ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"01" жовтня 2025 р. справа № 300/4258/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними скасування наказів в частині призову позивача на військову службу під час мобілізації в період воєнного стану та відправлення для проходження військової служби у військову частину, зарахування на військову службу, із подальшим прийняттям рішення про звільнення з військової служби
Адвокат Неофіта Дмитро Богданович звернувся до суду через систему "Електронний суд" в інтересах ОСОБА_1 з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , просить:
визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині призову на військову службу під час мобілізації в період воєнного стану та відправлення для проходження військової служби у Військову частину НОМЕР_1 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
визнати протиправним та скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) в частині зарахування на військову службу за призовом у воєнний час ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , із подальшим прийняттям рішення про звільнення з військової служби.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач, перебуваючи на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 (Добропілля), 13.05.2025, був затриманий працівниками державної прикордонної служби та примусово доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Під час доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 останній повідомляв, що має оформлену відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII, у зв'язку із наявним бронюванням на строк до 10.12.2025, що підтверджується повним витягом із електронного військово-облікового документу "Резерв+". Згідно наявних відомостей позивач з 2022 року займав посаду електрослюсара підземного на ТДВ "Шахта "Білозерська", у зв'язку із чим і був заброньований терміном до 10.12.2025 та відповідно до листка непрацездатності 17292371-2032060614-1 в період з 13.05.2025-19.05.2025 перебував на лікарняному, що підтверджується Витягом з наказу Міністерства економіки України від 06.09.2022 № 2962. Зазначено, що незважаючи на даний факт, після 2-денного утримання позивача в приміщенні ТЦК, 15.05.2025 позивачу протиправно анулювали бронювання, 18.05.2025 взяли на облік, а 19.05.2025 направили до В/ч НОМЕР_1 , що підтверджується відомостями з військового квитка. З моменту затримання (13.05.2025 року) та доставлення позивача у військову частину (19.05.2025) пройшов тиждень часу, за період якого позивача незаконно утримували без можливості контакту з рідними, анулювали бронювання та зарахували в списки особового складу військової частини. Внаслідок відсутності зв'язку із позивачем 14.05.2025 його сестра ОСОБА_2 звернулась у відділ поліції із заявою про зникнення особи (номер звернення 22158 від 14.05.2025), а дружина ОСОБА_3 - із скаргами у відповідні органи. З огляду на дану ситуацію позивач вважає, що ігнорування законних прав громадянина на відстрочку та його подальша мобілізація є грубим порушенням встановленого порядку комплектування Збройних Сил України та підриває довіру до органів державної влади, у зв'язку із чим останній прийняв рішення звернутися до суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 10.09.2025 витребувано докази (а.с. 37, 38).
Відповідачі скористалися правом на подання відзиву на позовну заяву.
27.06.2025 через систему "Електронний суд" до суду надійшов відзив Військової частини НОМЕР_1 . Відповідно до відзиву відповідач заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що визнання протиправним і скасування наказу територіального центру комплектування та соціальної підтримки про мобілізацію, не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу, тобто не змінює її правового статусу з військовослужбовця на військовозобов'язаного, а також не має своїм правовим наслідком визнання протиправним та скасування наказу командира військової частини в частині зарахування військовослужбовця до списків особового складу військової частини. Окрім цього, командиром Військової частини НОМЕР_1 не вчинялись жодні протиправні дії щодо позивача при прийнятті наказу про зарахування його до списків особового складу військової частини (а.с. 27-30).
22.09.2025 до суду надійшов відзив ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до якого представник відповідача вважає позов безпідставним, необґрунтованим та просить в задоволенні вимог позивача відмовити у повному обсязі. Зазначено, що згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, під час уточнення військово-облікових даних, відомостей щодо бронювання позивача не встановлено. Після уточнення військово-облікових даних встановлено, що позивач є військовозобов'язаним та підлягає призову під час мобілізації. Документів (на фізичних або на електронних носіях), які б підтверджу вали право на відстрочку згідно вимог норм статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII (зі змінами) позивачем не надавалося. Після роз'яснення позивачу про обов'язок громадянина України проходити медичний огляд, який підтверджено ч. 6 ст. 39-1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII., позивач відправився на ВЛК. На підставі направлення від 17.05.2025 № 3458394 позивача направлено на проходження ВЛК для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я, у зв'язку з призовом па військову службу під час мобілізації, в особливий період. За результатами проходження ВЛК, на підставі довідки ВЛК № 2025-0518-1304-1476-3 від 18.05.2025 позивача визнано придатним до військової служби. На підставі наказу № 133 від 19.05.2025 "Про призов на військову службу військовозобов'язаних по загальній мобілізації" позивача призвано на військову службу під час мобілізації до Військової частини НОМЕР_2 . Окремо зазначено, що скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у Додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16.11.2016 № 608 "Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення" (а.с. 42-46).
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації у воєнний час у Військовій частині НОМЕР_1 з 19.05.2025.
Відповідно до витягу з наказу Міністерства економіки України від 06.09.2022 № 2962 "Про бронювання військовозобов'язаних за суб'єктами господарювання паливно-енергетичного комплексу" № з/п НОМЕР_3 ОСОБА_1 , 1994 р.н., є заброньованим за ТДВ "Шахта білозерська" з 06.09.2022 та йому надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час строком на шість місяців (а.с. 20 зворот).
У відповідності до витягу з мобільного застосунку від Міністерства оборони України "Резерв+", сформованого 25.04.2025, позивачу надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час на строк до 10.12.2025 (а.с. 16).
Відповідно до витягу з порталу Дія від 15.05.2025 про Результат анулювання бронювання позивача за заявою № 20250515-73254 - анульовано бронювання позивача (а.с. 20).
Згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) від 19.05.2025 № 133 "Про призов на військову службу військовозобов'язаних по загальній мобілізації" на виконання Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" та Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 "Про загальну мобілізацію" солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , призвано до на військову службу до Військової частини НОМЕР_2 (а.с. 52).
Згідно наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 19.05.2025 № 143 відповідно до Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24.02.2022 № 69/2022, солдата ОСОБА_1 з 19 травня 2025 року зараховано в списки особового складу військової частини та на всі види забезпечення, призначено на посаду курсанта та вважати таким, що 19 травня 2025 року справи та посаду прийняв та приступив до виконання службових обов'язків за посадою. Встановлено оклад за посадою, шпк "солдат" (а.с. 64).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу".
Відповідно до частин 5, 9 статті 1 Закону № 2232-XII від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією РФ проти України", затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-IX, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який Указами Президента України неодноразово продовжувався та триває дотепер.
Згідно з статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Згідно з пунктом 4 Указу № 69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів регулює Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII.
За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону № 3543-XII:
мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;
особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій;
Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначено статтею 22 Закону № 3543-XII.
Зокрема, приписами частини 5 статті 22 Закону № 3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
За змістом пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до пункту 8 Положення № 154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
У відповідності до пункту 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, серед іншого: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; взаємодіють з місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування з питань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; здійснюють контроль за проведенням на підприємствах, у закладах освіти роботи з ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Згідно пункту 11 Положення № 154 Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: здійснюють взяття громадян України на військовий облік призовників; розподіляють призовників під час їх взяття на військовий облік призовників і направлення для проходження базової військової служби за видами (родами сил і військ) Збройних Сил, іншими військовими формуваннями; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; забезпечують ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
Згідно пункту 12 Положення № 154 керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право: видавати у межах своїх повноважень накази та розпорядження; здійснювати інші функції відповідно до законодавства.
Аналіз наведених правових норм вказує на те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки наділені повноваженнями щодо актуалізації бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та призову громадян на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 23 Закону № 3543-ХІІ не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
- заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
Відповідно до статті 24 Закону № 3543-ХІІ бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.
Згідно статті 25 Закону № 3543-ХІІ "Організація і порядок бронювання військовозобов'язаних" бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють або проходять службу, зокрема, на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їх працівниками. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України (частина 1).
Порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов'язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання (частина 2).
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються (частина 3).
Згідно пункту 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються. До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 "Деякі питання реалізації положень Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час" відповідно до статті 25 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 затверджено Порядок бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час (пункт 1).
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 "Деякі питання реалізації положень Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час" установлено, що:
відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов'язаним рішеннями Міністерства економіки до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони надані;
анулювання відстрочок, зазначених в абзаці другому цього пункту, здійснюється у випадках та порядку, що визначені пунктом 12 Порядку бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану, затвердженого цією постановою;
бронювання військовозобов'язаних за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, що працюють на підприємствах, в установах та організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), а також на підприємствах, в установах та організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, та які не визначено критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, здійснюється Міністерством економіки на строк до шести місяців на підставі погоджених Генеральним штабом Збройних Сил та/або Міністерством оборони документів, які надійшли до 8 червня 2024 р. до Міністерства економіки та відповідали вимогам законодавства, що діяло до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650 “Деякі питання бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану».
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 "Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час" постановлено:
- установити, що строки дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, наданих військовозобов'язаним відповідними рішеннями Міністерства економіки згідно із цією Постановою, які не закінчилися на день прийняття Постанови КМ № 516 від 07.05.2024, продовжуються автоматично на три місяці згідно з Постановою КМ № 516 від 07.05.2024, з урахуванням змін, внесених Постановою КМ № 642 від 04.06.2024;
- установити, що строки дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, наданих військовозобов'язаним відповідними рішеннями Міністерства економіки згідно з цією Постановою, або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, які не закінчилися станом на 19 грудня 2024 р., продовжуються автоматично на один місяць, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року згідно з Постановою КМ № 1489 від 24.12.2024.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2024 № 1332 "Деякі питання бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час Кабінет Міністрів України постановив:
1. Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 "Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 15, ст. 940; 2024 р., № 57, ст. 3356, № 61, ст. 3651, № 82, ст. 4837) - із зміною, внесеною постановою Кабінету Міністрів України від 22 жовтня 2024 р. № 1204.
2. Установити, що:
1) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов'язаним рішеннями Міністерства економіки і строк дії яких не закінчився на день набрання чинності цією постановою, є чинними до 31 березня 2025 р. (Підпункт 1 пункту 2 в редакції Постанови КМ № 208 від 25.02.2025);
2) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов'язаним засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг і строк дії яких не закінчився на день набрання чинності цією постановою, є чинними до 31 березня 2025 р. (Підпункт 2 пункту 2 в редакції Постанови КМ № 208 від 25.02.2025);
3) анулювання відстрочок, зазначених у підпункті 1 цього пункту, крім іншого, здійснюється у разі закінчення строку їх дії.
Як встановлено, відповідно до витягу з наказу Міністерства економіки України від 06.09.2022 № 2962 "Про бронювання військовозобов'язаних за суб'єктами господарювання паливно-енергетичного комплексу" № з/п 25802 ОСОБА_1 , 1994 р.н., є заброньованим за ТДВ "Шахта білозерська" з 06.09.2022 та йому надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час строком на шість місяців (а.с. 20 зворот).
У відповідності до витягу з мобільного застосунку від Міністерства оборони України "Резерв+", сформованого 25.04.2025, позивачу надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час на строк до 10.12.2025 (а.с. 16).
Відповідно до витягу з порталу Дія від 15.05.2025 про Результат анулювання бронювання позивача за заявою № 20250515-73254 - анульовано бронювання позивача (а.с. 20).
Згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) від 19.05.2025 № 133 "Про призов на військову службу військовозобов'язаних по загальній мобілізації" на виконання Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" та Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 "Про загальну мобілізацію" солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , призвано на військову службу до Військової частини НОМЕР_2 (а.с. 52).
З огляду на вищенаведене, станом на момент призову на військову службу під час мобілізації 19.05.2025 позивач не був заброньований на період мобілізації та на воєнний час.
Отже, оскільки станом на момент призову на військову службу під час мобілізації 19.05.2025 позивач не був заброньований на період мобілізації та на воєнний час, ІНФОРМАЦІЯ_5 у спірних правовідносинах не порушено приписи пункту 1 частини 1 статті 23 Закону № 3543-ХІІ при призові позивача на військову службу.
За таких обставин, відсутні підстави для визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 "Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час проведення загальної мобілізації" в частині призову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на військову службу під час мобілізації в період воєнного стану та відправлення його для проходження військової служби у військову частину.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) в частині зарахування на військову службу за призовом у воєнний час ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , із подальшим прийняттям рішення про звільнення з військової служби, суд зазначає наступне.
Відповідно до Законів України "Про Збройні Сили України", "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про Державну спеціальну службу транспорту", "Про національну безпеку України" та Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153, з метою подальшого вдосконалення та належної організації обліку особового складу Міністерства оборони України, Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту наказом Міністерства оборони України від 15 вересня 2022 року № 280 затверджено Інструкцію з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України.
Згідно пунктів 1, 2 Розділу XII Інструкції № 280 для обліку особового складу в особливий період використовуються:
1) на особовий склад, який перебуває на військовій службі (здійснює трудову діяльність), а також військовослужбовців, які проходили службу у військовому резерві за контрактом та призвані на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, - облікові документи, які велися на нього у військовій частині в мирний час;
2) на військовослужбовців, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період - особові справи, обліково-послужні та послужні (скорочені послужні) картки (відповідно до категорії обліку таких осіб за видами військової служби), отримані з ТЦК та СП.
Військовослужбовці військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період зараховуються в день прибуття до списків особового складу військової частини в порядку, установленому пунктами 30-32 розділу II цієї Інструкції.
Пунктами 30-32 розділу II цієї Інструкції № 280 визначено, що виключно на підставі наказів по стройовій частині здійснюється зарахування особового складу до списків військової частини і виключення зі списків військової частини.
Зарахування до списків особового складу військової частини здійснюється у день прибуття військовослужбовців (прийому на роботу працівників) до військової частини.
Підставою для видання наказу про зарахування до списків особового складу військової частини (про прийом на роботу працівника) є:
1) для військовослужбовців - іменні списки команд, приписи і документи, що посвідчують особу військовослужбовця;
2) для військовослужбовців, військову службу яким було призупинено, - виправдувальний вирок суду (його належним чином завірена копія), що набрав законної сили, постанова органу досудового розслідування про закриття кримінального провадження відповідно до пунктів 1-3 частини першої статті 284 Кримінального процесуального кодексу України, наказ відповідного командира (начальника) по особовому складу про продовження військовослужбовцю військової служби та дії контракту;
3) для працівників - трудові договори (або контракти) та особисті заяви про прийом на роботу з відповідним рішенням командира (начальника) щодо їх прийняття.
До списків особового складу військової частини не зараховуються особи, відряджені з інших військових частин.
Зараховування до списків особового складу військової частини або виключення із них здійснюється із поіменним зазначенням кожного військовослужбовця в наказі по стройовій частині.
Отже, зарахування до списків особового складу військової частини прибулого особового складу здійснюється наказом по стройовій частині у день їх прибуття до військової частини. Підставою для видання наказу про зарахування особового складу до списків військової частини є, зокрема, для військовослужбовців - іменні списки команд, приписи і документи, що посвідчують особу військовослужбовця.
Як встановлено, згідно наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 19.05.2025 № 143 відповідно до Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24.02.2022 № 69/2022, солдата ОСОБА_1 з 19 травня 2025 року зараховано в списки особового складу військової частини та на всі види забезпечення, призначено на посаду курсанта та вважати таким, що 19 травня 2025 року справи та посаду прийняв та приступив до виконання службових обов'язків за посадою. Встановлено оклад за посадою, шпк "солдат" (а.с. 64).
З врахуванням наведеного, оскільки Військовою частиною НОМЕР_1 отримано передбачені чинним законодавством документи для зарахування позивача до списків особового складу військової частини, наказ Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 19.05.2025 № 143 прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством.
Слід зазначити, що з дня зарахування до списків особового складу військової частини військовозобов'язаний набуває статусу військовослужбовця.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 05.02.2025 у справі № 160/2592/23 вказав, що "... процедура призову військовозобов'язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу" (пункт 56).
Враховуючи вищенаведене, відсутні підстави для визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) в частині зарахування на військову службу за призовом у воєнний час ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , із подальшим прийняттям рішення про звільнення з військової служби.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, тому слід відмовити в задоволенні позову.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) про визнання протиправними скасування наказів в частині призову позивача на військову службу під час мобілізації в період воєнного стану та відправлення для проходження військової служби у військову частину, зарахування на військову службу, із подальшим прийняттям рішення про звільнення з військової служби - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.