про передачу адміністративної справи
з одного адміністративного суду до іншого
06 жовтня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/4652/25-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Кушнір В.О., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Фінансово-економічного управління Служби безпеки України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Адвокат Єрьоміна В.А. звернулась з позовом в інтересах ОСОБА_1 , в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Фінансово-економічного управління Служби безпеки України щодо відмови у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , розрахованого відповідно до вимог ст. 9, 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від. 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2270грн., 2481 грн. та 2684грн), встановленого Законами України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», «Про Державний бюджет України на 2022 рік», «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2021,2022 та 2023 роки, для перерахунку пенсії з 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2022 року та з 01 лютого 2023 року;
- зобов'язати Фінансово - економічне управління Служби безпеки України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 01.01.2022 та 01.01.2023 року у відповідності до вимог ст. 9,43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2270 грн., 2481 грн. та 2684 грн.), встановленого Законами України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», «Про Державний бюджет України на 2022 рік», «Про Державний бюджет України на 2023 рік», на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою, та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2021, 2022 та 2023 рік, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01 лютого 2021 року з 01 лютого 2022 року та з 01 лютого 2023 року.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суддя дійшла висновку, що позов подано з порушенням правил територіальної підсудності, виходячи з наступного.
Правила розмежування територіальної юрисдикції (підсудності) адміністративних справ встановлено статтями 25-28 КАС України.
Частиною 1 статті 25 КАС України визначено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
У позовній заяві зазначено, що позивач проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Однак, згідно витягу з Єдиного державного демографічного реєстру №1858607 ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .
Таким чином, ні позивач, ні відповідач не зареєстровані на території Чернівецької області.
За таких обставин, дана справа не підсудна Чернівецькому окружному адміністративному суду.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи вищевикладене, оскільки ця справа територіально не підсудна Чернівецькому окружному адміністративному суду, то її необхідно передати за підсудністю на розгляд до іншого адміністративного суду, а саме Київського окружного адміністративного суду, тобто за місцем реєстрації сторін.
Керуючись статтями 29, 30, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
Адміністративну справу №600/4652/25-а за позовом ОСОБА_1 до Фінансово-економічного управління Служби безпеки України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - передати на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя В.О. Кушнір