Рішення від 03.10.2025 по справі 440/11563/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/11563/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Канигіної Т.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовом Приватного підприємства "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" (надалі - ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Полтавській області щодо відмови у відображенні в інтегрованій картці платника Приватного підприємства "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" відомостей про суму сплаченого податку на додану вартість в розмірі 8786120,00 грн;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Полтавській області внести зміни (коригування) до інтегрованої картки платника Приватного підприємства "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ", шляхом включення відомостей про суму сплаченого на підставі платіжної інструкції №286 від 16.05.2023 податку на додану вартість в розмірі 8786120,00 грн.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що незважаючи на сплату ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" податку на додану вартість до бюджету, приведення податкової звітності та податкових зобов'язань у відповідність до вимог пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України (за фактом отримання коштів), сума ПДВ у розмірі 8786120,00 грн в інтегрованій картці платника (ІКП) контролюючим органом безпідставно не відображена.

Ухвалою суду від 25.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/11563/25 за позовом Приватного підприємства "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав, у наданому до суду відзиві представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Свою позицію мотивував посиланням на те, що кошти в сумі 8786120,00 грн згідно з платіжним дорученням № 286 від 16.05.2023, сплачені ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ", зараховані на рахунок UA508999980313020102000016719 (код класифікації доходів бюджету 21080600) із призначенням платежу "Стягнення по кримінальному провадженню № 72023170000000012". Згідно з переліком кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, наведених у додатку до постанови КМ України від 16.02.2011 № 106 "Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету", контроль за класифікатором доходів бюджету 21080600 "Суми, стягненi з винних осiб, за шкоду, заподiяну пiдприємству, установi, органiзацiї" здійснюють Держаудитслужба, Мін'юст та органи Державної податкової служби (за актами перевірок). Кошти, сплачені платником в якості відшкодування шкоди по кримінальному провадженню №72023170000000012 (як зазначено платником у листі - на підставі висновку експерта ННЦ "Інститут судових експертиз ім. М.С.Бокаріуса" Міністерства юстиції України), які обліковуються за ККДБ 21080600, закріплені та обліковуються або Держаудитслужбою, або Міністерством юстиції. На бюджетний рахунок з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (ККДБ 14060100) №UA528999980313060029000016001 вказані кошти не надходили та не підлягають відображенню в ІКП, виходячи із вищевикладеного.

Ухвалою суду від 04.09.2025 у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Полтавській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження з викликом учасників справи відмовлено.

Згідно з частиною п'ятою статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, що листом від 21.05.2025 №87 ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" звернулося до ГУ ДПС у Полтавській області 21.05.2025 з проханням відобразити (включити) до інтегрованої картки платника (ІКП) ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" (код ЄДРПОУ 40014899) суму сплаченого податку на додану вартість в розмірі 8786120 грн, з огляду на належне документальне підтвердження факту сплати податку на додану вартість (відшкодування збитків у кримінальному провадженні) в межах реалізації частини четвертої статті 212 Кримінального кодексу України до притягнення особи до кримінальної відповідальності.

ГУ ДПС у Полтавській області листом від 11.07.2025 №21812/6/16-31-04-07-04 повідомило позивача про відсутність підстав для відображення суми 8786120 грн згідно з платіжним дорученням №286 від 16.05.2023 в інтегрованій картці платника ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ", мотивуючи це тим, що кошти в сумі 8786120,00 грн згідно з платіжним дорученням № 286 від 16.05.2023, сплачені ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ", зараховані на рахунок UA508999980313020102000016719 (код класифікації доходів бюджету 21080600) із призначенням платежу "Стягнення по кримінальному провадженню № 72023170000000012". Згідно з переліком кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, наведених у додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 "Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету", контроль за класифікатором доходів бюджету 21080600 "Суми, стягненi з винних осiб, за шкоду, заподiяну пiдприємству, установi, органiзацiї" здійснюють Держаудитслужба, Мін'юст та органи Державної податкової служби (за актами перевірок). Кошти, сплачені платником в якості відшкодування шкоди по кримінальному провадженню №72023170000000012 (як зазначено платником у листі - на підставі висновку експерта ННЦ "Інститут судових експертиз ім. М.С.Бокаріуса" Міністерства юстиції України), які обліковуються за ККДБ 21080600, закріплені та обліковуються або Держаудитслужбою, або Міністерством юстиції. На бюджетний рахунок з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (ККДБ 14060100) №UA528999980313060029000016001 вказані кошти не надходили та не підлягають відображенню в ІКП, виходячи із вищевикладеного.

Позивач, вважаючи протиправними дії Головного управління ДПС у Полтавській області щодо відмови у відображенні в інтегрованій картці платника ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" відомостей про суму сплаченого податку на додану вартість в розмірі 8786120,00 грн, звернувся до суду з цим позовом.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, зокрема: - здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; - забезпечують достовірність та повноту обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; - забезпечують ведення обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску; - організовують збір податкової інформації та вносять її до інформаційних баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Згідно з приписами статті 21 Податкового кодексу України посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані, зокрема: забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій; вносити до інформаційних баз даних інформацію з документів, отриманих від платників податків у паперовій формі, а також інформацію про взаємодію з платниками податків, отриману в іншій формі.

Оперативний облік податків і зборів в органах ДПС України здійснюється згідно з Порядком ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.01.20211 №5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.03.2021 за № 321/35943, (далі - Порядок №5, у редакції, чинній на дату звернення позивача до відповідача із листом від 21.05.2025).

Інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку за визначеними параметрами, яка містить інформацію щодо облікових даних платника та призначена для хронологічного, систематичного або комбінованого накопичення, групування та узагальнення інформації з реквізитів первинних документів, оброблених засобами ІКС ДПС (податкових декларацій, звітності з єдиного внеску, податкових повідомлень-рішень, рішень податкового органу, повідомлень економічних операторів, отриманих з Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, про розраховану (зменшену) суму акцизного податку за сформовані (деактивовані) унікальні ідентифікатори, вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, рішення про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу, даних Казначейства про надходження платежів тощо) (пункт 2 розділу І Порядку №5).

Інформація в ІКП ґрунтується на показниках первинних документів, оброблених ІКС ДПС; інформаційно-комунікаційна система - інтегрований комплекс процесів, компонентів та засобів апаратного і програмного забезпечення для виконання цільової функції; облікова операція - дія в ІКП, яка призводить до утворення або зміни первинних показників оперативного обліку; обліковий показник - показник, який автоматично утворюється або змінюється в ІКП у результаті застосування облікової операції до первинного показника оперативного обліку. Обліковий показник характеризує стан розрахунків платника з бюджетом та/або фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування (надміру сплачені грошові зобов'язання та суми платежів, які сплачені та будуть нараховані у наступному звітному періоді, податковий борг, нарахована/сплачена пеня, залишок заявлених та невідшкодованих сум бюджетного відшкодування, надміру сплачені суми єдиного внеску, заборгованість (недоїмка) з єдиного внеску тощо); оперативний облік - це систематизований процес фіксації та відображення в ІКП первинних показників оперативного обліку, утворення/зміни абсолютного значення облікового показника. Оперативний облік ґрунтується на принципах бухгалтерського обліку та методологічних засадах, встановлених Податковим кодексом України (далі - Кодекс) та Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"; первинні показники - показники, що містяться у первинних документах та є визначальними для характеристики процесів адміністрування платежів, контроль за справлянням яких покладено на податкові органи; первинний показник оперативного обліку - дані первинного документа, які засобами ІКС ДПС за встановленими алгоритмами та правилами обробляються та фіксуються в ІКП спеціальним кодом; показники ІКС ДПС - первинні, первинні показники оперативного обліку, облікові та звітні показники.

Згідно з пунктом 3 розділу І Порядку №5 оперативний облік платежів здійснюється податковими органами в ІКС ДПС.

Метою ведення оперативного обліку і складання звітності податкових органів є забезпечення користувачів повною, достовірною та неупередженою інформацією щодо стану розрахунків платників з бюджетами та фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування для прийняття оптимальних управлінських рішень.

Відповідно до пункту 1 підрозділу 1 розділу ІІ Порядку №5 для забезпечення ведення оперативного обліку податків, зборів, платежів, єдиного внеску в ІКС ДПС відкриваються ІКП за кожним кодом класифікації доходів бюджету / технологічним кодом єдиного внеску щодо кожного платника, територіального органу ДПС, що відповідає місцю обліку платника або обліку об'єкта оподаткування, коду території територіальної громади згідно з Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затвердженим наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 26.11.2020 № 290 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 12.01.2021 № 3).

ІКП містить інформацію про первинні показники оперативного обліку, облікові операції та первинні показники оперативного обліку, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування за відповідним видом платежу та відповідною адміністративно-територіальною одиницею.

Під час проведення облікової операції в ІКП зазначаються дата запису операції, зміст операції та/або документ, на підставі якого здійснюється запис.

Спеціальне кодування всіх операцій, що використовуються для фіксації та відображення в ІКП первинних показників оперативного обліку та первинних показників оперативного обліку, забезпечує автоматизоване ведення ІКП.

Первинні показники оперативного обліку в ІКП відображаються в хронологічному порядку. Водночас кожний первинний показник оперативного обліку фіксується в окремому рядку із зазначенням коду та його короткого опису з посиланням на реквізити первинних документів, дати його проведення з подальшим автоматичним розрахунком в ІКП первинних показників оперативного обліку.

Для організації оперативного обліку кожній ІКП присвоюється код, який її ідентифікує в ІКС ДПС та не може бути присвоєний іншій ІКП.

Під час відкриття, ведення, передачі, закриття ІКП використовується інформація про платників із реєстраційних даних.

Згідно з пунктами 1, 2 підрозділу 1 розділу ІІІ Порядку №5 оперативний облік надходжень забезпечується підрозділом, що здійснює облік платежів:

за податками, зборами та платежами на підставі документів, визначених Порядком взаємодії органів Державної казначейської служби України та органів Державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2016 № 621, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 10.08.2016 за № 1115/29245;

за єдиним внеском на підставі документів, визначених Положенням про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.02.2016 № 54, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 02.03.2016 за № 330/28460.

У разі сплати грошових зобов'язань та/або податкового боргу (заборгованості) з податків і зборів, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на податкові органи, з використанням єдиного рахунку оперативний облік надходжень на бюджетні та/або небюджетні рахунки забезпечується підрозділом, що здійснює облік платежів на підставі реєстру платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з єдиного рахунка, підтвердженого та прийнятого до виконання Казначейством у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 321 "Про затвердження Порядку функціонування єдиного рахунка та виконання норм статті 35-1 Податкового кодексу України центральними органами виконавчої влади".

У пункті 7 підрозділу 2 розділу ІІІ Порядку №5 наведено, що у випадку відшкодування збитків у кримінальних провадженнях у межах реалізації частини четвертої статей 212, 212-1 розділу VII Кримінального кодексу України особою підприємства, установи, організації або особою, що провадить підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою, третьою цих статей, та в інших випадках, які призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах, до притягнення її до кримінальної відповідальності сплата податків, зборів, єдиного внеску здійснюється на окремі бюджетні та/або небюджетні рахунки, відкриті за відповідними кодами класифікації доходів бюджету / технологічними кодами класифікації єдиного внеску.

Облік таких надходжень в ІКС ДПС ведеться в ІКП, відкритій платнику податків, за яким відбулося фактичне ненадходження коштів до бюджетів чи державних цільових фондів.

У разі, якщо за результатами проведених судово-економічних експертиз встановлено факти ухилення від сплати та за відсутності донарахованих сум грошових зобов'язань за визначений період ухилення від сплати, платник подає уточнюючий розрахунок з визначенням таких сум грошових зобов'язань відповідно до вимог статті 50 глави 2 розділу II Кодексу.

Як вбачається з матеріалів справи, ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" (ідентифікацій код 40014899) у визначеному законом порядку зареєстроване як юридична особа, дата державної реєстрації: 16.09.2015, номер запису в реєстрі: 15881020000014889. Керівник ОСОБА_1 . Підприємство являється платником ПДВ.

Територіальним управлінням БЕБ у Полтавській області за процесуального керівництва Полтавської обласної прокуратури здійснювалося досудове розслідування кримінального провадження №72023170000000012 від 07.04.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 212 Кримінального кодексу України (ухилення від сплати податків службовими особами ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" (код ЄДРПОУ 40014899).

У ході розслідування на підставі висновку експерта Національного наукового центру "Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С.Бокаріуса" Міністерства юстиції України №2692 від 23.05.2023, встановлено, що в період вересень - грудень 2022 року при проведенні фінансово-господарських взаємовідносин з Міністерством оборони України за умови не відображення таких операцій в податковому обліку, ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" частково не відображено операції з отримання грошових коштів в податковому обліку, що призвело до несплати податку на додану вартість в розмірі 8786120 грн.

Платіжною інструкцією АТ "Укргазбанк" №286 від 16.05.2023 ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" (код ЄДРПОУ 40014899) сплачено суму ПДВ в розмірі 8786120 грн до Державного бюджету в якості відшкодування шкоди по кримінальному провадженню №72023170000000012.

Відповідно до повідомлення Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області (лист від 25.05.2023), кошти в сумі 8786120 грн, сплачені ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" (код ЄДРПОУ 40014899) на рахунок UА508999980313020102000016719 (код класифікації доходів бюджету 21080600 "Суми, стягнені з винних осіб, за шкоду, заподіяну державі, підприємству, установі, організації"), зараховані до загального фонду державного бюджету 16.05.2023 платіжним дорученням №286, призначення платежу: *; 101; 40014899; стягнення по кримінальному провадженню №72023170000000012, без ПДВ.

Листом від 29.03.2024 №11-1240-23 Полтавською обласною прокуратурою розглянуто звернення щодо надання інформації у кримінальному провадженні №72023170000000012, а також з інших питань.

Повторно повідомлено, що Полтавською обласною прокуратурою до суду скеровано клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі частини четвертої статті 212 КК України ОСОБА_1 у кримінальному провадженні №72023170000000012 від 07.04.2023.

У ході досудового розслідування установлено, що ПП "Концепт-Текстиль" у період вересня-грудня 2022 року не зареєструвало в ЄРПН та, відповідно, не задекларувала отримані на поточний рахунок підприємства кошти за поставлені ТМЦ в сумі 52716720 грн, в т.ч. ПДВ - 8786120 грн, відповідно до платіжних доручень:

від 18.11.2022 на суму 21447240 грн, в т.ч. ПДВ - 3574540 грн;

від 05.12.2022 на суму 20357400 грн, в т.ч. ПДВ - 3392900 грн;

від 03.10.2022 на суму 3412320 грн, в т.ч. ПДВ - 568720 грн;

від 20.10.2022 на суму 7499760 грн, в т.ч. ПДВ - 1249960 грн.

У подальшому, у ході досудового розслідування ПП "Концепт-Текстиль" ці податки, ПДВ, сплатило в повному обсязі у сумі 8786120 грн шляхом перерахування до Державного бюджету грошових коштів з призначенням платежу "стягнення по кримінальному провадженню № 72023170000000012" (банківська інструкція №286 від 16.05.2023).

Отже, листом від 29.03.2024 №11-1240-23 Полтавська обласна прокуратура підтвердила, що сума коштів у розмірі 8786120 грн, сплачена у кримінальному провадженні №72023170000000012 за платіжною інструкцією №286 від 16.05.2023, є сумою податку на додану вартість.

Згідно з ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави від 11.09.2024 у справі №554/7209/23 (провадження №1-кп/554/22/2024) за клопотанням прокурора звільнено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною третьою статті 212 КК України, на підставі частини четвертої статті 212 КК України, а саме: у зв'язку зі сплатою податків та відшкодуванням шкоди, завданої державі їх несвоєчасною сплатою. Кримінальне провадження №72023170000000012 від 07.04.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 212 КК України, закрито.

Так, відповідно до частини четвертої статті 212 КК України особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою цієї статті, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).

Після сплати коштів в розмірі 8786120 грн ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" для приведення у відповідність податкової звітності та податкових зобов'язань самостійно зареєстровано розрахунки коригування до виписаних податкових накладних на Міністерство оборони України та подано уточнюючі розрахунки до податкових декларацій з податку на додану вартість.

Правильність та повнота такого самостійного уточнення податкової звітності перевірена та підтверджена за актом ГУ ДПС у Полтавській області "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" від 29.05.2025 №7367/16-31-07-02-01/40014899.

Так, відповідно до частини сьомої статті 45 Бюджетного кодексу України перелік податків і зборів та інших доходів бюджету згідно з бюджетною класифікацією в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а також загальні вимоги щодо обліку доходів бюджету визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 "Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету" (далі - Постанова № 106) установлено, що перелік податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету визначається відповідно до переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (далі - перелік), згідно з додатком.

Цією Постановою затверджено Перелік кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, відповідно до якого код класифікації доходів бюджету 21080600 адмініструється в тому числі органами ДПС.

З наявної у матеріалах справи ІКП позивача з податку на додану вартість вбачається, що сума сплаченого позивачем ПДВ згідно з платіжним дорученням №286 від 16.05.2023 контролюючим органом не відображена.

Водночас, за актом ГУ ДПС у Полтавській області "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" від 29.05.2025 №7367/16-31-07-02-01/40014899 ГУ ДПС у Полтавській області проведена документальна позапланова виїзна перевірка ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" з питань правильності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість за період з 01.01.2022 по 31.12.2023.

Отже, у цьому акті перевірявся період, зокрема, вересень-грудень 2022 року (який був досліджений у ході досудового розслідування) та травень 2023 року (сплата у ході досудового розслідування ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" ПДВ у сумі 8786120 грн шляхом перерахування до Державного бюджету грошових коштів з призначенням платежу "стягнення по кримінальному провадженню № 72023170000000012" (банківська інструкція №286 від 16.05.2023).

Таким чином, відповідно до приписів статей 19-1, 21 Податкового кодексу України, пункту 1 підрозділу 1 розділу ІІ, пункту 3 розділу І Порядку №5 та Переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, затвердженого Постановою №106, відповідач, як орган, що контролює справляння надходжень бюджету згідно з додатком (Переліком), мав забезпечити достовірність та повноту обліку платника податків (позивача), об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; внести до інформаційних баз даних інформацію з документів, отриманих від платника податків (позивача) у паперовій формі (лист ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" від 21.05.2025), а також інформацію про взаємодію з платниками податків, отриману в іншій формі; забезпечити користувача повною, достовірною та неупередженою інформацією щодо стану розрахунків платника (позивача) з бюджетами для прийняття оптимальних управлінських рішень, тобто включивши до ІКП ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" інформацію про первинні показники оперативного обліку, облікові операції та первинні показники оперативного обліку, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами за відповідним видом платежу, тощо.

При цьому в матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про відкриття стосовно позивача іншої ІКП, а саме: ІКП за видом платежу 21080600 "Суми, стягненi з винних осiб, за шкоду, заподiяну пiдприємству, установi, органiзацiї", яка б містила відображені дані про сплату підприємством коштів податку на додану вартість у розмірі 8786120 грн, що передбачено у пункті 7 підрозділу 2 розділу ІІІ Порядку №5.

Проте, як вищенаведено, положення Податкового кодексу України та Порядку №5 зобов'язують податковий орган вести облік та вносити відомості до інформаційних систем щодо сум сплаченого ПДВ, у тому числі на підставі отриманих від платника документів чи інформації, отриманої з казначейства.

З огляду на вищезазначене, суд вважає, що контролюючий орган безпідставно відмовив позивачу у відображенні (включенні) до інтегрованої картки платника (ІКП) ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" (код ЄДРПОУ 40014899) суми сплаченого податку на додану вартість у розмірі 8786120 грн, з огляду на належне документальне підтвердження факту сплати податку на додану вартість (відшкодування збитків у кримінальному провадженні) в межах реалізації частини четвертої статті 212 Кримінального кодексу України до притягнення особи до кримінальної відповідальності.

Посилання контролюючого органу на те, що кошти податку на додану вартість в розмірі 8786120 грн фактично сплачені не на бюджетний рахунок з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (ККДБ 14060100) №UA528999980313060029000016001, а на рахунок UA508999980313020102000016719 (код класифікації доходів бюджету 21080600) із призначенням платежу "Стягнення по кримінальному провадженню № 72023170000000012", а тому не можуть бути включені (відображені) в ІКП по ПДВ, спростовуються вищенаведеним.

Крім того, щодо доводів відповідача про те, що підрозділ 2 розділу ІІІ Порядку № 5 доповнено пунктом 7 згідно з наказом Міністерства фінансів України від 01.10.2024 № 482 "Про затвердження Змін до Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", тобто після сплати 8786120 грн із призначенням платежу "Стягнення по кримінальному провадженню № 72023170000000012", у зв'язку з чим не потрібно застосовувати ці положення Порядку № 5, суд зазначає таке.

Так, Зміни до Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2021 за № 321/35943, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 01.10.2024 № 482 відповідно до Закону України від 16.01.2020 № 465-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві", Закону України від 16.01.2020 № 466-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві", Закону України від 12.01.2023 № 2888-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо платіжних послуг", Закону України "Про електронні комунікації", підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 37.

Тобто законодавець привів у відповідність положення підзаконного нормативно-правового акта згідно із приписами законів України.

Після внесення змін, а саме: доповнення підрозділу 2 розділу ІІІ Порядку № 5 пунктом 7, податковий орган повинен був виконати свій обов'язок, як суб'єкт владних повноважень, щодо приведення у відповідність ІКП ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" з урахуванням внесених змін до Порядку № 5. Проте відповідач наведеного не здійснив, навпаки, протиправно відмовив позивачу на його звернення, оформлене листом від 21.05.2025, а також після винесення акта ГУ ДПС у Полтавській області "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" від 29.05.2025 №7367/16-31-07-02-01/40014899 не привів у відповідність ІКП позивача.

З огляду на те, що відображення контролюючим органом в інтегрованій картці платника податків відомостей щодо своєчасного нарахування та сплати податкових зобов'язань створює певні наслідки для платника податків та наявність у останнього матеріально-правового інтересу, щоб дані інтегрованих карток правильно відображали фактичний стан розрахунків з бюджетом, відповідно належним способом захисту порушеного права позивача є вимога про зобов'язання відповідача здійснити дії по відображенню/коригуванню у особовій картці позивача дійсного стану зобов'язань перед бюджетом.

З урахуванням вищезазначеного, суд вважає за доцільне задовольнити позовні вимоги ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" повністю шляхом визнання протиправними дій Головного управління ДПС у Полтавській області щодо відмови у відображенні в інтегрованій картці платника ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" відомостей про суму сплаченого податку на додану вартість в розмірі 8786120,00 грн та зобов'язання Головне управління ДПС у Полтавській області внести зміни (коригування) до інтегрованої картки платника ПП "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" з податку на додану вартість шляхом включення відомостей про суму сплаченого на підставі платіжної інструкції №286 від 16.05.2023 податку на додану вартість в розмірі 8786120,00 грн.

Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір загалом у розмірі 3028,00 грн, що зарахований до спеціального фонду Державного бюджету України.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Зважаючи на ухвалення судом рішення про задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028,00 грн належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 132, 139, 243-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Приватного підприємства "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" (вул. В'ячеслава Чорновола, 18, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 40014899) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, код ЄДРПОУ ВП 44057192) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Полтавській області щодо відмови у відображенні в інтегрованій картці платника Приватного підприємства "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" відомостей про суму сплаченого податку на додану вартість в розмірі 8786120,00 грн.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Полтавській області внести зміни (коригування) до інтегрованої картки платника Приватного підприємства "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" (код ЄДРПОУ 40014899) з податку на додану вартість шляхом включення відомостей про суму сплаченого на підставі платіжної інструкції №286 від 16.05.2023 податку на додану вартість в розмірі 8786120,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Приватного підприємства "КОНЦЕПТ-ТЕКСТИЛЬ" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень нуль копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.С. Канигіна