Справа № 560/22213/23
07 жовтня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу містобудування та архітектури управління містобудування, архітектури та регулювання земельних відносин Шепетівської міської ради , Виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання протиправними, скасування листа-погодження та пункту 7 рішення,
до суду надійшла заява, в якій ОСОБА_1 , в якій просить:
1. Встановити спосіб і порядок виконання судового рішення, а саме додаткової постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.01.2025 по справі №560/22213/23, а саме шляхом: стягнення на користь на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 2952,40 грн. з Відділу містобудування та архітектури управління містобудування, архітектури та регулювання земельних відносин Шепетівської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Шепетівської міської ради.
2. Видати оновлений виконавчий лист по справі.
3. Направити Позивачу оригінал виконавчого листа, який був направлений разом із заявою про виправлення помилки у виконавчому листі від 10.03.2025 (який суд так і не повернув та який наявний в матеріалах справи), рекомендованим листом з повідомленням про вручення, відповідно до частини 11 статті 251 КАС України.
Ухвалою від 30.09.2025 суд призначив до розгляду подану заяву.
В судове засідання сторони не з'явилися, про місце, дату та час сторони повідомленні належним чином.
Відповідно до частини 2 статті 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Дослідивши подану заяву та додані до неї матеріали, суд встановив, що Постановою від 08.10.2024 Сьомий апеляційний адміністративний суд визнав протиправними та скасував листи-погодження, видані виконавчим комітетом Шепетівської міської ради від 01.05.2023 №Р-654 для громадянина ОСОБА_2 та від 01.05.2023 №М-655 для громадянина ОСОБА_3 , підписаних міським головою міста Шепетівка Віталієм Бузилем, скасував паспорти прив'язки №31/2023 та №32/2023, видані 08.08.2023 начальником Відділу містобудування та архітектури управління містобудування, архітектури та регулювання земельних відносин Шепетівської міської ради Русланом Дорощуком для громадян ОСОБА_2 і ОСОБА_3 .
Додатковою постановою від 03.01.2025 Сьомий апеляційний адміністративний суд постановив стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Шепетівської міської ради (вул. Соборності, 4, м. Шепетівка,Хмельницька обл., Шепетівський р-н, 30405, код ЄДРПОУ - 04060789) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 2 952 (дві тисячі дев'ятсот п'ятдесят дві) гривні 40 коп. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу містобудування та архітектури управління містобудування, архітектури та регулювання земельних відносин Шепетівської міської ради (вул. Соборності, 4, м. Шепетівка, Хмельницька обл., Шепетівський р-н, 30405 , код ЄДРПОУ - 34175421) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 2 952 (дві тисячі дев'ятсот п'ятдесят дві) гривні 40 коп.
Додаткова постанова законної сили набрала 03.01.2025 та за заявою стягувача було видано виконавчі листи на стягнення судових витрат.
Згідно офіційного сайту Шепетівської міської ради (https://snepetivka-rada.gov.ua/) Відділ містобудування та архітектури управління містобудування, архітектури та регулювання земельних відносин Шепетівської міської ради є структурним підрозділом Виконавчого комітету Шепетівської міської ради, код ЄДРПОУ, якого значиться 04060789 та являється його виконавчим органом. Відповідно до пункту 1 положення про Відділ містобудування та архітектури, який є на вище зазначеному сайті, вказано, що він входить до складу апарату Шепетівської міської ради та її Виконавчого комітету, є підзвітним і підконтрольним міському голові, а пунктом 10 (даного положення) визначено, що Відділ утримується за рахунок коштів місцевого бюджету. Граничну чисельність, фонд оплати праці працівників відділу визначає міський голова в межах виділених асигнувань.
Згідно розпорядження Виконавчого комітету Шепетівської міської ради №226-2020р від 31.12.2020 підписаного Шепетівським міським головою Віталієм Бузилем, затверджено розподіл обов'язків між міським головою, секретарем міської ради, заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючим справами виконавчого комітету.
Додатком 1, зазначеного розпорядження, розділом І визначено, що Шепетівський міський голова Віталій Бузиль, відповідно до пункту 1.1.3 очолює виконавчий комітет міської ради, головує на його засіданнях та засіданнях ради та пункту 1.1.16 є розпорядником бюджетних коштів.
Отже, на підставі наведеного, встановлено, що саме Виконавчий комітет Шепетівської міської ради має статус розпорядника бюджетних коштів та має відкриті рахунки в органі Казначейства.
Крім того, він є відповідачем по справі, виконавчий лист відносно якого знаходиться на виконанні, в органах Казначейства.
Відповідно до частин 1-3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Під зміною способу і порядку виконання рішення необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановлений раніше порядок і спосіб. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати прийняте рішення по суті.
Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 30.01.2018 у справі №281/1820/14-а, від 11.11.2020 у справі №817/628/15 та від 17.02.2021 у справі №295/16238/14-а.
Суд зазначає, що поняття "спосіб і порядок виконання судового рішення" мають спеціальне значення, яке розраховане на виконавче провадження. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем.
Спосіб виконання судового рішення є способом реалізації захисту порушених прав позивача, який визначений самим рішенням та повинен відповідати вимогам закону. Під зміною ж способу і порядку виконання судового рішення необхідно розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації прийнятого рішення. Ці заходи мають забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
Водночас, змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати рішення по суті, торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду, а також змінювати обраний судом при ухваленні цього рішення спосіб відновлення порушеного права позивача.
Суд встановив, що позивач з метою виконання рішення суду про стягнення судових витрат звернувся у відповідний орган казначейської служби, однак останній повернув, без виконання, стягувану оригінал виконавчого документу, так як боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства, за місцем розташування боржника, зазначивши: "Рахунки для Відділу містобудування та архітектури управління містобудування, архітектури та регулювання земельних відносин Шепетівської міської ради (боржника) (код ЄДРПОУ 34175421) в Шепетівському управлінні Казначейства в 2025 році не відкривались, мережа розпорядників та одержувачів коштів в 2025 році на Відділ містобудування та архітектури управління містобудування, архітектури та регулювання земельних відносин Шепетівської міської ради не надавалась."
Відтак, суд доходить висновку, що без зміни способу виконання рішення суду в частині стягннення судових витрат на користь позивача, остаточне судове рішення залишиться невиконаним, що суперечить основним засадам судочинства та порушуватиме законні права та інтереси позивача.
Отже, існують обставини, що роблять неможливим виконання рішення суду у справі №560/22213/23, а тому є підстави для зміни способу його виконання шляхом: "стягнення на користь на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 2952,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Шепетівської міської ради.".
Керуючись статтями 248, 256, 378 КАС України, суд
заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення у справі №560/22213/23 - задовольнити.
Замінити спосіб виконання додаткової постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.01.2025 у адміністративний справі №560/22213/23 шляхом: "стягнення на користь на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 2952,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Шепетівської міської ради."
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя В.В. Матущак