Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 вересня 2025 року Справа№640/10894/20
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління служби безпеки України в Сумській області (юридична адреса: 40030, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 32, код ЄДРПОУ 20001674); Служби безпеки України (юридична адреса: 01034, м. Київ, вул. Володимирська, 33, код ЄДРПОУ 00034074) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Управління служби безпеки України в Сумській області; Служби безпеки України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати Наказ Служби безпеки України № 275-ОС/дск від 28.02.2020 року в частині звільнення з військової служби полковника ОСОБА_1 по Управлінню СБУ в Сумській області; 2) визнати протиправним та скасувати Наказ начальника УСБУ № 105-ОС/дск від 23.03.20202 року в частині виключення полковника ОСОБА_1 із списків особового складу; 3) поновити полковника ОСОБА_1 на посаді консультанта начальника управління (по взаємодії з питань антитерористичної діяльності) управління Служби безпеки України в Сумській області; 4) стягнути з управління СБУ в Сумській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 23.03.2020 року до дня поновлення на роботі; 5) стягнути з управління СБУ в Сумській області та Служби безпеки України на користь ОСОБА_1 солідарно грошове відшкодування моральної шкоди у розмірі 500000 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що відповідно до Постанови Центральної військово-лікарської комісії ВМУ СБУ № 4 від 11.01.2020 року позивача було визнано непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час, на підставі статей 39б, 41в, 67в, 69в, 68г, 10г, 56г, 34, 30 розкладу хвороб Положення про медичний огляд у СБУ, затв. Наказом ЦУ СБУ від 03.01.2019 року № 2/дск.
04 лютого 2020 року було сформовано Подання про звільнення з військової служби № 766, яким було порушено клопотання перед керівництвом СБУ про звільнення позивача, який перебуває у розпорядженні начальника УСБУ в Сумській області за посадою консультанта, з військової служби за підпунктом «б» пункту 61 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями СБУ та підпунктом «а» (за станом здоров'я - непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час) пункту 2 частини 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у запас ЗСУ без права носіння військової форми одягу.
28 лютого 2020 року головою Служби безпеки України було прийнято Наказ про звільнення з військової служби позивача № 275-ос/дск.
Відповідно до Наказу начальника УСБУ в Сумській області № 105-ос/дск від 23.03.2020 року позивача було виключено зі списків особового складу УСБУ в Сумській області.
Отже, ОСОБА_1 , вважає, що Наказ № 275-ос/дск від 28.02.2020 року та Наказ № 105-ос/дск від 23.03.2020 року є протиправними та підлягають скасуванню, у зв'язку із чим звернувся до суду із даним позовом.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 травня 2020 року було відкрито провадження у справі № 640/10894/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління служби безпеки України в Сумській області; Служби безпеки України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до пункту 2 розділу II Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» справу № 640/10894/20 передано на розгляд Донецькому окружному адміністративному суду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.05.2025 року зазначену справу було передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Тарасенку І.М.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 травня 2025 року, суддя Тарасенко І.М. прийняв справу № 640/10894/20 до свого провадження та призначив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
15 серпня 2025 року Донецьким окружним адміністративним судом постановлено ухвалу про залишення позовної заяви ОСОБА_1 без руху на підставі частини 13 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України.
10 вересня 2025 року до суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви шляхом надання пояснень щодо строку звернення до суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 вересня 2025 року, продовжено розгляд справи № 640/10894/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління служби безпеки України в Сумській області; Служби безпеки України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії.
Представник відповідачів надав суду відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому зазначив, що ОСОБА_1 прийнятий на військову службу в Службу безпеки України наказом СБУ від 10.11.1994 року № 608-ос. У період часу з 09.09.2014 року по 13.09.2019 року обіймав посаду консультанта начальника управління (по взаємодії з питань антитерористичної діяльності) УСБУ в Сумській області. З ним контракт про проходження військової служби не укладався у зв'язку з чим він проходив кадрову військову службу в Службі безпеки України, а тому посилання позивача на вимоги нормативно-правових актів, які стосуються проходження військової служби за контрактом на ОСОБА_1 поширені бути не можуть.
У зв'язку з стійким погіршенням стану здоров'я (перебуванням на лікарняному 48 діб, довідки ВМС СБУ від 10.10.2019 року № 82, 30.10.2019 року № 89, від 16.12.2019 року № 107, від 29.01.2020 року № 110, від 20.02.2020 року № 8) відділом кадрового забезпечення Управління ОСОБА_1 видане направлення на медичний огляд від 18.12.2019 року.
Військово-лікарською комісією ВМС ВМУ в УСБУ в Сумській області проведено медичний огляд полковника ОСОБА_1 про що складено відповідний акт № 5/2 від 11.01.2020 року.
У розділі V даного Акту військово-лікарська комісія постановила визнати полковника ОСОБА_1 непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час.
Позивачем висновки, викладені ВЛК в Акті медичного обстеження та свідоцтва про хворобу, у встановленому порядку оскаржені не були.
Згідно з абзацом 3 пункту 4.17 Інструкції 772 військовослужбовці, визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час або непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, подаються до звільнення не пізніше місячного строку з дня отримання висновку (постанови) військово-лікарської комісії.
Після отримання управлінням затвердженого ЦВЛК ВМУ СБУ свідоцтва про хворобу полковника ОСОБА_1 помічником начальника управління (по роботі з особовим складом) - начальником відділу кадрового забезпечення УСБУ в Сумській області рапортом від 24.01.2020 року повідомлено керівництво управління про неможливість подальшого проходження ним військової служби.
Саме у зв'язку з непридатністю полковника ОСОБА_1 до військової служби в мирний час та обмеженою придатністю у воєнний час, підтвердженою відповідними висновками військово-лікарських комісій, після проведення відповідних бесід з ним, на підставі визначених наказними вимогами документів - подання до звільнення з військової служби, а керівництвом СБУ видано відповідний наказ, яким ОСОБА_1 звільнено з військової служби.
Таким чином, представник відповідача вважає, що вимоги Інструкції № 722 щодо порядку проведення бесід та підготовки відповідних документів стосовно ОСОБА_1 після визнання його непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним у воєнний час відповідача порушені не були.
Представник відповідача зазначив, що правові підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання протиправними та скасування наказів СБУ, управління СБУ в Сумській області стосовно полковника ОСОБА_1 , а також поновлення його на посаді та сплаті йому середнього заробітку за час вимушеного прогулу відсутні.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , з 09 вересня 2014 року по 13 вересня 2019 року обіймав посаду консультанта начальника управління (по взаємодії з питань антитерористичної діяльності) УСБУ в Сумській області.
Як вбачається з виписки з наказу голови СБУ № 608-ос від 10.11.1994 року, 10 листопада 2020 року ОСОБА_1 був прийнятий на військову службу в Управління Служби безпеки України в Сумській області.
Відповідно до Центральної військово-лікарської комісії ВМУ СБУ № 4 від 11.01.2020 року позивача було визнано непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час, на підставі статей 39б, 41в, 67в, 69в, 68г, 10г, 56г, 34, 30 розкладу хвороб Положення про медичний огляд у СБУ, затв. Наказом ЦУ СБУ від 03.01.2019 року № 2/дск.
Наказом Першого заступника Голови Служби безпеки України від 28.02.2020 року № 275-ос/дск, полковник ОСОБА_1 звільнений з військової служби у запас Збройних Сил України за підпунктом «б» пункту 61 Положення № 1262, підпунктом «а» (за станом здоров'я - непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час) пункту 2 частини 6 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» у запас Збройних Сил України.
Наказом т.в.о. начальника Управління СБУ в Сумській області від 23.03.2020 року № 105-ос/дск, полковника ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу з 23.03.2020 року.
Як вбачається з матеріалів справи, у відповідності до рапорту помічника начальника управління (з координації антитерористичної діяльності) УСБУ в Сумській області полковника ОСОБА_2 від 23.08.2019 року протягом 2019 року з боку полковника ОСОБА_1 відмічається недбале ставлення до виконання своїх службових обов'язків, ним не виконуються заходи, передбачені посадовою інструкцією, та інше.
У тому числі до полковника ОСОБА_1 вжиті дисциплінарні заходи, а саме: догана (наказ т.в.о. начальника Управління від 15.07.2019 року №237-ос) та сувора догана (наказ т.в.о. начальника управління від 15.08.2019 року № 298-ос), які позивачем не були оскаржені.
З метою раціональної розстановки особового складу, з урахуванням виявлених професійних і ділових якостей та досягнутих результатів, на підставі рапорту т.в.о. начальника Управління полковника ОСОБА_3 вих. № 4955 від 27.08.2019 року, Головою Служби безпеки України дозволено зарахування у розпорядження начальника УСБУ в Сумській області полковника ОСОБА_1 за посадою консультанта начальника управління (полковник, тарифний розряд 43), звільнивши його з посади консультанта начальника управління (по взаємодії з питань антитерористичної діяльності) Управління СБУ в Сумській області.
Наказом Голови СБУ від 13.09.2019 року № 1227-ос, полковник ОСОБА_1 зарахований за п.п. «б» п. 48 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 27.12.2007 року № 1262/2007 у розпорядження начальника УСБУ в Сумській області з 13.09.2019 року.
Полковник ОСОБА_1 ознайомлений з наказом Голови СБУ № 1227-ос від 13.09.2019 року особисто під розпис 25.09.2019 року, про що свідчить аркуш ознайомлення з наказом.
25 вересня 2019 року т.в.о. начальника Управління Служби безпеки України в Сумській області полковником ОСОБА_3 проведена бесіда з полковником ОСОБА_1 , за результатами якої складено довідку № 5577.
Під час бесіди полковнику ОСОБА_1 доведено, що відповідно до наказу Голови СБУ, він зарахований у розпорядження начальника УСБУ в Сумській області за посадою консультанта начальника Управління (полковник) за підпунктом «б» пункту 48 Положення № 1262.
Полковника ОСОБА_1 проінформовано, що у разі, якщо до завершення строку перебування у розпорядженні (з урахуванням продовження) він не буде призначений на штатну посаду відповідно до пунктів 44-46 Положення № 1262, у встановленому порядку вирішуватиметься питання про можливість його подальшого використання на військовій службі.
Полковник ОСОБА_1 , перебуваючи у розпорядженні начальника Управління СБУ в Сумській області, в періоди з 04.11.2019 року по 03.12.2019 року та з 04.03.2020 року по 19.03.2020 року перебував у відпустках. Терміни його перебування у розпорядженні відповідними наказами начальника Управління на призначені періоди продовжено (Накази № 412-ос від 31.10.2019 року, № 87-дск від 06.03.2020 року).
Керівниками підрозділів та Управління вивчалась можливість призначення полковника ОСОБА_1 на вакантні посади в УСБУ в Сумській області та інших органах, підрозділах, закладах та установах СБУ, з урахування фахової підготовки, досвіду та напряму роботи, результатів попередньої діяльності, стану здоров'я.
До усіх органів, підрозділів, закладів та установ СБУ надіслано лист вих. № 68/21702 еп-дск від 31.10.2019 року «Щодо розгляду кандидатури військовослужбовця для заміщення вакантної посади» стосовно полковника ОСОБА_1 .
Однак, жоден орган, підрозділ, заклад та установа СБУ не надали свої згоди на призначення полковника ОСОБА_1 .
В період часу з 30.09.2019 року по 09.10.2019 року, з 16.10.2019 року по 29.10.2019 року, з 28.11.2019 року по 13.12.2019 року, з 20.01.2020 року по 28.01.2020 року та з 10.02.2020 року по 19.02.2020 року ОСОБА_1 перебував на лікарняних.
Термін його перебування у розпорядженні відповідними наказами начальника Управління на визначені періоди продовжено (накази № 406-ос від 29.10.2019 року, № 412-ос від 31.1.2019 року, № 477-ос від 20.12.2019 року, № 45-ос/дск від 03.02.2020 року, № 78-ос/дск від 28.02.2020 року.
У зв'язку з стійким погіршенням стану здоров'я (перебуванням на лікарняному 48 діб, довідки ВМС СБУ від 10.10.2019 року № 82, від 30.10.2019 року № 89, від 16.12.2019 року № 107, від 29.01.2020 року № 110, від 20.02.2020 року № 8) відділом кадрового забезпечення Управління ОСОБА_1 видане направлення на медичний огляд від 18.12.2019 року.
Військово-лікарською комісією ВМС ВМУ в УСБУ в Сумській області проведено медичний огляд полковника ОСОБА_1 про що 11.01.2020 року складено відповідний Акт № 5/2.
У розділі V вказаного Акту, військово-лікарська комісія постановила визнати полковника ОСОБА_1 непридатним до військової служби в Мирний час, обмежено придатним у воєнний час.
Позивач був ознайомлений із зазначеним Актом під особистий розпис 11.01.2020 року та зазначив, що «ознайомлений та згоден».
За наслідками проведеного засідання військово-лікарської комісії складено Протокол № 4 від 11.01.2020 року, у якому зазначені відповідні висновки стосовно полковника ОСОБА_1 .
Крім того, військово-лікарською комісією ВМС ВМУ в УСБУ в Сумській області стосовно полковника ОСОБА_1 видане Свідоцтво про хворобу № 5/2 від 11.01.2020 року, яке затверджено постановою Центральної військово-лікарської комісії військово-медичного управління СБУ (протокол № 4 від 17.01.2020 року), яке позивач особисто отримав 24.01.2020 року.
Позивач висновки, викладені військово-лікарською комісією в Акті медичного обстеження та свідоцтві про хворобу, в установленому порядку не оскаржував.
Після отримання Управлінням затвердженого ЦВЛК ВМУ СБУ свідоцтва про хворобу полковника ОСОБА_1 помічником начальника управління (по роботі з особовим складом) - начальником відділу кадрового забезпечення УСБУ в Сумській області рапортом від 24.01.2020 року повідомлено керівництво Управління про неможливість подальшого проходження позивачем військової служби.
За резолюцією тимчасово виконуючого обов'язки начальника Управління полковника ОСОБА_3 надано вказівку підготувати матеріали до звільнення полковника ОСОБА_1 з військової служби.
У зв'язку з цим, керівництвом Управління 30 січня 2020 року з полковником ОСОБА_1 було проведено бесіду (листок бесіди № 628 від 30.01.2020 року), в ході якої позивачу повідомлено, що відповідно до витягу зі свідоцтва про хворобу від 11.01.2020 року № 5/2 військово-лікарської комісії ВМС ВМУ СБУ в УСБУ в Сумській області він визнаний непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним у воєнний час і згідно з положеннями підпункту «а» (за станом здоров'я - непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час) пункту 2 частини 6 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» підлягає звільненню з військової служби за станом здоров'я.
З урахуванням викладеного, відділом кадрового забезпечення Управління буде підготовлено відповідне подання до звільнення з військової служби з органів державної безпеки в запас Збройних Сил України та розрахунок вислуги років для призначення пенсії.
Будь-яких заперечень чи претензій позивач під час бесіди не висловлював, про що свідчить особистий підпис ОСОБА_1 .
Аналогічна бесіда проведена з полковником ОСОБА_1 04.02.2020 року, в ході якої йому повідомлено, що відділом кадрового забезпечення Управління підготовлено відповідне подання до звільнення з військової служби. Будь-яких заперечень чи претензій під час бесіди позивач не висловив.
Того ж дня полковник ОСОБА_1 був ознайомлений з Поданням до звільнення з військової служби № 766 від 04.02.2020 року.
Отже, саме у зв'язку з непридатністю полковника ОСОБА_1 до військової служби в мирний час та обмеженою придатністю у воєнний час, підтвердженою відповідними висновками військово-лікарських комісій, після проведення відповідних бесід з ним, на підставі визначених наказними вимогами документів - подання до звільнення з військової служби, керівництвом СБУ видано відповідний наказ, яким ОСОБА_1 звільнено з військової служби.
13 квітня 2020 року ОСОБА_1 був ознайомлений під підпис із наказами про звільнення з військової служби та виключенням зі списків особового складу, про наявність яких був повідомлений у встановленому порядку 13 та 24 березня 2020 року, відповідно.
На підставі наказів СБУ від 28.02.2020 року № 275-ос/дск та Управління від 23.03.2020 року № 105-ос/дск ОСОБА_1 видано обхідний аркуш, а також нараховано та сплачено: грошову допомогу при звільненні - 277654,50 грн, компенсацію за невикористану відпустку - 19853,25 грн, компенсацію за невикористану відпустку як учаснику бойових дій - 55589,10 грн, компенсація за неотримане речове майно - 55410,40 грн.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 43 Конституції України громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Згідно статті з 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, та загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
Відповідно до частин першої та другої статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Проходження військової служби здійснюється, зокрема, громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
За приписами частин другої, третьої статті 1 Закону № 2232-XII, військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частини шостої статті 2 Закону № 2232-XII видами військової служби є: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу.
Згідно ч. 13 ст. 2 Закону № 2232-ХІІ, виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Поняття особливого періоду наведено у статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року № 3543-ХІІ, а саме: особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Отже, особливий період починається з моменту оголошення рішення про мобілізацію, охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
При цьому, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;
демобілізація - комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати мирного часу (ст.1 Закону № 354-ХІІ).
Виходячи з аналізу наведених правових норм, суд зазначає, що особливий період настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію. При цьому закінчення мобілізації не припиняє існування особливого періоду, оскільки його закінчення пов'язано виключно з виданням Президентом України Указу про демобілізацію.
Встановлено, що у зв'язку з різким ускладненням внутрішньополітичної обстановки, втручанням російської федерації у внутрішні справи України, зростанням соціальної напруги в Автономній Республіці Крим і місті Севастополі та відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106, статті 112 Конституції України указом Президента України від 17.03.2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію» було оголошено та проведено часткову мобілізацію (далі - мобілізація) протягом 45 діб із дня набрання чинності цим Указом.
Також, проведення часткової мобілізації було оголошено указами Президента України «Про часткову мобілізацію» від 06.05.2014 року № 454/2014, від 22.07.2014 року 607/2014 та від 14.01.2015 року № 15/2015.
Міністерство оборони України надало роз'яснення, що вiдповiдно до статтi 1 Закону України «Про оборону України» з моменту оголошення Указу Президента України «Про часткову мобiлiзацiю» вiд 17 березня 2014 року № 302/2014 в України настав особливий перiод. Скасування особливого перiоду буде здiйснено окремим Указом Президента України «Про демобiлiзацiю» пiсля стабiлiзацiї обстановки на сходi України.
За загальними положеннями ч. 1 ст. 26 Закону № 2232-XII звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється:
а) у запас, якщо військовослужбовці не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров'я придатні до військової служби;
б) у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного віку перебування в запасі або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби з виключенням з військового обліку.
Частина 8 Статті 26 Закону № 2232-ХІІ (в редакції на час винесення Указу Президента України від 25.03.2016 року № 115/2016)під час дії особливого періоду з військової служби звільняються військовослужбовці: з моменту оголошення мобілізації до часу, визначеного пунктами 2 або 3 цієї частини: б) за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу; призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, а також які вислужили встановлені строки строкової військової служби, військової служби за призовом осіб офіцерського складу у строки, визначені рішенням Президента України».
Відповідно до частини 9 статті 26 Закону № 2232-ХІІ звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Вирішуючи питання щодо темпоральних меж дії особливого періоду в розумінні Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26 серпня 2020 року у справі № 813/402/17 (провадження № 11-609апп19) дійшла висновку, що за змістом наведених визначень, навіть за не введення у країні воєнного стану, особливий період, початок якого пов'язаний з моментом оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової чи прихованої), хоч і охоплює час мобілізації, однак не може вважатися закінченим лише зі спливом строку, протягом якого підлягали виконанню визначені у відповідному рішенні про мобілізацію заходи.
Особливий період закінчується з прийняттям Президентом України відповідного рішення про переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу.
Рішень про демобілізацію усіх призваних під час мобілізації військовослужбовців та переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу Президент України не приймав, особливий період не закінчився.
Проте, 23 червня 2018 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення окремих питань проходження громадянами військової служби від 05.04.2018 року № 2397-VIII (далі - Закон № 2397-VIII), у відповідності до якого статтю 26 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу викладено в новій редакції, відповідно, підпункт а пункту 2 частини 6 статті 26 Закону викладено так: військовослужбовці, які проходять кадрову військову службу, звільняються з військової служби на підставах:
під час дії особливого періоду (крім періодів з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації):
за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби в мирний час або обмежену придатність у воєнний час.
Отже, з урахуванням викладеного суд звертає увагу, що частиною 6 статті 26 Закону № 2232-XII визначено можливість звільнення з військової служби під час дії особливого періоду за станом здоров'я лише на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби в мирний час або обмежену придатність у воєнний час.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 12.12.2018 року у справі № 822/520/16, постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019 року по справі № 0640/4398/18.
При цьому, пунктом 5.3 Положення про проходження медичного огляду в Службі безпеки України передбачено, що за результатами медичного огляду ВЛК приймає такі постанови: «неприданий до військової служби в мирний час, обмежено приданий у воєнний час».
Тобто, висновок про «непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час» та висновок про «обмежену придатність до військової служби» є різними висновками ВЛК, які тягнуть за собою різні наслідки.
Саме за наявності висновку ВЛК про непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час військовослужбовці підлягають звільненню з військової служби за станом здоров'я під час дії особливого періоду.
Суд зазначає, що позивача звільнено у запас за станом здоров'я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби в мирний час та обмежену придатність у воєнний час згідно свідоцтва про хворобу № 5/2 від 11.01.2020 року.
Жодних обґрунтованих підстави, які б вказували на порушення під час звільнення позивача з військової служби за станом здоров'я позивачем не зазначено та судом не встановлено.
Враховуючи викладене, позовна вимога щодо визнання протиправним та скасування Наказу Служби безпеки України № 275-ОС/дск від 28.02.2020 року в частині звільнення з військової служби полковника ОСОБА_1 по Управлінню СБУ в Сумській області, задоволенню не підлягає.
Не підлягають до задоволення і вимоги в решті позовних вимог, так як є похідними.
Згідно ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
При цьому судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За таких обставин, системно проаналізувавши норми законодавства України, надавши оцінку з урахуванням усіх доказів у справі в їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 72-77, 139, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління служби безпеки України в Сумській області (юридична адреса: 40030, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 32, код ЄДРПОУ 20001674); Служби безпеки України (юридична адреса: 01034, м. Київ, вул. Володимирська, 33, код ЄДРПОУ 00034074) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.М. Тарасенко