ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
06 жовтня 2025 року Справа № 903/1063/24
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Юрчук М.І., суддя Миханюк М.В. , суддя Тимошенко О.М.
секретар судового засідання Кушнірук Р.В.
за участю представників сторін:
позивача: представник Кушнірук А.В.
відповідача (апелянта): представник Лях К.М.
третьої особи: представник Савчук Г.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вх3033/25 від 08.07.2025) на рішення Господарського суду Волинської області від 02.06.2025 та на додаткове рішення Господарського суду Волинської області від 24.06.2025 ухвалених суддею Дем'як В.М. у справі № 903/1063/24
за позовом Ківерцівської міської ради
до Акціонерного товариства "Українська залізниця"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Кабінет Міністрів України
про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання передати майно за актом приймання-передачі
1. Процесуальні рішення, які оскаржуються у суді апеляційної інстанції.
1.1. Предметом оскарження в суді апеляційної інстанції є рішення Господарського суду Волинської області від 02.06.2025 та додаткове рішення Господарського суду Волинської області від 24.06.2025 у справі №903/1063/24.
1.1.1. Рішенням Господарського суду Волинської області від 02.06.2025 у справі №903/1063/24 задоволено позов Ківерцівської міської ради до Акціонерного товариства "Українська залізниця", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Кабінет Міністрів України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання передати майно за актом приймання-передачі.
1.1.2. Визнано протиправною бездіяльність Акціонерного товариства "Українська залізниця", що полягає у не здійсненні передачі до комунальної власності Ківерцівської міської ради об'єктів централізованої мережі водопостачання та водовідведення з обслуговуючими будівлями, що знаходяться на території міста Ківерці Луцького району Волинської області.
1.1.3. Витребувано з державної власності у комунальну власність Ківерцівської міської ради та зобов'язано Акціонерне товариство "Українська залізниця" передати за актом приймання-передачі Ківерцівській міській раді об'єкти централізованої мережі водопостачання та водовідведення з обслуговуючими будівлями, що знаходяться на території міста Ківерці Луцького району Волинської області - 36 об'єктів нерухомості (згідно пункту 3 резолютивної частини рішення).
1.1.4. Стягнуто з Акціонерного товариства "Українська залізниця" на користь Ківерцівської міської ради 30 003,44 грн - витрат по сплаті судового збору.
1.2. Додатковим рішенням Господарського суду Волинської області від 24.06.2025 у справі №903/1063/24 частково задоволено заяву представника Ківерцівської міської ради про ухвалення додаткового рішення за вх.№ 01-74/285/25 від 11.06.2025. Стягнуто з Акціонерного товариства “Українська залізниця» на користь Ківерцівської міської ради 10 000 грн - витрат на професійну правничу допомогу.
2. Короткий зміст рішень суду першої інстанції.
2.1. Об'єктом даного спору є централізована мережа водопостачання та водовідведення з обслуговуючими будівлями, що знаходиться у державній власності та перебувають на балансі в АТ "Укрзалізниця", та яка функціонує для забезпечення життєво необхідних потреб населення у питній воді Ківерцівської громади (м.Ківерці).
2.1.1. Спірні об'єкти функціонують в умовах публічного інтересу, мають публічний характер, що обумовлює їх особливий режим, наявність обмежень щодо володіння та розпорядження ними та суспільну значущість для громади.
2.1.2. 08.12.2021 Правління АТ "Укрзалізниця" прийняло рішення №Ц-57/686-2021 про передачу у комунальну власність Ківерцівської міської об'єднаної територіальної громади централізованої системи водопостачання у м. Ківерці Волинської області та направлено матеріали до Мініфраструктури для винесення у встановленому порядку питання стосовно передачі вищезазначеного майна на розгляд Кабінету Міністрів України.
2.1.3. Вказане рішення в юридичному сенсі є правочином, за яким діючий власник розпорядився своїм майном, шляхом його безоплатної передачі у комунальну власність. Фактичний власник у якого в статутному капіталі знаходяться спірні об'єкти, розпорядився останніми у встановлений законом порядок та спосіб, шляхом прийняття рішення Правління АТ "Укрзалізниця" №Ц-57/686-2021 про передачу у комунальну власність Ківерцівської міської об'єднаної територіальної громади централізованої системи водопостачання у м. Ківерці.
2.1.4. Матеріалами справи підтверджено, що Ківерцівська міська рада неодноразово зверталась із проханням передачі згідно прийнятого рішення Правління АТ “Українська залізниця» у комунальну власність спірних об'єктів централізованої мережі водопостачання та водовідведення з обслуговуючими будівлями, що знаходяться на території міста Ківерці.
2.1.5. Відповідач не вжив заходів щодо передачі вказаних об'єктів нерухомості у комунальну власність, акти приймання-передачі у відповідності до статті 7 Закону України “Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» не підписані, що всупереч вимогам Законів України “Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», “Про управління об'єктами державної власності» не здійснив заходів щодо передачі з державної власності в комунальну власність територіальної громади спірних об'єктів.
2.1.6. Наведене свідчить про триваючу бездіяльність АТ “Українська залізниця» щодо передачі згідно прийнятого рішення у комунальну власність індивідуально визначеного майна.
2.1.7. 29.11.2024 на засіданні Постійно діючої Комісії з непрофільних активів АТ “Укрзалізниця» розглянуто питання про передачу основних засобів централізованого водопостачання у комунальну власність Ківерцівської міської територіальної громади та прийнято рішення звернутись до правління АТ “Укрзалізниця» з питання перегляду рішення про передачу основних засобів централізованого водопостачання у комунальну власність Ківерцівської міської територіальної громади, у зв'язку з їх виходом на рівень прибутковості.
2.1.8. Дії відповідача свідчать про його непослідовність та ухилення від виконання рішення Правління АТ "Укрзалізниця" №Ц-57/686-2021 від 08.12.2021 про передачу у комунальну власність Ківерцівської міської об'єднаної територіальної громади централізованої системи водопостачання у м. Ківерці, яке на день розгляду справи у господарському суді є чинним та предметом судового розгляду не було, а відтак підлягає виконанню.
2.1.9. За приписами статті 2 ЦК України територіальні громади є учасниками цивільних відносин, та можуть виступати суб'єктами права власності. Так, з метою забезпечення прав громадян на належне водопостачання та водовідведення, за допомогою Мережі та інженерні об'єкти водного господарства, які розташовані в межах міста Ківерці, відносяться до Ківерцівської міської територіальної громади. Ківерцівська міська рада забезпечує права громадян на належне водопостачання та водовідведення. Від так, остання в межах наданих вказаних Законом повноважень має право, можливість та обов'язок завершити прийняття наведених мереж до комунальної власності.
2.2. Щодо ухвалення додаткового рішення, судом першої інстанції зазначено наступне.
2.2.1. Відповідно до п.3 ч.1 ст.244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
2.2.2. Статтею 123 ГПК України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу. Згідно з положеннями статті 126 ГПК України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
2.2.3. Частиною 8 статті 129 ГПК України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
2.2.4. 11.06.2025 позивач подав до суду заяву про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення з відповідача витрат на правову допомогу.
2.2.5. Із матеріалів справи вбачається, що 30.07.2024 між адвокатом Кушніруком А.В. та Ківерцівською міською радою укладено договір №145 про надання професійної правничої допомоги. У відповідності до п.1.1. договору клієнт доручає, а адвокат бере на себе зобов'язання надавати комплексну правничу допомогу за кодом ДК 021:2015 79110000-8 “Послуги з юридичного консультування та юридичного представництва» клієнту, в обсязі та на умовах передбачених цим договором. Згідно п.4.1. договору за надання професійної правничої допомоги, що надається адвокатом, клієнт сплачує плату у розмірі 75000 грн без ПДВ, на підставі підписаних сторонами актів приймання-передачі наданих послуг. Розрахунки за надані послуги здійснюються клієнтом у безготівковому порядку, шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок адвоката протягом 30 календарних днів з дня підписання сторонами акту приймання-передачі послуг (п.4.3. договору).
2.2.6. В подальшому 09.12.2024 між адвокатом Кушніруком А.В. та Ківерцівською міською радою складено акт приймання-передачі наданих послуг №8 згідно договору про надання професійної правничої допомоги №145 від 30.07.2024 на суму 40 000 грн.
2.2.7. Подані докази наданих послуг (договір №145 про надання професійної правничої допомоги від 30.07.2024, акт №8 приймання-передачі наданих послуг від 09.12.2024, детальний опис робіт (наданих послуг) виконаних адвокатом від 09.06.2025 згідно договору №145 про надання професійної правничої допомоги від 30.07.2024, інформаційне повідомлення про зарахування коштів №09/12/2024 №587 від 09.06.2025 у розмірі 40 000 грн. (дата зарахування 10.12.2024), виписку АТ “ПУМБ» за період з 10.12.2024 по 10.12.2024 є належними та допустимими.
2.2.8. Враховуючи клопотання відповідача про зменшення судових витрат на професійну правничу допомогу адвоката, судом зменшено розмір таких витрат з 40 000 грн. до 10 000 грн., що є достатньою компенсацією витрат робочого часу, необхідного для участі в судових засіданнях та підготовки до судового процесу. На підставі аналізу обсягу наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, виходячи з вимог розумності та справедливості, врахувавши обставини справи, тривалість розгляду справи, мотивів прийняття даного судового рішення, суд дійшов висновку щодо доцільності відшкодування Ківерцівській міській раді за рахунок АТ “Українська залізниця» витрат на надання правової допомоги адвоката в розмірі 10 000 грн.
3. Доводи особи, яка подала апеляційну скаргу; короткий зміст вимог апеляційної скарги.
3.1. Не погоджуючись із вказаними рішеннями суду першої інстанції, Акціонерне товариства "Українська залізниця", 07.07.2025 через систему “Електронний суд», звернулось до апеляційного суду з апеляційною скаргою (вх3033/25 від 08.07.2025), в якій просить (з урахуванням заяви про виправлення технічної описки): прийняти апеляційну скаргу до розгляду та відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою акціонерного товариства “Українська залізниця» на рішення Господарського суду Волинської області від 02.06.2025 по справі №903/1063/24 та додаткове рішення суду від 24.06.2025. Рішення Господарського суду Волинської області від 02.06.2025 по справі №903/1063/24 та додаткове рішення від 24.06.2025 скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог Ківерцівської міської ради до акціонерного товариства “Українська залізниця» третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Кабінет Міністрів України відмовити в повному обсязі. Судові витрати покласти на Позивача.
3.2. Апеляційна скарга мотивована тим що, що рішення є незаконним та необґрунтованим, ухваленим в результаті неправильного застосування судом норм матеріального права, з порушенням норм процесуального права. Судом неповно з'ясовано усі обставини справи, що мають значення для правильного вирішення спору, не надано належну оцінку доказам по справі. Скаржник звертає увагу на те, що національна судова практика, завжди враховує принцип «jura novit curia», який проявляється в наступному: (1) суд знає право; (2) суд самостійно здійснює пошук правових норм щодо спору безвідносно до посилання сторін; (3) суд самостійно застосовує право до фактичних обставин спору. Таким чином, діючи в межах позовних вимог, саме суд встановлює правову природу правовідносин сторін на підставі належно доведених сторонами обставин, в результаті чого визначає норму права, що підлягає застосуванню. Такі повноваження суду носять імперативний характер, що означає обов'язок суду надати правову кваліфікацію відносинам та визначити саме релевантну норму. Під час прийняття оскаржуваного рішення судом неправильно визначено характер спірних правовідносин та предмет доказування у даній справі. Оскільки висновки останнього щодо виключного суспільного інтересу, який дає можливість втручатися у право власності суб'єкта господарювання є не релевантними при розгляді справ про витребування майна та є абсолютно безпідставним у рамках спірних правовідносин. Відтак, при витребуванні майна суду в першу чергу належить встановити чи належить спірне майно позивачу, оскільки судове рішення покликане захистити порушене право особи, а не породити його.
3.3. Так, на думку Позивача, мало бути відчужено без волевиявлення власника - Кабінету Міністрів України, на підставі рішення Правління акціонерного товариства «Українська залізниця» від 08.12.2021 № Ц-57/686-2021, яким було погоджено передачу у комунальну власність Ківерцівської міської об'єднаної територіальної громади централізовану систему водопостачання у м. Ківерці Волинської області. В обґрунтування зазначених позовних вимог міська рада посилається на те, що акціонерне товариство «Українська залізниця» направлено матеріали до Мінінфраструктури для винесення у встановленому порядку питання стосовно передачі спірного майна на розгляд КМУ, однак матеріали тричі поверталися на доопрацювання.
3.4. Щодо обставин справи скаржник, зокрема, зазначає, що Порядок та особливості формування статутного капіталу АТ «Укрзалізниця» визначено частиною 1 статті 4 Закону України від 23.02.2012 № 4442-VI «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» Також, апелянтом зазначено, що Порядок та особливості функціонування АТ «Укрзалізниця» визначено статтею 5 Закону №4442-VI. Порядок та особливості утворення Товариства передбачено статтею 2 Закону. Щодо правового режиму та порядку відчуження Спірного майна - зазначає: зведеному переліку майна Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», що вноситься до статутного капіталу AT «Укрзалізниця», затвердженому 18.08.2015, значиться Спірне майно. Відповідно до інформації з Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно Спірне майно зареєстроване за власником АТ «Українська залізниця», код ЄДРПОУ 40075815. Підставою виникнення права власності визначено Зведений перелік майна та Передавальний акт від 18.08.2015, видавник - Міністерство інфраструктури України. Згідно пункту 33 Статуту АТ «Укрзалізниця», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 735, Товариство володіє, користується та розпоряджається належним йому на праві власності майном відповідно до законодавства, цього Статуту та мети своєї діяльності. Положення пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 1054 «Про затвердження Порядку розпорядження майном акціонерного товариства «Українська залізниця» передбачають, що відчуження шляхом передачі у державну або у комунальну власність, у тому числі нерухомого майна для розміщення державного органу або органу місцевого самоврядування, рухомого майна для користування органами державної влади, об'єктів інженерної інфраструктури водопровідно-каналізаційного та газового господарства (включаючи мережі, споруди, устаткування), пов'язаних з постачанням споживачам води, газу, відведенням і очищенням стічних вод, а також об'єктів благоустрою населених пунктів, здійснюється за рішенням вищого органу Товариства.
3.5. 04.03.2021 на адресу Ківерцівської міської ради надійшов лист ВСП «Рівненсько-Тернопільське територіальне управління філії «БМЕС» AT «Укрзалізниця»» із проханням конкретизувати перелік об'єктів водопостачання в м. Ківерці Волинської області, які знаходяться на балансі AT «Укрзалізниця» та пропонуються для передачі у комунальну власність, що дасть можливість розпочати процес передачі вказаного майна у комунальну власність. 08.12.2021 правлінням АТ «Укрзалізниця» ухвалено рішення №Ц-57/686-2021, яким лише погоджено передачу у комунальну власність Ківерцівської міської об'єднаної територіальної громади централізованої системи водопостачання у м. Ківерці Волинської області та визначено Департаменту майнової політики направити матеріали до Мініфраструктури для винесення у встановленому порядку питання стосовно передачі Спірного майна на розгляд Кабінету міністрів України. Рішення Кабінету Міністрів України, як вищого органу Товариства, щодо вищезазначеного питання відсутнє.
3.6. Витребування майна шляхом віндикації застосовується до відносин речово-правового характеру, зокрема, якщо між власником і володільцем майна відсутні договірні відносини й майно перебуває у володільця не на підставі укладеного з власником договору. У цьому разі майно може бути витребувано від особи, яка не є стороною недійсного правочину, шляхом подання віндикаційного позову, зокрема від добросовісного набувача, з підстав передбачених частиною першою статті 388 ЦК України (правовий висновок, сформульований у постанові Верховного Суду України від 17.02.2016 у справі № 6-2407 цс15).
3.7. Ухвалюючи рішення судом не досліджено обставини наявності у Позивача прав на володіння та розпорядження Спірним майном для застосування такого способу захисту як витребування майна (віндикаційний позов). При цьому, своє рішення суд обґрунтовує виключно доводами Позивача про неналежний стан мережі централізованого водопостачання та водовідведення, що не підтверджується належними та допустимими доказами. При цьому, судом під час надання юридичної кваліфікації правовим підставам позову невірно застосовано положення Закону №4442-VI, що призвело до помилкового висновку щодо відсутності підтвердження правомірності набуття права власності та внесення до статутного капіталу товариства мереж водопостачання та водовідведення Ківерцівської міської громади.
3.8. Щодо правомірності набуття права власності та внесення до статутного капіталу АТ «Укрзалізниця» Спірного майна скаржник зазначає, що ухвалюючи оскаржуване рішення судом зазначено, що Відповідачем не надано доказів набуття права власності на спірні об'єкти з підстав правонаступництва внаслідок реорганізації (злиття) підприємств залізничного транспорту. Судом здійснено неналежне дослідження фактичних обставин справи та відповідно визначення юридичної кваліфікації спірних правовідносин. Також судом проігноровано наявний в матеріалах справи Витяг із Зведеного переліку майна Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», що вноситься до статутного капіталу AT «Укрзалізниця», 18.08.2015, який містить Спірне майно. Спірне майно зареєстроване за власником АТ «Укрзалізниця», код ЄДРПОУ 40075815. Так, судом проігноровано, що підставою виникнення права власності визначено Зведений перелік майна та Передавальний акт від 18.08.2015. Звертає увагу, що така інформація є достовірною та презюмується, доки не доведено протилежне.
3.9. Фактично, під час утворення АТ «Укрзалізниця» було забезпечено дотримання законодавства України та були наявні всі необхідні документи: 1. Рішення власника - Закон №4442-VI та Постанова № 200; 2. Передавальні акти та Зведені переліки майна, складені комісією з утворення АТ «Укрзалізниця» (як особи, що приймає майно) і комісіями з реорганізації підприємств, організацій та інших юридичних осіб залізничного транспорту (особи, що передає майно), затверджені Міністром інфраструктури України (органу, що здійснював функції держави як попереднього власника майна до утворення Товариства), відповідно до пункту 5 Постанови № 200; 3. Документ, що посвідчує право власності особи на майно, яке передається у власність юридичної особи - універсальне правонаступництво згідно Закону №4442- VI, який передбачав, що внесення нерухомого майна залізничного транспорту до статутного капіталу Товариства може здійснюватися на підставі обліку майна на балансах Державної адміністрації залізничного транспорту України, підприємств залізничного транспорту відповідно до законодавства без попередньої державної реєстрації права власності на таке майно (частина 3 статті 4 Закону №4442-VI).
3.10. Серед іншого, скаржник наголошує, що згідно абзацу 2 частини 2 статті 5 вказаного Закону державна реєстрація прав на нерухоме майно, внесене до статутного капіталу Товариства, здійснюється на підставі передавального акта та акта оцінки майна залізничного транспорту, внесеного до статутного капіталу Товариства. Передавальний акт та/ або акт оцінки майна залізничного транспорту є документами, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на майно, внесене до статутного капіталу Товариства. Водночас Закон №4442-VI не обумовлює факт переходу від підприємств залізничного транспорту до Товариства як правонаступника усіх прав та обов'язків на відповідне нерухоме майно фактом вчинення ним дій з переоформлення правовстановлюючих документів на таке майно, а також не пов'язує момент переходу зазначених прав до Товариства з моментом реєстрації за ним таких прав. Положення Закону №4442-VI не передбачають залишення певних прав щодо зазначеного майна (управління, розпорядження) у підприємств залізничного транспорту до їх переоформлення Товариством, а також не встановлює правових наслідків невиконання Товариством зазначеного обов'язку протягом установленого строку, зокрема у вигляді припинення його прав щодо відповідного нерухомого майна чи повернення учасників правовідносин правонаступництва у попередній стан з обов'язком повернення відповідного майна підприємствам залізничного транспорту тощо. Вищезазначена правова позиція неодноразово висловлена Верховним Судом, зокрема, у постанові від 17.07.2024 по справі № 917/730/22; постанові об'єднаної палати від 21.02.2020 у справі № 918/792/18; у постанові від 23.06.2020 у справі № 904/5881/18, а також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 у справі № 910/5953/17.
3.11. Тобто, при утворенні АТ «Укрзалізниця» та формуванні його статутного капіталу державою було дотримано вимоги законодавства, а передавальні акти і зведені переліки майна підприємств на базі яких було створено Товариство, затверджені Міністром інфраструктури України, є документами достатніми для підтвердження права власності на майно, яке внесене до статутного капіталу Товариства. Тому висновки суду щодо відсутності доказів, що підтверджують правомірність набуття права власності та внесення до статутного капіталу товариства мереж водопостачання та водовідведення Ківерцівської міської громади, є безпідставними та такими, що здійснені при неналежному дослідження та оцінці наявних доказів, нехтуючи стандартом доказування вірогідності доказів.
3.12. Щодо застосування неналежного способу захисту. Скаржник звертає увагу суду на те, що позовні вимоги Позивача полягали у визнанні протиправною бездіяльності АТ «Укрзалізниця», яке на думку Позивача, полягає у не здійсненні передачі до комунальної власності Ківерцівської міської територіальної громади об'єктів водопостачання, що входять до предмету розгляду у даній справі, а також зобов'язання передати за актом приймання-передачі із державної у комунальну власність Ківерцівської міської ради Спірне майно. АТ «Укрзалізниця» неодноразово звертала увагу, що відчуження майна, внесеного до статутного капіталу Товариства, шляхом передачі у комунальну власність відноситься до виключної компетенції вищого органу товариства та є проявом господарсько-управлінських функцій, що здійснюються суб'єктом господарювання самостійно. Для застосування такого способу захисту необхідно дослідити та встановити чи належить Спірне майно до державної форми власності, чи має право Позивач на Спірне майно, чи є підстави для такого примусового витребування. Ухвалюючи рішення, судом першої інстанції не досліджено питання правового режиму Спірного майна, зокрема, проігноровано факт, що таке майно є власністю АТ «Укрзалізниця» та не є державним. Судом абсолютно не надано оцінку наявності чи відсутності правових підстав на володіння Спірним майном саме міською радою. Скаржник просить апеляційний суд звернути увагу на те, яке майно вноситься до статутного капіталу Товариства до відповідно до статті 4 Закону №4442-VI. Згідно з пунктом 2 Постанови № 200 статутний капітал Товариства формується шляхом внесення до нього, серед іншого, майна підприємств залізничного транспорту, зазначених у додатку № 1, крім майна, яке закріплюється за товариством на праві господарського відання згідно із Законом, та іншого майна, яке відповідно до законодавства не може бути включене до статутного капіталу.
3.13. Законом №4442-VI чітко визначено та прямо зазначено склад і перелік майнових об'єктів, що передаються як внесок до статутного капіталу, та перелік майнових об'єктів щодо яких передаються саме обмежені речові права - право господарського відання та право постійного користування. Всі інші майнові об'єкти передані до статутного капіталу АТ «Укрзалізниця» на праві власності. Вищезазначене також підтверджується у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 у справі № 910/5953/17 (провадження № 12-98гс19). АТ «Укрзалізниця» майно належить як на праві власності, так і на праві господарського відання. При цьому за загальним правилом майно належить саме на праві власності, оскільки на праві господарського відання АТ «Укрзалізниця» належить лише майно, визначене спеціальними нормами (зокрема, вказане в частині першій статті 10 Закону). Майно внесено до статутного капіталу є майном саме Товариства. До того ж, чітке розуміння держави щодо речового права на підставі якого передаються майнові об'єкти до статутного капіталу АТ «Укрзалізниця» простежується в положеннях Постанови № 200, якою було утворено Товариство, зокрема, щодо затвердження зведених переліків майна окремо щодо майна, що вноситься до статутного капіталу товариства, та майна, яке закріплюється за товариством на праві господарського відання. Власність Товариства, тобто майно, яке внесене до його статутного капіталу та набуте ним, може бути списане, відчужене, передане в користування, оренду, концесію згідно порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України (частина 4 статті 10 Закону №4442-VI). Такий порядок визначено у постанові КМУ від 22.11.2017 № 1054 «Про затвердження Порядку розпорядження майном акціонерного товариства «Українська залізниця», який, у свою чергу, також визначає різний правовий режим двох чітко виокремлених категорій майна АТ «Укрзалізниця.
3.14. Скаржник серед іншого зазначає, що системний аналіз положень Постанови № 1054 та виокремлення умовних позначень щодо різних категорій майна дозволяє також визначити особливості прав щодо розпорядження таким майном. Також апелянт звертає увагу, що визначений державою під час утворення АТ «Укрзалізниця» розподіл майна, що було передано Товариству, відповідає меті та завданням концепції державної програми реформування залізничного транспорту (розпорядження КМУ від 27.12.2006 № 651-р), зокрема, щодо поєднання централізованого управління галуззю з ринковим механізмом господарювання, що відповідає принципам, визначеним Законом України «Про управління об'єктами державної власності». Системний аналіз положень Закону України «Про управління об'єктами державної власності» дає підстави стверджувати, що майно внесене до статутного капіталу господарського товариства не відноситься до об'єктів управління державної власності, а державне майно, надане суб'єкту господарювання на праві господарського відання є саме таким об'єктом. Виходячи з характеру спірних правовідносин, скаржник також зазначає, що підтвердженням вищезазначеного є також повноваження вищого органу товариства щодо майна внесеного до статутного капіталу АТ «Укрзалізниця», зокрема, що таке майно може бути відчужено (процес переходу права власності) у державну та комунальну власність (пункт 11 Постанови). Тобто, майно внесене до статутного капіталу АТ «Укрзалізниця» є власність саме Товариства. Велика Палата Верховного Суду в постанові від 15.05.2015 по справі № 522/7636/14-ц звертала увагу, що однією з обов'язкових умов для задоволення віндикаційного позову є встановлення під час розгляду спорів про витребування майна, зокрема й тієї обставини, чи перебувало спірне майно у володінні позивача, який указує на порушення своїх прав як власника, на підставах, визначених законодавством, та який на момент подання позову не є власником цього майна, однак вважає себе таким.
3.15. При цьому, матеріали справи не містять підтверджень про належність Спірного майна до комунальної власності, на балансі міської громади не обліковувалось та не обліковується. Від так, судом належним чином не досліджено та не встановлено чи перебувало Спірне майно у володінні, користуванні та розпорядженні Позивача, а також не з'ясовано правовий статус Спірного майна, що призвело до прийняття безпідставного та незаконного рішення. Судом взято до уваги докази та доводи Позивача, які не стосуються предмету доказування, а відносяться виключно до оцінки діяльності Відповідача, як суб'єкта господарювання. Однак предметом позову є не притягнення до адміністративно-господарської санкції відповідача за якість надання послуг чи зобов'язання відновити, покращити чи привести у відповідний стан об'єкти водопостачання та водовідведення, а витребування майна у власника суб'єктом, який не є та не був власником спірного майна.
3.16. Щодо втручання в господарсько-управлінську діяльність АТ «Укрзалізниця» та фактично перебирання судом функції вищого органу управління - апелянт звертає увагу, що єдиною та достатньою правовою підставою набуття права власності за Позивачем (витребування у його власність) суд вважає те, що 08.12.2021 правління АТ «Укрзалізниця» прийняло рішення №Ц-57/686-2021 про передачу у комунальну власність Ківерцівської міської об'єднаної територіальної громади централізованої системи водопостачання у м. Ківерці Волинської області. Судом проігноровано, що згідно пункту 11 Порядку № 1054 (зі змінами), розпорядження майном АТ «Українська залізниця» - відчуження майна шляхом передачі у комунальну власність, у тому числі об'єктів інженерної інфраструктури водопровідно-каналізаційного господарства, здійснюється згідно з нормами Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» за рішенням вищого органу управління, а саме загальних зборів, функції якого виконує. Відчуження Спірного майна у комунальну власність дійсно можливе, але таке рішення приймається виключно вищим органом товариства -КМУ У, що вимагає виконання певних умов та процедур. Судом безпідставно проігноровано норми матеріального права, які регулюють процедуру прийняття рішення АТ «Укрзалізниця» щодо відчуження майна товариства у комунальну власність. Відтак рішення від 08.12.2021 № Ц-57/686-2021 є лише погодженням виконавчого органу товариства необхідності про винесення даного питання для прийняття рішення уповноваженим органом (КМУ) та не може прирівнюватись до прийняття рішення суб'єктом господарювання (власником) щодо належного йому майна. Мотивуючи задоволення позовних вимог щодо визнання протиправної бездіяльності, яка полягала у не здійсненні передачі до комунальної власності Спірного майна, згідно прийнятого рішення правління АТ «Укрзалізниця», судом належним чином не досліджено фактичні обставини справи та неправильно застосовано норми матеріального права, що призвело до прийняття незаконного та безпідставного рішення. При цьому, оскаржуваним рішенням суд і вийшов за межі компетенції господарського суду та застосувавши неналежний спосіб захисту у спірних правовідносинах, здійснив втручання в господарсько-управлінську діяльність стратегічно важливого суб'єкта господарювання та фактично перебрав функції органів управління товариством на суд, вирішивши питання щодо майна останнього всупереч вимогам законодавства.
4. Відзив на апеляційну скаргу, заяви та клопотання, які надійшли від учасників апеляційного провадження, заяви про відводи та самовідводи.
4.1. Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 24.07.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вх3033/25 від 08.07.2025) на рішення Господарського суду Волинської області від 02.06.2025 та на додаткове рішення Господарського суду Волинської області від 24.06.2025 у справі № 903/1063/24.
4.1.1. Розгляд апеляційної скарги призначено на 10.09.2025 о 10:00год.
4.2. Позивач Ківерцівська міська рада у відзиві просить апеляційну скаргу відхилити апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Українська залізниця» подану на рішення Господарського суду Волинської області від 02.06.2025 та додаткове рішення від 24.06.2025 у справі №903/1063/24.. Вказані рішення Господарського суду Волинської області у справі № 903/1063/24 залишити без змін.
4.3. Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Кабінет Міністрів України у поясненнях по справі за вказаною апеляційною скаргою просить суд апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Українська залізниця» - задовольнити. Рішення Господарського суду Волинської області від 02.06.2025 у справі №903/1063/24 - скасувати, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог - відмовити.
4.4. Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 10.09.2025 оголошено перерву в розгляді даної апеляційної скарги на 24.09.2025 о 10:00год.,
4.5. Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 24.09.2025 оголошено перерву у розгляді апеляційної скарги та відкладено ухвалення та проголошення судового рішення у справі №903/1063/24 до 06.10.2025 о 09:30год.
4.6. Також, ухвалою від 24.09.2025 забезпечено представникам позивача, відповідача та третьої особи Савчук Г.Р., Ляху К.М. та Кушніруку А.В. проведення судового засідання 06.10.2025 о 09:30 год. в режимі відеоконференції (за участі представника Савчук Г.Р. з приміщення Волинського апеляційного суду).
4.7. 06.10.2025 до участі у судовому засіданні з розгляду апеляційної скарги у даній справі в режимі відеоконференції, згідно ухвали суду, долучились представники позивача та відповідача, а також третьої особи.
4.7.1. Апеляційним господарським судом в судовому засіданні 06.10.2025 проголошено скорочене рішення - вступна та резолютивна частини.
4.8. До початку розгляду даної апеляційної скарги по суті, ні під час її розгляду від учасників провадження у даній справі заяв про відвід складу суду чи судді колегії не заявлялося. Суддями колегії самовідводи не заявлялися.
4.9. В судовому засіданні 06.10.2025 представники сторін надали пояснення в обґрунтування своїх доводів та заперечень по суті розгляду апеляційної скарги у даній справі.
5. Межі перегляду справи в суді апеляційної інстанції.
Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції (стаття 269 ГПК України).
6. Законодавство, яке застосоване апеляційним судом при розгляді апеляційної скарги.
6.1. Під час розгляду апеляційної скарги Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вх3033/25 від 08.07.2025) на рішення Господарського суду Волинської області від 02.06.2025 та на додаткове рішення Господарського суду Волинської області від 24.06.2025 у справі №903/1063/24 Північно-західний апеляційний господарський суд застосував:
6.1.1. Норми матеріального права:
Цивільний кодекс України (далі по тексту постанови також - ЦК України);
Господарський кодекс України в редакції чинній на час виникнення правовідносин між сторонами та розгляду спору у суді першої інстанції (далі по тексту постанови також - ГК України);
Закон України "Про управління об'єктами державної власності";
Закон України "Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" від 23.02.2012 № 4442-VI (далі по тексту постанови також - Закон №4442-VI);
Закон України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення";
Постанова Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 № 200 "Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі по тексту постанови також - Постанова № 200);
Постанова Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 1054 "Про затвердження Порядку розпорядження майном акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі по тексту постанови також - Постанова № 1054);
Регламент Кабінету Міністрів України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 950 (зі змінами);
Закон України "Про судовий збір";
6.1.2. Норми процесуального права:
Господарський процесуальний кодекс України, в редакції чинній з 15 грудня 2017 року (далі по тексту постанови також - ГПК України);
6.2. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 4 ст.236 ГПК України).
7. Розгляд апеляційної скарги по суті. Обставини справи.
7.1. Північно-західний апеляційний господарський суд, розглянувши доводи апеляційної скарги, відзиву та пояснень на неї, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, третьої особи в судовому засіданні, дослідивши наявні матеріали справи, перевіривши повноту встановлення обставин справи та їх юридичну оцінку, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, зазначає наступне.
7.2. З матеріалів справи слідує, що 21.02.2020 Ківерцівська міська рада прийняла рішення №14/25 “Про надання згоди на передачу безоплатно з державної у комунальну власність Ківерцівської міської об'єднаної територіальної громади централізованої системи водопостачання/водовідведення у м. Ківерці Волинської області, що знаходиться на балансі AT “Укрзалізниця» (том 1, а.с. 12).
7.1.1. Вказане рішення з супровідним листом було направлено на адресу AT “Укрзалізниця».
7.3. 04.03.2021 на адресу Ківерцівської міської ради надійшов лист ВСП “Рівненсько-Тернопільське територіальне управління філії “БМЕС» AT “Укрзалізниця» із проханням конкретизувати перелік об'єктів водопостачання в м. Ківерці Волинської області, які знаходяться на балансі AT “Укрзалізниця» та пропонуються для передачі у комунальну власність, що дасть можливість розпочати процес передачі вказаного майна у комунальну власність (том 1, а.с. 13).
7.4. В подальшому Ківерцівська міська рада надіслала на адресу ВСП “Рівненсько-Тернопільське територіальне управління філії “БМЕС» AT “Укрзалізниця»» повідомлення про скликання позачергової сесії для вирішення питання про уточнення переліку об'єктів водопостачання, які необхідно передати у комунальну власність (том 1, а.с. 16).
7.5. 09.03.2021 на позачерговій сесії Ківерцівської міської ради було прийняте рішення №7/2 “Про надання згоди на передачу безоплатно з державної у комунальну власність Ківерцівської міської об'єднаної територіальної громади централізованої системи водопостачання у м. Ківерці Волинської області, що знаходиться на балансі AT “Українська залізниця», в якому визначений конкретний перелік об'єктів водопостачання, які пропонуються до передачі у комунальну власність (том 1, а.с. 18-22).
7.5.1. Вказане рішення Ківерцівської міської ради з супровідним листом було надіслано на адресу ВСП “Рівненсько-Тернопільське територіальне управління філії “БМЕС» AT “Укрзалізниця» для прийняття відповідного рішення (том 1, а.с. 23).
7.6. 08.12.2021 Правлінням АТ "Укрзалізниця" №Ц-57/686-2021 прийнято рішення про передачу у комунальну власність Ківерцівської міської об'єднаної територіальної громади централізованої системи водопостачання у м. Ківерці Волинської області.
7.7. Матеріали направлено до Мініфраструктури для винесення у встановленому порядку питання стосовно передачі вищезазначеного майна на розгляд Кабінету міністрів України (том 2, а.с. 164-166).
7.8. 21.10.2022 AT “Українська залізниця» було повторно надіслано на адресу Міністерства інфраструктури пакет документів щодо передачі у комунальну власність Ківерцівської міської об'єднаної територіальної громади основних засобів централізованого водопостачання, які внесені до статутного капіталу товариства та набуті в процесі господарської діяльності що обліковуються на балансі структурного підрозділу "Львівська дирекція" філії “Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель та споруд» (том 2, а.с. 238).
7.8.1. Матеріалами справи підтверджується, що з метою встановлення обставин щодо надіслання вказаного пакету документів, ухвалою суду від 26.03.2025 судом першої інстанції випробовувалося у Міністерства розвитку громад та територій України копії вказаних матеріалів.
7.8.2. На виконання вимог суду, Міністерство розвитку громад та територій України надано їх копії, які долучені до матеріалів справи та досліджені судом (том 2, а.с. 159 -247, том 3, а.с. 1-127).
7.9. 01.03.2023 філія “Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель та споруд» AT “Українська залізниця» повідомила про необхідність внесення змін до рішення Ківерцівської міської ради щодо найменування вулиць міста та подання техніко-економічного обґрунтування ефективного використання майна за цільовим призначенням з визначенням обсягів та джерел фінансування видатків на його утримання, добудову, реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний та поточний ремонт (том 1, а.с. 48).
7.10. 28.03.2023 на виконання листа AT “Українська залізниця» філії “Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель та споруд» виробничого структурного підрозділу “Львівська дирекція» Ківерцівською міською радою було прийняте рішення №26/6 “Про внесення змін до рішення Ківерцівської міської ради №7/2 від 09 березня 2021 року “Про надання згоди на передачу безоплатно з державної у комунальну власність Ківерцівської міської територіальної громади централізованої системи водопостачання у м.Ківерці Волинської області, що знаходиться на балансі AT “Укрзалізниця» (том 1, а.с. 29-33).
7.11. На виконання вимог АТ “Українська залізниця» було розроблено та погоджено Ківерцівською міською радою техніко-економічного обґрунтування доцільності передачі об'єктів інженерної інфраструктури водопровідно-каналізаційного господарства (включаючи мережі, споруди, устаткування), що обліковуються на балансі філії “Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» акціонерного товариства “Українська залізниця» у комунальну власність Ківерцівської міської територіальної громади» (том 1, а.с. 34-39).
7.12. 13.04.2023, 01.11.2023 та 11.03.2024 на адресу філії “Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» акціонерного товариства “Українська залізниця» Ківерцівська міська рада надала документи, які вимагала AT “Українська залізниця» (том 1, а.с. 40, 42, 43).
7.13. 19.12.2022 рішенням Ківерцівської міської ради №22/42 було затверджено Програму “Питна вода Ківерцівської міської громади на 2023 рік» та 11 вересня 2024 року рішенням Ківерцівської міської ради №38/29 було затверджено Програму “Питна вода Ківерцівської міської громади на 2024-2026 роки», які було надіслано на адресу AT “Українська залізниця» філії “Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель та споруд» виробничого структурного підрозділу “Львівська дирекція» для підготовки відповідного пакету документів з метою передачі погодженого майна (том 1, а.с. 26-27, 52-59).
7.14. 15.08.2024 AT “Українська залізниця» філії “Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель та споруд» виробничого структурного підрозділу “Львівська дирекція» інформувала Ківерцівську міську раду про необхідність уточнення інвентарних номерів та надання програми Питна вода Ківерцівської міської територіальної громади на 2024 рік.
7.14.1. У відповідь на даний лист, Ківерцівська міська рада надала копії рішень №26/6 від 28.03.2023 року з Додатками №1 та №2, рішення Ківерцівської міської ради №22/42 від 19.12.2022 з Додатком №1 Програма “Питна вода Ківерцівської міської громади на 2023 рік», рішення Ківерцівської міської ради №38/29 від 11.09.2024 з Додатком №1 Програма “Питна вода Ківерцівської міської громади на 2024 - 2026 роки» (том 1, а.с. 47-49), у яких виконано вказану вимогу.
7.15. 29.11.2024 відбулось засідання Постійно діючої Комісії з непрофільних активів АТ “Укрзалізниця» на якій розглянуто питання про передачу основних засобів централізованого водопостачання у комунальну власність Ківерцівської міської територіальної громади та прийнято рішення звернутись до правління АТ “Укрзалізниця» з питання перегляду рішення про передачу основних засобів централізованого водопостачання у комунальну власність Ківерцівської міської територіальної громади, у зв'язку з їх виходом на рівень прибутковості.
7.16. Враховуючи наведене, 26.12.2024 Ківерцівська міська рада звернулася до Господарського суду Волинської області з позовом до Акціонерного товариства “Українська залізниця», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Кабінет Міністрів України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання передати майно за актом приймання-передачі.
7.16.1. У позовній заяві позивач просить суд (із урахуванням заяви про уточнення позовних вимог):
- визнати протиправною бездіяльність Акціонерного товариства “Українська залізниця» (місцезнаходження: 03150, м. Київ, вул. ЄЖИ ҐЕДРОЙЦЯ, буд. 5, код ЄДРПОУ: 40075815), що полягає у не здійсненні передачі до комунальної власності Ківерцівської міської ради об'єктів централізованої мережі водопостачання та водовідведення з обслуговуючими будівлями, що знаходяться на території міста Ківерці Луцького району Волинської області.
- витребувати з державної власності у комунальну власність Ківерцівської міської ради (код ЄДРПОУ: 26516861, місцезнаходження: 45201, Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Шевченка, 14) та зобов'язати Акціонерне товариство “Українська залізниця» (місцезнаходження: 03150, м. Київ, вул. ЄЖИ ҐЕДРОЙЦЯ, буд. 5, код ЄДРПОУ: 40075815) передати за актом приймання-передачі Ківерцівській міській раді (Код ЄДРПОУ: 26516861, Місцезнаходження: 45201, Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Шевченка, 14) наступні об'єкти централізованої мережі водопостачання та водовідведення з обслуговуючими будівлями, що знаходяться на території міста Ківерці Луцького району Волинської області (найменування об'єкта):
- Будівля над артезіанською свердловиною №3, інвентарний номер об'єкта - 8910100018462, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1987 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Паркова, 24а;
- Будівля чергового персоналу, інвентарний номер об'єкта - 8910100018476, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1944 рік, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Паркова, 24а;
- Будівля над артезіанською свердловиною №1, інвентарний номер об'єкта -8910100018518, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1980 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Паркова, 24а;
- Будівля над артезіанською свердловиною №2, інвентарний номер об'єкта -8910100018519, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1980 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Паркова, 24а;
- Огорожа водозабору, інвентарний номер об'єкта - 8910205021878, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1951 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Паркова, 24а;
- Споруда башта водонапірна, інвентарний номер об'єкта - 8910203021167, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1930 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Відродження (попередня назва - вул. Визволителів), 9а;
- Огорожа ст.Ківерці, інвентарний номер об'єкта - 8910205021862, рік побудови/ рік введення в експлуатацію - 2011 року, місцезнаходження об'єкта Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Відродження (попередня назва - вул. Визволителів), 9а;
- Шахтний колодязь, інвентарний номер об'єкта - 8910204021518, рік побудови/ рік введення в експлуатацію - 1988 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Літописна (попередня назва - вул. Чапаєва);
- Водопровідна мережа, інвентарний номер об'єкта - 8910301022240, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1996 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Перемоги (попередня назва - вул. 45 років Перемоги);
- Водопровідна мережа, інвентарний номер об'єкта - 8910301022259, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1973 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Комунальна;
- Водопровідна мережа, інвентарний номер об'єкта - 8910301022270, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1999 року, місцезнаходження об'єкта Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Привітна (попередня назва - вул.Чайковського);
- Водопровідна мережа, інвентарний номер об'єкта - 8910301022323, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1957 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Незалежності;
- Водопровідна мережа, інвентарний номер об'єкта - 8910301022324, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1978 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Київська;
- Водопровідна мережа, інвентарний номер об'єкта - 8910301022325, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1963 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Шевченка - Кравчука;
- Водопровідна мережа, інвентарний номер об'єкта - 8910301022326, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1957 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Квітнева (попередня назва - вул.Жовтнева);
- Водопровідна мережа, інвентарний номер об'єкта - 8910301022327, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1971 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Літописна (попередня назва - вул.Чапаєва);
- Водопровідна мережа, інвентарний номер об'єкта - 8910301022329, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1984 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Корольова (попередня назва - вул.Дзержинського);
- Водопровідна мережа, інвентарний номер об'єкта - 8910301022330, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1964 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Львівська;
- Водопровідна мережа, інвентарний номер об'єкта - 8910301022331, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1964 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Залізнична-Зелена;
- Водопровідна мережа, інвентарний номер об'єкта - 8910301022332, рік побудови/рік введення в експлуатацію 1977 року, місцезнаходження об'єкта
- Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Луцька - Грушевського - Клима Савури (попередня назва - вул. Ватутіна);
- Водопровідна мережа, інвентарний номер об'єкта - 8910301022333, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1980 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Тиверців (попередня назва - вул.Бойка);
- Водопровідна мережа, інвентарний номер об'єкта - 8910301022334, рік побудови/рік введення в експлуатацію 1974 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Кафедральна (попередня назва - вул.Пушкіна);
- Водопровідна мережа, інвентарний номер об'єкта - 8910301022335, рік побудови/рік введення в експлуатацію 1957 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Степана Бандери (попередня назва - вул.Кузнецова);
- Водопровідна мережа, інвентарний номер об'єкта - 8910301022336, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1971 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Світанкова(попередня назва - вул.Чернишевського);
- Водопровідна мережа, інвентарний номер об'єкта - 8910301022337, рік побудови/рік введення в експлуатацію 1971 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. 17 Вересня Калинова (попередня назва - вул.Васильєва) - Шопена;
- Водопровідна мережа, інвентарний номер об'єкта - 8910301022338, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1987 року, місцезнаходження об'єкта Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Квартальна (попередня назва - вул.Ковпака);
- Водопровідна мережа, інвентарний номер об'єкта - 8910301022339, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1957 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Сінкевича;
- Артезіанська свердловина № 3, інвентарний номер об'єкта - 8910204021276, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1970 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, місто Ківерці, вулиця Паркова, 24а;
- Лічильник холодної води 150 мм, інвентарний номер об'єкта - 8910411023376, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 2018 року, місцезнаходження об'єкта Волинська область, Луцький район, місто Ківерці, вулиця Паркова, 24а;
- Насос ЗК6, інвентарний номер об'єкта - 8910403022920, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1992 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, місто Ківерці, вулиця Відродження,9 (попередня назва - вул.Визволителів);
- Артезіанська свердловина № 1, інвентарний номер об'єкта - 8910204021277, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1947 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, місто Ківерці, вулиця Паркова, 24а;
- Лічильник холодної води 150 мм, інвентарний номер об'єкта - 8910411023377, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 2018 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, місто Ківерці, вулиця Паркова, 24а;
- Насос ЕЦВ 10-63-65, інвентарний номер об'єкта - 8910403022914, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 2009 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, місто Ківерці, вулиця Соборності, 45 (попередня назва - вул.17 Вересня);
- Артезіанська свердловина № 2, інвентарний номер об'єкта 8910204021278, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1947 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, місто Ківерці, вулиця Паркова, 24а;
- Лічильник холодної води 100 мм, інвентарний номер об'єкта - 8910411023378, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 2018 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, місто Ківерці, вулиця Паркова, 24а;
- Насос ЕЦВ 10-63-65, інвентарний номер об'єкта - 8910403022993, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 2016 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, місто Ківерці, вулиця Відродження,9а (попередня назва - вул. Визволителів).
7.17. Ухвалою Господарського суду Волинської області від 31.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 903/1063/24 за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання. Залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Кабінет Міністрів України
7.18. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з моменту заснування міста Ківерці, мережа водопостачання та водовідведення у місті знаходиться на балансі дільниці залізничної станції "Ківерці" української залізниці, яке на даний час є виробничим структурним підрозділом “Львівська дирекція» філії “БМЕС» АТ “Українська залізниця».
7.18.1. Система водопостачання і каналізації, мережі насосних станцій і водозаборів вимагають безперервного догляду. При цьому, система водопостачання та водовідведення зношена, а навантаження на неї щороку збільшується. Позивач доводить, що не може належним чином впливати на забезпечення територіальної громади водопостачанням та водовідведенням, усуваючи аварійність мережі водопостачання/водовідведення, яка їй фактично не належить. Фахівці Ківерцівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційних мереж "Ківерціводоканал" знаходять нові і нові пориви на трубопроводі, вони локально та поетапно усувають витоки та накладають хомути, але стан мереж водопостачання та водовідведення у місті вкрай аварійний. Разом з тим, Ківерцівська міська рада сприяє установі-балансоутримувачу АТ "Українська залізниця" у швидкому усуненню пошкоджень мережі водопостачання за кошти бюджету територіальної громади, зокрема, на ділянках прориву постійно працює техніка Ківерцівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційних мереж "Ківерціводоканал".
7.18.2. Виключно Ківерцівська ОТГ здійснює ремонт та реконструкцію мереж належних відповідачу на території міста Ківерці, адже останній самоусунувся від виконання своїх обов'язків та не забезпечує їх належне обслуговування, що підтверджується договорами та первинною документацією щодо проведення ремонтних робіт водопровідних мереж за кошт територіальної громади, а відтак вважає, що доводи про прибутковість від основних засобів централізованого водопостачання у місті Ківерці, не відповідають дійсності.
7.18.3. 21.02.2020 Ківерцівською міською радою було прийняте рішення №14/25 “Про надання згоди на передачу безоплатно з державної у комунальну власність Ківерцівської міської об'єднаної територіальної громади централізованої системи водопостачання/ водовідведення у м. Ківерці Волинської області, що знаходиться на балансі AT “Укрзалізниця». Дане рішення з супровідним листом було направлено на адресу AT “Укрзалізниця».
7.18.4. 04.03.2021 на адресу Ківерцівської міської ради надійшов лист ВСП “Рівненсько-Тернопільське територіальне управління філії “БМЕС» AT “Укрзалізниця» із проханням конкретизувати перелік об'єктів водопостачання в м. Ківерці Волинської області, які знаходяться на балансі AT “Укрзалізниця» та пропонуються для передачі у комунальну власність, що дасть можливість розпочати процес передачі вказаного майна у комунальну власність.
7.18.5. Позивач зазначає, що в подальшому Ківерцівська міська рада надіслала на адресу ВСП “Рівненсько-Тернопільське територіальне управління філії “БМЕС» AT “Укрзалізниця» повідомлення про скликання позачергової сесії для вирішення питання про уточнення переліку об'єктів водопостачання, які необхідно передати у комунальну власність.
7.18.6. 09.03.2021 на позачерговій сесії Ківерцівської міської ради було прийняте рішення №7/2 “Про надання згоди на передачу безоплатно з державної у комунальну власність Ківерцівської міської об'єднаної територіальної громади централізованої системи водопостачання у м. Ківерці Волинської області, що знаходиться на балансі AT “Українська залізниця», в якому був визначений конкретний перелік об'єктів водопостачання, які пропонуються до передачі у комунальну власність.
7.18.7. Зазначене рішення Ківерцівської міської ради з супровідним листом було надіслано на адресу ВСП “Рівненсько-Тернопільське територіальне управління філії “БМЕС» AT “Укрзалізниця» для відповідного реагування.
7.18.8. 08.12.2021 рішенням Правління АТ "Укрзалізниця" №Ц-57/686-2021 було погоджено передачу у комунальну власність Ківерцівської міської об'єднаної територіальної громади централізованої системи водопостачання у м. Ківерці Волинської області та направлено матеріали до Мініфраструктури для винесення у встановленому порядку питання стосовно передачі вищезазначеного майна на розгляд Кабінету міністрів України. Позивач зазначає, що Мінінфраструктури направляло тричі пакети документів подані АТ "Укрзалізниця" на доопрацювання.
7.18.9. 21.10.2022 AT “Українська залізниця» було повторно надіслано на адресу Міністерства інфраструктури пакет документів щодо передачі у комунальну власність Ківерцівської міської об'єднаної територіальної громади основних засобів централізованого водопостачання, які внесені до статутного капіталу товариства та набуті в процесі господарської діяльності що обліковуються на балансі структурного підрозділу "Львівська дирекція" філії “Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель та споруд».
7.18.10. 01.03.2023 філія “Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель та споруд» AT “Українська залізниця» повідомила про необхідність внесення змін до рішення Ківерцівської міської ради щодо найменування вулиць міста та подання техніко-економічного обґрунтування ефективного використання майна за цільовим призначенням з визначенням обсягів та джерел фінансування видатків на його утримання, добудову, реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний та поточний ремонт.
7.18.11. 28.03.2023 на виконання листа AT “Українська залізниця» філії “Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель та споруд» виробничого структурного підрозділу “Львівська дирекція» Ківерцівською міською радою було прийняте рішення №26/6 “Про внесення змін до рішення Ківерцівської міської ради №7/2 від 09 березня 2021 року “Про надання згоди на передачу безоплатно з державної у комунальну власність Ківерцівської міської територіальної громади централізованої системи водопостачання у м.Ківерці Волинської області, що знаходиться на балансі AT “Укрзалізниця».
7.18.12. На виконання вимог АТ “Українська залізниця» було розроблено та погоджено Ківерцівською міською радою техніко-економічного обґрунтування доцільності передачі об'єктів інженерної інфраструктури водопровідно-каналізаційного господарства (включаючи мережі, споруди, устаткування), що обліковуються на балансі філії “Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» акціонерного товариства “Українська залізниця» у комунальну власність Ківерцівської міської територіальної громади».
7.18.13. 13.04.2023, 01.11.2023 та 11.03.2024 на адресу філії “Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» акціонерного товариства “Українська залізниця» направлялися заяви з відповідними належним чином оформленими документами про які просила AT “Українська залізниця» філії “Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель та споруд» виробничого структурного підрозділу “Львівська дирекція».
7.18.14. Крім того, 19.12.2022 рішенням Ківерцівської міської ради №22/42 було затверджено Програму “Питна вода Ківерцівської міської громади на 2023 рік» та 11 вересня 2024 року рішенням Ківерцівської міської ради №38/29 було затверджено Програму “Питна вода Ківерцівської міської громади на 2024-2026 роки», які було надіслано на адресу AT “Українська залізниця» філії “Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель та споруд» виробничого структурного підрозділу “Львівська дирекція» для підготовки відповідного пакету документів з метою передачі погодженого майна.
7.18.16. 15.08.2024 AT “Українська залізниця» філії “Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель та споруд» виробничого структурного підрозділу “Львівська дирекція» інформувала Ківерцівську міську раду про необхідність уточнення інвентарних номерів та надання програми Питна Ківерцівської міської територіальної громади на 2024 рік. У відповідь на даний лист, Ківерцівською міською радою було надано копії рішень Ківерцівської міської ради №26/6 від 28.03.2023 року з Додатками №1 та №2, рішення Ківерцівської міської ради №22/42 від 19.12.2022 року з Додатком №1 Програма “Питна вода Ківерцівської міської громади на 2023 рік», рішення Ківерцівської міської ради №38/29 від 11.09.2024 року з Додатком №1 Програма “Питна вода Ківерцівської міської громади на 2024 - 2026 роки».
7.18.17. Повний пакет документів для вирішення питання про передачу майна з державної у комунальну власність було надіслано також на адресу Кабінету Міністрів України, однак на момент звернення до суду відповіді так і не надійшло.
7.18.19. Позивач посилається на те, що питання передачі централізованої мережі водопостачання та водовідведення, яка задовольняє потреби територіальної громади, має надзвичайно важливе значення для Ківерцівської міської ради. Забезпечення населення міста Ківерці питною водою, яка відповідає вимогам державного стандарту, є одним з пріоритетних питань, яке буде вирішене у випадку передачі мережі водопостачання та водовідведення у комунальну власність.
7.18.20. Позивач доводить, що виконав усі вимоги визначені Законом України “Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», Законом України “Про управління об'єктами державної власності», Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні» та інших нормативно-правових актів та у зв'язку із прийняттям Правлінням АТ "Укрзалізниця" рішення №Ц-57/686-2021 від 08.12.2021 про передачу у комунальну власність Ківерцівської міської об'єднаної територіальної громади централізованої системи водопостачання у м. Ківерці Волинської області та має право звертатися в інтересах територіальної громади про передачу критично важливих об'єктів інженерної інфраструктури водно-каналізаційного господарства з державної у комунальну власність, адже відповідачем фактично погоджена передача вказаного майна, а відтак звернувся з позовом до суду про визнання протиправною бездіяльності АТ “Українська залізниця», витребування з державної власності у комунальну власність Ківерцівської міської ради за актом приймання-передачі об'єктів централізованої мережі водопостачання та водовідведення з обслуговуючими будівлями, що знаходяться на території міста Ківерці Луцького району Волинської області.
7.19. Ухвалою Господарського суду Волинської області від 30.01.2025 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, оголошено перерву у судовому засіданні до 05.03.2025, запропоновано позивачу подати докази надіслання позовної заяви з додатками на адресу відповідача, відповідачу надати процесуальну можливість подати відзив на позовну заяву із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення, якщо такі докази не надані позивачем, та документи, що підтверджують надіслання відзиву і доданих до нього доказів учасникам по справі.
7.20. 13.02.2025 від Акціонерного товариства “Українська залізниця» через відділ документального забезпечення та контролю суду надійшов відзив на позовну заяву за вх.№01-75/603/25 від 13.02.2025, у якому відповідач просить суд у задоволенні позовної заяви відмовити повністю.
7.20.1.У відзиві відповідач позову не визнає та звертає увагу суду, на особливості правого режиму управління і розпорядження майном АТ “Укрзалізниця». що внесене державою при його утворенні до статутного капіталу Товариства.
7.20.2. Уповноважений державою орган управління визначає правовий статус (режим) майна суб'єкта господарювання державного сектору економіки в порядку, визначеному ГК України та законами (частина 6 статті 22 ГК України).
7.20.3. Одним з таких суб'єктів є державне акціонерне товариство, яким є АТ “Укрзалізниця».
7.20.4. Відповідно до частини 3 статті 3 Закону України “Про акціонерні товариства» державні акціонерні товариства - це акціонерні товариства, 100% акцій у статутному капіталі яких є у державній власності.
7.20.5. Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.12.2006 №651-р “Про схвалення Концепції Державної програми реформування залізничного транспорту» серед головних необхідних умов для ефективного реформування залізничного транспорту передбачено, зокрема: забезпечення функціонування і розвитку залізничного транспорту як єдиного виробничо-технологічного комплексу, що характеризується високим рівнем централізованого управління, та надання можливості для концентрації матеріальних і фінансових ресурсів і розпорядження ними; адаптація системи управління залізничним транспортом до ринкових умов господарювання; узгодження принципів управління залізничним транспортом та організаційно-правової форми господарювання з нормами європейського законодавства.
7.20.6. Правові, економічні та організаційні особливості утворення АТ “Укрзалізниця», управління і розпорядження її майном, у процесі формування залізничного транспорту було передбачено спеціальним Законом України “Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» та прийнятими на постановами Кабінету Міністрів України “Про утворення публічного акціонерного товариства “Українська залізниця» від 25.06.2014 №200 та “Про затвердження Порядку розпорядження майном акціонерного товариства “Українська залізниця» від 22.11.2017 №1054.
7.20.7. Системний аналіз положень спеціальних правових норм дає підстави стверджувати, що при утворенні АТ “Укрзалізниця» та внесенні майна до його статутного капіталу, держава, в особі Кабінету Міністрів України, на виконання мети і завдань реформування залізничного транспорту фактично визначила особливості правого режиму переданого нею майна. розмежувавши функції державного управління та управління господарською діяльністю.
7.20.8. Постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 №200 “Про утворення публічного акціонерного товариства “Українська залізниця» утворено публічне акціонерне товариство “Українська залізниця», 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування.
7.20.9. Згідно з пунктом 2 Постанови №200 статутний капітал Товариства формується шляхом внесення до нього, серед іншого, майна Укрзалізниці, підприємств, зазначених у додатку №1, крім майна, яке закріплюється за товариством на праві господарського відання згідно із Законом, та іншого майна, яке відповідно до законодавства не може бути включене до статутного капіталу. Відповідно до відомостей з Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 21.10.2015 відбулась державна реєстрація АТ “Укрзалізниця».
7.20.10. Відповідач зазначає, що положеннями ЗУ “Про особливості утворення залізничного транспорту загального користування», зокрема, визначено, що ??магістральні залізничні лінії загального користування та розміщені на них технологічні споруди, передавальні пристрої, що безпосередньо використовуються для забезпечення процесу перевезень, а саме: залізничні станції та колії загального користування, тягові підстанції, контактна мережа та інші пристрої технологічного електропостачання, системи сигналізації централізації, блокування та управління рухом поїздів, об'єкти і майно, призначені безпосередньо для виконання аварійно-відновлювальних робіт, є державною власністю та закріплюються за Товариством на праві господарського відання (частина перша статті 10 Закону).
7.20.11. При цьому, власність Товариства, тобто майно, яке внесене до його статутного капіталу та набуте ним, може бути списане, відчужене, передане в користування, оренду, концесію згідно порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, а саме постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 №1054 “Про затвердження Порядку розпорядження майном акціонерного товариства “Українська залізниця».
7.20.12. Крім того, зазначає, що визначений державою під час утворення АТ “Укрзалізниця» розподіл майна, що було передано Товариству, відповідає меті та завданням концепції державної програми реформування транспорту (розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.12.2006 №651-р), зокрема, щодо поєднання централізованого управління галуззю з ринковим механізмом господарювання, що відповідає принципам, визначеним Законом України “Про управління об'єктами державної власності».
7.20.13. Системний аналіз положень Закону України “Про управління об'єктами державної власності» дає підстави стверджувати, що майно внесене до статутного капіталу господарського товариства не відноситься до об?єктів управління державної власності, а державне майно, надане суб'єкту господарювання на праві господарського відання є саме таким об'єктом. Відповідно, оскільки господарське товариство, 100 відсотків акцій (часток) якого належить державі, може виступати суб'єктом управління державної власності, то таке управління здійснюється саме майном переданим на праві господарського відання, щодо іншого майна, яке внесене до статутного капіталу Товариство діє як повноправний власник виключно на підставі та відповідно із зазначеними у Законі обмеженнями.
7.20.14. З метою вдосконалення корпоративного управління юридичних осіб, акціонером (засновником, учасником) яких є держава, 08.03.2024 набрали чинності зміни до Закону України “Про управління об'єктами державної власності», зокрема, абзац 3 частини 9 статті 11 цього Закону передбачає, що майно, внесене до статутного капіталу господарського товариства, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави, а також майно, внесене до статутного капіталу його дочірнього підприємства або господарського товариства, більше 50 відсотків акцій (часток) якого належать господарському товариству, єдиним акціонером (учасником) якого є держава, чи набуте зазначеним господарським товариством або дочірнім підприємством у процесі господарської діяльності, є власністю такого господарського товариства або дочірнього підприємства відповідно, крім випадків, визначених законом.
7.20.15. Отже, АТ “Укрзалізниця» майно належить як на праві власності, так і на праві господарського відання. При цьому за загальним правилом майно належить саме на праві власності, оскільки на праві господарського відання АТ “Укрзалізниця» належить лише майно, визначене спеціальними нормами (зокрема, вказане в частині першій статті 10 Закону). Майно внесено до статутного капіталу є майном саме Товариства.
7.20.16. При цьому АТ “Укрзалізниця» набуло право власності на майно залізничного транспорту з підстав правонаступництва внаслідок реорганізації (злиття) підприємств залізничного транспорту відповідно до закону, що є окремою підставою виникнення прав та обов'язків згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України.
7.20.17. Відтак, приймаючи рішення про утворення АТ “Укрзалізниця» шляхом реорганізації (злиття) підприємств залізничного транспорту та встановлюючи його правонаступництво щодо всього майна, усіх прав та обов'язків зазначених підприємств, держава тим самим фактично висловила своє волевиявлення щодо переходу до Товариства права власності на відповідне майно, передане державою до його статутного капіталу, у тому числі, визначила чіткі особливості управління та розпорядження таким майном.
7.20.18. Отже, відповідач доводить, що АТ “Укрзалізниця» як державне акціонерне товариство, має спеціальну правоздатність, оскільки через спеціальний порядок формування статутного капіталу та управління справами Товариства, наділене особливими правами та обов'язками в частині використання та розпорядження майном. Так, оскільки спірне майно внесене державою при його утворенні до статутного капіталу Товариства, то останнє користується ним на праві власності, а не на праві господарського відання, так як даний правовий режим застосовується виключно до майна, що визначене спеціальними нормами (зокрема, вказаного в частині першій статті 10 Закону).
7.20.19. Відповідач також зазначає, що 29.11.2024 відбулось засідання Постійно діючої Комісії з непрофільних активів АТ “Укрзалізниця» на якій розглянуто питання про передачу основних засобів централізованого водопостачання у комунальну власність Ківерцівської міської територіальної громади та прийнято рішення звернутись до правління АТ “Укрзалізниця» з питання перегляду рішення про передачу основних засобів централізованого водопостачання у комунальну власність Ківерцівської міської територіальної громади, у зв'язку з їх виходом на рівень прибутковості.
7.20.20. Після погодження зазначеного питання керівництвом АТ “Укрзалізниця», територіальної громади централізованої системи водопостачання у м. Ківерці Волинської області буде винесено на розгляд правління.
7.20.21. За приписами пункту 11 Порядку розпорядження майном акціонерного товариства “Українська залізниця», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 №1054 (зі змінами), відчуження майна шляхом передачі у комунальну власність, у тому числі об'єктів інженерної інфраструктури водопровідно-каналізаційного господарства, здійснюється згідно з нормами Закону України “Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» та рішенням вищого органу управління, а саме загальних зборів, функції якого виконує Кабінет Міністрів України.
7.20.22. Відповідач вважає, що наведена у позовній заяві діяльність відповідача є незабороненою Законом діяльністю власника, щодо свого майна.
7.20.23. Крім того, заперечує щодо доводів позивача, у яких останній зазначає, що прибутковість від утримання основних засобів централізованого водопостачання у місті Ківерці не відповідають дійсності, оскільки Ківерцівська міська ОТГ здійснює ремонт та реконструкцію мереж на території міста Ківерці. Відповідач доводить, що самостійно здійснює оцінку власної діяльності товариства, а тому рішення щодо прибутковості чи не прибутковості одного з видів діяльності товариства не може ставитись під сумнів іншими суб'єктами господарювання і така оцінка є суб'єктивною.
7.20.24. Разом з тим, відповідач заперечив щодо приєднання до матеріалів справи листів жителів громади від 25.02.2025 щодо передачі централізованої системи водопостачання в місті Ківерці у комунальну власність та договорів з первинною документацією про проведення ремонтних робіт водопровідних мереж, оскільки на думку останнього такі документи не можуть бути доказами по даній справі з огляду на те, що не стосуються предмету та підстав позову.
7.21. 04.03.2025 від Кабінету Міністрів України через відділ документального забезпечення та контролю суду надійшли пояснення за вх.№01-75/777/25 від 04.03.2025.
7.21.1. Кабінет Міністрів України у запереченнях заперечує щодо задоволення позову та зазначає, що частиною четвертою статті 4 Закону № 147/98-ВР передбачено, якщо передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України, пропозиції щодо передачі зазначених об'єктів погоджуються ініціаторами такої передачі, зазначеними у статті 3 цього Закону, та подаються до центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
7.21.2. Статтею 39 Закону України 27.02.2014 № 794-УІІ “Про Кабінет Міністрів України» регламентовано відносини Кабінету Міністрів України з органами місцевого самоврядування.
7.21.3. Частиною 4 статті 39 даного Закону визначено, що Кабінет Міністрів України може вносити на розгляд Верховної Ради України проекти законів про надання органам місцевого самоврядування окремих повноважень органів виконавчої влади. Одночасно Кабінет Міністрів України подає пропозиції про фінансування здійснення таких повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету окремих загальнодержавних податків, а також передачі у комунальну власність чи у користування органів місцевого самоврядування відповідних об'єктів державної власності.
7.21.4. Підставами припинення права власності відповідно до статті 346 ЦК України є:
1) відчуження власником свого майна;
2) відмови власника від права власності;
3) припинення права власності на майно, яке за законом не може належати цій особі;
4) знищення майна;
5) викупу пам'яток культурної спадщини;
6) примусового відчуження земельних ділянок приватної власності, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону;
7) звернення стягнення на майно за зобов'язаннями власника;
8) реквізиції;
9) конфіскації;
10) припинення юридичної особи чи смерті власника;
11) визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави.
7.21.5. Право власності може бути припинене в інших випадках, встановлених законом.
7.21.6. Кабінет Міністрів України зазначає, що позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності Акціонерного товариства “Українська залізниця», яка на думку позивача, полягає у не здійсненні передачі до комунальної власності Ківерцівської міської територіальної громади об'єктів водопостачання, що входять до предмету розгляду у даній справі, а також зобов'язання передати актом приймання-передачі із державної у комунальну власність Ківерцівської міської ради є передчасними та таким, що суперечать нормам законодавства.
7.21.7. Зокрема, до матеріалів позовної заяви додано копію листа Акціонерного товариства “Українська залізниця» від 17.09.2024, з якого вбачається, що згідно рішення правління АТ була погоджена передача у комунальну власність Ківерцівської міської територіальної громади централізованої системи водопостачання у м. Ківерці Волинської області.
7.21.8. Разом з тим, з врахуванням фінансових показників діяльності об'єкту водопостачання у м. Ківерці, який є прибутковим і приносить дохід залізничній галузі, питання доцільності його передачі має бути розглянуте на засіданні постійно діючої Комісії з непрофільних активів Акціонерного товариства “Українська залізниця».
7.21.9. Отже, третя особа доводить, що питання волевиявлення відповідача щодо передачі у комунальну власність Ківерцівської міської територіальної громади централізованої системи водопостачання у м. Ківерці Волинської області матеріалами, доданими позивачем на обґрунтування своєї позиції у справі, не підтверджено, а лише свідчить про участь в процесі обговорення даного питання. Позивачем в рамках даної справи не обґрунтовано порушення відповідачем його законних прав та інтересів, в той час, коли задоволення передчасних позовних вимог призведе до фактичного відчуження майна, яке належить на праві господарського відання товариству (том 1, а.с. 138).
7.22. 05.03.2025 від Ківерцівської міської ради через відділ документального забезпечення та контролю суду надійшли: відповідь на відзив за вх. №01-87/826/25 від 05.03.2025; клопотання про витребування доказів за вх. №01-87/823/25 від 05.03.2025; клопотання за вх. №01-87/781/25 від 05.03.2025 про долучення доказів до матеріалів справи №903/1063/24.
7.23. Ухвалою Господарського суду Волинської області від 13.03.2025 розгляд даної справи призначено в підготовчому судовому засіданні.
7.24. Ухвалою Господарського суду Волинської області від 30.04.2025 судом розпочато розгляд справи по суті та оголошено перерву у судовому засіданні на підставі ст. 216 ГПК України.
7.25. За результатами розгляду даного спору, 02.06.2025 Господарським судом Волинської області ухвалено оскаржуване рішення (пункт 1.1.- 1.1.4. цієї постанови) із підстав, наведених у пунктах 2.1. - 2.1.9. даної постанови.
7.26. 11.06.2025 до господарського суду від Ківерцівської міської ради надійшла заява за вх. №01-74/285/25 про ухвалення додаткового рішення та стягнення з Акціонерного товариства “Українська залізниця» 40 000, 00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
7.27. Ухвалою Господарського суду Волинської області від 16.06.2025 прийнято та призначено до розгляду заяву Ківерцівської міської ради про ухвалення додаткового рішення на 23.06.2025.
7.28. 24.06.2025 Господарським судом Волинської області в порядку статті 244 ГПК України ухвалено додаткове рішення у справі №903/1063/24 яким частково задоволено заяву представника Ківерцівської міської ради про ухвалення додаткового рішення за вх.№ 01-74/285/25 від 11.06.2025. Стягнуто з Акціонерного товариства “Українська залізниця» на користь Ківерцівської міської ради 10 000 грн. витрат на професійну правничу допомогу, з підстав, наведених у пунктах 2.2. - 2.2.8. цієї постанови.
8. Висновок апеляційного суду за результатами розгляду апеляційної скарги, врахування доводів апелянта.
8.1. Оцінивши в сукупності матеріали справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, врахувавши доводи і обґрунтування апеляційної скарги, Північно-західний апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Українська залізниця" слід задоволити; рішення Господарського суду Волинської області від 02 червня 2025 року у справі №903/1063/24 слід скасувати та прийняти нове рішення, яким позивачу в позові відмовити. Також підлягає скасуванню додаткове рішення Господарського суду Волинської області від 24.06.2025 у справі №903/1063/24. Апеляційний господарський суд виходив з наступного.
8.2. Частиною 2 статті 4 ГПК України визначено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
8.3. Статтею статті 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, та встановлено перелік способів захисту цивільних прав та інтересів (стаття 16 ЦК України).
8.3.1. При цьому захист, відновлення порушеного або оспорюваного права чи охоронюваного законом інтересу відбувається, в тому числі, шляхом звернення з позовом до суду.
8.3.2. Під порушенням слід розуміти такий стан суб'єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб'єктивне право особи зменшилося або зникло як таке, порушення права пов'язано з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково.
8.3.3. Таким чином, у розумінні закону, суб'єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.
8.3.4. Нормами Господарського процесуального кодексу України встановлений обов'язок для особи, яка звернулась до суду доказування і подання доказів та визначені критерії належності та допустимості доказів.
8.4. Відповідно до частини першої статті 162 ГПК України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
8.5. Предметом спору у даній справі є визнання протиправною бездіяльності Акціонерного товариства “Українська залізниця», витребування з державної власності у комунальну власність та зобов'язання передати за актом приймання-передачі об'єкти централізованої мережі водопостачання та водовідведення з обслуговуючими будівлями.
8.6. Господарський суд Волинської області за результатами розгляду позову прийшов до висновку про його задоволення у повному обсязі.
8.7. Північно-західний апеляційний господарський суд, за результатами розгляду апеляційної скарги, вважає висновок місцевого господарського суду передчасним.
8.8. Правовий статус Акціонерного товариства "Укрзалізниця".
8.8.1. Правовий статус державних акціонерних товариств регулюється Законом України “Про акціонерні товариства», а особливості визначено спеціальними законами.
8.8.2. Правові, економічні та організаційні особливості утворення АТ “Укрзалізниця», управління і розпорядження її майном, у процесі формування залізничного транспорту передбачено спеціальним Законом України “Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» та прийнятими на постановами Кабінету Міністрів України “Про утворення публічного акціонерного товариства “Українська залізниця» від 25.06.2014 №200 та “Про затвердження Порядку розпорядження майном акціонерного товариства “Українська залізниця» від 22.11.2017 №1054.
8.8.3. Постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 №200 “Про утворення публічного акціонерного товариства “Українська залізниця» утворено публічне акціонерне товариство “Українська залізниця», 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування.
8.8.4. Згідно з пунктом 2 Постанови №200 статутний капітал Товариства формується шляхом внесення до нього, серед іншого, майна Укрзалізниці, підприємств, зазначених у додатку №1, крім майна, яке закріплюється за товариством на праві господарського відання згідно із Законом, та іншого майна, яке відповідно до законодавства не може бути включене до статутного капіталу.
8.8.5. Як вбачається із відомостей Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 21.10.2015 відбулась державна реєстрація АТ “Укрзалізниця».
8.8.6. Нормами Закону України “Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», встановлено, що:
- майно залізничного транспорту загального користування - майно, у тому числі об?єкти інфраструктури, що належать Державній адміністрації залізничного транспорту України, підприємствам, установам та організаціям залізничного транспорту загального користування, зокрема будівлі, споруди, об'єкти незавершеного будівництва, об'єкти соціальної сфери, транспортні обладнання, устаткування, інвентар, інші матеріальні цінності та нематеріальні активи, цінні папери, корпоративні права держави, право постійного користування земельними ділянками, а також інші майнові права, включаючи права на об'єкти соціальної інтелектуальної власності, кошти, у тому числі в іноземній валюті. До об'єктів належать структурні підрозділи підприємств, установ організацій залізничного транспорту загального користування з питань охорони здоров'я, відпочинку, торгівлі, громадського харчування, фізичної культури та спорту, професійної підготовки (пункт 1 частини першої статті 1 Закону);
- до статутного капіталу АТ “Укрзалізниця» вноситься: майно залізничного транспорту загального користування; 100 відсотків акцій акціонерних товариств, що проводять ремонт тягового рухомого складу та виготовляють залізобетонні конструкції і шпали, повноваження з управління корпоративними правами яких здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; акції (частки, паї), що належать державі у статутному (складеному) капіталі господарських товариств, утворених за участю підприємств залізничного транспорту; право постійного користування земельними ділянками, наданими для розміщення підприємств залізничного транспорту; право господарського відання магістральними залізничними лініями загального користування та розміщеними на них технологічними спорудами, передавальними пристроями, що безпосередньо використовуються для забезпечення процесу перевезень, а саме: залізничні станції та колії загального користування, тягові підстанції, контактна мережа та інші пристрої технологічного електропостачання, системи сигналізації, централізації, блокування та управління рухом поїздів, об'єкти і майно, призначені безпосередньо для виконання аварійно-відновлювальних робіт (частина 1 статті 4 Закону); ??
- акції господарських товариств, внесені до статутного капіталу Товариства, є його власністю (частина третя статті 5 Закону);
- ??магістральні залізничні лінії загального користування та розміщені на них технологічні споруди, передавальні пристрої, що безпосередньо використовуються для забезпечення процесу перевезень, а саме: залізничні станції та колії загального користування, тягові підстанції, контактна мережа та інші пристрої технологічного електропостачання, системи сигналізації, централізації, блокування та управління рухом поїздів, об'єкти і майно, призначені безпосередньо для виконання аварійно-відновлювальних робіт, є державною власністю та закріплюються за Товариством на праві господарського відання (частина перша статті 10 Закону); ??
- товариство не може відчужувати, передавати в користування, оренду, лізинг, концесію, управління, заставу, безоплатне користування, вносити до статутного (складеного) капіталу суб'єктів господарювання майно, зазначене в частині першій цієї статті, та вчиняти щодо нього інші правочини, наслідком яких може бути відчуження такого майна. Таке майно не підлягає приватизації, продажу під час провадження у справі про банкрутство, на нього не може бути звернене стягнення за рішенням суду, накладено арешт (частина друга статті 10 Закону).
8.8.7. У відповідності до ч. 4 ст. 10 Закону України (ЗУ) “Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», порядок списання, відчуження, передачі в користування, оренду, концесію майна, зазначеного в частині першій цієї статті, розпорядження іншим майном, внесеним до статутного капіталу Товариства, та майном, набутим Товариством, визначається Кабінетом Міністрів України.
8.8.8. Зазначений порядок визначено у постанові Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 №1054 “Про затвердження Порядку розпорядження майном акціонерного товариства “Українська залізниця», який визначає особливий правовий режим майна АТ “Укрзалізниця та встановлює його поділ на дві категорії:
- державне майно, тобто майно, зазначене в частині першій статті 10 Закону та яке закріплюються за Товариством на праві господарського відання (п. 3 Порядку);
- майно Товариства, тобто майно, внесене до статутного капіталу АТ “Укрзалізниця» або набуте ним на законних підставах (п. 10 Порядку).
8.8.9. Статтею 2 ЗУ “Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» передбачено особливості утворення Товариства, зокрема, зазначено, що воно утворюється як акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття (далі - підприємства залізничного транспорту); його статут затверджується Урядом; його засновником є держава в особі Уряду; воно є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту.
8.8.10. Згідно абзацу 2 частини 2 статті 5 ЗУ “Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», державна реєстрація прав на нерухоме майно, внесене до статутного капіталу Товариства, здійснюється на підставі передавального акта та акта оцінки майна залізничного транспорту, внесеного до статутного капіталу Товариства. Передавальний акт та/або акт оцінки майна залізничного транспорту є документами, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на майно, внесене до статутного капіталу Товариства.
8.9. Як зазначалося вище у даній постанові, спір виник через об'єкти питного водопостачання Ківерцівської міської територіальної громади, які знаходяться у державній власності, балансоутримувачем яких є Акціонерне товариство "Укрзалізниця".
8.9.1. Позивач у одній із позовних вимог вимагає суд зобов'язати передати майно за актом приймання-передачі (із урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) витребувати з державної власності у комунальну власність Ківерцівської міської ради:
- Будівлю над артезіанською свердловиною №3, інвентарний номер об'єкта - 8910100018462, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1987 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Паркова, 24а;
- Будівлю чергового персоналу, інвентарний номер об'єкта - 8910100018476, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1944 рік, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Паркова, 24а;
- Будівлю над артезіанською свердловиною №1, інвентарний номер об'єкта -8910100018518, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1980 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Паркова, 24а;
- Будівлю над артезіанською свердловиною №2, інвентарний номер об'єкта -8910100018519, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1980 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул.Паркова, 24а;
- Огорожу водозабору, інвентарний номер об'єкта - 8910205021878, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1951 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Паркова, 24а;
- Споруду башта водонапірна, інвентарний номер об'єкта - 8910203021167, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1930 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Відродження (попередня назва - вул. Визволителів), 9а;
- Огорожу ст.Ківерці, інвентарний номер об'єкта - 8910205021862, рік побудови/ рік введення в експлуатацію - 2011 року, місцезнаходження об'єкта Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Відродження (попередня назва - вул. Визволителів), 9а;
- Шахтний колодязь, інвентарний номер об'єкта - 8910204021518, рік побудови/ рік введення в експлуатацію - 1988 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Літописна (попередня назва - вул. Чапаєва);
- Водопровідну мережу, інвентарний номер об'єкта - 8910301022240, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1996 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Перемоги (попередня назва - вул. 45 років Перемоги);
- Водопровідну мережу, інвентарний номер об'єкта - 8910301022259, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1973 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Комунальна;
- Водопровідну мережу, інвентарний номер об'єкта - 8910301022270, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1999 року, місцезнаходження об'єкта Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Привітна (попередня назва - вул.Чайковського);
- Водопровідну мережу, інвентарний номер об'єкта - 8910301022323, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1957 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Незалежності;
- Водопровідну мережу, інвентарний номер об'єкта - 8910301022324, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1978 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Київська;
- Водопровідну мережу, інвентарний номер об'єкта - 8910301022325, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1963 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Шевченка - Кравчука;
- Водопровідну мережу, інвентарний номер об'єкта - 8910301022326, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1957 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Квітнева (попередня назва - вул.Жовтнева);
- Водопровідну мережу, інвентарний номер об'єкта - 8910301022327, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1971 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Літописна (попередня назва - вул.Чапаєва);
- Водопровідну мережу, інвентарний номер об'єкта - 8910301022329, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1984 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Корольова (попередня назва - вул.Дзержинського);
- Водопровідну мережу, інвентарний номер об'єкта - 8910301022330, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1964 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Львівська;
- Водопровідну мережу, інвентарний номер об'єкта - 8910301022331, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1964 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Залізнична-Зелена;
- Водопровідну мережу, інвентарний номер об'єкта - 8910301022332, рік побудови/рік введення в експлуатацію 1977 року, місцезнаходження об'єкта Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Луцька - Грушевського - Клима Савури (попередня назва - вул. Ватутіна);
- Водопровідну мережу, інвентарний номер об'єкта - 8910301022333, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1980 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Тиверців (попередня назва - вул.Бойка);
- Водопровідну мережу, інвентарний номер об'єкта - 8910301022334, рік побудови/рік введення в експлуатацію 1974 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Кафедральна (попередня назва - вул.Пушкіна);
- Водопровідну мережу, інвентарний номер об'єкта - 8910301022335, рік побудови/рік введення в експлуатацію 1957 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Степана Бандери (попередня назва - вул.Кузнецова);
- Водопровідну мережу, інвентарний номер об'єкта - 8910301022336, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1971 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Світанкова(попередня назва - вул.Чернишевського);
- Водопровідну мережу, інвентарний номер об'єкта - 8910301022337, рік побудови/рік введення в експлуатацію 1971 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. 17 Вересня Калинова (попередня назва - вул.Васильєва) - Шопена;
- Водопровідну мережу, інвентарний номер об'єкта - 8910301022338, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1987 року, місцезнаходження об'єкта Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Квартальна (попередня назва - вул.Ковпака);
- Водопровідну мережу, інвентарний номер об'єкта - 8910301022339, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1957 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, м. Ківерці, вул. Сінкевича;
- Артезіанську свердловину № 3, інвентарний номер об'єкта - 8910204021276, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1970 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, місто Ківерці, вулиця Паркова, 24а;
- Лічильник холодної води 150 мм, інвентарний номер об'єкта - 8910411023376, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 2018 року, місцезнаходження об'єкта Волинська область, Луцький район, місто Ківерці, вулиця Паркова, 24а;
- Насос ЗК6, інвентарний номер об'єкта - 8910403022920, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1992 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, місто Ківерці, вулиця Відродження,9 (попередня назва - вул. Визволителів);
- Артезіанську свердловину № 1, інвентарний номер об'єкта - 8910204021277, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1947 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, місто Ківерці, вулиця Паркова, 24а;
- Лічильник холодної води 150 мм, інвентарний номер об'єкта - 8910411023377, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 2018 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, місто Ківерці, вулиця Паркова, 24а;
- Насос ЕЦВ 10-63-65, інвентарний номер об'єкта - 8910403022914, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 2009 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, місто Ківерці, вулиця Соборності, 45 (попередня назва - вул.17 Вересня);
- Артезіанську свердловину № 2, інвентарний номер об'єкта 8910204021278, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 1947 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, місто Ківерці, вулиця Паркова, 24а;
- Лічильник холодної води 100 мм, інвентарний номер об'єкта - 8910411023378, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 2018 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, місто Ківерці, вулиця Паркова, 24а;
- Насос ЕЦВ 10-63-65, інвентарний номер об'єкта - 8910403022993, рік побудови/рік введення в експлуатацію - 2016 року, місцезнаходження об'єкта - Волинська область, Луцький район, місто Ківерці, вулиця Відродження,9а (попередня назва - вул.Визволителів).
8.9.2. Саме це майно є об'єктом спору про його витребування (далі також по тексту постанови - Спірне майно) та перебуває у складі централізованої мережі водопостачання та водовідведення з обслуговуючими будівлями, яка функціонує для забезпечення життєво необхідних потреб населення у питній воді громади.
8.9.3. Адже Ківерцівська міська рада, з метою реалізації державної політики щодо забезпечення населення якісною питною водою, відповідно до Закону України “Про питну воду та питне водопостачання» прийняла рішення щодо затвердження Програми “Питна вода Ківерцівської міської громади на 2023 рік» та рішення Ківерцівської міської ради №38/29 від 11.09.2024 року про затвердження Програми “Питна вода Ківерцівської міської громади на 2024 - 2026 роки» (том 1, а.с. 47-49), рішення Ківерцівської міської ради №26/6 від 28.03.2023 року з Додатками №1 та №2, рішення Ківерцівської міської ради №22/42 від 19.12.2022 року з Додатком №1 Програма “Питна вода Ківерцівської міської громади на 2023 рік», рішення Ківерцівської міської ради №38/29 від 11.09.2024 року з Додатком №1 Програма “Питна вода Ківерцівської міської громади на 2024 - 2026 роки».
8.9.4. На підставі матеріалів справи та доводів позивача місцевий господарський суд констатував, що АТ “Українська залізниця» не вчиняє, будь-яких, дій для обслуговування мереж, покращення якості води та збереження її питних властивостей через зношені мережі, що ставить під сумнів безпеку життя та здоров'я жителів громади, отже забезпечення конституційних гарантій на якісну питну воду.
8.9.5. На думку суду, листи за підписами жителів громади (том 2, а.с. 2-8) про необхідність передачі їх громаді міста в особі міської ради, яка забезпечує обслуговуванням мережі, свідчить про те, що АТ “Українська залізниця» не приймає, будь-якої, участі в утриманні мереж в придатному стані, окрім як встановила тарифи, що забезпечують їх прибутковість від користування мережею водопостачання. Про що АТ “Українська залізниця» висловилася у листі від 17.09.2024 (том 1, а.с. 64).
8.9.6. Крім того, неналежне утримання мереж підтверджується зокрема, Протоколом №1 засідання комісії Ківерцівської міської ради з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Ківерцівської міської територіальної громади від 04.03.2025 за участі головного інспектора ВЗНС Луцького РУ ГУ ДСНС України яким вирішено невідкладно звернутись до керівництва ВСП “Львівська дирекція» філії “БМЕС» АТ “Укрзалізниця» з вимогою про виконання взятих на себе зобов'язань, як балансоутримувача мережі водопостачання в місті Ківерці. Рекомендувати балансоутримувачу Ківерцівської дільниці водопостачання вжити невідкладних заходів щодо повної модернізації наявної мережі водопостачання міста методом встановлення насосів підвищувачів, забезпечення постійного резервного живлення насосної станції по вул. Паркова, заміни аварійно-небезпечних ділянок водогону з метою уникнення частих проривів та зупинки водопостачання. Крім того, рекомендовано балансоутримувачу провести огляд усіх колодязів центральної мережі водопостачання та виділити кошти для закупівлі і встановлення люків водопровідних (том 2, а.с. 145-146).
8.9.7. Разом з тим, здійснення позивачем ремонтних робіт водопровідних мереж за кошти територіальної громади підтверджується долученими до матеріалів справи доказами, зокрема копією договору №1 від 07.03.2023 з додатками, довідки про вартість будівельних робіт та витрати за березень 2023 року, актом №1 від 17.03.2023 приймання виконаних будівельних робіт за березень 2023 року, копією договору №22/06/21/1 від 22.06.2022 з додатками, довідки про вартість будівельних робіт та витрати за червень 2022 року, актом №1 від 30.06.2022 приймання виконаних будівельних робіт за червень 2022 року, копією договору №228 на виготовлення робочого проекту від 12.12.2022 з актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №1 від 16.12.2022, копією договору №224 від 12.12.2022 з додатками, довідки про вартість будівельних робіт та витрати за грудень 2022 року, актом №1 від 20.12.2022 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2022 року, листом ТОВ “Волинькомфортбуд» та актом коригування, копією договору №225 на виконання технічного нагляду від 12.12.2022, копіями платіжних доручень №47 від 05.07.2022, №99 від 20.12.2022 та №19 від 17.03.2023 (том 2, а.с. 9-89).
8.9.8. Водночас, в матеріалах справи міститься рішення Правління АТ "Укрзалізниця" №Ц-57/686-2021 від 08.12.2021 про передачу у комунальну власність Ківерцівської міської об'єднаної територіальної громади централізованої системи водопостачання у м.Ківерці Волинської області, яким АТ “Українська залізниця», як власник мереж розпорядився ними.
8.10. Саме це рішення, на думку суду першої інстанції, є тим рішенням на підставі якого фактичний власник (АТ "Українська залізниця), у якого в статутному капіталі знаходяться спірні об'єкти, розпорядився останніми у встановлений законом порядок.
8.11. Колегія суддів апеляційного господарського суду не погоджується із таким висновком.
8.12. Із наявного у матеріалах справи Витягу із Зведеного переліку майна Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця", що вноситься до статутного капіталу AT «Укрзалізниця», затвердженому Міністром інфраструктури України 18.08.2015, вбачається, що такий Витяг містить Спірне майно.
8.13. Згідно Постанови № 200 Зведений перелік майна, що вноситься до статутного капіталу товариства є невід'ємною частиною Зведеного акту оцінки майна, який згідно положень статті 5 Закону №4442-VI разом з передавальними актами є документами, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на майно, внесене до статутного капіталу Товариства.
8.14. Також матеріали справи містять Інформацію з Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, які свідчать, що Спірне майно зареєстроване за власником АТ «Укрзалізниця», (код ЄДРПОУ 40075815), а підставою виникнення права власності визначено Зведений перелік майна та Передавальний акт від 18.08.2015.
8.15. Саме на підставі пункту 4 Постанови № 200 комісії у чотиримісячний строк з дати затвердження її персонального складу подати Міністерству інфраструктури України, зокрема, зведений акт оцінки майна, що вноситься до статутного капіталу товариства (далі - зведений акт оцінки), зведені передавальні акти майна, земельних ділянок; проект статуту товариства.
8.16. На виконання вищезазначених вимог відповідними комісіями було складено зведені акти оцінки майна, що вносяться до статутного капіталу АТ «Укрзалізниця», зведені переліки майна та передавальні акти підприємств, на базі яких утворено Товариство, які були затверджені Міністерством інфраструктури України.
8.17. В силу приписів пункту 7 Постанови № 200 зведений акт оцінки майна, що вноситься до статутного капіталу АТ «Укрзалізниця», отримав рецензування Фонду державного майна України.
8.18. Системний аналіз положень статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та пункту 48 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2025 № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» дає підстави визначити невичерпний перелік документів на підставі яких здійснюється державна реєстрація права власності у зв'язку з передачею майна у власність юридичної особи як внесок (внесення майна до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду), вступні, членські та цільові внески членів кооперативу тощо). Такими документам, зокрема, є: документ, що посвідчує право власності особи на майно, яке передається у власність юридичної особи (крім випадку, коли право власності на таке майно вже зареєстровано в Державному реєстрі прав); акт приймання-передачі майна або інший документ, що підтверджує факт передачі такого майна, підписаний власником (співвласниками) та особою, що діє від імені відповідної юридичної особи; рішення органу або особи, уповноважених установчими документами юридичної особи або законом (у разі, коли передача майна здійснюється іншою юридичною особою).
8.19. Документ, що посвідчує право власності особи на майно, яке передається у власність юридичної особи - універсальне правонаступництво згідно Закону №4442-VI, який передбачав, що внесення нерухомого майна залізничного транспорту до статутного капіталу Товариства може здійснюватися на підставі обліку майна на балансах Державної адміністрації залізничного транспорту України, підприємств залізничного транспорту відповідно до законодавства без попередньої державної реєстрації права власності на таке майно (частина 3 статті 4 Закону №4442-VI).
8.20. Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 5 Закону №4442-VI державна реєстрація прав на нерухоме майно, внесене до статутного капіталу Товариства, здійснюється на підставі передавального акта та акта оцінки майна залізничного транспорту, внесеного до статутного капіталу Товариства. Передавальний акт та/ або акт оцінки майна залізничного транспорту є документами, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на майно, внесене до статутного капіталу Товариства.
8.21. Щодо позовних вимог про витребування з державної власності в комунальну власність Спірного майна, зазначеного у пункті 8.9.1. цієї постанови.
8.21.1. Першопочатково позивач сформулював позовну вимогу про визнання протиправною бездіяльності АТ «Укрзалізниця», яка полягає у не здійсненні передачі до комунальної власності Ківерцівської міської територіальної громади об'єктів водопостачання, що входять до предмету розгляду у даній справі, а також зобов'язання передати за актом приймання-передачі із державної у комунальну власність Ківерцівської міської ради Спірне майно.
8.21.2. У подальшому, під час розгляду справи, позивач уточнив позовні вимоги та зазначив, що замість вимог зобов'язати передати актом приймання-передачі із державної у комунальну власність Ківерцівської міської ради, останній просить витребувати з державної власності в комунальну власність Спірне майно.
8.21.3. До статутного капіталу АТ "Укрзалізниця" здійснюється, відповідно до статті 4 Закону №4442-VI вносяться:
майно залізничного транспорту загального користування;
100 відсотків акцій акціонерних товариств, що проводять ремонт тягового рухомого складу та виготовляють залізобетонні конструкції і шпали, повноваження з управління корпоративними правами яких здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту;
акції (частки, паї), що належать державі у статутному (складеному) капіталі господарських товариств, утворених за участю підприємств залізничного транспорту;
право постійного користування земельними ділянками, наданими для розміщення підприємств залізничного транспорту;
право господарського відання магістральними залізничними лініями загального користування та розміщеними на них технологічними спорудами, передавальними пристроями, що безпосередньо використовуються для забезпечення процесу перевезень, а саме: залізничні станції та колії загального користування, тягові підстанції, контактна мережа та інші пристрої технологічного електропостачання, системи сигналізації, централізації, блокування та управління рухом поїздів, об'єкти і майно, призначені безпосередньо для виконання аварійно-відновлювальних робіт.
8.21.4. Згідно з пунктом 2 Постанови № 200 статутний капітал Товариства формується шляхом внесення до нього, серед іншого, майна підприємств залізничного транспорту, зазначених у додатку № 1, крім майна, яке закріплюється за товариством на праві господарського відання згідно із Законом, та іншого майна, яке відповідно до законодавства не може бути включене до статутного капіталу.
8.21.5. Законом №4442-VI чітко визначено та прямо зазначено склад і перелік майнових об'єктів, що передаються як внесок до статутного капіталу, та перелік майнових об'єктів щодо яких передаються саме обмежені речові права - право господарського відання та право постійного користування. Всі інші майнові об'єкти передані до статутного капіталу АТ «Укрзалізниця» на праві власності.
8.21.6. Вищезазначене також підтверджується у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 у справі № 910/5953/17 (провадження № 12-98гс19), яка зазначила, що АТ «Укрзалізниця» володіє майном на двох правових режимах:
- на праві власності (майно передане до статутного капіталу);
- на праві повного господарського відання (майно, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях та в зоні АТО, тобто майно, яке вибуло із фактичного володіння держави; майно, що залишається у державній власності і щодо якого встановлені певні обмеження щодо розпорядження для AT «Укрзалізниця»).
Отже, АТ «Укрзалізниця» майно належить як на праві власності, так і на праві господарського відання. При цьому за загальним правилом майно належить саме на праві власності, оскільки на праві господарського відання АТ «Укрзалізниця» належить лише майно, визначене спеціальними нормами (зокрема, вказане в частині першій статті 10 Закону). Майно внесено до статутного капіталу є майном саме Товариства.
8.21.7. Колегія суддів в чергове звертається до положень спеціального Закону №4442-VI, за яким здійснено розподіл такого майна на дві категорії:
- державна власність, що закріплюються за Товариством на обмеженому речовому праві - праві господарського відання;
- власність Товариства, що внесене до його статутного капіталу та набуте ним на законних підставах.
8.21.8. При цьому, такий розподіл майна також підтверджується тим, що спеціальним законодавством визначено особливий правовий режим розпорядження кожною такою категорією переданого АТ «Укрзалізниця» майна.
8.21.9. Державна власність, тобто майно, що закріплюються за Товариством на праві господарського відання, не може відчужуватись, передаватись в користування, оренду, лізинг, концесію, управління, заставу, безоплатне користування, вноситись до статутного (складеного) капіталу суб'єктів господарювання майно, та заборонено вчиняти щодо такого майна інші правочини, наслідком яких може бути відчуження такого майна (частина 2 статті 10 Закону №4442-VI).
8.21.10. В свою чергу, власність Товариства, тобто майно, яке внесене до його статутного капіталу та набуте ним, може бути списане, відчужене, передане в користування, оренду, концесію згідно порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України (частина 4 статті 10 Закону №4442-VI).
8.21.11. Такий порядок визначено у постанові Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 №1054 «Про затвердження Порядку розпорядження майном акціонерного товариства «Українська залізниця», який, у свою чергу, також визначає різний правовий режим двох чітко виокремлених категорій майна АТ «Укрзалізниця:
1. «Списання майна, зазначеного в частині першій статті 10 Закону України «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» (далі - державне майно), здійснюється у разі неможливості або економічної недоцільності застосування щодо нього інших способів управління, якщо таке майно морально застаріле чи фізично зношене, непридатне для подальшого використання товариством, зокрема у зв'язку з будівництвом, розширенням, реконструкцією і технічним переоснащенням, або пошкоджене, в тому числі внаслідок форс-мажорних обставин, та не підлягає відновленню, або виявлене в результаті інвентаризації як нестача» (пункт 3 Розділу 2 Постанови № 1054);
2. «Об'єктом списання, відчуження, передачі в користування, оренду, концесію може бути будь-яке майно, у тому числі рухоме та нерухоме майно, нематеріальні активи, внесені до статутного капіталу товариства або набуті товариством на законних підставах (далі - майно), з урахуванням обмежень щодо розпорядження таким майном, визначених законом та Статутом акціонерного товариства «Українська залізниця», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 р. № 735» (пункт 10 Розділу 3 Постанови № 1054).
8.21.12. Системний аналіз положень Постанови № 1054 та виокремлення умовних позначень щодо різних категорій майна дозволяє також визначити особливості прав щодо розпорядження таким майном, зокрема:
- Постанова № 1054 містить два розділи, що передбачають різні правові режими розпорядження майном Товариства та ідентифікують такий поділ на права щодо розпорядження державним майном (пункт 3 Постанови № 1054) та права щодо розпорядження майном (пункт 10 Постанови № 1054);
- на списання майна Товариства, внесеного до його статутного капіталу та набутого ним майна не поширюється дія Порядку списання об'єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007 № 1314 (пункт 2-1 Постанови № 1054), однак, списання державного майна здійснюється у спосіб визначений саме для об'єктів державної власності (пункт абзац 2 пункт 3 Постанови № 1054);
- державне майно може бути лише списане за погодженням із Фондом державного майна України та за рішенням Кабінету Міністрів України щодо його списання (пункти 4-8 Постанови № 1054); майно Товариства може бути списане, відчужене, передане в користування, оренду, концесію за рішенням органів Товариства та здійснюється на конкурентних засадах шляхом проведення електронних аукціонів (пункти 11-13 Постанови № 1054);
- кошти, отримані товариством від операцій з майном, у тому числі від списання державного майна, закріпленого за товариством на праві господарського відання, спрямовуються виключно на провадження статутної діяльності Товариства відповідно до затвердженого в установленому порядку фінансового плану (пункт 1-1 Постанови № 1054).
8.21.13. Системний аналіз положень Закону України «Про управління об'єктами державної власності» дає підстави стверджувати, що майно внесене до статутного капіталу господарського товариства не відноситься до об'єктів управління державної власності, а державне майно, надане суб'єкту господарювання на праві господарського відання є саме таким об'єктом. Відповідно, оскільки господарське товариство, 100 відсотків акцій (часток) якого належить державі, може виступати суб'єктом управління державної власності, то таке управління здійснюється саме майном переданим на праві господарського відання, щодо іншого майна, яке внесене до статутного капіталу Товариство діє як повноправний власник виключно на підставі та відповідно із зазначеними у Законі №4442-VI обмеженнями.
8.21.14. Апеляційним господарським судом встановлено, що майно, яке є предметом спору (п.8.9.1. цієї постанови) є майном товариства, а не майном позивача, та щодо якого заявлена позовна вимога про витребування із чужого незаконного володіння.
8.21.15. Колегія суддів вважає, що майно, яке є спірним майном, належить товариству на законних підставах і не перебуває в останнього у незаконному володінні.
8.21.16. Матеріалами справи не підтверджується, що майно, що є предметом спору як в цілому (мережі централізованого водопостачання) так і щодо окремих об'єктів такої мережі, перебувало у володінні Ківерцівської міської територіальної громади.
8.22. Судом апеляційної інстанції зверталася увага на те, що позивач - Ківерцівська міська рада розцінює рішення правління АТ «Укрзалізниця» від 08.12.2021 № Ц-57/686-2021, як рішення, яким надано дозвіл на передачу спірного майна у комунальну власність.
8.22.1. Поряд з тим рішенням правління АТ «Укрзалізниця» від 08.12.2021 № Ц-57/686-2021 ухвалено
"8.1. Погодити передачу у комунальну власність Ківерцівської міської об'єднаної територіальної громади централізованої системи водопостачання у м. Ківерці Волинської області згідно з додатком 9 до протоколу.
8.2. Департаменту майнової політики направити матеріали до Міністерства інфраструктури України для винесення у встановленому порядку питання стосовно передачі майна, вказаного у пункті 8.1. цього рішення, на розгляд Кабінету Міністрів України".
8.22.2. Жодного рішення про передачу у комунальну власність Ківерцівської міської об'єднаної територіальної громади централізованої системи водопостачання у м. Ківерці Волинської області зазначений локальний нормативний акт не містить.
8.22.3. Навпаки - наголошується на дотриманні процедури такої передачі на розгляд Кабінету Міністрів України.
8.22.4. Відповідно до пункту 11 Порядку розпорядження майном акціонерного товариства «Українська залізниця», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 № 1054 (зі змінами), відчуження майна шляхом передачі у комунальну власність, у тому числі об'єктів інженерної інфраструктури водопровідно-каналізаційного господарства, здійснюється згідно з нормами Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» за рішенням вищого органу управління, а саме загальних зборів, функції якого виконує Кабінет Міністрів України.
8.22.5. Таким чином, відчуження Спірного майна АТ «Укрзалізниця» у комунальну власність можливе, але таке рішення приймається виключно вищим органом товариства - Кабінетом Міністрів України, що вимагає виконання певних умов та процедур.
8.22.6. Відповідно до пункту 58 Статуту АТ «Укрзалізниця» рішення акціонера з питань, що належать до компетенції загальних зборів, оформляються акціонером письмово. Рішення єдиного акціонера - держави в особі Кабінету Міністрів України оформляються відповідним актом Кабінету Міністрів України, проект якого розробляється та подається в установленому порядку Мінрозвитку (раніше - Мінінфраструктури).
8.22.7. Представник Кабінету Міністрів України, яка була присутня у судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні Волинського апеляційного суду, підтримала доводи апеляційної скарги, зазначивши, що саме Кабінет Міністрів України приймає рішення про відчуження шляхом передачі майна у комунальну власність. При цьому у такому випадку не має значення вартість такого майна у відсотковому значенні до статутного капіталу товариства.
8.22.8. Згідно положень пункту 11 Постанови № 1054 відчуження майна АТ «Укрзалізниця» у комунальну власність за рішенням вищого органу товариства здійснюється у порядку, визначеному Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності».
8.22.9. Згідно загальнодоступної інформації, що знаходиться у вільному доступі, такі рішення вищого органу товариства щодо відчуження майна у комунальну власність оформлюються у формі розпорядження Кабінету Міністрів України. Наприклад, розпорядження Кабінету Міністрів України від 15.09.2023 № 812-р «Про відчуження шляхом передачі майна в комунальну власність», від 17.11.2023 № 1047-р, від 14.02.2025 № 119-р.
8.22.10. Згідно Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 950 (зі змінами), головним розробником проектів актів Кабінету Міністрів з питань, пов'язаних із здійсненням Кабінетом Міністрів повноважень суб'єкта управління або загальних зборів АТ «Українська залізниця», є Мінрозвитку.
8.22.11. Згідно положень Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» пропозиції щодо такої передачі погоджуються ініціатором та подаються до центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
8.22.12. Суд першої інстанції не звернув уваги на норми матеріального права, які у своїй сукупності регулюють процедуру прийняття рішення АТ «Укрзалізниця» щодо відчуження майна товариства у комунальну власність, що призвело до прийняття помилкового рішення.
8.22.13. У зв'язку із порушенням процедури прийняття рішення АТ «Укрзалізниця» щодо відчуження майна товариства у комунальну власність Ківерцівської міської територіальної громади, оспорюване рішення Господарського суду Волинської області підлягає скасуванню у повному обсязі.
8.23. Щодо оскарження додаткового рішення Господарського суду Волинської області у справі №903/1063/24 від 24.06.2025.
8.23.1. Оскільки Північно-західним апеляційним господарським судом оспорюване рішення Господарського суду Волинської області від 02.06.2025 скасовано у повному обсязі, за змістом пункту 2 частини 4 статті 129 ГПК України судові витрати покладаються на позивача.
8.23.2. За цих обставин ухвалене додаткове рішення у справі №903/1063/24 від 24.06.2025 підлягає скасуванню.
8.24. Доводи апеляційної скарги спростовують висновок суду першої інстанції при ухваленні оспорюваних рішень та є підставою для їх скасування.
8.24.1. Заперечення, які викладені позивачем у відзиві на апеляційну скаргу та висловлені в усних поясненнях не містять аргументованих заперечень щодо доводів апеляційної скарги.
8.24.2. Колегія суддів враховує і обставини зібрання підписів місцевими жителями щодо передачі у комунальну власність спірних об'єктів, і здійснення ремонтних робіт у мережі централізованого водопостачання силами комунальних служб, як то зазначає позивач (відповідач заперечує здійснення таких ремонтних робіт), однак у разі порушення процедури передачі майна у комунальну власність такі докази в обґрунтування (заперечення) позивача є менш вірогідними по відношенню до доказів відповідача.
8.25. За змістом ч. 3 ст. 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
8.25.1. В силу ч. 1, ч. 2 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
8.25.2. Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
8.25.3. Відповідно до ч. 1 ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
8.25.4. Згідно ч.1, ч.2 ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
8.26. За таких обставин апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Українська залізниця" слід задоволити; рішення Господарського суду Волинської області від 02 червня 2025 року у справі №903/1063/24 слід скасувати та прийняти нове рішення, яким позивачу в позові відмовити. Також підлягає скасуванню додаткове рішення Господарського суду Волинської області від 24.06.2025 у справі №903/1063/24.
9. Повноваження суду апеляційної інстанції.
9.1. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.
9.2. З огляду на зазначені правові положення та встановлені обставини справи суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що доводи, викладені апелянтом у апеляційній скарзі, є обґрунтованими, у зв'язку з чим наявні підстави для скасування оскаржуваного рішення та додаткового рішення.
9.3. У відповідності до частини 1 ст. 277 Господарського процесуального кодексу України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є пункти 1) нез'ясування обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи.
Керуючись ст. ст. 129, 269, 270, 273, 275, 277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Українська залізниця" від 07.07.25р. задоволити.
Рішення Господарського суду Волинської області від 02 червня 2025 року у справі №903/1063/24 скасувати. Прийняти нове рішення. В позові відмовити.
Додаткове рішення Господарського суду від 24.06.2025 у справі №903/1063/24 скасувати.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду у строк та в порядку, встановленому статтями 287-289 ГПК України.
Справу №903/1063/24 повернути Господарському суду Волинської області.
Повна постанова складена "06" жовтня 2025 р.
Головуючий суддя Юрчук М.І.
Суддя Миханюк М.В.
Суддя Тимошенко О.М.