30 вересня 2025 року Справа № 280/5996/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прудивуса О.В. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовною заявою: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
до: Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 40867332, 49070, м. Дніпро, вул. Короленка, буд. 4)
про: визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
11.07.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (далі - відповідач), в якому позивач з урахуванням уточнень просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних у довідці від 15.11.2024 № 3/2775 про розмір грошового забезпечення, виданого на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022;
- зобов'язати відповідача оформити довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022 із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці від 15.11.2024 № 3/2775 про розмір грошового забезпечення на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2022 у розмірі 2 481,00 грн. і надати цю оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії по втраті годувальника позивачу з 01.02.2022;
- вирішити питання щодо розподілу судових витрат.
Позовна заява підписана представником позивача адвокатом Єрьоміною В.А., яка діє на підставі ордеру на надання правничої допомоги серія АН № 1722464 від 25.06.2025.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що вона перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду в Запорізькій області та отримує пенсію по втраті годувальника ОСОБА_2 від 06.06.2015 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач 24.04.2025 звернулась до відповідача із заявою про визнання права, в якій просилась скласти оновлені довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022, відповідно до вимог положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Наказу Міністерства юстиції України від 28.03.2018 № 925/5, яким затверджено Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчисленому, виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2022 у розмірі 2 481,00 грн. Також позивач у заяві просив надати оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії з 01.02.2022.
Відповідачем було складено довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022, в якій основні види грошового забезпечення перераховані відповідно до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022, а додаткові види грошового забезпечення та премія перераховані в неналежному розмірі у грошовому виразі, а саме не вірно арифметично зазначено суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. З огляду на викладені обставини, позивач просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 16.07.2025 позовну заяву залишено без руху, надано строк для усунення її недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачем було усунено недоліки позовної заяви у встановлений строк.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 30.07.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження).
11.08.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 40333 від 11.08.2025), в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки відповідач не розраховує розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, а лише відображає доведені показники у тому розмірі, які визначені Міністерством юстиції України. Розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, які відображаються у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, є статичними показниками, оскільки для перерахунку пенсії враховується не будь-який їх розмір, а лише фактично виплачений. Відображення у довідках про розмір грошового забезпечення саме середніх розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, які фактично були виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, узгоджується з нормами абз. 7 ч. 1 ст. 7 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ч. 3 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З огляду на викладені обставини, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У зв'язку з розглядом даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши всі наявні у справі докази у їх сукупності,
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідача зареєстровано як юридичну особу - орган державної влади 30.09.2016.
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду в Запорізькій області та отримує пенсію по втраті годувальника ОСОБА_2 від 06.06.2015 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ) (а.с.9).
Відповідачем було складено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 15.11.2024 № 3/2775 станом на 01.01.2022 (а.с.6).
Позивач 24.04.2025 звернулась до відповідача із заявою про визнання права, в якій просилась скласти оновлені довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022, відповідно до вимог положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ від 30.08.2017 № 704), Наказу Міністерства юстиції України від 28.03.2018 № 925/5, яким затверджено Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України (далі - Порядок № 925/5), із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчисленому, виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2022 у розмірі 2 481,00 грн. Також позивач у заяві просив надати оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії з 01.02.2022 (а.с.7).
Листом відповідача від 09.05.2025 № 3.3./520-2025/С-451 позивача повідомлено про те, що у відповідача відсутні підстави під час відображення у довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, наданих Міністерством юстиції України середніх розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, застосувати інший розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, ніж той, з якого вони були розраховані та з якого фактично було виплачено грошове забезпечення. В іншому разі, якщо при відображенні середніх розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії у довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії застосовувати інший розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, ніж той, з якого вони були фактично виплачені, то це вже не буде середнім розміром, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії (а.с.8).
Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо зменшення у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних у довідці від 15.11.2024 № 3/2775 про розмір грошового забезпечення виданого на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022, суд виходить із такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
Згідно зі ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 30.08.2017 № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Постановою КМУ від 30.08.2017 № 704, зокрема, затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Нормою п. 2 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 регламентовано, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ від 21.02.2018 № 103).
П. 4 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 в редакції, чинній до прийняття Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Згідно з п. 6 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Так, до Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 були внесені зміни, внаслідок яких п. 4 викладено у новій редакції, а саме: 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
П. 6 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 втратив чинність у зв'язку із набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18.
Тобто, саме з 29.01.2020 була відновлена дія п. 4 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 у первісній редакції, котра визначала розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а не на 01.01.2018.
Таким чином, саме з 29.01.2020 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/6453/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року згідно з Постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
Аналогічну правову позицію Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду виклав в постановах, зокрема, від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 105564668), від 09.05.2023 у справі № 380/5158/22 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 110772295).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд звертає увагу, що механізм виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України визначає Порядок № 925/5.
Відповідно до п. 3 Порядку № 925/5 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.
Норма п. 2 глави 1 розділу ІІ Порядку № 925/5 передбачає, що посадовий оклад (тарифний розряд) особам рядового і начальницького складу встановлюється залежно від займаної штатної посади відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 13.03.2018 № 685/5 Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України.
Відповідно до п. 1 глави 2 розділу ІІ Порядку № 925/5 особам рядового і начальницького складу встановлюється оклад за спеціальним званням у розмірі, визначеному додатком 14 до Постанови № 704 (з урахуванням пункту 4 Постанови № 704), крім курсантів закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, які перед зарахуванням на навчання не перебували на службі в Державній кримінально-виконавчій службі України.
Згідно з п. 1 глави 4 розділу ІІ Порядку № 925/5 особам рядового і начальницького складу (крім курсантів навчальних закладів Державної кримінально-виконавчої служби України, зарахованих на навчання з числа цивільних осіб) виплачується надбавка за вислугу років у розмірах, визначених додатком 16 до Постанови № 704, із дня виникнення права на її отримання.
Норма п. 1 глави 5 розділу ІІ Порядку № 925/5 передбачає, що особам рядового і начальницького складу за рішенням керівника органу чи установи в межах кошторисних призначень встановлюється надбавка за особливості проходження служби у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.
Відповідно до п.п. 1-3 глави 13 розділу ІІ Порядку № 925/5 керівники органів і установ мають право преміювати осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби. Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється згідно з положенням про преміювання, що затверджується в кожному органі та установі, в межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менше ніж 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення з урахуванням фактичних обсягів фінансування, затверджених для бюджетних установ у кошторисах, а також фінансових можливостей підприємств установ виконання покарань. Премія виплачується разом із виплатою грошового забезпечення в поточному місяці за результатами оперативно-службової діяльності за поточний місяць.
З аналізу наведених норм суд дійшов висновку, що розмір надбавки за особливості проходження служби обраховується у відсотках від посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років; премія обраховується у відсотках від посадового окладу.
Так, судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду в Запорізькій області та отримує пенсію по втраті годувальника ОСОБА_2 від 06.06.2015 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (а.с.9).
Відповідачем було складено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 15.11.2024 № 3/2775 станом на 01.01.2022 (а.с.6).
Позивач 24.04.2025 звернулась до відповідача із заявою про визнання права, в якій просилась скласти оновлені довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022, відповідно до вимог положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, Наказу Міністерства юстиції України від 28.03.2018 № 925/5, яким затверджено Порядок № 925/5, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчисленому, виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2022 у розмірі 2 481,00 грн. Також позивач у заяві просив надати оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії з 01.02.2022 (а.с.7).
Листом відповідача від 09.05.2025 № 3.3./520-2025/С-451 позивача повідомлено про те, що у відповідача відсутні підстави під час відображення у довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, наданих Міністерством юстиції України середніх розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, застосувати інший розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, ніж той, з якого вони були розраховані та з якого фактично було виплачено грошове забезпечення. В іншому разі, якщо при відображенні середніх розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії у довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії застосовувати інший розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, ніж той, з якого вони були фактично виплачені, то це вже не буде середнім розміром, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії (а.с.8).
Отже, виходячи з нормативно-правового регулювання у відповідній сфері правовідносин, суд вважає, що відповідач повинен був виготовити довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022 із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці від 15.11.2024 № 3/2775 про розмір грошового забезпечення на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2022 у розмірі 2 481,00 грн., однак протиправно відмов у вчиненні відповідних дій.
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дії щодо зменшення у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних у довідці від 15.11.2024 № 3/2775 про розмір грошового забезпечення виданого на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022, на переконання суду, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Оцінюючи наявність правових підстав для зобов'язання відповідача оформити довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022 із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці від 15.11.2024 № 3/2775 про розмір грошового забезпечення на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2022 у розмірі 2 481,00 грн. і надати цю оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії по втраті годувальника позивачу з 01.02.2022, суд виходить із такого.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду.
Отже, суд, із урахуванням обставин, встановлених під час надання правової оцінки діям відповідача щодо зменшення у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних у довідці від 15.11.2024 № 3/2775 про розмір грошового забезпечення, виданого на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022, з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, вважає за необхідне зобов'язати відповідача оформити довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022 із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці від 15.11.2024 № 3/2775 про розмір грошового забезпечення на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2022 у розмірі 2 481,00 грн. і надати цю оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії по втраті годувальника позивачу з 01.02.2022. Належних та достатніх доказів зворотного відповідачем не надано.
Таким чином, позовні вимоги про зобов'язання відповідача оформити довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022 із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці від 15.11.2024 № 3/2775 про розмір грошового забезпечення на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2022 у розмірі 2 481,00 грн. і надати цю оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії по втраті годувальника позивачу з 01.02.2022, на переконання суду, є обґрунтованими та такими, що також підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем, на переконання суду, обґрунтовано протиправність дій відповідача щодо зменшення у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних у довідці від 15.11.2024 № 3/2775 про розмір грошового забезпечення, виданого на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022, а також вмотивовано наявність підстав для зобов'язання відповідача оформити довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022 із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці від 15.11.2024 № 3/2775 про розмір грошового забезпечення на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2022 у розмірі 2 481,00 грн. і надати цю оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії по втраті годувальника позивачу з 01.02.2022.
У свою чергу, відповідач не надав суду жодних доказів на спростування обставин, якими позивач обґрунтував свої позовні вимоги.
Таким чином, адміністративний позов, на переконання суду, є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Квитанцією про сплату від 03.07.2025 № 7306-4642-1424-8208 (а.с.14) підтверджується сплата позивачем судового збору у розмірі 1 211,20 грн. Отже, відповідна сума підлягає присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8 - 10, 14, 90, 139, 143, 241 - 246, 250 КАС України, суд
Задовольнити повністю адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 40867332, 49070, м. Дніпро, вул. Короленка, буд. 4) про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Визнати протиправними дії Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо зменшення у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних у довідці від 15.11.2024 № 3/2775 про розмір грошового забезпечення, виданого на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022.
Зобов'язати Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції оформити довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022 із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці від 15.11.2024 № 3/2775 про розмір грошового забезпечення на ім'я годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2022 у розмірі 2 481,00 грн. і надати цю оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 з 01.02.2022.
Судовий збір у розмірі 1 211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок) присудити на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 40867332, 49070, м. Дніпро, вул. Короленка, буд. 4).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі та підписано 30 вересня 2025 року.
Суддя О.В. Прудивус