Справа № 308/13255/25
3/308/6252/25
24 вересня 2025 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області - Наумова Н.В., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби - Зубенка І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Ужгород, матеріали адміністративної справи про порушення митних правил відносно громадянина України: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця: АДРЕСА_1 , (згідно інформації наявної в ЄАІС ДМСУ), працюючого (станом на 02.08.2024) керівником ПП «КАРТРАСТ+» (код ЄДРПОУ 43221284), паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , ідентифікаційний код платника податків - НОМЕР_2 ,
за ст. 485 Митного кодексу України, -
01.08.2025 року до управління боротьби з контрабандою та порушенням митних правил Закарпатської митниці від управління контролю та адміністрування митних платежів Закарпатської митниці надійшла доповідна записка від 01.08.2025 №15/15-03/15385 щодо опрацювання інформації уповноваженого митного органу Угорщини, отриманої листом Держмитслужби від 29.07.2025 №15/15-03-01/7/4396 (вх. Закарпатська митниця № 15668/4/7.7-1 від 29.07.2025).
Вказаним листом направлена відповідь уповноваженого митного органу Угорщини №1704230243 від 22.07.2025 щодо результатів перевірки сертифікатів з перевезення товару EUR.1 відповідно до положень статей 31 та 32 Доповнення 1 до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження.
У зазначеному листі уповноваженого митного органу Угорщини зазначено, що в результаті проведеної перевірки, зокрема сертифікату з перевезення EUR.1 № D 0521844 від 30.07.2024, встановлено що він не видавався компетентними органами Угорщини, а відбиток штампу у цьому сертифікаті є підробленим.
Проведеним аналізом існуючих матеріалів та інформації наявної в базах даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ по зазначеному факту встановлено, що 02.08.2024 року в зоні митного контролю митного посту «Мукачево» Закарпатської митниці декларантом - керівником (станом на 02.08.2024) ПП «КАРТРАСТ+» (код ЄДРПОУ 43221284), ОСОБА_1 згідно відомостей зазначених в гр. 14 та 54 нижче вказаної МД, до митного контролю та оформлення, шляхом електронного декларування, були подана митна декларація від 02.08.2024 ІМ40 ДЕ №24UA305160023849U0 та товаросупровідні документи, зокрема інвойс №007 від 30.07.2024 та сертифікат з перевезення товару форми EUR.1 № D 0521844 від 30.07.2024 на товар «легковий автомобіль, що був у користуванні, призначений для перевезення людей, марка «SKODA» модель «OCTAVIA», 2019 року випуску, номер кузова - НОМЕР_3 , тип двигуна - дизельний, об'єм двигуна - 1598 см3., потужність двигуна - 85 kW. Виробник SKODA,CZ».
Відправником та продавцем, згідно гр. 2 МД, даного товару виступало іноземне підприємство "NINKAT AUTO Sp. z.o.o." (ul. Jozefa Sowinskiego 25/166, 01-105 Warszawa, Poland), а одержувачем згідно гр. 8 МД є ПП «КАРТРАСТ+» (07405, Київська обл., Броварський р-н, місто Бровари,вул. Київська, будинок 261А, офіс 76, код ЄДРПОУ 43221284). Згідно графи 9, особою відповідальною за фінансове врегулювання є також ПП «КАРТРАСТ+» (код ЄДРПОУ 43221284).
Вказана зовнішньоекономічна операція здійснювалась на підставі Контракту №01/24/Е від 01.02.2024 року укладеного між іноземним підприємством-продавцем "NINKAT AUTO Sp. z.o.o." та покупцем - ПП «КАРТРАСТ+» в особі директора ОСОБА_1 .
Вищезазначений товар оформлений із застосуванням преференційного режиму (код пільги 410), а саме звільнення від сплати ввізного мита на товари, що ввозяться в Україну та походять з країн ЄС, на підставі абзацу 1 частини 1 статті 29 додатка І-А “Тарифний графік України» до глави 1 розділу IV “торгівля та питання пов'язані з торгівлею» (скасування мит) Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами - членами, з іншої сторони ратифікованої Законом України від 16.09.2014 №1678-VII.
Для підтвердження преференційного походження товару суб'єктом ЗЕД ПП «КАРТРАСТ+» (код ЄДРПОУ 43221284) ОСОБА_1 був наданий сертифікат з перевезення товару EUR.1 № D 0521844 від 30.07.2024 виданий митним органом Угорщини.
Згідно гр. 47 зазначеної митної декларації застосовано преференційну ставку нарахування ввізного мита - 1,8% нараховані та сплачені необхідні митні платежі та податки в сумі - 114 097,13 грн. (в тому числі: ввізне мито - 7193,01 грн., акцизний податок - 21285,98 грн та ПДВ - 85618,14 грн.).
Як підставу для нарахування преференційної ставки мита в гр.36 МД зазначено код преференції - 410 (Товари, що ввозяться в Україну та походять з країн ЄС [Абзац перший частини першої статті 29 додатка I-A «Тарифний графік України» до глави 1 розділу IV «Торгівля та питання, пов'язані з торгівлею» (скасування мит) Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами - членами, з іншої сторони]).
У графі 44 МД під кодом - 0954 (Сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 (Movement certificate EUR. 1)) зазначений документ № D 0521844 від 30.07.2024.
Враховуючи те, що сертифікат з перевезення EUR.1 № D 0521844 від 30.07.2024 не видавався компетентними органами Угорщини, а відбиток штампу у цьому сертифікаті є підробленим (лист митних органів Угорщини №1704230243 від 22.07.2025) то застосування преференційної ставки ввізного мита - 1,8% (код преференції 410) під час оформлення вищевказаного товару за вищезазначеною митною декларацією є неправомірним.
Згідно листа управління контролю та адміністрування митних платежів від 11.08.2025 №15/15-01/16092, без застосування коду пільги «410» по МД від 02.08.2024 ІМ40 ДЕ №24UA305160023849U0 ПП «КАРТРАСТ+» (код ЄДРПОУ 43221284) необхідно було сплатити митні платежі в сумі 153 418,92грн. (в тому числі: ввізне мито - 39961,17 грн., акцизний податок - 21285,98 грн., ПДВ - 92171,77 грн.). Сума недоборів митних платежів склала 39321,79 грн. (в тому числі: ввізне мито - 32768,16 грн., акцизний податок - 0 грн., ПДВ - 6553,63 грн.).
На запрошення до Закарпатської митниці, для надання пояснень, гр. ОСОБА_1 не прибув, про причини неприбуття митницю не повідомив.
Таким чином, керівник (станом на 02.08.2024) ПП «КАРТРАСТ+» (код ЄДРПОУ 43221284) ОСОБА_1 вчинив дії, що призвели до неправомірного зменшення розміру митних платежів на загальну суму 39321,79 грн. (в тому числі: ввізне мито - 32768,16 грн., акцизний податок - 0 грн., ПДВ - 6553,63 грн.).
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) статтею 485 Митного кодексу України.
Особа, щодо якої складено протокол про порушення митних правил ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Згідно з ч. 4 ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Представник Закарпатської митниці ДМС Зубенко І.І. у судовому засіданні просив притягнути особу до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України та застосувати адміністративне стягнення передбачене санкцією вказаної статті.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби - Зубенка І.І., дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, приходжу до наступного висновку.
Частиною 1 статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП України, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують дане діяння як адміністративне правопорушення і відрізняють його від інших правопорушень.
Склад адміністративного правопорушення включає: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону.
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.
Статтею 485 МК України передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Згідно ч. 8 ст.4 МК України, декларант - особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування.
Відповідно до ч. 1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Митна декларація подається митному органу декларантом.
Відповідно до ч.8 ст.264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей. наведених у цій декларації.
Судом встановлено та неоспорено сторонами, що ОСОБА_1 станом на 02.08.2024 року займав посаду керівника ПП «КАРТРАСТ+», тобто був посадовою особою, яка в силу виконуваних ним обов'язків відповідає за додержання вимог, встановлених МК України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.485 МК України, підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил за протоколом №0589/UA305000/2025 від 20.08.2025 року; копією доповідної записки ОСОБА_2 з додатками, копією митної декларації від 02.08.2024 ІМ40 ДЕ №24UA305160023849U0, копією інвойсу №007 від 30.07.2024 року, копією сертифікату з перевезення товару форми EUR.1 № D 0521844 від 30.07.2024, копією контракту №01/24/Е від 01.02.2024 року укладеного між іноземним підприємством-продавцем "NINKAT AUTO Sp. z.o.o." та покупцем - ПП «КАРТРАСТ+» в особі директора ОСОБА_1 , копією виклику гр. ОСОБА_1 , копією виклику керівника ПП «КАРТРАСТ+», розрахунком митних платежів, доповідною запискою від 20.08.2025 року.
Відповідно до п.43 ст.4 МК України посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи, укладеними в установленому законом порядку.
Таким чином, судом встановлено, що керівником ПП «КАРТРАСТ+» ОСОБА_1 , вчинені дії, що призвели до неправомірного зменшення розміру митних платежів на загальну суму 39 321,79 грн. (в тому числі: ввізне мито - 32768,16 грн., ПДВ - 6553,63 грн.).
Виходячи з наведеного, до ОСОБА_1 з врахуванням обставин справи та його особи, слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 % несплаченої суми митних платежів, що становить 39 321,79 грн.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
У відповідності до п.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст.485, 489, 495, 527-529, МК України, ст.ст.40-1, 283-285, 287-290, 303 КУпАП, п.5 ч.2ст.4 Закону України «Про судовий збір», суд,-
Громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , (згідно інформації наявної в ЄАІС ДМСУ), працюючого (станом на 02.08.2024) керівником ПП «КАРТРАСТ+» (код ЄДРПОУ 43221284), паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , ідентифікаційний код платника податків - НОМЕР_2 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 % (ста відсотків) несплаченої суми митних платежів, що становить - 39 321,79 грн. (тридцять дев'ять тисяч триста двадцять одна гривня 79 коп.)
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , (згідно інформації наявної в ЄАІС ДМСУ), працюючого (станом на 02.08.2024) керівником ПП «КАРТРАСТ+» (код ЄДРПОУ 43221284), паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , ідентифікаційний код платника податків - НОМЕР_2 , судовий збір на користь держави у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду
Закарпатської області Н.В. Наумова