Ухвала від 01.10.2025 по справі 500/5575/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

Справа № 500/5575/25

01 жовтня 2025 рокум.Тернопіль

Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Подлісна І.М., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

26 вересня 2025 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області , в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (по особовому складу) «Про кадрові питання» № 502-НК/64 від 08.10.2024 року в частині призначення (забезпечення) виплати грошового забезпечення (параграф 2 наказу) ОСОБА_1 відповідно до пункту 3 розділу XXIV Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом МВС України від 20.07.2018 № 623;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення за період з 09.10.2024 року до 27.08.2025 року (включно) в повному обсязі з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, що встановлені за посадою провідного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Тернопільського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області;

- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області щодо визначення розміру (суми) одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 з врахуванням грошового забезпечення, встановленого на день його звільнення згідно підпункту 2 пункту 3 розділу XXIV Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом МВС України від 20.07.2018 № 623, на підставі наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (по особовому складу) «Про кадрові питання» № 502-НК/64 від 08.10.2024 року;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту, виходячи з положень пункту 12 розділу XXVII Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом МВС України від 20.07.2018 № 623, тобто із врахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого на день звільнення в повному обсязі (з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення);

- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області щодо не встановлення премії ОСОБА_1 при його звільненні зі служби цивільного захисту у зв'язку застосуванням до нього підпункту 2 пункту 3 розділу XXIV Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом МВС України від 20.07.2018 № 623, на підставі наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (по особовому складу) «Про кадрові питання» № 502-НК/64 від 08.10.2024 року;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області встановити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 премію при звільненні зі служби цивільного захисту, виходячи із положень розділу XVI Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом МВС України від 20.07.2018 № 623, для чого внести відповідні зміни в наказ ГУ ДСНС України у Тернопільській області (по особовому складу) «Про кадрові питання» № 491-НК/64 від 26.08.2025 року;

- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області щодо визначення розміру грошової компенсації за невикористані дні відпустки при звільненні ОСОБА_1 з врахуванням грошового забезпечення, встановленого на день його звільнення згідно підпункту 2 пункту 3 розділу XXIV Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом МВС України від 20.07.2018 № 623, на підставі наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (по особовому складу) «Про кадрові питання» № 502-НК/64 від 08.10.2024 року;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані дні відпустки, виходячи з положень пунктів 3, 4, 6 розділу XXVII Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом МВС України від 20.07.2018 № 623, тобто із врахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого на день звільнення в повному обсязі (з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення);

- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області щодо визначення розміру матеріальної допомоги на оздоровлення при звільненні ОСОБА_1 з врахуванням грошового забезпечення, встановленого на день його звільнення згідно підпункту 2 пункту 3 розділу XXIV Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом МВС України від 20.07.2018 № 623, на підставі наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (по особовому складу) «Про кадрові питання» № 502-НК/64 від 08.10.2024 року;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 матеріальну допомогу на оздоровлення, виходячи з положень розділу XXX Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом МВС України від 20.07.2018 № 623, тобто із врахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого на день звільнення в повному обсязі (з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення).

У відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161,172 цього Кодексу.

Частинами 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

У відповідності до частини 5 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України - для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Відповідно до частини 1 статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Суд, виходячи з аналізу вищенаведених норм КАС України, зазначає, що для звернення до адміністративного суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк, та суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 22.01.2020 року у справі №620/1982/19 та від 04.12.2019 року у справі №815/2681/17, в яких зазначив, що під час обчислення строку звернення до суду із позовом цієї категорії застосуванню підлягають саме положення Кодексу адміністративного судочинства України, як норми спеціального процесуального закону, які визначають місячний строк звернення до суду.

Так, предметом спірних правовідносин є нарахування та виплата позивачу грошового забезпечення під час проходження служби у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, та як встановлено судом, оскаржуваний наказ було прийнято відповідачем 08.10.2024. При цьому, позивач звернувся до суду з даним позовом лише 26.09.2025 (документ сформований в системі "Електронний суд" 25.09.2025), тобто з пропуском місячного строку звернення, що визначений частиною 5 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, позивач долучив до позову заяву про поновлення строку для звернення з позовною заявою до суду. Дана заява обґрунтована тим, що адміністративні справи з вимогами щодо перерахунку та виплати грошового забезпечення (належної працівникові заробітної плати) за період після 19.07.2022 мають враховувати редакцію норми частини першої статті 233 КЗпП України, яка передбачає тримісячний строк звернення до суду з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права. Зокрема, перебіг строку звернення до суду слід обраховувати з моменту отримання працівником (військовослужбовцем) підтверджуючої довідки про нараховані та виплачені суми заробітної плати (грошового забезпечення).

Таким чином позивач вважає, що в даному конкретному випадку слід застосовувати спеціальний тримісячний строк звернення до адміністративного суду, передбачений статтею 233 КЗпП України.

ОСОБА_1 у своїй позовні заяві оскаржує протиправні дії ГУ ДСНС у Тернопільській області та, зокрема, наказ ГУ ДСНС України у Тернопільській області (по особовому складу) «Про кадрові питання» № 502-НК/64 від 08.10.2024 року та наказ ГУ ДСНС України у Тернопільській області (по особовому складу) «Про кадрові питання» № 491-НК/64 від 26.08.2025 року, а відтак, незважаючи на неведені вище положення законодавства, пропустив строк (що, зокрема, стосується наказу ГУ ДСНС України у Тернопільській області (по особовому складу) «Про кадрові питання» № 502- НК/64 від 08.10.2024 року) звернення до адміністративного суду.

Так, 06.09.2025 року ОСОБА_1 , після проведення із ним розрахунку при звільненні та ознайомлення із змістом наказу ГУ ДСНС України у Тернопільській області (по особовому складу) «Про кадрові питання» № 502-НК/64 від 08.10.2024 року, вважаючи, що нараховані для виплати йому суми одноразової грошової допомоги, грошової компенсації за невикористані дні відпусток та матеріальної допомоги на оздоровлення протиправно заниженні, а в частині встановлення премії - взагалі відсутні, звернувся до ГУ ДСНС України у Тернопільській області із заявою про надання йому обґрунтованих роз'яснень щодо нарахованих йому для виплати сум при звільненні зі служби цивільного захисту.

Відповідно до листа ГУ ДСНС України у Тернопільській області за вих. № 64 001- 5143/64 15 від 19.09.2025 року, наданого на звернення ОСОБА_1 , встановлено, що при визначенні розміру одноразової грошової допомоги, встановленні премії, визначенні розміру грошової компенсації за невикористані дні відпусток та матеріальної допомоги на оздоровлення враховувалося грошове забезпечення, що було встановлене ОСОБА_1 на день його звільнення, яке було встановлено згідно пункту 3 розділу XXIV Інструкції № 623 на підставі наказу ГУ ДСНС України у Тернопільській області (по особовому складу) «Про кадрові питання» від № 502-НК/64 від 08.10.2024 року.

Відтак, позивач вважає, що строк звернення до адміністративного суду був пропущений ним із поважних причин.

Розглянувши подану заяву про поновлення строку звернення, суд зазначає наступне.

Оскільки грошове забезпечення позивач отримував щомісячно, тому про порушення свого права щодо розрахунку такого грошового забезпечення з певних сум прожиткового мінімуму, повинен був дізнатися при отриманні грошового забезпечення за відповідний місяць.

Отже, отримуючи заробітну плату (грошове забезпечення) за спірний період з 09.10.2024, позивач мав право протягом трьох місяців з дати отримання відповідних сум грошового забезпечення звернутися з позовом щодо невірного його розрахунку.

Будь-яких обставин і причин, які об'єктивно перешкодили позивачу своєчасно звернутися до суду щодо перерахунку та виплати йому за період з 09.10.2024 до 27.08.2025 грошового забезпечення, а також виплачених сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, компенсації за невикористані основну та додаткову відпустки, премії, позовна заява та заява про поновлення пропущеного строку не містять.

Також суд зауважує, що отримання позивачем листа відповідача не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли він почав вчиняти дії щодо реалізації свого права на нарахування грошового забезпечення в належному розмірі і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку.

Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Згідно з ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до ч.2 ст.169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

За наведених обставин, суд не вбачає підстави пропущення строку звернення з позовом до суду поважними та приходить до висновку, що позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до суду для наведення інших поважних причин поновлення такого строку.

З урахуванням зазначеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 256, 293 КАС, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання необхідних документів на адресу суду:46006 м.Тернопіль, вул. Острозького, 20.

Роз'яснити позивачу, що уразі не усунення зазначених недоліків у встановлений судом строк, відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС позовна заява буде повернута останньому.

Копію ухвали направити позивачу.

Роз'яснити учасникам справи, що адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Подлісна І.М.