Рішення від 07.10.2025 по справі 520/13277/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2025 року № 520/13277/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, третя особа Квартирно-експлуатаційний відділ міста Харкова про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, третя особа Квартирно-експлуатаційний відділ міста Харкова, в якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення житлової комісії Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба (ЄДРПОУ 24980799) в частині відмови перенесення дати зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік з 03.03.1995 на 06.07.1992, оформлене протоколом №2 житлової комісії Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба від 06.05.2025;

- зобов'язати житлову комісію Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба (ЄДРПОУ 24980799) перенести дату зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік на дату 06.07.1992 та внести відповідні зміни в облікові документи щодо квартирної черги на отримання житла з урахуванням нової дати зарахування на квартирний облік.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення житлової комісії Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба в частині відмови перенесення дати зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік з 03.03.1995 на 06.07.1992, оформлене протоколом №2 житлової комісії Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба від 06.05.2025, на думку позивача, є протиправним та підлягає скасуванню.

Харківським національним університетом Повітряних Сил імені Івана Кожедуба подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Третя особа правом на подання пояснень по справі не скористалась.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач проходив службу у Військовій частині НОМЕР_1 .

Згідно довідки Стрийської квартирно - експлуатаційної частини району від 22.07.1998 позивач перебував на квартирному обліку у Військовій частині НОМЕР_1 з 06.07.1992.

В подальшому позивача прийнято на службу до Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба.

Згідно до довідки квартино- експлуатаційного відділу міста Харків від 12.05.2025 позивач перебуває на квартирному обліку в Харківському гарнізоні з 03.03.1995.

Позивач звернувся із рапортом до Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба про розгляд питання щодо перегляду дати зарахування його на квартирний облік у загальній черзі з 03.03.1995 р. на 06.07.1992 р.

Рішення житлової комісії Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, оформленим протоколом №2 житлової комісії Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба від 06.05.2025, відмовлено у перенесенні дати зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік з 03.03.1995 на 06.07.1992.

У вищевказаному рішенні зазначено, що на момент переведення позивача до ХВУ (нині ХНУПС) у 1998 році діяв Наказ МО України від 03.02.1995 року №20 “Про внесення змін та доповнень до Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних силах України». Правовідносини, які виникли до набрання чинності Наказом МО України від 06Л 0.2006 року №577 “Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень», належали до сфери правового регулювання Наказу МО України від 03.02.1995 року №20, який діяв в часі з 03.03.1995 року по 10.11.2006 року, і не можуть бути змінені (скасовані) Наказом МО України від 06.10.2006 року №577 “Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень», Наказом МО України від 30.11.2011 року №737 “Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», Наказом від 31.07.2018 року №380 “Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» оскільки згідно статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас за станом здоров'я або якщо вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв'язку зі скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі, залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і відповідних квартирно-експлуатаційних органах та користуються правом позачергового одержання житла.

Згідно пункту 11 Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 23.12.1992 №220 та в подальшому викладеного в новій редакції на підставі наказу Міністра оборони України від 03.12.1995 №20 військовослужбовці беруться на квартирний облік рішенням житлової комісії військової частини, затвердженим командиром військової частини. На засіданні комісії має право бути присутнім військовослужбовець, відносно якого вирішується питання прийняття на квартирний облік. В рішенні вказується дата прийняття на облік, склад сім'ї, підстави для прийняття на облік, вид черги надання житлових приміщень (загальна черга, в першу чергу), а у випадку відмови в прийнятті на облік підстави відмови з посиланням на відповідну норму житлового законодавства. Датою постановки на квартирний облік вважається день, коли було винесене рішення житловою комісією військової частини про прийняття на квартирний облік. День прийняття на квартирний облік визначає місце військовослужбовця на одержання житлового приміщення.

Положенням №220 визначено, що датою постановки на квартирний облік вважається день, коли було винесено рішення житловою комісією військової частини про прийняття на квартирний облік, а всі питання, пов'язані із забезпеченням жилою площею військовослужбовців, мають вирішуватися за місцем проходження ними служби.

Наказом Міністра оборони України від 06.10.2006 №577 затверджено Інструкцію про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень. На підставі даного наказу №577 наказ Міністра оборони України від 03.02.1995 №20 втратив чинність.

Надалі, наказ Міністра оборони України №577 втратив чинність на підставі наказу Міністерства оборони України від 30.11.2011 №737 «Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями».

Наказ Міністерства оборони України від 30.11.2011 №737 втратив чинність на підставі наказу Міністерства оборони України від 31.07.2018 №380 «Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» (далі - Інструкція №380).

Відповідно статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» Кабінет Міністрів України постановою від 03.08.2006 № 1081 «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» (далі - Порядок №1081) затвердив порядок, який визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.

Згідно з пунктом 4 Порядку №1081 центральні органи виконавчої влади, які здійснюють керівництво Збройними Силами, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, правоохоронні органи спеціального призначення, Держспецтрансслужба та Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, видають нормативно-правові акти з питань забезпечення військовослужбовців житлом.

На підставі пункту 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України «Про внесення змін до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №1865-IV від 24.06.2004 (далі - Закон №1865-IV) військовослужбовці, що перебували на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, до набрання чинності цим Законом забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання відповідно до раніше встановленого законодавством порядку.

Абзац четвертий пункту 4 розділу II "Прикінцеві положення" Закону №1865-IV покладає зобов'язання на Кабінет Міністрів України забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.

Порядком №1081 визначено алгоритм обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, надання житлових приміщень для постійного проживання. Облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

Таким чином, військовослужбовці мають право на забезпечення їх та членів їх сімей жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення. Для реалізації такими особами зазначеного права необхідним є їх перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

Пункт 23 Порядку №1081 визначає, що для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника).

Пунктом 24 Порядку №1081 встановлено, що військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини.

У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.

Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.

Військовослужбовці, зараховані на облік, заносяться до книги обліку осіб, що перебувають в черзі на одержання житла.

Військовослужбовці зараховуються на облік незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті.

Пунктом 32 Порядку №1081 передбачено, що черговість надання житла визначається за часом зарахування на облік (включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлового приміщення).

З метою вдосконалення забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями наказом Міністерства оборони України №380 від 31.07.2018 затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі - Інструкція №380).

Інструкція №380 визначає зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

Відповідно до пункту 1 розділу VІ Інструкції №380 житловими приміщеннями для постійного проживання забезпечуються військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» набули права та не забезпечувалися постійним житлом протягом усього часу проходження військової служби і мають календарну вислугу на військовій службі 20 років і більше, зареєстровані в населеному пункті дислокації військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу та перебуває на відповідному обліку.

Пункт 9 розділу VI Інструкції №380 встановлює, що військовослужбовці, які перебували на обліку за попереднім місцем проходження військової служби, на загальних підставах в органах місцевого самоврядування та до набрання чинності цією Інструкцією зараховуються на облік із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також заносяться у списки осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла за наявності підстав. Час перебування військовослужбовців на обліку для поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею) не враховується.

Таким чином, за військовослужбовцем зберігається право на знаходження на квартирному обліку з дати первинної постановки на такий облік.

Згідно положень пункту 16 розділу VI Інструкції №380 житлові комісії військових частин (об'єднані житлові комісії) щороку проводять інвентаризацію облікових справ військовослужбовців та членів їх сімей, що перебувають на обліку, під час якої перевіряються житлові умови (за необхідності), а також оновлюються документи, що містяться в облікових справах.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач вперше був зарахований на квартирний облік з 06.07.1992.

Відповідач не надав належних та допустимих доказів того, що позивач не перебував на квартирному обліку у Військовій частині НОМЕР_1 .

Доказів того, що позивач забезпечувався житлом за рахунок Міністерства оборони, матеріали справи не містять, а відповідач щодо забезпечення позивача житлом не надав жодних доказів.

Крім того, відповідачем не доведено скасування рішення житлової комісії військової частини, відповідно до якого позивача було зараховано на квартирний облік з 06.07.1992.

За таких обставин, дії відповідача призводять до порушення рівності в черговості забезпечення житлом військовослужбовців, які проходять військову службу, не змінюючи місця служби, та військовослужбовців, які внаслідок переїзду до іншого місця служби, втрачають при цьому час квартирного обліку за попереднім місцем служби.

Аналогічні правові висновки викладені в постановах Верховного Суду від 27.09.2018 у справі №362/4307/17, від 10.10.2019 у справі №359/1347/17, від 03.06.2020 в справі №552/7474/17, 17.06.2020 у справі №362/1421/18.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

При цьому, пункт 7 розділу II Інструкції передбачає повноваження житлової комісії змінити дату зарахування (перебування) на обліку військовослужбовців та членів їх сімей.

Таким чином, рішення житлової комісії Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба в частині відмови змінити дату зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік з 03.03.1995 на 06.07.1992, оформлене протоколом №2 житлової комісії Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба від 06.05.2025 є протиправним та підлягає скасуванню.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про зобов'язання житлову комісію Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба змінити дату зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік на дату 06.07.1992 та внести відповідні зміни в облікові документи щодо квартирної черги на отримання житла з урахуванням нової дати зарахування на квартирний облік.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба (ЄДРПОУ 24980799, 61023, місто Харків, вулиця Сумська, будинок, 77/79), третя особа Квартирно-експлуатаційний відділ міста Харкова (ЄДРПОУ 07923280, 61024, м. Харків, вул. Сковороди Григорія, буд. 61) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення житлової комісії Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба в частині відмови змінити дату зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік з 03.03.1995 на 06.07.1992, оформлене протоколом №2 житлової комісії Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба від 06.05.2025.

Зобов'язати житлову комісію Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба змінити дату зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік на дату 06.07.1992 та внести відповідні зміни в облікові документи щодо квартирної черги на отримання житла з урахуванням нової дати зарахування на квартирний облік.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.