Постанова від 02.10.2025 по справі 127/25644/25

Справа № 127/25644/25

Провадження № 3/127/5459/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2025 року місто Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гайду Г.В., за участю прокурора Приходько Д.Є. розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Вінницьким РС УДМС України у Вінницькій області від 06.08.2015, РНОКПП: НОМЕР_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділу поліції № 1 Гайсинського районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області, являючись відповідно до підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені в цій статті, в порушення вимог абзацу другого частини другої ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 повідомив, що дійсно несвоєчасно подав щорічну декларацію, а тому обставини викладені у протоколі не заперечує.

Прокурор Приходько Д.Є. у судовому засіданні підтримала протокол про адміністративне правопорушення, просила суд притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти мінімальне адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.

Суд, вислухавши думку прокурора, пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи, що надійшли до суду приходить до наступного висновку.

Так, відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Наведені норми КУпАП є бланкетними та відсилають до Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 вказаного Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

У ході судового розгляду та відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 48 від 14.08.2025 ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділу поліції № 1 Гайсинського районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області, являючись відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені в цій статті, в порушення вимог абзацу другого частини другої ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до наказу ГУНП у Вінницькій області № 176 о/с від 01.10.2020 ОСОБА_1 було призначено на посаду дільничого офіцера поліції сектору превенції Лівобережного відділення поліції Вінницького відділу поліції ГУНП у Вінницькій області та присвоєно спеціальне звання «рядовий поліції».

Відповідно до наказу НПУ № 813 о/с від 30.06.2021 Харченку було присвоєно звання «капітан поліції» в порядку переатестування.

Згідно з наказом ГУНП у Вінницькій області № 83 о/с від 21.05.2024 ОСОБА_1 призначено оперуповноваженим сектору кримінальної поліції відділу № 1 Гайсинського районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області з 21.05.2024.

Також, відповідно до наказу начальника ГУНП у Вінницькій області № 819 від 04.06.2024 за скоєння дисциплінарного проступку застосовано до оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділу № 1 Гайсинського районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції.

Наказом ГУНП у Вінницькій області № 93 о/с від 07.06.2024 оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділу № 1 Гайсинського районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» з 07.06.2024.

Згідно абзацу 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-" ґ "пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, в установленому частиною першою цієї статті порядку, тобто шляхом заповнення її на офіційному веб-сайті НАЗК до 1 квітня наступного року.

Підпунктом «з» пункту 1 частини 1 статті 3 вказаного Закону до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та, відповідно до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону, віднесено поліцейських.

Так, відповідно до абзацу 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 був зобов'язаний наступного року після припинення діяльності подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, в установленому частиною першою цієї статті порядку, тобто шляхом заповнення її на офіційному веб-сайті НАЗК до 1 квітня наступного року.

Згідно загальнодоступних відомостей Єдиного державного реєстру декларацій, вищевказану декларацію останній подав 01.04.2025 о 13:34 год., хоча граничний строк для її подання було встановлено до 31.03.2025.

01.04.2025 о 12:53 год. ОСОБА_1 здійснив вхід/авторизацію до системи Реєстру за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), переглянув список документів, після чого двічі ознайомлювався з методичними настановами щодо заповнення документа, о 12:53 год. створив чернетку виправленої декларації та розпочав формування «Нової декларації на основі цієї», після чого розпочав заповнював/переглядав розділи, о 13:30 год. переглянув «Список документів» після чого двічі ознайомлювався з методичними настановами щодо заповнення документа, о 22:17 год. розпочав формування «Нової декларації на основі цієї», після чого заповнював/переглядав розділи та о 13:34 год. «Перевірив повноту та достовірність зазначеної інформації» і натиснув кнопку «Перейти на сторінку накладання кваліфікаційного електронного підпису», о 13:34 год. подав щорічну декларацію «Після звільнення» за 2024 рік до Реєстру шляхом підтвердження кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП) та переглянув «Список документів».

01.10.2020 ОСОБА_1 під особистий підпис ознайомився з зобов'язанням поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень передбачених Законом України «Про запобігання корупції», при прийнятті на службу.

07.06.2024 ОСОБА_1 під особистий підпис був ознайомлений із зобов'язанням поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби, у т.ч. з вимогами абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону, щодо обов'язку подання декларації «Після звільнення» за минулий рік у порядку, встановленому частиною 1 цієї статті, а також відповідальністю за неподання або несвоєчасне подання декларацій.

Також, згідно наданих ГУНП у Вінницькій області матеріалів, 07.06.2024 ОСОБА_1 отримав у відділі кадрового забезпечення УПП у Вінницькій області документи про своє звільнення зі служби в поліції, про що власноручно підписав розписку, у тому числі щодо необхідності подання декларації за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, згідно вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

3 матеріалів перевірки встановлено, що ОСОБА_1 , будучи ознайомленим з вимогами антикорупційного законодавства щодо фінансового контролю, усвідомлюючи порушення терміну, встановленого для подачі декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, вчинив умисні активні дії щодо заповнення розділів відповідних форм на офіційному веб-сайті НАЗК та подав вказану декларацію до ІТС Реєстр з використанням особистого ЕЦП, поза визначеного законодавством строку.

Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 , являючись суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 вказаного Закону та суб'єктом правопорушень, визначених статтею 172-6 КУПАП відповідно до Примітки вказаної статті, будучи звільненим зі служби в поліції 07.06.2024, у порушення вимог абзацу другого ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин, лише 01.04.2025 о 13:34 год., подав до Реєстру НАЗК електронну щорічну декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік «Після звільнення», чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Зі змісту ст. 33 КУпАП слідує, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.

При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Таким чином, при вирішенні питання про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, суд враховує обставини передбачені ст. 33 КУпАП, а тому приходить до переконання, що з метою попередження вчинення ним аналогічних правопорушень у майбутньому до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП із ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір.

Враховуючи викладене та керуючись ст. 40-1, 172-6, 283, 284, 307, 308 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійснення примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Строк пред'явлення до виконання 3 місяці.

Суддя: