Єдиний унікальний номер №943/1121/25
Провадження №3-в/943/17/2025
02 жовтня 2025 року
Суддя Буського районного суду Львівської області Журибіда Б.М., розглянувши клопотання провідного інспектора Золочівського районного сектору №2 філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Новосад - Антоненко Г., про вирішення питання щодо виконання постанови відносно ОСОБА_1 , -
встановив :
Провідний інспектор Золочівського районного сектору № 2 філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Новосад-Антоненко Г., за погодженням начальника Бурого А.Я., звернулася в суд із клопотанням про вирішення питання щодо виконання постанови відносно ОСОБА_1 . Мотивує тим, що останній постановою Буського районного суду Львівської області 23.07.2025 визнаний винуватий за ст. 183-1 ч.1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, на нього накладено адміністративне стягнення у виді 120 (сто двадцять) годин суспільно корисних робіт. Порушник 28.08.2025 поставлений на облік в Золочівському секторі пробації. Йому було надіслано письмові виклики про явку до органу з питань пробації, однак за даними викликами порушник не з'являється. З повідомлення Задвір'янського старостинського округу Красненської селищної ради Золочівського району Львівської області вих. №88 від 19.09.2025 вбачається, що гр. ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , на даний момент фактичне місце перебування не відоме. Вказані обставини унеможливлюють виконання постанови суду, що стало підставою для звернення до суду із зазначеним поданням.
Дослідивши матеріали подання, суд встановив наступне.
Постановою Буського районного суду Львівської області від 23 липня 2025 року ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.183-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк 120 (сто двадцять) годин, вирішено питання судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 183-1 КУпАП несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
Санкція вказаної статті не передбачає можливості накладення на правопорушників будь-якого альтернативного адміністративного стягнення, окрім стягнення у вигляді суспільно корисних робіт.
Зі змісту ст. 31-1 КУпАП вбачається, що суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування; суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми не більше двох годин на день.; суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Як передбачено ст. 325-1 КУпАП постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили; виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування; за виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.
Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом XII Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 19 березня 2013 року N 474/5 (далі Порядок).
Відповідно до п. 12.1 Порядку при виконанні постанов суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.
Умови виконання постанов суду (судді) про застосування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт регулюються розділом XIII Порядку.
Так, згідно з п. 13.9 Порядку після отримання постанови суду (судді) порушнику надсилається виклик до уповноваженого органу з питань пробації. Неповнолітня особа викликається з батьками або особою, яка їх заміняє. З порушником проводиться бесіда, під час якої роз'яснюються порядок та умови виконання стягнення, а також наслідки ухилення особи від виконання суспільно корисних робіт.
Пунктом 13.10 Порядку передбачено, якщо у призначений день порушник не з'явився за викликом до уповноваженого органу з питань пробації, на наступний день уповноважений орган з питань пробації надсилає повторний виклик. Якщо порушник не з'явився до уповноваженого органу з питань пробації після двох викликів, уповноважений орган з питань пробації надсилає запит до відповідного органу реєстрації, або органу державної виконавчої служби, або органу поліції з метою з'ясування факту проживання (перебування) порушника за вказаним у постанові суду (судді) місцем проживання.
Як вбачається з матеріалів подання, інспектором Золочівського районного сектору філії Державної установи «Центр нробації» у Львівській області Ганною Новосад-Антоненко 28.08.2025 за вих.. № 777/36/2/1-25 на 05.09.2025 та повторно 08.09.2025 за вих. №801/36/2/1-25 на 17.09.2025 порушнику направлялися виклики на адресу с. Задвір'я Золочівського району Львівської області, вказану у постанові суду.
Крім цього, провідним інспектором Золочівського районного сектору філії Ганною Новосад-Антоненко було здійснено перевірку факту проживання (перебування) порушника ОСОБА_1 за « адресою; АДРЕСА_1 .
З повідомлення Задвірянського старостинського округу Красненської селищної ради Золочівського району Львівської області вих. №88 від 19.09.2025 вбачається, що гр. ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , на даний момент фактичне місце перебування не відоме.
З телефонного повідомлення Відділення поліції №2 Золочівського РВП ГУ НП у Львівській області за вих. №305923-2025 від 23.09.2025 вбачається, що гр. ОСОБА_1 не проживає в с. Задвір'я Золочівського району Львівської області.
У п. 13.13 Порядку зазначено, якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місцеперебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до ст. 304 КУпАП вирішуються судом, який виніс постанову (п. 13.14 Порядку).
Відповідно до ст. 304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Так, з тексту подання взагалі не убачається, яке питання, пов'язане з виконанням постанови, слід вирішити у судовому порядку.
Порядок здійснення провадження про виконання постанови про застосування суспільно корисних робіт врегульовано главою 31-А КУпАП.
Разом з цим, відповідно до статті 325-4 КУпАП, у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. У разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом.
У п. 13.19., 13.20 Порядку зазначено: щодо порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт, уповноваженим органом з питань пробації складається протокол про адміністративне правопорушення, який разом з іншими матеріалами надсилається до суду для вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності. Щодо порушників, які злісно ухиляються від відбування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт, уповноваженим органом з питань пробації надсилаються матеріали із супровідним листом до органу поліції для вирішення питання про притягнення до кримінальної відповідальності відповідно до статті 389-2 Кримінального кодексу України.
На теперішній час відсутній законодавчо визначений механізм, щодо вжиття органом з питань пробації розшукових заходів щодо особи, на яку накладено адміністративне стягнення у вигляді суспільно корисних робіт.
Проте, ч. 1 ст. 36 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що у разі відсутності відомостей про місце проживання, перебування боржника фізичної особи виконавець звертається до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника або дитини.
Розшук боржника або дитини, привід боржника оголошуються за місцем виконання рішення або за останнім відомим місцем проживання (перебування) боржника або дитини чи місцезнаходженням їхнього майна, або за місцем проживання (перебування) стягувача (ч. 1 ст. 438 ЦПК України).
Враховуючи передбачений п. 13.10 Порядку механізм співпраці органу з питань пробації та органу державної виконавчої служби, з метою з'ясування місцезнаходження порушника, беручи до уваги можливість оголошення останнього у розшук, приходжу до висновку, що подання сектору пробації є передчасним, а тому у його задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 31-1, 183-1, 283, 304, 325-1 КУпАП, суддя -
постановив:
У задоволенні клопотання провідного інспектора Золочівського районного сектору №2 філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Новосад - Антоненко Г., про вирішення питання щодо виконання постанови Буського районного суду від 23.07.2025 року про притягнення ОСОБА_1 за ст. 183-1 ч.1 КУпАП, - відмовити.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Б. М. Журибіда