Рішення від 07.10.2025 по справі 629/6246/25

Р I Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.10.2025

м. Лозова Харківської області

Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі:

головуючого - Харабадзе К.Ш.,

за участю секретаря - Діденко І.Ю.,

Справа № 629/6246/25

Номер провадження 2-а/629/59/25

позивач - ОСОБА_1 (місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 )

відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( місцезнаходження за адресою: АДРЕСА_2

відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження за адресою: АДРЕСА_3 )

відповідач - Державна казначейська служба України ( місцезнаходження за адресою: м. Київ, вул.Бастіонна, 6)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

УСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду із зазначеним позовом. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 01 квітня 2025 року тимчасово виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 підполковником ОСОБА_2 було винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення № 4748 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП щодо позивача ОСОБА_1 , та накладено штраф у розмірі 17 000 грн. Про існування цієї постанови Позивач дізнався лише після отримання 26 серпня 2025 року постанови про відкриття виконавчого провадження. Зазначену постанову вважає протиправною, винесену з порушеннями норм процесуального та адміністративного права та такою, що підлягає скасуванню. З оскаржуваної постанови вбачається, що вона винесена тимчасово виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , полковником ОСОБА_2 . У ЄДРЮОФОПтГФ відсутні відомості про юридичну особу з кодом НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 . Наведені обставини у сукупності позбавляють можливості встановити факт уповноваженості керівника, або посадової особи - тимчасово виконуючим обов'язки начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки, ІНФОРМАЦІЯ_6 , полковником ОСОБА_2 , на розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно Позивача щодо притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1КУпАП. Крім того, були взагалі відсутні правомірні підстави для виклику Позивача до ІНФОРМАЦІЯ_3 . В повістці № 037576, в порушення підготовку та мобілізацію», п. 4 ч. 3 ст. 22 Закону «Про мобілізаційну не зазначена дата і місце явки за викликом, оскільки зазначено про необхідність з'явитись 11.02-21.02.2025 р. о 08 годині. Формулювання «з 11 по 21» не встановлює конкретного часу явки, тому не відповідає цим вимогам. Крім того, в порушення п. 3 ч. 3 ст. 22 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у позивача взагалі були відсутні підстави з'являтися до ТЦК у період з 11 до 21 лютого 2025 року. Оскільки у повістці № 037576 не вказана мета виклику, оскільки зазначено: «Мета взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; уточнення своїх персональних даних, даних військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки)». Хоча Позивач своєчасно, у встановлений абзацом 4 підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» строк, уточнив свої дані в застосунку «Резерв+». У протоколі № 4303 від 24.03.2025 року взагалі зазначено, «…не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 для проходження військово-лікарської комісії …» Таке твердження не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки Позивач будучи заброньованим не мав необхідності для проходження військово-лікарської комісії. Вказане узгоджується з пунктом 63 Постанови Кабінету Міністрів України № 560 від 16 травня 2024 р., якою визначено, що військовозобов'язані з чинною відстрочкою від призову або бронюванням не направляються на проходження медичного огляду військово-лікарською комісією. Винятками є випадки, коли військовозобов'язані з чинною відстрочкою від призову або бронюванням: приймаються на військову службу за контрактом; були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд (за винятком осіб з інвалідністю, визнаних у встановленому порядку); самостійно виявили бажання пройти медичний огляд. До того ж, неприбуття за викликом для проходження військово-лікарської комісії, складає об'єктивну сторону іншого адміністративного правопорушення, аніж те, за яке Позивача спірною постановою притягнуто до адміністративної відповідальності. Позивачем допущена неявка з поважних причин, у зв'язку з незадовільним станом здоров'я, про що було своєчасно повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_3 . У поясненнях до протоколу Позивач вказав, що хворів і 20.02.2025 року своєчасно повідомив ТЦК та СП. Зазначила, що складений відносно позивача протокол про адміністративне правопорушення містить суттєві суперечності. Зазначене унеможливлює визначитися, що саме порушила особа, яка притягається до адміністративної відповідальності та визначитися з об'єктивною стороною інкримінованого адміністративного правопорушення. Неконкретність звинувачення є порушенням права на захист. На підставі викладеного просить скасувати постанову №4748 від 01.04.2025 року, винесену тимчасово виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 , підполковником ОСОБА_2 , по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, відповідно до якої на ОСОБА_1 накладено штраф у сумі 17000,00 грн; провадження у справі - закрити. Крім того, оскільки кошти, стягнуті на підставі постанови у подвійному розмірі, фактично утримані ДКСУ при перерахуванні до державного бюджету. Позивач має право вимагати повернення безпідставно утриманих коштів у того, хто зберігає та може їх повернути, тобто у Державної казначейської служби України. У зв'язку з чим просить стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 кошти у сумі 37703 грн, безпідставно утримані при примусовому виконанні виконавчого провадження №78882839 з виконання вище вказаної постанови, а також стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_8 за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені судові витрати, які складаються із сплаченого судового збору у розмірі 484,80 грн та 34000,00 грн на правничу допомогу.

Представник відповідача Державної казначейської служби України у наданому відзиві на позов просив відмовити у задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи тим, що казначейство не порушувала прав позивача та діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивач та його представник у судове засідання не з'явились, представник позивача в наданій суду заяві просила розгляд справи проводити за її відсутності та відсутності позивача, на задоволенні позовних вимог наполягає у повному обсязі.

Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись своєчасно та належним чином, причину неявки суду не повідомили, будь-яких заяв по суті не подавали, правом подання відзиву не скористались.

Представник відповідача Державної казначейської служби України у судове засідання не з'явився, просив провести розгляд справи за його відсутності, проти задоволення позовних вимог заперечує..

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У зв'язку з розглядом справи за відсутності всіх учасників справи в порядку спрощеного провадження, відповідно до положень ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження на підставі доказів, які містяться в матеріалах справи.

Позивачем надано клопотання про поновлення строків, посилаючись на те, що про прийняття оскаржуваної постанови від 01.04.2025, йому стало відомо лише 26.08.2025 року шляхом отримання в Лозівському ВДВС постанови про відкриття виконавчого провадження.

З урахуванням викладених доводів позивача поважності пропуску строку для звернення до суду, з огляду на ненадання відповідачем відзиву, суд вважає, що клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду з адміністративним позовом підлягає задоволенню, оскільки інших достовірних даних, які підтверджують вручення чи отримання позивачем копії постанови раніше, матеріали справи не містять.

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до частини першої ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права.

Судом встановлено, що 01.04.2025 ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 підполковником ОСОБА_3 винесено постанову № 4748, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено штраф у сумі 17000 гривень.

Згідно постанови № 4748 від 01.04.2025 вбачається, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 після одержання 11.02.2025 повістки №037576 про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 , під час дії особливого періоду в Україні, який на підставі Указів Президента України від 17.03.2014 №303/2014 від 24.02.2022 №65/2022 настав з 17.03.2014 та діє до теперішнього часу, без поважної причини, в порушення вимог абз 2 ст.17 Закону України «Про оборону України», абз.2 ч.1, абз.8 ч.3 ст.2 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію о 08-00 год. з 11.02.2025 по 21.02.2025 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

20.08.2025 старшим державним виконавцем Лозівського ВДВС у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 78882839 про примусове виконання постанови ІНФОРМАЦІЯ_3 №4748 від 01.04.2025 про стягнення з ОСОБА_1 на користь держави штраф у розмірі 34000 грн.

20.08.2025 старшим державним виконавцем Лозівського ВДВС у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанови про стягнення з ОСОБА_1 мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 303 грн та виконавчого збору у розмірі 3400 грн.

25.08.2025 старшим державним виконавцем Лозівського ВДВС у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №78882839 у зв'язку з повним виконанням рішення.

Відповідно до електронного військово-облікового документу позивача Резерв+ він вчасно 22.05.2024 року оновив дані, є заброньованим, відстрочка до 17.06.2026.

10.02.2025 позивач ОСОБА_1 особисто отримав повістку про його виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 в період з 11.02-21.02.2025 о 08-00 год.

20.02.2025 ОСОБА_1 письмово повідомив ІНФОРМАЦІЯ_5 про неможливість з'явлення за викликом за повісткою 037576, у зв'язку з перебуванням на лікуванні.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Статтею 7 КАС України визначено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 2 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З метою забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, індивідуалізації її відповідальності та реалізації вимог статті 245 КУпАП щодо своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її у відповідності з законом уповноважений орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна ця особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи

В свою чергу, згідно з п.1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Статтею 248 КУпАП визначено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом (посадовою особою), який розглядає справу, всіх громадян незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови та інших обставин.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно з ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Частиною десятою статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" передбачено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: - уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; - прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; - проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;

- проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", (зі змінами) введено правовий режим воєнного стану на території України, який триває і на даний час. Відповідно до Указу Президента України №65/2022 від 24 лютого 2022 року "Про загальну мобілізацію", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 03 березня 2022 року №2105-IX, оголошено загальну мобілізацію. Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлено в Законі України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21 жовтня 1993 року №3543-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

За визначенням статті 1 вищевказаного Закону, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Згідно частин першої і другої статті 4 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Статтею 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" закріплено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

У відповідності до абзаців другого та четвертою частини першої статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", громадяни зобов'язані, зокрема: - з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; - проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Відповідно до абзацу восьмого ч. 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк. Згідно положень абзацу дев'ятого ч. 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", у повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються: 1) прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка; 2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку; 3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки; 4) місце, день і час явки за викликом; 5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку; 6) реєстраційний номер повістки; 7) роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:

перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Статтею 210-1 КУпАП передбачено відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

У відповідності до ч. 3 ст. 210-1 КУпАП вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Порядок №560 визначає, зокрема, процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних, організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби, процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

За приписами підпункту 1 пункту 27 Порядку № 560, під час мобілізації громадяни викликаються з метою: до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів: - взяття на військовий облік; - проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; - уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки); - призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.

Пунктом 28 Порядку №560 передбачено, що виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

Згідно з вимогами пункту 29 Порядку №560 у повістці зазначаються, зокрема, мета виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ, місце, день і час явки за викликом; найменування посади, власне ім'я та прізвище, підпис посадової особи, яка видала повістку, та дата її підписання - для повісток, оформлених на бланку. Такі повістки скріплюються гербовою печаткою; прізвище та власне ім'я керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, дата накладення кваліфікованого електронного підпису - для повісток, сформованих за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; реєстраційний номер повістки; роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.

Згідно пункту 63 Порядку №560 військовозобов'язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов'язані приймаються на військову службу за контрактом.

Відповідно до абзацу третього пункту 69 Порядку №560 громадяни України, які перебувають на військовому обліку та з набранням чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, прибули до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення своїх облікових даних (адреси місця проживання, номерів засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інших персональних даних), на медичний огляд не направляються. На медичний огляд громадяни, які уточнили свої облікові дані, викликаються повісткою.

Як встановлено судом, та не заперечується позивачем, останнім було отримано повістку №037576 про явку до ІНФОРМАЦІЯ_3 в період з 11.02.-21.02.2025 о 08-00 год. В повідомленні від 20.02.2025 датоване ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_1 зазначив про неможливість з'явлення за викликом за повісткою №037576, у зв'язку з перебуванням на лікуванні. Вказав, що після лікування прибуде до ІНФОРМАЦІЯ_5 . 24.03.2025 року відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП. Згідно протоколу, військовозобов'язаний ОСОБА_4 порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку, а саме без поважної причини не зявився до ІНФОРМАЦІЯ_3 у період з 11.02.2025 по 21.02.2025 о 08-00 год., для проходження військово-лікарської комісії за викликом у строк, визначений повісткою №037576. Також зазначено, що 20.02.2025 ОСОБА_1 повідомив ІНФОРМАЦІЯ_10 про неможливість з'явитися за викликом за повісткою №037576, у зв'язку з перебуванням на лікуванні, проте відповідних доказів лікарні які б підтверджували даний факт до ІНФОРМАЦІЯ_3 не надійло. Протокол було складено в присутності ОСОБА_1 . При цьому ОСОБА_5 було повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 15-30 год. 01.04.2025 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 .

01.04.2025 ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 підполковником ОСОБА_3 винесено постанову № 4748, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено штраф у сумі 17000 гривень. Розгляд справи відбувся за відсутності ОСОБА_1 , який був своєчасно та належним чином повідомлений про дату розгляду справи. В поясненнях зазначених в протоколі ОСОБА_1 просив розгляд справи провести за його відсутності з урахуванням письмових пояснень.

Суд звертає увагу та те, що ні під час складання протоколу про адміністративне правопорушення №4303 від 24.03.2025, ні під час винесення оскаржуваної постанови позивачем не надано належних доказів які б підтверджували поважність причини нез'явлення його до ІНФОРМАЦІЯ_3 на вказану у повістці дату.

Суд не заперечує, що незадовільний стан здоров'я позивача може бути поважною причиною нез'явлення за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3 , однак медичних довідок, що позивач дійсно в період з 11.02.2025 по 21.02.2025 перебував на лікуванні, що унеможливлювало його явку до ІНФОРМАЦІЯ_3 позивачем не було надано, як під час винесення оскаржуваної постанови 01.04.2025, так і під час розгляду його позову у суді.

Стаття 280 КУпАП встановлює обов'язок органу (посадової особи) при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами

Беручи до уваги, що позивач не надав медичні документи, які б свідчили про перебування ОСОБА_1 на лікуванні у медичному закладі та неможливість з цього приводу його явки до ІНФОРМАЦІЯ_3 у період з 11.02.по 21.02.2025, суд вважає, що постанова №4748 від 01.04.2025 за справою про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчинені правопорушення відповідає вимогам ст. 283 КУпАП, винесена уповноваженою особою, є законною, оскільки посадовою особою оцінено докази на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, а тому скасуванню не підлягає.

За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Сплачений судовий збір у розмірі 484,80 грн та витрати на правничу допомогу у розмірі 34000,00 грн, відповідно до ст. 139 КАС України, не підлягають стягненню з відповідача на користь позивача, оскільки в позові відмовлено.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 5-7, 77, 90, 139, 241-246, 286 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , Державної казначейської службу України про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , Державної казначейської службу України про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1

відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_11 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , місцезнаходження за адресою: АДРЕСА_2

відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження за адресою: АДРЕСА_3

відповідач - Державна казначейська служба України, код ЄДРПОУ 37567646, місцезнаходження за адресою: м. Київ, вул.Бастіонна, 6

Суддя Карина ХАРАБАДЗЕ