Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
01 жовтня 2025 року № 520/8259/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просив суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0005487-2405-2030-UA63080110000021737 від 01.02.2024 про сплату ОСОБА_1 податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2022 рік у розмірі 3134,08 гривень за об'єкт будівля готельна площею 289,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 ; № 0005486-2405-2030-UA63080110000021737 від 01.02.2024 про сплату ОСОБА_1 податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2022 рік у розмірі 1714,92 гривень за об'єкт будівля торгівельна площею 158,30 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 ; № 2551722-2405-2030-UA63080110000021737 про сплату ОСОБА_1 податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2023 рік у розмірі 9691,55 гривень за об'єкт будинок площею 289,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , а також податкове повідомлення-рішення № 2551721-2405-2030-UA63080110000021737 про сплату ОСОБА_1 податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2023 рік у розмірі 1714,92 гривень за об'єкт будинок площею 158,30 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що оскаржувані рішення, на думку позивача, є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідач, Головне управління ДПС у Харківській області, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є власником є власником нежитлового приміщення загальною площею 158,3 кв.м. та нежитлового приміщення загальною площею 289,3 кв.м., розташованих за адресою: АДРЕСА_1 .
Головним управлінням ДПС у Харківській області винесено податкове повідомлення-рішення № 0005487-2405-2030-UА63080110000021737 від 01.02.2024 про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 рік у розмірі 3134,08 гривень за об'єкт будівлю площею 289,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , податкове повідомлення-рішення № 0005486-2405-2030-UА63080110000021737 від 01.02.2024 про сплату податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2022 рік у розмірі 1714,92 гривень за об'єкт будівля площею 158,30 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , податкове повідомлення-рішення № 2551722-2405-2030-UA63080110000021737 від 28.10.2024 про сплату ОСОБА_1 податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2023 рік у розмірі 9691,55 гривень за об'єкт будівля площею 289,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , податкове повідомлення-рішення № 2551721-2405-2030-UA63080110000021737 від 28.10.2024 про сплату ОСОБА_1 податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2023 рік у розмірі 5303,00 гривень за об'єкт будівля площею 158,30 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1
Не погоджуючись з оскаржуваними рішеннями, позивач звернулась до суду із даним позовом.
Позивач звернувся до Головного управління ДПС у Харківській області із заявою від 27.01.2025, в якій просив скасувати (відкликати) податкові повідомлення-рішення: податкове повідомлення-рішення № 0005487-2405-2030-UА63080110000021737 від 01.02.2024 про сплату податку у розмірі 3134,08 гривень за об'єкт будинок площею 289,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 ; податкове повідомлення-рішення № 0005486-2405-2030-UА63080110000021737 від 01.02.2024 про сплату податку у розмірі 1714,92 гривень за об'єкт будинок площею 158,30 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .
В обгрунтування заяви зазначено, що до вересня 2022 року територія м. Куп'янська та с. Сенькове Куп'янського району Харківської області була тимчасово окупована Російською Федерацією, крім того під час ведення бойових дій, об'єкти, за які ОСОБА_1 було нараховано вищевказані податкові зобов'язання, були знищені.
Головне управління ДПС у Харківській області листом №4222/6/20-40-24-05-10 від 31.01.2025 на вказане звернення повідомило, що на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, які внесені до інформаційної системи, гр. ОСОБА_1 було нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Вказано, що платнику податків ОСОБА_1 нараховано податок на нерухоме майно за 2022 рік за об'єкти нежитлової нерухомості з дотриманням вимог пп. 69.22. п.69 10 підрозділу 10 «Інші, перехідні положення» тимчасово положення статті 266 ПКУ, для платників податку - фізичних осіб контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов'язання за період з 1 січня по 1 березня 2022 року. Зазначено, що підставою для обчислення податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що були пошкоджені або знищені, є відомості, визначені ст. 266 ПКУ, дані Реєстру майна. Вказано, що інформація щодо пошкодження або знищення нерухомого майна повинна бути внесена до Реєстру майна. Повідомлено, що для проведення перерахунку податку на нерухоме майно за 2023 рік необхідно надати інформацію з Реєстру майна.
Позивач звернувся до Головного управління ДПС у Харківській області із заявою від 21.03.2025,в якій просив скасувати (відкликати) податкові повідомлення-рішення: № 0005487-2405-2030-UА63080110000021737 від 01.02.2024 про сплату податку у розмірі 3134,08 гривень за об'єкт будинок площею 289,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 ; № 0005486-2405-2030-UА63080110000021737 від 01.02.2024 про сплату податку у розмірі 1714,92 гривень за об'єкт будинок площею 158,30 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .
Головне управління ДПС у Харківській області листом №14635/6/20-40-24-05-10 від 26.03.2025 на вказане звернення повідомило, що для проведення перерахунку податку на нерухоме майно за 2023 рік потрібно внести інформацію щодо пошкодження або знищення нерухомого майна в Реєстр майна.
Позивач, вважаючи протиправними оскаржувані рішення, звернувся до суду з даним позовом.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0005487-2405-2030-UA63080110000021737 від 01.02.2024 про сплату ОСОБА_1 податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2022 рік у розмірі 3134,08 гривень за об'єкт будівля готельна площею 289,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , № 0005486-2405-2030-UA63080110000021737 від 01.02.2024 про сплату ОСОБА_1 податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2022 рік у розмірі 1714,92 гривень за об'єкт будівля торгівельна площею 158,30 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Відповідно до пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/ або нежитлової нерухомості.
Згідно з пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПК України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (пп. 266.3.1 п. 266.3 ст. 266 ПК України).
Відповідно до пп. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПК України база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні"(затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ), введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.
На час розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
Позивач посилався на те, що з 24 лютого 2022 року об'єкт нерухомого майна був розташований на території, на якій велися (ведуться) бойові дії, внаслідок таких бойових дій об'єкт було знищено. Зазначив, що вказані обставини підпадають під дію положень пп 69.22 підрозд. 10 розд. ХХ ПК України, відповідно до яких податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується платником податку.
Відповідно до п.п. 69.22 п. 69 підр. 10 розд. ХХ “Перехідні положення» ПК України (в редакції станом на 01.01.2023) тимчасово положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей - тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації. При цьому платники податку - юридичні особи протягом шести календарних місяців після місяця, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відображаються зміни розміру податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за відповідний податковий період. Для платників податку - фізичних осіб контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов'язання за період з 1 січня по 1 березня 2022 року.
Відповідно до п.п. 69.22 п. 69 підр. 10 розд. ХХ “Перехідні положення» ПК України (в редакції Закону № 3050-IX від 11.04.2023) податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності юридичних осіб, та за об'єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб.
Так, нежитлові приміщення, за які нараховано спірне податкове зобов'язання, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 “Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», 22.12.2022 Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України був прийнятий наказ №309 “Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004.
Згідно вказаного Переліку с. Сенькове Курилівської сільської територіальної громади була віднесена до тимчасово окупованих території з 27.02.2022 по 08.09.2022.
Також, відповідно до вказаного Переліку с. Сенькове Курилівської сільської територіальної громади була віднесена до території на яких ведуться (велися) бойові дії з 08.09.2022 по 01.07.2023.
Податковим органом було визначено податкове зобов'язання за січень - лютий 2022 року, що підтверджується розрахунком податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2022 рік, по об'єктах оподаткування, які належать ОСОБА_1 .
З огляду на приписи п.п. 69.22 п. 69 підр. 10 розд. ХХ “Перехідні положення» ПК України, відповідачем правомірно нараховано податкове зобов'язання на нежитлову нерухомість за січень - лютий 2022 року.
Також, позивач, як на підставу для звільнення від сплати спірного податкового зобов'язання, посилався на наявність інформації про внесення відомостей до Реєстру пошкодженого та знищеного майна щодо належних ОСОБА_1 будівель за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до п.п. 69.22 п. 69 підр. 10 розд. ХХ “Перехідні положення» ПК України податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується: за знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості: за 2021 рік та наступні податкові (звітні) періоди - за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, дані про знищення яких внесені до Реєстру майна; за 2022 рік та наступні податкові (звітні) періоди - за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності юридичних осіб, дані про знищення яких внесені до Реєстру майна.
Таким чином, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за знищені внаслідок бойових дій об'єкти нежитлової нерухомості, дані про знищення яких внесені до Реєстру майна.
Порядок ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2023 р. № 624 (далі по тексту - Порядок №624) визначає процедуру та вимоги щодо ведення та функціонування Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр пошкодженого та знищеного майна).
Згідно з пп.8 п.48 Порядок №624 через електронний кабінет міністерства або іншого центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у відповідній сфері, публічним реєстратором здійснюється формування витягу про реєстрацію об'єкта нерухомого майна в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна.
Державне підприємство «ДІЯ» листом № 3767/04.1-08 від 14.05.2025 на звернення представника позивача повідомило, що згідно відомостей, які містяться в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна, повідомлення про втрачене нерухоме майно, приватний будинок розташований за адресою Харківська обл., с. Сенькове, вул. Бондаря К. Д., буд.1, зареєстровано 07.02.2025 року за номером ІП-07.02.2025-425790. Вказано, що відповідно до пункту 12 Порядку, особа автоматично отримує повідомлення засобами Порталу Дія про реєстрацію поданого нею інформаційного повідомлення. Зазначено, що відповідно до пункту 14 Порядку ведення, перегляд інформації, формування витягів, здійснюється користувачами реєстрової інформації. Вказано, що відповідно до пункту 16 Порядку ведення, користувачами реєстрової інформації є міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, що належать до сфери їх управління, за їх зверненням до держателя. Зазначено, що відповідно до підпункту 8 пункту 48 Порядку, формування витягу про реєстрацію об'єкта нерухомого майна в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна здійснюється через електронний кабінет міністерства або іншого центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у відповідній сфері, публічним реєстратором. Повідомлено, що питання формування витягу про реєстрацію об'єкта нерухомого майна в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна перебуває поза межами компетенції ДП «ДІЯ» та належить до компетенції держателя - Мінрозвитку.
Так, позивачем надано копію повідомлення про пошкоджене або втрачене нерухоме майно з сервісу «Дія».
При цьому, вказане повідомлення не може вважатись документом про реєстрацію знищення об'єктів нерухомості, за які позивачу визначено податкове зобов'язання.
Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2022 р. № 380 (далі по тексту - Порядок №380) визначає умови, механізм та процедуру подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - інформаційне повідомлення).
Відповідно до п.4 Порядку №380 інформаційне повідомлення може бути подане до Реєстру пошкодженого та знищеного майна: 1) самостійно фізичною особою чи представником юридичної особи: засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) у порядку, визначеному пунктами 6 і 7 цього Порядку; з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) у разі наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків у порядку, визначеному пунктом 6 цього Порядку; 2) через адміністратора центру надання адміністративних послуг або нотаріуса у порядку, визначеному пунктом 8 цього Порядку.
З огляду на викладене, надане позивачем повідомлення про пошкоджене або втрачене нерухоме майно з сервісу «Дія» може свідчити про реєстрацію такого повідомлення, а не реєстрацію знищення об'єктів нерухомості, за які позивачу визначено податкове зобов'язання.
При цьому, наданий позивачем витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань не може в розумінні приписів п.п. 69.22 п. 69 підр. 10 розд. ХХ “Перехідні положення» ПК України вважатись внесенням даних про знищення об'єктів нерухомості до Реєстру майна.
Тобто, надані позивачем документи не можуть підтверджувати наявність такої підстави для звільнення від сплати податку за нерухоме майно визначеного спірними рішеннями, як знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій об'єкти нежитлової нерухомості, дані про знищення яких внесені до Реєстру майна.
За таких обставин, судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено того, що останній був звільнений від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за періоди, у які податковим органом визначено податкове зобов'язання.
Таким чином, суд вважає, що у вказаній частині спірних правовідносинах відповідачем не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги у вказаній частині задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 2551722-2405-2030-UA63080110000021737 про сплату ОСОБА_1 податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2023 рік у розмірі 9691,55 гривень за об'єкт будинок площею 289,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , № 2551721-2405-2030-UA63080110000021737 про сплату ОСОБА_1 податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2023 рік у розмірі 1714,92 гривень за об'єкт будинок площею 158,30 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п. 69.22 п. 69 підр. 10 розд. ХХ “Перехідні положення» ПК України (в редакції станом на 01.01.2023) тимчасово положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації. При цьому платники податку - юридичні особи протягом шести календарних місяців після місяця, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відображаються зміни розміру податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за відповідний податковий період. Для платників податку - фізичних осіб контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов'язання за період з 1 січня по 1 березня 2022 року.
Відповідно до п.п. 69.22 п. 69 підр. 10 розд. ХХ “Перехідні положення» ПК України (в редакції Закону № 3050-IX від 11.04.2023) податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується починаючи з 1 січня 2023 року за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 “Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 “Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», 22.12.2022 Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України був прийнятий наказ №309 “Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004.
Відповідно до вказаного Переліку с. Сенькове Курилівської сільської територіальної громади була віднесена до території на яких ведуться (велися) бойові дії з 08.09.2022 по 01.07.2023.
Також, згідно вказаного Переліку с. Сенькове Курилівської сільської територіальної громади з 01.07.2023 була віднесена до територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
При цьому, відповідач посилався на те, що податковим органом було визначено податкове зобов'язання за 2023 рік починаючи з 01.07.2023, що підтверджується розрахунком податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2023 рік, по об'єктах оподаткування, які належать ОСОБА_1 .
Проте, з 01.07.2023 с. Сенькове Курилівської сільської територіальної громади було віднесено до територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
Таким чином, з 01.07.2023 нежитлові приміщення, за які нараховано спірне податкове зобов'язання, розташовані на територіях активних бойових дій.
Отже, за приписами п.п. 69.22 п. 69 підр. 10 розд. ХХ “Перехідні положення» ПК України позивач з 01.07.2023 не мав сплачувати податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за вищевказані нежитлові приміщення.
Враховуючи вищевикладене, податкові повідомлення-рішення № 2551722-2405-2030-UA63080110000021737 від 28.10.2024 та № 2551721-2405-2030-UA63080110000021737 від 28.10.2024 є протиправними та підлягають скасуванню.
Щодо інших посилань сторін, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Г.Сковороди, буд. 46) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 2551722-2405-2030-UA63080110000021737 від 28.10.2024 про сплату ОСОБА_1 податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2023 рік у розмірі 9691,55 гривень за об'єкт будівлю площею 289,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 2551721-2405-2030-UA63080110000021737 від 28.10.2024 про сплату ОСОБА_1 податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2023 рік у розмірі 5303,05 гривень за об'єкт будівлю площею 158,30 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління ДПС у Харківській області (ЄДРПОУ 43983495, 61057, вул. Григорія Сковороди, 46) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) сплачений судовий збір в сумі 119 (сто дев'ятнадцять) грн. 96 коп.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.