Справа №: 398/2428/23
провадження №: 1-кс/398/1403/25
Іменем України
"29" вересня 2025 р. м.Олександрія
Слідчий суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СВ Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором Олександрійської окружної прокуратури ОСОБА_3 , в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021120000000183 від 04.10.2021 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді застави стосовно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Горлівка Донецької області, громадянина України, який працює на посаді директора ТОВ «АфінаЦентр» (код ЄДРПОУ 39107995), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрований, як ВПО за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_3 , раніше не судимий,
підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.191, ч.1 ст.366 КК України,
29.09.2025 до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області надійшло клопотання старшого слідчого СВ Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором Олександрійської окружної прокуратури ОСОБА_3 , в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021120000000183 від 04.10.2021 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді застави стосовно ОСОБА_5 .
Клопотання мотивоване тим, що в провадженні СВ Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області перебуває кримінальне провадження №42021120000000183 від 04.10.2021 за ч.4 ст.191, ч.1 ст.366 КК України.
Так, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , відповідно протоколу загальних зборів учасників ТОВ «АфінаЦентр» №2 від 31.05.2018 та наказу директора ТОВ «АфінаЦентр» №01/06 від 01.06.2018, призначений на посаду директора ТОВ «АфінаЦентр» (код ЄДРПОУ 39107995), що здійснює свою господарську діяльність за адресою: Дніпропетрівська область, м.Кам'янське, вул.Курська, буд.45, кв.2, організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції якого були визначені статутом ТОВ «АфінаЦентр», затвердженого 05.03.2019 протоколом загальних зборів та посадовими інструкціями.
Таким чином, починаючи з 01.06.2018 ОСОБА_5 , як директор ТОВ «АфінаЦентр», постійно на даному товаристві, обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тому згідно вимог ч.3 ст.18 КК України, був службовою особою, та відповідно ч.2 ст.18 КК України спеціальним суб'єктом кримінального правопорушення, у тому числі передбаченого ч.2 ст.191 КК України.
Так, 30.04.2021 між Департаментом капітального будівництва та інвестиційної діяльності Кіровоградської обласної державної адміністрація в особі начальника ОСОБА_7 (Замовник), який діяв на підставі Положення про департамент, та ТОВ «АфінаЦентр» в особі директора ОСОБА_5 (Підрядник), який діяв на підставі Статуту товариства, укладено договір підряду №39/2021 на виконання робіт по капітальному ремонту будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15 (надалі договір №39/2021).
Так, відповідно до умов договору №39/2021: підрядник бере на себе зобов'язання на свій ризик, власними силами/засобами за завданням замовника відповідно проектно-кошторисної документації виконати роботи по капітальному ремонту будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15 (п.1.1 договору). Вартість робіт за договором становила 13678 718 (тринадцять мільйонів шістсот сімдесят вісім сімсот вісімнадцять) гривень 20 (двадцять) копійок (п.5.1 договору). Оплата за виконані роботи (форми КБ-2В, КБ-3) проводиться шляхом перерахування коштів на рахунок підрядника протягом бюджетного року по мірі надходження відповідних цільових коштів з бюджету (п.6.1 договору). Відповідно до ч.1 ст.23 Бюджетного кодексу України платіжні зобов'язання замовника виникають у разі наявності відповідного бюджетного призначення та в межах бюджетних асигнувань (п.6.2 договору). Підставою для здійснення розрахунків з підрядником є підписані сторонами акти прийняття виконаних підрядних робіт (типова форми №КБ-2В) та довідка про вартість виконаних підрядних робіт (типова форма №КБ-3), які складаються підрядником (п.6.5 договору). Підрядник повинен виконувати передбачені цим договором роботи, якість яких відповідає діючим нормативним вимогам - Державним будівельним нормам та Державним стандартам України (п.4.1. договору). Відповідальність за якість виконаних робіт, матеріалів, виробів, конструкцій, устаткування несе підрядник (п.4.2 договору). Підрядник зобов'язаний забезпечувати виконання робіт, якість яких відповідає умовам, установленим розділом 4 цього договору (п.17.3.1 договору).
У подальшому, більш точної дати в ході досудового розслідування не встановлено, але не раніше 30.04.2021, у директора ТОВ «АфінаЦентр» ОСОБА_5 виник умисел на заволодіння грошовими коштами, виділеними на капітальний ремонт будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15, шляхом зловживання службовим становищем.
ОСОБА_5 , будучи директором ТОВ «АфінаЦентр», у період часу з 03.06.2021 по 20.12.2021, більш точного часу не встановлено, продовжуючи реалізацію свого злочинного плану, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, що виділялись на капітальний ремонт будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15, достовірно знаючи про те, що роботи по об'єкту виконано не в повному обсязі, власноруч підписав та скріпив печаткою товариства акти приймання виконаних будівельних робіт за №4 від 27.07.2021 за липень 2021 року на суму 2 999 413 гривень 98 копійок; №6 від 17.11.2021 за листопад 2021 року на суму 1 906 434 гривні 74 копійки; №7 від 20.12.2021 за грудень 2021 року на суму 3 335 078 гривень 70 копійок, до яких вніс завідомо неправдивівідомості щодо об'ємів виконаних робіт та використаних матеріалів, які фактично не виконувались та не використовувались, що підтверджено висновком експерта № СЕ-19/112-23/6380-БТ від 07.02.2024.
Таким чином, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду директора ТОВ «АфінаЦентр», тобто товариства - підрядника за договором №39/2021, у вищевказаних офіційних документах зазначив вартість невиконаних робіт на загальну суму 53 116 гривень 43 копійка за роботи, як фактично виконані.
У подальшому, ОСОБА_5 з метою доведення до кінця свого злочинного плану, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, шляхом зловживання своїм службовим становищем, на виконання умов договору №39/2021 упродовж червня-грудня 2021 року, більш точної дати не встановлено, передав вказані акти приймання виконаних будівельних робіт (акт КБ-2в) №4 від 27.07.2021 за липень 2021 року на суму 2 999 413 гривень 98 копійок; №6 від 17.11.2021 за листопад 2021 року на суму 1 906 434 гривні 74 копійки; №7 від 20.12.2021 за грудень 2021 року на суму 3 335 078 гривень 70 копійок, до яких ним внесено завідомо неправдиву інформацію щодо обсягів виконаних робіт і використаних матеріалів, разом з іншими актами виконаних будівельних робіт (акт КБ-2в), для погодження замовнику.
Після цього, на підставі вищевказаних актів приймання виконаних будівельних робіт, у т.ч. за №4 від 27.07.2021 за липень 2021 року, №6 від 17.11.2021 за листопад 2021 року; №7 від 20.12.2021 за грудень 2021 року по об'єкту: капітальний ремонт будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15, з розрахункового рахунку Департаменту капітального будівництва та інвестиційної діяльності Кіровоградської обласної державної адміністрації UA528201720344271007198147589, відкритого в Управлінні Державної казначейської служби України Кіровоградської області, на розрахунковий рахунок ТОВ «АфінаЦентр», номер НОМЕР_1 , відкритий у АТ КБ «ПриватБанк», перераховані бюджетні кошти за платіжними дорученнями (інструкціями).
Всього за період виконання робіт з 31.05.2021 по 20.12.2021 перераховано бюджетні кошти на загальну суму 13 678 718 гривень 20 копійок, з яких 53 116 гривень 43 копійка за роботи, які ТОВ «АфінаЦентр» не були виконані по договору №39/2021.
Поряд з цим, реалізовуючи свій злочинний умисел на заволодіння, шляхом зловживання своїм службовим становищем, бюджетними коштами, виділеними на виконання робіт по капітальному ремонту будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15, ОСОБА_5 , будучи директором ТОВ «АфінаЦентр», діючи на підставі Статуту товариства, 29.09.2021 від імені даного товариства, як підрядника, уклав із Департаментом капітального будівництва та інвестиційної діяльності Кіровоградської обласної державної адміністрації в особі виконувача обов'язків начальника ОСОБА_8 (Замовник), який діяв на підставі розпорядження голови Кіровоградської обласної державної адміністрації №638-р від 17.09.2021, договір підряду №93/2021 на виконання робіт по капітальному ремонту будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15 (корегування) (надалі договір №93/2021).
Так, відповідно до умов договору №93/2021: підрядник бере на себе зобов'язання на свій ризик, власними силами/засобами за завданням замовника відповідно проектно-кошторисної документації виконати роботи по капітальному ремонту будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15 (корегування) (п.1.1 договору). Вартість робіт за договором становила 6 838 730 (шість мільйонів вісімсот тридцять вісім сімсот тридцять) гривень 26 (двадцять шість) копійок (п.5.1 договору). Оплата за виконані роботи (форми КБ-2В, КБ-3) проводиться шляхом перерахування коштів на рахунок підрядника протягом бюджетного року по мірі надходження відповідних цільових коштів з бюджету (п.6.1 договору). Відповідно до ч.1 ст.23 Бюджетного кодексу України платіжні зобов'язання замовника виникають у разі наявності відповідного бюджетного призначення та в межах бюджетних асигнувань (п.6.2 договору). Підставою для здійснення розрахунків з підрядником є підписані сторонами акти прийняття виконаних підрядних робіт (типова форми №КБ-2В) та довідка про вартість виконаних підрядних робіт (типова форма №КБ-3), які складаються підрядником (п.6.5 договору). Підрядник повинен виконувати передбачені цим договором роботи, якість яких відповідає діючим нормативним вимогам - Державним будівельним нормам та Державним стандартам України (п.4.1. договору). Відповідальність за якість виконаних робіт, матеріалів, виробів, конструкцій, устаткування несе підрядник (п.4.2 договору). Підрядник зобов'язаний забезпечувати виконання робіт, якість яких відповідає умовам, установленим розділом 4 цього договору (п.17.3.1 договору).
ОСОБА_5 , будучи директором ТОВ «АфінаЦентр», у період часу з 07.10.2021 по 26.10.2021, більш точного часу не встановлено, продовжуючи реалізацію свого злочинного плану, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, що виділялись на капітальний ремонт будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15, достовірно знаючи про те, що роботи по об'єкту виконано не в повному обсязі, власноруч підписав та скріпив печаткою товариства акт приймання виконаних будівельних робіт за №1 від 07.10.2021 за жовтень 2021 року на суму 4 829 947 гривень 50 копійки, до якого вніс завідомо неправдивівідомості щодо об'ємів виконаних робіт та використаних матеріалів, які фактично не виконувались та не використовувались.
Часткове не виконання ТОВ «АфінаЦентр» робіт по договору №93/2021 за актами №1 від 07.10.2021 за жовтень 2021 року, на загальну суму 19 852 гривень 94 копійки, підтверджено висновком експерта №СЕ-19/112-23/6380-БТ від 07.02.2024.
Таким чином, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду директора ТОВ «АфінаЦентр», тобто товариства - підрядника за договором №93/2021, у вищевказаному офіційному документі зазначив вартість невиконаних робіт на загальну суму 19 852 гривень 94 копійки за роботи, які за договором підряду №93/2021 фактично не виконані.
У подальшому, ОСОБА_5 з метою доведення до кінця свого злочинного плану, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, шляхом зловживання своїм службовим становищем, на виконання умов договору №93/2021 упродовж жовтня 2021 року, більш точної дати не встановлено, передав вказаний акт приймання виконаних будівельних робіт (акт КБ-2в) №1 від 07.10.2021 за жовтень 2021 року на суму 4 829 947 гривень 50 копійки, до якого ним внесено завідомо неправдиву інформацію щодо обсягів виконаних робіт і використаних матеріалів, разом з іншим актам виконаних будівельних робіт (акт КБ-2в), для погодження замовнику.
Після цього, на підставі вищевказаних актів приймання виконаних будівельних робіт, у т.ч. за №1 від 07.10.2021 за жовтень 2021 року, по об'єкту: капітальний ремонт будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15 (корегування), з розрахункового рахунку Департаменту капітального будівництва Кіровоградської обласної державної адміністрації UA528201720344271007198147589, відкритого в Управлінні Державної казначейської служби України Кіровоградської області, на розрахунковий рахунок ТОВ «АфінаЦентр», номер НОМЕР_1 , відкритий у АТ КБ «ПриватБанк», перераховані бюджетні кошти.
Всього за період виконання робіт з 11.10.2021 по 27.10.2021 перераховано бюджетні кошти на загальну суму 6 838 730 гривень 26 копійок, з яких 19 852 гривень 94 копійки за роботи, які ТОВ «АфінаЦентр» не були виконані по договору №93/2021.
В подальшому, реалізовуючи свій злочинний умисел на заволодіння, шляхом зловживання своїм службовим становищем, бюджетними коштами, виділеними на виконання робіт по капітальному ремонту будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15, ОСОБА_5 , будучи директором ТОВ «АфінаЦентр», діючи на підставі Статуту товариства, 21.06.2022 зокрема в період в період дії воєнного стану, від імені даного товариства, як підрядника, уклав із Департаментом капітального будівництва Кіровоградської обласної державної адміністрації в особі начальника директора департаменту ОСОБА_9 (Замовник), яка діяла на підставі Положення про Департамент, договір підряду №05/2022 на виконання робіт по капітальному ремонту будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15 (корегування) (надалі договір №05/2022).
Так, відповідно до умов договору №05/2022: підрядник бере на себе зобов'язання на свій ризик, власними силами/засобами за завданням замовника відповідно проектно-кошторисної документації виконати роботи по капітальному ремонту будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова(назва до декомунізації Семашка), буд.15 (корегування), та усунення недоліків в продовж гарантійного періоду (п.1.1 договору). Вартість робіт за договором становила 12 820 324 гривень 44 копійок (п.5.1 договору). Оплата за виконані роботи (форми КБ-2В, КБ-3) проводиться шляхом перерахування коштів на рахунок підрядника протягом бюджетного року по мірі надходження відповідних цільових коштів з бюджету (п.6.1 договору). Відповідно до ч.1 ст.23 Бюджетного кодексу України платіжні зобов'язання замовника виникають у разі наявності відповідного бюджетного призначення та в межах бюджетних асигнувань (п.6.2 договору). Підставою для здійснення розрахунків з підрядником є підписані сторонами акти прийняття виконаних підрядних робіт (типова форми №КБ-2В) та довідка про вартість виконаних підрядних робіт (типова форма №КБ-3), які складаються підрядником (п.6.5 договору). Підрядник повинен виконувати передбачені цим договором роботи, якість яких відповідає діючим нормативним вимогам - Державним будівельним нормам та Державним стандартам України (п.4.1. договору). Відповідальність за якість виконаних робіт, матеріалів, виробів, конструкцій, устаткування несе підрядник (п.4.2 договору). Підрядник зобов'язаний забезпечувати виконання робіт, якість яких відповідає умовам, установленим розділом 4 цього договору (п.17.3.1 договору).
У подальшому, ОСОБА_5 , будучи директором ТОВ «АфінаЦентр», у період часу з 05.08.2022 по 29.12.2022, більш точного часу не встановлено, продовжуючи реалізацію свого злочинного плану, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, що виділялись на капітальний ремонт будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, достовірно знаючи про те, що роботи по об'єкту виконано не в повному обсязі, власноруч підписав та скріпив печаткою товариства акти приймання виконаних будівельних робіт за №1 від 05.08.2022 за серпень 2022 року на суму 2 209 093 гривень 09 копійок; №3 від 03.10.2022 за жовтень 2022 року на суму 470 431 гривень 65 копійок; №5 від 28.10.2022 за жовтень 2022 на суму 1 123 092 гривень 46 копійок; №8 від 25.11.2022 за листопад 2022 на суму 1 517 150 гривень 28 копійок; №11 від 29.12.202 за грудень 2022 на суму 1 216 492 гривень 80 копійок, до яких вніс завідомо неправдивівідомості щодо об'ємів виконаних робіт та використаних матеріалів, які фактично не виконувались та не використовувались.
Таким чином, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду директора ТОВ «АфінаЦентр», тобто товариство- підрядника за договором №05/2022, у вищевказаних офіційних документах зазначив вартість невиконаних робіт на загальну суму 88 119 грн 42 коп. за роботи, які за договором підряду №05/2022 фактично не виконані.
У подальшому, ОСОБА_5 з метою доведення до кінця свого злочинного плану, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, шляхом зловживання своїм службовим становищем, на виконання умов договору №05/2022 упродовж серпня-грудня 2022 року, більш точної дати не встановлено, передав вказані акти приймання виконаних будівельних робіт (акт КБ-2в) №1 від 05.08.2022 за серпень 2022 року на суму 2 209 093 гривень 09 копійок; №3 від 03.10.2022 за жовтень 2022 року на суму 470 431 гривень 65 копійок; №5 від 28.10.2022 за жовтень 2022 на суму 1 123 092 гривень 46 копійок; №8 від 25.11.2022 за листопад 2022 на суму 1 517 150 гривень 28 копійок; №11 від 29.12.202 за грудень 2022 на суму 1 216 492 гривень 80 копійок, на загальну суму 88 119 гривень 42 копійки, до яких ним внесено завідомо неправдиву інформацію щодо обсягів виконаних робіт і використаних матеріалів, разом з іншим актам виконаних будівельних робіт, для погодження замовнику.
Після цього, на підставі вищевказаних актів приймання виконаних будівельних робіт, у т.ч. за №1 від 05.08.2022 за серпень 2022 року на суму 2 209 093 гривень 09 копійок; №3 від 03.10.2022 за жовтень 2022 року на суму 470 431 гривень 65 копійок; №5 від 28.10.2022 за жовтень 2022 на суму 1 123 092 гривень 46 копійок; №8 від 25.11.2022 за листопад 2022 на суму 1 517 150 гривень 28 копійок; №11 від 29.12.202 за грудень 2022 на суму 1 216 492 гривень 80 копійок, по об'єкту: капітальний ремонт капітальному ремонту будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15 (корегування), з розрахункового рахунку Департаменту капітального будівництва Кіровоградської обласної державної адміністрації UA488201720344281028400147589, відкритого в Управлінні Державної казначейської служби України Кіровоградської області, на розрахунковий рахунок ТОВ «АфінаЦентр», номер НОМЕР_1 , відкритий у АТ КБ «ПриватБанк», перераховані бюджетні кошти за платіжними дорученнями (інструкціями), через систему дистанційного обслуговування з використанням програмно-технічного комплексу «клієнт казначейства - казначейство».
Всього за період виконання робіт з 21.06.2022 по 29.12.2022 перераховано бюджетні кошти на загальну суму 10 538 372 гривень 48 копійок, з яких 88 119 гривень 42 копійки за роботи, які ТОВ «АфінаЦентр» не були виконані по договору №05/2022.
В подальшому, реалізовуючи свій злочинний умисел на заволодіння, шляхом зловживання своїм службовим становищем, бюджетними коштами, виділеними на виконання робіт по капітальному ремонту будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15, ОСОБА_5 , будучи директором ТОВ «АфінаЦентр», діючи на підставі Статуту товариства, 24.03.2023 зокрема в період в період дії воєнного стану, від імені даного товариства, як підрядника, уклав із Департаментом капітального будівництва Кіровоградської обласної державної адміністрації в особі начальника директора департаменту ОСОБА_9 (Замовник), яка діяла на підставі Положення про Департамент, договір підряду №05/2022 на виконання робіт по капітальному ремонту будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15 (корегування) (надалі договір №05/2023).
Так, відповідно до умов договору №05/2023: підрядник бере на себе зобов'язання на свій ризик, власними силами/засобами за завданням замовника відповідно проектно-кошторисної документації виконати роботи по капітальному ремонту будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15 (корегування) (п.1.1 договору). Вартість робіт за договором становила 1 635 713 (один мільйон шістсот тридцять п'ять тисяч сімсот тринадцять) гривень 16 (шістнадцять) копійок (п.5.1 договору). Оплата за виконані роботи (форми КБ-2В, КБ-3) проводиться шляхом перерахування коштів на рахунок підрядника протягом бюджетного року по мірі надходження відповідних цільових коштів з бюджету (п.6.1 договору). Відповідно до ч.1 ст.23 Бюджетного кодексу України платіжні зобов'язання замовника виникають у разі наявності відповідного бюджетного призначення та в межах бюджетних асигнувань (п.6.2 договору). Підставою для здійснення розрахунків з підрядником є підписані сторонами акти прийняття виконаних підрядних робіт (типова форми №КБ-2В) та довідка про вартість виконаних підрядних робіт (типова форма №КБ-3), які складаються підрядником (п.6.5 договору). Підрядник повинен виконувати передбачені цим договором роботи, якість яких відповідає діючим нормативним вимогам - Державним будівельним нормам та Державним стандартам України (п.4.1. договору). Відповідальність за якість виконаних робіт, матеріалів, виробів, конструкцій, устаткування несе підрядник (п.4.2 договору). Підрядник зобов'язаний забезпечувати виконання робіт, якість яких відповідає умовам, установленим розділом 4 цього договору (п.17.3.1 договору).
24.04.2023 додатковою угодою до договору №05/2023 сторони договори ТОВ «АфінаЦентр» в особі директора ОСОБА_5 (Підрядник) та Департамент капітального будівництва Кіровоградської обласної державної адміністрації в особі начальника директора департаменту ОСОБА_9 (Замовник) за взаємною згодою сторін вирішили зменшити на 183 250 гривень 80 копійок фінансування робіт на 2023 рік по капітальному ремонту будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15 (корегування), з розірванням договору підряду №05/2023, у звязку з чим загальна вартість робіт склала 1 452 462 гривень 36 копійок.
У подальшому, ОСОБА_5 , будучи директором ТОВ «АфінаЦентр», у період часу з 24.03.2023 по 27.03.2023, більш точного часу не встановлено, продовжуючи реалізацію свого злочинного плану, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, що виділялись на капітальний ремонт будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15 (корегування), достовірно знаючи про те, що роботи по об'єкту виконано не в повному обсязі, власноруч підписав та скріпив печаткою товариства акт приймання виконаних будівельних робіт за №1 від 27.03.2023 за березень 2023 року на суму 1 452 462 гривень 36 копійок, до якого вніс завідомо неправдивівідомості щодо об'ємів виконаних робіт та використаних матеріалів, які фактично не виконувались та не використовувались.
Часткове не виконання ТОВ «АфінаЦентр» робіт по договору №05/2023 за актами №1 від 27.03.2023 за березень 2023 року на суму 1 452 462 гривень 36 копійок, на загальну суму 18 694 гривень 93 копійки, підтверджено висновком експерта №СЕ-19/112-23/6380-БТ від 07.02.2024.
Таким чином, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду директора ТОВ «АфінаЦентр», тобто товариства - підрядника за договором №05/2023, у вищевказаному офіційному документі зазначив вартість невиконаних робіт на загальну суму 18 694 гривень 93 копійки за роботи, які за договором підряду №05/2023 фактично не виконані.
У подальшому, ОСОБА_5 з метою доведення до кінця свого злочинного плану, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, шляхом зловживання своїм службовим становищем, на виконання умов договору №05/2023 упродовж березня 2023 року, більш точної дати не встановлено, передав вказаний акт приймання виконаних будівельних робіт (акт КБ-2в) від 27.03.2023 за березень 2023 року на суму 1 452 462 гривень 36 копійок, до якого ним внесено завідомо неправдиву інформацію щодо обсягів виконаних робіт і використаних матеріалів, для погодження замовнику.
Після цього, на підставі вищевказаних актів приймання виконаних будівельних робіт, у т.ч. за №1 від 07.10.2021 за жовтень 2021 року, по об'єкту: капітальний ремонт будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15 (корегування), з розрахункового рахунку Департаменту капітального будівництва Кіровоградської обласної державної адміністрації UA528201720344271007198147589, відкритого в Управлінні Державної казначейської служби України Кіровоградської області, на розрахунковий рахунок ТОВ «АфінаЦентр», номер НОМЕР_2 , відкритий у АТ «ПУМБ», перераховані бюджетні кошти за платіжними дорученнями (інструкціями).
Всього за період виконання робіт з 24.03.2023 по 27.03.2023 перераховано бюджетні кошти на загальну суму 1 452 462 гривень 36 копійок, з яких 18 694 гривень 93 копійки за роботи, які ТОВ «АфінаЦентр» не були виконані по договору №05/2023.
Таким чином, за період з 31.05.2021 по 27.03.2023 виконання ТОВ «АфінаЦентр» робіт по капітальному ремонту будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15, у т.ч. корегування, за договорами підрядів №39/2021 від 30.04.2021, №93/2021 від 29.09.2021, №05/2022 від 21.06.2022, №05/2023 від 24.03.2023, товариству перераховано бюджетні кошти на загальну суму 32 508 283 гривень 30 копійок, з яких: 13 678 718 гривень 20 копійок по договору підряду №39/2021 від 30.04.2021; 6 838 730 гривень 26 копійок по договору підряду №93/2021 від 29.09.2021; 10 538 372 гривень 48 копійок по договору №05/2022 від 21.06.2022; 1 452 462 гривень 36 копійок по договору підряду №05/2023 від 24.03.2023, з яких 179 783 гривень 72 копійок за роботи, які ТОВ «АфінаЦентр» не були виконані по вказаним договорам підрядів, зокрема: 53 116 гривень 43 копійка по договору №39/2021 від 30.04.2021; 19 852 гривень 94 копійки по договору №93/2021 від 29.09.2021; 88 119 гривень 42 копійки по договору №05/2022 від 21.06.2022; 18 694 гривень 93 копійки по договору №05/2023 від 24.03.2023, в результаті чого ОСОБА_5 , умисно незаконно заволодів бюджетними грошовими коштами на загальну суму 179 783 (сто сімдесят дев'ять тисяч сімсот вісімдесят три) гривні 72 (сімдесят дві) копійки, якими розпорядився на власний розсуд, чим відповідно висновку експерта №СЕ-19/112-24/9476-ЕК від 19.08.2024, спричинив державі в особі Кіровоградської обласної державної адміністрації майнової шкоди на вказану суму.
Крім того, ОСОБА_5 , займаючи посаду директора ТОВ «АфінаЦентр», тобто будучи службовою особою, яка постійно на даному товаристві, обіймала посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, в період часу 28.07.2021 по 27.03.2023 більш точного часу та місця під час досудового розслідування не встановлено, за вище наведених обставин, продовжуючи реалізацію свого злочинного плану, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, що виділялись на виконання робіт по капітальному ремонту будівлі інфекційного відділення МКЛПЗ - Міська лікарня №1, за адресою: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Ярмаркова (назва до декомунізації Семашка), буд.15, у т.ч. корегування, за договорами підрядів №39/2021 від 30.04.2021, №93/2021 від 29.09.2021, №05/2022 від 21.06.2022, №05/2023 від 24.03.2023, достовірно знаючи про те, що роботи по об'єкту виконано не в повному обсязі, підписав та скріпив печаткою товариства акти приймання виконаних будівельних робіт, зокрема: за договором підряду №39/2021 від 30.04.2021 - №4 від 27.07.2021 за липень 2021 року на суму 2 999 413 гривень 98 копійок; №6 від 17.11.2021 за листопад 2021 року на суму 1 906 434 гривні 74 копійки; №7 від 20.12.2021 за грудень 2021 року на суму 3 335 078 гривень 70 копійок; за договором підряду №93/2021 від 29.09.2021 - №1 від 07.10.2021 за жовтень 2021 року на суму 4 829 947 гривень 50 копійки; за договором підряду №05/2022 від 21.06.2022 - №1 від 05.08.2022 за серпень 2022 року на суму 2 209 093 гривень 09 копійок; №3 від 03.10.2022 за жовтень 2022 року на суму 470 431 гривень 65 копійок; №5 від 28.10.2022 за жовтень 2022 на суму 1 123 092 гривень 46 копійок; №8 від 25.11.2022 за листопад 2022 на суму 1 517 150 гривень 28 копійок; №11 від 29.12.202 за грудень 2022 на суму 1 216 492 гривень 80 копійок; за договором підряду №05/2023 від 24.03.2023 - №1 від 27.03.2023 за березень 2023 року на суму 1 452 462 гривень 36 копійок, до яких вніс завідомо неправдиві відомості щодо об'ємів виконаних робіт та використаних матеріалів, які фактично не виконувались та не використовувались, на загальну суму 179 783 гривень 72 копійок з яких: 53 116 гривень 43 копійка по договору №39/2021 від 30.04.2021; 19 852 гривень 94 копійки по договору №93/2021 від 29.09.2021; 88 119 гривень 42 копійки по договору №05/2022 від 21.06.2022; 18 694 гривень 93 копійки по договору №05/2023 від 24.03.2023.
У подальшому, ОСОБА_5 з метою доведення до кінця свого злочинного плану, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, шляхом зловживання своїм службовим становищем, на виконання умов договорів підрядів №39/2021 від 30.04.2021, №93/2021 від 29.09.2021, №05/2022 від 21.06.2022, №05/2023 від 24.03.2023, передав вказані акти приймання виконаних будівельних робіт, до яких ним було внесено завідомо неправдиву інформацію щодо обсягів виконаних робіт і використаних матеріалів, які фактично не виконувались та не використовувались, для погодження, спочатку Департаменту капітального будівництва та інвестиційної діяльності Кіровоградської обласної державної адміністрація, як замовнику по договорам підрядів №39/2021 від 30.04.2021, №93/2021 від 29.09.2021, а в подальшому Департаменту капітального будівництва Кіровоградської обласної державної адміністрація, як замовнику по договорам підрядів №05/2022 від 21.06.2022, №05/2023 від 24.03.2023.
Після чого, на підставі актів виконаних робіт за договорами підрядів №39/2021 від 30.04.2021, №93/2021 від 29.09.2021, №05/2022 від 21.06.2022, №05/2023 від 24.03.2023, у т.ч. №4 від 27.07.2021 за липень 2021 року на суму 2 999 413 гривень 98 копійок; №6 від 17.11.2021 за листопад 2021 року на суму 1 906 434 гривні 74 копійки; №7 від 20.12.2021 за грудень 2021 року на суму 3 335 078 гривень 70 копійок за договором підряду №39/2021 від 30.04.2021; №1 від 07.10.2021 за жовтень 2021 року на суму 4 829 947 гривень 50 копійки за договором підряду №93/2021 від 29.09.2021; №1 від 05.08.2022 за серпень 2022 року на суму 2 209 093 гривень 09 копійок; №3 від 03.10.2022 за жовтень 2022 року на суму 470 431 гривень 65 копійок; №5 від 28.10.2022 за жовтень 2022 на суму 1 123 092 гривень 46 копійок; №8 від 25.11.2022 за листопад 2022 на суму 1 517 150 гривень 28 копійок; №11 від 29.12.202 за грудень 2022 на суму 1 216 492 гривень 80 копійок за договором підряду №05/2022 від 21.06.2022; №1 від 27.03.2023 за березень 2023 року на суму 1 452 462 гривень 36 копійок за договором підряду №05/2023 від 24.03.2023 з розрахункових рахунків Департаменту капітального будівництва та інвестиційної діяльності Кіровоградської обласної державної адміністрація номер UA463052990000026007050241064, та Департаменту капітального будівництва Кіровоградської обласної державної адміністрації номер UA528201720344271007198147589, відкритих в Управлінні Державної казначейської служби України Кіровоградської області, на розрахункові рахунки ТОВ «Афінацентр» номер НОМЕР_1 , відкритого у АТ КБ «ПриватБанк», та номер НОМЕР_2 , відкритого у АТ «ПУМБ», відповідно до платіжних доручень (інструкцій) перераховані 32 508 283 гривень 30 копійок, з яких: 13 678 718 гривень 20 копійок по договору підряду №39/2021 від 30.04.2021; 6 838 730 гривень 26 копійок по договору підряду №93/2021 від 29.09.2021; 10 538 372 гривень 48 копійок по договору №05/2022 від 21.06.2022; 1 452 462 гривень 36 копійок по договору підряду №05/2023 від 24.03.2023, з яких 179 783 гривень 72 копійок за роботи, які ТОВ «АфінаЦентр» не були виконані по вказаним договорам підрядів, зокрема: 53 116 гривень 43 копійка по договору №39/2021 від 30.04.2021; 19 852 гривень 94 копійки по договору №93/2021 від 29.09.2021; 88 119 гривень 42 копійки по договору №05/2022 від 21.06.2022; 18 694 гривень 93 копійки по договору №05/2023 від 24.03.2023.
Беручи до уваги вищевикладене, ОСОБА_5 , як директору ТОВ «Афінацентр» повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.191, ч.1 ст.366 КК України.
На підставі ч. 5 ст. 27 КПК України забезпечується повне фіксування судового засідання та процесуальних дій за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів.
Прокурор та слідчий в судовому засіданні підтримали клопотання, просили його задовольнити та застосувати до ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді застави.
Підозрюваний та його захисник заперечували проти задоволення клопотання слідчого та застосування запобіжного заходу у виді застави. Захисник підозрюваного зазначив, що клопотання є необґрунтованим та безпідставним, ризики, вказані прокурором, не доведені. Досудове розслідування триває чотири роки і за цей час ОСОБА_5 не вчинив жодних дій, які б свідчили про його намір ухилятись від органів досудового розслідування. Навпаки, ОСОБА_5 має бездоганну процесуальну дисципліну та стабільний контакт зі слідством. Він працює, має матір та дружину, які є особами з інвалідністю, дочку, яка навчається у школі, що свідчить про його стійкі соціальні зв'язки. Крім того, слідчим у клопотанні не зазначено дані свідків, на яких може впливати підозрюваний, не визначено матеріальний стан та здатність внести розмір застави визначений органом досудового розслідування. Просили обрати відносно підозрюваного запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Свої заперечення проти обрання ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді застави захисником останнього також викладено письмово та долучено до матеріалів клопотання.
Заслухавши слідчого, прокурора, підозрюваного та його захисника, дослідивши зміст клопотання та доданих до нього матеріалів, слідчий суддя дійшов до наступного висновку.
У провадженні слідчого відділення Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04.10.2021 року за №42021120000000183, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
25.09.2025 року ОСОБА_5 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
Відповідно до ст. 178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, в тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі; дані про особу підозрюваного; розмір майнової шкоди, в заподіянні якого підозрюється особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа; ризики продовження чи повторення протиправної поведінки.
Відповідно до положень ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:
1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;
2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;
3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Стосовно наявності обґрунтованої підозри ОСОБА_5 слідчий суддя зазначає таке.
Слідчий суддя виходить з того, що обґрунтована підозра повинна одночасно відповідати двом наступним критеріям, а саме: мають існувати факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що підозрювана особа могла вчинити кримінальне правопорушення, а також мають існувати і докази, які мають об'єктивно пов'язувати підозрювану особу з певним кримінальним правопорушенням, які не повинні бути достатніми для того, щоб забезпечити засудження такої особи, але мають бути достатніми для виправдання подальшого розслідування або висунення обвинувачення (рішення ЄСПЛ у справах «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 року, «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011 року).
З клопотання слідчого та доданого до нього повідомлення про підозру ОСОБА_5 від 25.09.2025 вбачається, що він підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, а також у службовому підробленні, тобто у видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.366 КК України.
При розгляді даного клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді застави слідчий суддя дійшов висновку, що слідчий та прокурор довели обґрунтованість підозри, висунутої ОСОБА_5 , про що свідчать зібрані в ході досудового розслідування докази, зокрема: витяг з ЄРДР №42021120000000183 від 04.10.2021 року; копія наказу №01/06 від 01.06.2018 року, згідно якого ОСОБА_5 приступив до виконання обов'язків директора ТОВ «АфінаЦентр» з 01.06.2018 року, з правом першого підпису; копія договору підряду №39/2021 від 30.04.2021 року; копія договору підряду №93/2021 від 29.09.2021 року; копія договору підряду №05/2022 від 21.06.2022 року; копія договору підряду №05/2023 від 24.03.2023 року; висновок експерта №СЕ-19/112-23/6380-БТ від 07.02.2024 року; висновок експерта №СЕ-19/112-24/9476-ЕК від 19.08.2024 року; Інформаційним листом щодо проведених видатків за рахунок бюджетних коштів на виконання договорів №39/2021 від 30.04.2021, №93/2021 від 29.09.2021 та №05/2022 від 21.06.2022 на користь ТОВ «Афінацентр» та платіжними дорученнями, що були подані до органу Казначейства в паперовому вигляді, які підтверджують факт перерахування коштів; повідомленням про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
Таким чином, стороною обвинувачення наведено переконливі факти, що свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного із вчиненням кримінальних правопорушень, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому кримінальному провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст.2 КПК України.
При цьому слідчий суддя зауважує, що обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, правильність кримінально-правової кваліфікації діяння потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні в ході судового розгляду кримінального провадження щодо нього.
Стосовно наявності ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 може здійснити дії, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, слідчий суддя зазначає таке.
У своєму клопотання слідчий посилається на існування ризиків, передбачених п.1, п.3 та п.4 ч.1 ст.177 КПК України, а саме, що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та суду шляхом залишення місця проживання, незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні, а також перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а саме укривати від слідства дійсні обставини підготовки до злочину, його скоєння та обставини необхідні для встановлення істини у провадженні, в томі числі щодо своєї ролі та конкретних дій.
Заявлені стороною обвинувачення ризики, суд оцінює у світлі факторів, пов'язаних з характером особи, її моральністю, місцем проживання, родом занять, майновим станом, сімейними зв'язками та усіма видами зв'язку з країною, в якій така особа піддається кримінальному переслідуванню.
Як встановлено слідчим суддею, ОСОБА_5 офіційно працевлаштований, за місцем роботи характеризується позитивно, в колективі користується повагою та авторитетом, має стабільний заробіток у вигляді заробітної плати, раніше до кримінальної відповідальності не притягувався. Також ОСОБА_5 одружений, має на своєму утриманні малолітню дочку ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво серія НОМЕР_3 ). Крім того, дружина ОСОБА_5 - ОСОБА_11 хворіє та є особою з інвалідністю, про що свідчать надані медичні документи, зокрема, копія виписного епікризу №36197 із медичної картки стаціонарного хворого, копія довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12ААГ №574769 від 03.06.2024 року, копія форми індивідуальної програми реабілітації інваліда №798 від 03.06.204 року, копія виписного епікризу ІХ №33008 від 08.11.2023 року. Вказане, на думку слідчого судді, свідчить про міцні соціальні зв'язки підозрюваного.
Слідчий суддя зазначає, що сам по собі факт вчинення інкримінованих підозрюваному кримінальних правопорушень та ймовірність призначення йому покарання, на що посилалися слідчий та прокурор, за відсутності конкретних фактів ухилення підозрюваним від слідства та суду, переховування, перешкоджання досудовому розслідуванню у будь-який спосіб, не може свідчити про можливість підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та суду. Слідчим та прокурором, ані в клопотанні, ані в судовому засіданні не наведено конкретних обставин/фактів, якіб свідчили про спроби ОСОБА_5 уникнути слідства, зокрема, його неявки до органу досудового розслідування, ігнорування викликів, зміну номерів телефону, місця проживання, доказів застосування приводу/розшуку. Отже обставин які б давали підстави вважати, що підозрюваний може вдатися до таких дій слідчим та прокурором не доведено.
Щодо ризику впливу на свідків, то цей ризик обґрунтовується тим, що органом досудового розслідування не встановлено та не допитано усіх осіб, яким відомі обставини, що підлягають доказуванню під час кримінального провадження, та що підозрюваний може незаконно впливати на як на допитах свідків так і на тих, що підлягають встановленню та допиту. Просить покласти на підозрюваного обов'язок утриматись від спілкування зі свідками. В той же час, клопотання не містить жодного протоколу допиту свідків; пояснень, на яких саме свідків може незаконно впливати підозрюваний; їх прізвища, ім'я, по батькові, місце роботи, проживання, та якою інформацією володіють такі свідки.
Крім того, вищевказане клопотання містить формальне посилання на ризик, передбачений п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України. Так, слідчий посилається на те, що підозрюваний може укривати від слідства дійсні обставини підготовки до злочину, його скоєння та обставини необхідні для встановлення істини у провадженні, в томі числі щодо своєї ролі та конкретних дій. При цьому, слідчим на зазначено жодної інформації щодо обставин, які свідчать про наявність такого ризику. Як вбачається з витягу з ЄРДР №42021120000000183 від 04.10.2021 року досудове розслідування триває з 2021 року, отже є всі підстави вважати, що у випадку існування такого наміру, підозрюваний протягом цього часу мав реальну можливість його реалізувати. Проте доказів приховування/пошкодження/перетворення підозрюваним обставин/документів, які мають значення для кримінального провадження в матеріалах клопотання відсутні.
Відповідно до ч.1 ст. 182 КПК України застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків.
Відповідно до ч.4 ст. 182 КПК України розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Проте слід зазначити, що клопотання слідчого про застосування засобіжного заходу у вигляді застави та додані до нього матеріали не містять жодної інформації щодо майнового та сімейного стану підозрюваного.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КПК України якщо прокурор під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу доведе обставини, передбачені п. 1 ч.1 цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктами 2 та 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право зобов'язати підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого органу державної влади, визначеного слідчим суддею, судом.
За таких обставин, з огляду на те, що прокурором під час розгляду клопотання не було доведено наявність достатніх підстав вважати, що існують, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України ризики, на які вказує слідчий, слідчий суддя зобов'язаний постановити ухвалу про відмову в обранні підозрюваному ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді застави.
З огляду на викладене, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого про обрання запобіжного заходу у вигляді застави щодо підозрюваного ОСОБА_5 задоволенню не підлягає.
Разом з ти слідчий суддя вважає за необхідне відповідно до ч. 3 ст. 194 КПК України покласти на підозрюваного ОСОБА_5 обов'язок прибувати за кожною вимогою до слідчого, який здійснює кримінальне провадження, прокурора та суду
Керуючись ст.ст. 131, 132, 176-178, 193, 194, 309 КПК України, слідчий суддя,
У задоволенні клопотання старшого слідчого СВ Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором Олександрійської окружної прокуратури ОСОБА_3 , в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021120000000183 від 04.10.2021 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді застави стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відмовити.
Зобов'язати підозрюваного ОСОБА_5 прибувати за кожною вимогою до слідчого, який здійснює кримінальне провадження, прокурора, слідчого судді та суду.
Контроль за виконанням ухвали покласти на старшого слідчого СВ Олександрійського РВП ГУ НП в Кіровоградській області ОСОБА_4 .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали проголошено 01.10.2025 року о 12 год 45хв.
Слідчий суддя ОСОБА_12