про залишення позовної заяви без руху
30 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 398/5297/25
провадження № 2-іс/340/753/25
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Петренко О.С., розглянувши матеріали скарги
за заявою: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Олександрійського відділу ДВС в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, вул. 6 Грудня,138, м. Олександрія, Кіровоградська область, 28000
про визнання протиправними дії та скасування постанови,
ОСОБА_1 звернувся до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області з заявою в якій просив:
1) прийняти до провадження без сплати судового збору, відповідно до постанови Великої Палати Верховного суду : постанова від 14.11.2018 у справі №915/955/15; постанова від 08.11.2018 у справі №813/1138/18;
2) визнати дії державного виконавця при примусовому виконані постанови №ЕНА 5159219, щодо неповідомлення в порядку ст.28 та відкриття виконавчого провадження ВП №78827878 протиправними;
3) скасувати постанову про арешт коштів боржника у ВП №78827878 від 12.08.2025 старшого державного виконавця Олександрійського відділу ДВС в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) при примусовому виконанні постанови №ЕНА 5159219, виданої 06.07.2025.
Ухвалою судді Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 03.09.2025 адміністративну справу ОСОБА_1 до Олександрійського відділу ДВС в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції передано до Кіровоградського окружного адміністративного суду в порядку ст. 29 КАС України.
Вказана справа надійшла до Кіровоградського окружного адміністративного суду 25.09.2025 року та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана на розгляд головуючому судді Петренко О.С.
Перевіривши матеріали позовної заяви, суд зазначає про таке.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Статтею п'ятою КАС України встановлено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Право на захист - це самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.
Адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір (п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Учасниками справи є сторони (позивач та відповідач), треті особи (ч. 1 ст. 42 КАС України).
Позивач це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, або адміністратор за випуском облігацій, який подає позов до адміністративного суду на захист прав, свобод та інтересів власників облігацій відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду (п.8 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача (п.9 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Згідно з ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Суд вказує, що заявник, звертаючись до суду, в якості сторін визначив не «позивача та відповідача» і «позовна заява», а «заявника та відповідача», «заява», що суперечить положенням КАС України.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Як вбачається з позовної заяви, позивачем, в порушення п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, не вказано відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету у сторін.
Щодо позовних вимог.
Відповідно до пунктів 4,5 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві, зокрема, зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 4 КАС України позивач це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Отже, підставою для звернення до суду із позовом є порушення прав, свобод та інтересів позивача рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень. У рамках адміністративного судочинства:
- дії це певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
- бездіяльність це певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;
- рішення це нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Звертаючись до суду з вказаними позовними вимогами, заявник просить скасувати постанову про арешт коштів боржника у ВП №78827878 від 12.08.2025 старшого державного виконавця Олександрійського відділу ДВС в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) при примусовому виконанні постанови №ЕНА 5159219, виданої 06.07.2025, при цьому до матеріалів справи не додає копії оскаржуваної постанови.
У зв'язку з цим суду неможливо встановити наявність порушених прав позивача та обставини, які йому передували, які відносини виникли у зв'язку із такими порушеннями, які права були порушені та обрані позивачем способи захисту.
Щодо сплати судового збору.
Відповідно до частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закон України "Про судовий збір", розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову:
- немайнового характеру, який подано фізичною особою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб осіб;
- майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Крім того, у відповідності до ч.3 ст.4 Закон України "Про судовий збір", при поданні до суду процесуальних документів, передбачених ч.2 цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Відповідно, сума судового збору становить 968,96 грн. (з урахуванням ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", якою передбачений коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі).
При цьому позивач зазначив, що дана категорія справ розглядається без сплати судового збору, що передбачено постановами Великої Палати Верховного Суду: від 14.11.2018 у справі № 915/955/15, а також від 08.11.2018 у справі № 813/1138/18 при цьому в Єдиному державному реєстрі судових рішень постанови Великої Палати Верховного Суду від 14.11.2018 у справі № 915/955/15, а також від 08.11.2018 у справі № 813/1138/18 не виявлені, тобто позивачем не доведено наявність пільг, які надають право на звільнення від сплати судового збору.
Зважаючи на викладене, позивачеві необхідно надати суду належні докази сплати судового збору у встановленому законом розмірі та порядку, відповідно вимог Закону України "Про судовий збір".
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом 5 днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху з встановленням строку для усунення недоліку.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169. 256, 294 КАС України, -
Позовну заяву - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали суду.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом надання до суду:
- приведення позовної заяви у відповідність до вимог ч.5 ст.160 КАС України (визначивши форму звернення до суду, сторін по справі, надання копії оскаржуваної постанови; зазначення відомостей щодо наявності чи відсутності електронного кабінету у сторін);
- документ про сплату судового збору у розмірі 968,96 грн. або належні докази, що підтверджують наявність підстав для звільнення від сплати судового збору.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення вказаних недоліків позовної заяви у встановлений строк, остання буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО