Ст. 1 із 4
Cправа №303/7124/25
№ 3/303/2456/25
01 жовтня 2025 року м. Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Камінський С.Е.,
за участю: прокурора Заяць К.С.
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши об'єднану справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м.Ужгород Закарпатської області, зареєстрованої та проживаючої в АДРЕСА_1 , фізичної особи-підприємця, депутата Мукачівської міської ради восьмого скликання, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , згідно рішення № 2 першої сесії восьмого скликання Мукачівської міської ради від 26.11.2020 року «Про початок повноважень депутатів Мукачівської міської ради» розпочала свої повноваження, як депутат Мукачівської міської ради, яка з 26.11.2020 року набула статусу депутата зазначеної міської ради та відповідно суб'єкта, на якого поширюється вимоги та обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», яка відповідно до вимог пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік не пізніше 31.01.2024 року, однак як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік лише 01.02.2024 року о 10 год. 35 хв., тобто несвоєчасно. Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Крім цього, ОСОБА_1 , згідно рішення № 2 першої сесії восьмого скликання Мукачівської міської ради від 26.11.2020 року «Про початок повноважень депутатів Мукачівської міської ради» розпочала свої повноваження, як депутат Мукачівської міської ради, та з 26.11.2020 року набула статусу депутата зазначеної міської ради і відповідно суб'єкта, на якого поширюється вимоги та обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», та яка відповідно до вимог пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік не пізніше 31 січня 2024 року, однак як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік без поважних причин 01.02.2024 року о 11 год. 01 хв., тобто несвоєчасно. Своїми діями
Ст. 2 із 4
ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Також ОСОБА_1 , згідно рішення № 2 першої сесії восьмого скликання Мукачівської міської ради від 26.11.2020 року «Про початок повноважень депутатів Мукачівської міської ради» розпочала свої повноваження, як депутат Мукачівської міської ради, з 26.11.2020 року набула статусу депутата зазначеної міської ради та відповідно суб'єкта, на якого поширюється вимоги та обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», яка відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік до 00 год. 00 хв. 01.04.024 року, однак як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік лише 11.04.2024 року о 23 год. 01 хв., тобто несвоєчасно. Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
У суді прокурор висловив думку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та з врахуванням того, терміни прострочення подання декларацій були незначними, просив призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, який передбачений вказаною частиною статті 172-6 КУпАП.
У суді ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даних адміністративних правопорушень визнала у повному обсязі за обставин викладених у протоколах про адміністративні правопорушення від 11 вересня 2025 року та пояснила, що несвоєчасно подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у зв'язку з поломкою електронного ключа (електронного підпису), який використовувала для того, щоб підписувати декларації. У той час вважала, що подала декларації вчасно, однак як виявилося згодом з порушенням встановленим законодавством строки. У вчиненому щиро розкаялася, просила призначити їй найменш суворе адміністративне покарання.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та думку прокурора, дослідивши матеріали об'єднаної справи суддя, прийшов до наступного.
Згідно статті 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
У відповідності до вимог ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно п. 1 та п.п. «б» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон), суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є: особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та депутати місцевих рад.
Частиною третьою статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції".
Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий
Ст. 3 із 4
рік відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.
У той же час, частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
За пунктом 2.7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як свідчить рішення першої сесії восьмого скликання Мукачівської міської ради «Про початок повноважень депутатів Мукачівської міської ради» від 26 листопада 2020 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 набула повноваження депутата Мукачівської міської ради.
26 листопада 2020 року ОСОБА_1 прийняла присягу депутата Мукачівської міської ради.
Згідно пам'ятки щодо заходів фінансового контролю, ОСОБА_1 ознайомлена 23.02.2022 року під особистий підпис щодо порушення вимог фінансового контролю, зокрема несвоєчасність подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (ст. 172-6 ч. 1 КУпАП).
Як свідчать дані із Єдиних реєстрів декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала щорічні декларації за 2021 рік - 01.02.2024 року о 10 год. 35 хв., за 2022 рік - 01.02.2024 року о 11 год. 01 хв., за 2023 рік - 11.04.2025 року о 23 год. 01 хв.
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 з 26.11.2020 року розпочала свої повноваження, як депутат Мукачівської міської ради, не подала щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: за 2021 рік, за 2022 рік та за 2023 рік, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції» та пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення Закону України «Про запобігання корупції» кінцевий строк подання якої настав не пізніше 31 січня 2024 року (за 2021 рік та 2022 рік), не пізніше 11.04.2024 року (за 2023 рік).
Враховуючи вищенаведене, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є доведеною повністю.
Згідно ч.1 ст. 34 КУпАП, обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, судом визнано щире розкаяння винної. Обставин, які обтяжують її відповідальність судом не встановлено.
У відповідності до вимог ч.2 ст.33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення судом враховано характер вчинених правопорушень, зокрема, що періоди несвоєчасності подання декларацій є незначними, особу порушника ОСОБА_1 , яка характеризується позитивно, є депутатом Мукачівської міської ради, має на вихованні та утриманні неповнолітніх дітей, ступінь її вини, зокрема,
Ст. 4 із 4
тимчасову несправність електронного ключа (електронного підпису), який вона використовувала для того, щоб підписувати декларації.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Таким чином, враховуючи характер вчинених правопорушень, наявність обставин, що пом'якшують відповідальність та відсутність обтяжуючих обставин, особу порушника, яка визнала свою вину, щиро розкаялася, суд прийшов до висновку про необхідність застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу, передбаченому санкцією вказаної частини статті КУпАП.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 283-285 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 884 (вісімсот вісімдесят чотири) гривні.
Оплату адміністративного штрафу у розмірі 884 (вісімсот вісімдесят чотири) грн. провести за наступними реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у Зак.обл/Мукачівська ТГ/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37975895, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) р/рUA798999980313050106000007383, Код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу - судовий збір.
У відповідності до ч.1 ст.307, ч.2 ст.308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу протягом 15 днів з дня вручення постанови штраф стягується у подвійному розмірі.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя С.Е. Камінський