01 жовтня 2025 року № 320/28145/23
Київський окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Перепелиця А.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:
- визнати протиправними дії МВС України, які полягають у відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відносно ОСОБА_1 нову Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, станом на листопад 2019 року за прирівняною посадою, яку він займав в МВС України до відрядження (начальник Головного штабу МВС України);
- зобов?язати МВС України відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, скласти відносно ОСОБА_1 та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 за посадою начальник Департаменту в апараті Національної поліції із зазначенням розміру посадового окладу - 8000 грн., окладу за спеціальним званням генерал поліції третього рангу - 2600 грн., надбавки за стаж служби понад 25 років (50%) - 5 300 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (40%) - 3 200 грн, надбавки за почесне звання «заслужений» чи «народний» (10%) - 800 грн., надбавки за специфічні умови проходження служби (100%) - 15 900 грн, премії 63,22% (по відношенню до усіх нарахувань) - 22 632,76 грн, а також суми індексації, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що з 19.11.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18 виникли підстави для перерахунку позивачу пенсії виходячи з грошового забезпечення за посадою, яку він займав до відрядження (перед звільненням) - начальник Головного штабу МВС України. Однак, незважаючи на те, що позивача було звільнено з органів внутрішніх справ, видана йому довідка стосувалася грошового забезпечення військової штатної посади, до якої його було відряджено, що, на думку позивача, суперечить вимогам чинного законодавства.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.08.2023 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Заперечуючи проти позовних вимог відповідачем у відзиві на позовну заяву зазначено про те, що розмір пенсії ОСОБА_1 було обчислено з урахуванням посадового окладу за останньою штатною військовою посадою перед звільненням зі служби, оскільки на час звільнення зі служби в органах внутрішніх справ ОСОБА_1 обіймав військову штатну посаду в органі державної виконавчої влади зі спеціальним статусом та отримував грошове забезпечення. Відтак, вважає, що підстав для обчислення розміру пенсії з урахуванням грошового забезпечення за посадою поліцейського, до якої прирівняна посада, яку позивач обіймав до відрядження у Державну фельд'єгерську службу України, немає.
Окрім того, відповідачем вказано, що на даний час питання стосовно видачі довідки про розмір грошового забезпечення для колишніх працівників міліції, які проходили службу в територіальних органах внутрішніх справ України по областях, місту Києві, вирішується відповідним структурним підрозділом.
Відтак, відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Разом із відзивом на позовну заяву, відповідачем заявлено клопотання про залишення позовних вимог без розгляду з підстав пропуску позивачем шестимісячного строку, визначеного статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, на звернення до суду.
Щодо заявленого відповідачем клопотання про порушення шестимісячного строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, суд таке.
Верховним Судом у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у свої постанові від 12.12.2023 у справі №380/1907/23 було здійснено відступлення від практики Верховного Суду та вказано наступне:
«Керуючись зазначеними раніше мотивами під час розгляду цієї справи, Судова палата формулює такий правовий висновок:
Видача довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії державними органами, зазначеними в пункті 2 Порядку №45, є одним з етапів реалізації права особи на перерахунок пенсії в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.
Згідно із частиною третьою статті 51 цього Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Тому до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений частиною другою статті 122 КАС України шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.
Застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм частини третьої статті 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі непроведення перерахунку з вини державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії».
Таким чином, враховуючи вищенаведену практику Верховного Суду, суд зазначає про не пропущення позивачем строку звернення до суду з даним адміністративним позовом.
У поданій до суду відповіді на відзив позивачем зауважено, що оскільки його було звільнено зі служби в апараті МВС , обов'язок щодо видачі довідок на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, покладений на Міністерство внутрішніх справ України. При цьому, жодним нормативно-правовим актом не обмежено строк звернення пенсіонера органів внутрішніх справ до уповноваженого органу з приводу отримання ним довідки про розмір грошового забезпечення, а також не обмежено їх кількість.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.03.2014 №291 о/с ОСОБА_1 відкликано з відпустки та звільнено з органів внутрішніх справ у відставу за віком з посади начальника Головного штабу МВС України.
На підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України від 19.03.2014 №350 о/с скасовано наказ Міністерства внутрішніх справ України від 11.03.2014 №291 о/с щодо відкликання позивача з відпустки та звільнення з органів внутрішніх справ, як начальника Головного штабу МВС України та відповідно до пункту 75 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 №114, позивача було прикомандировано до Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України із залишенням у кадрах МВС України та в подальшому призначено на посаду начальника Головного управління Державної фельд'єгерської служби України.
У подальшому, наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 17.10.2014 №549 позивача, як прикомандированого та залишеного в кадрах МВС України, звільнено з посади начальника Головного управління Державної фельд'єгерської служби України з 22.10.2014.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.10.2014 №2174 о/с генерал-майора міліції ОСОБА_1 - начальника Головного управління Державної фельд'єгерської служби України звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил за пунктом 64Б та призначено пенсію за вислугу років, що становить 39 років 07 місяців 18 днів.
Пенсійне забезпечення позивача з моменту призначення пенсії (23.10.2014) здійснюється відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
Під час призначення пенсії та під час подальшого перерахунку з 01.01.2018 пенсії на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, грошове забезпечення відносно позивача обраховувалося у розмірі, встановленому за відповідною посадою в органі, до якого його було відряджено - начальник Головного управління Державної фельд'єгерської служби України.
Так, Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву» було підготовлено та видано позивачу довідку від 02.02.2022 №4460 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 за посадою начальника Головного управління Державної фельд'єгерської служби України.
Як убачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача із заявою від 25.04.2023, в якій просив виготовити та за встановленим порядком надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, станом на листопад 2019 року за прирівняною посадою, яку ОСОБА_1 займав до відрядження (начальник Головного штабу МВС України), із обов'язковим зазначенням у вказаній довідці розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за стаж служби, а також згідно додатків до листа Національної поліції України від 24.02.2021 №2388/09/48-2021, визначених відносно прирівняної посади відсоткового та грошового розміру надбавки за специфічні умови проходження служби та премії, для проведення перерахунку основного розміру моєї пенсії з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
Листом від 15.05.2023 №Б-8222/49-8540-2023 відповідач повідомив про відсутність підстав для виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19.11.2019 за посадою поліцейського до якої прирівняна посада, яку він обіймав до відрядження у Державну фельд'єгерську службу України, оскільки на час звільнення зі служби в органах внутрішніх справ позивач обіймав військову штатну посаду в органі державної виконавчої влади із спеціальним статусом та отримував грошове забезпечення.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов таких висновків.
Частиною третьою статті 46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини другої Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною третьою статті 9 Закону №2011-ХІІ визначено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393» затвердив Порядок № 45.
Згідно з пунктом 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 (далі - Постанова №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Також, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови КМУ №103.
Проте, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Отже, відповідно до статей 43, 63 Закону №2262-XII та Порядку №45 перерахунок пенсій військовослужбовцям проводиться на підставі документів, поданих пенсіонерами або на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб, або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Так, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з пунктами 1 та 2 розділу І Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої Міністерством внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року №760 (далі по тексту - Інструкція №760), ця інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Цю Інструкцію розроблено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року №878 (зі змінами), постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (зі змінами), від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», від 12 травня 1994 року №302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни» та постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402.
Згідно з абзацом 4 пункту 3 розділу І, пункту 1 розділу ІІ Інструкції №760 визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів:
1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства;
2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань;
3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій;
4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій;
5) формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1);
6) повідомляють органи, які призначають пенсії, про судові рішення, які набрали законної сили, про позбавлення пенсіонерів військового (спеціального) звання та про видання наказів про прийняття (поновлення) на службу в 10-денний строк з дня отримання відповідного рішення суду;
7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону;
8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення;
9) зберігають та видають (замінюють) посвідчення «Ветеран органів внутрішніх справ», «Ветеран військової служби», «Ветеран служби цивільного захисту» та нагрудні знаки відповідно до чинного законодавства;
10) видають довідки про право на пільги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» (додаток 2).
У відповідності до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції №760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
Пунктом 4 Інструкції №760 передбачено, що підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують:
1) грошовий атестат;
2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).
Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
При цьому, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі №553/3619/16-а.
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок №260).
Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Зокрема, Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).
Крім того, пунктом 13 Порядку №260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.
Таким чином, починаючи з 05 березня 2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 та з 19 листопада 2019 року - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановами №988, №260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 17 грудня 2020 року у справі №160/8324/19.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, станом на листопад 2019 року, із зазначенням складових грошового забезпечення за прирівняною посадою, яку займав позивач до відрядження (начальник Головного штабу МВС України), для проведення перерахунку пенсії з 01.12.2019, стало те, що на час звільнення зі служби в органах внутрішніх справ ОСОБА_1 обіймав військову штатну посаду в органі державної виконавчої влади зі спеціальним статусом та отримував грошове забезпечення, у зв'язку з чим Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву» було підготовлено та видано позивачу довідку від 02.02.2022 №4460 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 за посадою начальника Головного управління Державної фельд'єгерської служби України, яка віднесена до військових посад.
Судом встановлено, що перед відрядженням до Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України позивач обіймав посаду начальника Головного штабу МВС України, що підтверджується наказом МВС України від 19.03.2014 №350 о/с.
21.08.2019 постановою Кабінету Міністрів України №784 внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, а саме, пункт 5 доповнено абзацом наступного змісту:
«Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо із займаних посад у зазначених органах, установах, до яких вони були відряджені, грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого вони були відряджені. За бажанням особи грошове забезпечення враховується за посадою, яку особа займала до відрядження для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств.».
Постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №784, якою внесено вказані зміни, набрала чинності 28.08.2019.
Таким чином, починаючи з 28.08.2019, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №784, позивач при перерахунку пенсії за бажанням має право на врахування грошового забезпечення за посадою, яку займав до відрядження - начальник Головного штабу МВС України.
При цьому, як було зазначено вище, підстави для перерахунку пенсії позивачу, призначеної згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, виникли 19.11.2019 (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18).
Аналогічні висновки викладені в постанові Верховного Суду від 29.11.2021 у справі №620/2928/20.
Щодо тверджень відповідача про те, що він не є уповноваженим органом на видачу довідки про розмір грошового забезпечення позивача, суд зазначає таке.
Підстави, порядок, умови та визначення уповноваженого органу для видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій регулює Порядок №45.
Абзацом 2 пункту 3 Порядку №45 визначено, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Так, відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22.10.2014 №2174 о/с позивача звільнено зі служби з органів внутрішніх справ України по апарату Міністерства.
Таким чином, державним органом, з якого позивача звільнено зі служби, є Міністерство внутрішніх справ України (апарат Міністерства).
Абзацами 3, 8 пункту 3 Порядку №45 визначено, що довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
Наведене свідчить про те, що уповноваженим органом для видачі позивачу довідки є виключено МВС України.
Суд зазначає, що визначення відповідачем уповноваженого органу для видачі позивачу довідки - Держану установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернівецькій області» є помилковим та суперечить вимогам абзаців 2, 3, 8 пункту 3 Порядку №45, оскільки, як свідчать матеріали справи, позивач не був звільнений зі служби в територіальному органі внутрішніх справ, що в свою чергу робить безпідставним посилання відповідача на практику Верховного Суду, викладену в постанові від 17.09.2020 у справі №742/2298/17.
Окрім того, посилання відповідача на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.12.2022 по справі №620/6990/22, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2022 по справі №160/26262/21, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.06.2022 по справі №420/3462/22 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.03.2023 по справі №580/4508/22 не можуть бути подібними до спірних правовідносин, оскільки в перелічених справах позивачами не є особи, які звільнені із служби в апараті МВС України, а є пенсіонери військовослужбовці територіальних підрозділів Національної Гвардії України, Північного територіального командування ВВ МВС України та поліцейські ГУНП в Одеській області, які, згідно пункту 3 Порядку №45, мають інший уповноважений орган для видачі довідок - відповідні держані установи Територіального медичного об'єднання МВС України по областях.
Враховуючи викладене, дії МВС України, які полягають у відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відносно ОСОБА_1 нову Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, станом на листопад 2019 року за прирівняною посадою, яку він займав в МВС України до відрядження (начальник Головного штабу МВС України), є протиправними.
З огляду на зазначене, оскільки суд встановив протиправність дій відповідача, враховуючи, що повноваження про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу покладено на МВС України, наявні правові підстави для задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання МВС України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 за рівнозначною посадою, яку він обіймав на день звільнення з органів внутрішніх справ, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставили, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії.
Одночасно, суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача зазначити конкретні складові види грошового забезпечення, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення , оскільки відповідачем по справі взагалі було відмовлено у оформленні довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, а отже, відмова відповідача була пов'язана не з розмірами та видами складових додаткового грошового забезпечення, з урахуванням яких позивач хоче перерахувати пенсію, а з відсутністю підстав для видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 за посадою, з якої позивача було звільнено до відрядження.
Отже, у спірних правовідносинах відповідач не вирішував питання про розміри та складові грошового забезпечення, в тому числі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення позивача. Видачу довідки із визначенням конкретних розмірів надбавок та складових грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача має здійснити відповідач після набрання рішенням у цій справі законної сили, на підставі належних документів та станом на момент виникнення такого права у позивача.
Таким чином, позовні вимоги в зазначеній частині задоволенню не підлягають.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1 073,60 грн, що підтверджується квитанцією, наявною в матеріалах справи. Оскільки позов задоволено частково, судові витрати зі сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі 536,80 грн (пропорційно задоволеним позовним вимогам).
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України, які полягають у відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відносно ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, станом на листопад 2019 року за прирівняною посадою, яку він займав в МВС України до відрядження (начальник Головного штабу МВС України).
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України (адреса: 01601, місто Київ, вулиця Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684) скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 19.11.2019 за рівнозначною посадою, яку він обіймав на день звільнення з органів внутрішніх справ до відрядження (начальник Головного штабу МВС України), у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в сумі 536,80 грн (п'ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (адреса: 01601, місто Київ, вулиця Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Перепелиця А.М.