Рішення від 01.10.2025 по справі 480/2607/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2025 року м. Суми Справа № 480/2607/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Стислий виклад позиції сторін. Заяви учасників та процесуальні дії суду.

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати протиправними дії відповідача, які полягають у не нарахуванні та невиплаті пенсії позивачу з 01.03.2024, з 01.01.2025 та з 01.03.2025, з урахуванням проведених індексацій згідно постанов КМУ від 23.02.2024 № 185 та від 25.02.2025 № 209, а також інших надбавок, підвищень і доплат до пенсії, встановлених законодавством, без обмеження пенсії максимальним розміром; зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2024 та з 01.01.2025 перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням індексації відповідно до постанови КМУ № 185 та інших надбавок, підвищень і доплат до пенсії, встановлених законодавством, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2025 перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням індексацій відповідно до постанов КМУ № 185 та № 209, а також інших надбавок, підвищень і доплат до пенсії, встановлених законодавством, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідачем з 01.03.2024, 01.01.2025 та з 01.03.2025 протиправно здійснюється виплата пенсії з обмеженням максимальним розміром, що порушує його право на соціальний захист.

Судом було відкрито провадження у справі, про що 03.04.2025 постановлено ухвалу.

Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначає, що твердження позивача про відсутність проведення індексації його пенсії є безпідставним.

Встановлені судом обставини.

Позивач перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію за норма Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 19.04.2023 у справі № 480/528/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 без обмеження максимального (граничного) розміру пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 у справі № 480/11360/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2023, без обмежень максимального (граничного) розміру пенсії, в подальшому при зміні державного бюджету та майбутніх перерахунків, з урахуванням раніше проведених виплат.

З 01.03.2024 відповідачем перераховано пенсію позивача, з урахуванням: індексації базового ОСНП 2022 - 2837,13 грн, індексації базового ОСНП 2023 - 1500 грн, індексації базового ОСНП 2024 - 1500 грн, щомісячної доплати до 2000 відповідно до постнаови КМУ № 713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду) - 2000 грн. Підсумок пенсії з надбавками складає 36448,66 грн, з урахуванням максимального розміру - 33997,66 грн (а.с.25).

З 01.01.2025 відповідачем перераховано пенсію позивача, з урахуванням: індексації базового ОСНП 2022 - 2837,13 грн, індексації базового ОСНП 2023 - 1500 грн, індексації базового ОСНП 2024 - 1500 грн, щомісячної доплати до 2000 відповідно до постнаови КМУ № 713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду) - 2000 грн. Підсумок пенсії з надбавками складає 36448,66 грн, з урахуванням максимального розміру та пониження суми відповідно до постанови КМУ № 1 - 27670,70 грн (а.с.14).

З 01.03.2025 відповідачем перераховано пенсію позивача, з урахуванням: індексації базового ОСНП 2022 - 2837,13 грн, індексації базового ОСНП 2023 - 1500 грн, індексації базового ОСНП 2024 - 1500 грн, індексації базового ОСНП 2025 - 1500 грн, щомісячної доплати до 2000 відповідно до постанови КМУ № 713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду) - 2000 грн. Підсумок пенсії з надбавками складає 38323,66 грн, з урахуванням максимального розміру та пониження суми відповідно до постанови КМУ № 1 - 27670,70 грн (а.с.14).

04.03.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром та без застосування постанови КМУ № 1 (а.с.12).

ГУ ПФУ в Сумській області листом від 18.03.2024 повідомив, що оскільки розмір пенсії перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, то виплата пенсії з січня 2025 року здійснюється із застосуванням коефіцієнтів, передбачених п. 1 постанови КМУ № 1 (а.с.13).

Висновки суду та їх мотиви.

Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.3 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом від 24.02.2022 № 2102-ІХ, у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені ч.1 ст.8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

Отже, у період дії воєнного стану не обмежується конституційне право громадян на соціальний захист, передбачене нормою ст.46 Конституції України.

Суд звертає увагу, що положення ч.7 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, 20.12.2016 та ст.2 Закону ''Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи'' від 08.07.2011, які законодавчо встановлювали обмеження пенсії максимальним розміром, рішеннями Конституційного Суду України від 20.12.2026 № 7-рп/2016 та від 12.10.2022 № 7/р(II)/2022 визнано неконституційними. Тому такі положення законів не можуть бути застосовані.

Приписами ч.ч.1 та 3 ст.1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та ЗаконуУкраїни "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Питання обмеження пенсії позивача максимальним розміром вже було предметом судового розгляду у справі № 480/528/23 та у справі № 480/11360/23.

Суд зауважує, що право позивача на обрахунок його пенсії без застосування обмеження максимальним розміром було захищене судовими рішеннями.

Нормативне регулювання обмеження максимальним розміром пенсії з 01.03.2024 , після ухвалення вказаних рішень, не змінилося.

Тому, правова оцінка, яка надавалась судом у рішеннях у справі № 480/528/23 та у справі № 480/11360/23 повинна бути врахована відповідачем у правовідносинах з позивачем.

Суд звертає увагу, що правова визначеність, як спеціальна складова більш загального принципу верховенства права, передбачає остаточності рішень суду та гарантованість їх виконання. Остаточне рішення суду є обов'язковим до виконання до моменту зміни умов, за яких його ухвалено.

На переконання суду, зміна нормативно-правового регулювання окремого питання дійсно може мати наслідком втрати актуальності судового рішення, у якому суд розглянув питання застосування норми права, що у подальшому зазнала змін. Водночас за обставин цієї справи відповідні зміни у законодавстві, зокрема положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ та статті 2 Закону № 3668-VI, не змінились.

У постанові від 16.12.2021 у справі № 400/2085/19 Верховний Суд наголосив про протиправність обмеження органом пенсійного фонду максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, та зазначив, що у спірних відносинах підлягають застосуванню норми Закону № 2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.

Згідно з частиною п'ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних відносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Наведені вище висновки Верховного Суду мали бути враховані пенсійним органом під час обчислення та виплати пенсії позивача з 01.03.2024, а також враховуються судом у ході розгляду даної справи.

Суд звертає увагу, що незважаючи на наявність в постанові КМУ № 185 вимог про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на момент здійснення відповідачем таких перерахунків пенсії позивача, у зв'язку із проведенням її індексації, чинної норми, яка б визначала розмір такого максимального обмеження, закон не містить, оскільки положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнані такими, що не відповідають Конституції України, внаслідок чого втратили чинність з дати ухвалення відповідного Рішення Конституційного Суду України.

Крім того, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 по справі № 520/15025/16-а (пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

При цьому, суд звертає увагу, що зазначення в постанові КМУ № 185 підвищення пенсій у межах максимального розміру, визначеного законом, жодним чином не впливають на вказані правовідносини, оскільки положення закону щодо обмеження пенсії максимальним розміром є нечинними.

Таким чином, враховуючи те, що відповідачем при перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 враховано індексацію ОСНП 2024 - 1500 грн, проте обмежено виплату пенсії максимальним розміром, то суд, з урахуванням норми ч. 2 ст. 9 КАС України, дійшов висновку, що дії відповідача, щодо обмеження виплати з 01.03.2024 пенсії максимальним розміром, не відповідають критеріям правомірності, які визначені ч. 2 ст. 2 КАС України. Тому суд задовольняє позов в цій частині, шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити з 01.03.2024 пенсію позивачу без обмеження максимальним розміром.

Щодо обмеження пенсії з 01.01.2025 та з 01.03.2025 максимальним розміром із застосуванням коефіцієнтів передбачених постановою КМУ № 1, то суд зазначає наступне.

Пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст.43 ЗУ № 2262-ХІІ).

Статтею 46 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2025 рік" № 4059-ІХ установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Закону № 2262-ХІІ (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови КМУ від 03.01.2025 № 1 установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону № 2262-ХІІ (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення: до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.

Отже, Законом № 4059-ІХ та постановою КМУ № 1 установлено у 2025 році, у період дії воєнного стану, додаткові підстави для обмеженням виплати пенсії шляхом застосування коефіцієнтів, що прямо заборонено нормою ч.3 ст.1-1 Закону № 2262-ХІІ.

Пунктом 1 постанови КМУ від 25.02.2025 № 209 установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком, затвердженим постановою КМУ від 20.02.2019 № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Згідно з п.3 цієї постанови у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п.1 і пп.1-7 п.2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п.1 і пп.1-7 п.2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень; пенсії, перераховані відповідно до цієї постанови, виплачуються з урахуванням положень ст.46 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2025 рік" і постанови КМУ від 03.01.2025 № 1.

Як встановлено судом, відповідачем з 01.01.2025 та з 01.03.2025 при виплаті пенсії застосовуються коефіцієнти, передбачені постановою КМУ № 1, а також обмежується виплата пенсії максимальним розміром.

Оскільки спеціальної норми щодо застосування коефіцієнтів та щодо обмеження пенсії максимальним розміром Закон № 2262-ХІІ не містить, то суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо виплати позивачу пенсії з 01.01.2025 та з 01.03.2025, урахуванням коефіцієнтів та з обмеженням максимального розміру не відповідають критеріям правомірності, які встановлені нормою ч.2 ст.2 КАС України.

Тому суд, з урахуванням норми ч.2 ст.9 КАС України, а також заявлених позивачем дат для виплати пенсії, задовольняє позовні вимоги у спосіб, визначений судом, а саме: визнає протиправними дій відповідача щодо виплати позивачу пенсії з 01.01.2025 і з 01.03.2025 з урахуванням коефіцієнтів та з обмеженням максимального розміру, та зобов'язує відповідача виплати позивачу пенсію з 01.01.2025 та з 01.03.2025 без урахування коефіцієнтів та без обмеження максимальним розміром, враховуючи виплачені суми.

Водночас суд відмовляє у задоволенні вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити пенсію позивачу, з урахуванням індексації за 2024 та 2025 роки та інших доплат, оскільки така індексація та доплата в розмірі 2000 була нарахована у спірні періоди, тому в цій частині права позивача відповідачем не порушено.

Питання стосовно судових витрат.

Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 9 ч.1 ст.5 ЗУ "Про судовий збір", то питання розподілу судового збору судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 77,90, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо виплати ОСОБА_1 з 01.03.2024 пенсії з обмеженням максимального розміру.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) виплатити з 01.03.2024 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію без обмеження максимальним розміром та з урахуванням виплачених сум.

4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 та з 01.03.2025 з урахуванням коефіцієнтів, передбачених ст.46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" і постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1, а також з обмеженням максимальним розміром.

5. Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію з 01.01.2025 та з 01.03.2025 без урахування коефіцієнтів, передбачених ст.46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" і постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1, а також без обмеження максимальним розміром та враховуючи виплачені суми.

6. У задоволенні іншої частини вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - відмовити.

7. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

8. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складено та підписано суддею 01.10.2025

Суддя А.І. Сидорук