є місце його вчинення, а саме - територія військових частин, військових об'єктів.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б підтверджували те, що ОСОБА_1 вживав алкоголь на території військової частини чи військовому об'єкті або виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані. Не здобуто таких доказів й під час розгляду справи в суді.
З досліджених в судовому засіданні доказів встановлено, що сержант ОСОБА_1 , перебуваючи вдома у день відпочинку був у стані алкогольного сп'яніння. Доказів того що він виконував обов'язки військової служби в інкримінований згідно з протоколом про адміністративне правопорушення час та місці суду не надано.
Враховуючи зазначене, суд дійшов до висновку, що у справі відсутні допустимі та достатні докази, які б підтверджували наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення не є єдиним джерелом доказів у справі про адміністративне правопорушення та підлягає оцінці в сукупності з іншими доказами.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, а всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності суд дійшов до переконання, що наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП, не підтверджуються зібраними у справі доказами.
Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене провадження у справі слід закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 221, 247, 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.3 ст. 172-20 КУпАП закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з часу її винесення через Тростянецький районний суд Вінницької області.
Повний текст постанови виготовлений 06 жовтня 2025 року.
Суддя А.М. Мудрак