Рішення від 07.10.2025 по справі 460/9505/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2025 року м. Рівне №460/9505/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.Р. Греська, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доМіністерства оборони України

про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду через систему "Електронний суд" надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту позивач) до Міністерства оборони України (далі по тексту відповідач), в якій позивач просить суд:

скасувати рішення засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 17.01.2025 № 11/168 в частині призначення матері ОСОБА_2 померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва) старшого солдата ОСОБА_3 в розмірі 1/3 частини 15000000, в сумі 5000000 грн, з яких 2500000 грн. призначено ОСОБА_2 ;

зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168, відповідно до наданого висновку та доповіді ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.01.2025 виходячи з розміру 10000000 (десять мільйонів) гривень 00 копійок, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування заявленого позову ОСОБА_1 вказує, що вона є дружиною покійного військовослужбовця ОСОБА_3 , який ІНФОРМАЦІЯ_2 помер внаслідок тяжких поранень в відділенні КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради», що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 . Відповідно до витягу з протоколу від 30.08.2024 №197/168 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, були розглянуті подані документи та комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги матері та дружині померлого старшого солдата ОСОБА_3 в розмірі 2/3 частини 15000000 грн., в сумі 10000000 (десять мільйонів) грн. 00 коп. у рівних частках кожній. Однак, такий розподіл одноразової грошової допомоги для позивача став не зрозумілим, оскільки відповідно до визначеного кола осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги є вона та матір її покійного чоловіка. 02.10.2024 Головним управлінням соціальної підтримки повідомлено, що згідно з доповіді Рівненського ТЦКСП до кола осіб, які можуть звернутися за одноразовою грошовою допомогою у зв'язку зі смертю ОСОБА_3 , окрім матері та дружини, належить також донька (1995 р.н.) померлого військовослужбовця. ІНФОРМАЦІЯ_3 донька померлого військовослужбовця подала завірену нотаріально заяву про відмову від виплати одноразової грошової допомоги, оскільки не перебувала на утриманні батька та є повнолітньою. В подальшому 18.11.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 було направлено до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони Висновок, у якому зазначено, що право на одержання рівними частками у зв'язку із загибеллю ОСОБА_3 мають право мати ОСОБА_2 та дружина - ОСОБА_1 . Вказує, що відповідно до витягу з протоколу від 17.01.2025 №11/168 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум були розглянуті подані документи та комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги матері та дружині померлого старшого солдата ОСОБА_3 в розмірі 1/3 частини 15000000 грн., в сумі 50000000 (п'ять мільйонів) грн. 00 коп. у рівних частках кожній. Однак, у зв'язку з смертю ІНФОРМАЦІЯ_5 матері покійного військовослужбовця - ОСОБА_2 , позивач вважає, що остання не встигла реалізувати своє право на отримання одноразової грошової допомоги (далі по тексту також ОГД), а тому рішення від 17.01.2025 №11/168 підлягає частковому скасуванню та новому розподілу лише на користь позивача.

Ухвалою суду від 02.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою суду від 05.06.2025 заяву про забезпечення позову у справі №460/9505/25 повернуто заявнику без розгляду.

Ухвалою суду від 06.06.2025 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення позову відмовлено повністю.

Ухвалою суду від 19.06.2025 у задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 про витребування доказів відмовлено.

25.07.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень вказано, що комісією Міністерства оброни України 17.01.2025 було ухвалено рішення про призначення 1/3 частини (5 млн.грн.) ОГД у рівних частках матері та дружині померлого: ОСОБА_2 та ОСОБА_1 . Висновок був прийнятий на підставі поданих документів, зокрема, заяви матері та висновку ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.11.2024. Відповідно до частини 1 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників.

Відповідач вказує, що заява матері - ОСОБА_2 була належно подана до ІНФОРМАЦІЯ_1 , а отже її право вважається реалізованим з моменту подання заяви. Зазначено, що на момент ухвалення рішення комісією МОУ жодної інформації про смерть матері до комісії не надходило. Окрім того зауважено, що дата затвердження рішення не впливає на його юридичну силу.

31.07.2025 позивач подала відповідь на відзив, у якій просила відхилити відзив Міністерства оборони України та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_2 є матір'ю, а ОСОБА_1 є дружиною загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 .

Відповідно до витягу з протоколу від 30.08.2024 №197/168 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних остання дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги матері та дружині померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 старшого солдата ОСОБА_3 в розмірі 2/3 частини 15000000 грн., в сумі 10000000 (десять мільйонів) грн. 00 коп. у рівних частках кожній. Сторонами не заперечується та визнаються вказані обставини.

Надалі, у зв'язку з поданням доньки померлого військовослужбовця нотаріально засвідченої заяви про відмову від виплати одноразової грошової допомоги Рівненським ТЦКСП 08.11.2024 за №12/1/8796 направлено Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України висновок, в якому зазначено, що дружина ОСОБА_1 та мати ОСОБА_2 мають право на одержання одноразової грошової допомоги рівними частками.

17.01.2025 на засіданні комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, прийнято рішення №11/168 про призначення одноразової грошової допомоги матері та дружині померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва, отриманого 19.08.2023 у період дії воєнного стану) старшого солдата ОСОБА_3 (свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 05.09.2023, витяг ВЛК від 30.04.2024 №794) в розмірі 1/3 частини 15000000грн, в сумі 5000000грн у рівних частках кожній.

Разом з цим, мати загиблого військовослужбовця - ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 .

22.01.2025 Рівненським ТЦКСП було складено та направлено до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України висновок, у якому зазначено, що дружина ОСОБА_1 має право на отримання одноразової грошової допомоги.

На адвокатський запит щодо призначення нерозподіленої частки одноразової грошової допомоги відповідач листом від 29.01.2025 №220/13/ВихЗПІ/61 надав відповідь, у якій зазначено, що Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийнято рішення про призначення нерозподіленої частки одноразової грошової допомоги матері та дружині померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 старшого солдата ОСОБА_3 в розмірі 1/3 частини 15000000грн., в сумі 5000000грн у рівних частках кожній (протокол від 17.01.2025 №11/68). Разом з цим, проінформував, що на момент прийняття Комісією рішення щодо призначення нерозподіленої частки одноразової грошової допомоги інформації про смерть матері загиблого ОСОБА_3 з ІНФОРМАЦІЯ_6 до Головного управління не надходила.

Вважаючи протиправним рішення від 17.01.2025 № 11/168 в частині призначення ОСОБА_2 частини грошової допомоги, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України від 25.03.1992 №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до статті 41 Закону № 2232-XII виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Частиною першою статті 16 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі-Закон № 2011-XII) регламентовано, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання. Перелік осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги визначено у статті 16-1 Закону № 2011-XII.

За приписами вказаної норми закону у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).

Відповідно до пункту 1, 6 статті 16-3 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (пункт 9 статті 16-3 Закону №2011-XII).

28.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 168, згідно з пунктом 2 якої сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян російської федерації або республіки білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.

Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

Виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).

Якщо сім'я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором.

З аналізу положень статті 16-3 Закону №2011-XII та постанови КМУ №168 вбачається, що перерозподіл одноразової грошової допомоги має місце лише:

- у разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання, одноразової грошової допомоги від її отримання;

- якщо особи, які мають право на її виплату протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували.

Матеріалами справи підтверджено, що Комісією Міністерства оборони України 17.01.2025 розглянуто подані документи та прийнято рішення №11/168 про призначення одноразової грошової допомоги матері та дружині померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 в розмірі 1/3 частини 15000000грн, в сумі 5000000грн у рівних частках кожній.

Мати загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , тобто у день прийняття відповідачем оспорюваного рішення.

По-перше, враховуючи, що нормативно-правовими актами, якими врегульовано питання виплати одноразової грошової допомоги, не передбачено механізму перерозподілу такої допомоги між її отримувачами у випадку смерті одного з них, відповідно, відсутні правові підстави для перерозподілу частини одноразової грошової допомоги, нарахованої ОСОБА_2 , але не виплаченої за її життя, на користь позивача.

По-друге, суд звертає увагу на те, що право на отримання частини одноразової грошової допомоги у ОСОБА_2 виникло з моменту загибелі її сина - ОСОБА_3 . В свою чергу, реалізація такого права відбулася у день подання відповідної заяви та пакету документів для відповідача про нарахування та виплати такої допомоги.

Тобто оспорюване рішенням суб'єкта владних повноважень фактично матеріалізує реалізоване право ОСОБА_2 для нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю її сина.

Отже, рішення відповідача від 17.01.2025 № 11/168 в частині призначення матері ОСОБА_2 померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва) старшого солдата ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги винесене на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Як наслідок, відсутні підстави для задоволення похідної вимоги позивача про зобов'язання Міністерства оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, виходячи з розміру 10000000 (десять мільйонів) гривень 00 копійок, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, виходячи з встановлених обставин справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 )

Відповідач - Міністерство оборони України (просп. Повітрофлотський, буд. 6,м. Київ,03168. ЄДРПОУ/РНОКПП 00034022)

Повний текст рішення складений 07.10.2025.

Суддя Олег ГРЕСЬКО