06 жовтня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/1116/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є, розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 02 липня 2025 року по справі № 360/1116/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 29.09.2025 надійшла вищевказана заява, в якій заявник просить суд застосувати судовий контроль за виконанням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року по справі № 360/1116/25, зобов'язавши відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення по адміністративній справі 360/1116/25.
В обгрунтування заяви зазначено, що Луганським окружним адміністративним судом прийнято рішення від 02 липня 2025 року по адміністративній справі №360/1116/25, яке набрало законної сили від 02 серпня 2025 року.
Позивачем 07 серпня 2025 року було направлено заяву через особистий електронний кабінет Пенсійного фонду до ГУ ПФУ в Закарпатській області з проханням здійснити перерахунок пенсії по втраті годувальника, починаючи з 01.02.2023.
Листом від 04 вересня 2025 року№3811-3849/К-02/8-0700/25 ГУ ПФУ в Закарпатській області повідомлено, що рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02.07.2025року по справі №360/1116/25, яке набрало чинності 02.08.2025, обліковане в електронній пенсійній справі. Виплата перерахованих пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821, здійснюватиметься відповідно до Порядку. Різниця в пенсії, з урахуванням виплачених сум, буде визначена після доопрацювання інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування. Після розробки програмного забезпечення рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі №360/1116/25 буде виконано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.
На думку позивача, вищезазначені твердження свідчать про те, що з боку відповідача не виконано рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 по справі №360/1116/25.
Ухвалою суду від 29.09.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Відповідач 03.10.2025 надав заперечення щодо заяви про встановлення строку для подання звіту, відповідно до яких зазначив таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 р. № 821, яка набрала чинності 17.07.2025 року, затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень (далі Постанова №821).
Пунктом 2 Постанови №821 установлено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою, здійснюються після введення в експлуатацію доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.
Наразі програмне забезпечення інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування, щодо виконання п.2 вказаної Постанови № 821 не функціонує належним чином, так як проводяться відповідні технічні доопрацювання.
Різниця в пенсії, з урахуванням виплачених сум, буде визначена після доопрацювання інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.
Враховуючи вищевикладене, рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі №360/1116/25 взято в роботу та знаходиться на контролі, у зв'язку з відсутністю на даний час технічних можливостей опрацювання електронної пенсійної справи, і буде виконано в добровільному порядку Головним управлінням після врегулювання питань, пов'язаних з реалізацією Постанови №821, про що і було повідомлено представника заявниці листом ГУ ПФУ в Закарпатській області від 04.09.2025 №3811-3849/К-02/8-0700/25. Після виконання вказаного судового рішення ОСОБА_1 буде повідомлено листом.
Відповідач зауважує на відсутності доказів того, що Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області вчиняє недобросовісні дії під час виконання рішення суду, а також, що його умисне невиконання створює перешкоди для виконання такого рішення або ухиляється від його виконання.
Зазначені заявницею обставини, на думку відповідача, не можуть свідчити про наявність бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області чи про ухилення відповідача від виконання у повному обсязі рішення Луганського окружного адміністративного суду по даній справі.
Головне управління не ухиляється від виконання рішення та у добровільному порядку виконає рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 року по справі №360/1116/25 після врегулювання питань, пов'язаних з реалізацією Постанови №821.
З урахуванням викладеного, відповідач зазначив, що відсутні підстави для встановлення судового контролю у цій справі.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зазначає таке.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з положеннями частини другої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності із приписами мотивувальної та резолютивної частин рішення суду).
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення (абзац другий частини першої статті 382 КАС України).
Відповідно до частини другої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.
Законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб'єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд.
Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому йдеться не про будь-якого суб'єкта владних повноважень і не про будь-який обов'язок, який може виникнути у зв'язку з набранням судовим рішенням законної сили, а саме про виконання відповідачем в адміністративній справі обов'язку (обов'язків), який (які) покладено на нього судовим рішенням. Суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у справі № 360/1116/25, яке набрало законної сили 02 серпня 2025 року, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково:
визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/23816-суд від 07.05.2025;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/23816-суд від 07.05.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням проведених раніше виплат.
07 серпня 2025 року позивач звернулась до відповідача через особистий електронний кабінет Пенсійного фонду до ГУ ПФУ в Закарпатській області з проханням здійснити перерахунок її пенсії по втраті годувальника шляхом здійснення перерахунку пенсії по втраті годувальника, починаючи з 01.02.2023.
Листом від 04 вересня 2025 року №3811-3849/К-02/8-0700/25 ГУ ПФУ в Закарпатській області повідомлено позивача, що рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 по справі №360/1116/25, яке набрало чинності 02.08.2025, обліковане в електронній пенсійній справі. Виплата перерахованих пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821, здійснюватиметься відповідно до Порядку. Різниця в пенсії, з урахуванням виплачених сум, буде визначена після доопрацювання інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування. Після розробки програмного забезпечення рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі №360/1116/25 буде виконано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.
Отже, судом встановлено, що станом на 06 жовтня 2025 року відповідач не виконав рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у справі № 360/1116/25 у повному обсязі.
Оскільки рішення суду станом на дату звернення з заявою про встановлення судового контролю та її розгляду не виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області, суд дійшов висновку про задоволення заяви про встановлення судового контролю.
Керуючись статтями 241-243, 248, 256, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 02 липня 2025 року по справі № 360/1116/25.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у строк до 06 листопада 2025 року включно подати суду звіт про фактичне виконання в повному обсязі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у справі № 360/1116/25.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 КАС України.
Суддя К.Є. Петросян