Рішення від 03.10.2025 по справі 360/1659/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

03 жовтня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1659/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

20.08.2025 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 (далі- позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо незарахування до страхового стажу періоду роботи 10.04.1991 по 23.10.1996 на Лисичанській фабриці технічних тканин;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до страхового стажу періоду роботи 10.04.1991 по 23.10.1996 на Лисичанській фабриці технічних тканин, та здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 16.10.2024.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області. З 16.10.2024 призначено пенсію за віком на загальних умовах за нормами статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» надалі - Закон № 1058-IV), при страховому стажі 37 років 10 місяців 29 днів.

28.04.2025 позивач звернувся на електронну адресу до відповідача із заявою про обчислення страхового стажу, а саме зарахування до страхового стажу періоду роботи 10.04.1991 по 23.10.1996 на Лисичанській фабриці технічних тканин.

Відповідач розглянув вказану заяву та повідомило листом від 27.05.2025 № 3573- 3044/K-02/8-1200/25 про відмову в зарахуванні страхового стажу періоду роботи 10.04.1991 по 23.10.1996 на Лисичанській фабриці технічних тканин, оскільки не надано документ, що підтверджує роботу на цьому підприємстві. Застосувати для обчислення страхового стажу долучену до звернення скановану копію (з копії) трудової книжки відсутні законні підстави.

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо незарахування до страхового стажу періоду роботи 10.04.1991 по 23.10.1996 на Лисичанській фабриці технічних тканин, та не здійснення перерахунку пенсії позивача, а тому його права підлягають захисту в судовому порядку, внаслідок чого ним подається цей позов до суду.

Ухвалою суду від 25.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

03.09.2025 відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.

Згідно з частиною першою статті 26 Закону № 1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу: з 01.01.2024 по 31.12.2024 не менше 31 року.

Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637) визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 2 Порядку № 637 передбачено підтвердження стажу роботи на підставі показань свідків, яке здійснюється органами Пенсійного фонду України у разі коли документи про стаж роботи не збереглися.

Відповідно до пункту 17 Порядку № 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями: стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.

Відповідно до пункту 18 Порядку № 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, стаж роботи установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Згідно з частиною четвертою статті 26 Закону № 1058 у разі відсутності необхідного страхового стажу на дату досягнення пенсійного віку (60 років) пенсію за віком може бути призначено після набуття особою необхідного страхового стажу на дату досягнення відповідного віку (60 років).

Наявність необхідного страхового стажу, передбаченого частиною першою статті 26 Закону № 1058, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку (60 років) і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.

Згідно з пунктом 2.10 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 № 162 (далі - Інструкція № 162), відомості про працівника записуються на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Прізвище, ім'я та по батькові (повністю, без скорочення або заміни імені та по батькові ініціалами) і дата народження вказуються на підставі паспорту або свідоцтва про народження.

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, до заяви про призначення, перерахунок пенсії подаються скановані копії з оригіналів документів.

Перелік документів, необхідних для призначення пенсії, визначений п. 2.1 Порядку № 22-1 Підпунктом 2 пункту 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

З 01.04.2021 органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення та перерахунок пенсій, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за № 339/3596.

Відповідно до абз. 13 пункту 4.2 Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу .

Згідно з п. 4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Рішення про призначення пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку пенсії із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Відповідно до п. 4.10 Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Вищевказане свідчить про те, що розгляд документів та безпосередньо прийняття рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії розглядає пенсійний орган за принципом екстериторіальності. Тобто, не за місцем проживання/реєстрації пенсіонера.

За даними електронної пенсійної справи ОСОБА_1 10.01.2020 звертався до органів Пенсійного фонду України в м. Попасна Луганської області із заявою про призначення пенсії як учаснику бойових дій. До заяви від 10.01.2020 ОСОБА_1 не було додано трудову книжку, що підтверджується розпискою-повідомленням, а саме: в переліку документів, доданих до заяви зазначено: - трудова книжка відсутня.

Відповідно до вищевказаної розписки повідомлення, в переліку документів, яких недостатньо для призначення пенсії зазначено: - довідка про стаж 1991-1996 р.р., строк подання 09.04.2020 .

За заявою від 10.01.2020 позивачу відмовлено в призначенні пенсії.

Надати Суду рішення про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за заявою від 10.01.2020 не має можливості, оскільки в електронній пенсійній справі зазначене рішення відсутнє. Паперова пенсійна справа позивача знаходиться на тимчасово окупованій російською федерацією території. Таким чином, твердження в позовній заяві ОСОБА_1 про призначення пенсії за даними трудової книжки серії НОМЕР_1 від 04.11.1983 не відповідає дійсності.

Отже, в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 відсутні документи, що підтверджують період роботи позивача з 10.04.1991 по 23.10.1996 на Лисичанській фабриці технічних тканин.

03.01.2025 ОСОБА_1 звернувся до органів Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою на призначення пенсії за віком за нормами статті 26 Закону № 1058. Особисту заяву ОСОБА_1 від 03.01.2025 про призначення пенсії, подану до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, опрацьовано в межах електронної централізованої черги відповідно до норм пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (зі змінами).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_1 з 16.10.2024 призначено пенсію за віком на загальних умовах за нормами статті 26 Закону № 1058 при страховому стажі: 37 років 10 місяців 29 днів. Для обчислення страхового стажу до заяви від 03.01.2025 позивач долучив:- дублікат трудової книжки серії НОМЕР_2 від 11.10.2019;- диплом серії НОМЕР_3 від 20.07.1983;- військовий квиток серії НОМЕР_4 від 09.11.1983.

В електронній пенсійній справі наявні довідки про періоди роботи позивача: на Лисичанському заводі ГТВ ім. 50 річчя СРСР: - з 16.01.1986 по 12.03.1991( довідки від 09.10.2019 № 3598/01-26, № 3600/01-26, видані Трудовим архівом Лисичанської міської ради); у військовій частині НОМЕР_5 : - з 30.10.1996 по 31.12.2005(довідка від 02.10.2019 № 179/1/14964, видана Галузевим державним архівом МО України); у Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення ГУ ДСНС України в Луганській області: - з 30.10.1996 по теперішній час(довідка від 21.10.2019 № 304, видана Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС України в Луганській області).

Страховий стаж ОСОБА_2 обчислено за долученими до заяви від 03.01.2025 та наявними в електронній пенсійній справі документами в повному обсязі та складає 37 років 10 місяців 29 днів (з 01.01.2004 по 31.12.2024 обчислено за даними Реєстру застрахованих осіб з урахуванням відомостей про сплату страхових внесків).

Щодо вимоги зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 10.04.1991 по 23.10.1996 на Лисичанській фабриці технічних тканин, та здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 16.10.2024.

В електронній пенсійній справі ОСОБА_1 відсутні період роботи позивача на зазначеному підприємстві. документи, що підтверджують 28.04.2025 за вхідним № 3044/К-1200-25 відповідачем зареєстровано звернення стосовно обчислення страхового стажу ОСОБА_1 , що надійшло на адресу електронної пошти Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з електронної адреси: ІНФОРМАЦІЯ_1 , логін відправника: МТЗ АРЗ, зазначена тема: Заява ОСОБА_3 .

Зазначене звернення розглянуто відповідачем за нормами Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян» та листом від 27.05.2025 № 3573 3044/К-02/8-1200/25 надано відповідь.

До звернення від 28.04.2025 № 3044/К-1200-25 ОСОБА_1 , крім іншого, було долучено скановану копію(з копії) трудової книжки серії НОМЕР_1 від 04.11.1983.

До страхового стажу позивача при призначенні пенсії не зараховано період роботи з 10.04.1991 по 23.10.1996 на Лисичанській фабриці технічних тканин, оскільки позивачем не надано документ, що підтверджує роботу на цьому підприємстві. Застосувати для обчислення страхового стажу долучену до звернення скановану копію (з копії) трудової книжки відсутні законні підстави.

Лист відповідача від 27.05.2025 вихід. № 3573-3044/К-02/8-1200/25 має суто роз'яснювальний характер та не тягне для позивача правових наслідків, оскільки не є актом індивідуальної дії - рішенням суб'єкта владних повноважень.

Отже, на підставі вищевикладеного, для зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 10.04.1991 по 23.10.1996 на Лисичанській фабриці технічних тканин, та здійснення перерахунку його пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 16.10.2024 відсутні правові підстави.

На підставі викладеного відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , має статус внутрішньо переміщеної особи та фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується відомостями з паспорта громадянина України серії НОМЕР_7 , картки фізичної особи - платника податків, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 27.04.2022 № 1201-5001380093.

03.01.2025 позивач звернувся до ГУПФУ в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком, на підставі якої йому призначено пенсію за віком з 16.10.2024.

Згідно із формою РС-право «Стаж для розрахунку права: ОСОБА_1 » страховий стаж позивача становить 37 років 10 місяців 29 днів, а саме:

01.09.1980 - 20.07.1983 - навчання у вищих/середн.НЗ - 2 роки 10 місяців 20 днів;

13.11.1983 - 22.10.1985 - військова служба строкова - 1 рік 11 місяців 10 днів;

16.01.1986 - 12.03.1991 - 5 років 1 місяць 27 днів;

30.10.1996 - 31.12.2003 - 7 років 2 місяці 2 дні;

01.01.2004 - 31.12.2005 - код ЄДРПОУ 14372900 - 2 роки 0 місяців 0 днів;

01.01.2006 - 30.06.2014 - код ЄДРПОУ 08588599 - 8 років 6 місяців 0 днів;

01.10.2014 - 30.04.2022 - код ЄДРПОУ 08588599 - 7 років 7 місяців 0 днів;

01.05.2022 - 31.08.2022 - код ЄДРПОУ 02940138 - 0 років 4 місяці 0 днів;

01.09.2022 - 30.09.2022 - код ЄДРПОУ 08588599 - 2 роки 1 місяць 0 днів;

01.10.2024 - 31.12.2024 - 0 років 3 місяці 0 днів.

28.04.2025 позивач звернувся до відповідача з заявою у довільній формі, в якій просив зарахувати до страхового стажу період роботи на Лисичанській фабриці технічних тканин (згодом - АТ фірма «Текстильеластотехніка») з квітня 1991 року по жовтень 1996 року згідно з записами у копії трудової книжки та у зв'язку з цим провести перерахунок нарахованої пенсії.

Додатками до заяви зазначено: копія трудової книжки за період з вересня 1980 року по січень 2006 року, лист - відповідь від 19.07.2025 № 06-26/12 Державного архіву Луганської області, скан-копія розписки - повідомлення про отримання заяви та документів від 10.01.2020 № 85.

Листом від 27.05.2025 № 3573-3044/К-02/8-1200/25 ГУПФУ в Луганській області надано відповідь на звернення позивача, розглянуте на підставі Закону України «Про звернення громадян», зазначивши, з посиланням на норми Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, такого:

«..Відповідно до пункту 2.23 Порядку № 22-1 документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. Особисту заяву від 03.01.2025 про призначення пенсії, подану до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, опрацьовано в межах електронної централізованої черги відповідно до норм пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (зі змінами), рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 16.10.2024 призначено пенсію за віком на загальних умовах за нормами статті 26 Закону 1058 при страховому стажі 37 років 10 місяців 29 днів. До страхового стажу при призначенні пенсії не зараховано період роботи з 10.04.1991 по 23.10.1996 на Лисичанській фабриці технічних тканин, оскільки Вами не надано документ, що підтверджує роботу на цьому підприємстві. Застосувати для обчислення страхового стажу долучену до звернення скановану копію (з копії) трудової книжки відсутні законні підстави.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 637 у разі коли документи про стаж роботи не збереглися, підтвердження стажу роботи здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі показань свідків. Пунктом 18 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності документів у разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються (розміщувалися) на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, стаж роботи установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Згідно з матеріалами електронної пенсійної справи в розписці-повідомленні від 10.01.2020 зазначено перелік документів, доданих до заяви про призначення пенсії, а саме:- заява від 10.01.2020 про призначення пенсії без трудової книжки;- довідка про заробітну плату № 3599/01-26;- довідки про стаж № 3598/02-26, № 3600/01-26, № 676/10-15, № 304 та № 179/1/14964;- диплом серії НОМЕР_3 ;- військовий квиток серії НОМЕР_8 ; - довідка про безпосередню участь особи в АТО № 06-5178//232 та витяг з протоколу № 32;- посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_9 .

В переліку документів, яких недостатньо для призначення пенсії зазначено:- довідка про стаж за період з 1991 по 1996 роки…».

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України в м. Києві від 22.12.2014 №28-2, Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV (далі - Закон № 1058), який набув чинності з 1 січня 2004 року.

У відповідності до частини першої статті 26 Закону № 1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 20 років. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Надаючи оцінку доводам відповідача про неможливість врахування періоду роботи позивача з 10.04.1991 по 23.10.1996 на Лисичанській фабриці технічних тканин до страхового стажу за копією трудової книжки, суд зазначає таке.

Копія трудової книжки НОМЕР_10 містить такі записи щодо спірного періоду роботи ОСОБА_1 :

Лисичанська фабрика технічних тканин:

8. 10.04.1991 - прийнятий у ткацький цех транспортувальником на орендних умовах праці, рішення орендного колективу № 78 від 10.4.91;

9. 02.09.1991 - переведений у виробництво транспортувальником, пер.64 від 2.09.91;

10. 01.05.1994 - Лисичанська фабрика технічних тканин реорганізована в АТ фірма «Текстильеластотехніка», наказ 1 від 29.4.94;

11.23.10.1996 - звільнений за ст. 38 КЗпП України (за власним бажання), ріщ. 240 від 23.10.96.

Державний архів Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації листом від 19.02.2025 № 06-26/12 повідомив ОСОБА_1 , що документи з кадрових питань (особового складу) Лисичанського заводу ГТВ імені 50 років СРСР, Лисичанської фабрики технічних тканин (з 01.05.1994 АО «Текстильеластотехніка») до Держархіву на підконтрольній українській владі території не надходили. У зв'язку з тим, що на сьогодні майже вся територія Луганської області тимчасово окупована, перевірити та надати більш детальну інформацію щодо запиту немає можливості.

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з абзацом дев'ятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Абзацом першим частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV регламентовано, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV:

призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом;

звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи;

порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (абзац перший частини другої, абзац перший частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV).

Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637 (тут і надалі посилання на норми Поряду № 637 наводяться в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії)), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.

У разі коли документи про стаж роботи не збереглися, підтвердження стажу роботи здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі показань свідків (пункт 2 Порядку № 637).

Згідно з абзацом першим пункту 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Тобто, надання уточнюючих довідок та інших документів підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пенсійне забезпечення.

Подібна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 у справі № 234/13910/17, від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17, від 25.04.2019 у справі № 159/4178/16-а.

При цьому, страховий стаж, набутий до 01 січня 2004 року, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком № 637, а страховий стаж, набутий після 01 січня 2004 року, підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пункт 2.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1) визначає, що при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. З аналізу вищенаведених положень Порядку № 637 та Порядку № 22-1 слідує, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є саме оригінал трудової книжки, а за відсутності оригіналу трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

При цьому суд звертає увагу, що чинним законодавством не передбачена можливість підтвердження страхового стажу, пільгового стажу чи загального (трудового) стажу на підставі копії трудової книжки, навіть за умови її нотаріального засвідчення чи засвідчення її копії іншим органом.

Така позиція в повній мірі узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 26.01.2023 у справі № 620/3172/19.

Суд зазначає, що Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за № 110 (далі - Інструкція № 58), визначено порядок отримання працівником дублікату трудової книжки у разі її втрати.

Так, відповідно до підпункту 5.1 розділу 5 Інструкції № 58 особа, яка загубила трудову книжку (вкладиш до неї), зобов'язана негайно заявити про це власнику або уповноваженому ним органу за місцем останньої роботи. Не пізніше 15 днів після заяви, а у разі ускладнення в інші строки власник або уповноважений ним орган видає працівнику іншу трудову книжку або вкладиш до неї (нових зразків) з написом "Дублікат" в правому верхньому кутку першої сторінки.

Дублікат трудової книжки також може бути виданий за новим місцем роботи у зв'язку з відсутністю доступу до трудової книжки працівника внаслідок надзвичайної ситуації, передбаченої Кодексом цивільного захисту України, або проведення антитерористичної операції на території, де працював працівник (підпункт 5.6 розділу 5 Інструкції № 58).

Тобто, фізична особа у зв'язку з втратою оригіналу трудової книжки має звернутися до роботодавця за останнім місцем роботи з заявою про видачу її дублікату, та відновлення записів про періоди роботи, а вже з отриманим дублікатом звернутися до органу Пенсійного фонду України за призначенням пенсії.

Судом установлено, що в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 наявний дублікат трудової книжки НОМЕР_2 , заповнений 11.10.2019, в якому наявні такі записи:

Лисичанський завод ГТВ імені 50 років СРСР:

16.01.1986 - 12.03.1991 працював на посадах учень вальцювальника гумових сумішей цеху № 4 формової техніки, валюцювальник гумових сумішей цеху № 4 формової техніки, машиніст предформувателя цеху № 4 формової техніки, довідка № 3600/01-26 від 09.10.2018;

30.10.1996 - 31.12.2005 - працював у військовій частині НОМЕР_5 АДРЕСА_1 на посаді електрослюсар по ремонту електромашин, архівна довідка № 179/1/14964.

Тобто, дублікат трудової книжки, який наявний в матеріалах справи і який розцінюється як оригінал документу про стаж, не містить записів про період роботи позивача з 10.04.1991 по 23.10.1996 на Лисичанській фабриці технічних тканин.

Відповідно до пункту 17-1 Порядку № 637 у разі коли в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях або їх правонаступниках, розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, стаж роботи, який дає право на пенсію, зараховується у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики.

Так, пунктом 3 Порядку № 18-1 визначено, що підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії.

Матеріали справи не містять доказів вжиття позивачем заходів щодо підтвердження періодів роботи на підприємствах, розташованих на тимчасово окупованій території, звернення до комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії з відповідною заявою.

Пунктом 17 Порядку № 637 визначено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.

Відповідно до пункту 18 Порядку № 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, стаж роботи установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

У такому ж порядку підтверджується стаж роботи за відсутності документів у разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються (розміщувалися) на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, в районі проведення антитерористичної операції або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, а також на територіях територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також у разі, коли майно (документи) підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (незалежно від місця їх реєстрації на території України) розташоване на території України та/або пошкоджене чи знищене внаслідок воєнних (бойових) дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України, за умови документального підтвердження пошкодження чи знищення майна (документів).

Відтак, підтвердження періодів роботи позивача за відсутності оригіналу трудової книжки має здійснюватися органом Пенсійного фонду України у відповідності до вимог Порядку № 637, Порядку № 18-1.

З огляду на те, що інших документів, визначених Порядком № 637, на підтвердження страхового стажу за період роботи з 10.04.1991 по 23.10.1996 на Лисичанській фабриці технічних тканин позивачем не надано, як і не надано доказів вжиття заходів з метою підтвердження періоду роботи позивача за відсутності оригіналу трудової книжки органом Пенсійного фонду України у відповідності до вимог Порядку № 637, Порядку № 18-1, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Доводи представника позивача про те, що пенсію позивачу призначено на підставі копії трудової книжки НОМЕР_10 , то при врахуванні періоду роботи з 10.04.1991 по 23.10.1996 на Лисичанській фабриці технічних тканин, дану копію трудової книжки слід брати до уваги в якості первинного джерела інформації, є помилковими, оскільки спростовуються матеріалами пенсійної справи, в яких наявні дві заяви позивача про призначення пенсії з розписками - повідомленнями.

Так, у розписці - повідомленні до заяви від 10.01.2020 зазначено, що трудова книжка - відсутня, перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії: довідка про стаж 91-96 рр., строк подання - 09.04.2020.

До заяви від 03.01.2025, на підставі якої призначено позивачеві пенсію за віком з 16.10.2024, також не додавалася копія трудової книжки НОМЕР_10 , що підтверджується розпискою - повідомленням.

Натомість, як зазначено вище, в матеріалах пенсійної справи наявний дублікат трудової книжки, який не містить записів про період роботи позивача з 10.04.1991 по 23.10.1996 на Лисичанській фабриці технічних тканин, і уточнюючі довідки щодо інших періодів роботи.

Тобто, пенсія за віком позивачеві призначена не на підставі копії трудової книжки НОМЕР_10 , а на підставі інших документів про стаж.

Щодо посилань представника позивача на норми частини першої статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", постанову Верховного Суду від 26.03.2020 у справі №235/7506/16-а, та відповідні доводи, що за умови підтвердження трудового стажу, як громадянина України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав, суд зазначає, що відсутність оригіналу трудової книжки або підтверджуючих страховий стаж довідок не є формальністю, а є вимогою чинного законодавства.

При цьому визначено певний алгоритм дій для підтвердження страхового стажу у разі втрати оригіналу трудової книжки і неможливості підтвердити страховий стаж, про що зазначено вище у мотивувальній частині судового рішення, доказів дотримання якого представником позивача не надано.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, вул.Шевченка, 9, м. Сіверськодонецьк, Луганськаобласть,93404) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Г. Секірська