Рішення від 18.09.2025 по справі 463/4205/24

Справа № 463/4205/24

Провадження № 2/466/557/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2025 року м. Львів

Шевченківський районний суд м. Львова

у складі: головуючого - судді Невойта П.С.,

секретаря с/з Пукшина А.В.,

справа №463/4205/24

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», Державної податкової служби України про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

16.07.2024 року на підставі ухвали Личаківського районного суду м.Львова від 10.05.2024 року до Шевченківського районного суду м. Львова скеровано матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», Державної податкової служби України в якому позивач просить суд:

1. Зобов'язати відповідача ЛМКП «Львівводоканал» здійснювати нарахування оплати за послуги водопостачання та водовідведення споживачу ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 особовий рахунок НОМЕР_1 на підставі показів лічильника холодної води Е-Т-1.5 №227202, який був опломбований працівниками ЛМКП «Львівводоканал» 18.05.2021, що підтверджується актом виконаних робіт №8259898732 від 18.05.2021.

2. Витребувати і долучити до матеріалів справи у відповідача договір заключений в письмовій формі на водопостачання та водовідведення відповідно до вимог ст.457 ЦК України та інших нормативно-правових актів України, між ЛКП Львівводоканал та ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 .

3. Витребувати у ЛМКП «Львівводоканал» і долучити до матеріалів справи акт розпломбування лічильника холодної води Е-Т-1.5 №227202, який встановлений за адресою: АДРЕСА_1 , який ЛМКП «Львівводоканал» розпломбував 18.05.2021, що підтверджується актом №8259898732.

4. Стягнути з відповідача кошти на його користь в сумі 53 гривень 75 коп., якими група осіб з числа працівників відповідача використовуючи службовим становищем шахрайським способом заволоділи за послуги з розпломбування лічильника холодної води Е-Т-1.5 №227202 за адресою: АДРЕСА_1 , які не надавали і фізично надати не могли, що підтверджується актами №8259898732 від 18.05.2021 та актом №3782 від 18.05.2021.

5. Скасувати безпідставно нараховану відповідачем суму станом на 01.04.2024 в розмірі 9 519 гривень, 40 коп. по особовому рахунку № НОМЕР_1 за оплату послуг водопостачання та водовідведення які незаконно нараховані відповідачем без врахування показів опломбованого лічильника холодної води, який встановлений за адресою: АДРЕСА_1 , який ЛМКП «Львівводоканал» опломбував 18.05.2021. що підтверджується актом №8259898732.

6.Встановити факт, що 18.05.2021 директор в змові з іншими працівниками ЛКП «Львівводоканал» зловживаючи службовим становищем вчинили кримінальне правопорушення, а саме зловживання службовим становищем, шахрайські дії спрямовані на заволодіння коштами споживача ОСОБА_1 в сумі 53 гривень 75 коп. отримані за розпломбування лічильника холодної води Е-Т-1.5 №227202, що підтверджується актом №8259898732. та за послуги водопостачання та водовідведення в сумі 9 519,40 гривень станом на 01.04.2024, які нараховані без врахування показів опломбованого ЛМКП «Львіводоканал» лічильника холодної води.

7. Встановити факт, що 18.05.2021 року працівники ЛКП «Львівводокана» не здійснювали і не могли здійснити розпломбування лічильника холодної води Е-Т-1.5 №227202, який встановлений за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується актом №8259898732 та актом №3782 від 18.05.2021, який був розпломбований особисто позивачем ОСОБА_1 на підставі отриманого дозволу від працівників ЛМКП «Львівводоканал», що підтверджується актом №3782 від. 18.05.2021.

8. Визнати бездіяльність та зловживання службовим становищем службовими особами Державної податкової служби України, щодо нездійснення контролю за надходженням до бюджету податків, зборів та платежів від платника ЛМКП «Львівводоканал», код платника ПДВ 033484713022. номер свідоцтва платника ПДВ 17701395.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.07.2024 справа № 463/4205/24 передана судді Невойту П.С.

Ухвалою від 22.07.2024 року відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду.

27.08.2024 року представником відповідача ЛМКП «Львівводоканал» Когут А.С. до суду було подано відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Відзив обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 , на його ім'я відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 . Позивач користується послугами ЛМКП «Львівводоканал», але оплату за послуги підприємства не вносить, внаслідок чого за період з 01.07.2021р. по 01.04.2024р. утворилась заборгованість в сумі 11521,14грн., до складу якої входить заборгованість:

- за послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в сумі 9519,10грн;

- за послуги абонентського обслуговування відведення води в сумі 341,36грн. за період з 01.04.2022 року по 01.04.2024 року;

- за послуги абонентського обслуговування постачання води в сумі 655,07грн. за період з 01.04.2022 року по 01.04.2024 року.

Від Державної податкової служби України 17.09.2024 року надійшов відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позову. Вважає його помилковим та безпідставним. Викладена в позовній заяві позиція ОСОБА_1 щодо бездіяльності та зловживання службовим становищем службовими особами Державної податкової служби України не відповідає дійсним обставинам справи та не підтверджена жодними доказами.

23.01.2025 року представником Відповідача суду подана Заява з долученням до матеріалів Заяви свідка в порядку ст.93 ЦПК України : ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 (арк спр. 134-138, 139-143, 145-149).

З'ясувавши дійсні обставини справи, права та обов'язки сторін, дослідивши зібрані в справі докази, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим кодексом.

Відповідно до положень, викладених у ст. ст. 13, 81 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У ст. 76 ЦПК України зазначено, що доказами є будь - які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з вимогами статті 264 ЦПК під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; та докази на їх підтвердження.

Судом встановлено, що в березні 2016 року згідно зі змінами, внесеними у Закон України «Про житлово-комунальні послуги» Виконавцями послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення визнано підприємства питного водопостачання, яким є ЛМКП «Львівводоканал». З цього часу, розрахунки за спожиті послуги централізованого холодного водопостачання та централізованого водовідведення зі споживачами цих послуг здійснює ЛМКП «Львівводоканал». Для забезпечення прав мешканців квартири (будинку), зокрема, для проведення нарахування та оплати послуг, в ЛМКП «Львівводоканал» відкривається особовий рахунок на житлове приміщення із зазначенням власника або основного квартиронаймача.

ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 та на його ім'я відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .

Нарахування вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_1 , що відкрито за адресою АДРЕСА_1 проводиться з урахуванням вимог Закону України «Про комерційний облік тепловой енергіі та водопостачання» (далі - Закон про облік) на підставі Публічного індивідуального договору приєднання про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, який було оприлюднено на сайті ЛМКП «Львівводоканал» (http://lvivvodokanal.com.ua) 10.02.2022р.

Згідно з ст.19 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання з урахуванням вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» на підставі договору, зокрема з індивідуальними чи колективним споживачем житлово-комунальних послуг визначеними Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Публічний індивідуальний договір приєднання про надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення розроблений на основі Типового індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 року № 85, яка набрала чинності 04.02.2022 р. Його умови не підлягають узгодженню зі стороною, що приєднується (споживачем).

Відповідно до частини 5 статті 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі, якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір - з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

Повідомлення від 10.02.2022 року про публічну пропозицію (оферту) Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» про укладення публічного індивідуального договору приєднання з надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та договір розміщено на офіційному веб-сайті ЛМКП «Львівводоканал».

Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору в загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках про оплату послуг.

З огляду на те, що цей Договір є публічним договором приєднання, що укладається з метою надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення індивідуальному споживачу, його умови не можна змінити, а тільки прийняти в розробленому вигляді (арк.спр. 105-114).

Фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення ним будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір. Зокрема, надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку за надані послуги, факт отримання послуг.

Згідно з ст.ст.7, 9 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII від 09 листопада 2017 року індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами. Споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг. Аналогічні положення містять п.п. 38, 47 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 року №690 (далі -Правила)

Відсутність укладеного між сторонами договору, який був би підписаний особисто Позивачем, не є підставою для несплати за надані комунальні послуги.

Позивач як індивідуальний споживач, який проживає у багатоквартирному житловому будинку АДРЕСА_1 , користуючись наданими послугами, які надає Відповідач, що підтверджується квитанціями про нарахування та оплату послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, не відмовився від послуг (не вчинив дій щодо відключення від мереж централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, вважається таким, що ознайомлений, погоджується та приєднався до умов договору.

Уклавши договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, позивач фактично погодився з істотними умовами договору про надання комунальних послуг. Оскільки чинним законодавством України не передбачено укладання зі споживачами письмових договорів в паперовій формі про надання цієї комунальної послуги, вимогу Позивача щодо витребування та долучення до матеріалів справи договору заключеного в письмовій формі на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення між ЛМКП «Львівводоканал» та ОСОБА_1 за адресою : АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 не підлягає до задовлення.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.1 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (далі - Закон про облік) обслуговування вузлів обліку - огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку.

Частиною 2 ст. 6 Закону про облік передбачено, що обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором.

В період з 12.10.2017 року і до 18.05.2021 року нарахування за спожиті послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в квартирі Позивача проводилося з урахування показів квартирного лічильника холодної води (розподільного приладу обліку) марки ЕТ-1.5 № 227202 прийнятого на абонентський облік ЛМКП «Львівводоканал» 12.10.2017 року з показником 00003 м3. Кількість води, використаної Позивачем, визначалась за показниками опломбованого водолічильника.

18 травня 2021 року Позивач звернувс на адресу ЛМКП «Львівводоканал» із заявою (реєстр. № ВЗг-З-6773 - 18.05.2021), в якій просив «зняти пломби з лічильника, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку з аварійною ситуацією.

Відповідальним працівником ЛМКП «Львівводоканал» - контролером дільниці Шевченківського району міста Львова відділу збуту послуг підприємства, Позивачу було надано дозвіл на самостійне «зняття реєстраційної пломби з приладу обліку води», про що складено відповідний акт № 3782 від 18.05.2021 року

.

Таким чином, згідно з даними вищевказаного акту прилад обліку води марки ЕТ-1.5 №227202 було знято з абонентського комерційного обліку та зафіксовано показник спожитої холодної води станом на 18.05.2022 р. - 00089 м3.

Водночас, в акті № 3782, який отриманий абонентом 18.05.2021р. під особистий підпис,як зазначає представник Відповідча - Позивачу письмово повідомлено про те, що «нарахування за використання води (після зняття реєстраційної пломби і до повторної реєстрації водолічильника) буде проводитись згідно норми водоспоживання та кількості прописаних (зареєстрованих) в помешканні осіб».

Позивача було поінформовано, що після усунення аварійної ситуації йому необхідно звернутися до ЛМКП «Львівводоканал» для повторної реєстрації водо лічильника, а нарахування за спожиті послуги водопостачання на час проведення ремонтних робіт буде проводитися наступним чином: 1-ий місяць - по середньому показнику за попередні місяці; в наступні місяці - згідно норм споживання та кількості прописаних (зареєстрованих) в помешканні осіб. Такий порядок затверджений рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 13.12.2019 року №1147 «Про затвердження нормативів питного водопостачання та норм питного водоспоживання населенням з системи комунального водопроводу ЛМКП «Львівводоканал».

Зважаючи на відомості акта № 3782 від 18 травня 2021 року, після усунення пошкоджень і локалізації аварійної ситуації, Позивач звернувся в Сервісний центр ЛМКП «Львівводоканал» із заявою встановленого взірця (реєстр. № ВЗг-З-6782 - 18.05.2021), в якій просив «зареєструвати прилад обліку (водолічильник), встановлений у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , для подальшого розрахунку за фактично надані послуги».

У відповідності до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (абз.1 частини 2 статті 6 розділ II, ст.6, п.2) обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку здійснюється за рахунок власників таких вузлів обліку. А обслуговування вузлів обліку передбачає серед іншого і опломбування/розпломбування, і періодичну повірку (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), і ремонт засобів вимірювальної техніки тощо (пункт 10 частини 1 статті 1 цього ж закону).

ЛМКП «Львівводоканал» надає послуги або виконує роботи по повірці, опломбуванню/ розпломбуванню, монтажу/демонтажу приладів обліку води з урахуванням розрахункових показників вартості виконаних робіт (послуг), затверджених наказом підприємства від 18.03.2021 р. № ОД-252.

Відтак, працівником сервісного центру підприємства, з урахуванням висловленого прохання в заяві № ВЗг-З-6782 - 18.05.2021, Позивачу було виписано рахунок-акт №8259898732 від 18.05.2021 встановленої форми (бланку) на оплату виконання робіт по опломбуванню/розпломбуванню приладу обліку води в його помешканні за адресою: АДРЕСА_1 на загальну суму - 132 (сто тридцять дві) грн. 00 коп., а саме:

- розпломбування засобів обліку води - 17,50грн. (1шт.);

- вартість доїзду громадстким транспортом із врахуванням витрат робочого часу та заробітної плати працівника до місця проведення робіт - 72,50 грн. (1шт.);

- опломбування засобів обліку води - 20,00 грн. (1шт).

Після оплати рахунку-акту № 8259898732 від 18.05.2021, за заявою Позивача на реєстрацію приладу обліку води за вищевказаною адресою прибули представники ЛМКП «Львівводоканал» для проведення робіт по опломбуванню приладу обліку води. Проте, в ході проведення підготовчих робіт по опломбуванню приладу обліку води в помешканні за адресою: АДРЕСА_1 , з'ясувалось, що «даному абоненту зареєструвати водолічильник неможливо», оскільки термін дії попередньої метрологічної повірки закінчився у III кварталі 2020 року, про що складено акт від 20.05.2021року.

Цим актом Позивача було попереджено, про те, що термін дії метрологічної повірки водолічильника закінчився і необхідно протягом одного місяця з дати вручення акту провести державну метрологічну повірку водолічильника та повторно подати заяву в ЛМКП «Львівводоканал» для реєстрації лічильника, з урахуванням вже проведеної оплати за такі послуги.

Акт було складено в двох примірниках, з котрих один залишено Позивачу, хоча сам Позивач з незрозумілих причин від підпису в акті відмовився, про що зроблено відповідний запис в акті.

Під час проходження лічильником повірки нарахування здійснюються за середньомісячними показниками засобів обліку за попередні дванадцять місяців. У випадку, якщо споживач відмовиться від здійснення повірки або здійснить її у строк, що перевищує один місяць, нарахування оплати послуг централізованого водопостачання та водовідведення проводитиметься згідно норм водоспоживання.

Відповідно до Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затвердженого постановою КМ України від 08.07.2015 № 474, представник виконавця здійснює огляд засобу вимірювальної техніки щодо відсутності механічних пошкоджень та ознак самовільного втручання в його роботу та перевіряє наявність та цілісність пломб, стан різьбових з'єднань, наявність відбитків повірочного тавра.

Опломбування здійснюється згідно з Порядком прийняття приладу обліку на абонентський облік, затвердженим наказом Мінрегіону від 12 жовтня 2018 р. № 270.

Всі засоби обліку повинні своєчасно, з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів (тобто певного інтервалу часу між двома послідовними періодичними повірками), проходити повірку відповідно до Покажчика засобів вимірювання техніки, типи яких занесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки України. В залежності від типу засобу обліку води (передбачений паспортом засобу обліку) встановлюється міжповірочний строк в 4 роки від дати останньої повірки.

Термін метрологічної повірки, зазначений у паспорті лічильників води, повинен бути чітко дотриманим вимогам Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (далі - Закон про метрологію). А згідно норм п.4 ст.8 цього Закону про метрологію засоби вимірювальної техніки з протермінованою датою чергової повірки заборонені до застосування».

На підставі Закону про метрологію Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) прийняла постанову № 1344 від 02.11.2017 р. «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26 листопада 2015 року № 2868», відповідно до якої з діючих структур (які є виконавцями послуг) було вилучено витрати, пов'язані з обслуговуванням та повіркою загальнобудинкових та індивідуальних лічильників засобів обліку води.

Відтак з грудня 2017 року повірка, заміна та ремонт засобів обліку, які знаходяться у власності фізичних осіб, здійснюється за кошти споживачів.

Опломбування здійснюється згідно з Порядком прийняття приладу обліку на абонентський облік, затвердженим наказом Мінрегіону від 12 жовтня 2018 р. № 270.

Після проходження процедури повірки лічильника води, його заміни або встановлення нового приладу обліку та отримання відповідних документів, необхідно поставити лічильник на абонентський облік та актуалізувати інформацію щодо нього у виконавців комунальних послуг. Без цього неможливо почати розраховуватись за показниками такого лічильника.

Оскільки лічильник холодної води Е-Т-1.5 № 227202 не був прийнятий на абонентський облік Відповідача його показники не могли бути враховані при обрахунку вартості за спожиті послуги.

Нарахування оплати послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на підставі показів лічильник холодної води Е-Т-1.5 № 227202 можливе лише на підставі письмового звернення у ЛМКП «Львівводоканал» для взяття на абонентський облік (реєстрація) засобу обліку води після повірки.

Крім цього, позивач користується послугами ЛМКП «Львівводоканал», але оплату за послуги підприємства не вносить, внаслідок чого за період з 01.07.2021р. по 01.04.2024р. утворилась заборгованість в сумі 11521,14грн., до складу якої входить заборгованість:

- за послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в сумі 9519,10грн;

- за послуги абонентського обслуговування відведення води в сумі 341,36грн. за період з 01.04.2022 року по 01.04.2024 року;

- за послуги абонентського обслуговування постачання води в сумі 655,07грн. за період з 01.04.2022 року по 01.04.2024 року.

Внаслідок неналежного виконання обов'язків по сплаті спожитих послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в квартирі АДРЕСА_2 виникла заборгованість, яка станом на 01.04.2024 року складала - 9519,40грн грн.

Позивач, незважаючи на належну поінформованість, не звертався до ЛМКП «Львівводоканал» із заявою про реєстрацію лічильника після проходження метрологічної повірки, в результаті чого, починаючи з 01.07.2021 року по 01.10.2022 року проводилось нарахування за послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення згідно нормативів споживання, затверджених рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 1147 від 13.12.2019р.

З 01.10.2022 року по теперішній час, нарахування вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення Позивачу, як мешканцю житлового будинку проводиться з урахуванням показників комерційного (загально-будинкового) засобу обліку.

Зазначені норми та обставини відображені в показаннях свідка ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підтверджують правомірність нарахування коштів за отримані послуги з врахуванням повірки засобу обліку води за адресою Позивача.

Наявність квартирних водолічильників чи їх відсутність не перешкоджають встановленню та веденню обліку за комерційним засобом обліку в багатоквартирному будинку що на АДРЕСА_3 відповідно до Закрону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Встановлення комерційних вузлів обліку в багатоповерхових будинках передбачено ст.3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 № 2119-УІІІ, та Порядком оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 09 серпня 2018 року № 206.

Відповідно до ч. 4 ст. 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» - розподіл між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг здійснюється відповідно до методики, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Згідно Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг затвердженої Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2018 року № 315:

- для будинків, де усі приміщення оснащені розподільчими лічильниками холодної води, обсяг небалансу розподіляється між усіма споживачами пропорційно до обсягу споживання.

- для будинків, де частина приміщень не оснащена розподільчими лічильниками холодної води, обсяг небалансу розподіляється між споживачами, які не мають лічильників, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються послугами.

Зокрема, відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», у разі якщо частина приміщень у будівлі оснащена вузлами розподільного обліку гарячої, питної води, а частина - не оснащена, обсяг відповідної комунальної послуги, спожитий споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку, встановлюється у розмірі, визначеному за допомогою таких вузлів, а загальний обсяг спожитої у будівлі відповідно гарячої, питної води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби та споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку) розподіляється між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами.

Позивач звернувся за захистом свого права до суду однак не вчинив дій щодо реалізації свого права.

ЛМКП «Львівводоканал» здійснювались заходи стосовно можливого унормованого повернення коштів абоненту за ненадані послуги з розпломбування/опломбування приладів обліку води за адресою АДРЕСА_1 .

Зокрема, в листі Відповідача від 18.08.2021 року № ДВ-10500, надісланому на адресу Позивача, було запропоновано механізм повернення коштів за невиконані підприємством роботи (розпломбування/опломбування засобів обліку води, доїзд громадським транспортом із врахуванням витрат робочого часу та заробітної плати працівника до місця проведення робіт) шляхом фактичного їх повернення (за умови надання Позивачем реквізитів свого банківського рахунку) або зарахування в рахунок майбутніх платежів за послуги водопостачання за адресою: АДРЕСА_1 , незважаєчи на те, що представник ЛМКП "Львівводоканал" здійснював виїзд за цією адресою, хоча і не опломбував водо лічильник, оскільки той не був повірений.

Крім того, відсутня інформація про те, чи здійснив Позивач повірку лічильника, встановленого за вищезгаданою адресою. Суд приходить до висновку, що позивачем не надано належних та допустимих доказів в обгрунтування своїх вимог.

А тому у задоволенні позовних вимог про зобов'язання ЛМКП «Львівводоканал» здійснювати нарахування оплати за послуги водопостачання та водовідведення споживачу ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 особовий рахунок НОМЕР_1 на підставі показів лічильника холодної води Е-Т-1.5 №227202, який був опломбований працівниками ЛМКП «Львівводоканал» 18.05.2021, стягнення на його користь 53 гривень 75 коп. за послуги з розпломбування лічильника холодної води Е-Т-1.5 №227202 за адресою споживача, скасування безпідставно нараховану відповідачем суму станом на 01.04.2024 в розмірі 9 519 гривень, 40 коп. по особовому рахунку № НОМЕР_1 за оплату послуг водопостачання та водовідведення слід відмовити як безпідставні.

Щодо вимоги про визнання бездіяльності та зловживання службовим становищем службовими особами Державної податкової служби України, щодо нездійснення контролю за надходженням до бюджету податків, зборів та платежів від платника ЛМКП «Львівводоканал», код платника ПДВ 033484713022. номер свідоцтва платника ПДВ 17701395, суд зазначає таке.

Статтями 6 та 19 Конституції України передбачено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з Положенням про Державну податкову службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 227 (зі змінами), ДПС здійснює контроль за дотриманням вимог податкового законодавства, законодавства щодо адміністрування єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС України.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків і зборів, що справляються в Україні, та порядок їхнього адміністрування, платників податків та зборів, їхні права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їхніх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пунктів 1.4 та 1.6 розділу І Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (далі - Порядок № 1588), платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання осіб (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку). Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцями обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку.

Операції, що здійснюються платниками податків в розрізі товарів (послуг), повнота їх оподаткування та декларування можуть бути досліджені тільки при проведенні документальної перевірки, порядок яких передбачено пунктом 75.1 статті 75 ПК України.

Так, свідком ОСОБА_2 надано письмові пояснення про відображення в бухгалтерському обліку з відповідним нарахуванням ПДВ за коштив сумі 132,00 грн. сплачені ОСОБА_1 відповідно до квитинуції № рs 140 від 18.05.2021 року.

Отже, вимога ОСОБА_1 щодо визнання бездіяльності та зловживання службовим становищем службовими особами Державної податкової служби України, щодо нездійснення контролю за надходженням до бюджету податків, зборів та платежів від платника ЛМКП «Львівводоканал», код платника ПДВ 033484713022 номер свідоцтва платника ПДВ 17701395 не відповідає дійсним обставинам справи та не підтверджена жодними доказами, а тому також не підлягає до задоволення.

Керуючись ст. 12, 13, 76, 89, 141, 247, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», Державної податкової служби України про зобов'язання вчинити дії, стягнення на його користь 53 гривень 75 коп. коштів за послуги з розпломбування лічильника холодної води, скасування нарахованої заборгованості за оплату послуг водопостачання та водовідведення - відмовити повністю.

Рішення може бути повністю або частково оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів, який обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , прож. АДРЕСА_4

Відповідач: Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал», ЄДРПОУ 03348471, місцезнаходження: м.Львів, вул.Зелена, 64.

Повний текст рішення складено 18.09.2025 року.

Суддя П. С. Невойт