Рішення від 03.10.2025 по справі 420/26078/25

Справа № 420/26078/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, 6, м. Херсон, 73036) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі ГУ ПФУ), в якому позивач просить суд: - визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років без включення до їх складу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01 січня 2023 року; - зобов'язати ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01 січня 2023 року.

Ухвалою суду від 06.08.2025 року позов залишений без руху та наданий строк для усунення недоліків.

Представником позивача уточнені позовні вимоги та наданий позов до ГУ ПФУ, в якому позивач просить: - визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років без включення до їх складу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01 лютого 2025 року; - зобов'язати ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01 лютого 2025 року.

Позивач зазначив, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ та йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду 14.09.2022 у справі №540/1390/22 визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки №33/42-Г-29 від 31.05.2021, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Херсонській області», зобов'язано ГУ ПФУ здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки № 33/42-Г-29 від 31.05.2021, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Херсонській області», відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та здійснити виплату недоотриманих з 01.12.2019 сум, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання вказаного рішення суду ГУ ПФУ у грудні 2022 року здійснено перерахунок пенсії позивача.

Позивач вказує, що до здійснення перерахунку отримував доплату до пенсії відповідно до Постанови №713 від 14.07.2021.

Однак, на адвокатський запит представника позивача стосовно перерахунку пенсії за Постановою КМУ №713, ГУ ПФУ повідомило, що скільки розмір пенсії ОСОБА_1 , обчислений на виконання рішення суду збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн, підстави для встановлення до розміру пенсії щомісячної доплати, передбаченої Постановою №713, відсутні. Додатково повідомлено: щомісячна доплата в сумі 2000,00 грн, відповідно до Постанови №713 по пенсійній справі ОСОБА_1 нараховувалась з 01.07.2021 по 31.12.2022.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на правові висновки Верховного Суду у постанові від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22.

Ухвалою суду від 18.08.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без повідомлення сторін в електронній формі.

У наданому до суду відзиві представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову, зазначив, що на виконання Постанови №713 в липні 2021 року Головним управлінням було проведено масовий перерахунок пенсій, призначених за Законом №2262, з 01.07.2021.

Разом з тим, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №540/1390/22 від 14.09.2022, що набрало законної сили 17.10.2022, Головним управлінням у грудні 2022 року проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 року в межах покладених зобов'язань.

Після проведеного перерахунку на виконання рішення суду основний розмір пенсії склав: 15545,38 грн *50% = 7772,69 грн. Отже, внаслідок проведення перерахунку на виконання рішення суду основний розмір пенсії зріс на: 7772,69 грн - 3476,09 грн = 4296,6 грн.

З вищенаведеного розрахунку вбачається, що оскільки розмір пенсії Позивача обчислений на виконання рішення суду, збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн, підстави для встановлення до розміру пенсії щомісячної доплати передбаченої Постановою № 713 , відсутні.

Також представник зазначив, що щомісячна доплата відповідно до Постанови №713 по пенсійній справі позивача нараховувалась з 01.07.2021 по 31.12.2022.

Справу розглянуто у письмовому провадженні.

Згідно з відомостями автоматизованої системи діловодства Одеського окружного адміністративного суду позивач звертався до суду за захистом порушених прав щодо нарахування та виплати пенсії.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На умовах та у розмірах, передбачених постановою КМУ №103, здійснено перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку основний розмір пенсії розрахований з грошового забезпечення з урахуванням положень вказаної постанови КМУ.

З 01.07.2021 року позивачу також здійснений перерахунок пенсії Постановою КМУ №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та здійснена доплата до пенсії у розмірі 2000,00грн.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою суду апеляційної інстанції від 05.03.2019 року, визнані протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ №103.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано п. 3 Постанови №103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області» виготовлено і направлено відповідачу нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача №33/42-Г-29 для перерахунку пенсії.

ГУ ПФУ не здійснило перерахунок пенсії позивачу, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.09.2022 року по справі №540/1390/22 задоволено його адміністративний позов до ГУ ПФУ та, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки №33/42-Г-29 від 31.05.2021, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Херсонській області», відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та здійснити виплату недоотриманих з 01.12.2019 сум, з урахуванням раніше виплачених сум.

При зверненні представника позивача до відповідача повідомлено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.09.2022 року по справі №540/1390/22 ГУ ПФУ у грудні 2022 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року, основний розмір пенсії зріс більше ніж на 2000 грн.

Оскільки розмір пенсії позивача, обчислений на виконання рішення суду збільшився на суму, що перевищує 2000 грн, підстави для встановлення до розміру пенсії щомісячної доплати, передбаченої Постановою №713 відсутні. Також додатково повідомлено, що щомісячна доплата в сумі 2000 грн, по пенсійній справі ОСОБА_1 відповідно до Постанови №713 нараховувалась з 01.07.2021 по 31.12.2022.

Вказані обставини представник відповідача підтвердив у відзиві на позов. Отже ГУ ПФУ не заперечує, що виплату доплати у розмірі 2000 грн було припинено позивачу після проведеного на підставі рішення суду перерахунку.

Позивач вважав протиправними вказані дії відповідача та звернувся до суду з цим позовом.

Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. При цьому суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частинами 1,2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», якою з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі- Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Судом встановлено, що позивачу перерахунок пенсії був здійснений у 2018 році на підставі постанови КМУ №103.

Після прийняття постанови №103 Урядом не приймались постанови про зміну будь-яких складових грошового забезпечення військовослужбовців.

Таким чином, позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 здійснена доплата у розмірі 2000грн.

Судом встановлено, що позивачу також здійснений перерахунок пенсії за рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.09.2022 року по справі №540/1390/22 з 01.12.2019 року на підставі довідки №33/42-Г-29 від 31.05.2021, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Херсонській області».

Вказана довідка для перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 року виготовлена та направлена на адресу ГУ ПФУ у зв'язку з прийняттям Окружним адміністративним судом міста Києва рішень від 12.12.2018 в адміністративним справам 826/3858/18, №826/12704/18 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, яким визнано протиправними та нечинними п.п. 1,2 Постанови №103 (стосуються пенсій, перерахованих за постановою КМУ №103).

Перерахунок пенсій позивача здійснений на підставі вказаної довідки за рішенням суду, тобто усунуті порушення позивача при здійсненні йому перерахунку на підставі постанови КМУ №103.

У той же час, проведений перерахунок пенсії у розумінні Постанови №713 полягає у перерахунку, проведеному не з метою усунення порушення права особи на належний розмір пенсії, а її перерахунок у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Такий перерахунок пенсії не проводився, а з 01.01.2016 року розмір пенсії позивача не перераховувався на підставі постанов КМУ.

За приписами ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

При вирішенні спірних правовідносин по даній справі суд враховує висновки Верховного Суду викладені у постанові від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22, якій зазначив, що частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Згідно з правовими висновками Верховного Суду постанові від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22 перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000, 00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

У зв'язку із чим колегія суддів не погодилась із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі №826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.

Верховний Суд зазначив, що оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000, 00 грн відповідно до постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.

Вказана правова позиція також викладена у постановах Верховного Суду від 04.04.2023 року по справі №380/25987/21, від 02.03.2023 року №600/870/22, від 18.04.2023 року по справі 560/6528/22, від 26.04.2023 року по справі 380/14122/22, від 19.09.2023 по справі 420/6269/22.

Правові висновки Верховного Суду свідчать про обґрунтованість позовних вимог позивача.

Згідно приписів частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтями 72-76 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд вважає, що з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань підлягають стягненню на користь позивача судові витрати у сумі 968,96 грн.

Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, 6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати та виплатити з 01.02.2025 року ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва