Справа № 487/6531/25
Провадження № 3/487/1444/25
01.10.2025 року м.Миколаїв Заводський районний суд м. Миколаєва у складі головуючого судді Бобрової І.В., за участю секретаря судового засідання Богатої А.І., прокурора Брагара Д.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду міста Миколаєва адміністративну справу, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань у Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, українки, працюючої лікарем поліклініки КНП ММР «МЛШМД», зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП
04.09.2025 до Заводського районного суду м. Миколаїв надійшов протокол № 485 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 29.08.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 487/6531/25, провадження № 3/487/1444/25).
Разом із вказаним вище протоколом надійшов протокол № 484 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 29.08.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 487/6533/25, провадження № 3/487/1445/25).
Заводський районний суд м. Миколаєва своєю постановою від 24.09.2025 вказані адміністративні справи об'єднав в одне провадження.
Так згідно з протоколом № 485 про адміністративне правопорушення від 29.08.2025 ОСОБА_1 , будучи членом об?єднаної військово-лікарської комісії при Заводському та ІНФОРМАЦІЯ_2 , та будучи суб?єктом відповідальності за правопорушення пов?язані з корупцією, відповідно до п.п. «г» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) порушила вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, декларації типу «при звільненні» (за період неохоплений раніше поданими деклараціями), чим скоїла адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАН.
При цьому встановлено, що відповідно до наказу № 152 від 28.12.2023 на базі комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня швидкої медичної допомоги» утворено об?єднану військово-лікарську експертну комісію при Заводському та ІНФОРМАЦІЯ_2 , до складу якої увійшла лікар-отоларинголог ОСОБА_1 .
Таким чином, будучи членом об?єднаної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2 - ОСОБА_1 є суб?єктом, на якого поширюється дія Закону відповідно до п.п. «г» п. 2 ч. 1 ст. З Закону, і на нього поширюється юридична відповідальність за вчинення правопорушення, пов?язаного з корупцією.
У подальшому відповідно до наказу № 89 від 07.03.2024 до складу об?єднаної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2 внесені зміни та відповідно ОСОБА_1 не увійшла до оновленого складу та фактично з 07.03.2024 припинила виконувати функції члена ВЛК. Інших наказів щодо змін у складі комісії протягом 2024 року не видавалось.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"т" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до роз?яснення НАЗК «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) - декларантами є всі особи, які входять (призначені/відряджені) до складу відповідних комісій згідно з організаційно-розпорядчими документами, незалежно від фактичного виконання функцій голови/члена/секретаря комісії, а також від строку перебування в складі відповідної комісії (у тому числі які залучені до роботи на правах членів).
Відповідно до цього ж роз?яснення визначено, що якщо суб?єкт декларування звільняється або іншим чином припиняє діяльність до закінчення щорічної кампанії декларування (тобто до 31 березня включно), то йому рекомендується подати спочатку декларацію щорічну (продовжується діяльність) за попередній рік, а вже після цього подати декларацію при звільненні за період з 01 січня поточного року до дати, яка є днем припинення діяльності включно (тобто за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями).
З урахуванням викладеного ОСОБА_1 , будучи виключеною із складу об?єднаної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2 07.03.2024, зобов?язана подати декларацію типу «при звільненні» (за період неохоплений раніше поданими деклараціями) у термін до 06.04.2024 року (включно).
Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу «при звільненні» подала лише 10.05.2024, чим допустила порушення встановленого строку подання електронної декларації, що підтверджується витягом з веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій.
Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 , вбачається, що остання вхід до системи здійснила лише 30.04.2024 о 08 год. 14 хв. після чого 08.05.2024 нею була подана «щорічна» декларація за 2023 рік.
Подальшу роботу в реєстрі ОСОБА_1 продовжила 09.05.2024 та заповнила всі необхідні розділи декларації, натиснула кнопку «зберегти документ» та здійснила вихід. У подальшому 10.05.2024 о 12 год. 40 хв. остання успішно подала декларацію типу «при звільненні» (за період неохоплений раніше поданими деклараціями).
Крім того згідно з протоколом № 484 про адміністративне правопорушення від 29.08.2025 ОСОБА_1 , будучи членом об?єднаної військово-лікарської комісії при Заводському та ІНФОРМАЦІЯ_2 та будучи суб?єктом відповідальності за правопорушення пов?язані з корупцією, відповідно до п.п. «1» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону, а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, декларації типу «щорічна» за 2023 рік, чим скоїла адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При цьому встановлено, що відповідно до наказу № 152 від 28.12.2023 на базі комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня швидкої медичної допомоги» утворено об?єднану військово-лікарську експертну комісію при ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2 до складу якої увійшла лікар-отоларинголог ОСОБА_1 .
Таким чином, будучи членом об?єднаної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2 - ОСОБА_1 є суб?єктом, на якого поширюється дія Закону відповідно до п.п. «г» п. 2 ч. 1 ст. З Закону, і на нього поширюється юридична відповідальність за вчинення правопорушення, пов?язаного з корупцією.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"," пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до роз?яснення НАЗК «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) - декларантами є всі особи, які входять (призначені/відряджені) до складу відповідних комісій згідно з організаційно-розпорядчими документами, незалежно від фактичного виконання функцій голови/члена/секретаря комісії, а також від строку перебування в складі відповідної комісії (у тому числі які залучені до роботи на правах членів).
З урахуванням викладеного ОСОБА_1 , будучи членом об?єднаної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2 зобов?язана подати «щорічну» декларацію за 2023 рік у термін до 31.03.2024 року (включно).
Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу «щорічна» за 2023 рік подала лише 08.05.2024, чим допустила порушення встановленого строку подання електронної декларації, що підтверджується витягом з веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій.
Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 вбачається, що остання вхід до системи здійснила лише 30.04.2024 о 08 год. 14 хв., переглянула методичні настанови щодо заповнення документа, внесла відомості до розділу 1 та здійснила вихід із системи.
Подальшу роботу над заповненням декларації остання продовжила 01.05.2024, 03.05.2024, 06.05.2024, 07.05.2024 та вже 08.05.2024 о 13 год. 32 хв. ОСОБА_1 успішно подала «щорічну» декларацію за 2023 рік, що підтвердила шляхом накладання електронного цифрового підпису.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнала, не заперечувала, що декларації подала невчасно. Крім того вказала, що в силу свого віку, відсутності навичок користування ПК та навичок заповнення декларацій, не знала як це зробити правильно.
Прокурор Брагар Д.В. вважав доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, просив визнати її винною та призначити покарання у вигляді штрафу.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, дійшов до такого висновку.
У судовому засіданні встановлено, що відповідно до копії наказу № 152 від 28.12.2023 на базі комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня швидкої медичної допомоги» утворено об?єднану військово-лікарську експертну комісію при Заводському та ІНФОРМАЦІЯ_2 , до складу якої увійшла лікар-отоларинголог ОСОБА_1 .
Крім того згідно з копією наказу № 89 від 07.03.2024 до складу об?єднаної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2 внесені зміни, та відповідно ОСОБА_1 не увійшла до оновленого складу, у зв'язку з чим фактично з 07.03.2024 припинила виконувати функції члена ВЛК.
Інших наказів щодо змін у складі об?єднаної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2 протягом 2024 року суду не надано.
У підпункті «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) визначено, що суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з абзацом 1 ч. 2 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік ОСОБА_1 зобов'язана була подати до 31.03.2024, а декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - до 06.04.2024.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, досліджених у судовому засіданні, зокрема копії скрін-шоту подачі декларацій суб'єкта декларування ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру декларацій, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (щорічна) ОСОБА_1 подала 08.05.2024, а декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) - 10.05.2024, чим, відповідно, допустила порушення встановленого строку подання електронних декларацій.
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Статтею 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
Статтею 172-6 КУпАП встановлена відповідальність за порушення вимог фінансового контролю.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх, відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Отже, враховуючи викладене вище, суд дійшов до висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а її вина підтверджується сукупністю зібраних і перевірених у судовому засіданні доказів.
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Примітка. Положення цієї статті не застосовуються до правопорушень, передбачених частиною четвертою статті 121, частиною п'ятою статті 122, статтями 122-2, 122-4, частиною третьою статті 123, частинами другою - п'ятою статті 126, статтями 130, 161-1 і 173-2 цього Кодексу.
Так ОСОБА_1 зазначила, що затримка з поданням декларацій була викликана тим, що у силу свого віку вона не має належних навичок роботи з ПК та взагалі не знала як правильно подавати декларації.
Разом з цим у судовому засіданні не було встановлено, що ОСОБА_1 мала умисел на порушення вимог фінансового контролю чи переслідувала будь-який інший корупційний інтерес, що вказаними правопорушеннями завдано значної шкоди суспільним або державним інтересам.
Таким чином, враховуючи дані про особу ОСОБА_1 , її ставлення до правопорушень, відсутність суспільної шкоди внаслідок її дій, суд вважає можливим застосувати до ОСОБА_1 положення ст. 22 КУпАП та звільнити її від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчинених адміністративних правопорушень, обмежившись усним зауваженням, що буде необхідним та достатнім для досягнення мети виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень, відповідно до ст. 23 КУпАП.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст. 22, 172-6, 276, 283, 284, 294 КУпАП, суд
На підставі ст. 22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за малозначністю та оголосити їй усне зауваження.
Провадження у справі про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП стосовно ОСОБА_1 - закрити.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтями 32 та 32-1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Заводський районний суд м. Миколаєва протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Судді І. В. Боброва