Справа№464/4928/25
пр.№ 3/464/1676/25
03.10.2025 року м.Львів
Суддя Сихівського районного суду м.Львова Тімченко О.В. за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, та його адвоката Неофіти Д.Б., потерпілого та його адвоката Романчука Ю.Р., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст.124 КУАП,
УПП у Львівській області направлено дану справу на розгляд до Сихівського районного суду м.Львова.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи визначено суддю Тімченко О.В.
Згідно зі ст.278 КУАП орган /посадова особа/ при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 389263 від 12 липня 2025 року, складеного поліцейським Управління патрульної поліції у Львівській області капралом поліції Процак В.П., 12 липня 2025 року о 12.00 год по вул.Стрийська, 234 у м.Львові водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «ТЕСЛА» номерний знак НОМЕР_1 , не був уважним, не слідкував за дорожньою обстановкою, а саме, не зреагував на її зміни і перед перестроюванням з крайньої лівої смуги в середню смугу не переконався, що це буде безпечним, допустив зіткнення з транспортним засобом марки «ОПЕЛЬ» номерний знак НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 , який перестроювався з крайньої правої смуги в середню, у результаті чого автомобілі отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальних збитків та порушено 2.3б, 10.1 ПДР України. Поліцейським дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст.124 КУАП. До протоколу про адміністративне правопорушення долучено схему місця ДТП, складену поліцейським Управління патрульної поліції у Львівській області капралом поліції Процак В.П.
Виходячи із положень Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015 року за № 1395, невід'ємною складовою протоколу, який складається у разі вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУАП, є схема місця дорожньо-транспортної пригоди.
Схема місця дорожньо-транспортної пригоди - графічне зображення місця дорожньо-транспортної пригоди з відображенням та фіксацією на ньому всіх об'єктів та обставини, що стосуються події та можуть мати значення для об'єктивного визначення її причин, яке оформлюється з дотриманням вимог цієї Інструкції на місці пригоди і підписується її учасниками.
На схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти:
1) ділянка дороги, на якій сталась ДТП;
2) сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів;
3) транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів;
4) сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям;
5) інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту;
6) координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів;
7) ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами;
8) ширина тротуарів, узбіччя;
9) розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття;
10) розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття;
11) розташування дорожньої розмітки;
12) розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху;
13) розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду.
В обов'язковому порядку на схемі місця ДТП заповнюється таблиця дорожніх умов та зазначаються назви об'єктів, зображених на схемі.
Зазначена інформація підтверджується підписами водіїв транспортних засобів.
При складанні схеми місця ДТП рекомендується:
1) застосовувати спеціальне креслярське приладдя (лінійки, лекала);
2) користуватися загальноприйнятими графічними зображеннями об'єктів та умовними позначками;
3) не порушувати масштабу зображення;
4) деталізувати ту чи іншу ділянку схеми пригоди;
5) використовувати винесення фрагментів за схему.
Суддею з'ясовано, що на дії працівників патрульної поліції щодо події, яка мала місце 12 липня 2025 року, надійшла скарга. За результатами розгляду такої скарги старшим інспектором відділу моніторингу та аналітичного забезпечення управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції ОСОБА_3 зазначено наступне.
За результатами виїзду на місце події та проведених замірів установлено, що капралом поліції Процаком В.П. у вказаній схемі місця ДТП невірно зазначена ширина проїзної частини дороги та не зазначена ширина тротуару, неправильно зазначено місце розташування транспортних засобів, що не відповідає фактичним сталим орієнтирам та прив'язкам місцевості. Місце зіткнення транспортних засобів було визначено умовно без проведення необхідних замірів та без точного прив'язування до орієнтирів місцевості. Окрім цього, у схемі не відображено дорожні знаки та дорожню розмітку, наявні на місці події, які могли мати значення для з'ясування причин ДТП.
Указане викладено у доповідній записці старшого інспектора ОСОБА_3 , якою ініційовано проведення службового розслідування, зокрема, відносно поліцейського Управління патрульної поліції у Львівській області капрала поліції Процак В.П.
З огляду на викладене, перелічені недоліки у своїй сукупності перешкоджають розгляду справи, унеможливлюють суд здійснити всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, прийняти законне та обґрунтоване рішення по ній, як того вимагає ст.245 КУАП. Фактичні відомості, що зазначені у схемі місця ДТП, що не відповідають дійсності, не дозволяють зробити висновок про наявність або відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУАП. Тому справа підлягає поверненню для належного оформлення та усунення недоліків, про що учасники процесу висловили свою думку: захисник Неофіта Д.Б. заперечив, вважаючи службове розслідування фактом відсутності винуватості його клієнта за ст.124 КУАП, адвокат потерпілого Романчук Ю.Р. та інші не заперечили. Суддя виходить із такого, що у цьому випадку саме на поліцейського патрульної поліції покладено обов'язок із належного оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення.
У Положенні про Департамент патрульної поліції, затвердженому наказом Національної поліції України у редакції від 31 жовтня 2016 року за № 1114, визначено, що Департамент патрульної поліції організовує діяльність своїх підрозділів, здійснює контроль за їх діяльністю, надає їм організаційно-методичну і практичну допомогу та здійснює їх інформаційно-аналітичне, матеріально-технічне та фінансове забезпечення. З огляду на таке про викладене у цій постанові слід повідомити Департамент патрульної поліції для вжиття відповідних заходів.
Керуючись ст.ст.278, 283 КУАП,
Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст.124 КУАП повернути Управління патрульної поліції у Львівській області для належного оформлення.
Про викладене у мотивувальній частині постанови проінформувати Департамент патрульної поліції (код ЄДРПОУ 40108646) для вжиття заходів у межах компетенції.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Олена ТІМЧЕНКО