СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/6096/25
ун. № 759/22253/25
01 жовтня 2025 року місто Київ
Слідчий суддя Святошинського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, подане у кримінальному провадженні за №12025100000000029 від 10.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України,-
Прокурор відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернулась до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Клопотання вмотивоване тим, що СУ ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12025100000000029 від 10.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України.
Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється групою прокурорів Київської обласної прокуратури. Оперативне супроводження вказаного кримінального провадження здійснюється співробітниками ГУ СБ України в м. Києві та Київській області.
Так, від ГУ СБ України в м. Києві та Київській області надійшли матеріали про те, що щодо протиправних дій групи службових осіб суб'єктів господарювання, діючи за попередньою змовою з невстановленими посадовими особами органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, організували корупційний механізм привласнення бюджетних коштів, що виділяються на відновлення м. Києва та інших населених пунктів регіону після руйнувань, спричинених військової агресією збройних сил рф, а також виділених на будівництво бомбосховищ в адміністративних та комунальних закладах.
Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , за сприяння невстановлених в ході досудового розслідування посадових осіб органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, із залученням підконтрольних суб'єктів господарської діяльності, ухвалюють рішення про надання компенсації для відновлення об'єктів нерухомого майна, пошкодженого внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації на території Гостомельської селищної військової адміністрації Бучанського району Київської області, умисно завищуючи масштаби пошкоджень (руйнувань) та, відповідно суму компенсації, отримуючи частку з нарахованих коштів за державною програмою «Євідновлення» від власників пошкоджених об'єктів нерухомого майна, привласнюючи таким чином бюджетні кошти у великих розмірах, в умовах воєнного стану.
Разом з цим встановлено, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою привласнення бюджетних коштів, виділених на відновлення пошкоджених об'єктів, залучили до протиправної діяльності підконтрольні приватні підприємства та фіктивних фізичних осіб-підприємців, які залучаються до комісійних технічних обстежень, розрахунків об'ємів відновлювальних робіт, т.д.
Відповідно до матеріалів виконаного доручення у порядку ст. 40 КПК України співробітниками УСБУ у м. Києві та Київській області встановлено, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 умисно завищують категорію руйнувань об'єктів нерухомого майна у технічних звітах та актах комісійного обстеження, зазначивши, що такі об'єкти знищені повністю та не підлягають відновленню, на підставі чого, всупереч передбаченим нормам, приймають рішення про виділення коштів особам у значно більшій сумі, ніж за пошкоджене майно, внаслідок чого спричиняють збитків державному бюджету в особливо великих розмірах.
Так, з метою проведення об'єктивного, повного та всебічного досудового розслідування, органом досудового розслідування до ІНФОРМАЦІЯ_1 направлялись запити на отримання інформації та копій документів у порядку ст. 93 КПК України, на що посадові особи відповідного органу надавали копії документів не у повному обсязі по кожному із запитуваних об'єктів, а у деяких випадках, вибірково відповідали на запитання, зазначені у запитах.
Також встановлено, що відповідно до розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.06.2023 №298 «Про затвердження персонального складу комісії з розгляду питань щодо надання компенсації для відновлення об?єктів нерухомого майна, пошкодженого внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації», до складу вищевказаної комісії входять ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та інші. Разом з цим, посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою привласнення бюджетних коштів, виділених на відновлення пошкоджених об?єктів, залучили до протиправної діяльності підконтрольні приватні підриємства та фіктивних фізичних осіб-підприємців, до числа яких входять ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) - директор ОСОБА_9 та ФОП ОСОБА_10 .
Разом з цим, 27.08.2025 ОСОБА_11 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (членам комісії) - повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України. 27.08.2025 ОСОБА_12 - повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України.
Крім того, на підставі відповідної ухвали про надання дозволу на проведення обшуку, 27.08.2025 було проведено обшук за місцем фактичного проживання ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_1 (згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 02.04.2025 вказаний об'єкт нерухомості на праві приватної власності належить ОСОБА_13 ).
В ході проведення обшуку в останнього, серед іншого, було вилучено договір оренди нерухомого майна №01/01/24-О від 01.01.2024, відповідно до якого ФОП ОСОБА_10 винаймає нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , належне дружині підозрюваного ОСОБА_7 - ОСОБА_13 .
Водночас, в ході проведення зазначеного обшуку було вилучено ряд документів, що стосуються як фінансово-господарської діяльності ФОП ОСОБА_10 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », так і особисто керівників/власників зазначених суб'єктів господарювання.
Відтак, в ході проведення досудового розслідування встановлено осіб, які також можуть бути причетними до описаних вище протиправних дій, а саме: ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » уродженець с. Гонорівка Піщанського району Вінницької області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 (згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 08.04.2025 вказаний об'єкт нерухомості на праві приватної власності належить ОСОБА_13 ); ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , фізична особа-підприємець, уродженець с. Городище Піщанського району Вінницької області, проживає за адресою: АДРЕСА_2 (згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 10.09.2025 вказаний об'єкт нерухомості на праві приватної власності належить ОСОБА_13 ).
На даний час у органу досудового розслідування з метою встановлення кола причетних осіб до вчинення даного злочину, а також з метою використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а також підтвердження фактів отримання коштів ФОП ОСОБА_10 , код НОМЕР_2 , виникла необхідність отримання інформації про рух коштів банківського рахунку ФОП ОСОБА_10 , код НОМЕР_2 , відкритого у АТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , рахунок НОМЕР_4 , НОМЕР_5 .
У судове засідання прокурор не з'явилась, просила розглянути клопотання за її відсутності.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 163 КПК України розгляд клопотання проходив без участі особи, у володінні якої знаходяться документи, доступ до яких планується отримати органом досудового розслідування.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалося.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Як встановлено в судовому засіданні, СУ ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12025100000000029 від 10.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України.
Відповідно до п. 3 постанови заступника начальника ГУНП в Київській області ОСОБА_14 про визначення групи слідчих від 29.07.2025, місцем проведення досудового розслідування визначено за місцем знаходження відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Київській області за адресою: м. Київ, вул. Святошинська, 2А.
Відтак, клопотання подано з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться таку речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належить відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Відповідно до ч. 5 та 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачаються довести за допомогою цих речей і документів.
Отже, надання тимчасового доступу до речей і документів здійснюється виключно у випадку доведення стороною кримінального провадження у своєму клопотанні обставини, передбачених ч. 5 та 6 ст. 163 КПК України.
Положеннями ст. 60 Закону України «Про банки та банківську діяльність» визначено, що інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею.
Банківською таємницею, зокрема, є: 1) відомості про банківські рахунки клієнтів, у тому числі кореспондентські рахунки банків у Національному банку України; 2) операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди; 3) фінансово-економічний стан клієнтів; 4) системи охорони банку та клієнтів; 5) інформація про організаційно-правову структуру юридичної особи - клієнта, її керівників, напрями діяльності; 6) відомості стосовно комерційної діяльності клієнтів чи комерційної таємниці, будь-якого проекту, винаходів, зразків продукції та інша комерційна інформація; 7) інформація щодо звітності по окремому банку, за винятком тієї, що підлягає опублікуванню; 8) коди, що використовуються банками для захисту інформації; 9) інформація про фізичну особу, яка має намір укласти договір про споживчий кредит, отримана під час оцінки її кредитоспроможності.
Інформація про банки чи клієнтів, що збирається під час проведення банківського та валютного нагляду, становить банківську таємницю.
Як встановлено у судовому засіданні клопотання відповідає вимогам, передбаченим ч. 2 ст. 160 КПК України.
Враховуючи вищенаведене, а також те, що прокурор у своєму клопотанні довела наявність підстав вважати, що відповідні документи, перебувають або можуть перебувати у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, зокрема, що за допомогою вказаних документів можна встановити відомості, які мають значення для кримінального провадження, які самостійно, а також у сукупності із іншими доказами будуть мати суттєве значення для з'ясування обставин кримінального правопорушення.
Водночас, клопотання прокурора в частині надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів прокурорам групи прокурорів та слідчим групи слідчих задоволенню не підлягає, оскільки прокурором не ідентифіковано даних осіб.
За таких обставин, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає частковому задоволенню.
Крім того, слідчий суддя оцінює потреби досудового розслідування, які виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи осіб, у володінні яких знаходяться речі та документи.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-166, 309, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, подане у кримінальному провадженні за №12025100000000029 від 10.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України - задовольнити частково.
Надати дозвіл прокурору відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 на здійснення тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, з можливістю вилучення їх належним чином завірених копій, що перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) , юридична адреса: АДРЕСА_4 , а саме:
-електронних документів перетворених електронними засобами у візуальну форму скопійовані на магнітний носій та роздруковані на паперовому носії про рух коштів з по-секундною реєстрацією із зазначенням часу проведення платежів (дат, годин, хвилин, секунд), призначення платежу, розшифровкою кореспондентів (назва, код ЄДРПОУ, номер рахунку, назва банку, МФО банку), розшифровкою кредитових та дебетових оборотів, з вхідним та вихідним залишком за кожен операційний день, загальним обсягом кредитових та дебетових оборотів по рахунку ФОП ОСОБА_10 , код НОМЕР_2 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 за період їх відкриття по 01.10.2025.
-електронних документів протоколів обліку інформації системи «Клієнт-Банк» перетворених електронними засобами у візуальну форму і роздрукованих на паперовому носії, з відображенням ІР-адреси з якої вказаний клієнт користувався Інтернетом і при цьому надсилав до банку платіжні документи, а також порядковий номер транзакції на сервері банку (ID), ім'я користувача (логін -USERED), операційна система клієнта (OS), програмне забезпечення за допомогою якого здійснюється з'єднання клієнта з системою, тобто клієнтська програма банківської установи (BROWSER) по рахунку ФОП ОСОБА_10 , код НОМЕР_2 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 за період їх відкриття по 01.10.2025;
-заяв про відкриття (закриття) рахунків, договорів розрахунково-касового обслуговування рахунків, корінців повідомлень від платника податків про відкриття рахунку в установі банку, рішень засновників та наказів про призначення посадових осіб, довідок про взяття на облік платника податків, страхового свідоцтва, статутних документів, копій паспортів засновників та директорів підприємства, копій довідок фізичних осіб платників податків, по рахунку ФОП ОСОБА_10 , код НОМЕР_2 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 за період їх відкриття по 01.10.2025;
-договорів про порядок проведення електронних платежів за допомогою системи «Клієнт-Банк" по рахунку ФОП ОСОБА_10 , код НОМЕР_2 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 за період їх відкриття по 01.10.2025;
-заяв на встановлення системи «Клієнт-Банк", актів інсталяції системи Інтернет-Клієнт-Банк, регенерації ключів, акт виконаних робіт, яким підтверджено факт встановлення системи Клієнт-Банк та передачі банком електронного шифру (ключа) уповноваженому представнику підприємства з зазначенням адрес, в т.ч. електронних, та телефонів за якими встановлено та через які здійснювався зв'язок з сервером банку по вказаних рахунках, акти регенерації ключів по рахунку ФОП ОСОБА_10 , код НОМЕР_2 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 за період їх відкриття по 01.10.2025;
-довіреності на осіб, які мають право отримувати як на паперовому носії так і в електронному вигляді відомості, інформацію про рух коштів по рахунку, отримувати готівкові кошти, чекові книжки по рахунку ФОП ОСОБА_10 , код НОМЕР_2 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 за період їх відкриття по 01.10.2025;
-платіжних доручень, в т.ч. на сплату податків, зборів, обов'язкових платежів по рахункам;
-заяв на видачу готівки по рахунку ФОП ОСОБА_10 , код НОМЕР_2 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 за період їх відкриття по 01.10.2025;
-чеків на отримання готівкових коштів та платіжних доручень по рахунку ФОП ОСОБА_10 , код НОМЕР_2 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 за період їх відкриття по 01.10.2025.
У задоволенні іншої частини клопотання - відмовити.
Строк дії ухвали - два місяці з дня її постановлення.
Роз'яснити особі, яка зазначена в ухвалі слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді.
Відповідно до ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1