Рішення від 02.10.2025 по справі 380/11494/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2025 рокусправа № 380/11494/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши у письмовому провадженні у місті Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 10.04.2025 №133950008229 щодо не переведення позивача на пенсію державного службовця з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 16.10.2024 №613-13-01-10-00-11 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 16.10.2024 № 614-13-01-10-00-11, які видані Головним управлінням ДПС у Львівській області, з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 16.10.2024;

- зобов'язати відповідача призначити та виплатити позивачу пенсію відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 "Про державну службу", п. п. 10, 12 Закону України від 10.12.2015 № 889 "Про державну службу" на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 16.10.2024 № 613-13-01- 10-00-11 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 16.10.2024 № 614-13-01-10-00-11, які видані Головним управлінням ДПС у Львівській області, з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 16.10.2024, з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 16.10.2024 звернулася до Головного управління ПФУ у Львівській області з заявою про призначення пенсії як державному службовцю. Вказана заява розглянута Головним управлінням ПФУ в Донецькій області, яке 22.10.2024 прийняло рішення про відмову позивачу у переведенні на пенсію державного службовця.

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом про оскарження рішення відповідача та зобов'язання пенсійного органу перевести позивача з 16.10.2024 з пенсії за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV на пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу" № 889-VIII із визначенням розміру пенсії на підставі довідок від 16.10.2024 № 613-13-01-10-00-11та №614-13-01-10-00-11.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2025 у справі №380/22720/24 залишене в силі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.12.2024, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково. Відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у частині зобов'язання Головного управління ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 16.10.2024 № 613-13-01-10-00-11та № 614-13-01-10-00-11, оскільки вказана вимога є передчасною.

13.03.2025 представник позивача звернувся до пенсійного органу із адвокатським запитом про стан виконання рішення, отримавши рішення відповідача від 10.04.2025 №133950008229 про відмову позивачу у перерахунку пенсії.

Позивач вважає протиправним оспорюване рішення, а тому звернулася до суду за захистом порушеного права та просить позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою від 12.06.2025 відкрите спрощене провадження у справі без виклику сторін.

27.06.2025 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позову, з огляду на наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 04.01.2022 та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

16.10.2024 позивач звернулася пенсійного органу із заявою про переведення на пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу" № 889-VIII.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11.12.2024 у справі №380/22720/24, що набрало законної сили 12.03.2025, зобов'язано Головне управління ПФУ в Донецькій області перевести ОСОБА_1 з 16.10.2024 на пенсію за віком державного службовця відповідно до пункту 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" № 889-VIII, зарахувавши до стажу держаної служби період її роботи у Державній податковій службі з 01.08.1994 до 02.03.2023.

На виконання рішення суду від 11.12.2024 у справі № 380/22720/24 відповідач повторно розглянув заяву ОСОБА_1 від 16.10.2024 про переведення на пенсію згідно із Законом України "Про державну службу" № 889-VII, прийнявши рішення від 10.04.2025 №133950008229 про відмову.

Наголошує, що рішення суду від 11.12.2024 у справі № 380/22720/24 не містить зобов'язання стосовно врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 16.10.2024 № 613-13-01-10-00-11 та від 16.10.2024 № 614-13-01-10-00-1, які видані Головним управлінням ДПС у Львівській області, для обчислення ОСОБА_1 пенсії державного службовця.

Також зауважує, що при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII оклад державного службовця визначено "0", а розмір пенсії із розрахунку 60% від заробітку складає 0. Встановлена доплата до мінімальної пенсійної виплати в розмірі 2361,00 грн. Загальний розмір пенсії складає 2361,00 грн.

Втім, станом на 16.10.2024 розмір пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону №1058-IV складає 11646,09 грн.

З 01.12.2015, тобто з початку застосування постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" виключено, а її пункт 5 викладений в іншій редакції, та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом України "Про державну службу" № 889-VIII, яким по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.

З огляду на викладене відповідач вважає, що право на перерахунок пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу, а тому, зважаючи, що на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії (16.10.2024) такої підстави для перерахунку призначених державним службовцям пенсій як збільшення розміру заробітної плати на законодавчому рівні не встановлено. Тобто, у відповідача відсутні правові підстави для здійснення такого перерахунку, у зв'язку із чим відповідач, приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії позивача, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Із наведених підстав, просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та 04.01.2022 отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

16.10.2024 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про переведення з пенсії за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV на пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу" № 889-VIII із визначенням розміру пенсії на підставі довідок від 16.10.2024 № 613-13-01-10-00-11 та № 614-13-01-10-00-11.

За принципом екстериторіальності заява ОСОБА_1 розглянута Головним управлінням ПФУ в Донецькій області.

22.10.2024 Головне управління ПФУ в Донецькій області прийняло рішення №133950008229 про відмову ОСОБА_1 щодо переведення з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11.12.2024 у справі №380/22720/24, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2025, скасоване рішення від 22.10.2024 № 133950008229 та зобов'язано Головне управління ПФУ в Донецькій області перевести ОСОБА_1 з 16.10.2024 на пенсію за віком державного службовця відповідно до пункту 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" № 889-VIII, зарахувавши до стажу держаної служби період її роботи у Державній податковій службі з 01.08.1994 до 02.03.2023.

Рішенням від 11.12.2024 у справі № 380/22720/24 відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головного управління ПФУ в Донецькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 з 16.10.2024 пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 16.10.2024 № 613-13- 01-10-00-11, від 16.10.2024 № 614-13-01-10-00-11, як таких, що заявлені передчасно.

Після набрання рішенням суду у справі № 380/22720/24 законної сили, позивач 13.03.2025 звернулася до пенсійного органу із заявою про виконання рішення суду, додавши до заяви довідки від 16.10.2024 № 613-13- 01-10-00-11, від 16.10.2024 № 614-13-01-10-00-11.

10.04.2025 Головне управління ПФУ в Донецькій області прийняло рішення №133950008229 про відмову у нарахуванні ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням складових заробітної плати, вказаних у довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 16.10.2024 № 613-13- 01-10-00-11, від 16.10.2024 № 614-13-01-10-00-11, з тих підстав, що:

"… Рішення суду не містить зобов'язального характеру щодо врахування довідок про заробітну плату, тому ОСОБА_1 переведено з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням пунктів 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058, а саме на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ, тобто в попередньому розмірі.

До спеціального стажу державного службовця врахований період роботи з 01.08.1994 до 02.03.2023. Загальний стаж державного службовця складає 28 років 08 місяців 01 день, станом на 01.05.2016 - 21 рік 09 місяців.

Таким чином, розмір пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" складає 2361,00 грн та складається з:

- середньомісячний заробіток для обчислення - 0 грн;

- заг. процент розрах. пенсії від заробітку - 60%;

- основний розмір пенсії від середнього заробітку - 0 х 60% = 0 грн;

- Доплата до мінімальної пенсійної виплати (2361 грн) - 2361 грн.

Розмір пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" станом на 16.10.2024 складав 11646,09 грн.

Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Враховуючи вищезазначене прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в переведенні з пенсії за віком відповідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно ст. 37 Закону України "Про державну службу", через недоцільність його проведення…".

Не погодившись з рішенням від 10.04.2025 № 133950008229 про відмову у переведенні на пенсію згідно із Законом № 889-VIII з урахуванням довідок від 16.10.2024 № 613-13- 01-10-00-11 та від 16.10.2024 № 614-13-01-10-00-11, позивач звернулася до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку доводам сторін, суд враховує наступні обставини та застосовує такі правові норми.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ).

01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до ст. 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно із пунктом 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Так, за змістом п. 10 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до п. 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XI на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стаж державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як - 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, після 01.05.2016 зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII, та мають передбачені вік та страховий стаж.

Такі висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18.

За своїм змістом, спірні правовідносини у цій справі виникли з приводу не врахування відповідачем довідок, виданих ОСОБА_1 Головним управлінням ДПС у Львівській області:

- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 01.01.2024 працював та звільнився з державних органів, що провели кваліфікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели кваліфікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели кваліфікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 16.10.2024 № 613-13-01-10-00-11;

- про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели кваліфікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели кваліфікацію посад державної служби від 16.10.2024 № 614-13-01-10-00-11.

Із наданого відповідачем перерахунку пенсії згідно рішення № 133950008229 суд встановив, що з 16.10.2024 ОСОБА_1 переведена на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу", проте розрахунок розміру пенсії проведений без урахування довідок від 16.10.2024 № 613-13-01-10-00-11 та від 16.10.2024 №614-13-01-10-00-11, та становить 2361,00 грн.

Як стверджує відповідач, пенсія позивачу виплачується на умовах, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV у розмірі 11646,09 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно із ч. 8 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 14.09.2016 № 622 затвердив Порядок призначення пенсії деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622) (у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 4 Порядку № 622 встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктом 5 Порядку № 622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 № 1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, що додаються: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Таким чином, до заробітку для обчислення пенсії включаються посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років, а й інші виплати, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією.

Суд зауважує, що право позивача на призначення пенсії відповідно до Закону № 889-VIII встановлене рішенням суду від 11.12.2024 у справі № 380/22720/24, сторонами не оспорюється, а тому ця обставина доведення не потребує.

У довідці Головного управління ДПС у Львівській області від 16.10.2024 № 613-13-01-10-00-11 (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) зазначено, що така довідка видана ОСОБА_1 про те, що вона працювала в Головному управлінні ДПС у Львівській області на посаді головного державного інспектора, заробітна плата станом на 16.10.2024 становить:

посадовий оклад - 16400,00 грн;

надбавка за ранг - 500,00 грн;

надбавка за вислугу років (50%) - 8200,00 грн;

Усього - 25100,00 грн.

На всі види оплати праці, включені в довідку, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату.

У довідці Головного управління ДПС у Львівській області від 16.10.2024 № 614-13-01-10-00-11 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели кваліфікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели кваліфікацію посад державної служби зазначено, що вона видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу" про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за вересень 2024 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили:

надбавка за інтенсивність праці - 8142,60 грн;

премія місячна - 4879,00 грн;

інші види виплат - 405,82 грн;

Разом: 13427,42 грн.

Також зазначено, що на всі види оплати праці, які включені у довідки, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей про нараховану та сплачену заробітну плату, наказів на виплату премій.

Таким чином, суд встановив, що форма наведених вище довідок та відомості цих довідок відповідають вимогам постанови Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 № 1-3, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048, та пункту 5 Порядку № 622.

Відтак, суд вважає, що видані Головним управлінням ДПС у Львівській області довідки від 16.10.2024 № 613-13-01-10-00-11 та від 16.10.2024 № 614-13-01-10-00-11 є такими, які необхідно врахувати відповідачу при обрахунку пенсії позивача відповідно до Закону № 889-VIII з дати призначення пенсії за віком за цим Законом.

Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність рішення відповідача від 10.04.2025 № 133950008229 про відмову позивачу у перерахунку пенсії державного службовця, з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 16.10.2024 № 613-13-01-10-00-11 та від 16.10.2024 № 614-13-01-10-00-11, виданих Головним управлінням ДПС у Львівській області.

Відтак, суд скасовує рішення від 10.04.2025 № 133950008229.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій/бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Частиною 4 ст. 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, яку надав суд у рішенні.

Оскільки суд встановив, що відповідач протиправно відмовив позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідок від 16.10.2024 № 613-13-01-10-00-11 та від 16.10.2024 № 614-13-01-10-00-11, виданих Головним управлінням ДПС у Львівській області, то у даному випадку у відповідача відсутня дискреція, як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, і єдиним варіантом поведінки пенсійного органу у такому випадку є саме здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії державного службовця відповідно Закону № 889-VIII, на підставі довідок від 16.10.2024 № 613-13-01-10-00-11 та від 16.10.2024 № 614-13-01-10-00-11, з 16.10.2024 (дати призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 889-VIII).

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч. 1 ст. 90 КАС України).

З огляду на викладене вище, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами ч. 1 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 10.04.2025 № 133950008229 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII з урахуванням складових заробітної плати, вказаних у довідках Головного управління ДПС у Львівській області від 16.10.2024 № 613-13-01-10-00-11 та від 16.10.2024 № 614-13-01-10-00-11.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії на підставі довідок Головного управління ДПС у Львівській області від 16.10.2024 № 613-13-01-10-00-11 та від 16.10.2024 № 614-13-01-10-00-11, починаючи з 16.10.2024 - дати призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 889-VIII.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СуддяКисильова Ольга Йосипівна