Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
01 жовтня 2025 року № 520/15388/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 яка полягає у не підготовці та ненадані до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2025 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України “Про державний бюджет України на 2025 рік», на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, з урахуванням окремого доручення Міністра оборони України 09.01.2025 року № 156/уд, із зазначенням відомостей про надбавку за вислугу років та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, а саме: надбавки за особливості проходження служби (65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу), премії (390% від посадового окладу) та із зазначенням відомостей про доплату за науковий ступінь (25% від посадового окладу) та доплату за вчене звання (33% від посадового окладу) відповідно до ч.2 ст. 59 Закону України "Про вищу освіту", та із зазначенням відомостей про надбавку за почесне звання “заслужений» (20% від посадового окладу) відповідно до п.З постанови Кабінету міністрів України від ЗО серпня 2002 №1298 “Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2025 року основного розміру його пенсії;
-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2025 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України “Про державний бюджет України на 2025 рік», на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, з урахуванням окремого доручення Міністра оборони України 09.01.2025 року № 156/уд, із зазначенням відомостей про надбавку за вислугу років та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, а саме: надбавки за особливості проходження служби (65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу), премії (390% від посадового окладу) та із зазначенням відомостей про доплату за науковий ступінь (25% від посадового окладу) та доплату за вчене звання (33% від посадового окладу) відповідно до ч.2 ст. 59 Закону України "Про вищу освіту", та із зазначенням відомостей про надбавку за почесне звання “заслужений» (20% від посадового окладу) відповідно до п.З постанови Кабінету міністрів України від ЗО серпня 2002 №1298 “Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2025 року основного розміру його пенсії.
Позивач вважає відмову відповідача у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 є протиправними та такими, що порушують його права, а тому звернувся до суду з адміністративним позовом.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження у справі.
Надаючи правову оцінку вищевказаному та дослідивши надані матеріали справи, суд вказує наступне.
Предметом спору у цій справі є наявність або відсутність правових підстав для надання позивачу відповідачем оновленої довідки щодо грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із застосування показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01 січня кожного нового календарного року.
Позивач проходив службу на посаді начальника кафедри радіотехніки та антеннофідерних пристроїв Харківського національного університету Повітряних Сил імені І. Кожедуба, та з 31.08.2006 року звільнений зі служби у відставку.
Позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ, як особі яка звільнена з військової служби у вересні 2006 року.
ГУПФУ в Харківській області (далі - ГУПФУ) призначив позивачу пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ в розмірі 90% грошового забезпечення, як особі яка звільнена з військової служби з 01.02.2022 року.
Позивач перебуває на пенсійному обліку у ГУПФУ.
Позивач має науковий ступінь - доктора наук, вчене звання - професор, та почесне звання «заслужений».
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2023 по справі №520/22954/23 ІНФОРМАЦІЯ_3 складено та направлено до ГУПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 від 20.11.2023 №ФХ-116510, для перерахунку його пенсії, у якій зазначено відомості про посадовий оклад - 8600,00 грн., оклад за військове звання (полковник) - 1480,00 грн., надбавки за вислугу років (50% від посадового окладу, окладу за військове звання), надбавки за особливості проходження служби (65% від посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу), доплати за науковий ступінь (25% від посадового окладу), доплати за вчене звання (33% від посадового окладу), надбавки за почесне звання (20% від посадового окладу) та премії (35% від посадового окладу).
На підставі зазначеної довідки ГУПФУ позивачу перераховано та виплачується пенсія.
Розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, з якого було розраховано пенсію визначено визначені уповноваженим органом шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого з 1 січня 2018 року в розмірі 1762 гривень згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 7 грудня 2017 року №2246-УІІІ.
В свою чергу Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено у 2025 році прожитковий мінімум для працездатних осіб у місячному розмірі: з 1 січня - 3028 гривень.
Верховний Суд в постанові від 02.08.2022 по справі №440/6017/21 дійшов наступних висновків, щодо застосування норм права у подібних правовідносинах (п.62 постанови):
з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-ІХ, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Окремим дорученням Міністра оборони України від 09.01.2025 року № 156/уд, яке доведено до кожної окремої військової частини, з 1 січня 2025 року встановлено (підвищено) грошове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, зокрема з 01.01.2025 встановлено щомісячну премію у мінімальному розмірі 390% від посадового окладу (за відповідними тарифними розрядами згідно Додатку 1 до цього доручення), надбавку за особливості проходження служби у мінімальному розмірі 65% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років.
Отже, у позивача виникли підстави для видачі оновленої довідки станом на 01.01.2025 для перерахунку пенсії, у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови КМУ № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, та у зв'язку із підвищенням розміру грошового забезпечення на підставі окремого доручення Міністра оборони України від 09.01.2025 року № 156/уд та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу та окладу за військове звання.
У зв'язку із чим, позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою від 15.05.2025 року в якій зокрема просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2025 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого
Законом України «Про державний бюджет України на 2025 рік», на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, з урахуванням окремого доручення Міністра оборони України 09.01.2025 року № 156/уд, із зазначенням відомостей про надбавку за вислугу років та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, а саме: надбавки за особливості проходження служби (65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу), премії (390% від посадового окладу) та із зазначенням відомостей про доплату за науковий ступінь (25% від посадового окладу) та доплату за вчене звання (33% від посадового окладу) відповідно до ч.2 ст. 59 Закону України "Про вищу освіту", та із зазначенням відомостей про надбавку за почесне звання «заслужений» (20% від посадового окладу) відповідно до п.З постанови Кабінету міністрів України від 30 серпня 2002 №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2025 основного розміру його пенсії.
Зазначену заяву направлено відповідачу рекомендованим поштовим відправленням 15.05.2025 року, що підтверджується квитанцією АТ «Укрпошта». Зазначену заяву відповідачем отримано 19.05.2025 року, що підтверджується інформацією з сервісу відстеження поштових відправлень АТ «Укрпошта». Письмової відповіді на зазначене звернення позивачу не направлялось. В телефонному режимі позивачу було повідомлено про відсутність підстав для виготовлення та направлення до ГУПФУ запитуваної у заяві від 15.05.2025 року довідки.
Внаслідок зазначеної протиправної бездіяльності відповідача порушується права позивача як людини які передбачені ст. 1 Протоколу № 1 к Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ЕТ8 № 9) згідно якої кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Позивач вважає, що в наслідок протиправної бездіяльності відповідача, він щомісяця лишається частини його власності у вигляді частини основного розміру пенсії,що стало підставою для звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон України № 2262-ХІІ).
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону України № 2262-ХІІ.
Згідно частини третьої статті 43 Закону України № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі по тексту - Порядок №45).
Системний аналіз наведених норм права у системному взаємозв'язку дає підстави для висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведеного на підставі рішення Кабінету Міністрів України, позаяк саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу, з якого пенсіонер звільнився зі служби, відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), п. 4 якої (у первісній редакції) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) були внесені зміни в пункт 4 Постанови №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» були внесені зміни внаслідок яких пункт 4 викладено у новій редакції:
"Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6Постанови №103, що відновило дію пункту 4 Постанови №704 у первісній редакції.
Таким чином, з 29.01.2020 була відновлена дія пункту 4 Постанови №704 у первісній редакції, яка передбачала визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Це, у свою чергу, має наслідком зростання розміру грошового забезпечення чинних військовослужбовців, а звідси і виникає право колишніх військовослужбовців на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії на підставі частини четвертої статті 63 Закону України № 2262- XII.
Водночас, варто зазначити, що Закон України від 05.10.2000 №2017-111 «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон №2017-111) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями статті 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно- правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.
У свою чергу базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (стаття 6 Закону № 2017-ІП).
Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Згідно із частиною другою статті 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (пункт 1) та порядок встановлення державних стандартів (пункт 3).
Законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, під «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій.
Відтак, зазначення у пункті 4 Постанови № 704 в формулі обрахунку роз державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення, не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ.
Згідно з пунктом 3 розділу II Закону України від 06.12.2016 №1774-УШ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 1774-УІІІ) мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року.
Отже, розрахункова величина для визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу встановлена пунктом 3 розділу II Закону України від 06.12.2016 №1774-УІІІ.
Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів у твердому (фіксованому) розмірі, оскільки таке не передбачено та не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили, а саме - Закону №1774- VIII.
20 травня 2023 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 (далі - Постанова КМУ №481), пунктом другим якою внесені зміни до п. 4 постанови КМУ №704, які є тотожними зі змінами, внесеними Постановою №103, яка була скасована постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18, залишеною без змін постановою Верховного Суду від 20.10.2022.
Встановлена Кабінетом Міністрів України сума в розмірі 1 762,00 грн. фактично дорівнює прожитковому мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.
Як вже було неодноразово висловлено Верховним Судом у подібних правовідносинах у постановах від 19.01.2022 у справі N° 826/9052/18, від 12.11.2019 у справі Н°826/3858/18, від 02.08.2022 у справі №440/6017/21, визначення Урядом розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою КМУ № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів.
Пунктом 3 частини першої статті 85 Конституції України закріплено, що прийняття законів належить до повноважень Верховної Ради України. Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм.
Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.
Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.2015 за № 4-рп/2015 наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає грошове забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України. Отже, зміна умов чи норм пенсійного забезпечення підзаконними нормативно-правовими актами є порушенням закону.
Відтак, пункт 2 постанови КМУ №481 стосовно внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» в частині обрахунку розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, зокрема, визначення розрахункової величини в фіксованому розмірі 1 762,00 грн суперечить нормам розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1774-УІП та не підлягає застосуванню.
Звертаю увагу суду, що колегія суддів Київського окружного адміністративного суду у рішенні від 14.03.2025 по справі №320/29450/24 визнала протиправним та нечинним пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 N° 481 стосовно внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від ЗО серпня 2017 N° 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі №913/204/18, від 10.03.2020 у справі №160/1088/19).
Така правова позиція була в черговий раз підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 у справі N° 520/2098/19 (провадження 11-325апп21).
Визначаючись щодо наявності права позивача на перерахунок пенсії та виготовлення оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2025 варто враховувати правові висновки Верховного Суду в аналогічних правовідносинах, що викладені у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21.
Під час розгляду справи № 440/6017/21 Верховний Суд дійшов висновку, що з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови КМУ № 704 у частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів. Тому, до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 постанови КМУ N° 704 у частині, що не суперечить нормативно- правовому акту, який має вищу юридичну силу із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Отже, Верховний Суд зазначив, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» та зростання розміру грошового забезпечення, розрахунковою величиною для якого є прожитковий мінімум, у позивача виникло право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у 2020 році, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №704, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ.
У статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-ІХ зазначено: «Установити з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2920 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення: працездатних осіб - 3028 гривень,- працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів, - 2102 гривні».
Із зазначеного вбачається, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, зокрема, згідно із Законом від 19.11.2024 № 4059-ІХ, у осіб з числа військовослужбовців, у тому числі позивача, виникло право на перерахунок пенсії з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови КМУ №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Оскільки встановлений Постановою КМУ №481 розмір «1762 гривні», який враховується для обчислення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, не відповідає встановленому Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» прожитковому мінімуму для працездатних осіб - 3028 гривень, то правомірним є висновок, що положення Постанови КМУ №481 суперечить правовим актам вищої юридичної сили, зокрема: пункту 3 розділу II Закону України від 06.12.2016 №1774-УШ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»; статті 2 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХП «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; статті 6 Закону України від 05.10.2000 № 2017-ПІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»; статті 7 Закону України від 19.11.2024 № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік».
Застосовуючи ці висновки до справи, що розглядається, можна дійти висновку, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року у позивача виникло право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2025 року за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови КМУ N° 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Аналогічна правова позиція неодноразово викладена Верховним Судом у постановах від 31.08.2022 року у справі №120/8603/21-а, від 12.09.2022 року у справі №500/1813/21, від 14.09.2022 року у справі №500/1886/21, від 22.09.2022 року у справі №500/3840/21, від 13.12,2022 по справі №240/12647/21, від 10.01.2023 по справі №440/1185/21, від 10.01.2023 по справі №120/8682/21-а.
Суд також вказує, що пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати:
надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;
здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Зазначеною нормою Кабінет Міністрів України делегував право визначати розміри деяких складових грошового забезпечення, зокрема, Міністру оборони України, тому рішення останнього про встановлення таких розмірів військовослужбовцям є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінився розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.
Вказана правова позиція узгоджується висновками Верховного Суду України, викладеними у постановах від 24.04.2012 р. та 16.01.2013 р. та 01.07.2014 р. (№№ 21-84а12, 21-416а12, 21-252а14 відповідно).
Таким чином саме Міністр оборони України уповноважений Кабінетом міністрів України встановлювати своїм рішенням розміри окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців зокрема надбавки за особливості проходження служби та премії.
Згідно п. 4 наказу Міноборони від 07 червня 2018 року № 260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.
Порядок виплати надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень визначений постановою КМУ від 15.06.1994 № 414 та у Розділі XI наказу Міноборони від 07 червня 2018 року № 260.
Військовослужбовцям, яким надано доступ до державної таємниці та які виконують службові обов'язки в умовах режимних обмежень у зв'язку з роботою, що передбачає доступ до державної таємниці відповідно до функціональних обов'язків, займаються розробкою, виготовленням, обліком, зберіганням і використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці, виплачується надбавка до посадових окладів.
Розмір надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації:
відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків;
відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків;
відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.
Порядок виплати премій військовослужбовцям визначений у Розділі XVI Порядку № 260.
Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Виплата надбавки за особливості проходження служби передбачена Розділом VI Порядку № 260.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, з 05 березня 2019 року діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.
Аналіз приписів пункту 5 Порядку № 45 (у редакції чинній до внесення змін постановою КМУ № 103) дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який своєю чергою, є підставою для визначення спірних виплат позивачу.
Також слід зазначити, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим) у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним, та таким, що не ґрунтується на нормі закону.
Надбавка за особливості проходження служби та премія, не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України. Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.
Виходячи з положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Зазначені висновки викладені Верховним Судом у рішенні від 05.03.2024 року у зразковій справі №380/19324/23, яке набрало законної сили 23.05.2024 року.
Звертаю увагу суду, що зазначені середні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії були встановлені Міністром оборони України на 2025 рік окремим дорученням від 09.01.2025 року №156/уд.
Відповідно до п.17 Розділу І Наказу Міністерства оборони України 07.06.2018 № 260 ( який доповнено Наказом Міністерства оборони України від 01.04.2022 № 98) На період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.
Окремим дорученням Міністра оборони України від 09.01.2025 року N° 156/ уд, яке доведено до кожної окремої військової частини, з 1 січня 2025 року підвищено грошове забезпечення військовослужбовців Збройних сил України та Державної спеціальної служби транспорту, зокрема з 01.01.2025 встановлено щомісячну премію у мінімальному розмірі 390% від посадового окладу (за відповідними тарифними розрядами згідно Додатку 1 до цього доручення), надбавку за особливості проходження служби у мінімальному розмірі 65% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років.
Вищенаведені норми є чинними, та підлягають застосуванню відповідачем під час складання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2025 року.
Крім того варто зазначити, що відсоткові розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії вже було визначено відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 (копія якої долучається до позовної заяви), та залишились не змінними, за виключенням лише розміру премії, який за посадою позивача збільшився на підставі окремого доручення Міністра оборони України від 09.01.2025 року № 156/уд, з 35% (посадового окладу) до 390% (посадового окладу) з 01.01.2025.
Листом Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 13.10.2023 №423/6682 повідомлено, що відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 р. за №745/32197, розміри щомісячної премії та надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям щорічно встановлено відповідними рішеннями Міністра оборони України.
У 2020 році - №248/291 від 14.01.2020
У 2021 році - №248/612 від 27.01.2021
У 2022 році - №248/1210 від 04.03.2022
У 2023 році - №2683/з від 01.02.2023.
Отже у випадку позивача, розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у відповідності до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою № 103, мають бути визначені у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2025 року у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію, тобто надбавка за особливості проходження служби - 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та премія - 390% посадового окладу, що свідчить про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Розмір надбавки за роботу в умовах режимних обмежень має бути визначений в розмірі - 15% посадового окладу відповідно до постанови КМУ від 15.06.1994 N° 414 та Розділу XI наказу Міноборони від 07 червня 2018 року N° 260.
Щодо визначення розміру доплати за науковий ступінь та вчене звання.
Пунктом 6 Постанови N° 704 встановлено виплачувати, зокрема доплату за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірі 5 відсотків посадового окладу та доплату за вчене звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які займають посади, пов'язані з педагогічною або науковою діяльністю і мають вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), в розмірі 5 відсотків.
Водночас, згідно ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту» науково- педагогічним, науковим і педагогічним працівникам закладів вищої освіти встановлюються доплати за науковий ступінь доктора філософії та доктора наук у розмірах відповідно 15 та 25 відсотків посадового окладу, а також за вчене звання доцента і старшого дослідника - 25 відсотків посадового окладу, професора - 33 відсотки посадового окладу.
Таким чином положення постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 суперечать положенням Закону України "Про вищу освіту", отже під час визначення розміру надбавок за науковий ступінь та вчене звання у довідці для перерахунку пенсії в силу положень ст. 7 КАС України застосуванню підлягає нормативно- правовий акт який має вищу юридичну силу - ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту».
Матеріалами справи підтверджується, що позивач має науковий ступінь - доктор наук, вчене звання - професор, отримував відповідну доплату за науковий ступінь та вчене звання під час проходження служби та яка врахована при попередніх перерахунках пенсії.
Крім того звертаю увагу, що право позивача на зазначення у довідці про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії відомостей про розміри доплати за науковий ступінь доктор наук в розмірі 25% від посадового окладу, та доплати за вчене звання професор в розмірі 33% від посадового окладу з урахуванням положення ч.2.ст.59 Закону України "Про вищу освіту", вже було встановлене рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2023 по справі №520/22954/23, яке набрало законної сили.
У довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 на виконання зазначеного рішення суду від 20.11.2023 №ФХ-116510, на підставі якої позивачу перераховано та виплачується пенсія, визначено розміри доплати за науковий ступінь доктора наук (25% від посадового окладу) та доплати за вчене звання професора (33% від посадового окладу) з урахуванням положення ч.2.ст.59 Закону України "Про вищу освіту".
Враховуючи вищенаведене у довідці про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії станом на 01.01.2025 доплата за науковий ступінь підлягає визначенню у розмірі 25% від посадового окладу, та доплата за вчене звання - 33% від посадового окладу, відповідно до ч. 2 ст, 59 Закону України «Про вищу освіту».
Щодо визначення у довідці відомостей про розмір надбавки за почесне звання «заслужений».
Матеріалами справи підтверджується, що позивач має почесне звання «заслужений», отримував відповідну надбавку за почесне звання під час проходження служби та яка врахована при попередніх перерахунках пенсії.
Відповідно до пп. 5, п. 6 Постанови КМУ №704 встановлено виплачувати надбавку за почесні звання України, СРСР, союзних республік СРСР військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які мають почесні звання "заслужений" або "народний", в розмірі відповідно 10 і 15 відсотків посадового окладу.
Водночас згідно п.З постанови Кабінету міністрів України від 30 серпня 2002 № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» за відповідне звання виплачується надбавка у розмірі 15 відсотків посадового окладу, за почесні звання України, СРСР, союзних республік СРСР «народний» - у розмірі 40 відсотків, «заслужений» - 20 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати); за спортивні звання «заслужений тренер», «заслужений майстер спорту» - у розмірі 20 відсотків, «майстер спорту міжнародного класу» - 15 відсотків, «майстер спорту» - 10 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати).
В аналогічному відсотковому розмірі (20%) позивач отримував надбавку за почесне звання «заслужений» під час проходження служби, яка врахована при обчисленні пенсії позивачу що підтверджується долученими до позову копіями документів пенсійної справи.
Встановлення науково-педагогічним працівникам в залежності від виду навчального закладу різних розмірів наукових доплат за науковий ступінь та вчене звання слід розглядати як дискримінаційне ставлення до окремої категорії осіб, які маючи відповідні наукові ступені та звання, та працюючи в закладах освіти зі специфічними умовами навчання, сфера діяльності яких врегульована Законом України "Про вищу освіту", отримують доплати в менших розмірах ніж працівники освіти, які працюють в цивільних вищих навчальних закладах освіти.
Крім того суд звертає увагу на той факт, що по відношенню до науково-педагогічних працівників, які проходять службу в вищих військових навчальних закладах зі специфічними умовами навчання саме Закон України "Про вищу освіту" є спеціальним та має застосовуватися при конкуренції правових норм.
Постанову Кабінету міністрів України від ЗО серпня 2002 № 1298 було прийнято у відповідності до норм Закону України "Про вищу освіту", в свою чергу постанова КМУ №704, яка визначає розміри надбавки за вчене звання, науковий ступінь та почесне звання явно суперечить нормам цього Закону в частині встановлення соціальних гарантій науково-педагогічним працівникам.
Отже Правила визначення доплат за науковий ступінь та за вчене звання, та за почесне звання що встановлені пп. 2, 3, 5 п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", поширюються на всіх військовослужбовців, які мають такі наукові ступені, вчені звання та почесні звання, в той же час для тих військовослужбовців, які проходять службу в вищих військових навчальних закладах, така доплата має встановлюватися з урахуванням мінімальних гарантій, що передбачені Законом України "Про вищу освіту" від 01.07.2014 №1556- VII та Постановою Кабінету міністрів України від ЗО серпня 2002 № 1298.
Право позивача на зазначення у довідці про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії відомостей про розміри доплати за почесне звання «заслужений» (20% від посадового окладу) вже було встановлене рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2023 по справі №520/22954/23, яке набрало законної сили.
У довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 на виконання зазначеного рішення суду від 20.11.2023 №ФХ-116510 визначено розмір доплати за почесне звання «заслужений» (20% від посадового окладу).
Враховуючи наведене у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2025 розмір надбавки за почесне звання «заслужений» має визначатись на рівні 20% від посадового окладу відповідно до п.З постанови Кабінету міністрів України від ЗО серпня 2002 № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери».
Верховний Суд у рішенні від 05.03.2024 року у зразковій справі №380/19324/23 наголосив, що з метою уникнення спорів через зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення невідповідного (зменшеного) відсоткового значення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, розглядаючи справи щодо визначення розміру посадового окладу і окладу за військовим званням відповідно до Постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, суд в резолютивній частині рішення має вказувати, у якому розмірі (відсоткове значення) мають бути зазначені у довідках щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія.
Стаття 13 Конвенції вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Отже, "ефективний засіб правого захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Розкриваючи критерій ефективності способу захисту порушеного права платника, Верховний Суд України у постанові від 16 вересня 2015 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Аскоп-Україна" до Південної митниці Міністерства доходів і зборів України, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів зазначив, що "спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення".
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Розподіл судового збору здійснити у відповідності до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 яка полягає у не підготовці та ненадані до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2025 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України “Про державний бюджет України на 2025 рік», на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, з урахуванням окремого доручення Міністра оборони України 09.01.2025 року № 156/уд, із зазначенням відомостей про надбавку за вислугу років та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, а саме: надбавки за особливості проходження служби (65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу), премії (390% від посадового окладу) та із зазначенням відомостей про доплату за науковий ступінь (25% від посадового окладу) та доплату за вчене звання (33% від посадового окладу) відповідно до ч.2 ст. 59 Закону України "Про вищу освіту", та із зазначенням відомостей про надбавку за почесне звання “заслужений» (20% від посадового окладу) відповідно до п.З постанови Кабінету міністрів України від ЗО серпня 2002 №1298 “Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2025 року основного розміру його пенсії.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2025 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України “Про державний бюджет України на 2025 рік», на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, з урахуванням окремого доручення Міністра оборони України 09.01.2025 року № 156/уд, із зазначенням відомостей про надбавку за вислугу років та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, а саме: надбавки за особливості проходження служби (65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу), премії (390% від посадового окладу) та із зазначенням відомостей про доплату за науковий ступінь (25% від посадового окладу) та доплату за вчене звання (33% від посадового окладу) відповідно до ч.2 ст. 59 Закону України "Про вищу освіту", та із зазначенням відомостей про надбавку за почесне звання “заслужений» (20% від посадового окладу) відповідно до п.З постанови Кабінету міністрів України від ЗО серпня 2002 №1298 “Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2025 року основного розміру його пенсії.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кухар М.Д.