Постанова від 02.10.2025 по справі 560/18028/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/18028/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Петричкович А.І.

Суддя-доповідач - Моніч Б.С.

02 жовтня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Моніча Б.С.

суддів: Гонтарука В. М. Білої Л.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради, треті особи, яка не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Управління торгівлі Хмельницької міської ради, Хмельницька міська рада про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ, КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

В грудні 2024 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила:

1. Визнати протиправною відмову Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради оформлену листом Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради від 25.10.2024 року №Н/3463-01-24 щодо не продовження строку дії паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності щодо торгового ряду площею 200 м кв. за адресою АДРЕСА_1 , реєстраційний № 1139.

2. Зобов'язати Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради продовжити ОСОБА_1 (місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) строк дії паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності щодо торгового ряду площею 200 м кв. за адресою АДРЕСА_1 , реєстраційний № 1139.

В обґрунтування позову зазначила, що подала заяву про продовження дії паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності щодо торгового ряду площею 200, 00 м кв. за адресою АДРЕСА_1 , реєстраційний № 1139, проте відповідачем було повідомлено, що за інформацією наданою Управлінням земельних ресурсів, на засіданні 7-ої сесії Хмельницької міської ради, що відбулася 14.07.2021 року прийнято рішення №104, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_3 , кадастровий номер 6810100000:03:003:0104, площею 0,02 га, під будівництво об'єкту комерційного призначення (автотехобслуговування, оптова торгівля та складське господарство, роздрібна торгівля та комерційні послуги, ринкова інфраструктура, дослідження та розробки). Проте, дане рішення реалізоване не було, оскільки на даній земельній ділянці була розташована вищевказана тимчасова споруда. Враховуючи вищевикладене, продовжити строк дії паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності щодо торгового ряду площею 200, 00 м кв. за адресою АДРЕСА_1 , реєстраційний № 1139 немає можливості.

Вважає таку відмову протиправною.

ІІ. ЗМІСТ РІШЕНННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 від 04.12.2024 залишено без задоволення.

Вирішено винести окрему ухвалу щодо припинення порушень законодавства та вжиття заходів на їх усунення, яку направити Управлінню архітектури та містобудування Хмельницької міської ради та Хмельницькій міській раді.

ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Судом встановлено, що 18.11.2020 року Управлінням архітектури та містобудування Хмельницької міської ради ОСОБА_1 був виданий паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, а саме торгового ряду площею 200 кв.м, місце розташування торгового ряду: АДРЕСА_1 . При цьому вказано: "Документ, що засвідчує право землекористування: Договір купівлі-продажу від 05.11.2020" (арк. спр.15-18).

Зазначений Договір купівлі-продажу від 05.11.2020, укладений між ФОП ОСОБА_1 (покупець) та ПП "ВАН-2" (продавець) про купівлю майна: тимчасова споруда - торговий ряд загальною площею 200 кв. м по АДРЕСА_1 за ціною 48952 гривень (арк. спр.41).

Паспорт прив'язки був виданий строком до 25.06.2021 року та у подальшому такий строк був продовжений до 07.06.2024 року.

14.06.2021 року між Управлінням торгівлі міської ради та ФОП ОСОБА_1 був укладений договір №180-С про встановлення особистого строкового сервітуту для розміщення тимчасової споруди. Предметом вказаного договору є особистий строковий сервітут, встановлений виключно на територію, на якій буде розміщуватися та використовуватися для торгівлі непродовольчими товарами тимчасова споруда - торговий ряд узгодженого архетипу, загальною площею 200,0 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 , площею 200,0 кв.м. з терміном дії по 07.06.2024.

З метою продовження строку дії зазначеного паспорту прив'язки, позивач 28.08.2024, 16.10.2024, 22.05.2024 подавала заяви з необхідними документами. Відповідач листами від 23.07.2024 за №Н/1794-01-24, 10.10.2024 за №Н/2929-01-24, 28.10.2024 за №Н/3463-01-24 повідомляв позивача про те, що немає можливості для продовження строку дії паспорту прив'язки у зв'язку з тим, що за інформацією наданою управлінням земельних ресурсів, на засіданні 7-ї сесії Хмельницької міської ради, яка відбулася 14.07.2021, прийнято рішення №104, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по прс. Миру, 72-В, кадастровий номер 6810100000:03:003:0104, площею 0,02 га, під будівництво об'єкту комерційного призначення (автотехобслуговування, оптова торгівля та складське господарство, роздрібна торгівля та комерційні послуги, ринкова інфраструктура, дослідження та розробки).

Відповідно витягу з рішення 7-ї сесії Хмельницької міської ради від 14.07.2021 №104 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_3 , кадастровий номер 00000:03:003:0104, площею 0,02 га під будівництво об'єкту комерційного призначення з подальшим виставленням на земельні торги окремим лотом (арк. спр.48).

Згідно Рішення позачергової 23 сесії Хмельницької міської ради №6 від 29.12.2022 «Про затвердження містобудівної документації «Коригування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницький», яким затверджено містобудівну документацію «Коригування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницький», розроблену товариством з обмеженою відповідальністю «КАЙЛАС-К», відбулись зміни в містобудівній документації та коригування генерального плану міста.

Згідно з рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 21.02.2025 у справі №686/3317/25, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07 травня 2025 року, відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Хмельницької міської ради про скасування постанови серії 44-МД від 28.01.2025 року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Хмельницької міської ради про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 гривень за ст.152 КУпАП. Згідно з вказаною постановою ОСОБА_1 була визнана винною у тому, що 19.12.2024 року о 10 год. 23 хв. у АДРЕСА_1 виявлено тимчасову споруду без дозвільних документів, а саме невідповідність паспорту прив'язки, зокрема добудований навіс, що є порушенням п.3.3.4 Правил благоустрою Хмельницької територіальної громади.

Вважаючи відмову відповідача у продовженні паспорта прив'язки протиправною, позивач звернулася до суду із цим позовом.

IV. ОЦІНКА СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач визначивши строк дії паспорта прив'язки ТС може продовжити строк його дії, відтак це не є його обов'язком, тому оскаржуваний лист Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради за №Н/3463-01-24 від 28.10.2024 не порушує прав та законодавство позивачки у якої закінчився строк Паспорта прив'язки, який був дійсний до 07.06.2024.

Щодо посилання позивача на Указ Президента України від 24.02.2022 №64/2022 про введення воєнного стану та постанови КМ України №314 від 18.03.2022 якою, зокрема, на період воєнного стану зупиняється перебіг строків за отриманням публічних послуг, суд зазначив, що ця постанова КМ України не поширюється на спірні правовідносини, враховуючи норми Закону України "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності" з урахуванням воєнного стану є загальновідомою обставиною.

Також суд зазначив, що згідно з абзацом 2 ч.2 ст.28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда (павільйон) не може мати площу більше 30 кв. м, що ігнорує Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради, адже видало ФОП ОСОБА_1 у цьому випадку Паспорт прив'язки тимчасової споруди для проведення підприємницької діяльності - торгового ряду по АДРЕСА_1 площею 200 кв. м, що очевидно протиправно.

У зв'язку із чим суд першої інстанції постановив окрему ухвалу. Окрему ухвалу направлено Управлінню архітектури та містобудування Хмельницької міської ради та Хмельницькій міській раді для вжиття відповідних заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушень встановлених судом (ознаки фальшування та інше описане вище), і зокрема, ч.2 ст.28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" з метою недопущення подібних порушень у подальшому. Врахувати, що видача Паспортів прив'язки з порушенням законодавства (на ТС більше 30 кв. м) та іншого встановленого у цій адміністративній справі може породжувати інші судові спори, і що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

V. ДОВОДИ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 , посилаючись на норми матеріального та процесуального права, оскаржила його в апеляційному порядку з вимогою скасувати рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2025 року та прийняти нове, яким позов задовольнити.

В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначила, що суд безпідставно вийшов за межі позовних вимог, врахувавши зміст та умови договору купівлі-продажу від 05.11.2020 року між ФОП « ОСОБА_1 » (покупець) та ПП «ВАН-2» (продавець) про купівлю майна, що не було предметом позову, правомірність якого не ставилась під сумнів сторонами по справі.

Із норми абзацу 2 частини 2 статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не вбачається, що розмір площі тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності має мати площу не більше 30 кв.м., вказане стосується лише площі павільйону, як тимчасової споруди, і лише щодо закритого приміщення для тимчасового перебування людей, а не для всієї площі такої тимчасової споруди.

Суд помилково визначив, що постанова Кабінету Міністрів України від 18.03.2022 року №314 не поширюється на спірні правовідносини. Оскільки, відповідно до пункту 2.30. Порядку, розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється, паспорт прив'язки тимчасової споруди є документом дозвільного характеру. Оскільки вказана Постанова набрала чинності 19.03.2022 року, а обставини, з якими пов'язується втрата нею чинності (припинення чи скасування воєнного стану) ще не настали, то станом на час відмови відповідача в продовженні паспорту прив'язки позивача, ця постанова підлягала застосуванню у всіх врегульованих нею правовідносинах, однак суд на це в оскаржуваному рішенні належним чином увагу не звернув.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому вказав на правильність висновків суду першої інстанції та необґрунтованість апеляційної скарги.

VI. ОЦІНКА АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

Апеляційний суд, перевіривши доводи апеляційної скарги, виходячи з меж апеляційного перегляду, визначених ст. 308 КАС України, а також надаючи оцінку правильності застосування судом норм матеріального чи порушення норм процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 2 та 4 статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.

Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

Своєю чергою змістом статті 21 Закону № 2807-IV визначено, що малі архітектурні форми є елементами (частинами) об'єктів благоустрою.

Мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.

Частиною першою статті 22 Закону № 2807-IV передбачено, що комплексним благоустроєм вважається проведення на визначеній території населеного пункту (мікрорайон, квартал, парк, бульвар, вулиця, провулок, узвіз тощо) комплексу робіт з улаштування (відновлення) покриття доріг і тротуарів, обладнання пристроями для безпеки руху, озеленення, забезпечення зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами, встановлення малих архітектурних форм, здійснення інших заходів, спрямованих на поліпшення інженерно-технічного і санітарного стану території, покращання її естетичного вигляду.

Частинами першою, третьою статті 24 Закону № 280/97-ВР передбачено, що правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону.

Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно із частинами першою та другою статті 11 Закону № 280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Відповідно до частини першої статті 30 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначений Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року № 244(далі - Порядок № 244).

Відповідно до пункту 1.3 Порядку № 244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Згідно з пунктами 2.1., 2.2., 2.3. цього Порядку підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС (додаток 1).

Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.

До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1 : 500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування/прізвище, ім'я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності.

Цей перелік документів є вичерпним.

Пунктом 2.4. Порядку № 244 встановлено, що для визначення відповідності намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам відповідний комплект документів направляється до органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.

Про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС (пункт 2.5. Порядку № 244).

Згідно з пунктом 2.6. вказаного Порядку для оформлення паспорта прив'язки ТС замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно.

За пунктом 2.7. Порядку № 244 паспорт прив'язки ТС надається органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви. При цьому для підготовки паспорта прив'язки ТС містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не надаються (пункт 2.9. Порядку).

Відповідно до пунктів 2.10., 2.11. та 3.13. паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.

Паспорт прив'язки ТС включає: титульний аркуш із зазначенням реквізитів замовника (найменування/прізвище, ім'я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напряму підприємницької діяльності; схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1 : 500; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1 : 50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж. Цей перелік документів є вичерпним.

При оформленні паспорта прив'язки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, не передбачених законом та цим Порядком.

Таким чином, підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди, який оформлюється відповідним органом за зверненням особи, яка бажає розмістити тимчасову споруду, до якого додається вичерпний перелік документів. При цьому під час видачі паспорта прив'язки перевіряється відповідність намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам. Відповідно, відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС можлива у випадку не відповідності містобудівній документації та/або будівельним нормам.

За пунктом 2.14. Порядку № 244 паспорт прив'язки ТС не надається за умов: подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку; подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку.

Ненадання паспорта прив'язки ТС з інших підстав не допускається.

Відповідно до пунктів 2.17. та 2.18. цього Порядку строк дії паспорта прив'язки ТС визначається органом з питань містобудування та архітектури відповідної ради або районної державної адміністрації з урахуванням строків реалізації положень містобудівної документації на місцевому рівні.

Продовження строку дії паспорта прив'язки ТС здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив'язки ТС органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації.

У разі змін, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж або з ініціативи суб'єкта господарювання, паспорт прив'язки ТС може переоформлюватись на строк дії цього паспорта прив'язки ТС або на новий строк (пункт 2.19 Порядку № 244).

Отже, відповідач визначивши строк дії паспорта прив'язки ТС може продовжити строк його дії, проте це не є його обов'язком, зокрема у разі, коли відбулися зміни містобудівної документації на місцевому рівні, тому оскаржуваний лист Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради за №Н/3463-01-24 від 28.10.2024 не порушує прав позивачки, у якої закінчився строк Паспорта прив'язки, який був дійсний разом з встановленням права особистого строкового сервітуту для розміщення тимчасової споруди до 07.06.2024.

Щодо доводів апеляційної скарги про необхідність застосування постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2022 року №314, колегія суддів зазначає наступне.

Правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності визначає Закон України від 06.09.2005 № 2806-IV «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 2806-IV).

Цей Закон також встановлює порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та адміністраторів.

У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні (стаття 1):

дозвільні органи - суб'єкти надання адміністративних послуг, їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону видавати документи дозвільного характеру;

документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності;

об'єкт, на який видається документ дозвільного характеру (далі - об'єкт), - природні ресурси, земельна ділянка, ґрунтовий покрив земельних ділянок, споруда, будівля, приміщення, устаткування, обладнання та механізми, що вводяться в експлуатацію або проектуються, окрема операція, господарська діяльність певного виду, робота та послуга, а також документи, які використовуються суб'єктом господарювання у процесі проходження погоджувальної (дозвільної) процедури (проектна документація на будівництво об'єктів, землевпорядна документація, містобудівна документація, гірничий відвід);

дозвільна (погоджувальна) процедура - сукупність дій, що здійснюються адміністраторами та дозвільними органами під час проведення погодження (розгляду), оформлення, надання висновків тощо, які передують отриманню документа дозвільного характеру;

спеціально уповноважений орган з питань дозвільної системи у сфері господарської діяльності (далі - уповноважений орган) - центральний орган виконавчої влади, визначений Кабінетом Міністрів України.

Дія цього Закону поширюється на дозвільні органи, адміністраторів, уповноважений орган та суб'єктів господарювання, які мають намір провадити або провадять господарську діяльність (стаття 2 Закону № 2806-IV).

Стаття 4 Закону № 2806-IV, серед іншого, встановлює, що виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються: необхідність одержання документів дозвільного характеру та їх види; дозвільний орган, уповноважений видавати документ дозвільного характеру; платність або безоплатність видачі (переоформлення, анулювання) документа дозвільного характеру; строк видачі документа дозвільного характеру або відмови у його видачі; вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, переоформлення, анулювання документа дозвільного характеру; строк дії документа дозвільного характеру або необмеженість строку дії такого документа; перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності; перелік та вимоги до документів, які суб'єкту господарювання необхідно подати для одержання документа дозвільного характеру.

Своєю чергою, Законом України від 19.05.2022 № 3392-VI «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» затверджено перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності (далі - Перелік) згідно з додатком (додається).

Відповідно до статті 1 цього Закону, термін «документ дозвільного характеру» вживається у значенні, наведеному у Законі України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Встановлення інших видів документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності може здійснюватися шляхом внесення відповідних змін до цього Закону.

Зміни до Переліку вносяться одночасно (разом) з внесенням змін до законів України, що регулюють відносини у цій сфері.

Необхідність одержання документів дозвільного характеру, встановлена законами, виникає виключно після внесення таких документів до Переліку, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Отже, зміст наведених норм права дає підстави дійти висновку, що нормотворець на законодавчому рівні врегулював питання видів документації, що охоплюється поняттям «документ дозвільного характеру» та відповідно вживається в розумінні положень Постанови Кабінету Міністрів України № 314.

Одночасно колегія суддів констатує, що вичерпний перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності визначений у додатку до Закону № 3392-VI, у якому відсутній паспорт прив'язки ТС.

Натомість, визначення поняття паспорт прив'язки ТС наведено у пункті 1.4 Порядку №244, та визначає під собою комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС та благоустрій прилеглої території на топографо-геодезичній основі М 1:500, інженерне забезпечення, зовнішній архітектурний вигляд ТС та напрям підприємницької діяльності.

Отже, паспорт прив'язки ТС - це комплект документів, які в сукупності дають підстави для розміщення ТС, водночас такі документи не можна ототожнювати із документами дозвільного характеру в розумінні положень Законів № 2806-IV, №3392-VI та відповідно Постанови Кабінету Міністрів України № 314, яка у період воєнного стану передбачає особливості щодо продовження строку дії діючих документів дозвільного характеру.

Аналогічний правовий висновок також викладено у постанові Верховного Суду від 10 березня 2025 року у справі №460/9136/23.

Стосовно висновків судів про перевищення гранично допустимої площі тимчасової споруди, то у постанові від 12.09.2023 у справі № 440/7212/21 Верховний Суд дійшов висновку:

“85. … за правилами абзацу другого пункту 4 Єдиних правил мала архітектурна форма для провадження підприємницької діяльності - це невелика (площею до 30 кв. метрів) споруда торговельно-побутового призначення, яка виготовляється з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без спорудження фундаменту.

86. Вказане визначення “малої архітектурної форми» повністю відповідає визначенню “тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності», закріпленому в частині другій статті 28 Закону №3038-VI.

87. … згідно із пунктом 1.4 Порядку № 244, який був прийняти на виконання вимог статті 28 Закону № 3038-VI стаціонарна ТС - це споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв.м."

В зазначеній постанові Верховний Суд зокрема зазначив, що паспорт прив'язки не відповідає вимогам, як ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", так і Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності № 244. Отже, відповідач не мав правових підстав для продовження строку розміщення ТС та терміну дії паспорту прив'язки.

Як встановлено судом у цій справі, Паспорт прив'язки тимчасової споруди для проведення підприємницької діяльності - торгового ряду по АДРЕСА_1 площею 200 кв. м, що перевищує максимальну площу, встановлену законодавством.

Крім того, як було зазначено, згідно з рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 21.02.2025 у справі №686/3317/25, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07 травня 2025 року, відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Хмельницької міської ради про скасування постанови серії 44-МД від 28.01.2025 року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Хмельницької міської ради про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 гривень за ст.152 КУпАП. Згідно з вказаною постановою ОСОБА_1 була визнана винною у тому, що 19.12.2024 року о 10 год. 23 хв. у м. Хмельницькому по вул. Проспект Миру (біля будинку №72) виявлено тимчасову споруду без дозвільних документів, а саме невідповідність паспорту прив'язки, зокрема добудований навіс, що є порушенням п.3.3.4 Правил благоустрою Хмельницької територіальної громади.

Тобто судом встановлений факт, що тимчасова споруда Позивача не відповідає паспорту прив'язки, що призвело до застосування адміністративних санкцій.

У відповідності до положень частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову.

Щодо інших доводів скаржників, колегія суддів зазначає, що у рішення ЄСПЛ по справі "Ґарсія Руіз проти Іспанії", заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін.

Оскільки, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

VII. ВИСНОВКИ СУДУ

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги відповідача колегією суддів не встановлено.

Згідно з частини 1 статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права та підстав для його скасування не вбачається, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Моніч Б.С.

Судді Гонтарук В. М. Біла Л.М.