Справа №463/1479/24
Провадження №1-кп/463/174/25
іменем України
06 жовтня 2025 року Личаківський районний суд м. Львова
в складі: головуючого судді - ОСОБА_1
з участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3
захисника - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові, у формі спеціального судового провадження кримінальне провадження, що внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62023140120000362 від 22.06.2023 року, про обвинувачення:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Алушта, Автономна Республіка Крим, громадянина України, з вищою освітою, розлученого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.ч. 1,2 ст. 111-1 КК України, суд -
обвинувачений ОСОБА_5 наприкінці березня 2014 року, більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи на тимчасово окупованій РФ території міста Сімферополя АР Крим, діючи умисно, добровільно вступив у злочинну змову з представниками окупаційної адміністрації РФ( точні анкетні дані вказаних осіб під час досудового розслідування не встановлено), сформованої на тимчасово окупованій РФ території АР Крим,та надав добровільну згоду на проведення підривної діяльності проти України шляхом збирання, аналізу та передачі інформації, яка представляє інтерес для РФ, що може зашкодити суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, шляхом вчинення іншої підривної діяльності проти України, а також надав добровільну згоду на перехід на бік ворога в період збройного конфлікту шляхом зайняття посади прокурора в незаконно створеному окупаційною адміністрацією РФ на тимчасово окупованій території України правоохоронному органі.
Так, у квітні 2014 року, більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій РФ території міста Сімферополя АР Крим, за невстановлених обставин, будучи відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів»,працівником правоохоронного органу України - прокурором відділу нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю та процесуального керівництва управління нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією прокуратури Автономної Республіки Крим,достовірно знаючи про збройну агресію(збройний конфлікт) РФ проти України, діючи умисно, з метою вчинення дій на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності, недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, а також з метою переходу на бік ворога в період збройного конфлікту, добровільно вступив у злочинну змову з представниками окупаційної адміністрації РФ (точні анкетні дані вказаних осіб під час досудового розслідування не встановлено) та зайняв посаду прокурора у так званій «Прокуратурі м. Сімферополя» (мовою оригіналу - «Прокуратура г. Симферополя»), створеній окупаційною адміністрацією РФ на тимчасово окупованій території України у порядку, не передбаченому чинним законодавством України.
Здійснивши, таким чином, перехід на бік ворога в період збройного конфлікту та надавши представникам іноземної держави - РФ та її представникам в окупаційній адміністрації РФ допомогу в проведенні підривної діяльності проти України, ОСОБА_5 став працювати на посаді прокурора так званої «Прокуратури м. Сімферополя» (мовою оригіналу - «Прокуратура г. Симферополя»), що розташована за адресою: Автономна Республіка Крим, місто Сімферополь, вул. Севастопольська, 11,та виконувати покладені на нього службові обов'язки прокурора вказаної прокуратури, сприяючи становленню та зміцненню окупаційної влади РФ та недопущення контролю України над цією територією.
У подальшому, у 2018 році, більш точна дата та час досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій РФ території АР Крим, діючи умисно, в період збройного конфлікту, з метою вчинення дій на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності, недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, добровільно вступив у злочинну змову з представниками окупаційної адміністрації РФ (точні анкетні дані вказаних осіб під час досудового розслідування не встановлено) та зайняв посаду заступника прокурора м. Феодосія (мовою оригіналу - «Прокуратура г. Феодосия»), створеної окупаційною адміністрацією РФ на тимчасово окупованій території АР Крим у порядку, не передбаченому чинним законодавством України.
Перебуваючи на посаді заступника прокурора так званої «Прокуратури
м. Феодосія» (мовою оригіналу - «Прокуратура г. Феодосия»), діючи умисно,в період збройного конфлікту, на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, ОСОБА_5 став надавати представникам окупаційної адміністрації РФ допомогу в проведенні підривної діяльності проти України, збираючи та передаючи представникам окупаційної адміністрації РФ (точні анкетні дані вказаних осіб під час досудового розслідування не встановлено) інформацію про важливі події та правопорушення, що відбуваються на тимчасово окупованій території міста Феодосія АР Крим, у тому числі для недопущення встановлення загального ефективного контролю України на цій території, а також забезпечуючи функціонування незаконно утворених судових органів, створених окупаційною адміністрацією РФ на тимчасово окупованій території України у порядку, не передбаченому чинним законодавством України, шляхом прийняття участі в розгляді справ у судових засіданнях, забезпечуючи та допомагаючи тим самим окупаційним адміністраціям РФ та підконтрольним РФ самопроголошеним органам, в тому числі правоохоронним, в управлінні тимчасово окупованою територією міста Феодосія АР Крим та узурпації виконання ними владних повноважень на вказаній території України.
Вказаними умисними діями ОСОБА_5 забезпечив становлення та зміцнення окупаційної влади РФ шляхом безпосередньої участі в утворенні та діяльності незаконних правоохоронних органів, які є частиною окупаційної адміністрації РФ, на тимчасово окупованій території України, виконання функцій представника окупаційної адміністрації РФ з метою недопущення контролю української влади на території АР Крим, надавши тим самим допомогу РФ в проведенні підривної діяльності проти України на шкоду суверенітетові та територіальній цілісності України, недоторканості, обороноздатності, державній безпеці України, перейшовши на бік ворога в період збройного конфлікту.
При цьому, громадянин України ОСОБА_5 , перебуваючи у квітні 2014 року на тимчасово окупованій РФ території міста Сімферополя АР Крим, достовірно знаючи про збройну агресію (збройний конфлікт) РФ проти України, діючи умисно, з метою вчинення дій на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності, недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, та переходу на бік ворога в період збройного конфлікту, добровільно вступив у злочинну змову з представниками окупаційної адміністрації РФ, сформованої на тимчасово окупованій РФ території АР Крим, та перейшов на бік ворога у період збройного конфлікту, зайнявши посаду прокурора у так званій «Прокуратурі м. Сімферополя» (мовою оригіналу - «Прокуратура г. Симферополя»), створеній окупаційною адміністрацією РФ на тимчасово окупованій території України у порядку, не передбаченому чинним законодавством України, та виконувати покладені на нього службові обов'язки прокурора вказаної прокуратури, сприяючи становленню та зміцненню окупаційної влади РФ та недопущення контролю України над цією територією.
У подальшому, продовжуючи свою злочинну діяльність, громадянин України ОСОБА_5 , перебуваючи у 2018 році на тимчасово окупованій РФ території АР Крим, достовірно знаючи про збройну агресію РФ проти України, діючи умисно, в період збройного конфлікту, з метою вчинення дій на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності, недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, добровільно вступив у злочинну змову з представниками окупаційної адміністрації РФ, сформованої на тимчасово окупованій РФ території АР Крим, та зайняв у так званій «Прокуратурі м. Феодосія» (мовою оригіналу - «Прокуратура г. Феодосия») посаду заступника прокурора м. Феодосія, створеній окупаційною адміністрацією РФ на тимчасово окупованій території АР Крим у порядку, не передбаченому чинним законодавством України, де забезпечував діяльність незаконно створених на тимчасово окупованій території правоохоронних органів з метою недопущення її деокупації, повернення вищевказаної тимчасово окупованої РФ території під юрисдикцію України та відновлення конституційного ладу України на цій території, надаючи тим самим допомогу РФ в проведенні підривної діяльності проти України на шкоду суверенітетові та територіальній цілісності України, недоторканості, обороноздатності, державній безпеці України.
Наказом Генерального прокурора України від 01.12.2014 № 13дк за порушення «Присяги працівника прокуратури» ОСОБА_5 звільнено з посади прокурора відділу нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю та процесуального керівництва управління нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією прокуратури Автономної Республіки Крим з позбавленням класного чину «юрист 1 класу», присвоєного наказом Генерального прокурора України від 19.12.2012 № 1955к.
Натомість, будучи громадянином України, перейшовши у 2014 році на бік ворога в період збройного конфлікту, ОСОБА_5 , продовжуючи свою злочинну діяльність, перебуваючи на тимчасово окупованій РФ території АР Крим, діючи умисно, з метою вчинення дій на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності, недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, добровільно вступив у злочинну змову з представниками окупаційної адміністрації РФ та зайняв у 2022 році, більш точна дата та час досудовим розслідуванням не встановлена, посаду заступника прокурора м. Керч (мовою оригіналу - «Прокуратура г. Керч»), створеній окупаційною адміністрацією РФ на тимчасово окупованій території України у порядку, не передбаченому чинним законодавством України.
Водночас, президент РФ, а також інші невстановлені досудовим розслідуванням представники влади РФ, діючи всупереч нормам міжнародного гуманітарного права та вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил РФ на територію України.
Так, на виконання вищевказаного наказу 24.02.2022 військовослужбовці збройних сил РФ, а також інші збройні формування РФ, шляхом збройної агресії, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Запорізькій, Миколаївській, Сумській, Чернігівській областях та здійснили збройний напад на громадян, на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили часткову окупацію території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжено, востаннє 06.11.2023.
Так, на часткову зміну ст. 1 Указу Президента України від 24.02.2022
№ 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-IX, Указом від 18.04.2022 № 259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-IX, Указом від 17.05.2022 № 341/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2263-IX, Указом від 12.08.2022 № 573/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2500-IX, Указом від 07.11.2022 № 757/2022, затвердженим Законом України від 16.11.2022 № 2738-IX, Указом від 06.02.2023 № 58/2023, затвердженим Законом України від 07.02.2023 № 2915-IX, Указом від 01.05.2023 № 254/2023, затвердженим Законом України від 02.05.2023 № 3057-IX, та Указом від 26.07.2023 № 451/2023, затвердженим Законом України від 27.07.2023 № 3275-IX), Указом Президента України № 734/2023 від 06.11.2023, затвердженим Законом України від 08.11.2023 № 3429-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 16.11.2023 строком на 90 діб, тобто до 14.02.2024.
Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Достовірно знаючи про введений воєнний стан, громадянин України ОСОБА_5 , в період після 24.02.2022, більш точна дата та час досудовим розслідуванням не встановлена, і до теперішнього часу, перебуваючи на посаді заступника прокурора так званої «Прокуратури м. Керч» (мовою оригіналу - «Прокуратура г. Керч»), створеній окупаційною адміністрацією РФ на тимчасово окупованій території України у порядку, не передбаченому чинним законодавством України, діючи умисно, в умовах воєнного стану, на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, став надавати представникам окупаційної адміністрації РФ допомогу в проведенні підривної діяльності проти України, збираючи та передаючи представникам окупаційної адміністрації РФ (точні анкетні дані вказаних осіб під час досудового розслідування не встановлено) інформацію про важливі події та правопорушення, що відбуваються на тимчасово окупованій території міста Керч АР Крим, у тому числі для недопущення встановлення загального ефективного контролю України на цій території, а також забезпечувати функціонування незаконно утворених судових органів, створених окупаційною адміністрацією РФ на тимчасово окупованій території України у порядку, не передбаченому чинним законодавством України, шляхом прийняття участі в розгляді справ у судових засіданнях, забезпечувати та допомагати тим самим окупаційним адміністраціям РФ та підконтрольним РФ самопроголошеним органам, в тому числі правоохоронним, в управлінні тимчасово окупованою територією міста Керч АР Крим та узурпації виконання ними владних повноважень на вказаній території України.
Крім того, ОСОБА_5 в період після 24.02.2022, більш точна дата та час досудовим розслідуванням не встановлена, і до теперішнього часу, перебуваючи на посаді заступника прокурора так званої «Прокуратури м. Керч» (мовою оригіналу - «Прокуратура г. Керч»), діючи умисно, на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, надаючи представникам окупаційної адміністрації РФ допомогу в проведенні підривної діяльності проти України, діючи в умовах воєнного стану,координує діяльність незаконно створених на тимчасово окупованій території міста Керч АР Крим правоохоронних органів з метою недопущення її деокупації, повернення вищевказаної тимчасово окупованої РФ території під юрисдикцію України та відновлення конституційного ладу України на цій території, надаючи тим самим допомогу РФ в проведенні підривної діяльності проти України на шкоду суверенітетові та територіальній цілісності України, недоторканості,обороноздатності, державній безпеці України.
Вказаними умисними діями ОСОБА_5 в умовах воєнного стану забезпечив становлення та зміцнення окупаційної влади РФ шляхом безпосередньої участі в утворенні та діяльності незаконних правоохоронних органів, які є частиною окупаційної адміністрації РФ, на тимчасово окупованій території України, виконання функцій представника окупаційної адміністрації РФ з метою недопущення контролю української влади на території АР Крим, надавши тим самим допомогу РФ в проведенні підривної діяльності проти України на шкоду суверенітетові та територіальній цілісності України, недоторканості, обороноздатності, державній безпеці України, тобто вчинив державну зраду.
Таким чином ОСОБА_5 вчинив кримінальні правопорушення передбачені ч.ч. 1, 2 ст. 111 КК України - державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, шляхом переходу на бік ворога в період збройного конфлікту, надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, а також державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України шляхом надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинена в умовах воєнного стану.
Обвинувачений ОСОБА_5 будучи належним чином повідомленим про призначене підготовче судове засідання на 05.03.2024, 28.03.2024, 30.04.2024 та судові засідання 06.06.2024, 20.08.2024. В моєму провадженні -22.02.2025, 18.03.2025,15.04.2025, 14.05.2025 року, 24.07.2025,22.09.2025, 03.10.2025 року на сайті Личаківського районного суду м. Львова та газеті «Урядовий кур'єр» в судові засідання не з'явився, причин неявки не повідомив, тому за клопотанням прокурора ухвалою суду від 06.04.2024 року ухвалено здійснювати спеціальне судове провадження на підставі обвинувального акту у кримінальному провадженні, що внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62023140120000362 від 22.06.2023 року, про обвинувачення ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1,2 ст. 111 КК України.
Інтереси обвинуваченого ОСОБА_5 ,як на досудовому слідстві, так і під час здійснення спеціального судового провадження представляє захисник ОСОБА_6 .
Суд вважає, що винність ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. ч.1, 2 ст. 111 КК України, доведена наступними доказами.
З протоколу огляду від 15.11.2023 року, об'єктом, якого був офіційний Інтернет-сайт інформаційно-аналітичної системи АКТОФАКТ «Архив судебных дел и решений» вбачається, що отримана інформація щодо рішення судьи ОСОБА_7 . Проаналізувавши дане рішення встановлено, що підставою для його розгляду передувала скарга заступника прокурора м. Керч ОСОБА_5 .
З протоколу огляду від 15.11.2023 року, об'єктом, якого був офіційний Інтернет-сайт «Лента новостей Крыма» вбачається, що прокурором м. Керч ОСОБА_5 здійснюється прийом громадян згідно визначеного графіку.
Згідно наказу №13дк від 01.12.2014 року ОСОБА_5 було звільнено з посади прокурора відділу нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю та процесуального керівництва управління нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією прокуратури АРК Крим з позбавленням класного чину «юрист 1 класу»
Згідно акту огляду веб-сторінки мережі Інтернет від 30.05.2023 року вбачається, що в мережі Інтернет знайдено веб-сторінку «Автофакт», на якій публікується архів суддівських справ та рішень. Дата ухвалення рішення 26.09.2022 року в якій вказано, що стороною відповідача у справі є заступник прокурора м. Керч ОСОБА_5 , також згідно Інтернет-сайт «Лента новостей Крыма вбачається, що прокурором м. Керч ОСОБА_5 здійснюється прийом громадян згідно визначеного графіку.
З листа Офісу Генерального прокурора від 30.06.2023 року вбачається, що ОСОБА_5 працював в органах прокуратури АРК з 19.11.2007 по 01.12.2014 року, після чого наказом Генерального прокурора України від 01.12.2014 року був звільнений за порушення присяги.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 суду показала, що вона працювала прокурором в м. Ялта АРК Крим з 2005 року. Орієнтовно в 2009-2010 роках до них на роботу прийшов працювати ОСОБА_5 . На той час він проживав у м. Алушта. В подальшому вона пішла в декретну відпустку у зв'язу з народженням дитини і їй відомо, що ОСОБА_5 одружився на рідній сестрі їхнього співробітника ОСОБА_9 . Орієнтовно в березні-квітні 2014 року їй зателефонував заступник прокурора м. Ялти і запитав чи вона буде оформляти російський паспорт. Їй було відомо що деякі працівники прокуратури виготовляли собі такі паспорти і проходили тестування в подальшому за законами іншої держави. В подальшому вона переїхала в м. Тернопіль і їй не відома доля ОСОБА_5 з того часу.
Свідок ОСОБА_10 повідомив суд, що його знайомство з ОСОБА_5 відбулося 02.12.2011 року. На той час він був стажистом в прокуратурі м. Ялта. Ялта тоді була поділена на чотири райони. ОСОБА_5 здійснював нагляд за Алуштинським районним відділом поліції. В них були дружні відносини на той час. До нього в гості приїжджала його рідна сестра ОСОБА_11 і з якою познайомисвя ОСОБА_5 та в подальшому в 2013 році він одружився. Коли відбулося захоплення АРК Крим він перевівся в м. Київ і працював в прокуратурі Шевченіквського району м. Києва. В Криму залишилась проживати його сестра з ОСОБА_5 . Йому відомо, що ОСОБА_5 пройшов переатестацію в прокуратурі АРК Крим і залишився працювати в органах прокуратури РФ. В 2018 році йому було відомо, що ОСОБА_5 був заступником прокурора м. Феодосія. В тому ж 2018 році вони з ним припинили спілкування, а його сестра забрала доньку та поїхала з АРК Крим до м. Самбір Львівської області. В 2022 році вони офіційно розлучились з ОСОБА_5 . Пригадав, що в період захоплення АРК Крим жодних перепон у виїзді працівникам прокуратури не було.
Свідок ОСОБА_12 надала суду наступні покази. В 2013 році її донька ОСОБА_13 одружилась з ОСОБА_5 . В 2014 році у них народилася донька. В 2021 році їх донька переїхала у м. Самбір. Про ОСОБА_5 може повідомити, те, що він працював з її сином ОСОБА_10 в м. Сімферопіль в 2013-2014 роках. Також займав посаду в м. Феодосія заступника прокурора з 2014 по 2021 рік. Після 2021 року він переїхав в м. Керч, однак донька відмовилася переїжджати з ним. Їй також відомо, що йому після захоплення АРК Крим пропонували посаду в м. Київ, класом нижче, однак він відмовився. В 2014 році працівники прокуратури, включаючи і ОСОБА_5 здали українські паспорти і отримали російські. Внучка розказувала їй, що ОСОБА_5 часто приходив з роботи і слухав виступи ОСОБА_14 . Також повідомила, що в 2020 році він їздив в москву на стажування.
Згідно показів ОСОБА_15 вбачається , що ОСОБА_5 в 2017 році був помічником прокурора в м. Сімферопіль. В 2019-2020 роках був заступником прокурора в м. Феодосія. Донька його покинула та приїхала в м. Самбір у 2021 році. В 2017 році він був останній раз в гостях у доньки та ОСОБА_5 . Він бачив, як неподалік їх будинку їдуть танки на тягачах і на запитання як їм живеться зараз у АРК Крим ОСОБА_5 відповів, що добре, оскільки вони певний час розраховувались і отримували кошти в гривнях і рублях. Вказав, що в 2013 році йшла мова про його переїзд до Києва з Криму, однак він не захотів. Вважає, що ОСОБА_5 зробив такий вибір свідомо, щоб залишитись працювати у АРК Крим. Останнє відоме місце його роботи це заступник прокурора м. Феодосія.
Свідок ОСОБА_13 вказала, що вона проживала з ОСОБА_5 до 2021 року в АРК Крим. Пізніше вона поїхала на Західну Україну в м. Самбір, де і народила доньку. Після російського вторгнення в Крим вона повернулася з донькою в Крим. З 2013 по 2016 роки Противенський був прокурором в м. Сімферопіль. Пізніше вони разом з ОСОБА_5 переїхали в м. Феодосія,де він і працював заступником прокурора. З його слів йому надавали і іншу роботу, однак вона була гірша і він вирішив не переходити на неї і залишитись у м. Крим. З м . Феодосія в подальшому він перевівся у м. Керч в 2021 році. Саме тоді вони останній раз контактували з її колишнім чоловіком
Таким чином, винуватість обвинуваченого у скоєному є доведена повністю.
Суд вважає, що дії обвинуваченого ОСОБА_5 за ч. 1,2 ст. 111 КК України кваліфіковано вірно, оскільки він, будучи громадянином України, вчинив державну зраду, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, шляхом переходу на бік ворога в період збройного конфлікту, надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, а також державну зраду, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України шляхом надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинену в умовах воєнного стану.
При цьому суд враховує, що постановою слідчого залучено захисника для здійснення захисту інтересів ОСОБА_5 . 19.01.2024 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 1,2 ст. 111 КК України. Постановою слідчого від 29.01.2024 року ОСОБА_5 оголошено в розшук та міжнародний розшук. Ухвалою слідчого судді від 14.02.2024 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування.
Ухвалою Личаківського районного суду міста Львова від 06.06.2024 року кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.1,2 ст. 111 КК України, визначено здійснювати у спеціальному судовому провадженні відповідно до ч. 3 ст. 323 КПК України, у відсутності обвинуваченого, оскільки він неодноразово у судові засідання не з'явився і переховується на непідконтрольній території Україні. Отже, судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого ОСОБА_5 (in absentia), який показань суду не надавав та будь-яких клопотань від останнього на адресу суду також не надходило.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України) суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, сприяє забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Так, з метою дотримання прав та законних інтересів обвинуваченого ОСОБА_5 , дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника - адвоката ОСОБА_6 , що був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області.
Повістки про виклик обвинуваченого в судові засідання здійснювався у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме у газеті «Урядовий кур'єр» та на веб-сайті Личаківського районного суду м. Львова, інформація про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог ст. 323 КПК України.
При цьому, на своє глибоке переконання, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , який, в свою чергу, повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, та так само свідчить про наявність у нього наміру ухилитись від кримінальної відповідальності. В той же час, ухилення обвинуваченого ОСОБА_5 від правосуддя суд оцінює як реалізацію останніми його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п.3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), та як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Захисник обвинуваченого ОСОБА_5 у судовому засіданні зазначив, що не мав можливості зв'язатися з обвинуваченим та з'ясувати в нього правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення. Водночас, захисник належним чином приймав участь у реалізації права на захист обвинуваченого під час судового розгляду, брав участь у дослідженні письмових доказів, допиті свідків та висловив свою позицію з приводу недоведеності вини останнього у даному кримінальному провадженні, посилаючись на те, що не з'ясовано обставин, чому він залишився на окупованій території та чи добровільно погодився зайняти посаду в правоохоронних органах на окупованій території.
Разом з тим, суд аналізуючи отримані докази, вважає, що така позиція захисту спростовується наданими прокурором доказами.
Так, з матеріалів кримінального провадження та показань свідків вбачається, що обвинувачений, будучи громадянином України, обіймаючи посаду заступника прокурора, добровільно вступив на службу, склав присягу на вірність українському народові. Таким чином, він усвідомлював, що як громадянин України, зобов'язаний згідно зі ст. 68 Конституції України неухильно дотримуватися Конституції України та законів України.
В той же час, з матеріалів кримінального провадження та показань свідків відомо, що ОСОБА_5 отримав російський паспорт та пройшов переатестацію і свідомо почав працювати в прокуратурі РФ.
Також з матеріалів кримінального провадження та показань свідків встановлено, що більшість працівників прокуратури АРК Крим після окупації вибули на підконтрольну Україні територію і були працевлаштовані в органах прокуратури на інших посадах.
Тому цими доказами підтверджено, що обвинувачений свідомо, добровільно не залишив територію України та добровільно зайняв посаду в незаконних правоохоронних органах. При цьому він усвідомлював, що є громадянином України, що складав присягу і урочисто поклявся завжди залишатися відданим українському народові, неухильно дотримуватися Конституції та законів України, бути чесним, сумлінним і дисциплінованим.
Добровільно зайнявши посаду у правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, обвинувачений також усвідомлював, що цим він допомагає агресору створити вертикаль незаконних органів влади та приймає участь в реалізації та підтримки рішень та дій держави-агресора.
Призначаючи покарання обвинуваченому, судом враховується ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного, обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання. Обставини, які пом'якшують покарання, відсутні. Обставиною, що обтяжує покарання обвинуваченого, суд визнає вчинення ним злочину з використанням умов воєнного стану.
При призначенні покарання обвинуваченому суд відповідно до ст. 65 КК України враховує ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, який відповідно до вимог ст. 12 КК України є особливо тяжким злочином, об'єктом якого стали суспільні відносини, пов'язані зі збройною агресією російської федерації та національною безпекою України, особу винного, який раніше не судимий, за місцем проходження служби до часу вчинення кримінального правопорушення, на обліку у лікаря нарколога та психіатра не перебуває.
Беручи до уваги характер, ступінь тяжкості та суспільну небезпеку скоєного, особу обвинуваченого, а також враховуючи те, що обвинувачений вчинив даний злочин умисно, усвідомлюючи свої дії, суд вважає, що обвинуваченому необхідно призначити покарання у виді позбавлення волі з додатковим покаранням у виді конфіскації всього майна.
При цьому суд враховує, що оскільки обвинувачений умисно, свідомо вчинив дії, які полягали у державній зраді і він такими діями допомагає агресору утримувати окуповану територію, тому все майно, яке належить йому на праві приватної власності в Україні має бути конфісковане в дохід держави.
Саме таке покарання буде відповідати загальним засадам кримінального провадження, тяжкості скоєного, обставинам кримінального правопорушення, особі обвинуваченого, а також не тільки меті покарання, передбаченій ст. 50 КК України, а й меті правосуддя, невід'ємною частиною якого є справедливість та верховенство права.
У справі цивільний позов не заявлено. Процесуальних витрат немає. Речові докази у кримінальному провадженні відсутні.
Керуючись ст.ст. 370, 373, 374 КПК України, суд -
ОСОБА_5 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України, та призначити йому покарання у виді 14 (чотирнадцяти) років та 6 (шість) місяців позбавлення волі з конфіскацією всього майна.
ОСОБА_5 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, та призначити йому покарання у виді 15 (п'ятнадцять) років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.
На підставі ст.70 ч.1 КК України шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим призначити покарання ОСОБА_5 у вигляді позбавлення волі строком на 15 п'ятнадцять) років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.
Строк відбуття покарання засудженому рахувати з часу приведення вироку до виконання, затримання обвинуваченого і взяття його під варту.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копію вироку негайно після його проголошення вручити захиснику та прокурору.
Вирок суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
На вирок суду може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду в порядку та строки, визначені ст. 395 КПК України, протягом 30 днів з дня його проголошення.
Суддя: ОСОБА_1