07.10.2025 Справа № 696/1246/25
№ 3/696/750/25
07 жовтня 2025 року м. Кам'янка
Суддя Кам'янського районного суду Черкаської області Шкреба В.В., розглянувши матеріали, які надійшли з СПД № 2 (м. Кам'янка) відділу поліції № 1 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , проживаючого за адресою по АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП,
встановив :
14 вересня 2025 року о 09 год. 38 хв. гр. ОСОБА_1 пор вул. Генерала Безручка м. Кам'янка Черкаського району Черкаської області керував автомобілем Toyota Corolla д.н.з. НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, як то запах алкоголю з порожнини рота та поведінка, що не відповідає обстановці, в порушення вимог п. 2.5 ПДР України від проходження огляду на визначення стану сп'яніння відмовився як на місці, так і в закладі охорони здоров'я.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що відмовився проходити огляд на визначення стану сп'яніння через те, що не довіряв працівникам поліції. Вказав, що сам автомобіль під його керуванням не рухався, а відкотився назад. В той день він самостійно звернувся до медичного закладу і прошов огляд на визначення стану сп'яніння, і огляд підтвердив що він був тверезий.
За змістом статей 252 та 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як слідує з досліджених матеріалів відеозапису здійсненого працівниками поліції, ОСОБА_1 на час зупинки транспортного засобу знаходився за його кермом, цей транспортний засіб здійснював певний рух назад, коли до нього підходили працівники поліції, а отже являвся водієм в розумінні ПДР України, а таким чином на вимогу працівника поліції повинен був пройти огляд на визначення стану сп'яніння.
Також факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом підтверджується і постановою серії ЕНА № 5717331 від 14 вересня 2025 року про вчинення ним суміжного правопорушення за ч.2 ст. 122 КУпАП.
На відеозаписі вимова, поведінка та зовнішній вигляд ОСОБА_1 мають характерні ознаки для особи, яка з високою імовірністю могла перебувати у стані сп'яніння, а тому суд враховує, що у поліцейського було достатньо підстав підозрювати водія у вживанні алкогольних напоїв перед посадкою за кермо автомобіля, про характерні ознаки сп'яніння ним зазначено у протоколі, акті та направленні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відеофіксацією події підтверджено факти відмови водія огляду визначення стану сп'яніння як на місці, так і в медичному закладі.
З огляду на вказане працівником поліції було дотримано процедуру документування відмови водія від проходження медичного огляду згідно Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затв. наказом МВС, Мінохорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735.
Згідно частини 1 статті 130 КУпАП адміністративна відповідальність настає не тільки у разі керування транспортними засобами у стані алкогольного сп'яніння, а так само і при відмові водія від проходження огляду на стан сп'яніння.
Всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, оцінивши за власним переконанням докази, суд приходить до висновку про доведеність вчинення ОСОБА_1 адміністративного проступку, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Факт протиправності дій ОСОБА_1 стверджується даними протоколу серії ЕПР1 № 453453 від 14.09.2025 року, даними долученого відеозапису, актом та направленням.
Щодо доводів ОСОБА_1 про те, що він не перебував в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується висновком КНП Кам'янської БЛ б/н від 14.09.2025 року щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, слід зазначити, що протокол стосовно нього складено саме за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, що відповідає диспозиції ч.1. ст.130 КУпАП, і Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затв. наказом МВС, Мінохорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 передбачає огляд у медичному закладі на визначення стану сп'яніння тільки в присутності працівника поліції, чого ОСОБА_1 зроблено не було.
Також суд зазначає, що зафіксована на відеозаписі поведінка ОСОБА_1 вказує на ігнорування ним законної вимоги працівників поліції щодо проходження огляду, на що він повинен погодитись добровільно та беззаперечно без висунення будь-яких умов. Згода чи незгода на певні дії можуть висловлюватись не тільки вербально, але й жестами, мімікою чи іншою поведінкою, яка свідчить про згоду чи незгоду. З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії ОСОБА_1 були об'єктивно розцінені працівниками поліції як відмова від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння, оскільки він своєю поведінкою вказував на не бажання проходити відповідний огляд, в тому числі в присутності працівника поліції. Відтак, доводи ОСОБА_1 про те, що він не відмовлявся проходити огляд на визначення стану сп'яніння, а також те, що працівники поліції могли діяли стосовно нього упереджено, є неспроможними.
У зв'язку з чим ОСОБА_1 слід визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено стягнення.
Керуючись ст.ст. 33,40-1,130, 283-285 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 ЗУ Про судовий збір,
постановив:
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,що становить 17 000,00(сімнадцять тисяч) грн. ( Отримувач: ГУК у Черк. обл./Черкаська обл/21081300 р/р:UA918999980313030149000023001 МФО 899998 Код класифікації доходів бюджету 21081300 ЄДРПОУ 37930566, Банк одержувача Казначейство України (ел.адм.подат.), призначення платежу адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху) з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 у дохід Державної судової адміністрації України (Отримувач коштів:ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, р/р UA 9089999980313111256000026001, код класифікації бюджету 22030106, ЄДРПОУ 37993783, банк одержувача Казначейство України (ел.адм.подат.), призначення платежу Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050, пункт 5) судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України. У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, його законним представником, захисником через Кам'янський районний суд Черкаської області до Черкаського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: В.В.Шкреба