Рішення від 01.10.2025 по справі 480/5692/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2025 року Справа № 480/5692/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5692/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області щодо відмови у зарахуванні до трудового стажу ОСОБА_1 періоду з 01.01.2009 по 31.12.2009;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період з 01.01.2009 по 31.12.2009;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачці пенсії, з урахуванням страховою стажу за період роботи з 01.01.2009 по 31.12.2009 та виплатити невиплачені суми пенсійного забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що є пенсіонером за віком і перебуває на обліку у Недригайлівському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. На своє звернення (у якому позивачка висловила прохання зарахувати до страхового стажу період, вказаний у трудовій книжці, з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року та провести перерахунок пенсії з урахуванням періоду з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року та виплатити їй невиплачені суми пенсійного забезпечення) позивачка 05.05.24 року отримала відповідь у якій відповідач з посиланням на ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вказує на відсутність підстав для зарахування до страхового стажу періодів, за які не сплачені страхові внески.

Позивачка вважає, що несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків не повинна порушувати законні права та інтереси позивача на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою від 02.07.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 КАС України, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідачем відзиву на позовну заяву не надано. До матеріалів справи лише надіслано матеріали пенсійної справи,

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Позивач з 15.02.2024 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058).

Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо зарахування до загального страхового стажу період роботи в у відділі освіти Липоводолинської районної державної адміністрації з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. (а.с.15).

Листом від 28.05.2024р. (а.с.14) відповідач повідомив про відсутність підстав для зарахування до страхового стажу вказаних позивачем періодів у зв'язку з несплатою роботодавцем страхових внесків.

Позивачка надала суду копію трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 , з якої свідчить, що ОСОБА_1 в період з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. працювала у відділі освіти Липоводолинської районної державної адміністрації з 01.01.2009р. по 31.12.2009р.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

За визначенням ст. 1 Закону № 1058 пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом. Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до п. 1 ч. 1 та ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону № 1058, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено в ч. 1 ст. 20 Закону №1058, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до ч. 12 ст. 20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

При цьому, у ч. 10 ст. 20 Закону № 1058 вказано, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до положень ст. 106 Закону № 1058 відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Тобто, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач в період з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. працювала у відділі освіти Липоводолинської районної державної адміністрації з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. (дана обставина не заперечується відповідачем). Дана обставина підтверджується копією трудової книжки, яку надано позивачкою.

Факт ненадходження відрахувань із заробітної плати позивача до Пенсійного фонду України за спірний період, за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні позивачу стажу роботи з 01.01.2009р. по 31.12.2009р.

Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а, отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів правомірності відмови в зарахуванні до страхового стажу позивача періодів роботи у відділі освіти Липоводолинської районної державної адміністрації з 01.01.2009р. по 31.12.2009р.

При цьому, позовна вимога про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу задоволенню не підлягає, оскільки є передчасною - зобов'язання відповідача зарахувати до стажу роботи спірні періоди є підставою для подальшого перерахунку пенсії з дотриманням вимог Закону № 1058.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа, тому суд визнає за необхідне стягнути на користь позивача сплачену ним суму судового збору у розмірі 1211 грн. 20 грн. при зверненні до суду.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області щодо відмови у зарахуванні до трудового стажу ОСОБА_1 періоду з 01.01.2009 по 31.12.2009;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період з 01.01.2009 по 31.12.2009, перерахувати розмір пенсійного забезпечення та виплатити невиплачені суми пенсійного забезпечення з 15.02.2024р.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 1211 грн. 20 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець