Рішення від 01.10.2025 по справі 160/18055/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2025 рокуСправа №160/18055/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

20.06.2025 (17.06.2025 року направлено засобами поштового зв'язку) до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , в якій позивач просить суд:

- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 розглянути та надати відповідь на рапорт від 14.04.2025 року щодо переведення ОСОБА_1 у зв'язку з сімейними обставинами та за станом здоров'я;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 перевести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку з сімейними обставинами та станом здоров'я.

Означені позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . За обставинами справи, ОСОБА_1 , подав рапорт від 14.04.2025 року засобами поштового зв'язку (ТТН №6903500108900) до військової частини НОМЕР_1 щодо переведення, сержанта, ОСОБА_1 у зв'язку з сімейними обставинами, через необхідність здійснювати постійний догляд за матір'ю, ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідністю II групи. Відповідно до частини другої пункту 82 Указу Президента "Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України" від 10.12.2008 року №1153/2008 "Призначення військовослужбовців на рівнозначні посади здійснюється за сімейними обставинами - на особисте прохання". Порядок такого переміщення регулюється п.п.110 - 114 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента від 10 грудня 2008 року № 1153/2008. Відповідно до довідки №1704 гарнізонної військово-лікарської комісії від 01.04.2025р. ОСОБА_1 встановили діагноз гіпертонічна хвороба ІІ ст., 2 ст. Гіпертрофія ЛШ. Гіпертонічна ангіопатія сітківки обох очей. Ризик 2. ІХС. Стенокардія напруги І ФК. СН 1 ст. із збереженою ФВ ЛШ (68%). Обмежений остеохондроз поперекового відділу хребта в сегментах L4-L5, L5-S1 з незначним порушенням функцій. Хронічна вертеброгенна люмбалгія, фаза ремісії. Змішаний астигматизм ст. 1,0 дптр., далекозорість ст. 0,5 дптр. гострота зору з корекцією 0,9 обох очей. Ускладнений карієс 15,17 зубів. Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. На підставі статей 39 б, 40 в, 64 в, 23 в графи II Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби: Придатний до служби в органах (підрозділах) забезпечення, навчальних закладах, науково-дослідних установах, підрозділах технічного, матеріального, медичного та інших видах забезпечення, охорони. Проте станом на сьогодні відповідь так і не була отримана. В інтересах позивача було направлено адвокатський запит від 17.04.2025 року №17042507 щодо етапу розгляду рапорту від 14.04.2025 року (ТТН №6903500108900) у зв'язку з сімейними обставинами та за станом здоров'я та щодо можливості переведення військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до іншої військової частини. Відповідно до відповіді №08/6301-25-Вх/485 від 07.05.2025 року, зазначено, що рапорт ОСОБА_1 від 14.04.2025 року щодо переведення за сімейними обставинами, зареєстрований у відділі контролю та документального забезпечення штабу НОМЕР_3 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_1 ) за №04.4/2051/25 від 30.04.2025 року, та буде розглянутий в порядку визначеним Законом України "Про звернення громадян". Проте станом на сьогодні відповідь так і не була отримана.

17.07.2025 року від представника військової частини НОМЕР_1 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції представник відповідача зазначив наступне. Так, запит адвоката Крамного Станіслава в інтересах ОСОБА_1 від 17.04.2025 року №17042507 надійшов до НОМЕР_3 прикордонного загону від ІНФОРМАЦІЯ_2 24.04.2025 року. В своєму запиті адвокат Крамний Станіслав звертає увагу, що відповідно до ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» встановлений п'яти денний термін для надання відповіді на запит. Адвокатом не були враховані затримки запиту в ІНФОРМАЦІЯ_3 , так як на адресу НОМЕР_3 прикордонного загону адвокатський запит від 17.04.2025 №17042505, для розгляду надійшов супровідним листом 23.04.2025 №08/6272-25-Вих та був зареєстрований в НОМЕР_3 прикордонному загоні за №5652-25-Вх від 24.04.2025. Відповідь на запит була опрацьована того ж дня 24.04.2025, зареєстрована за №08/5538/-25-Вих, та направлена на адресу адвоката Крамного Станіслава зазначену в адвокатському запиті, а саме АДРЕСА_1 , 29.04.2024, що підтверджується чеком Укрпошти. На момент надання відповіді на запит (24.04.2025) рапорту ОСОБА_1 , щодо його переміщення до іншої військової частини, до управління НОМЕР_3 прикордонного загону не надходило. Тому, враховуючи відсутність рапорту військовослужбовця та особливості проходження військової служби, зокрема із урахуванням прав військовослужбовців, які визначені Законом України «Про Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24 березня 1999 року № 548-XIV (Далі - Статут) та іншими нормативно-правовими актами, НОМЕР_3 прикордонним загоном було надано відповідь, керуючись наступними нормами, а саме: абзацом 4 вступу Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут), в якому визначено, що дія Статуту поширюється на військовослужбовців зокрема і Державної прикордонної служби України; статтею 14 Статуту, де встановлено, що із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника; вимогами частини 2 статті 19 Конституції України (органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.). Та повідомлено, що у разі надходження рапорту ОСОБА_1 щодо переміщення, рапорт буде розглянуто встановленим порядком, відповідно до чинного законодавства України. Отже, адвокатський запит адвоката Крамного Станіслава Сергійовича від 17.04.2025 року №1704250 - НОМЕР_3 прикордонним загоном був розглянутий та на нього була надана відповідь. НОМЕР_3 прикордонним загоном була надана ще одна відповідь на адвокатський запит адвоката Крамного Станіслава від 07.05.2025 №08/6301-25-Вх/485, після її надходження 05.05.2025 на адресу загону, проте позивач зазначає, що відповідей не отримував, Отже, представник відповідача вважає, що НОМЕР_3 прикордонним загоном відповіді на запит були відпрацьовані в належні строки відповідно до надходження їх на адресу загону, проте позивач в обґрунтування своєї заяви стверджує, що відповіді надані не були, чим вводить в оману суд та створює ситуацію недостатності доказів (п.1 ст. 76 Кодексу адміністративного судочинства України «Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.»). За результатами розгляду рапорту щодо переведення ОСОБА_1 за сімейними обставинами з НОМЕР_3 прикордонного загону представник відповідача зазначив, що начальником НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, з урахуванням пропозицій постійно діючої атестаційної комісії, було прийнято рішення щодо залишення рапорту без реалізації та відмові у переведенні в зв'язку з тим, що підрозділи НОМЕР_3 прикордонного загону виконують бойові завдання з відсічі збройної агресії російської федерації проти України. Так, під час відсічі агресії російської федерації проти України, задля підтримання бойової готовності підрозділу та ефективного виконання бойових завдань, рапорт про переведення був залишений без реалізації. До того ж, у довідці №1704 гарнізонної військово-лікарської комісії від 01.04.2025 зазначено: Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. На підставі статей 39 б, 40 в, 64 в, 23 в графи Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби: Придатний до служби в органах (підрозділах) забезпечення, навчальних закладах, науково-дослідних установах, підрозділах технічного, матеріального, медичного та інших видах забезпечення, охорони. Позивач обґрунтовує свою позицію п.п.110 - 114 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, що не має юридичної сили стосовно Державної прикордонної служби. Відповідно органи Державної прикордонної служби у своїй діяльності керуються нормативно-правовими актами виданими Міністерством внутрішніх справ України, Адміністрацією Державної прикордонної служби України та іншими нормативними актами, а Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 жодним чином не поширюється на військовослужбовців Державної прикордонної служби України, а тому всі посилання позивача на даний наказ є хибними та не можуть бути прийняті до уваги, оскільки він жодним чином не регулює відносини, що виникли між сторонами. Відповідно до статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено такий вид проходження військової служби як «військова служба запризовом під час мобілізації, на особливий період. ОСОБА_1 , проходить військову службу за призовом під час мобілізації, що підтверджується витягом з наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 14 березня 2024 року №233-ОС. Позивач також стверджує, що переведення потрібно здійснити згідно розділу IX. Проходження строкової військової служби ст. 241 Указу Президента України від 29.12.2009 № 1115/2009 «Про Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України», де зазначено, що переведення військовослужбовців строкової військової служби з одного органу Держприкордонслужби до іншого проводиться: за сімейними обставинами - внаслідок зміни сімейних обставин під час проходження строкової військової служби на підставі рапорту військовослужбовця або клопотання, порушеного територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на прохання членів сім'ї військовослужбовця, та акта обстеження сімейного стану військовослужбовця, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, міста Києва або Севастополя; за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії. ОСОБА_3 не є військовослужбовцем строкової служби та проходить військову службу за призовом під час мобілізації, відповідно дія цієї норми до нього не застосовується. Відповідно до ст. 4, 8, 14, 17, 58 Статуту; ст. 1, 19 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», норми Положення про проходження військової служби в Державній прикордонній службі України: НОМЕР_3 прикордонним загоном відповіді на запит були відпрацьовані в належні строки, також в цілях збереження та підтримання бойової готовності, виконання бойових завдань, що відмова у переміщенні є обґрунтованою та законною. Крім того, аргументи позивача побудовані на нормативно-правовому акті, який не має юридичної сили стосовно військовослужбовців Державної прикордонної служби (Положення «Про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України», затвердженого Указом Президента від 10 грудня 2008 року № 1153/2008), окрім того, дії відповідача відповідають і нормам ст.2 КАС України яким визначено завдання та основні засади адміністративного судочинства, а також підстави визнання неправомірними діянь суб'єкта владних повноважень.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.06.2025 року зазначена вище справа розподілена та 23.06.2025 року передана судді Пруднику С.В.

25.06.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято до свого провадження означену позовну заяву та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Витребувано у військової частини НОМЕР_1 : засвідчені належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України письмові докази про прийняте рішення за наслідками розгляду або не розгляду рапорту ОСОБА_1 від 14.04.2025 року про переведення до іншої військової частини; засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України копію рапорту ОСОБА_1 від 14.04.2025 року про переведення до іншої військової частини; чи надходив рапорт ОСОБА_1 від 14.04.2025 року про переведення до іншої військової частини до військової частини НОМЕР_1 , про що подати до суду відповідні докази; чи розглянуто адвокатський запит адвоката Крамного Снаніслава Сергійовича від 17.04.2025 року №17042507, про що подати до суду відповідні докази; засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України копію відповіді військової частини НОМЕР_1 №08/6301-25-Вх/485 від 07.05.2025 року. Витребувано у ОСОБА_4 : засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України копію відповіді військової частини НОМЕР_1 №08/6301-25-Вх/485 від 07.05.2025 року. Судом зобов'язано витребувані судом докази подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (також шляхом направлення на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду (inbox@adm.dp.court.gov.ua; inboxdoas@adm.dp.court.gov.ua) ) у строк до 24 липня 2025 року. Судом попереджено військову частину НОМЕР_1 та ОСОБА_4 про можливість застосування судом заходів процесуального примусу, зокрема накладення штрафу та винесення окремої ухвали у разі невиконання вимог даної ухвали суду.

В період з 15.08.2025 року по 29.08.2025 року суддя Прудник С.В. перебував у щорічній основній відпустці.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , про що зазначено у поданій до суду позовній заяві.

Як убачається із матеріалів справи, відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби від 14.03.2024 року №233-ОС «Про особовий склад», відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29 грудня 2009 року № 1115/2009 (далі-Положення), Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2018 року № 558, наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 05 січня 2024 року №22-ОС «Про грошове забезпечення (заробітну плату) військовослужбовців (працівників) Державної прикордонної служби у 2024 році»: 2. Зарахувати у списки особового складу та на всі види забезпечення: 2.3 сержанта запасу ОСОБА_1 , який призваний на військову службу по мобілізації, на особливий період, ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 13 березня 2024 року. Підстава: Указ Президента України від 26 лютого 2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію», поіменний список ІНФОРМАЦІЯ_5 від 13.03.2024 №1087.

Відповідно до довідки НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби військової частини НОМЕР_1 від 05.04.2024 року №08/938, остання видана в тому, що сержанту ОСОБА_1 про те, що він дійсно проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 з 13.03.2024 року по теперішній час.

Так, 14.04.2025 року ОСОБА_1 , подав рапорт від 14.04.2025 року засобами поштового зв'язку (ТТН №6903500108900) до військової частини НОМЕР_1 щодо переведення, сержанта, ОСОБА_1 у зв'язку з сімейними обставинами, через необхідність здійснювати постійний догляд за матір'ю, ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідністю II групи.

Означена заява зареєстрована відповідачем за №04.04/20517/25-Вн від 30.04.2025 року.

Відповідно до довідки №1704 гарнізонної військово-лікарської комісії від 01.04.2025р. ОСОБА_1 встановили діагноз гіпертонічна хвороба П ст., 2 ст. Гіпертрофія ЛШ. Гіпертонічна ангіопатія сітківки обох очей. Ризик 2. ІХС. Стенокардія напруги І ФК. СН 1 ст. із збереженою ФВ ЛШ (68%). Обмежений остеохондроз поперекового відділу хребта в сегментах L4-L5, L5-S1 з незначним порушенням функцій. Хронічна вертеброгенна люмбалгія, фаза ремісії. Змішаний астигматизм ст. 1,0 дптр., далекозорість ст. 0,5 дптр. гострота зору з корекцією 0,9 обох очей. Ускладнений карієс 15,17 зубів. Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. На підставі статей 39 б, 40 в, 64 в, 23 в графи II Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби: Придатний до служби в органах (підрозділах) забезпечення, навчальних закладах, науково-дослідних установах, підрозділах технічного, матеріального, медичного та інших видах забезпечення, охорони. Проте станом на сьогодні відповідь так і не була отримана.

В інтересах позивача було направлено адвокатський запит від 17.04.2025 року №17042507 щодо етапу розгляду рапорту від 14.04.2025 року (ТТН №6903500108900) у зв'язку з сімейними обставинами та за станом здоров'я та щодо можливості переведення військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до іншої військової частини.

Як зазначає позивач у поданій до суду позовній заяві, відповідно до відповіді №08/6301-25-Вх/485 від 07.05.2025 року, зазначено, що рапорт ОСОБА_1 від 14.04.2025 року щодо переведення за сімейними обставинами, зареєстрований у відділі контролю та документального забезпечення штабу НОМЕР_3 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_1 ) за №04.4/2051/25 від 30.04.2025 року, та буде розглянутий в порядку визначеним Законом України "Про звернення громадян". Проте станом на сьогодні відповідь так і не була отримана.

З матеріалів справи убачається, що 17.04.2025 року за вих. №17042505 представником позивача адвокатом Крамним С.С. до військової частини НОМЕР_1 через ІНФОРМАЦІЯ_6 в порядку ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» направлено адвокатський запит. В даному запиті представник позивача просив: 1. Надати інформацію щодо етапу розгляду рапорту від 14.04.2025р. (ТТН №6903500108900) щодо переведення сержанта ОСОБА_1 у зв'язку з сімейними обставинами та за станом здоров'я. 2. Надати інформацію щодо можливості переведення військовослужбовця військової частини НОМЕР_4 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до іншої військової частини. 3. Надати інформацію стосовно розгляду усіх вищевикладених питань на електрону пошту: ІНФОРМАЦІЯ_7 та на адресу: АДРЕСА_1 .

У якості додатків в означеному адвокатському запиті представником позивача було вказано: копію паспорта; копію військового квитка; копію паспорта ОСОБА_2 ; копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією №912520; копію висновку ЛКК №137 від 28.03.2024р.; свідоцтво про народження серія НОМЕР_5 ; копію довідки гарнізонної військово-лікарської комісії від 01.04.2025р. №1704; копію ТТН та опису від 14.04.2025р.; ордер на надання правових послуг адвоката; копію посвідчення №4037 адвоката Крамного С.С. та копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю №5941.

Листом №08/5538-25-Вих від 24.04.2025 року «Про результати розгляду запиту» НОМЕР_3 прикордонним загоном Державної прикордонної служби представнику позивача адвокату Крамному С.С. повідомлено наступне. На адресу НОМЕР_3 прикордонного загону для розгляду надійшов лист ІНФОРМАЦІЯ_8 від 23.04.2025 №08/6272-25-Вих. стосовно запиту адвоката Крамного Станіслава в інтересах ОСОБА_1 . За результатами розгляду запиту повідомляємо, що станом на 24.04.2025 ОСОБА_1 до керівництва НОМЕР_3 прикордонного загону рапортом щодо переведення через сімейні обставини або з інших поважних причин не звертався, відповідно рішення щодо переведення останнього не приймалось. Разом з тим інформуємо, що абзацом 4 вступу Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут) визначено, що дія Статуту поширюється на військовослужбовців зокрема і Державної прикордонної служби України. Статтею 14 Статуту встановлено, що із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника. Таким чином, з метою розгляду питання про переміщення, військовослужбовець повинен звернутись із рапортом до безпосереднього начальника, а якщо до його компетенції не відноситься вирішення зазначеного питання, до наступного прямого начальника. Враховуючи вищевикладене, у разі надходження рапорту ОСОБА_1 щодо переміщення, рапорт буде розглянуто встановленим порядком, відповідно до чинного законодавства України. Керівництво НОМЕР_3 прикордонного загону при прийнятті рішень керується вимогами частини 2 статті 19 Конституції України (діє лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України). У разі не згоди з даною відповіддю, ви маєте право оскаржити її до ІНФОРМАЦІЯ_9 або до суду.

Листом №08/6301-25-Вх 485 від 07.05.2025 року «Про результати розгляду адвокатського запиту» НОМЕР_3 прикордонним загоном Державної прикордонної служби представнику позивача адвокату Крамному С.С. повідомлено наступне. Ваш адвокатський запит (далі - запит) від 17.04.2025 № 17042507 надійшов на адресу прикордонного загону 05.05.2025 за №6301-25-Вх, стосовно ОСОБА_1 , керівництвом НОМЕР_3 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_1 ) ОСОБА_1 від 14.04.2025 щодо переведення за сімейними обставинами, зареєстрований у відділі контролю та документального забезпечення штабу НОМЕР_3 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_1 ) за №04.4/20517/25-Вн від 30.04.2025, та буде розглянутий в порядку визначеним Законом України «Про звернення громадян». Керівництво НОМЕР_3 прикордонного загону при прийнятті рішень керується вимогами частини 2 статті 19 Конституції України (діє лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України). У разі не згоди з даною відповіддю, ви маєте право оскаржити її до ІНФОРМАЦІЯ_9 або до суду.

Листом №08/9591-25-Вх 485 від 01.07.2025 року «Про результати розгляду рапорту» НОМЕР_3 прикордонним загоном Державної прикордонної служби позивачу ОСОБА_1 повідомлено наступне. Ваш рапорт від 14.04.2025 (вх№04.4/20517/25-Вн від 30.04.2025), розглянуто керівництвом НОМЕР_3 прикордонного загону по суті. За результатами розгляду рапорту щодо переведення Вас за сімейними обставинами з НОМЕР_3 прикордонного загону повідомляємо, що начальником НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, з урахуванням пропозицій постійно діючої атестаційної комісії, було прийнято рішення щодо залишення рапорту без реалізації та відмові у переведенні в зв'язку з тим, що підрозділи НОМЕР_3 прикордонного загону виконують бойові завдання з відсічі збройної агресії російської федерації проти України. Статтею 58, розділу 2 «Статуту внутрішньої служби Збройних сил України» затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV визначено, що командир (начальник) є єдиноначальником і особисто відповідає перед державою за бойову та мобілізаційну готовність довіреної йому військової частини. У зв'язку з викладеним, рішення про переміщення військовослужбовців приймається виходячи з обстановки та завдань, які покладені та виконуються прикордонним загоном, а також стану укомплектованості. Разом з тим інформуємо, що НОМЕР_3 прикордонний загін (в/ч НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України керується Положенням про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29 грудня 2009 року №1115/2009 яким визначається порядок проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України у мирний час та особливості проходження військової служби в ній в особливий період. Керівництво НОМЕР_3 прикордонного загону при прийнятті рішень керується вимогами частини 2 статті 19 Конституції України (діє лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України). У разі не згоди з даною відповіддю, ви маєте право оскаржити її до ІНФОРМАЦІЯ_9 або до суду.

Відповідно до п. 6 витягу з протоколу №11 засідання атестаційної комісії НОМЕР_3 прикордонного загону від 08.05.2025 року, порядок денний: 2. Розгляд питання щодо переміщення військовослужбовців за межі прикордонного загону.

Займана посада: інспектор прикордонної служби 2 категорії - навідник-оператор другого відділення інспекторів прикордонної служби другої прикордонної застави третього відділу прикордонної служби (тип С) другої прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_3 прикордонного загону, з 24.06.2024 (призваний на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період). старший сержант, 9 т.р. В НОМЕР_3 прикордонному загоні з 13.03.2024.

Підстава: Переміщення з НОМЕР_3 прикордонного загону за станом здоров'я (висновок ВЛК від 01.04.2025 №1704 «Придатний до військової служби, в органах (підрозділах) забезпечення, навчальних закладах, науково-дослідницьких установах, підрозділах технічного, матеріального, медичного та інших видів забезпечення, охорони») та за сімейними обставинами (мати - особа з інвалідністю II групи). (Розпорядження СхРУ від 11.10.2024 №32-Р «Про впорядкування переміщення особового складу»). Рапорт від 30.04.2025 №04.4/20517/25-Вн.

Рішення атестаційної комісії: клопотати перед начальником прикордонного загону про відмову у переміщенні. «за» - 12 чол. «проти» - 0 чол.

Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду із позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно з пунктом 20 частини 1 статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (Закон № 2232-XII) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Закон №2232-ХІІ здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Згідно з указом Президента України №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.

Згідно із пунктом 12 Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29 грудня 2009 року № 1115/2009 (далі - Положення № 1115/2009), встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців з державою, зокрема включення їх до списків особового складу органів Держприкордонслужби або виключення з таких списків, присвоєння та позбавлення військових звань, пониження та поновлення у військових званнях, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку тощо, оформлюється письмовими наказами на підставі документів, види та форма яких установлюються наказом Міністерства внутрішніх справ України.

За змістом пункту 13 Положення № 1115/2009 право видавати накази по особовому складу мають Голова Державної прикордонної служби України та згідно з визначеними ним повноваженнями посадові особи з числа його заступників, керівник розвідувального органу Адміністрації Держприкордонслужби, начальники (командири) регіональних управлінь, органів охорони державного кордону, загонів Морської охорони, ректор вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби, начальники навчальних центрів, науково-дослідних установ та органів забезпечення, які утримуються на окремих штатах і за посадами яких штатом передбачено військове звання підполковника (капітана 2 рангу) і вище (далі - начальники).

На підставі пункту 288 Положення № 1115/2009 у разі прийняття рішення про звільнення військовослужбовець подає по команді рапорт та в разі необхідності документи, які підтверджують підстави звільнення.

Пунктом 279 Положення № 1115/2009 визначено, що військовослужбовець може бути звільнений за сімейними обставинами або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України.

Звільнення військовослужбовців з цих підстав здійснюється згідно з письмовими документами, які підтверджують наявність у них відповідних сімейних обставин або інших поважних причин.

Підстави звільнення з військової служби передбачені статтею 26 Закону №2232-XII.

Відповідно до підпункту «г» пункту 3 частини 5 статті 26 Закону №2232-ХІІ контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби під час проведення мобілізації та дії воєнного стану через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).

Абзацом 13 пункту 3 частини 12 статті 26 Закону №2232-XII визначено, що військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин під час дії воєнного стану з підстав необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Зі змісту наведеної норми висновується, що для звільнення з військової служби у випадку необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, достатньою є наявність однієї з таких умов:

- відсутність інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи;

- інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я.

Таким чином «відсутність інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи» означає реальну відсутність таких осіб, які фактично могли б здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю, яка цього потребує. У випадку ж «юридичної наявності» інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи, які, при цьому, реально не можуть здійснювати постійний догляд за такою особою з об'єктивних причин (перебування у полоні, відбування покарання у місцях позбавлення волі, проходження військової служби, тощо), то така особа відсутня у розумінні приписів абзацу 13 пункту 3 частини дванадцятою статті 26 Закону № 2122-IX.

Натомість, позивач до відповідача з рапортом про звільнення у зв'язку із доглядом за матір'ю інвалідом ІІ групи до позивача не звертався.

В той же час, позивач просить суд зобов'язати військову частину НОМЕР_2 розглянути та надати відповідь на рапорт від 14.04.2025 року щодо переведення ОСОБА_1 у зв'язку з сімейними обставинами та за станом здоров'я та зобов'язати військову частину НОМЕР_2 перевести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку з сімейними обставинами та станом здоров'я.

Так, дійсно, пунктом 241 Положення № 1115/2009 (на момент звернення позивача із рапортом до відповідача) встановлено, що Переведення військовослужбовців строкової військової служби з одного органу Держприкордонслужби до іншого проводиться:

за службовою необхідністю;

за сімейними обставинами - внаслідок зміни сімейних обставин під час проходження строкової військової служби на підставі рапорту військовослужбовця або клопотання, порушеного територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на прохання членів сім'ї військовослужбовця, та акта обстеження сімейного стану військовослужбовця, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, міста Києва або Севастополя;

за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії.

Матроси і старшини, які проходять строкову військову службу на кораблях і суднах Морської охорони і визнані за станом здоров'я непридатними до військової служби на них, підлягають переведенню до інших органів Держприкордонслужби.

Переведення військовослужбовців строкової військової служби з Держприкордонслужби до інших військових формувань здійснюється на підставі розпорядження Адміністрації Держприкордонслужби після погодження з органами військового управління відповідних військових формувань.

Дозволяється здійснювати переведення військовослужбовців строкової військової служби, які є братами-близнюками, для проходження строкової військової служби в одному підрозділі.

В той же час, позивач не є військовослужбовцем строкової служби (та проходить військову службу за призовом під час мобілізації, відповідно дія цієї норми до нього не застосовується.

При цьому, як було встановлено судом під час розгляду даної справи, 14.04.2025 року ОСОБА_1 , подав рапорт від 14.04.2025 року засобами поштового зв'язку (ТТН №6903500108900) до військової частини НОМЕР_1 щодо переведення, сержанта, ОСОБА_1 у зв'язку з сімейними обставинами, через необхідність здійснювати постійний догляд за матір'ю, ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідністю II групи.

Означена заява зареєстрована відповідачем за №04.04/20517/25-Вн від 30.04.2025 року.

Відповідно до довідки №1704 гарнізонної військово-лікарської комісії від 01.04.2025р. ОСОБА_1 встановили діагноз гіпертонічна хвороба П ст., 2 ст. Гіпертрофія ЛШ. Гіпертонічна ангіопатія сітківки обох очей. Ризик 2. ІХС. Стенокардія напруги І ФК. СН 1 ст. із збереженою ФВ ЛШ (68%). Обмежений остеохондроз поперекового відділу хребта в сегментах L4-L5, L5-S1 з незначним порушенням функцій. Хронічна вертеброгенна люмбалгія, фаза ремісії. Змішаний астигматизм ст. 1,0 дптр., далекозорість ст. 0,5 дптр. гострота зору з корекцією 0,9 обох очей. Ускладнений карієс 15,17 зубів. Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. На підставі статей 39 б, 40 в, 64 в, 23 в графи II Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби: Придатний до служби в органах (підрозділах) забезпечення, навчальних закладах, науково-дослідних установах, підрозділах технічного, матеріального, медичного та інших видах забезпечення, охорони. Проте станом на сьогодні відповідь так і не була отримана.

В інтересах позивача було направлено адвокатський запит від 17.04.2025 року №17042507 щодо етапу розгляду рапорту від 14.04.2025 року (ТТН №6903500108900) у зв'язку з сімейними обставинами та за станом здоров'я та щодо можливості переведення військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до іншої військової частини.

Як зазначає позивач у поданій до суду позовній заяві, відповідно до відповіді №08/6301-25-Вх/485 від 07.05.2025 року, зазначено, що рапорт ОСОБА_1 від 14.04.2025 року щодо переведення за сімейними обставинами, зареєстрований у відділі контролю та документального забезпечення штабу НОМЕР_3 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_1 ) за №04.4/2051/25 від 30.04.2025 року, та буде розглянутий в порядку визначеним Законом України "Про звернення громадян". Проте станом на сьогодні відповідь так і не була отримана.

З матеріалів справи убачається, що 17.04.2025 року за вих. №17042505 представником позивача адвокатом Крамним С.С. до військової частини НОМЕР_1 через ІНФОРМАЦІЯ_6 в порядку ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» направлено адвокатський запит. В даному запиті представник позивача просив: 1. Надати інформацію щодо етапу розгляду рапорту від 14.04.2025р. (ТТН №6903500108900) щодо переведення сержанта ОСОБА_1 у зв'язку з сімейними обставинами та за станом здоров'я. 2. Надати інформацію щодо можливості переведення військовослужбовця військової частини НОМЕР_4 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до іншої військової частини. 3. Надати інформацію стосовно розгляду усіх вищевикладених питань на електрону пошту: ІНФОРМАЦІЯ_7 та на адресу: АДРЕСА_1 .

У якості додатків в означеному адвокатському запиті представником позивача було вказано: копію паспорта; копію військового квитка; копію паспорта ОСОБА_2 ; копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією №912520; копію висновку ЛКК №137 від 28.03.2024р.; свідоцтво про народження серія НОМЕР_5 ; копію довідки гарнізонної військово-лікарської комісії від 01.04.2025р. №1704; копію ТТН та опису від 14.04.2025р.; ордер на надання правових послуг адвоката; копію посвідчення №4037 адвоката Крамного С.С. та копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю №5941.

Листом №08/5538-25-Вих від 24.04.2025 року «Про результати розгляду запиту» НОМЕР_3 прикордонним загоном Державної прикордонної служби представнику позивача адвокату Крамному С.С. повідомлено наступне. На адресу НОМЕР_3 прикордонного загону для розгляду надійшов лист ІНФОРМАЦІЯ_8 від 23.04.2025 №08/6272-25-Вих. стосовно запиту адвоката Крамного Станіслава в інтересах ОСОБА_1 . За результатами розгляду запиту повідомляємо, що станом на 24.04.2025 ОСОБА_1 до керівництва НОМЕР_3 прикордонного загону рапортом щодо переведення через сімейні обставини або з інших поважних причин не звертався, відповідно рішення щодо переведення останнього не приймалось. Разом з тим інформуємо, що абзацом 4 вступу Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут) визначено, що дія Статуту поширюється на військовослужбовців зокрема і Державної прикордонної служби України. Статтею 14 Статуту встановлено, що із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника. Таким чином, з метою розгляду питання про переміщення, військовослужбовець повинен звернутись із рапортом до безпосереднього начальника, а якщо до його компетенції не відноситься вирішення зазначеного питання, до наступного прямого начальника. Враховуючи вищевикладене, у разі надходження рапорту ОСОБА_1 щодо переміщення, рапорт буде розглянуто встановленим порядком, відповідно до чинного законодавства України. Керівництво НОМЕР_3 прикордонного загону при прийнятті рішень керується вимогами частини 2 статті 19 Конституції України (діє лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України). У разі не згоди з даною відповіддю, ви маєте право оскаржити її до ІНФОРМАЦІЯ_9 або до суду.

Листом №08/6301-25-Вх 485 від 07.05.2025 року «Про результати розгляду адвокатського запиту» НОМЕР_3 прикордонним загоном Державної прикордонної служби представнику позивача адвокату Крамному С.С. повідомлено наступне. Ваш адвокатський запит (далі - запит) від 17.04.2025 № 17042507 надійшов на адресу прикордонного загону 05.05.2025 за №6301-25-Вх, стосовно ОСОБА_1 , керівництвом НОМЕР_3 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_1 ) ОСОБА_1 від 14.04.2025 щодо переведення за сімейними обставинами, зареєстрований у відділі контролю та документального забезпечення штабу НОМЕР_3 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_1 ) за №04.4/20517/25-Вн від 30.04.2025, та буде розглянутий в порядку визначеним Законом України «Про звернення громадян». Керівництво НОМЕР_3 прикордонного загону при прийнятті рішень керується вимогами частини 2 статті 19 Конституції України (діє лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України). У разі не згоди з даною відповіддю, ви маєте право оскаржити її до ІНФОРМАЦІЯ_9 або до суду.

Листом №08/9591-25-Вх 485 від 01.07.2025 року «Про результати розгляду рапорту» НОМЕР_3 прикордонним загоном Державної прикордонної служби позивачу ОСОБА_1 повідомлено наступне. Ваш рапорт від 14.04.2025 (вх№04.4/20517/25-Вн від 30.04.2025), розглянуто керівництвом НОМЕР_3 прикордонного загону по суті. За результатами розгляду рапорту щодо переведення Вас за сімейними обставинами з НОМЕР_3 прикордонного загону повідомляємо, що начальником НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, з урахуванням пропозицій постійно діючої атестаційної комісії, було прийнято рішення щодо залишення рапорту без реалізації та відмові у переведенні в зв'язку з тим, що підрозділи НОМЕР_3 прикордонного загону виконують бойові завдання з відсічі збройної агресії російської федерації проти України. Статтею 58, розділу 2 «Статуту внутрішньої служби Збройних сил України» затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV визначено, що командир (начальник) є єдиноначальником і особисто відповідає перед державою за бойову та мобілізаційну готовність довіреної йому військової частини. У зв'язку з викладеним, рішення про переміщення військовослужбовців приймається виходячи з обстановки та завдань, які покладені та виконуються прикордонним загоном, а також стану укомплектованості. Разом з тим інформуємо, що НОМЕР_3 прикордонний загін (в/ч НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України керується Положенням про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29 грудня 2009 року №1115/2009 яким визначається порядок проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України у мирний час та особливості проходження військової служби в ній в особливий період. Керівництво НОМЕР_3 прикордонного загону при прийнятті рішень керується вимогами частини 2 статті 19 Конституції України (діє лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України). У разі не згоди з даною відповіддю, ви маєте право оскаржити її до ІНФОРМАЦІЯ_9 або до суду.

Відповідно до п. 6 витягу з протоколу №11 засідання атестаційної комісії НОМЕР_3 прикордонного загону від 08.05.2025 року, порядок денний: 2. Розгляд питання щодо переміщення військовослужбовців за межі прикордонного загону.

Займана посада: інспектор прикордонної служби 2 категорії - навідник-оператор другого відділення інспекторів прикордонної служби другої прикордонної застави третього відділу прикордонної служби (тип С) другої прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_3 прикордонного загону, з 24.06.2024 (призваний на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період). старший сержант, 9 т.р. В НОМЕР_3 прикордонному загоні з 13.03.2024.

Підстава: Переміщення з НОМЕР_3 прикордонного загону за станом здоров'я (висновок ВЛК від 01.04.2025 №1704 «Придатний до військової служби, в органах (підрозділах) забезпечення, навчальних закладах, науково-дослідницьких установах, підрозділах технічного, матеріального, медичного та інших видів забезпечення, охорони») та за сімейними обставинами (мати - особа з інвалідністю II групи). (Розпорядження СхРУ від 11.10.2024 №32-Р «Про впорядкування переміщення особового складу»). Рапорт від 30.04.2025 №04.4/20517/25-Вн.

Рішення атестаційної комісії: клопотати перед начальником прикордонного загону про відмову у переміщенні. «за» - 12 чол. «проти» - 0 чол.

А тому у суду відсутні підстави задля зобов'язання військової частини НОМЕР_2 розглянути та надати відповідь на рапорт від 14.04.2025 року щодо переведення ОСОБА_1 у зв'язку з сімейними обставинами та за станом здоров'я, оскільки такий рапорт по суті було розглянуто відповідачем.

При цьому, щодо переміщення до іншої військової частини варто звернути увагу на наступне.

Так, постановою КМУ №1291 від 12.11.2024 року затверджено Порядок

реалізації експериментального проекту щодо вдосконалення механізму переміщення військовослужбовців Збройних Сил за їх ініціативою (далі - Порядок).

Відповідно до п. 5, 6, 7, 8, 9 вказаного Порядку, відповідно до цього Порядку право на звернення до Кадрового центру Збройних Сил з рапортом на переміщення мають такі військовослужбовці:

1) військовослужбовці, які проходять військову службу у військових частинах тилового та оперативного забезпечення, вищих військових навчальних закладах, навчальних (навчально-тренувальних) центрах (частинах), територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, військових частинах резерву, а також в інших військових частинах Збройних Сил, які не належать до військових частин бойового складу військ, усіх родів (видів) військ (сил) Збройних Сил, які мають бажання бути переміщеними для подальшого проходження військової служби до військових частин бойового складу військ Збройних Сил;

2) військовослужбовці, які проходять військову службу у військових частинах тилового та оперативного забезпечення, вищих військових навчальних закладах, навчальних (навчально-тренувальних) центрах (частинах), територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, військових частинах резерву, а також в інших військових частинах Збройних Сил, які не належать до військових частин бойового складу військ, усіх родів (видів) військ (сил) Збройних Сил, які мають бажання бути переміщеними для подальшого проходження військової служби до інших військових частин Збройних Сил, які не належать до військових частин бойового складу військ Збройних Сил;

3) військовослужбовці, які проходять військову службу у військових частинах бойового складу військ усіх родів (видів) військ (сил) Збройних Сил, які мають бажання бути переміщеними для подальшого проходження військової служби до інших військових частин бойового складу військ Збройних Сил;

4) військовослужбовці, які проходять військову службу у військових частинах усіх родів (видів) військ (сил) Збройних Сил, які за висновком військово-лікарської комісії придатні до служби у військових частинах забезпечення, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, вищих військових навчальних закладах, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, але не призначені у своїх військових частинах на посади, що відповідають висновку військово-лікарської комісії, і мають бажання бути переміщеними для подальшого проходження військової служби до іншої військової частини Збройних Сил.

Рапорт на переміщення подається засобами Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони " ІНФОРМАЦІЯ_10 " (далі - Портал "Армія+"). До рапорту військовослужбовець додає такі документи:

1) копія військового квитка, посвідчення офіцера або іншого документа, що підтверджує проходження військової служби військовослужбовцем у військовій частині;

2) рекомендаційний лист від військової частини, в яку військовослужбовець має бажання бути переміщеним для проходження військової служби;

3) погодження командира військової частини, в якій проходить військову службу такий військовослужбовець (крім тих категорій військовослужбовців, для яких таке погодження не є обов'язковим). Таке погодження може бути надане як окремим документом, так і у формі погодження (схвалення) рапорту засобами Порталу "Армія+", інших інформаційно-комунікаційних систем, систем електронного документообігу;

4) висновок військово-лікарської комісії (для військовослужбовців, які переміщуються на підставі підпункту 4 пункту 5 цього Порядку).

Погодження командира військової частини на переміщення військовослужбовця не є обов'язковим для таких військовослужбовців:

1) військовослужбовці рядового, сержантського та старшинського складу (за винятком тих, які перебувають на посадах офіцерського складу), які переміщуються до військових частин бойового складу військ з військових частин тилового та оперативного забезпечення, вищих військових навчальних закладів, навчальних (навчально-тренувальних) центрів (частин), територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин резерву чи інших військових частин, які не належать до військових частин бойового складу військ;

2) військовослужбовці постійного складу навчальних (навчально-тренувальних) центрів (частин), які переміщуються до інших навчальних (навчально-тренувальних) центрів (частин);

3) військовослужбовці, які переміщуються на підставі підпункту 4 пункту 5 цього Порядку.

Кадровий центр Збройних Сил перевіряє поданий військовослужбовцем рапорт на відсутність підстав для відмови у переміщенні. Строк для проведення такої перевірки становить 72 години з моменту надходження рапорту до Кадрового центру Збройних Сил.

У переміщенні військовослужбовця відмовляється за наявності однієї з таких підстав:

1) військовослужбовець не належить до жодної з категорій, що визначена пунктом 5 цього Порядку;

2) військовослужбовець проходить військову службу у військовій частині менше шести місяців або менше одного року з моменту його попереднього переміщення за власною ініціативою (крім військовослужбовців, які переміщуються на підставі підпункту 4 пункту 5 цього Порядку, та військовослужбовців, які під час дії воєнного стану вперше самовільно залишили військові частини чи місця проходження служби або дезертирували, за умови підтвердження наміру повернутися для продовження проходження військової служби або військова служба яких продовжена після їх добровільного прибуття до визначених військових частин);

3) до рапорту не додані документи, передбачені пунктом 6 цього Порядку.

Будь-які інші підстави для відмови у переміщенні військовослужбовця заборонені.

Разом з тим, позивач не відноситься до кола осіб, які визначені у п. 5 даного Порядку.

Згідно із ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У рішенні по справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно із його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене вище, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 .

Враховуючи відмову у задоволені позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С. В. Прудник