номер провадження справи 33/113/25
06.10.2025 Справа № 908/2347/25
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Мірошниченка М.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін матеріали справи №908/2347/25
за позовом Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915)
до відповідача: Приватного науково-виробничого підприємства «КОСМОС-2» (69098, м.Запоріжжя, вул. Пархоменка, буд. 20, кв. 100, ідентифікаційний код 23855744)
про стягнення 226649,56 грн.
До Господарського суду Запорізької області звернулася Запорізька міська рада з позовом про стягнення з Приватного науково-виробничого підприємства «КОСМОС-2» доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за період з 03.04.2017 по 31.12.2024 в розмірі 226 649,56 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 26.10.2006 відповідач набув у власність об'єкти нерухомого майна: адмінбудівлю літ.А-2, будівлю майстерні літ.Б, які розташовані за адресою: м. Запоріжжя, вул. Приозерна, 4. Земельна ділянка за адресою: м.Запоріжжя, вул. Приозерна, 4, площею 0,7000 га, кадастровий номер: 2310100000:07:044:0088 належить територіальній громаді м. Запоріжжя в особі Запорізької міської раді на праві комунальної власності. Згідно з наявною інформаційною базою договорів оренди землі, укладених Запорізькою міською радою, на вказану земельну ділянку обліковується договір оренди землі №040826101119 від 07.07.2008 з додатковою угодою від 24.02.2010 №041026100573 строком до 07.07.2013. Звернення відповідача до позивача щодо оформлення земельної ділянки по вул. Приозерній, 4, надійшло 29.01.2025. Проєкт рішення міської ради «Про надання у користування на умовах оренди ПНВП «КОСМОС-2» земельної ділянки по вул. Приозерній, 4, для розташування підприємства та майстерні для задоволення потреб народного господарства» на час звернення до суду знаходиться на стадії опрацювання. Земельна ділянка відноситься до категорії земель: інші земельні ділянки м.Запоріжжя, розмір орендної плати якої складає 3% від нормативної грошової оцінки.
Позивач вважає, що відповідач безоплатно та безпідставно користувався земельною ділянкою комунальної форми власності, кадастровий номер 2310100000:07:044:0088, без правовстановлюючих документів, за період з 03.04.2017 по 31.12.2024, що є порушенням вимог ст.206 Земельного кодексу України. Загальний розмір доходу за користування відповідачем земельною ділянкою без оформлення документу, що посвідчує право оренди, за період з 03.04.2017 по 31.12.2024 становить 1 208 053,13 грн. З урахуванням сплачених відповідачем у період з 2017 по 2024 роки сум заборгованість відповідача складає 226 649,56 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача в даному позові.
Позов заявлено на підставі ст. ст. 11, 16, 256, 257, 377, 526, 632, 1212 - 1214, п. п. 12, 19 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України, ст. ст. 79, 79-1, 120, 206 Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 10, пп. пп. 14.1.54, 14.1.147 п. 14.1 ст. 14, п. 271.1 ст. 271, ст. 288.5.1, 265 Податкового кодексу України, ст. ст. 2, 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.07.2025 позовну заяву передано на розгляд судді Мірошниченку М.В.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 05.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, присвоєно справі номер провадження 33/113/25, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами без проведення судового засідання. Встановлено відповідачу строк для надання суду відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; для надання заперечень на відповідь на відзив - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив. Встановлено позивачу строк для надання суду відповіді на відзив на позов - протягом 5 днів з дня отримання відзиву на позов. Повідомлено сторін, що додаткові письмові докази, клопотання, заяви, пояснення, необхідно подати у строк до 04.09.2025.
Копію ухвали доставлено до електронних кабінетів позивача та представника позивача 05.08.2025 о 20 год. 13 хв., що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
Відповідач не має зареєстрованого Електронного кабінету в підсистемі Електронний суд ЄСІТС.
У зв'язку з цим копія ухвали суду була направлена на адресу відповідача засобами поштового зв'язку, однак вона повернулась до суду не врученою з відміткою «За закінченням терміну зберігання».
Також відповідач повідомлений про постановлення ухвали суду через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України та телефонограмою від 26.08.2025, під час передачі якої відповідач повідомив суду свою адресу електронної пошти. Копію ухвали доставлено до вказаної відповідачем електронної скриньки 26.08.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
01.09.2025 до суду надійшло клопотання відповідача про ознайомлення з матеріалами справи, посилаючись на неотримання позовної заяви з додатками.
08.09.2025 представник відповідача ознайомився з матеріалами справи.
11.09.2025 від позивача надійшли додаткові пояснення, в яких позивач зазначив, що уповноважена особа відповідача отримала позовну заяву з додатками засобами поштового зв'язку 01.08.2025, про що надано відповідні докази.
Суд зазначає, що до позову додано докази надсилання відповідачу копії позовної заяви з додатками на адресу місцезнаходження відповідача згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (фіскальний чек та накладну АТ «Укрпошта» №6912600133358 від 31.07.2025, а також опис вкладення від 31.07.2025), що є належними доказами надсилання відповідачу копії позовної заяви з додатками.
Ознайомившись з матеріалами справи 08.09.2025, відповідач не реалізував своє право на подання відзиву на позов.
Згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України в разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для вирішення спору по суті.
Розглянувши матеріали справи, суд
Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 04.06.2025 №383369444 між орендодавцем Запорізькою міською радою (позивач) та орендарем Приватним науково-виробничим підприємством «КОСМОС-2» (відповідач) укладено договір оренди від 30.11.2000 земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:07:044:0088, за адресою: Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Приозерна, буд.4.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 04.06.2025 №429928917 відповідачу належить на праві власності нерухоме майно, а саме: адмінбудівля літ А-2, будівля майстерні літ. Б, за адресою: Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Приозерна, буд.4, дата прийняття рішення про державну реєстрацію: 26.10.2006. Підстава виникнення права власності: рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 10.10.2006 у справі №2-3677/06.
Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у справі № 922/2060/20 дійшов висновку, що з дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому саме із цієї дати у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташовано. При цьому до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.
Відповідно до листа Департаменту управління активами Запорізької міської ради №3434/01/01-07/4941 від 09.05.2025, згідно з наявною інформаційною базою (договорів оренди землі, укладених Запорізькою міською радою) на земельну ділянку за кадастровим номером 2310100000:07:044:0088, площею 0,7000 га, яка розташована за адресою: м.Запоріжжя, вул. Приозерна, 4 (далі - земельна ділянка), обліковується договір оренди землі №040826101119 від 07.07.2008 з додатковою угодою від 24.02.2010 №041026100573 строком до 07.07.2013.
Як вказує позивач, звернення відповідача щодо оформлення земельної ділянки по вул. Приозерній, 4, надійшло до позивача 29.01.2025. Проєкт рішення міської ради «Про надання у користування на умовах оренди ПНВП «КОСМОС-2» земельної ділянки по вул. Приозерній, 4, для розташування підприємства та майстерні для задоволення потреб народного господарства» знаходиться на стадії опрацювання.
Отже, у спірному періоді період з 03.04.2017 по 31.12.2024 відповідач користувався земельною ділянкою комунальної форми власності з кадастровим номером 2310100000:07:044:0088, без правовстановлюючих документів.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1214 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави.
Беручи до уваги, що за спірний період часу відповідач користувався земельною ділянкою без достатньої правової підстави, відповідно до положень статей 1212-1214 Цивільного кодексу України він повинен відшкодувати Запорізькій міській раді доходи, які він отримав від безпідставно набутого майна.
Згідно зі ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Відповідач не є власником або постійним землекористувачем спірної земельної ділянки, а тому не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, тому єдиною можливою формою здійснення плати за землю для нього як землекористувача є орендна плата (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
30.06.2015 Запорізькою міською радою прийнято рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 було оприлюднене 14.07.2015 року в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01.01.2016.
30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення №6 «Про встановлення податку
на майно (в частині плати за землю)». Відповідно до додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:07:044:0088 відноситься до категорії земель: інші земельні ділянки м. Запоріжжя, розмір орендної плати якої складає 3% від нормативної грошової оцінки.
28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю». Зазначеним рішення Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
Відповідно до витягу № НВ-2300118582023 із технічної документації про нормативну
грошову оцінку земельної ділянки від 25.12.2023, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:07:044:0088, загальною площею 0,7000 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Приозерна, 4, становить 6 096 440,00 грн. (шість мільйонів дев'яносто шість тисяч чотириста сорок грн. 00 коп.) у цінах 2023 року.
У постанові Верховного Суду від 18.12.2019 у справі №804/937/16 викладено правовий висновок, виходячи з якого коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки завжди застосовується ретроспективно. Тобто, кожного року, після 01 січня, для розрахунку бази оподаткування земельним податком (орендної плати) враховується чинна нормативна грошова оцінка (яка проводиться раз на 5-7 років) з урахуванням кумулятивного (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації (які визначається щорічно). Такий підхід дозволяє актуалізувати величину бази оподаткування земельним податком (орендної плати) шляхом врахування інфляційних коефіцієнтів. Тобто, сенс кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації саме у тому й полягає, щоб, застосовуючи їх за минулі роки, починаючи з дати проведення грошової оцінки, щорічно актуалізувати базу оподаткування земельним податком (орендної плати).
Згідно з висновками, наведеними у постановах Верховного Суду від 18.12.2019 у справі №804/937/16, від 23.06.2022 у справі №160/8668/19, вказано, що нормами Податкового кодексу України (п. 289.2 ст. 289) прямо передбачено, що коефіцієнт індексації нормативної
грошової оцінки земель застосовується кумулятивно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти розраховує Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин і їх чинність не залежить від того, чи іншого рішення ради. На відповідні коефіцієнти індексується нормативна грошова оцінка, яка є чинною у відповідний період.
Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах.
Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру листом від 12.01.2024 № 6-28-0.222-600/2-24 повідомила про значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2023 роки.
Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній рік застосовується для розрахунку податкового зобов'язання на наступний рік.
З 2016 року по теперішній час нормативна грошова оцінка земель міста, в тому числі спірної земельної ділянки була сталою та змінювалась лише на щорічні коефіцієнти індексації. Тому для отримання нормативної грошової оцінки за попередні роки позивач ділив нормативну грошову оцінку 2023 року на коефіцієнти індексації за попередні роки, а для отримання нормативної грошової оцінки 2024року позивачем було помножено нормативну грошову оцінку 2023року на коефіцієнт індексації.
Запорізька міська рада відповідно до вимог пунктів 3, 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» та ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України є органом, який від імені територіальної громади здійснює права власника щодо спірної земельної ділянки.
Запорізькою міською радою складено розрахунок розміру недоотриманих доходів за фактичне користування відповідачем земельною ділянкою площею 0,7000 га, з кадастровим номером 2310100000:07:044:0088, розташованою за адресою: м.Запоріжжя, вул. Приозерна, буд. 4, без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування) за період з 03.04.2017 по 31.12.2024.
Так, нормативна грошова оцінка земельної ділянки у цінах 2023 року становила 6 096 440,00 грн. Звідси річний розмір орендної плати за земельну ділянку становив: 6 096 440,00 грн. * 3% = 182 893,20 грн.
Отже, розмір недоотриманих доходів за фактичне користування земельною ділянкою без оформлення документу, що посвідчує право оренди за період з 01.01.2023 по 31.12.2023, який мав сплатити боржник, становив 182 893,20 грн.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2024 року визначена таким чином: 6 096 440,00 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки у цінах 2023р.)*1,051 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2023рік) = 6 407 358,44 грн. Звідси річний розмір орендної плати за земельну ділянку становив: 6 407 358,44 грн. * 3% = 192 220,75 грн.
Отже, розмір недоотриманих доходів за фактичне користування земельною ділянкою без оформлення документу, що посвідчує право оренди за період з 01.01.2024 по 31.12.2024, який мав сплатити боржник, становить 192 220,75 грн.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2022 року визначена таким чином: 6 096 440,00 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки у цінах 2023 року) / 1,15 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022 рік) = 5 301 252,17 грн. Звідси річний розмір орендної плати за земельну ділянку становить: 5 301 252,17 грн. * 3% = 159 037,57 грн.
Отже, розмір недоотриманих доходів за фактичне користування земельною ділянкою без оформлення документу, що посвідчує право оренди за період з 01.01.2022 по 31.12.2022, який мав сплатити боржник, становить 159 037,57 грн.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2021 року визначена таким чином: 5 301 252,17 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки у цінах 2022 року) / 1,1 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2021 рік) = 4 819 320,15 грн. Звідси річний розмір орендної плати за земельну ділянку: 4 819 320,15 грн. * 3% = 144 579,61 грн.
Отже, розмір недоотриманих доходів за фактичне користування земельною ділянкою без оформлення документу, що посвідчує право оренди за період з 01.01.2021 по 31.12.2021, який мав сплатити боржник, становить 144 579,61 грн.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2020 року визначена таким чином: 4 819 320,15 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки у цінах 2021року) / 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2020 рік) = 4 819 320,15 грн. Звідси річний розмір орендної плати за земельну ділянку становить: 4 819 320,15 грн. * 3% = 144 579,61 грн.
Позивачем враховано, що відповідно до п. 52 4 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30.03.2020 № 540-IX) не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності.
У зв'язку з цим, недоотримані доходів за фактичне користування земельною ділянкою без оформлення документу, що посвідчує право оренди, який мав сплатити боржник, визначено позивачем за 11 місяців 2020 року (без урахування березня) в розмірі 132 531,30 грн., виходячи з такого розрахунку: 144 579,61 грн. / 12 місяців = 12 048,20 грн. (на місяць). 12 048,20 грн. (на місяць) * 11 місяців = 132 531,30 грн.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2019 року визначена таким чином: 4 819 320,15 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки у цінах 2020 року) / 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2019рік) = 4 819 320,15 грн. Звідси річний розмір орендної плати за земельну ділянку становить: 4 819 320,15 грн. * 3% = 144 579,61грн.
Отже, розмір недоотриманих доходів за фактичне користування земельною ділянкою без оформлення документу, що посвідчує право оренди за період з 01.01.2019 по 31.12.2019, який мав сплатити боржник, становить 144 579,61 грн.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2018 року визначена таким чином: 4 819 320,15 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки у цінах 2019 року) / 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2018 рік) = 4 819 320,15 грн. Звідси річний розмір орендної плати за земельну ділянку становить: 4 819 320,15 грн. * 3% = 144 579,61 грн.
Отже, розмір недоотриманих доходів за фактичне користування земельною ділянкою без оформлення документу, що посвідчує право оренди за період з 01.01.2018 по 31.12.2018, який мав сплатити боржник, становить 144 579,61 грн.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2017 року визначена таким чином: 4 819 320,15 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки у цінах 2018 року) / 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2017 рік) = 4 819 320,15 грн. Звідси річний розмір орендної плати за земельну ділянку становить: 4 819 320,15 грн. * 3% = 144 579,61 грн.
Розмір недоотриманих доходів за фактичне користування земельною ділянкою без оформлення документу, що посвідчує право оренди за період з 03.04.2017 по 31.12.2017, який мав сплатити боржник, визначено таким чином: річний розмір орендної плати за земельну ділянку за 2017 рік 144 579,61грн. /12 місяців = 12 048,30 грн. (на місяць).
За період з 03.04.2017 по 30.04.2017 розмір безпідставно отриманого доходу визначено так: місячний розмір орендної плати 12 048,30 грн. /30 днів квітня = 401,61 грн. (денний розмір орендної плати)* 28 днів = 11 245,08 грн. (орендна плата з 03.04.2017 по 30.04.2017).
За період з 01.05.2017 по 31.12.2017 розмір безпідставно отриманого доходу визначено так: 12 048,30 грн. (на місяць) *8 місяців = 96 386,40 грн.
Загалом за період з 03.04.2017 по 31.12.2017 розмір безпідставно отриманого доходу, який мав сплатити боржник, становить: 11 245,08 грн. (за період з 03.04.2017 по 30.04.2017) + 96 386,40 грн. (за період з 01.05.2017 по 31.12.2017) = 107 631,48 грн.
Таким чином, розмір доходу (збереженої орендної плати) за користування відповідачем земельною ділянкою без правовстановлюючих документів за період з 03.04.2017 по 31.12.2024 склав: 107 631,48 грн. (з 03.04.2017 по 31.12.2017) + 144 579,61 грн. (за 2018 рік) + 144 579,61 грн. (за 2019 рік) + 132 531,30 грн. (за 2020 рік) + 144 579,61 грн. (за 2021 рік) + 159 037,57 грн. (за 2022 рік) + 182 893,20 грн. (за 2023 рік) + 192 220,75 грн. (за 2024 рік) = 1 208 053,13 грн.
Відповідно до листа Головного управління ДПС у Запорізькій області від 23.05.2025 №5183/5/08-01-04-08 відповідачем було сплачено за період з 01.01.2017 по 31.12.2024 суми орендної плати:
- 2017 рік - 112 414,63 грн.;
- 2018 рік - 116 832,00 грн.;
- 2019 рік - 116 832,00 грн.;
- 2020 рік - 107 110,00 грн.;
- 2021 рік - 116 832,00 грн.;
- 2022 рік - 95 406,24 грн.;
- 2023 рік - 177 070,91 грн.;
- 2024 рік - 167 634,02 грн.,
разом - 1 010 131,80 грн.
При цьому за період з 03.04.2017 по 31.12.2017 позивачем враховано оплату в розмірі 83 686,40 грн. виходячи з такого розрахунку:
112 414,63 грн. (сума сплаченої орендної плати за 2017рік) / 12 місяців = 9367,89 грн. (за місяць). 9367,89 грн. (за місяць) / 30 днів квітня = 312,26 грн. (за день).
Звідси за період з 03.04.2017 по 30.04.2017 (28 днів) враховано оплату в сумі: 312,26 грн. (за день) * 28 днів = 8743,28 грн. За період з 01.05.2017 по 31.12.2017 враховано оплату в сумі: 9367,89 грн. (за місяць) * 8 місяців = 74 943,12 грн.
Загалом за період з 03.04.2017 по 31.12.2017 враховано оплату в сумі 83 686,40 грн.
Таким чином, загалом за спірний період враховано оплати: 83 686,40 грн. (з 03.04.2017 по 31.12.2017) + 116 832 грн. (за 2018 рік) + 116 832 грн. (за 2019 рік) + 107 110 грн. (за 2020 рік) + 116 832 грн. (за 2021 рік) + 95 406,24 грн. (за 2022 рік) + 177 070,91 грн. (за 2023 рік) + 167 634,02 грн. (за 2024 рік) = 981 121,61 грн.
Заборгованість, що підлягає стягненню з відповідача за період 03.04.2017 по 31.12.2024 становить 226 649,56 грн., виходячи з такого розрахунку: 1 208 053,13 грн. (загальний розмір плати за користування земельною ділянкою за період з 03.04.2017 по 31.12.2024) - 981,403.57 грн. (загальний розмір сплаченої суми за період з 03.04.2017 по 31.12.2024) = 226 649,56 грн.
За приписами ч. 3 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Згідно з ч. 3 ст. 74 ГПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідач не надав доказів сплати пред'явленої до стягнення суми доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за період з 03.04.2017 по 31.12.2024 в розмірі 226 649,56 грн. Заперечень проти позову також не надав.
Враховуючи зазначене, суд задовольнив позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача доходу, отриманого від безпідставно набутого майна в розмірі 226 649,56 грн.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою, ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Оскільки позовна заява подана через систему «Електронний суд», судовий збір за розгляд позовної вимоги про стягнення 226649,56 грн. становить 2719,79 грн. (226649,56 грн. х 1,5% х 0,8).
За розгляд позовної заяви Виконавчим комітетом Запорізької міської ради сплачено судовий збір у розмірі 2719,79 грн. платіжною інструкцією №901 від 29.07.2025.
Відповідно до ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору за розгляд позовної заяви в сумі 2719,79 грн. підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236 - 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити.
Стягнути з Приватного науково-виробничого підприємства «КОСМОС-2» (69098, м.Запоріжжя, вул. Пархоменка, буд. 20, кв. 100, ідентифікаційний код 23855744) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915) дохід, отриманий від безпідставно набутого майна за період з 03.04.2017 по 31.12.2024 в розмірі 226 649,56 грн. (двісті двадцять шість тисяч шістсот сорок дев'ять грн. 56 коп.).
Стягнути з Приватного науково-виробничого підприємства «КОСМОС-2» (69098, м.Запоріжжя, вул. Пархоменка, буд. 20, кв. 100, ідентифікаційний код 23855744) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915) витрати зі сплати судового збору за розгляд позовної заяви в розмірі 2 719,79 грн. (дві тисячі сімсот дев'ятнадцять грн. 79 коп.).
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення. Повне судове рішення складено та підписано 06.10.2025.
Суддя М.В. Мірошниченко