01 жовтня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/1552/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,-
Адвокат Степаненко А.Т. звернувся до суду з позовом в інтересах ОСОБА_1 , в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України про відмову у проведенні повторної військово-лікарської комісії солдату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене листом вих. №13.1/989 від 08.11.2024 року;
- зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Державної прикордонної служби України прийняти рішення про проведення повторної військово-лікарської комісії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
1. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
Ухвалою суду від 15.04.2025 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
2.АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
2.1. ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що згідно інформації, встановленої в ході досудового розслідування кримінального провадження №42023266100000015 від 28.02.2023, ІНФОРМАЦІЯ_2 19.04.2023 встановлено, що позивач є обмежено придатним до військової служби, непридатний до військової служби в ДШВ, плав.складі, морській піхоті, СС, ССО. Однак даний факт не враховано ЦВЛК ДПСУ під час надання відповіді позивачу за результатом розгляду скарги на постанову гарнізонної військово-лікарської комісії Головного військово-медичного клінічного центру від 01.08.2024. За таких обставин, вважає рішення ЦВЛК ДПСУ про відмову у проведенні йому військово-лікарської комісії, з метою встановлення ступеня придатності до військової служби необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.
2.2 ПОЗИЦІЯ ВІДПОВІДАЧА.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву. Вказав, що Центральна військово-лікарська комісія Державної прикордонної служби України, розглянула постанову гарнізонної військово-лікарської комісії Головного військово-медичного клінічного центру Державної прикордонної служби України оформлену довідкою №4224 від 01 серпня 2024 року на військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 ДПСУ солдата ОСОБА_1 . За результатами розгляду Постанови Гарнізонної ВЛК ЦВЛК ДПСУ дійшла висновку: постанова Гарнізонної ВЛК оформлена у відповідності до Положення та вимог Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо статей, що визначають ступінь придатності до військової служби. Причинний зв'язок наявних захворювань встановлено вірно. У зв'язку із наведеним просив суд відмовити у задоволенні позову.
2.3. ВІДПОВІДЬ НА ВІДЗИВ ПОЗИВАЧА.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій підтримав доводи позовної заяви. Додатково зазначив, що відмова ЦВЛК ДПСУ враховувати результати ВЛК при ТЦК та СП, інші документи та консультативні висновки лікарів, що фіксують іншу клінічну картину, є необґрунтованим обмеженням повноти розгляду справи та порушенням прав позивача.
3. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ, ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.
ОСОБА_1 був призваний на військову службу за мобілізацією 13.12.2023 та проходив службу у військовій частині НОМЕР_2 .
Відповідно до довідки від 01.08.2024 року №4224 солдату ОСОБА_1 було проведено медичний огляд гарнізонною військово - лікарською комісією при Головному військово - медичному клінічному центрі (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України 01.08.2024, де було встановлено діагноз - амбліопія слабкого ступеню обох очей. Складний короткозорий астигматизм ст. 2.0Д, короткозорість ст. 5.5Д при гостроті зору з корекцією 0,8 правого ока. Складний короткозорий астигматизм ст. 3.0Д, короткозорість ст. 0.5Д при гостроті зору з корекцією 0.6 лівого ока. Гіпертонічна хвороба і ст. 2 ст. ризик помірний. Атеросклеротичний кардіосклероз, СН 0 ст. Часткова вторинна адентія нижньої щелепи. Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.
На підставі ст. 30-в, 39-в графи II Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби Таблиці « » додаткових вимог до стану здоров'я. Придатний до військової служби (а.с.16).
Позивач, не погодившись із вище вказаним рішенням гарнізонної військово - лікарської комісії, звернувся із скаргою, на вказане рішення гарнізонної ВЛК до Центральної військової-лікарської комісії Державної прикордонної служби України (далі - ЦВЛК ДПСУ).
Згідно відповіді ЦВЛК ДПСУ вих.№13.1/989 від 08.11.2024 року за результатами розгляду скарги представника Степаненка А.Т. в інтересах ОСОБА_1 повідомлено, що медичний огляд у Державній прикордонній службі Україні проводиться у відповідності до Положення про проходження медичного огляду у Державній прикордонній службі України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2024 року №441, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України за № 1089/42434 від 18.07.2024 року (далі - Положення).
На теперішній час щодо солдата ОСОБА_1 , винесена та є чинною, постанова гарнізонної військово-лікарської комісії Головного військово-медичного клінічного центру (Центрального клінічного госпіталю) ДПСУ (далі - Гар. ВЛК ГВМКЦ ДПСУ) від 01.08.2024 року №4224. Постанова оформлена у відповідності до Положення та вимог Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо статей, що визначають ступінь придатності до військової служби. Причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв встановлено вірно.
ЦВЛК ДПСУ не вбачає підстав щодо скасування постанови Гар. ВЛК ГВМКЦ ДПСУ від 01.08.2024 року №4224 та проведення повторного огляду ВЛК солдата ОСОБА_1 (а.с.26).
Не погоджуючись із вказаним рішенням ЦВЛК ДПСУ №13.1/989 від 08.11.2024 року позивач звернувся до суду із даним позовом.
4. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 за №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-XII).
Відповідно до п.п."б" п.2 ч.4 ст.26 Закону №2232-XII під час дії воєнного стану військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби за станом здоров'я: на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців; за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
Відповідно до частини тринадцятої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», статті 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», частини третьої статті 262 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року №548-XIV, порядок проведення військово-лікарськими комісіями (далі - ВЛК) Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужба) медичного огляду громадян призовного віку; військовозобов'язаних, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах військовослужбовців Держприкордонслужби та членів їхніх сімей; осіб, звільнених з військової служби Держприкордонслужби та військових частин прикордонних військ СРСР та їх органів управління, дислокованих на території України; військовослужбовців Держприкордонслужби та працівників Держприкордонслужби, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I, II груп патогенності; військовослужбовців Держприкордонслужби, які проходять військову службу на кораблях, катерах та суднах забезпечення Морської охорони Держприкордонслужби; льотного складу та авіаційного персоналу Держприкордонслужби, з метою визначення їх придатності за станом здоров'я до військової служби (роботи за фахом), встановлення причинного зв'язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) з проходженням військової служби та встановлення причинного зв'язку, захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), які призвели до смерті військовослужбовців Держприкордонслужби, визначений Положенням про походження медичного огляду в Державній прикордонній службі України, затвердженого наказом МВС №441 від 25.06.2024 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №1089/42434 від 18.07.2024 року (далі - Положення).
Відповідно до п.1 глави 3 розділу ІІ Положення з метою проведення медичного огляду у Держприкордонслужбі утворюються:
- постійно діючі ВЛК (ЛЛК);
- тимчасово діючі ВЛК (ВЛК ВВНЗ (далі - ТдВЛК ВВНЗ) для медичного огляду кандидатів на навчання у ВВНЗ Держприкордонслужби, кандидатів на військову службу за контрактом).
Відповідно до п.1 глави 4 розділу ІІ - до постійно діючих військово-лікарських комісій відносяться госпітальні (гарнізонні) ВЛК, які утворюються:
- госпітальна ВЛК - в закладах охорони здоров'я Держприкордонслужби, за клінічними профілями в закладах охорони здоров'я Держприкордонслужби може бути створено декілька госпітальних ВЛК;
- гарнізонна ВЛК - при клініках амбулаторно-поліклінічної допомоги, поліклініках закладів охорони здоров'я Держприкордонслужби.
Організація проведення медичного огляду госпітальної (гарнізонної) ВЛК в закладі охорони здоров'я Держприкордонслужби покладається на начальника закладу.
ЦВЛК відповідно до Положення про орган, затвердженого наказом Адміністрації Держприкордонслужби від 12.10.2009 року №755 - є органом забезпечення Державної прикордонної служби України. Діяльність ЦВЛК ДПСУ регламентується Конституцією України, Законами України, актами президента України, постановами Верховної ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та розпорядженнями Адміністрації Держприкордонслужби України.
Повноваження ЦВЛК ДПСУ визначені п.7 ст.2 Розділу ІІ Положення, до них входить:
- організація проведення у Держприкордонслужбі ВЛК (ЛЛК) медичного огляду осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення;
- розроблення спільно з медичними спеціалістами Адміністрації Держприкордонслужби проектів нормативно-правових актів, посібників, методичних рекомендацій з питань проведення медичного огляду ВЛК;
- розроблення спільно з МОЗ медичних показань для військово-професійного призначення кандидатів для проходження військової служби за контрактом за військовими спеціальностями;
- розроблення науково обґрунтованих вимог до стану здоров'я військовослужбовців Держприкордонслужби;
- контроль за правильністю надання ВЛК (ЛЛК) до ЦВЛК медичної документації з питань проведення медичного огляду;
- розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань, що стосуються покладених на ЦВЛК завдань;
- аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи ВЛК (ЛЛК);
- проведення аналізу й оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення, розробка пропозицій для поліпшення проведення медичного огляду ВЛК (ЛЛК);
- організація та проведення нарад і зборів з питань проведення медичного огляду ВЛК (ЛЛК);
- контроль, розгляд, затвердження, незатвердження постанов постійно діючих, тимчасово діючих ВЛК (ЛЛК);
- здійснення контролю за роботою ЛЛК в авіаційних частинах Держприкордонслужби;
- прийняття та перегляд постанов про причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у колишніх військовослужбовців з числа осіб льотного складу, якщо вони звільнені у запас або відставку з військової служби безпосередньо з льотної роботи;
- організація та проведення медичного огляду ВЛК плавскладу Держприкордонслужби.
ЦВЛК має право:
- приймати постанови згідно з цим Положенням, розглядати, переглядати скасовувати, затверджувати, контролювати постанови ВЛК, ЛЛК, переглядати власні постанови;
- оглядати осіб, зазначених у пункті 1 розділу I цього Положення;
- перевіряти роботу ВЛК, ЛЛК з питань організації та проведення ними медичного огляду;
- запитувати документи, що характеризують обставини отримання особою, що оглядається, захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме: матеріали службового розслідування, дізнання, досудового слідства, витяги з наказів, акт розслідування нещасного випадку (випадку смерті), що стався, за формою Нвс-5, наведеної у додатку 1 до Інструкції про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків у Державній прикордонній службі України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 березня 2016 року №199, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 квітня 2016 року за №574/28704 (далі - Інструкція) (далі - акт Нвс-5), акт про нещасний випадок (випадок смерті або загибелі, спричиненої діями противника), що стався із військовослужбовцем під час виконання ним обов'язків військової служби за формою Нвс-1, наведеною у додатку 2 до Інструкції (далі - акт Нвс-1), акт про нещасний випадок (випадок смерті або загибелі, спричиненої діями противника), що стався з військовослужбовцем не під час виконання ним обов'язків військової служби за формою НПвс, наведеною у додатку 3 до Інструкції (далі - акт НПвс), довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва); документи з особових та пенсійних справ, медичні документи; архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених документів такі копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву Держприкордонслужби зі строком зберігання 50 років);
- за погодженням з Адміністрацією Держприкордонслужби залучати лікарів закладів охорони здоров'я (органів) Держприкордонслужби, представників органу Держприкордонслужби, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для визначення результатів медичного огляду;
- перевіряти організацію, стан та результати медичного огляду кандидатів на навчання у ВВНЗ, а також осіб, які приймаються на військову службу за контрактом до Держприкордонслужби;
- ініціювати направлення в заклади охорони здоров'я Держприкордонслужби на контрольний та повторний огляди військовослужбовців Держприкордонслужби та членів їх сімей, військовозобов'язаних, резервістів, працівників Держприкордонслужби;
- запитувати та отримувати від органів Держприкордонслужби узагальнені результати медичного огляду осіб, з числа зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення, яким медичний огляд проведено згідно з вимогами Порядку проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року №559;
- запитувати від закладів охорони здоров'я, органів Держприкордонслужби, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП), ВВНЗ інформацію для узагальнення та оцінки результатів медичного огляду ВЛК, ЛЛК;
- надавати до Адміністрації Держприкордонслужби знеособлені результати медичного огляду осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення;
- розглядати документи ВЛК, ЛЛК, які складені за результатами проведених у разі направлення медичних оглядів військовослужбовців Держприкордонслужби в закладах охорони здоров'я інших військових формувань, та виносити власну постанову;
- у разі незатвердження постанови ВЛК скасовувати її та протягом п'яти робочих днів з дати її скасування виносити власну постанову із зазначеного питання;
- у разі неповного проведення медичного огляду особи чи недотримання ВЛК, ЛЛК при проведенні медичного огляду вимог цього Положення скасовувати постанову та направляти свідоцтво про хворобу на доопрацювання з викладенням причин, через які постанову ВЛК, ЛЛК скасовано;
- надавати роз'яснення щодо формулювань постанов ВЛК, ЛЛК;
- перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи в закладах охорони здоров'я Держприкордонслужби, органах Держприкордонслужби з питань здійснення медичного огляду ВЛК, ЛЛК;
- рекомендувати направлення військовослужбовців Держприкордонслужби на обстеження до спеціалізованих закладів охорони здоров'я.
Пунктом 1 глави 4 Розділу III Положення визначено, що направлення на медичний огляд проводиться начальниками відповідних органів Держприкордонслужби, де проходить службу військовослужбовець, військовою прокуратурою, судами, головою ЦВЛК, начальниками закладів охорони здоров'я Держприкордонслужби за місцем лікування.
Відповідно до п.6 глави 4 Розділу III Положення військовослужбовці оглядаються ВЛК закладів охорони здоров'я Держприкордонслужби за зоною відповідальності цих закладів, а також за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні.
Згідно із вимогами п.1 глави 11 Розділу III Положення постанови військово-лікарських комісій приймаються колегіально та більшістю голосів. ВЛК при винесені постанови оцінює документи особи, які характеризують стан її здоров'я, висновки лікарів за результатами медичного огляду в закладі охорони здоров'я ДПСУ, документи особи, які характеризують стан її здоров'я, з інших закладів охорони здоров'я за наявності, які є додатковими матеріалами для встановлення діагнозу. У прийняті постанови голова та члени комісії незалежні, у разі незгоди голови або членів ВЛК з думкою інших членів, їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК, ЛЛК.
Відповідно до п.3 глави 13 розділу ІІІ Положення, свідоцтво про хворобу із постановою ВЛК, які підлягають затвердженню (контролю) ЦВЛК ДПСУ з доданими до них медичною картою стаціонарного хворого, результатами досліджень, паспортом здоров'я військовослужбовця, іншими документами, на підставі яких винесено рішення, надсилаються на затвердження (контроль) ЦВЛК ДПСУ не пізніше 5-денного строку після медичного огляду.
Згідно із пунктом 2 глави 12 Розділу ІІІ Положення причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) у військовослужбовців Держприкордонслужби при медичному огляді визначають постійно діючі госпітальні (гарнізонні) ВЛК, у складних випадках - ЦВЛК.
Відповідно до пункту 22 глави 12 Розділу ІІІ Положення при вирішенні питання про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), отриманої військовослужбовцем Держприкордонслужби до набрання чинності Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 04 січня 1994 року №2, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29 липня 1994 року за №177/386, ВЛК може брати до уваги такі документи про причини та обставини травми (поранення, контузії, каліцтва): службову та медичну характеристики, витяг із книги обліку хворих в амбулаторії при первинному зверненні за медичною допомогою, матеріали службового розслідування, дізнання, досудового слідства, атестації, довідку закладу охорони здоров'я, медичну карту стаціонарного хворого або витяг з неї, свідоцтво про хворобу, запис лікаря військової частини, лікаря закладу охорони здоров'я у медичній книжці військовослужбовця про первинне звернення за медичною допомогою, довідку архівної установи. Під час дії воєнного стану постанова ВЛК про причинний зв'язок поранення приймається на підставі картки передового району, а також документів, указаних у цьому пункті.
Відповідно до пункту 11 глави 12 Розділу ІІІ Положення у разі відсутності у свідоцтві про хворобу або довідках ВЛК осіб, звільнених з військової служби Держприкордонслужби, висновків про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), неналежного їх оформлення або незгоди осіб, звільнених з військової служби Держприкордонслужби з постановою ВЛК, а також у разі наявності в документах записів про звільнення з Держприкордонслужби (Прикордонних військ України) через хворобу чи за станом здоров'я ЦВЛК розглядає зазначені документи. За наявності підстав для зміни (перегляду) постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), зазначених у свідоцтві про хворобу або довідці ВЛК, постанова ВЛК у разі прийняття нової постанови підлягає скасуванню. Постанова ЦВЛК оформляється протоколом засідання щодо встановлення причинного зв'язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва).
Як видно з матеріалів справи, позивач, користуючись своїм правом, оскаржив висновок Гар.ВЛК ГУМКЦ ДПСУ від 01.08.2024 року №4224 до ЦВЛК ДПСУ.
За результатом розгляду зазначеної скарги ЦВЛК листом від 08.11.2024 №13.1/989 повідомила, що постанова Гар. ВЛК ГВМКЦ ДПСУ від 01.08.2024 року №4224 є чинною. Постанова оформлена у відповідності до Положення та вимог Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо статей, що визначають ступінь придатності до військової служби. Причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв встановлено вірно.
ЦВЛК ДПСУ не вбачає підстав щодо скасування постанови Гар. ВЛК ГВМКЦ ДПСУ від 01.08.2024 року №4224 та проведення повторного огляду ВЛК солдата ОСОБА_1 .
У позовній заяві позивач наполягає на тому, ЦВЛК ДПСУ не враховано реальний стан здоров'я позивача, зокрема той факт, що згідно встановленої в ходу досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023266100000015 інформації ІНФОРМАЦІЯ_3 №3477 від 19.04.2023 вказаний діагноз: короткозорість 8,0 діоптрій правого ока та 9,0 діоптрій лівого ока, громадянина ОСОБА_1 відповідає статті 306 графи II відповідно до «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» затвердженого Наказом Міністра Оборони України №402 від 14.08.2008 року, громадянин ОСОБА_1 обмежено придатний до військової служби. Непридатний до військової служби в ДЩВ, плав, складі, морській піхоті, СС, ССО. Згідно вищевикладеного, слідчим СВ Дністровського районного ВП ГУНП в Чернівецькій області було постановлено: кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023266100000015 від 28.02,2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України закрити на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України.
Заперечуючи проти таких тверджень, представник відповідача у відзиві вказує на відсутність підстав для перегляду постанови Гар. ВЛК ГВМКЦ ДПСУ від 01.08.2024 року №4224 з огляду на наступне:
- станом на період призову на військову службу та на момент проведення медичного огляду військово-лікарською комісією при ТЦК та СП (Дністровського, Чернівецького) ОСОБА_1 перебував у статусі військовозобов'язаного, і відповідно на нього розповсюджувався Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу». Відповідно до вказаних Законів, медичний огляд військовозобов'язаних громадян проводиться у відповідності до наказу Міністерства оборони України 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 р. за №1109/15800) органами РТЦК та СП.
- ЦВЛК ДПСУ не коментує, вказані у позовній заяві події, обставини та прийняті рішення органами державної влади щодо ОСОБА_1 в період до призову на військову службу до лав ДПСУ, так як дані питання не відносяться до її компетенції. Зокрема, постанови ВЛК при ТЦК та СП перегляду ВЛК чи ЦВЛК ДПСУ, згідно Положення, не підлягають.
З дня прийняття на військову службу до ДПСУ, військовослужбовцям ДПСУ, зокрема і ОСОБА_1 , медичний огляд проводиться у відповідності до Положення про проходження медичного огляду у Державній прикордонній службі України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2024 року №441, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України за №1089/42434 від 18.07.2024 року.
- ЦВЛК ДПСУ була прийнята та розглянута скарга (в порядку ст.20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність) адвоката Степаненка А.Т. в інтересах солдата ОСОБА_1 . За результатами розгляду скарги та доданих до неї матеріалів ЦВЛК ДПСУ дійшла висновку та інформувала солдата ОСОБА_1 , про те, що постанова гарнізонної військово-лікарської комісії Головного військово- медичного клінічного центру (Центрального клінічного госпіталю) ДПСУ від 01.08.2024 р. №4224 є чинною.
Діагноз: Амбліопія слабкого ступеню обох очей. Складний короткозорий астигматизм ст. 2.0Д, короткозорість ст. 5.5Д при гостроті зору з корекцією 0.8 правого ока. Складний короткозорий астигматизм ст. 3.0Д, короткозорість ст. 0.5Д при гостроті зору з корекцією 0.6 лівого ока. Гіпертонічна хвороба І ст. 2ст. ризик помірний. Атеросклеротичний кардіосклероз. СН 0 ст. Часткова вторинна адентія. «Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби». Окремо, зауважує, що ЦВЛК ДПСУ категорично не згідна з причинним зв'язком наявних захворювань, так як етіопатогенетично їх розвиток відноситься за довго до періоду призову на військову службу. На підставі ст. 30-в, 39-в «Придатний до військової служби».
Постанова оформлена у відповідності до Положення та вимог Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо статей, що визначають ступінь придатності до військової служби. Причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв встановлено вірно та не вбачає підстав щодо її скасування та проведення повторного огляду ВЛК солдата ОСОБА_1 .
Надаючи оцінку доводам сторін суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 2 глави 11 Розділу ІІІ Положення Рішення ВЛК, дії (бездіяльність) ВЛК органів Держприкордонслужби оскаржуються в ЦВЛК або судовому порядку.
За рішенням ЦВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
У разі визнання ЦВЛК звернення щодо перегляду (скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ЦВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на повторний або контрольний огляд ВЛК. ЦВЛК розглядає звернення на постанову ВЛК та приймає рішення в строки, визначені статтею 20 Закону України «Про звернення громадян». На повторний або контрольний медичний огляд особи, зазначені в пункті 1 розділу І цього Положення, направляються для проходження медичного огляду ВЛК в інший заклад охорони здоров'я Держприкордонслужби, ніж той, у якому проводився медичний огляд ВЛК, постанова якої скасована або оскаржується.
У разі визнання ЦВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
Перевіряючи доводи позивача щодо протиправності рішення ЦВЛК, оформленого листом від 08.11.2024, суд встановив, що ці твердження не відповідають дійсності, оскільки скарга ОСОБА_1 була розглянута відповідачем, за наслідками чого заявнику надано роз'яснення ЦВЛК від 08.11.2024 за Вих. №13.1/989 про те, що за результатами розгляду скарги ЦВЛК ДПСУ не вбачає підстав щодо скасування постанови Гар.ВЛК ГВМКЦ ДПСУ від 01.08.2024 року №4224 та проведення повторного огляду ВЛК солдата ОСОБА_1 .
Окрім цього, як вірно зазначено відповідачем, до компетенції ЦВЛК ДПСУ не входить перегляд постанов ВЛК при ТЦК та СП, оскільки ЦВЛК ДПСУ розглядає документи ВЛК, ЛЛК, складені за результатами медичного огляду військовослужбовців Держприкордонслужби, що прямо передбачено п.7 ст.2 Розділу ІІ Положення.
Відтак, надавати оцінку висновку ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 №3477 від 19.04.2023, який відсутній у матеріалах позову та на який посилається позивач, ЦВЛК ДПСУ не вповноважена.
Будь-яких інших ознак порушення процедури розгляду скарги ОСОБА_1 про перегляд рішення гарнізонної військово-лікарської комісії Головного військово-медичного клінічного центру (Центрального клінічного госпіталю) ДПСУ судом у ході розгляду цієї справи не виявлено.
Крім того, згідно з правовим висновком Верховного Суду, сформульованим у постанові від 12.02.2021 у справі №820/5570/16, при розгляді по суті спору у справах, у яких оспорюються висновки за результатами медичного огляду, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності такого висновку виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суди вправі перевіряти законність висновку щодо стану здоров'я лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.
Тож суд не може самостійно на власний розсуд надавати оцінку медичному діагнозу, встановлювати причинно-наслідковий зв'язок між захворюванням та службою, оскільки означені питання є дискреційними повноваженнями відповідної військово-лікарської комісії.
За таких обставин, вимога позивача щодо зобов'язання ЦВЛК ДПСУ провести повторну військово-лікарську комісію не підлягає задоволенню, оскільки питання необхідності проведення медичного огляду особи є дискреційними повноваженнями ЦВЛК, яка самостійно, без судового втручання вирішує питання його необхідності.
5.ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно частин першої - третьої статі 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
6. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат з підстав, передбачених ст.139 КАС України, не здійснюється.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_3 );
Відповідач - Центральна військово-лікарська комісія Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, 26, м.Київ, 01601 ЄДРПОУ 45890441).
Суддя В.О. Кушнір