Рішення від 03.10.2025 по справі 360/1563/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

03 жовтня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1563/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув в письмовому провадженні справу за позовом адвоката Олійник Владислави Володимирівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

04 серпня 2025 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви адвоката Олійник Владислави Володимирівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яким просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 17 липня 2025 №045550030294 про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити дострокову пенсію за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із зарахуванням до страхового стажу період роботи з 01 липня 2000 року по 31 травня 2025 року згідно з довідками Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26 травня 2025 року №20-72, №20-73, №20-74, №20-75, №20-76, №20-78, №20-79, №20-80.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою від 09 липня 2025 року про призначення пенсії за віком.

До заяви про призначення пенсії позивач надав усі документи, необхідні для призначення справи.

Рішенням ГУ ПФУ в Одеській області від 17 липня 2025 року №045550030294 позивачу відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В обґрунтування прийнятого рішення відповідач зазначив, що пенсійний вік відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону' України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 55 років. Вік заявника - 55 років. Необхідний страховий стаж відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 25 років. Страховий стаж особи становить 15 років 5 місяців 7 днів. За доданими документами до страхового стажу не зараховано: періоди проходження військової служби в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській області: - з 01.07.2000 по 31.12.2013, згідно довідок від 26.05.2025 №20-73, №20-74, №20-75, №20-76, наданих Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській області, оскільки довідка видана на підставі даних особових рахунків за аналогічною посадою ЦУ СБУ, документи про нараховане грошове забезпечення заявника залишилися на тимчасове окупованій території у м. Луганську, що не передбачено чинним законодавством; з 01.01.2017 по 31.05.2025, згідно довідок від 26.05.2025 №20-78. №20-79, №20-80, наданих Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській області, оскільки в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості про нараховані суми заробітку та сплату страхових внесків за зазначений період.

Сторона позивача вважає протиправними дії відповідача щодо не зарахування до страхового стажу періоду роботи з 01 липня 2000 року по 31 травня 2025 року в Головному управлінні Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях та вважає, що рішення ГУ ПФУ в Одеській області від 17 липня 2025 року №045550030294 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач 09.07.2025 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

За наслідками розгляду заяви та наданих документів Головним управлінням винесено рішення №045550030294 від 17.07.2025 про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058 за відсутності необхідного страхового стажу 25 років та повідомлено про право на пенсію 27.03.2035.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058 право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій - після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років.

Відповідно до п.п. 2 п 2.1 Порядку №22-1, у разі якщо за період з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським відповідно до Закону, страховий стаж та заробітна плата (дохід) обчислюються на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04 лютого 2021 року № 3-1 "Про затвердження форми довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески та Порядку розрахунку сум грошового забезпечення, якщо документи про його нарахування та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя або знищено", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 квітня 2021 року за №463/36085.

За наданими документами та відомостями реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування встановлено, що страховий стаж позивача складає 15 років 5 місяців 7 днів замість 25 років.

За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу не зараховано періоди проходження військової служби в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській області:

- з 01.07.2000 по 31.12.2013 згідно довідок від 26.05.2025 №20-73, №20-74, №20-75, №20-76, наданих Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській області, оскільки довідка видана на підставі даних особових рахунків за аналогічною посадою ЦУ СБУ, документи про нараховане грошове забезпечення заявника залишилися на тимчасове окупованій території у м. Луганську, що не передбачено чинним законодавством;- з 01.01.2017 по 31.05.2025 згідно довідок від 26.05.2025 №20-78, №20-79, №20-80, наданих Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській області, оскільки в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості про нараховані суми заробітку та сплату страхових внесків за зазначений період.

У зв'язку з цим, право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону № 1058 відсутнє у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років.

Що стосується вимоги зобов'язання здійснити певні дії зобов'язуючого характеру, то відповідно до ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та здійснює її виплату. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення та перерахунку пенсії.

Відповідач просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог до нього в повному обсязі.

Ухвалою суду від 08 серпня 2025 року позов адвоката Олійник Владислави Володимирівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити певні дії - залишено без руху.

Ухвалою суду від 21 серпня 2025 року після усунення недоліків прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 24 вересня 2025 року витребувано у Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській області довідку про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески за період з 01 липня 2000 року по 31 травня 2025 року за ОСОБА_1 . Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку ОК-5 відносно ОСОБА_1 за спірний період.

Дослідив матеріали справи, розглянув справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінив докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) 09.07.2025 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

За принципом екстериторіальності заява позивача про призначення пенсії була розглянута головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

За наслідками розгляду заяви та наданих документів Головним управлінням винесено рішення №045550030294 від 17.07.2025 про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058 за відсутності необхідного страхового стажу 25 років та повідомлено про право на пенсію 27.03.2035.

В обґрунтування відмови зазначено, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058 право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій - після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років.

Відповідно до п.п. 2 п. 2.1 Порядку № 22-1, у разі якщо за період з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським відповідно до Закону, страховий стаж та заробітна плата (дохід) обчислюються на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04 лютого 2021 року №3-1 "Про затвердження форми довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески та Порядку розрахунку сум грошового забезпечення, якщо документи про його нарахування та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя або знищено", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 квітня 2021 року за № 463/36085.

За наданими документами та відомостями реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування встановлено, що страховий стаж позивача складає 15 років 5 місяців 7 днів замість 25 років.

За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу не зараховано періоди проходження військової служби в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській області:

- з 01.07.2000 по 31.12.2013 згідно довідок від 26.05.2025 № 20-73, № 20-74, № 20-75, № 20-76, наданих Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській області, оскільки довідка видана на підставі даних особових рахунків за аналогічною посадою ЦУ СБУ, документи про нараховане грошове забезпечення заявника залишилися на тимчасове окупованій території у м. Луганську, що не передбачено чинним законодавством;

- з 01.01.2017 по 31.05.2025 згідно довідок від 26.05.2025 № 20-78, № 20-79, № 20-80, наданих Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській області, оскільки в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості про нараховані суми заробітку та сплату страхових внесків за зазначений період.

У зв'язку з цим, право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону № 1058 відсутнє у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років.

Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого Службою безпеки України від 31.08.2015.

Суд розглянув наявні в матеріалах справи копії наступних довідок, які були надані позивачем разом з її заявою про призначення пенсії:

- відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26 травня 2025 року № 20-72 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в Управлінні СБ України в Луганській області з 01 січня 1998 року по 31 грудня 2000 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ), які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 14668,35 грн., СВ - грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за аналогічною посадою ЦУ СБУ та регіональних органів СБУ (документи про нараховане грошове забезпечення ОСОБА_1 за період 1998-2000 рік залишились на окупованій територій у м. Луганськ);

- відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26 травня 2025 року № 20-73 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в управлінні СБ України в Луганській області з 01 січня 2001 року по 31 січня 2003 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ), які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 32146,96 грн.. СВ - грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за аналогічною посадою ЦУ СБУ та регіональних органів СБУ (документи про нараховане грошове забезпечення ОСОБА_1 за період 2001-2003 рік залишились на окупованій територій у м. Луганськ);

- відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26 травня 2025 року № 20-74 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в управлінні СБ України в Луганській області з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2006 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ), які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 54216,64 грн., СВ - 17635,52 грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за аналогічною посадою ЦУ СБУ та регіональних органів СБУ (документи про нараховане грошове забезпечення ОСОБА_1 за період 2004-2006 рік залишились на окупованій територій у м. Луганськ);

- відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26 травня 2025 року № 20-75 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в управлінні СБ України в Луганській області з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2009 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ). які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 102010,39 грн., СВ - 33867,45 грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за аналогічною посадою ЦУ СБУ та регіональних органів СБУ (документи про нараховане грошове забезпечення ОСОБА_1 за період 2007-2009 рік залишились на окупованій територій у м. Луганськ);

- відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26 травня 2025 року № 20-76 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в управлінні СБ України в Луганській області з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2013 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ). які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 242615,29 грн., СВ 83446.77 грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за аналогічною посадою ЦУ СБУ та регіональних органів СБУ (документи про нараховане грошове забезпечення ОСОБА_1 за період 2010-2013 рік залишились на окупованій територій у м. Луганськ);

- відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26 травня 2025 року № 20-77 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в управлінні СБ України в Луганській області з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2016 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ), які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 526076,73 грн., СВ - 151392.77 грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за 2014-2016 роки.

- відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26 травня 2025 року № 20-78 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в управлінні СБ України в Луганській області з 01 січня 2017 року по 28 грудня 2017 року та в 3 управлінні ГУ СБУ в Донецькій та Луганських областях з 29 грудня 2017 року по 31 грудня 2019 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ). які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 971039,01 грн., СВ - 213628.58 грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за 2017-2019 роки;

- відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26 травня 2025 року № 20-79 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в 3 управлінні ГУ СБУ в Донецькій та Луганських областях з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2022 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ), які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 1878767,74 грн., СВ - 413328,90 грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за 2020-2022 роки;

- відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26 травня 2025 року № 20-80 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в 3 управлінні ГУ СБУ в Донецькій та Луганських областях з 01 січня 2023 року по 31 травня 2025 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ), які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 2323896,04 грн., СВ - 511257,13 грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за 2023-2025 роки.

Згідно із довідкою Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26.05.2025 № 180, ОСОБА_1 дійсно проходив військову службу: з 23 квітня 1990 року по 04 червня 1992 року - строкова військова служба в Збройних силах колишнього СРСР. З 28 жовтня 1992 року (наказ начальника УСБУ в Луганській області від 28.10.1992 № 120-нс) по теперішній час ОСОБА_1 є військовослужбовцем СБ України та проходить військову службу на офіцерських посадах в 3 управлінні (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях. Календарна вислуга років станом на 28.03.2025 складає: 34 роки 06 місяців 11 днів, пільгове обчислення вислуги років служби для призначення пенсії - один місяць служби за три місяці (участь особи в АТО/ООС) - 11 років 08 місяців 08 днів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначаються положеннями Закону № 1058-IV.

Судом було встановлено, що позивачу відмовлено у призначенні пенсії у відповідності до приписів п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-ІV, приписами якого передбачено - військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової

Особи, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення норм, що регулюють питання визначення категорій осіб, які визнаються ветеранами війни та членами сімей загиблих Захисників і Захисниць України, та надання їм соціальних гарантій» з числа осіб, зазначених у статтях 10 і 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», продовжують користуватися правом на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до цього пункту, передбаченим для членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, без заміни відповідного посвідчення.

Згідно п.1 ст. 44 Закону № 1058-IV, звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Судом встановлено, що позивач 09.07.2025 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням наданих позивачем додаткових документів, в даному випадку довідок наданих їй Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, яка стала наслідком розгляду заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області визначеним за принципом екстериторіальності та яким було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії та зарахуванні визначених періодів.

Відповідач, відмовляючи в цьому, зазначив у своєму рішенні від 17.07.2025: - «Відповідно до п.п. 2 п 2.1 Порядку №22-1, у разі якщо за період з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським відповідно до Закону, страховий стаж та заробітна плата (дохід) обчислюються на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04 лютого 2021 року №3-1 "Про затвердження форми довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески та Порядку розрахунку сум грошового забезпечення, якщо документи про його нарахування та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя або знищено", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 квітня 2021 року за №463/36085. За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу не зараховано періоди проходження військової служби в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській області:

- з 01.07.2000 по 31.12.2013 згідно довідок від 26.05.2025 №20-73, №20-74, №20-75, №20-76, наданих Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській області, оскільки довідка видана на підставі даних особових рахунків за аналогічною посадою ЦУ СБУ, документи про нараховане грошове забезпечення заявника залишилися на тимчасове окупованій території у м. Луганську, що не передбачено чинним законодавством;

- з 01.01.2017 по 31.05.2025 згідно довідок від 26.05.2025 №20-78, №20-79, №20-80, наданих Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській області, оскільки в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості про нараховані суми заробітку та сплату страхових внесків за зазначений період.

На підставі вищевикладеного прийнято рішення відмовити позивачу у призначенні пенсії, оскільки право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону № 1058 відсутнє у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років.

Відповідно до статті 1 Закону України №1058-IV страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, кошти, сплачені за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону №1058-IV, загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у тому числі які є резидентами Дія Сіті, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об'єднаннях, у фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за гіг-контрактами, іншими договорами цивільно-правового характеру.

Підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 4-1, 10, 14 статті 11 цього Закону (п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону №1058-IV).

Приписами частини 1 статті 15 Закону №1058-IV передбачено, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Згідно із частиною 2 статті 20 Закону №1058-IV, обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Як передбачено частинами 4 - 6, 9, 10 статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення.

Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники - фізичні особи, які не мають банківських рахунків, сплачують страхові внески шляхом готівкових розрахунків через банківські установи. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

За змістом ч. 2 ст. 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.

Частиною 1 статті 40 Закону № 1058-IV передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до статті 106 Закону № 1058-IV, виконавчі органи Пенсійного фонду накладають на посадових осіб, які вчинили правопорушення, адміністративні стягнення у разі, зокрема, несплати або несвоєчасної сплати страхових внесків, у тому числі авансових платежів.

Отже, до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

З метою забезпечення обліку застрахованих осіб в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування в Україні діє система персоніфікованого обліку та Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Так, Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр), в розумінні п. 1 ч. 1 ст. 1 Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (надалі також - Закон №2464-VI) - організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону №2464-VI, реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону.

Реєстр застрахованих осіб складається з електронних облікових карток застрахованих осіб, до яких включаються відомості про застрахованих осіб, інформація про набуття прав на одержання страхових виплат за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та інформація про виплати за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування і соціальними та іншими виплатами, передбаченими законодавством, та електронного реєстру листків непрацездатності, порядок організації ведення та надання інформації з якого встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є податкові органи та фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно абз. 3 ч. 1 ст. 21 Закону №1058-IV персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є складовою частиною Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок ведення якого встановлюється Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Відповідно до абзацу 4 частини п'ятої статті 21 Закону №1058-IV, персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.

Таким чином, обов'язок щодо подання до Пенсійного фонду відомостей про заробітну плату застрахованої особи, на яку сплачено страхові внески, покладається саме на роботодавця.

Вказане кореспондується також з нормами ч. 2 ст. 20 Закону №2464-VI, відповідно до яких персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.

В свою чергу Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані: надавати на безоплатній основі інформацію з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру податковим органам, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, органам праці та соціального захисту, центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, у порядку, визначеному Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах праці, трудових відносин та зайнятості населення, соціального захисту населення, Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики; 2) забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру; 3) здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру; 4) надавати безоплатно на вимогу застрахованих осіб інформацію, що міститься на їх персональних облікових картках у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру (ч. 1 ст. 14-1 Закону №2464-VI).

Згідно ч. 6 ст. 20 Закону №2464-VI, зміни та уточнення вносяться до відомостей реєстру застрахованих осіб у порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1 затверджено Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (надалі також Постанова №10-1).

Відповідно до п. 4 розділу І Постанови №10-1 реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.

Згідно із п. 1 розділу ІІ Постанови №10-1, реєстр застрахованих осіб формується як система накопичення, збереження електронних даних на базі централізованих інформаційних технологій відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронний цифровий підпис», «Про захист персональних даних», «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах».

Нормами п. 2 розділу ІІ Постанови №10-1 визначено, що у Реєстрі застрахованих осіб накопичується, зберігається, автоматично обробляється інформація про фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інформація, необхідна для обчислення і призначення страхових виплат за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування із: звітності та повідомлень про прийняття працівника на роботу; системи персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; електронних пенсійних справ; системи обліку сплати страхових внесків; фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; відомостей, що подаються застрахованими особами у випадках, передбачених законами та цим Положенням; реєстру страхувальників Державного реєстру; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; звернень громадян до органів Пенсійного фонду України.

Постановою Пенсійного фонду №8-1 від 27.03.2018 були внесені зміни до Постанови №10-1, зокрема, в частині, що стосується даних облікової картки Реєстру застрахованих осіб, змін та уточнень до них.

Так, відповідно до п. 2 розділу ІV Постанови №10-1, до облікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а саме:

- персоніфіковані відомості про застрахованих осіб та інформація про нарахування страхових внесків, про трудовий та страховий стаж, особливі умови праці, які дають право на пільги в пенсійному забезпеченні та із загальнообов'язкового державного соціального страхування, період, який відповідно до законодавства зараховується до страхового стажу без сплати страхових внесків, кількість календарних днів перебування у трудових та цивільно-правових відносинах, проходження служби за відповідний місяць, що подаються страхувальниками у складі звітності;

- відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомога та компенсація, на які нараховано і з яких сплачено страхові внески), що подаються роботодавцями, - підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.

Згідно із п. 3 розділу ІV Постанови №10-1, відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, нормами Постанови №10-1 передбачений порядок внесення інформації щодо застрахованих осіб до Реєстру застрахованих осіб, а також документи/відомості, на підставі яких формується відповідна інформація.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №770 затверджено Порядок подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року, необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу, поліцейським (надалі також Порядок №770).

Так, відповідно до п. 3 Порядку №770, відомості про періоди служби, суми грошового забезпечення та сплату страхових внесків вносяться Пенсійним фондом України до реєстру застрахованих осіб на підставі інформації з податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за формами №8 ДР і №1 ДФ, які ДФС передає Пенсійному фонду України в електронному вигляді на центральному рівні в порядку, встановленому Пенсійним фондом України та ДФС. При цьому Пенсійний фонд України обчислює щомісячні суми грошового забезпечення виходячи із середнього розміру сум доходу квартальної звітності за формами №8 ДР і №1 ДФ за період, за який подано інформацію.

Згідно із п. 4 Порядку №770, у разі відсутності інформації з податкового розрахунку сум доходу відомості про періоди служби, суми грошового забезпечення та сплату страхових внесків вносяться територіальними органами Пенсійного фонду України до реєстру застрахованих осіб на підставі поданого військовими частинами чи органами, які виплачують (виплачували) грошове забезпечення, або подаються органами, які уповноважені рішеннями керівників державних органів, до територіальних органів Пенсійного фонду України у вигляді звіту за формою згідно з додатком.

Страхувальники або уповноважені органи подають звіт до територіальних органів Пенсійного фонду України у такі строки:

- за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2003 року - не пізніше ніж 1 грудня 2019 року;

- за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2007 року - не пізніше ніж 1 травня 2020 року;

- за період з 1 січня 2008 року по 31 грудня 2011 року - не пізніше ніж 1 жовтня 2020 року;

- за період з 1 січня 2012 року по 31 грудня 2015 року - не пізніше ніж 1 жовтня 2021 року;

- за період з 1 січня 2015 року по 31 грудня 2016 року - не пізніше ніж 11 жовтня 2022 року.

Звіт подається у вигляді електронного документа (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису).

У разі неможливості подання звіту у вигляді електронного документа він подається на паперових носіях, завірений підписом керівника страхувальника або уповноваженого органу та скріплений печаткою (за наявності) (подається страхувальником або уповноваженим органом разом із звітом в електронній формі на електронних носіях інформації) (п. 5 Порядку №770).

В свою чергу нормами п.п. 9, 10 Порядку №770, на територіальний орган Пенсійного фонду України покладено повноваження щодо звіряння звіту, поданого відповідно до цього Порядку, з поданими страхувальником або уповноваженим органом раніше відомостями щодо кількості осіб і сум грошового забезпечення. А у разі виявлення недостовірних або помилкових відомостей, поданих та/або накопичених в електронних базах даних реєстру застрахованих осіб, не пізніше ніж через два робочі дні орган Пенсійного фонду України повідомляє страхувальнику або уповноваженому органу про виявлення розбіжностей.

Згідно положень п. 14 Порядку №770 відповідальним за правильність заповнення звітності та достовірність даних є страхувальник або уповноважений орган.

Порядок подання, обліку та оброблення відсутніх у реєстрі застрахованих осіб персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків, необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським, відомості про яких становлять інформацію з обмеженим доступом, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики, Міноборони, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецзв'язку, МВС, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Управлінням державної охорони (п. 15 Порядку №770).

Однак, правлінням Пенсійного фонду України не затверджено порядку подання, обліку та оброблення відсутніх у реєстрі застрахованих осіб персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків, необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським, відомості про яких становлять інформацію з обмеженим доступом.

Отже, провівши правовий аналіз законодавчих норм, що регулюють порядок внесення відомостей про застрахованих осіб до Реєстру страхувальників, суд дійшов висновку, що такий обов'язок та, відповідно, відповідальність за правильність заповнення звітності та достовірність даних є саме страхувальник або уповноважений орган.

При цьому, невиконання підприємством обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України не може позбавити позивача соціальної захищеності та страхового стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту. Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина (страхувальником), сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 27.03.2018 в справі №208/6680/16-а, від 24.05.2018 в справі №490/12392/16-а, від 01.11.2018 в справі №199/1852/15-а, від 27.02.2019 в справі №638/5795/17, від 31.10.2019 у справі №683/1814/16-а, від 23.03.2020 в справі №535/1031/16-а та від 26.03.2020 в справі №299/3616/16-а, від 02.08.2022 в справі № 560/4616/20.

Відповідно до приписів ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 з 28 жовтня 1992 року (наказ начальника УСБУ в Луганській області від 28.10.1992 № 120-нс) по теперішній час є військовослужбовцем СБ України та проходить військову службу на офіцерських посадах в 3 управлінні (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, про що свідчить довідка Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26.05.2025 №180.

Відповідно до п.п. 2 п 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №22-1 (далі - Порядок №22-1), у разі якщо за період з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським відповідно до Закону, страховий стаж та заробітна плата (дохід) обчислюються на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04 лютого 2021 року № 3-1 «Про затвердження форми довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески та Порядку розрахунку сум грошового забезпечення, якщо документи про його нарахування та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя або знищено», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 квітня 2021 року за № 463/36085.

Згідно з п. 1 Порядку розрахунку сум грошового забезпечення, якщо документи про його нарахування та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя або знищено розрахунку сум грошового забезпечення, якщо документи про його нарахування та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя або знищено (далі - Порядок №3-1), цей Порядок встановлює механізм розрахунку сум грошового забезпечення за періоди служби з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2006 року при призначенні пенсії (переведенні на пенсію) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу (членам їх сімей - у разі призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника), за місяці, за які індивідуальні відомості про застраховану особу в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та інформація Державної податкової служби України з податкового розрахунку сум доходу відсутні, а документи про нарахування грошового забезпечення та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (далі - тимчасово окуповані території), знищені у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин.

Відповідно до п. 2 Порядку №3-1, якщо документи про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях, знищені у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин, розрахунок грошового забезпечення для обчислення пенсії здійснюється військовою частиною чи органом, який виплачує (виплачував) грошове забезпечення.

У разі ліквідації (припинення діяльності) військової частини чи органу, який виплачує (виплачував) грошове забезпечення, розрахунок грошового забезпечення здійснюється правонаступниками або органами, які уповноважені рішеннями керівників державних органів.

У зазначених цим пунктом випадках видається довідка про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04 лютого 2021 року № 31.

Довідка про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески видається за зверненням особи, якій призначається пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», або територіального органу Пенсійного фонду України.

Згідно з п. 3 Порядку №3-1, для розрахунку грошового забезпечення використовуються документи особової справи військовослужбовця, особи начальницького і рядового складу (послужний список та інші документи з обліку особового складу), трудові книжки.

Під час розрахунку грошового забезпечення враховуються:

посадовий оклад (залежно від займаних посад за періоди проведення розрахунку), оклад за військовим (спеціальним) званням (відповідно до присвоєних звань за періоди проведення розрахунку) у розмірах, визначених законодавством, відповідній категорії військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу;

надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням залежно від вислуги років на період проведення розрахунку;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, визначених законодавством, встановлених відповідно до займаних посад. Вказані вище виплати, розміри яких відповідно до законодавства встановлюються диференційовано (в залежності від складності завдань, результатів служби тощо), враховуються у середніх розмірах у відповідних місяцях відносно визначених законодавством таких виплат для відповідних посад.

Розрахунок грошового забезпечення здійснюється щомісячно відповідно до законодавства, яке діяло на період проведення розрахунку.

Відповідно до п. 4 Порядку №3-1, відсутність первинних документів про нарахування грошового забезпечення та про сплачені страхові внески, а також час та причини, що призвели до знищення таких документів, знаходження первинних документів про нарахування грошового забезпечення та про сплачені страхові внески на тимчасово окупованих територіях підтверджується військовою частиною чи органом, який виплачує (виплачував) грошове забезпечення (у разі ліквідації (припинення діяльності) військової частини чи органу, який виплачує (виплачував) грошове забезпечення - їх правонаступниками або органами, які уповноважені рішеннями керівників державних органів).

Судом встановлено, що позивачем до заяви про призначення пенсії додані наступні довідки:

- відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26 травня 2025 року №20-72 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в Управлінні СБ України в Луганській області з 01 січня 1998 року по 31 грудня 2000 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ), які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 14668,35 грн., СВ - грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за аналогічною посадою ЦУ СБУ та регіональних органів СБУ (документи про нараховане грошове забезпечення ОСОБА_1 за період 1998-2000 рік залишились на окупованій територій у м. Луганськ);

- відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26 травня 2025 року №20-73 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в управлінні СБ України в Луганській області з 01 січня 2001 року по 31 січня 2003 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ), які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 32146,96 грн.. СВ - грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за аналогічною посадою ЦУ СБУ та регіональних органів СБУ (документи про нараховане грошове забезпечення ОСОБА_1 за період 2001-2003 рік залишились на окупованій територій у м. Луганськ);

- відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26 травня 2025 року №20-74 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в управлінні СБ України в Луганській області з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2006 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ), які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 54216,64 грн., СВ - 17635,52 грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за аналогічною посадою ЦУ СБУ та регіональних органів СБУ (документи про нараховане грошове забезпечення ОСОБА_1 за період 2004-2006 рік залишились на окупованій територій у м. Луганськ);

- відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26 травня 2025 року №20-75 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в управлінні СБ України в Луганській області з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2009 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ). які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 102010,39 грн., СВ - 33867,45 грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за аналогічною посадою ЦУ СБУ та регіональних органів СБУ (документи про нараховане грошове забезпечення ОСОБА_1 за період 2007-2009 рік залишились на окупованій територій у м. Луганськ);

- відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26 травня 2025 року №20-76 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в управлінні СБ України в Луганській області з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2013 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ). які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 242615,29 грн., СВ 83446.77 грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за аналогічною посадою ЦУ СБУ та регіональних органів СБУ (документи про нараховане грошове забезпечення ОСОБА_1 за період 2010-2013 рік залишились на окупованій територій у м. Луганськ);

- відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26 травня 2025 року №20-77 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в управлінні СБ України в Луганській області з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2016 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ), які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 526076,73 грн., СВ - 151392.77 грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за 2014-2016 роки.

- відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26 травня 2025 року №20-78 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в управлінні СБ України в Луганській області з 01 січня 2017 року по 28 грудня 2017 року та в 3 управлінні ГУ СБУ в Донецькій та Луганських областях з 29 грудня 2017 року по 31 грудня 2019 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ). які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 971039,01 грн., СВ - 213628.58 грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за 2017-2019 роки;

- відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26 травня 2025 року №20-79 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в 3 управлінні ГУ СБУ в Донецькій та Луганських областях з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2022 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ), які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 1878767,74 грн., СВ - 413328,90 грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за 2020-2022 роки;

- відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 26 травня 2025 року №20-80 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в 3 управлінні ГУ СБУ в Донецькій та Луганських областях з 01 січня 2023 року по 31 травня 2025 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ), які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 2323896,04 грн., СВ - 511257,13 грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за 2023-2025 роки.

Судом встановлено, що зазначені довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески відповідають формі, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04 лютого 2021 року № 31.

Суд враховує, що обов'язок щодо внесення відомостей про застрахованих осіб до Реєстру страхувальників та, відповідно, відповідальність за правильність заповнення звітності та достовірність даних має саме страхувальник або уповноважений орган.

Відсутність в Реєстрі страхувальників відомостей про отримане грошове забезпечення та сплату страхових внесків, за умови підтвердження належними доказами таких обставин, не може позбавити позивача соціальної захищеності та отримання пенсії у належному розмірі з урахуванням повного страхового стажу за час проходження військової служби в управлінні Служби безпеки України.

Щодо рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 17.07.2025 про відмову у призначенні пенсії позивачу, суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 101 Закону № 1788-ХІІ, органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також: за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Приписами частини третьої статті 44 Закону № 1058-IV передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Виходячи з викладеного, відповідач наділений повноваженнями щодо перевірки наданих позивачем документів. Ці повноваження можуть бути реалізовані шляхом відповідних запитів, витребування первинних документів щодо підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виплаченої заробітної плати, проведення фактичних перевірок тощо.

Суд зауважує, що рішення суб'єкта владних повноважень мають ґрунтуватися на оцінці всіх фактичних обставин, що мають значення для об'єктивного вирішення питання в межах дискреційних повноважень такого суб'єкта. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати, як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо. При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а за конкретними обставинами.

Підсумовуючи все вищенаведене та встановлене при розгляді справи, суд вважає, що пенсійні органи повинні використовувати всі передбачені законом повноваження за для повного та об'єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися.

Відповідно до приписів ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, з урахуванням вищенаведеного, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії позивачу від 17.07.2025 №045550030294 прийнято не на підставі Конституції та законодавства України, а отже підлягає скасуванню.

З огляду на визнання протиправним та скасування спірного рішення, належним способом захисту порушеного права ОСОБА_1 на отримання обґрунтованого та вмотивованого рішення за його заяви є зобов'язання відповідача повторно розглянути дану заяву та вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням висновків суду.

Такий висновок щодо способу захисту узгоджується з позицією Верховного Суду у постанові від 22.12.2020 по справі №461/4544/18 та Великої Палати Верховного Суду у постанові від 06.11.2019 по справі №509/1350/17.

Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об'єднаного Королівства (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Відповідно до приписів ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, з урахуванням викладеного та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень суд вважає необхідним визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 045550030294 від 17.07.2025 про відмову у призначенні пенсії позивачу та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 09.07.2025 про призначення пенсії за віком призначеної у відповідності до п. 4 ч. 1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Позивачем при поданні позову був сплачений судовий збір у загальному розмірі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією № 0293-4003-7404-1881 від 12.08.2025.

У зв'язку з тим, що спір виник внаслідок неправильних дій (бездіяльності) відповідача, судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у загальному розмірі 1211,20 грн.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 257, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву адвоката Олійник Владислави Володимирівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №045550030294 від 17.07.2025 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.07.2025 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Ірметова