Постанова від 01.10.2025 по справі 520/1017/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2025 р. Справа № 520/1017/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: П'янової Я.В.,

Суддів: Русанової В.Б. , Присяжнюк О.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Департаменту земельних відносин Харківської міської ради на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.04.2025, головуючий суддя І інстанції: Шевченко О.В., м. Харків, повний текст складено 21.04.25 у справі № 520/1017/25

за позовом ОСОБА_1

до Харківської міської ради , Департаменту земельних відносин Харківської міської ради

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі за текстом також - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до адміністративного суду з позовом до Харківської міської ради, Департаменту земельних відносин Харківської міської ради (далі за текстом також - відповідачі), в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Харківської міської ради щодо неприйняття рішення за результатом розгляду по суті поданої через ЦНАП міста Харкова заяви (клопотання) ОСОБА_1 від 29.03.2024 про передачу у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6310136300:13:013:0025, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площа земельної ділянки 0,0596 га за адресою: АДРЕСА_1 ;

- зобов'язати Харківську міську раду розглянути по суті заяву (клопотання) ОСОБА_1 про передачу у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6310136300:13:013:0025, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площа земельної ділянки 0,0596 га за адресою: АДРЕСА_1 та за результатом її розгляду прийняти рішення відповідно до ч.2 ст. 118 Земельного кодексу України.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2025 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Департаменту земельних відносин Харківської міської ради щодо нерозгляду по суті поданої через ЦНАП міста Харкова заяви (клопотання) ОСОБА_1 від 29.03.2024 про передачу у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6310136300:13:013:0025, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площа земельної ділянки 0,0596 га за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов'язано Департамент земельних відносин Харківської міської ради розглянути по суті заяву (клопотання) ОСОБА_1 від 29.03.2024 про передачу у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6310136300:13:013:0025, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площа земельної ділянки 0,0596 га за адресою: АДРЕСА_1 та надати відповідь.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 211 грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту земельних відносин Харківської міської ради.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, Департамент земельних відносин Харківської міської ради оскаржив його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального та порушено норми процесуального права, не враховано всі фактичні обставини справи, які мають значення для правильного вирішення адміністративного спору.

В апеляційній скарзі відповідач викладає обставини справи та зазначає, що суд першої інстанції, ухвалюючи оскаржуване рішення, дійшов неправильного висновку щодо того, що «у місячний термін, зазначений в описі від 29.03.2024, тобто до 29.04.2024, ОСОБА_1 відповіді на заяву від 29.03.2024 не отримала», оскільки лист Департаменту від 06.09.2024 за № Р-1-9522/1-24.08-31; Р-1-12736/1-24.08-31; Р-1-765/0/223-24.02-35 є відповіддю на всі запити позивача, а також щодо того, що «доказів направлення позивачу листа від 06.09.2024 відповідачами до матеріалів справи не надано», оскільки в запереченнях у справі № 520/1017/25 Департаменту земельних відносин Харківської міської ради було докладно описано процедуру направлення вказаної кореспонденції простим поштовим відправленням. Крім того, вказує, що Харківською міською радою прийнято рішення щодо звернення до суду з позовною заявою про скасування рішення про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, визнання правочину недійсним та зобов'язання вчинити певні дії щодо позивача (справа № 638/2256/25).

За результатами апеляційного розгляду відповідач просить скасувати оскаржуване рішення суду в частині задоволення позовних вимог та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, оскільки вважає доводи позивача безпідставними, а оскаржуване рішення ухваленим із дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до пункту третього частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 є власником житлового будинку з надвірними будівлями, який розташований по АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про право власності на спадщину за законом, виданого 31 березня 2023 року державним нотаріусом Сьомої Харківської міської державної нотаріальної контори за реєстровим №1-185 (т. 1 а.с. 7).

Житловий будинок за вказаною адресою оформлено позивачем в порядку спадкування після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 матері - ОСОБА_2 , в Сьомій Харківській міській державній нотаріальній конторі в межах спадкової справи №261/2012, що підтверджується копіями Витягу зі Спадкового реєстру №71434462 від 10.02.2023 та Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №71992896 від 31.03.2023 (т. 1 а.с. 9-10).

Право власності на житловий будинок, який розташований по АДРЕСА_1 , зареєстровано за ОСОБА_1 31 березня 2023 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджено Витягом з Державного реєстру речових прав №327616755 від 31.03.2023 та Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №353776386 від 09.11.2023 (т. 1 а.с. 8, 18).

08.06.2023 за замовленням позивача ТОВ «ГИС КОНСАЛТИНГ» складена технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі зокрема, план земельної ділянки та Акт погодження її меж за адресою: м. Харків, вул. Лялі Убийвовк,14.

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 21.06.2023 земельна ділянка по АДРЕСА_1 має кадастровий номер 6310136300:13:013:0025, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площа земельної ділянки 0,0596 га, відомості щодо обмеження у використанні земельної ділянки не зареєстровані. Витяг містить посилання на зазначену технічну документацію із землеустрою, виготовлену ТОВ «ГИС КОНСАЛТИНГ» (т. 1 а.с. 25-26).

10.08.2023 позивач звернувся до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради із заявою щодо проведення обстеження земельної ділянки у зв'язку з наданням її у власність, яка прийнята та зареєстрована Департаментом земельних відносин 11.08.2023, що вбачається з копії заяви (а.с. 27).

25.08.2023 представником Інспекції з контролю за використанням та охороною земель комунальної власності Департаменту земельних відносин здійснено виїзд на місцевість за адресою розташування земельної ділянки.

01.09.2023 Інспекцією з контролю за використанням та охороною земель комунальної власності Департаменту земельних відносин складено Акт обстеження земельної ділянки№431/23,чинний протягом 3 місяців, за змістом якого площа земельної ділянки становить 0,0596 га; земельна ділянка огороджена; на ділянці знаходиться житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами (т. 1а.с. 18-19).

04.10.2023 за заявою позивача від 02.10.2023 Відділом № 9 Управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у Харківській області сформована Довідка про відсутність або наявність у Державному земельному кадастрі відомостей про одержання у власність земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації по місту Харкову, відповідно до змісту якої інформація про прийняття рішення щодо передачі позивачу у власність земельної ділянки відсутня (т. 1 а.с. 30).

11.10.2023 позивачем особисто через Центр надання адміністративних послуг м. Харкова до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради подані документи з метою отримання рішення щодо передачі у власність земельної ділянки, яка розташована по АДРЕСА_1 . Згідно з описом документів від 11.10.2023 позивачем подано: Акт обстеження земельної ділянки, Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, Довідку про відсутність або наявність у Державному земельному кадастрі відомостей про одержання у власність земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, Заяву, Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (т. 1 а.с. 31).

Заява позивача розглянута Департаментом земельних відносин та листом № Р-1-17310/1-23.08-31 від 03.11.2023 позивачу надано відповідь, з якої вбачається, що питання передачі у власність земельної ділянки буде розглянуто після усунення недоліків у наданих документах (т. 1 а.с. 32-33).

Так, Департаментом земельних відносин у вказаному листі зазначено, що у поданій документації відсутнє погодження межі земельної ділянки з Харківською міською радою, у зв'язку з чим позивачу необхідно надати примірник Акта погодження меж в оригіналі; відсутня нумерація сторінок у технічній документації відповідно до змісту. Окрім того, зазначено, що з урахуванням інформації з Акта обстеження земельної ділянки №431/23 від 01.09.2023 до юридичного департаменту Харківської міської ради направлено лист щодо вивчення питання правомірності реєстрації права власності на житловий будинок за матір'ю позивача, ОСОБА_2 .

З урахуванням того, що строк дії Акта обстеження земельної ділянки №431/23 від 01.09.2023 закінчився, позивач 08.02.2024 повторно звернулася із заявою до Департаменту земельних відносин ХМР щодо проведення обстеження у зв'язку з наданням у власність земельної ділянки.

15.02.2024 представником Департаменту земельних відносин повторно здійснено виїзд на місцевість.

06.03.2024 Інспекцією з контролю за використанням та охороною земель комунальної власності Департаменту земельних відносин складено Акт обстеження земельної ділянки №209/24, зміст якого щодо площі земельної ділянки, наявності огородження житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами повністю відповідає змісту Акта обстеження земельної ділянки №431/23 від 01.09.2023 (а.с. 35).

29.03.2024 позивачем особисто через Центр надання адміністративних послуг м. Харкова до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради повторно подані документи з метою отримання рішення щодо передачі у власність земельної ділянки, яка розташована по вулиці Лялі Убийвовк, 14 в м. Харкові. Згідно з описом документів від 29.03.2024 позивачем подано: Акт обстеження земельної ділянки, Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, Довідку про відсутність або наявність у Державному земельному кадастрі відомостей про одержання у власність земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, Заяву, Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (т. 1 а.с. 37).

В описі документів від 29.03.2024 зазначений термін виконання - 29.04.2024, присвоєно номер справи КР - 0329140554-016.

Посилаючись на те, що відповіді на заяву від 29.03.2024 Харківською міською радою надано не було, позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.

Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що під час розгляду справи Департамент земельних відносин Харківської міської ради в належний спосіб не довів правомірності своєї бездіяльності щодо нерозгляду заяви позивача від 29.03.2024 у визначений строк.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, колегія суддів зазначає таке.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зазначена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України (далі за текстом також - ЗК України).

За приписами частин 1-3 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульовано ст. 118 Земельного кодексу України.

Відповідно до ч.1 ст. 118 ЗК України громадянин, заінтересований у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

До заяви додається розроблена відповідно до Закону України "Про землеустрій" технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення.

Згідно з приписами ч. 2 ст. 118 ЗК України у випадку, визначеному частиною першою цієї статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) приймає рішення про її затвердження та передачу земельної ділянки у власність або вмотивоване рішення про відмову.

Частиною 1 ст. 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до Закону України №2145-ХІ від 24.03.2022 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», який набрав чинності 07.04.2022, внесено зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до Земельного кодексу України.

Вказаним законом Розділ Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктом 27.

Підпунктом 5 пункту 27 Розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України визначено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який станом на час розгляду судом справине припинено.

За приписами ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 за № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Пунктом 34 ч.1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

За приписами ст. 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 12 Закону України «Про адміністративні послуги» від 06.09.2012 за № 5203-VI (далі - Закон № 5203-VI) центр надання адміністративних послуг - це постійно діючий робочий орган або виконавчий орган, що зазначені у частині другій цієї статті, в якому надаються адміністративні послуги згідно з переліком, визначеним відповідно до цього Закону.

Центри надання адміністративних послуг, зокрема, утворюються міською, селищною, сільською радою.

За приписами ч. 6 ст. 12 Закону № 5203-VI перелік адміністративних послуг, які надаються через центр надання адміністративних послуг, визначається органом, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг. Надання адміністративних послуг, суб'єктом надання яких є відповідна рада (її виконавчі органи або посадові особи), здійснюється виключно через центр надання адміністративних послуг.

Відповідно до ч. 7 ст. 12 Закону № 5203-VI Кабінет Міністрів України затверджує перелік адміністративних послуг органів виконавчої влади та адміністративних послуг, що надаються органами місцевого самоврядування у порядку виконання делегованих повноважень, які є обов'язковими для надання через центри надання адміністративних послуг.

Перелік адміністративних послуг органів виконавчої влади та адміністративних послуг, що надаються органами місцевого самоврядування у порядку виконання делегованих повноважень, які є обов'язковими для надання через центри надання адміністративних послуг затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 за № 523, у якому під порядковим номером 169 зазначена видача рішення про передачу у власність, надання у постійне користування та оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності.

Отже, дія законодавства у сфері адміністративних послуг поширюється на порядок передачі громадянам у власність земельних ділянок в рамках безоплатної приватизації в порядку ст. 118 Земельного кодексу України.

Рішенням Харківської міської ради від 22.06.2012 за № 763/12 затверджено Положення про Центр надання адміністративних послуг м. Харкова та Регламент його роботи.

Рішенням 1 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 09.12.2020 за № 7/20 затверджено Положення про Департамент земельних відносин Харківської міської ради.

Відповідно до пп. 3.1, 4.1.3, 4.1.14, 4.1.16 Положення про Департамент земельних відносин Харківської міської ради, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 09.12.2020 за № 7/20, основними завданнями Департаменту земельних відносин Харківської міської ради є: забезпечення реалізації повноважень Харківської міської ради та виконавчих органів Харківської міської ради в галузі земельних відносин; регулювання земельних відносин для забезпечення прав на землю громадян, юридичних осіб, Харківської міської територіальної громади тощо та раціонального використання, а також охорони земель Харківської міської територіальної громади.

Департамент земельних відносин Харківської міської ради відповідно до покладених на нього завдань, зокрема:

готує матеріали щодо передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб у порядку приватизації, готує проєкти рішень Харківської міської ради та виконавчого комітету Харківської міської ради, розпоряджень міського голови з питань, що належать до компетенції Департаменту;

розглядає звернення фізичних та юридичних осіб з питань земельних відносин та надає відповіді згідно із чинним законодавством;

готує проекти рішень Харківської міської ради та виконавчого комітету Харківської міської ради, розпоряджень міського голови з питань, що належать до компетенції Департаменту тощо.

Судом установлено, що суб'єктом надання адміністративної послуги з передачі громадянам у власність земельних ділянок на момент розгляду звернення ОСОБА_1 , згідно з інформацією з офіційного сайту Центру надання адміністративних послуг м. Харкова (https://dozvil.kh.ua/), визначено Департамент земельних відносин Харківської міської ради як виконавчий орган Харківської міської ради, уповноважений готувати проєкти рішень Харківської міської ради про передачу у власність та припинення права користування земельними ділянками.

29.03.2024 позивач через Центр надання адміністративних послуг звернувся до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради із заявою щодо передачі у власність земельної ділянки, яка розташована по АДРЕСА_1 , як власник житлового будинку, що знаходиться на такій земельній ділянці.

Згідно з описом документів від 29.03.2024 із заявою позивачем подано: Акт обстеження земельної ділянки, Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, Довідку про відсутність або наявність у Державному земельному кадастрі відомостей про одержання у власність земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

У місячний термін, зазначений в описі від 29.03.2024, тобто до 29.04.2024, ОСОБА_1 відповіді на заяву від 29.03.2024 не отримала.

07.06.2024 та 08.08.2024 ОСОБА_1 звернулася до Харківського міського голови Терехова І. з листами щодо надання інформації та вирішення питання за заявою від 29.03.2024.

Харківською міською радою до матеріалів справи надано лист від 06.09.2024, за змістом якого за дорученням керівництва Харківської міської ради Департаментом земельних відносин Харківської міської ради спільно з іншими виконавчими органами міської ради розглянуто листи ОСОБА_1 від 07.06.2024 (вх. № Р-1-9522/1-24 від 10.06.2024) та від 08.08.2024 (вх. № Р-1-765/0/223-24 та № Р-1-12736/1-24 від 08.08.2024) стосовно прийняття рішення про передачу у власність земельної ділянки розташованої за адресою: АДРЕСА_1 та з інших питань.

У відповідь на листи позивача від 07.06.2024 та від 08.08.2024 зазначено, що подальший розгляд заяви від 29.03.2024 про передачу безкоштовно у приватну власність земельної ділянки площею 0,0596 для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , буде здійснюватися Департаментом після отримання інформації стосовно достовірності реєстрації права власності на житловий будинок загальною площею 35,5 кв.м, житловою площею 23,8 кв.м, розташований по АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 та відповідно до вимог Регламенту Харківської міської ради 8 скликання, затвердженого рішенням 2 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 30.12.2020 № 16/20 (зі змінами).

Водночас, доказів направлення позивачу листа від 06.09.2024 відповідачами до матеріалів справи не надано.

В контексті спірних правовідносин суд звертає увагу, що відсутність відповіді на заяву, подану позивачем у встановленому порядку, нівелює «законні сподівання» та «очікування» позивача щодо набуття права на землю шляхом передачі земельної ділянки у власність.

У справі «Рисовський проти України» Європейський суд з прав людини підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування». Зазначений принцип, на думку суду, передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на основоположні права людини, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності.

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (див. зазначене вище рішення у справі Лелас проти Хорватії (Lelas v. Croatia), пункту 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справах "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" (Pincova and Pine v. the Czech Republic), пункту 58, "Ґаші проти Хорватії" (Gashi v. Croatia), № 32457/05, пункту 40, "Трґо проти Хорватії" (Trgo v. Croatia), № 35298/04, пункту 67).

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що під час розгляду справи Департамент земельних відносин Харківської міської ради в належний спосіб не довів правомірності своєї бездіяльності щодо нерозгляду заяви позивача від 29.03.2024 у визначений строк.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

З огляду на встановлені судом обставини, враховуючи повноваження, визначені п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання протиправною бездіяльності Департаменту земельних відносин Харківської міської ради щодо нерозгляду по суті поданої через ЦНАП міста Харкова заяви (клопотання) ОСОБА_1 від 29.03.2024 про передачу у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6310136300:13:013:0025, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площа земельної ділянки 0,0596 га за адресою: АДРЕСА_1 та зобов'язання Департаменту земельних відносин Харківської міської ради розглянути по суті заяву (клопотання) ОСОБА_1 від 29.03.2024 про передачу у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6310136300:13:013:0025, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площа земельної ділянки 0,0596 га за адресою: АДРЕСА_1 з наданням відповіді.

Щодо посилання Департаменту земельних відносин на факт звернення Харківської міської ради з позовом до суду загальної юрисдикції щодо оскарження рішення про державну реєстрацію права власності на житловий будинок загальною площею по АДРЕСА_1 (справа № 638/2256/25), то за інформацією з Єдиного державного реєстру судових рішень станом на час апеляційного розгляду справи рішенням Шевченківського районного суду м. Харкова від 15 травні 2025 року в задоволенні позовних вимог Харківської міської ради до ОСОБА_1 , треті особи: державний реєстратор Солоніцевської селищної ради Харківської області Тесленко Ігор Анатолійович, державний нотаріус Сьомої Харківської міської державної нотаріальної контори Верещака Галина Леонідівна про скасування рішення державного реєстратора та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.

Водночас колегія суддів зауважує, що у цій справі предметом позовних вимог є протиправність бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо розгляду по суті заяви (клопотання) ОСОБА_1 від 29.03.2024 про передачу у власність земельної ділянки, на якій розташований такий об'єкт нерухомого майна.

Отже, доводи відповідача, наведені в апеляційній скарзі, висновків суду першої інстанції не спростовують.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Ураховуючи положення статті 139 КАС України, підстави для зміни розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 139, 242, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту земельних відносин Харківської міської ради залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 у справі № 520/1017/25 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Я.В. П'янова

Судді В.Б. Русанова О.В. Присяжнюк