01 жовтня 2025 року Справа № 280/6139/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного, в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» (69000, м. Запоріжжя, вул. Штабна, буд. 13, прим. 19; код ЄДРПОУ 44830259)
до Тернопільської митниці (46400, м. Тернопіль, вул. Текстильна, 38; код ЄДРПОУ 43985576)
про визнання протиправним та скасування рішення,
16.07.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» (далі - позивач) до Тернопільської митниці (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Тернопільської митниці про коригування митної вартості товару від 02.07.2025 № UA403070/2025/000222/2.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ТОВ «МОТОТЕХІМПОРТ» надано всі передбачені чинним законодавством документи на підтвердження заявленої митної вартості імпортованого товару, а посилання митного органу на виявлені під час перевірки поданих документів розбіжності є безпідставними. З урахуванням викладеного вважає спірне рішення про коригування митної вартості товарів протиправним та просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 21.07.2025 позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів від дня одержання копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою суду від 04.08.2025 відкрито провадження у справі № 280/6139/25; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач подав відзив на позовну заяву (вх. від 14.08.2025 № 40986), в якому висловлює свою незгоду з заявленими позовними вимогами з тих підстав, що в поданих товариством документах містяться розбіжності. Також, надані позивачем документи не підтверджують усі числові значення складових митної вартості. При цьому, митним органом установлено, що вартість імпортованого товару є вищою, ніж заявлена позивачем. Наведене зумовило прийняття оскаржуваного рішення, у графі 33 якого містяться обставини його прийняття та джерела інформації, що використовувалися митним органом для визначення митної вартості. За таких обставин просить у задоволенні позову відмовити.
Крім того, 14.08.2025 від відповідача надійшло клопотання (вх. № 40987) про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Стосовно даного клопотання слід зазначити про таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (ч. 2 ст. 12 КАС України).
Згідно з пунктом 10 ч. 6 ст. 12 КАС України, для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті (ч. 2 ст. 257 КАС України).
При цьому, згідно з ч. 3 ст. 257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Як зазначено у ч. 1 ст. 260 КАС України, питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до ч. 6 ст. 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Як зазначено у ч. 7 ст. 262 КАС України, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Зважаючи на те, що відповідачем не доведена необхідність розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням сторін; дана справа є справою незначної складності і характер спірних правовідносин та предмет доказування в ній не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання митниці.
Крім того, клопотання не містить будь-якої інформації стосовно предмету спору, яка може бути надана сторонами лише у судовому засіданні за участі їх представників та не може бути надана із заявами по суті справи.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» (код ЄДРПОУ 44830259) за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстроване в якості юридичної особи. Основним видом економічної діяльності позивача є оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткованням (код КВЕД 46.61).
27.12.2022 між ТОВ «МОТОТЕХІМПОРТ» (Покупець) та YINAN COUNTY KAI LILAI MACHINERY CO., LTD, Китай (Продавець) укладено Контракт № KL/4, за умовами якого Продавець продає, а Покупець купує «Товар», в асортименті, кількості та за цінами, вказаними в Специфікаціях (Додатках), які є невід'ємною частиною даного Контракту (п. 1.1. Контракту). Поставка Товару здійснюється партіями і фіксується в Специфікаціях (Додатках) до даного Контракту. Допускається поставка товару декількома партіями за однією Специфікацією (п. 2.1. Контракту). Поставки здійснюються на умовах згідно правил ІНКОТЕРМС за редакцією 2010 року, які мають обов'язковий характер для Сторін у рамках цього Контракту. Конкретні умови поставки партії товару, реквізити вантажоодержувача, а також строки поставки зазначаються в Специфікації (Додатку) до цього Контракту. Сторони мають право після підписання Специфікації змінити умови поставки, зазначені в ній, шляхом підписання додаткової угоди (п. 3.1. Контракту).
У специфікації від 10.02.2025 № 2025-3 Сторони погодили поставку товару на загальну суму 270 220,00 доларів США, на умовах FOB Qingdao, China.
У специфікації від 10.02.2025 № 2025-6-z Сторони погодили поставку товару на загальну суму 8 007,65 доларів США, на умовах FOB Qingdao, China.
02.07.2025 ТОВ «МОТОТЕХІМПОРТ» заявлено до митного оформлення товар, отриманий від компанії YINAN COUNTY KAI LILAI MACHINERY CO., LTD, Китай, за вказаним вище контрактом та подано до підрозділу Тернопільської митниці митну декларацію № 25UA403070005832U2, у графі 31 якої заявлено до митного оформлення товар:
«Товар 1: Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 44 шт., марка - KENTAVR, модель - 160BN, тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів - 709 см3, потужність двигуна - 11,7 кВт/16к.с, номери шасі/заводські номери: НОМЕР_1 (двигун № НОМЕР_2 ); НОМЕР_3 (двигун № НОМЕР_4 ); НОМЕР_5 (двигун № НОМЕР_6 ); НОМЕР_7 (двигун № НОМЕР_8 ); НОМЕР_9 (двигун № НОМЕР_10 ); НОМЕР_11 (двигун № НОМЕР_12 ); НОМЕР_13 (двигун № НОМЕР_14 ); НОМЕР_15 (двигун № НОМЕР_16 ); НОМЕР_17 (двигун № НОМЕР_18 ); НОМЕР_19 (двигун № НОМЕР_20 ); НОМЕР_21 (двигун № НОМЕР_22 ); НОМЕР_23 (двигун № НОМЕР_24 ); НОМЕР_25 (двигун № НОМЕР_26 ); НОМЕР_27 (двигун № НОМЕР_28 ); НОМЕР_29 (двигун № НОМЕР_30 ); НОМЕР_31 (двигун № НОМЕР_32 ); НОМЕР_33 (двигун № НОМЕР_34 ); НОМЕР_35 (двигун № НОМЕР_36 ); НОМЕР_37 (двигун № НОМЕР_38 ); НОМЕР_39 (двигун № НОМЕР_40 ); НОМЕР_41 (двигун № НОМЕР_42 ); НОМЕР_43 (двигун № НОМЕР_44 ); НОМЕР_45 (двигун № НОМЕР_46 ); НОМЕР_47 (двигун № НОМЕР_48 ); НОМЕР_49 (двигун № НОМЕР_50 ); НОМЕР_51 (двигун № НОМЕР_52 ); НОМЕР_53 (двигун № НОМЕР_54 ); НОМЕР_55 (двигун № НОМЕР_56 ); НОМЕР_57 (двигун № НОМЕР_58 ); НОМЕР_59 (двигун № НОМЕР_60 ); НОМЕР_61 (двигун № НОМЕР_62 ); НОМЕР_63 (двигун № НОМЕР_64 ); НОМЕР_65 (двигун № НОМЕР_66 ); НОМЕР_67 (двигун № НОМЕР_68 ); НОМЕР_69 (двигун № НОМЕР_70 ); НОМЕР_71 (двигун № НОМЕР_72 ); НОМЕР_73 (двигун № НОМЕР_74 ); НОМЕР_75 (двигун № НОМЕР_76 ); НОМЕР_77 (двигун № НОМЕР_78 ); НОМЕР_79 (двигун № НОМЕР_80 ); НОМЕР_81 (двигун № НОМЕР_82 ); НОМЕР_83 (двигун № НОМЕР_84 ); НОМЕР_85 (двигун № НОМЕР_86 ); НОМЕР_87 (двигун № НОМЕР_88 ). Календарний рік виготовлення - 2025. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: YINAN COUNTY KAI LILAI MACHINERY CO., LTD.
Товар 2: Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 144 шт., марка - KENTAVR, модель - 160B, тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів - 709 см3, потужність двигуна - 11,7 кВт/16к.с, номери шасі/заводські номери: НОМЕР_89 (двигун № НОМЕР_90 ); НОМЕР_91 (двигун № НОМЕР_92 ); НОМЕР_93 (двигун № НОМЕР_94 ); НОМЕР_95 (двигун № НОМЕР_96 ); НОМЕР_97 (двигун № НОМЕР_98 ); НОМЕР_99 (двигун № НОМЕР_100 ); НОМЕР_101 (двигун № НОМЕР_102 ); НОМЕР_103 (двигун № НОМЕР_104 ); НОМЕР_105 (двигун № НОМЕР_106 ); НОМЕР_107 (двигун № НОМЕР_108 ); НОМЕР_109 (двигун № НОМЕР_110 ); НОМЕР_111 (двигун № НОМЕР_112 ); НОМЕР_113 (двигун № НОМЕР_114 ); НОМЕР_115 (двигун № НОМЕР_116 ); НОМЕР_117 (двигун № НОМЕР_118 ); НОМЕР_119 (двигун № НОМЕР_120 ); НОМЕР_121 (двигун № НОМЕР_122 ); НОМЕР_123 (двигун № НОМЕР_124 ); НОМЕР_125 (двигун № НОМЕР_126 ); НОМЕР_127 (двигун № НОМЕР_128 ); НОМЕР_129 (двигун № НОМЕР_130 ); НОМЕР_131 (двигун № НОМЕР_132 ); НОМЕР_133 (двигун № НОМЕР_134 ); НОМЕР_135 (двигун № НОМЕР_136 ); НОМЕР_137 (двигун № НОМЕР_138 ); НОМЕР_139 (двигун № НОМЕР_140 ); НОМЕР_141 (двигун № НОМЕР_142 ); НОМЕР_143 (двигун № НОМЕР_144 ); НОМЕР_145 (двигун № НОМЕР_146 ); НОМЕР_147 (двигун № НОМЕР_148 ); НОМЕР_149 (двигун № НОМЕР_150 ); НОМЕР_151 (двигун № НОМЕР_152 ); НОМЕР_153 (двигун № НОМЕР_154 ); НОМЕР_155 (двигун № НОМЕР_156 ); НОМЕР_157 (двигун № НОМЕР_158 ); НОМЕР_159 (двигун № НОМЕР_160 ); НОМЕР_161 (двигун № НОМЕР_162 ); НОМЕР_163 (двигун № НОМЕР_164 ); НОМЕР_165 (двигун № НОМЕР_166 ); НОМЕР_167 (двигун № НОМЕР_168 ); НОМЕР_169 (двигун № НОМЕР_170 ); НОМЕР_171 (двигун № НОМЕР_172 ); НОМЕР_173 (двигун № НОМЕР_174 ); НОМЕР_175 (двигун № НОМЕР_176 ); НОМЕР_177 (двигун № НОМЕР_178 ); НОМЕР_179 (двигун № НОМЕР_180 ); НОМЕР_181 (двигун № НОМЕР_182 ); НОМЕР_183 (двигун № НОМЕР_184 ); НОМЕР_185 (двигун № НОМЕР_186 ); НОМЕР_187 (двигун № НОМЕР_188 ); НОМЕР_189 (двигун № НОМЕР_190 ); НОМЕР_191 (двигун № НОМЕР_192 ); НОМЕР_193 (двигун № НОМЕР_194 ); НОМЕР_195 (двигун № НОМЕР_196 ); НОМЕР_197 (двигун № НОМЕР_198 ); НОМЕР_199 (двигун № НОМЕР_200 ); НОМЕР_201 (двигун № НОМЕР_202 ); НОМЕР_203 (двигун № НОМЕР_204 ); НОМЕР_205 (двигун № НОМЕР_206 ); НОМЕР_207 (двигун № НОМЕР_208 ); НОМЕР_209 (двигун № НОМЕР_210 ); НОМЕР_211 (двигун № НОМЕР_212 ); НОМЕР_213 (двигун № НОМЕР_214 ); НОМЕР_215 (двигун № НОМЕР_216 ); НОМЕР_217 (двигун № НОМЕР_218 ); НОМЕР_219 (двигун № НОМЕР_220 ); НОМЕР_221 (двигун № НОМЕР_222 ); НОМЕР_223 (двигун № НОМЕР_224 ); НОМЕР_225 (двигун № НОМЕР_226 ); НОМЕР_227 (двигун № НОМЕР_228 ); НОМЕР_229 (двигун № НОМЕР_230 ); НОМЕР_231 (двигун № НОМЕР_232 ); НОМЕР_233 (двигун № НОМЕР_234 ); НОМЕР_235 (двигун № НОМЕР_236 ); НОМЕР_237 (двигун № НОМЕР_238 ); НОМЕР_239 (двигун № НОМЕР_240 ); НОМЕР_241 (двигун № НОМЕР_242 ); НОМЕР_243 (двигун № НОМЕР_244 ); НОМЕР_245 (двигун № НОМЕР_246 ); НОМЕР_247 (двигун № НОМЕР_248 ); НОМЕР_249 (двигун № НОМЕР_250 ); НОМЕР_251 (двигун № НОМЕР_252 ); НОМЕР_253 (двигун № НОМЕР_254 ); НОМЕР_255 (двигун № НОМЕР_256 ); НОМЕР_257 (двигун № НОМЕР_258 ); НОМЕР_259 (двигун № НОМЕР_260 ); НОМЕР_261 (двигун № НОМЕР_262 ); НОМЕР_263 (двигун № НОМЕР_264 ); НОМЕР_265 (двигун № НОМЕР_266 ); НОМЕР_267 (двигун № НОМЕР_268 ); НОМЕР_269 (двигун № НОМЕР_270 ); НОМЕР_271 (двигун № НОМЕР_272 ); НОМЕР_273 (двигун № НОМЕР_274 ); НОМЕР_275 (двигун № НОМЕР_276 ); НОМЕР_277 (двигун № НОМЕР_278 ); НОМЕР_279 (двигун № НОМЕР_280 ); НОМЕР_281 (двигун № НОМЕР_282 ); НОМЕР_283 (двигун № НОМЕР_284 ); НОМЕР_285 (двигун № НОМЕР_286 ); НОМЕР_287 (двигун № НОМЕР_288 ); НОМЕР_289 (двигун № НОМЕР_290 ); НОМЕР_291 (двигун № НОМЕР_292 ); НОМЕР_293 (двигун № НОМЕР_294 ); НОМЕР_295 (двигун № НОМЕР_296 ); НОМЕР_297 (двигун № НОМЕР_298 ); НОМЕР_299 (двигун № НОМЕР_300 ); НОМЕР_301 (двигун № НОМЕР_302 ); НОМЕР_303 (двигун № НОМЕР_304 ); НОМЕР_305 (двигун № НОМЕР_306 ); НОМЕР_307 (двигун № НОМЕР_308 ); НОМЕР_309 (двигун № НОМЕР_310 ); НОМЕР_311 (двигун № НОМЕР_312 ); НОМЕР_313 (двигун № НОМЕР_314 ); НОМЕР_315 (двигун № НОМЕР_316 ); НОМЕР_317 (двигун № НОМЕР_318 ); НОМЕР_319 (двигун № НОМЕР_320 ); НОМЕР_321 (двигун № НОМЕР_322 ); НОМЕР_323 (двигун № НОМЕР_324 ); НОМЕР_325 (двигун № НОМЕР_326 ); НОМЕР_327 (двигун № НОМЕР_328 ); НОМЕР_329 (двигун № НОМЕР_330 ); НОМЕР_331 (двигун № НОМЕР_332 ); НОМЕР_333 (двигун № НОМЕР_334 ); НОМЕР_335 (двигун № НОМЕР_336 ); НОМЕР_337 (двигун № НОМЕР_338 ); НОМЕР_339 (двигун № НОМЕР_340 ); НОМЕР_341 (двигун № НОМЕР_342 ); НОМЕР_343 (двигун № НОМЕР_344 ); НОМЕР_345 (двигун № НОМЕР_346 ); НОМЕР_347 (двигун № НОМЕР_348 ); НОМЕР_349 (двигун № НОМЕР_350 ); НОМЕР_351 (двигун № НОМЕР_352 ); НОМЕР_353 (двигун № НОМЕР_354 ); НОМЕР_355 (двигун № НОМЕР_356 ); НОМЕР_357 (двигун № НОМЕР_358 ); НОМЕР_359 (двигун № НОМЕР_360 ); НОМЕР_361 (двигун № НОМЕР_362 ); НОМЕР_363 (двигун № НОМЕР_364 ); НОМЕР_365 (двигун № НОМЕР_366 ); НОМЕР_367 (двигун № НОМЕР_368 ); НОМЕР_369 (двигун № НОМЕР_370 ); НОМЕР_371 (двигун № НОМЕР_372 ); НОМЕР_373 (двигун № НОМЕР_374 ); НОМЕР_375 (двигун № НОМЕР_376 ). Календарний рік виготовлення - 2025. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: YINAN COUNTY KAI LILAI MACHINERY CO., LTD.
Товар 3: Машини сільськогосподарські для оброблення ґрунту, навісні грунтофрези до мотоблоків. Застосовуються для інтенсивного розкришення (розпушення) грунту, знищення бур'янів, подрібнення рослинних залишків, перемішування шарів грунту і вирівнювання поверхні поля: Грунтофреза 130 (Kentavr 160B) - 188 шт. Виробник: YINAN COUNTY KAI LILAI MACHINERY CO., LTD.
Товар 4: Труби, шланги і рукава з вулканізованої гуми, крім твердої гуми. З фітингами, неармовані або некомбіновані з іншими матеріалами. Частини для тракторів цивільного сільськогосподарського призначення: Шланг гідравлічний (L=1600mm, d=18mm/гайка) KENTAVR 160B - 5 шт. Шланг гідравлічний (1штуцер) DW150R - 5 шт. Шланг гідравлічний (L=620mm, d=18mm/d=18mm) KENTAVR 160B - 10 шт.
Товар 5: Вироби з вулканізованої гуми, крім твердої, прокладки, сальники, ущільнювачі, шайби, тощо. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Кільце ущільнювальне (резинометалеве) М18 - 60 шт.
Товар 6: Ємності з чорних металів, для зберігання паливномастильних матеріалів, з товщиною стінки більше 0,5мм. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Бак паливний Kentavr 350ВР - 5 шт. Бак паливний Kentavr 350ВР - 5 шт.
Товар 7: Ланцюги шарнірні, роликові, сталеві. Призначені для передачі крутного моменту у вузлах сільськогосподарської техніки: Ланцюг приводний 19,05-1ПР, N=20+1 грунтофрези 120 (KENTAVR 160B;200B) - 25 шт.
Товар 8: «Кріпильні вироби з чорних металів з різьбою, без головок. Шпильки, призначені для кріплення різноманітних вузлів сільськогосподарської техніки: Шпилька фіксації півосі фрези ґрунтофрези 100 DW-150RX - 6 шт. Шпилька фіксації півосі (М12, L=500мм) ґрунтофрези 120 (KENTAVR 160B;200B) - 10 шт.
Товар 9: Вироби з чорних металів з різьбою, з головками. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Болт штуцерний (M18, L = 36mm) KENTAVR 160B - 30 шт.
Товар 10: Вироби з чорних металів без різьби. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Палець стопорний важеля фрези D6х50 - 16 шт. Палець D = 19; L = 120 - 10 шт. Палець кріплення полірувальної дошки до кожуха захисту фрези Кентавр 100 - 150 шт.
Товар 11: Пружини спіральні з чорних металів. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Пружина кришки захисна ґрунтофрези 80/100/110 - 150 шт.
Товар 12: Вироби з чорних металів інші, виготовлені методами токарної та фрезерної обробки, запасні частини до сільськогосподарської техніки. Не військового призначення: Стійка кріплення захисного кожуха ґрунтофрези 120 (KENTAVR 160B;200B) - 4 шт. Ступиця культиватора (12 ножів) Кентавр 100 - 31 шт.
Товар 13: «Інструменти ручні з недорогоцінних металів, ключі ручні гайкові, не розвідні. Для ремонту сільгосптехніки: Ключ маховика JD16 - 75 шт.
Товар 14: Арматура кріплення з недорогоцінних металів, що використовуються для тракторів цивільного сільськогосподарського призначення: Хомут для шлангу DW200SXL - 15 шт. Кріплення електростартеру JD16 - 20 шт.
Товар 15: Частини двигунів внутрішнього згоряння з компресійним запалюванням від стиснення (дизелів). Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Шатун ДД1135ВЕ (ZS1135) - 2 шт. Шатун у зборі R175/180 - 20 шт. Кришка клапанів R195 (NDL) - 33 шт. Гільза циліндра R190 - 10 шт. Головка циліндра у зборі R190 - 5 шт. Головка циліндра у зборі R195 - 5 шт.
Товар 16: Крани, включаючи редукційні клапани та термо-регулювальні вентилі, кульові та конічні. Призначені для перекриття подачі палива та зливу охолоджуючої рідини. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Кран зливу рідини, що охолоджує R185/190/195 - 25 шт.
Товар 17: Вали трансмісійні (включаючи кулачкові та колінчасті) та кривошипи, з чавуну або сталі. Частини двигунів внутрішнього згоряння, колінчасті вали для тракторних двигунів, повноопорні, сталеві. Забезпечують зворотньо-поступальний рух від поршнів двигуна до кпп. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Вал колінчастий R180 - 10 шт. Вал колінчастий R185/190/192 - 10 шт.
Товар 18: Вали трансмісійні (включаючи кулачкові та колінчасті) та кривошипи. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Вал редуктора ґрунтофрези тип-1 (O-25/34/28/24; L-225) 100(DW160LX) - 15 шт. Піввісь (12 ножів) ґрунтофрези 120 (KENTAVR 160B;200B) - 18 шт.
Товар 19: Маховики та шківи з чавуну або сталі, призначені для передачі крутного моменту від двигуна на коробку перемикання швидкостей. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Шків генератора (за маховиком) НОМЕР_377 - 5 шт. Шків генератора (за маховиком) R185/190/192 - 15 шт. Шків двигуна 5 струмка R185/190/192 - 10 шт. Шків двигуна 4 струмки R195 - 15 шт. Шків двигуна (5-ти струмковий) JD16 (DW 160LX) - 25 шт. Маховик з вінцем Z=122, діам 370мм R175/180 - 15 шт.
Товар 20: Зубчасті колеса, ланцюгові зірочки та інші елементи передач, представлені окремо. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Зірочка однорядна 12 зуб. - 20 шт. Вінець маховика R185/190/192 (z=120) - 100 шт.
Товар 21: Електроприлади для запалювання або пуску двигунів внутрішнього згоряння із запаленням від іскри або компресійним методом, стартери напругою 12V. Запасні частини для тракторів цивільного сільськогосподарського призначення: Стартер редукторний QDJ159 4кВт D75мм 12зуб НОМЕР_378 -2 - 10 шт. Електростартер редукторний R190/192 (Z-11; d-68) - 22 шт. Електростартер R190/192 (Z-11; d-68) - 102 шт.
Товар 22: Електроприлади двигунів внутрішнього згоряння з компресійним методом запалювання до сільськогосподарської техніки, генератори постійного струму. Пристрій, що забезпечує перетворення механічної енергії обертання колінчастого вала двигуна в електричну. Не військового призначення: Вентилятор з генератором у зборі R195 - 25 шт. Додатковий генератор KENTAVR 160B - 25 шт.
Товар 23: Прилади освітлювальні або візуальної сигналізації. Блоки для сигналізаційного оповіщення водія, для встановлення на моторних транспортних засобах. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Фара передня нижня Kentavr 350BP - 20 шт.
Товар 24: Електричне обладнання для комутації електричних кіл, вимикачі та перемикачі для напруги не більш як 60В, не автоматичні, поворотні. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Перемикач підрульовий у зборі Kentavr 240/244/350ВР - 15 шт.
Товар 25: Частини та пристрої для кузовів моторних транспортних засобів товарних позицій 8701-8705. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Важіль включення ґрунтофрези 120 (KENTAVR 160B;200B) - 10 шт. Крило заднє праве Kentavr 240/244/350ВР - 3 шт.
Товар 26: Частини та пристрої моторних транспортних засобів товарних позицій 8701-8705. Гальма і гальмові системи з підсилювачами та їх частини для барабанних гальм. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Тяга педалі гальма (ф10*L=560mm) Kentavr 350BP - 4 шт.
Товар 27: Запасні частини до тракторів сільськогосподарських, коробки передач механічні, призначені для зменшення або збільшення крутного моменту, що передається від двигуна на колеса: КПП та задній міст у зборі DW 150RXL (з блокуванням диференціала) - 10 шт.
Товар 28: Глушники та вихлопні труби з чорних металів. Призначені для приглушування звуку вихлопу та відведення відпрацьованих газів із двигуна. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Глушник (2 відп.) KENTAVR 160B-9 - 10 шт.
Товар 29: Зчеплення у складенні та їх частини, призначені для передачі крутного моменту, плавного перемикання передач, гасіння крутильних коливань, короткочасного від'єднання трансмісії від двигуна. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Диск зчеплення Kentavr 240BP - 10 шт. Зчеплення в зборі (3 струмки 2-х дискове) МБ1080 - МБ1012 - 10 шт.
Товар 30: Рульові колеса, рульові колонки та картери рульових механізмів; їх частини. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Корпус кермового механізму XT24В - 15 шт. Механізм кермовий Kentavr 240/244/350ВР - 10 шт.
Товар 31: Лічильники кількості відпрацьованих годин для двигунів внутрішнього згоряння, електромеханічні. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Лічильник мотогодин електронний цифровий ДТЗ 160 - 40 шт. Лічильник мотогодин з вольтметром Kentavr 240/244/350BP - 50 шт.».
Вартість заявленого до митного оформлення товару визначена позивачем за ціною господарської операції.
На підтвердження обґрунтованості заявленої позивачем митної вартості товару, зазначеної у митній декларації від 02.07.2025 № 25UA403070005832U2 ТОВ «МОТОТЕХІМПОРТ» надано митному органу наступні документи: пакувальний лист від 25.03.2025 № б/н; рахунок-фактура (інвойс) від 25.03.2025 № KL2025-3B; коносамент від 07.04.2025 № ZM25040136; накладна УМВС від 06.06.2025 № 582759; накладна УМВС від 06.06.2025 № 582817; накладна УМВС від 06.06.2025 № 582999; накладна УМВС від 06.06.2025 № 583252; сертифікат про походження товару від 08.05.2025 № C25MA5HADH692107; банківський платіжний документ, що стосується товару від 01.05.2025 № 1400; банківський платіжний документ, що стосується товару від 09.06.2025 № 1523; банківський платіжний документ, що стосується товару - заява від 01.05.2025 № 1879; рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору (контракту) про транспортно-експедиційні послуги від 13.06.2025 № 2025/PF/164; документ, що підтверджує вартість перевезення товару - Акт виконаних послуг від 18.06.2025 № 45; документ, що підтверджує вартість перевезення товару - Довідка про транспортні витрати від 13.06.2025; документ, що підтверджує вартість перевезення товару - Заявка на перевезення від 31.03.2025 № 190; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) - специфікація від 10.02.2025 № 2025-3; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) - специфікація від 10.02.2025 № 2025-6-z; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) - додаткова угода від 09.06.2025 № 30; зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу, стороною якого є виробник товарів, що декларуються, та подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов'язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів від 27.12.2022 № KL/4; договір (контракт) про перевезення від 04.01.2023 № 84; інші некласифіковані документи - список номерів шасі від 25.03.2025; інші некласифіковані документи - технічний опмс від 01.07.2025; інші некласифіковані документи - технічні характеристики від 25.03.2025.
Крім того, листом від 02.07.2025 № 020701 додатково надано комерційну пропозицію, прайс-лист виробника від 31.01.2025.
02.07.2025 відповідачем прийнято рішення про коригування митної вартості товарів № UA403070/2025/000222/2, згідно з графою 30 якого митним органом визначено митну вартість товару в розмірі 200 568,96 USD.
При цьому, митницею зазначено про те, що митна вартість імпортованого товару не може бути визнана за основним методом визначення митної вартості товару, у зв'язку з тим, що у документах наявні розбіжності, а також документально не підтверджено числові значення складових митної вартості, які є обов'язковими при її обчисленні та на вимогу митного органу не подано документів, що підтверджують митну вартість товару.
Відповідно, митним органом розпочато процедуру консультації з декларантом та надіслано електронне повідомлення про надання додаткових документів для підтвердження митної вартості товару.
За результатами опрацювання документів встановлено наступне.
До митного оформлення надано договір про транспортно-експедиторське обслуговування від 04.01.2023 № 84, де експедитором зазначено «IMOGATE SOLUTION Z.o.o», а в залізничних накладних від 06.06.2025 № 582759, № 582817, № 582999, № 583252 перевізник - «PKP CARGO CONNET Sp.z.o.o. ul.Lezno 12, 01-192 Warszawa». Інформація, яка б підтверджувала причетність «Західний контейнерний термінал» до перевезення вантажу залізничним транспортом, окрім накладної, відсутня, а саме відсутні рахунки про перевезення, банківські платіжні документи та договори між «IMOGATE SOLUTION Z.o.o» та «PKP CARGO CONNET Sp.z.o.o. ul.Lezno 12, 01-192 Warszawa». Зазначене вище може свідчити про не повноту включення витрат, пов'язаних з наданням транспортно-експедиційних послуг за межами митної території України.
Окрім цього, не подано митну декларацію країни відправлення, що не дозволяє впевнитися в достовірності заявлених відомостей щодо умов поставки та вартості товару, які впливають на формування митної вартості товару.
Прайс-лист № б/н від 31.01.2025 містить інформацію щодо цін на товари виключно на умовах поставки FOB QINGDAO, що обмежує конкурентність.
Митна вартість товарів визначена за резервним методом визначення митної вартості згідно ст. 64 МКУ.
За основу для обрахунку митної вартості взято інформацію щодо вартості товару № 1 за ЕМД від 11.06.2025 № 25UA100330109738U5 на рівні 2,92 дол. США/кг. Товар № 2 за ЕМД від 11.06.2025 № 25UA100330109738U5 на рівні 2,92 дол. США/кг. Товар № 3 згідно з ЕМД від 04.06.2025 № 25UA408020021161U2 на рівні 4,818 дол. США/кг. Товар № 4 за ЕМД від 16.06.2025 № 25UA401020026950U8 на рівні 4,90 дол. США/кг. Товар № 6 за ЕМД від 27.05.2025 № 25UA100380621620U3 на рівні 8,03 дол. США/кг. Товар № 8 за ЕМД від 26.05.2025 № 25UA305160014232U2 на рівні 5,80 дол. США/кг. Товар № 13 за ЕМД від 19.06.2025 № 25UA500580004514U0 на рівні 5,20 дол. США/кг. Товар № 14 за ЕМД від 17.06.2025 № 25UA205140037934U6 на рівні 7,81 дол. США/кг. Товар № 15 за ЕМД від 10.06.2025 № 25UA504170002462U5 на рівні 4,76 дол. США/кг. Товар № 18 за ЕМД від 06.06.2025 № 25UA100320020726U0 на рівні 4,00 дол. США/кг. Товар № 19 за ЕМД від 09.06.2025 № 25UA806070005523U8 на рівні 7,08 дол. США/кг. Товар № 21 за ЕМД від 05.06.2025 № 25UA100440619050U6 на рівні 9,33 дол. США/кг. Товар № 22 за ЕМД від 17.06.2025 № 25UA100060517181U8 на рівні 9,76 дол. США/кг. Товар № 24 за ЕМД від 04.06.2025 № 25UA205050021279U1 на рівні 10,22 дол. США/кг. Товар № 25 за ЕМД від 17.06.2025 № 25UA100350372893U9 на рівні 9,98 дол. США/кг. Товар № 26 за ЕМД від 18.06.2025 № 25UA100330110110U9 на рівні 6,12 дол. США/кг. Товар № 27 за ЕМД від 05.06.2025 № 25UA100440619050U6 на рівні 7,70 дол. США/кг. Товар № 28 за ЕМД від 11.06.2025 № 25UA100330109733U0 на рівні 8,43 дол. США/кг. Товар № 29 за ЕМД від 23.06.2025 № 25UA100320023049U6 на рівні 6,41 дол. США/кг. Товар № 30 за ЕМД від 13.06.2025 № 25UA100160044572U8 на рівні 7,17 дол. США/кг.
Коригування на обсяг партії та комерційні рівні не проводилось.
У оформленні митної декларації від 02.07.2025 № 25UA403070005832U2 відмовлено та складено Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 02.07.2025 № UA403070/2025/000355.
Позивач скористався правом, наданим частиною третьою статті 52 МК України, та оформив 03.07.2025 нову митну декларацію № 25UA403070005872U0, сплативши митні платежі згідно із заявленою митною вартістю товару та надавши гарантію в розмірі різниці між заявленою позивачем митною вартістю та митною вартістю, визначеною відповідачем.
Не погоджуючись із рішенням відповідача про коригування митної вартості товарів, Товариство з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» звернулось до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що відносини, пов'язані зі справлянням митних платежів, регулюються Митним кодексом України, Податковим кодексом України та іншими законами України з питань оподаткування (частина 2 статті 1 Митного кодексу України).
Згідно з ч. 1 ст. 246 Митного кодексу України, метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Відповідно до ч. 1 ст. 248 Митного кодексу України митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.
Згідно з ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Відповідно до ст. 49 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Згідно ч. 1 ст. 51 Митного кодексу України, митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 52 Митного кодексу України визначено, що заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.
Відповідно до ч. 2 ст. 52 Митного кодексу України декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані:
1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом;
2) подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню;
3) нести всі додаткові витрати, пов'язані з коригуванням митної вартості або наданням митному органу додаткової інформації.
Згідно з ч. 1 ст. 53 Митного кодексу України, у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.
Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є:
1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості;
2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності;
3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу);
4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару;
5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару;
6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів;
7) ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню;
8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування (ч.2 ст.53 Митного кодексу України).
Відповідно до ч. 3 ст. 53 Митного кодексу України у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи:
1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається;
2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом);
3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту);
4) виписку з бухгалтерської документації;
5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів;
6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару;
7) копію митної декларації країни відправлення;
8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті (ч. 5 ст. 53 Митного кодексу України).
За правилами ч. 6 ст. 53 Митного кодексу України декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.
Частиною 1 ст. 54 Митного кодексу України передбачено, що контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.
Відповідно до ч. 2 ст. 54 Митного кодексу України контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.
Згідно з ч. 3 ст. 54 Митного кодексу України, за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.
Частиною 6 ст. 54 Митного кодексу України визначено, що митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі:
1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості;
2) неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари;
3) невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу;
4) надходження до митного органу документально підтвердженої офіційної інформації митних органів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.
За положеннями ч. 1 ст. 55 Митного кодексу України рішення про коригування митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.
При цьому, прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити, крім іншого:
1) обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано;
2) наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом;
3) вичерпний перелік вимог щодо надання додаткових документів, передбачених частиною третьою статті 53 цього Кодексу, за умови надання яких митна вартість може бути визнана органом доходів і зборів;
4) обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої митним органом, та фактів, які вплинули на таке коригування (частина 2 статті 55 Митного кодексу України).
За визначенням, наведеним у ч. 1 ст. 256 Митного кодексу України, відмова у митному оформленні це письмове вмотивоване рішення митного органу про неможливість здійснення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через невиконання декларантом або уповноваженою ним особою умов, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 12 ст. 264 Митного кодексу України у разі відмови у прийнятті митної декларації посадовою особою митного органу заповнюється картка відмови у прийнятті митної декларації за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.
Аналіз вказаних норм дозволяє дійти висновку, що до виключної компетенції митних органів відноситься вирішення питання перевірки та контролю правильності обчислення декларантом митної вартості, а також самостійного її визначення у встановлених законом випадках. Даний висновок узгоджується з основним принципом оцінки товарів для митних цілей, закріпленим у ст. VII Генеральної асамблеї з тарифів і торгівлі «Оцінка товарів для митних цілей», згідно з яким оцінка імпортованого товару для митних цілей має базуватися на дійсній вартості імпортованого товару, на якій розраховується мито, або аналогічного товару.
При цьому митний орган перевіряє правильність визначення саме числового значення і складових митної вартості товару, заявленого декларантом до митного оформлення, достовірність та точність заяв, документів чи розрахунків, поданих декларантом, та відсутність обмежень для визначення митної вартості за ціною договору, наведених у вищезазначених нормах.
Сумніви у достовірності поданих декларантом відомостей можуть бути зумовлені, зокрема, неповнотою поданих документів для підтвердження заявленої митної вартості товарів, невідповідністю характеристик товарів, зазначених у поданих документах, митному огляду цих товарів, порівнянням рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних товарів, митне оформлення яких уже здійснено.
З огляду на наведені норми, суд також зазначає, що основним методом визначення митної вартості товарів є метод за ціною договору, а обов'язок доведення митної вартості товару покладається саме на декларанта.
При цьому митний орган у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, яка була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, може витребувати додаткові документи.
Наявність обґрунтованих сумнівів у правильності визначеної декларантом митної вартості товарів є імперативною умовою, оскільки з цією обставиною закон пов'язує можливість витребування додаткових документів у декларанта та надає митниці право вчиняти дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів. При цьому в розумінні вищенаведених норм сумніви митниці є обґрунтованими, якщо надані декларантом документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Відтак наведені приписи зобов'язують митний орган зазначити конкретні обставини, які викликали відповідні сумніви, причини неможливості їх перевірки на підставі наданих декларантом документів, а також обґрунтувати необхідність перевірки спірних відомостей та зазначити документи, надання яких може усунути сумніви у їх достовірності. Встановивши відсутність достатніх відомостей, що підтверджують задекларовану митну вартість товарів, митний орган повинен вказати, які саме складові митної вартості товарів є непідтвердженими, чому з поданих документів неможливо встановити дані складові та які документи необхідні для підтвердження того чи іншого показника.
Наведена позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.01.2022 у справі № 1.380.2019.005307.
Необхідно зауважити, що Законом України від 05.10.2006 № 227-V "Про приєднання України до Міжнародної конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур у зміненій редакції згідно з Додатком I до Протоколу про внесення змін до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур" Верховна Рада України постановила: Приєднатися до Протоколу про внесення змін до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур, вчиненого 26 червня 1999 року в м. Брюсселі, в тому числі Додатку I та Додатку II до нього, прийнявши Спеціальні додатки (додаток III до Протоколу).
Відповідно до Стандартного правила 8 Розділу 1 Спеціального додатку А "Додатку III до Протоколу про внесення змін до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур (Спеціальні додатки)" у випадках, коли митна служба вимагає документи в зв'язку з представленням їй товарів, інформація, що міститься у цих документах, обмежується лише даними, необхідними для ідентифікації товарів та транспортного засобу.
Рекомендації Європейської економічної комісії ООН № 18 "Заходи щодо спрощення процедур міжнародної торгівлі" 26-29 березня 2001 року вимагають, щоб документарні вимоги були зведені до мінімуму.
Відповідно до Стандартного правила 3.16. Розділу 3 Загального додатку Міжнародної конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур (Кіотська конвенція) від 18.05.1973: "На підтвердження декларації на товари митна служба вимагає тільки ті документи, які є необхідними для проведення контролю за даною операцією та забезпечення виконання усіх вимог щодо застосування митного законодавства".
Отже, митний орган може додатково вимагати лише ті документи, які можуть усунути обґрунтовані сумніви щодо достовірності заявленої митної вартості товару.
Вирішуючи даний спір, суд зазначає, що відповідно до встановлених обставин справи підставою для витребування митним органом додаткових документів стало встановлення в ході перевірки поданих декларантом документів розбіжностей. В свою чергу, наведені обставини, на думку митниці, викликали обґрунтовані сумніви щодо достовірності заявленої митної вартості.
Надаючи оцінку доводам митниці щодо наявності таких розбіжностей, суд звертає увагу на наступне.
Так, стосовно посилань митного органу на те, що «до митного оформлення надано договір про транспортно-експедиторське обслуговування від 04.01.2023 № 84, де експедитором зазначено «IMOGATE SOLUTION Z.o.o», а в залізничних накладних від 06.06.2025 № 582759, № 582817, № 582999, № 583252 перевізник - «PKP CARGO CONNET Sp.z.o.o. ul.Lezno 12, 01-192 Warszawa». Інформація, яка б підтверджувала причетність «Західний контейнерний термінал» до перевезення вантажу залізничним транспортом, окрім накладної, відсутня, а саме відсутні рахунки про перевезення, банківські платіжні документи та договори між «IMOGATE SOLUTION Z.o.o» та «PKP CARGO CONNET Sp.z.o.o. ul.Lezno 12, 01-192 Warszawa». Зазначене вище може свідчити про не повноту включення витрат, пов'язаних з наданням транспортно-експедиційних послуг за межами митної території України», суд зазначає наступне.
Так, перевезення товару в даному випадку здійснювалось відповідно до Договору транспортно-експедиторського обслуговування від 04.01.2023 № 84.
Відповідно до пункту 1.1 Договору від 04.01.2023 № 84 предметом цього Договору є надання Експедитором Клієнту послуг з транспортно-експедиторського обслуговування (ТЕО) експортних, імпортних, транзитних та інших вантажів Клієнта, в тому числі з організації перевезень різними видами транспорту, перевалки в портах та надання інших узгоджених Сторонами послуг.
Згідно пп. 2.1.2 п. 2.1 Договору, Експедитор має право укладати від свого імені чи від імені Клієнта та за рахунок Клієнта договори з портами, перевізниками та іншими організаціями на перевезення, перевалку, зберігання вантажів та інші послуги, пов'язані з виконанням даного Договору, в т.ч. перепакування, перемаркування, ремонт тари, завантаження і розвантаження контейнерів, відбір проб і зразків, зважування, фумігацію, дезактивацію, визначення кількості і якості, сертифікацію, страхування вантажів і контейнерів.
Таким чином, можна дійти висновку, що Експедитор, користуючись умовами Договору від 04.01.2023 № 84, залучив третіх осіб для перевезення вантажу позивача. Однак, безпосередньо у Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» договірні відносини із даними суб'єктами господарювання відсутні, а отже позивач не міг надати зазначені митницею документи.
Стосовно зауважень про те, що «не подано митну декларацію країни відправлення, що не дозволяє впевнитися в достовірності заявлених відомостей щодо умов поставки та вартості товару, які впливають на формування митної вартості товару» слід зазначити наступне.
Так, у розумінні ч. 2 ст. 53 Митного кодексу України митна декларація країни відправлення не є документом, який підтверджує митну вартість товарів, натомість відповідно до ч. 6 ст. 53 Митного кодексу України декларант може подати її за власним бажанням. При цьому, копію митної декларації країни відправлення декларант або уповноважена ним особа подає на письмову вимогу митного органу за наявності умов, визначених ч. 3 ст. 53 Митного кодексу України. Разом із тим, відповідач наявність таких умов не довів.
Щодо доводів митного органу про те, що «прайс-лист № б/н від 31.01.2025 містить інформацію щодо цін на товари виключно на умовах поставки FOB QINGDAO, що обмежує конкурентність» слід зазначити наступне.
Так, прайс-лист не є основним документом відповідно до ч. 2 ст. 53 Митного кодексу України, який підтверджує митну вартість товарів, натомість є таким документом, який надається декларантом на вимогу митного органу, у разі якщо документи, зазначені у ч. 2 ст. 53 Митного кодексу України містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
При цьому, оскільки чинним міжнародним законодавством не встановлено типової форми прайс-листа, згідно загальноприйнятої світової практики прайс-лист має містити відомості, яких достатньо будь-якому покупцю для отримання інформації щодо умов продажу товару, а саме: найменування товару, артикул, якість товару (за необхідності), одиниці виміру (штуки, упаковки тощо), ціну, з обов'язковим зазначенням валюти, контактна інформація про продавця та будь-які інші положення, що стосуються умов продажу товарів.
Враховуючи те, що інформація, що міститься в прайс-листі відповідає іншим документам, які надавались позивачем до митного оформлення, суд вважає таким, що не викликає сумнівів той факт, що зазначені у ньому ціни є актуальними на час здійснення замовлення щодо поставки партій оцінюваного товару.
Стаття 57 Митного кодексу України передбачає, що визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України, здійснюється шляхом застосування таких методів:
1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції);
2) другорядні:
а) за ціною договору щодо ідентичних товарів;
б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів;
в) на основі віднімання вартості;
г) на основі додавання вартості (обчислена вартість);
ґ) резервний.
Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Якщо основний метод не може бути використаний, застосовується послідовно кожний із перелічених у частині першій цієї статті методів. При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу. Методи на основі віднімання та додавання вартості (обчислена вартість) можуть застосовуватися у будь-якій послідовності на прохання декларанта або уповноваженої ним особи.
Приписами статті 60 Митного кодексу України встановлено, що у разі якщо митна вартість оцінюваних товарів не може бути визначена згідно з положеннями статей 58 і 59 цього Кодексу, за митну вартість береться прийнята митним органом вартість операції з подібними (аналогічними) товарами, які продано на експорт в Україну і час експорту яких збігається з часом експорту оцінюваних товарів або є максимально наближеним до нього.
Суд звертає увагу, що, приймаючи оскаржуване рішення про коригування митної вартості товарів, відповідачем не надано будь-яких пояснень щодо зроблених коригувань та обсягів партії подібного товару, умов поставки, комерційних умов тощо та не зазначена докладна інформація, яка використовувалась митним органом при визначенні митної вартості товару із застосуванням другорядного методу.
Такий підхід прямо суперечить положенням ст. 60 Митного кодексу України.
Суд також зазначає, що формально нижчий рівень митної вартості імпортованого позивачем товару від рівня митної вартості іншого митного оформлення не може розцінюватися як заниження позивачем митної вартості та не є перешкодою для застосування першого методу визначення митної вартості товару і не може бути достатньою та самостійною підставою для відмови у здійсненні митного оформлення товару за першим методом визначення його митної вартості.
Зазначене відповідає усталеній практиці Верховного Суду (зокрема, постанова від 02.03.2021 у справі № 380/842/20, від 23.02.2021 у справі № 805/5039/16-а, від 24.12.2020 у справі № 808/1676/16 тощо).
Враховуючи вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку, що позивачем для оформлення товару за першим методом надано всі передбачені чинним законодавством документи на підтвердження митної вартості товару за ціною договору, а митним органом безпідставно витребувано у позивача додаткові документи та необґрунтовано застосовано резервний метод визначення митної вартості товару.
Підсумовуючи вищевикладене, суд доходить до висновку, що оскаржуване рішення про коригування митної вартості товарів є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин та досліджених письмових доказів суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Тернопільської митниці про коригування митної вартості товарів від 02.07.2025 № UA403070/2025/000222/2.
3. Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 22 482 (двадцять дві тисячі чотириста вісімдесят дві) гривні 76 копійок присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» (69000, м. Запоріжжя, вул. Штабна, буд. 13, прим. 19; код ЄДРПОУ 44830259) за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської митниці (46400, м. Тернопіль, вул. Текстильна, 38; код ЄДРПОУ 43985576).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення складено та підписано 01.10.2025.
Суддя Ю.П. Бойченко