Справа № 752/13314/25
Провадження № 2-а/752/322/25
іменем України
03 жовтня 2025 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Хоменко В.С.
при секретарі Павлюх П.В.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін в приміщенні Голосіївського районного суду м. Києва справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,-
у травні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом, у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, від 10.03.2025 року серії АВ №00005254 та припинити провадження по справі про адміністративне правопорушення про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та вирішити питання про розподіл судових витрат.
Зазначає, що Державною службою України з безпеки на транспорті 10.03.2025 року прийнято постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серія АВ № 00005254, якою його, притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000,00 грн на підставі ч. 2 ст. 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Застосування штрафу обґрунтовується тим, що 25.02.2025 року о 17 год. 43 хв. за адресою: Н-07 (автомобільний шлях національного значення Київ-Суми-Юнаківка), км 191+578, Сумська область автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовано транспортний засіб марки ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_1 , рух якого допущено відповідальною особою (позивачем) із перевищенням нормативних параметрів, зазначених в п. 22.5 Правил дорожнього руху України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 17,865 % (4,645 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 26 тон, навантаження на здвоєні осі транспортного засобу на 20,032 % (3,806 тон) при дозволеному максимальному навантаженні на здвоєні осі 19 тон та відстані між осями від 1,3 м до 1,8 м при спарених колесах.
Тобто, відповідач вважає, що позивач порушив п. 22.5 Правил дорожнього руху України, оскільки допустив рух вищевказаного транспортного засобу.
Позивач вважає, що відповідач безпідставно прийняв постанову від 10.03.2025 року, а сама постанова суперечить чинному законодавству і тому має бути визнана протиправною.
Свідоцтвом про реєстрацію ТЗ визначено, що транспортний засіб марки ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_1 , є спеціальним вантажним автокраном більше 20 тон, тобто не є вантажним автомобілем та не здійснює перевезення вантажу, однак вагові норми, встановлені п. 22.5 Правил дорожнього руху України стосуються виключно транспортних засобів, що здійснюють перевезення вантажу.
Також в свідоцтві про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_2 визначено, що транспортний засіб марки ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_1 , відноситься до категорії N3, має тип кузову SF (автокран), і є спеціальним вантажним автокраном більше 20 тон.
Крім того, фактичні обставини справи свідчать про несправність автоматичного пункту фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті, який здійснював вимірювання та навантаження на осі спеціального вантажного автокрана ZOOMLION ZTC 250V, державний номерний знак НОМЕР_1 , оскільки свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 транспортного засобу марки ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_1 , визначено, що його маса без навантаження 32470 кг, повна маса складає 32600 кг, а відповідно до сертифікату відповідності щодо індивідуального затвердження транспортного засобу від 06.03.2024 року навантаження на здвоєні осі (2 та 3) становить 26000 кг.
При цьому, вказаний транспортний засіб не може мати більші вагові параметри, оскільки не здійснює перевезення вантажу, тому автоматичний пункт за умови його справності не зміг би показати перевищення по масі більше ніж на 12,80 % та перевищення по навантаженню на здвоєні осі більше ніж на 12,74 %, проте зафіксовані в постанові перевищення загальної маси транспортного засобу на 17,865 % та навантаження на здвоєні осі транспортного засобу на 20,032 %, свідчить про несправність автоматичного пункту фіксації.
Також транспортний засіб марки ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_1 , в цей же день на тому ж шляху, однак раніше проходив через вказаний пункт фіксації, та не дивлячись на те, що вагові параметри цього транспортного засобу були незмінними, показав перевищення по масі на 13,538 % та перевищення по навантаженню на здвоєні осі більше ніж на 15,611 %, тому виміряні несправним автоматичним пунктом фіксації вагові показники є хибними, що виключає наявність складу адміністративного правопорушення.
Також позивач звертає увагу, що оскаржувану постанову від 10.03.2025 року не направлено йому як керівнику юридичної особи, яка є власником транспортного засобу марки ZOOMLION ZTC 250V, державний номерний знак НОМЕР_1 .
При цьому, ОСОБА_1 зазначає, що згідно із свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 від 20.03.2024 року власником транспортного засобу марки ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_1 , є АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО» та до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесена адреса власника вказаного транспортного засобу: вул. Івана Сірка, буд. 7, в м. Суми, однак відповідач не надіслав копію постанови за цією адресою або за місцем його реєстрації як керівника (АДРЕСА_2), що позбавило можливості знати про справу про адміністративне правопорушення, захищати свої права та призвело до стягнення штрафу в подвійному розмірі.
На підставі викладеного, позивач просить позов задовольнити.
Ухвалами від 03.06.2025 року відкрито провадження в справі та судовий розгляд справи призначено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, а також вжито заходів забезпечення позову шляхом зупинення стягнення у виконавчому провадженні № 77963067 від 02.05.2025 року з ОСОБА_1 штрафу відповідно до постанови Державної служби України з безпеки на транспорті по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі від 10.03.2025 серія АВ № 00005254, до набрання законної сили рішенням суду у справі про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення.
13.06.2025 року до суду від відповідача надійшов відзив на вказаний адміністративний позов, у якому представник Хамула К.І. просить у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що позивач помилково вважає, що на зафіксований в постанові про адміністративне правопорушення транспортний засіб ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_3 , не розповсюджуються положення п. 22.5 Правил дорожнього руху щодо граничних вагових нормативів, визначених для вантажних автомобілів, адже в указаній нормі не вказано, що вона обмежується лише транспортними засобами, які здійснюють перевезення вантажу;WIM-комплекс, що зафіксував порушення має чинний сертифікат відповідності, повірку та захист від зовнішнього втручання; твердження позивача про невідповідність фактичних зафіксованих параметрів транспортного засобу, які відображені в оскаржуваній постанові та встановленого в ній правопорушення її математичним обрахункам спростовано формулою, що наведена в оскаржуваній постанові, де зафіксовано параметри транспортного засобу: кількість осей - 3; спарені колеса - 2 вісь, 3 вісь; відстань між осями 1-2: 4615 мм, 2-3: 1336 мм; навантаження на вісь 1 - 6900 кг, 2 - 13900 кг, 3 - 13250 кг; загальна маса 34050 кг; висота - 3,519 м, ширина - 2,296 м, довжина - 12,933 м. Згідно з формулою здійснено розрахунки відповідно до яких: перевищення загальної маси транспортного засобу на 17,865 % та перевищення навантаження на здвоєні осі транспортного засобу на 20,032 %; позивач не здійснив внесення відомостей до Єдиного державного реєстру транспортних засобів щодо належного користувача транспортного засобу, а відповідач звернувся до регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях для підтвердження відповідності вказаної в постанові адреси позивача та отримано відповідь про те, що адреса реєстрації та фактичного проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .
30.06.2025 року до суду від представника позивача - Жулавського С.А. надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що спеціальний вантажний автокран марки ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_3 , не є вантажним автомобілем; наявність сертифіката відповідності та свідоцтва про повірку не може бути беззаперечним доказом правильності роботи автоматичного пункту фіксації та відповідачем не спростовано, що в цей же день та на тому ж пункті фіксації, незважаючи, що вагові параметри транспортного засобу марки ZOOMLION ZTC 250V, державний номерний знак НОМЕР_3 , були незмінними, показав інші перевищення, що свідчить про його несправність; відповідачем надіслано копію оскаржуваної постанови не на адресу місцезнаходження власника транспортного засобу марки ZOOMLION ZTC 250V, державний номерний знак НОМЕР_3 , а за адресою:АДРЕСА_1, яка не є адресою АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО».
Відповідно до вимог ст. ст. 19, 257 КАС України справа за адміністративним позовом розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Вивчивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного.
Перш за все, щодо пропуску позивачем строку звернення до суду з вказаним адміністративним позовом, суд вказує, що відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно із ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 2 ст. 286 КАС України визначено, що позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови).
Тобто, за змістом наведеної процесуальної норми законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про ці факти.
На думку суду, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, яка звертається до суду, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду та підтверджені належними доказами.
Позивач зазначає, що оскаржувану постанову він не отримував, а дізнався про її існування 22.05.2025 року із застосунку Дія під час ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження.
Таким чином, з огляду на відсутність доказів отримання позивачем оскаржуваної постанови, зазначені доводи свідчать про поважність причин пропуску строку позивачем для звернення до суду з цим позовом, а тому суд вважає можливим пропущений позивачем строк поновити.
Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що 10.03.2025 року головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автомобільної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Солов'янчик С.І. прийнято постанову серії АВ №00005254, згідно з якою 25.02.2025 року о 17 год. 43 хв., за адресою Н-07, км 191+578, Сумська обл. автоматичним пунктом фіксації адміністративних порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб ZOOMLIONZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_3 .Відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 17,865 % (4,645 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 26 тон, навантаження на здвоєні осі транспортного засобу на 20,032 % (3,806 тон), при дозволеному максимальному навантаженні на здвоєні осі 19 тон та відстані між осями від 1,3 м до 1,8м при спарених колесах, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 132-1 КУпАП.
Правопорушення зафіксоване в автоматичному режимі за допомогою комплексного технічного засобу марки WIM74, WAGA-WIM40, CRUA-05-VVE.
За вказаних обставин оскаржуваною постановою на позивача накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000,00 грн.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок діяльності органів державної влади, їх посадових осіб, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про такі правопорушення та притягати винних осіб до адміністративної відповідальності за їх вчинення, регулюється КУпАП.
Згідно зі ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданим заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Стаття 8 КУпАП визначає, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Згідно з ч.2 ст.29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року №30 (далі по тексту - Правила №30), рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у п. 22.5 ПДР України на 2% (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Пунктом 22.5 ПДР передбачено, що рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують: б) фактичної маси для вантажних трьохвісних автомобілів - 25 тон (для трьохвісних автомобілів, якщо ведуча вісь обладнана здвоєними колесами та максимальне навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тони - 26 тон); в) навантаження на вісь: на здвоєні осі, якщо відстань між осями: менш як 1 метр 11.5 тон; від 1 до 1,3 метра 16 тон; від 1,3 до 1,8 метра при неспарених колесах 18 тон; від 1,3 до 1,8 метра при спарених колесах, за умови, що навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тони 19 тон.
Відповідно до ч.2 ст.132-1 КУпАП перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.
Згідно з ч.1 ст.14-3 КУпАП адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою і третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
Згідно з ч.3 ст.14-3 КУпАП відповідальна особа, зазначена у частині першій цієї статті, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України, звільняється від відповідальності за адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, у випадках, передбачених статтею 279-7 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.279-7 КУпАП відповідальна особа, зазначена у частині першій статті 14-3 цього Кодексу, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України, звільняється від адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, якщо протягом 20 календарних днів з дня вчинення відповідного правопорушення або з дня набрання постановою про накладення адміністративного стягнення законної сили:
- така особа надала документ, який підтверджує, що до моменту вчинення правопорушення транспортний засіб вибув з її володіння;
- внаслідок протиправних дій інших осіб, або щодо протиправного використання іншими особами номерних знаків, що належать її транспортному засобу;
- особа, яка користувалася транспортним засобом на момент вчинення зазначеного правопорушення, звернулася особисто до органу (посадової особи), уповноваженого розглядати справи про адміністративні правопорушення, із заявою про визнання зазначеного факту адміністративного правопорушення та надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності, а також надала документ (квитанцію) про сплату відповідного штрафу.
Згідно з ч.1 ст.279-5 КУпАП у разі якщо адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою, третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або в разі вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтею 132-2 цього Кодексу, уповноважені на те посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, за даними Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а в разі необхідності - за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлюють відповідальну особу, зазначену у частині першій статті 14-3 цього Кодексу, або вантажовідправника.
Відповідно до п.2 Порядку внесення відомостей про належного користувача транспортного засобу до Єдиного державного реєстру транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1197 від 14.11.2018року, належний користувач - фізична особа, яка на законних підставах користується транспортним засобом, що їй не належить, а також керівник юридичної особи - лізингоодержувача (особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи - лізингоодержувача) або працівник, визначений керівником юридичної особи, яка є власником транспортного засобу або отримала в установлений законодавством спосіб право користуватися ним, які в разі внесення щодо них відомостей до Реєстру, відповідно до статті 14-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення несуть відповідальність за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).
Згідно з свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 , власником транспортного засобу ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_3 , є АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО».
Таким чином, в даному випадку саме ОСОБА_1 , як керівник АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО», відповідно до ст.14-3 КУпАП несе відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері автомобільного транспорту.
Відповідно до ч.7 ст.258 КУпАП у разі виявлення адміністративного правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, правопорушення, передбаченого статтею 132-2 цього Кодексу, та/або порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису), протокол про адміністративне правопорушення не складається, а постанова у справі про адміністративне правопорушення виноситься без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Статтею 283 КУпАП встановлено, що постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), крім даних, визначених частинами другою і третьою цієї статті, повинна містити відомості про адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності.
Згідно з п.1 ст.247 КУпАП України обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 , транспортний засіб ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_3 , є спеціальним вантажним автокраном більше 20 тон, маса без навантаження 32470 кг, повна маса 32600 кг; має категорію N3; тип кузова - SF (автокран).
Що ж стосується посилань позивача на те, що спеціальний вантажний автокран марки ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_3 , не є вантажним автомобілем в розумінні нормативно-правових актів України, конструктивно не призначений для перевезення вантажів, тому до нього не можуть застосовуватись вагові обмеження, передбачені п. 22.5 Правил дорожнього руху, то суд зазначає наступне.
Відповідно до приписів п.22.5 ПДР рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують: а) зовнішніх габаритів; б) фактичної маси); в) навантаження на вісь із визначеннями у даній нормі допустимого навантаження, габаритів.
Разом з тим, п. 22.5 ПДР встановлено, що вимоги цього пункту не поширюються на транспортні засоби спеціального призначення, які виконують функції зимового утримання автомобільних доріг, та Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту під час слідування (повернення) до (з) місця виконання заходів із захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, гасіння пожеж.
Отже, єдиним виключенням, на яке не поширюється вимоги стосовно габаритно-вагових параметрів, передбачених п.22.5 ПДР є транспортні засоби спеціального призначення, які виконують функції зимового утримання автомобільних доріг, та Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту під час слідування (повернення) до (з) місця виконання заходів із захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, гасіння пожеж.
Рух інших транспортних засобів, габаритно-вагові параметри яких перевищують значення, передбачені п.22.5 ПДР може мати місце виключно з дотриманням вимог Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року №30, які передбачають отримання відповідного дозволу.
Матеріали справи не містять жодних доказів, що транспортний засіб ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_3 , є транспортним засобом спеціального призначення, а отже посилання позивача на нерозповсюдження на спірні правовідносини приписів п.22.5 ПДР в частині дії спеціальних правил руху транспортних засобів, є безпідставними.
Крім того, для держав-договірних сторін Женевської Угоди 1958 року, у тому числі і України, категорія транспортних засобів встановлена у Зведеній резолюції про конструкцію транспортних засобів.
Як встановлено вище, згідно із свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 , автокран має категорію N3. До категорії N3 належать транспортні засоби, що застосовуються для перевезень вантажів, та максимальна маса яких більше, ніж 12 тон.
Отже, враховуючи норми законодавства та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 , автокран ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_3 , є вантажним трьохвісним транспортним засобом.
Відповідно до п.22.5 ПДР рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року № 30 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами».
Згідно з п.3 Правил №30 транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у п. 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктом 4 Правил №30 визначено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції за формою, наведеною в додатку до цих Правил, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у п. 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Вказане свідчить, що для руху автомобільними дорогами особа, яка здійснює перевезення великоваговим транспортним засобом має отримати відповідний дозвіл незалежно від того має він додаткове навантаження чи ні.
Разом з тим, відповідно до п.5 Правил №30 рух транспортних засобів та їх составів загальною масою до 40 тон включно, якщо вони не є великогабаритними і контейнеровозів загальною масою до 46 тонн включно та заввишки від поверхні дороги до 4,35 метра включно (на встановлених Агентством відновлення, Укртрансбезпекою і Національною поліцією маршрутах, які погоджено з організаціями, зазначеними в пунктах 9-13 цих Правил), здійснюється без дозволу.
У спірних правовідносинах фактична вага транспортного засобу ZOOMLION ZTC250V, державний номерний знак НОМЕР_3 , не перевищує 40 тон, однак інші показники автомобіля, такі як навантаження на здвоєні осі транспортного засобу, становлять 22,806 тон, при допустимих п. 22.5 ПДР- 19 тон.
Отже, до спірних правовідносин не застосовується п. 5 Правил проїзду №30, оскільки, в ньому йдеться про великовагові транспортні засоби з фактичною вагою до 40 тон, які не є великогабаритними, але при цьому їх навантаження на осі є такими, що не перевищує параметри, встановлені п. 22.5 ПДР.
На підтвердження порушення позивачем ПДР, відповідачем до матеріалів справи надано фотознімки транспортного засобу в момент вчинення правопорушення, свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, сертифікат перевірки типу та сертифікат відповідності, якими підтверджується встановлення елементів системи моніторингу за станом доріг та умовами руху на км 191+578 автомобільної дороги Н-07 Київ-Суми-Юнаківка, а також відповідність встановлених приладів для зважування транспортних засобів застосованим вимогам технічного регламенту та стандартам ДСТУ.
Суд враховує, що фіксація адміністративного правопорушення здійснена вимірювальним обладнанням автоматичного пункту WIM74, WAGA-WIM40, CRUA-05-VVE, яке відповідає вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2016 року №94, що підтверджено зазначеними документами.
Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначений Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженим постановою КМУ від 29.12.2019 №1174 (далі - Порядок №1174).
Відповідно до п.2 Порядку №1174 система фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі - взаємопов'язана сукупність автоматичних пунктів та інформаційно-телекомунікаційної системи.
Фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах, які облаштовані відповідно до вимог, визначених у додатку (п.7 Порядку №1174).
Згідно з п.п.12-15 Порядку №1174 автоматичний пункт може забезпечувати: вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу; вимірювання загальної маси транспортного засобу; визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій; вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу; визначення кількості коліс (скатності) на осях транспортного засобу (за можливості); вимірювання габаритів транспортного засобу (за можливості); фіксацію та розпізнавання номерного знака транспортного засобу; фіксацію фронтального зображення транспортного засобу; фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу, на якій відображені його контури та кількість осей); первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно-комунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв'язку із використанням наскрізного шифрування; автентифікацію автоматичного пункту, контроль цілісності, авторства, доступності, а також неспростовності дій щодо інформації, що передається від автоматичного пункту до інформаційно-комунікаційної системи.
Під час вимірювання габаритно-вагових параметрів транспортних засобів застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність.
Інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційно-комунікаційної системи у вигляді метаданих.
Метадані повинні містити дані про:
- засоби вимірювальної техніки - назва засобу вимірювальної техніки та його умовне позначення, серійний номер, найменування виробника, найменування власника засобу вимірювальної техніки, інформацію про відповідність та/або результати повірки (дата повірки, строк дії повірки);
- місце фіксації (кілометр + метр, географічні координати);
- найменування автомобільної дороги загального користування, вулиць і доріг міст та інших населених пунктів;
- дату і час фіксації здійснення вимірювання, смугу руху, напрямок руху, номерний знак транспортного засобу, тип транспортного засобу згідно з пунктом Г.2 додатка Г ДСТУ 8824:2019 Автомобільні дороги. Визначення інтенсивності руху та складу транспортного потоку, повну масу транспортного засобу, зовнішні габарити транспортного засобу (за можливості), розподіл навантаження за осями транспортного засобу (номер осі, фактичне навантаження на вісь, сумарне фактичне навантаження на осі, сукупність осей, фактичну міжосьову відстань, фактичну шинність (кількість коліс) на осі (за наявності);
- фотографії транспортного засобу: фронтальну, фотографію номерного знака транспортного засобу, оглядову фотографію із зображенням розпізнаного номерного знака;
- відеозапис руху транспортного засобу через автоматичний пункт (за наявності).
Також, з аналізу положень Порядку №1174 вбачається, що система забезпечує автоматизоване формування проекту постанови про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі за допомогою автоматичних пунктів, відповідно до законодавства.
З викладеного встановлено, що процес системи фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті здійснюється в автоматичному режимі, що включає формування структурованих даних, інформаційних файлів тощо, та має як наслідок - автоматизоване формування системою проекту постанови про адміністративні правопорушення, а, відтак, і габаритно-вагові розрахунки щодо транспортного засобу здійснюються в автоматичному режимі та в подальшому застосовуються відповідною посадовою особою при прийнятті постанови у справі про адміністративне правопорушення.
При цьому, формула розрахунку % перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами закріплена в Додатку 1 до Інструкції №512, відповідно до якої: % перевищення = ((Х факт - Х норм - похибка пристрою) / Х норм) х 100 %. Х факт - фактично зафіксований параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна або міліметр); Х норм - нормативно дозволений параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна або міліметр), зазначений відповідно до пункту 22.5 ПДР. Похибка пристрою - регламентовано допустима похибка вимірювального пристрою параметрів габариту або ваги у відсотках відповідно до ДСТУ OIML R 134-1:2010, помножена на Х факт (під час розрахунку використовується у натуральних одиницях (тонна або міліметр).
Як зазначив відповідач, розрахунок відсоткового перевищення навантаження загальної маси транспортного засобу виглядає так: (34050 - 26000 (10% х 34050) / 26000) х 100% = 17,865%.
Розрахунок відсоткового перевищення навантаження на здвоєні осі транспортного засобу виглядає так: (27150- 19000 (16% х 27150) / 19000) х 100 % = 20,032 %.
Вказані показники відповідають тим, що містить оскаржувана постанова.
Таким чином, подія та склад адміністративного правопорушення, які є обов'язковими умовами для притягнення особи до адміністративної відповідальності, належним чином встановлені та відображені у спірній постанові.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що Державною службою України з безпеки на транспорті, як суб'єктом владних повноважень, на якого ч.2 ст.77 КАС України покладає обов'язок доказування в адміністративному суді правомірності прийнятих ним рішень, доведено перевищення нормативних параметрів, зазначених у п.22.5 ПДР, що свідчить про правомірність оскаржуваної постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування на території України, серії АВ №00005254 від 10.03.2025 року.
Щодо доводів позивача, що до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено адресу: вул. Івана Сірка, 7, м. Суми, саме власника АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО», а не керівника власника транспортного засобу позивача по справі, то суд зазначає, що чинним законодавством не передбачено обов'язку уповноваженої посадової особи перевіряти чи ставити під сумнів належність відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів.
Під час прийняття оскаржуваної постанови уповноважена посадова особа відповідача використала відомості про місце проживання позивача як керівника юридичної особи, що містилися у ЄДРТЗ, при цьому, позивачем не надано суду доказів того, що під час реєстрації відомостей про нього у ЄДРТЗ ним зазначалась інша адреса його місця проживання, відомості про яку не містяться у реєстрі територіальної громади.
Крім того, формальні недоліки процедури розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема, неправильне зазначення адреси місця проживання порушника, направлення копії постанови на неправильну адресу, самі по собі не спростовують правомірності прийнятого рішення суб'єктом владних повноважень про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Також суд звертає увагу, що настання негативних наслідків для позивача, а саме необхідність сплати штрафу у подвійному розмірі не є предметом спору, а тому має вирішуватись в порядку, передбаченому для вирішення питань, пов'язаних з виконанням оскаржуваної постанови.
Згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
При цьому, суд звертає увагу, що згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
З урахуванням викладеного, судом не надається детальна відповідь на інші аргументи сторін, оскільки вони самі по собі, або в сукупності з іншими аргументами та доказами по справі, не пливають на вищезазначений висновок суду, щодо законності оспорюваного постанови.
На підставі викладеного, оскільки в діях позивача наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.132-1 КУпАП, то правові підстави для скасування оскаржуваної постанови відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 72, 77, 78, 139, 161, 242-246, 250, 256,286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду з адміністративним позовом.
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня його проголошення до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.С. Хоменко