про залишення позовної заяви без розгляду
01 жовтня 2025 року Справа № 580/5728/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової за участі секретаря судового засідання В.В.Бреус розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження заяву прокурора у адміністративній справі №580/5728/24 за позовом Черкаської окружної прокуратури (18001, м.Черкаси, вул. Б.Хмельницького 60, код ЄДРПОУ 0291111925) [прокурор Антощук Світлана Вікторівна] в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області (18029, м. Черкаси, вул. Прикордонника Лазаренка 1, код ЄДРПОУ 38646021) [Сіпко Андрій Андрійович, діє згідно з випискою з ЄДР], Черкаської міської ради (18001, м.Черкаси, вул.Байди Вишневецького 36, ЄДРПОУ 25212542)[представник Кирман Владислав Олександрович, діє на підставі довіреності від 03.01.2025 №88-01-21], Черкаської районної військової адміністрації Черкаської області (18003, м.Черкаси, вул. В'ячеслава Чорновола 157, ЄДРПОУ 04061317) [представник не прибув] до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) [особисто] про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, постановив ухвалу.
10.06.2024 вх. № 28387/24 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся перший заступник керівника Черкаської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області, Черкаської міської ради, Черкаської районної військової адміністрації Черкаської області з позовом до ОСОБА_1 , просить:
- визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_1 у частині невжиття заходів щодо приведення у належний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - сховища з обліковим номером №88016, що знаходиться за адресом: Черкаська область, м.Черкаси, проспект Хіміків 12/7;
- зобов'язати Кулаковського Олега Володимировича вжити заходів для приведення у належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - сховища з обліковим номером №88016 за адресом: Черкаська область, м.Черкаси, проспект Хіміків 12/7 відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного стану, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 № 579 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту».
28.06.2025 суд прийняв (після усунення недоліків) позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за адміністративним позовом, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
23.08.2025 суд здійснив перехід із спрощеного до загального провадження, призначив підготовче судове засідання.
26.08.2025 згідно з ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду зупинене провадження до вирішення Верховним Судом справи №260/4199/22 та/або справи №580/1682/23 за подібних обставин щодо повноважень прокуратури звертатись в інтересах держави в особі ДСНС.
Верховний Суд у справі № 260/4199/22 ЄДРСР 125536661у п.57 вказав: участь органів державної влади в судовому процесі пов'язана саме з їх компетенцією у здійсненні їх повноважень; у п.77 - ДСНС, як суб'єкт владних повноважень, під час застосування своєї компетенції, має право на звернення до суду виключно з підстав, визначених законом (пункт 5 частини п'ятої статті 46 КАС України); п.78 - ні положеннями Кодексу цивільного захисту України, ні іншими законами України не встановлено додаткових підстав для звернення Державної служби України з надзвичайних ситуацій до адміністративного суду з питань щодо належного виконання нею своїх повноважень, окрім тих, які визначені законом; п.79 аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 24.01.2025 у справі №400/9970/23 та від 06.02.2025 у справах № 160/18617/23, № 320/11439/22 та інших.
У справі №580/1682/23 відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що у цій справі прокурор не обґрунтував обрання позивачем Головного управління ДСНС у Черкаській області, не довів законності звернення з позовом до ФОП ОСОБА_1 (яка, відповідно до чинного законодавства, не може бути «балансоутримувачем»), не аргументував нормативно-правових підстав для обліку Звенигородською районною військовою адміністрацією та Департаментом цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Черкаської обласної державної адміністрації протирадіаційного укриття № 90128 за власником - ФОП ОСОБА_1. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.03.2024 рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 скасовано та прийнято нову постанову, якою позов залишений без розгляду з підстав, передбачених пунктом 1 частини першої статті 240 КАС України. Залишаючи без розгляду позов, суд апеляційної інстанції виходив із того, що з позовом до суду в інтересах держави в особі органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень прокурор може звертатися лише за умови, що такі органи на шкоду інтересам держави не реалізують відповідних повноважень самостійно. ДСНС та його територіальні органи наділені правом звертатися до суду лише з позовами про застосування заходів реагування, до яких позов про приведення захисної споруди у належний стан не належить. Верховний Суд висновує: позивач у позовній заяві визначив орган, в особі якого він звернувся до суду та захищає інтереси держави, який не має самостійного права на звернення із цим позовом, тобто не може набути статусу позивача (ЄДРСР 125483413).
18.09.2025 вх.№47040/25 надійшло клопотання прокурора про поновлення провадження, 19.09.2025 суд поновив провадження у справі №580/5728/24, призначив підготовче судове засідання на 01.10.2025.
30.09.2025 вх.№49236/25 у заяві заступник керівника Черкаської окружної прокуратури просить адміністративний позов залишити без розгляду з покликанням на висновки Верховного Суду у постановах у справі №420/22304/23, №580/5424/24, №580/5434/24 з огляду на відсутність повноважень Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області на звернення до суду.
Адміністративний орган - орган виконавчої влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа, інший суб'єкт, який відповідно до закону уповноважений здійснювати функції публічної адміністрації (п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про адміністративну процедуру» від 17 лютого 2022 року № 2073-IX).
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України під час вибору і застосування норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки, що викладені у постановах Верховного Суду. Згідно частини 5 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, що застосовують у діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Відповідно до ч.4 ст.6 Закону України «Про адміністративну процедуру» висновки про застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх адміністративних органів, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Представник прокуратури і представник Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області наголосили: Верховний суд у постанові від 21.02.2024 у справі №580/4578/22 дійшов висновку: відсутність права на звернення до суду із позовом тягне за собою відсутність цього ж права у керівника прокуратури, такий позов належить залишити без розгляду.
Згідно з частиною 3 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 5 ч. 1 статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо: надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду. Заява про залишення позову без розгляду може бути подана лише до початку розгляду справи по суті. Про залишення позову без розгляду суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про залишення позову без розгляду може бути оскаржена. Згідно з ч.2 ст.240 КАС України заява про залишення позову без розгляду може бути подана лише до початку розгляду справи по суті.
Суд врахував волевиявлення та обгрунтовану позицію позивача і прокурора, представника Черкаської міської ради, заслухав відповідача Кулаковського Олега Володимировича, дійшов висновку про достатні підстави для задоволення заяви і залишення адміністративного позову на стадії підготовчого провадження без розгляду відповідно до п. 5 ч. 1 статті 240 КАС України.
Керуючись статтями 2, 5-16, 19, п.10 ч.2 ст.180, 240, 242, 243, 248, 256, 293-297 КАС України, суд
Позовну заяву за позовом Черкаської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області (ЄДРПОУ 38646021), Черкаської міської ради (ЄДРПОУ 25212542), Черкаської районної військової адміністрації Черкаської області (ЄДРПОУ 04061317) до ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - залишити без розгляду.
Роз'яснити учасникам, що залишення позовної заяви без розгляду не позбавляє права повторного звернення до суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання відповідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС відповідно до підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням рішення ВРП від 17.08.2021 1845/О/15-21.
Копію ухвали направити сторонам справи.
СуддяЛариса ТРОФІМОВА