02 жовтня 2025 рокум. Ужгород№ 260/3077/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханової З.Б. розглянувши у письмовому проваджені адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008)
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яким просить:
1. Визнати протиправними дії Відповідача, щодо: формального нарахування, а реально - невиплату Позивачу індексації пенсії з 01.03.2025 року в обмеженому розмірі- 1500грн, замість законного застосування коефіцієнта - 0,1150, через протиправне застосування обмежень максимального розміру індексації установленого Постановою КМУ від 25.02.2025 № 209 та застосування понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, відповідно до положень ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» та Постанови КМУ від 03.01.2025 №1.
2.Зобов'язати Відповідача:
1) перерахувати і виплачувати Позивачу з 01.03.2025 законно нарахований розмір індексації за 2025 рік із застосуванням коефіцієнта 0,1150, що становить - 3553,17грн, без будь-яких обмежень її максимального розміру, без застосування обмежень передбачених Постановою № 209 від 25.02.2025 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», врахувати її до загального розміру пенсії, без будь-яких обмежень максимальним розміром самої пенсії, тобто ( 30897,16грн.+ 3553,17грн= 34450,77грн); 2)врахувати для цього рішення Закарпатського окружного адміністративного суду №№ : 260/4882/24 від 30.07.2024; 260/8183/23 від 22.09.2023; 260/1722/24 від 19.03.2024 та 260/6139/23 від18.07.2023 щодо перерахунків пенсії до 01.01.2025року, що становив - 30897,16грн; без застосування положень ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» та понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, визначених відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», із збереженням підвищення (щомісячних індексацій) основного розміру пенсії за 2022-2024 роки та індексації за 2025 рік, установленої згідно постанови Кабінету Міністрів України № 209 від 25.02.2025 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», із збереженням щомісячної доплати - 2000грн та збереженням надбавки за проживання у гірській місцевості з урахуванням раніше виплачених коштів.
3. Зобов'язати Відповідача провести нарахування та виплату Позивачу незаконно утриманих коштів за період з 01.03.2025 року на час виплати першої пенсії після набрання законної сили рішення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач, із 01.09.2013 року є пенсіонером Державної служби України з надзвичайних ситуацій і перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Закарпатській області, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХII року.
Позивач вказує, що відповідач, фактично нараховану суму пенсії за її підсумком (з надбавками): 30897,16 грн, з 01.01.2025 зменшив до 26740,55грн.
В такий же спосіб, пізніше в часі відповідач фактично нараховану суму пенсії за її підсумком -30897,16грн, з якої вираховується індексація базового ОСНП за 2025 рік за коефіцієнтом збільшення - 0,1150, не врахував взагалі.
Сума збільшення при цьому становить 3553,17грн. Разом з тим, у електронному кабінеті пенсіонера, на сайті відповідача, станом на 02.04.2025 року вказано, що до розміру пенсії враховано - 1 500,00 грн. Але, ця сума також не виплачується, і розмір пенсії залишився негативно стабільним у розмірі 26740,55грн. як з 01.01.2025 так і після 01.03.2025 року.
Зі спірних питань, 15.03.2025 року позивач звертався до відповідача з вимогою провести перерахунок суми пенсії та не застосування стосовно нього, положень Постанов № 1 та № 209. Листом від 09.04.2025 року вих.№ 1415-1237/К-02/8-0700/25, відповідач, за результатами розгляду зазначеного звернення, повідомив про те, що розмір пенсії визначено з врахуванням Постанови №209. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними і такими, що порушують його права, у зв'язку з чим, звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 травня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в справі та зобов'язано відповідача надати суду в термін 7 днів з дня отримання ухвали: пенсійну справу ОСОБА_2 , запропоновано відповідачу надати відзив на позов та докази, які в нього є в термін протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали.
28 квітня 2025 року від відповідача надійшла пенсійна справа ОСОБА_1 .
Відзиву або доказів, які би спростували позовні вимоги відповідачем не надано.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2025 року було зупинено провадження у справі №260/3077/25 - до набрання законної сили судовим рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/2229/25.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2025 року було поновлено провадження у справі №260/3077/25.
Обставини встановлені судом
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2023 року у справі № 260/8183/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01.10.2023 року нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки №51 від 02 червня 2023 року, виданої ГУ ДСНС України у Закарпатській області, без обмеження максимальним розміром грошового забезпечення з урахуванням індексації, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 року Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році та Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році, надбавки за проживання в гірській місцевості та щомісячної доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2024 року у справі № 260/1722/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Закарпатській області провести з 01 березня 2024 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Крім того, рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2024 року зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2024 року без обмеження максимальним розміром, з врахуванням раніше виплачених сум та висновків зроблених судом у даній справі.
З 01 січня 2025 року Головним управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснено перерахунок пенсії позивача, у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану № 1 від 03 січня 2025 року. Підсумок пенсії (з надбавками) склав 30897,16 грн.
Судом встановлено , що сума збільшення становить 3553,17 грн. Станом на 02.04.2025 року до розміру пенсії враховано - 1 500,00 грн. Розмір пенсії позивача становить 26740,55 грн.
Позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо здійсненого перерахунку пенсії.
Листом від 09.04.2025 року № 1415-1237/К-02/8-0700/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області за результатами розгляду заяви позивача повідомило, що з 01.03.2025 року основний розмір пенсії позивача підвищено на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітньої плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115, з урахування абзацу 2 пункту 3 постанови №209.
Розмір пенсії виплачується із урахуванням постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» в сумі 26740,55 грн.
Як видно з протоколу перерахунку пенсії з 01.03.2025 позивачу нараховано 31342,50 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії - 26740,55 грн, до виплати з 01.03.2025 - 26067,51 грн.
Мотиви та норми права застосовані судом.
Обмеження пенсій військовослужбовців встановлювались ч. 7 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Проте рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано неконституційними положення ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
У пункті 2 резолютивної частини згаданого рішення Конституційного Суду зазначено, що положення ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Тож з урахуванням висновків, сформульованих у рішенні Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, суд у цій справі формулює власний висновок про те, що з 20.12.2016 частина 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, яка передбачала обмеження пенсії максимальним розміром 10 прожитковими мінімумами для непрацездатної особи, є нечинною, а тому не підлягає застосуванню у спірних відносинах.
У постанові від 16.12.2021 у справі №400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом пенсійного фонду максимального розміру пенсії особи, право на пенсійне забезпечення якої встановлене Законом №2262-ХІІ, та зазначив, що у спірних відносинах підлягають застосуванню норми Закону №2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI.
Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних відносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як визначено частиною п'ятою статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Отже, наведені вище висновки Верховного Суду мали бути враховані пенсійним органом під час обчислення та виплати пенсії позивача з 01.03.2025, а також ураховуються судом при вирішення цієї справи.
Стосовно наявності у постанові Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 положення про підвищення пенсій "у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом", суд звертає увагу на те, що за загальним правилом вирішення колізій, передбаченим частиною третьою статті 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
У спірних відносинах згадане положення постанови №209 суперечить приписам Закону №2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, які є спеціальними та підлягають застосуванню відповідачем.
До того ж закон не передбачає випадків обмеження пенсійної виплати максимальним розміром, визначеним за результатами перерахунку пенсії, здійсненого на виконання судового рішення, як це зробив відповідач у спірних відносинах.
Закон не уповноважує територіальний орган Пенсійного фонду на власний розсуд визначати підстави та умови для обмеження пенсійних виплат, а тому відповідні дії ГУПФ суд визнає протиправними, оскільки такі вчинені всупереч приписам ч. 2 ст. 19 Конституції України.
Зважаючи на факт визнання неконституційними положень ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, яка передбачала обмеження пенсії максимальним розміром, суд зазначає, що пенсійний орган обмежуючи позивачу виплату пенсії максимальним розміром, діяв всупереч приписам Конституції України та Закону №2262-ХІІ.
За таких обставин суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача з 01.03.2025, зобов'язавши при цьому пенсійний орган здійснити виплату позивачу пенсії з 01.03.2025 з урахуванням індексації, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", без обмеження її максимальним розміром.
Розглядаючи позовні вимоги щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перерахувати і виплачувати ОСОБА_1 з 01.03.2025 пенсію, із збереженням підвищення (щомісячних індексацій) основного розміру пенсії за 2022-2024 роки та індексації за 2025 рік, установленої згідно постанови Кабінету Міністрів України № 209 від 25.02.2025 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», із збереженням щомісячної доплати - 2000 грн. та збереженням надбавки за проживання у гірській місцевості з урахуванням раніше виплачених коштів, суд зазначає, що для їх задоволення відсутні підстави з огляду на передчасність таких вимог, оскільки пенсійним органом наразі ще не здійснено перерахунку пенсії позивача з 01.03.2025 року на виконання рішення суду у даній справі.
Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність достатніх фактичних та юридичних підстав для задоволення позову частково у спосіб визначений судом.
Позивач звільнений від сплати судового збору, інших судових витрат не поніс, тому підстави для їх розподілу відсутні.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 з урахуванням індексації, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", без обмеження пенсії максимальним розміром.
У задоволенні решти позовних вимог.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його виготовлення в повному обсязі до Восьмого апеляційного адмінсуду.
СуддяЗ.Б.Плеханова