Рішення від 01.10.2025 по справі 280/5908/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

01 жовтня 2025 року Справа № 280/5908/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного, у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Департаменту з питань ветеранської політики Запорізької міської ради (69002, м. Запоріжжя, вул. Поштова, 64; код ЄДРПОУ 45565596)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

08.07.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Департаменту з питань ветеранської політики Запорізької міської ради (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Комісії щодо розгляду заяв про призначення грошової компенсації (матеріальної допомоги) за належні для отримання жилі приміщення деяких категорій осіб, створеної при Департаменті з питань ветеранської політики Запорізької області від 27.06.2025 про відмову ОСОБА_1 в призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 № 280;

зобов'язати міську Комісію щодо розгляду заяв про призначення грошової компенсації (матеріальної допомоги) за належні для отримання жилі приміщення деяких категорій осіб, створену при Департаменті з питань ветеранської політики Запорізької області, повторно розглянути заяву від 27.05.2025 ОСОБА_1 про надання грошової компенсації за належні до отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 № 280.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, особою з інвалідністю 3 групи внаслідок захворювань, пов'язаних з проходженням військової служби, перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа з 02.07.2022. Посилаючись на норми постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 № 280 вказує, що має право на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення. Відтак, рішення відповідача про відмову у призначенні такої компенсації вважає протиправним та просить задовольнити позов.

Ухвалою суду від 14.07.2025 відкрито провадження у справі № 280/5908/25; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач позов не визнав, у поданому відзиві (вх. від 30.07.2025 № 38266) послався на те, що ОСОБА_1 не має права на отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, з огляду на наступне: в порушення пп. 7 п. 13 Порядку № 280 - заявник перебуває на квартирному обліку після 01.06.2024, а саме з 17.01.2025; в порушення пп. 9-1 п. 13 Порядку № 280 - заявник облікований в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб як внутрішньо переміщена особа вперше після 24.02.2022, а саме з 02.07.2022. З огляду на вказане, Комісією прийнято рішення від 27.06.2025 про відмову в призначенні зазначеної грошової компенсації. У задоволенні позову просить відмовити.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд звертає увагу на наступне.

ОСОБА_1 брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції, про що свідчать довідки Військової частини польова пошта НОМЕР_2 від 31.01.2017 № 461/окп та Військової частини НОМЕР_3 від 07.02.2018 № 1081/окп.

Позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням від 28.02.2017 серії НОМЕР_4 .

Також позивач брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньої в районах та в період здійснення зазначених заходів (довідка Військової частини НОМЕР_5 від 06.11.2023 № 201) та у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України (довідка Військової частини НОМЕР_5 від 12.01.2024 № 6).

Позивач також є внутрішньо переміщеною особою (довідка від 07.01.2023 № 2304-5002489650).

ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 3 групи, причина: захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби, про що зазначено у довідці до акта огляду МСЕК від 22.11.2023 серії 12 ААГ № 169855.

Розглянувши звернення позивача від 27.05.2025 про надання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, міська комісія з розгляду заяв деяких категорій осіб та внутрішньої переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали участь у бойових діях на території інших держав, в Революції Гідності, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення (далі - Комісія) ухвалила рішення від 27.06.2025, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні зазначеної грошової компенсації з огляду на наступне: в порушення пп. 7 п. 13 Порядку № 280 - заявник перебуває на квартирному обліку після 01.06.2024, а саме з 17.01.2025; в порушення пп. 9-1 п. 13 Порядку № 280 - заявник облікований в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб як внутрішньо переміщена особа вперше після 24.02.2022, а саме з 02.07.2022.

Незгода з даним рішенням зумовила звернення ОСОБА_1 до суду з позовною заявою.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з наступного.

Умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення (далі - грошова компенсація) для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні до 1 червня 2018 р. заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів у період їх здійснення, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов, включені у списки осіб, які станом на 1 червня 2024 р. користуються правом першочергового або позачергового одержання жилих приміщень, за місцем проживання відповідно до законодавства за категоріями, встановленими в пункті 2 цього Порядку (далі - квартирний облік), обліковані як внутрішньо переміщені особи вперше до 24 лютого 2022 р. і на час призначення грошової компенсації перебувають на обліку внутрішньо переміщених осіб та інформацію про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (далі - база даних), і звернулися за призначенням грошової компенсації у місячний строк після взяття на квартирний облік визначає Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 № 280 (далі - Порядок № 280).

Абзац перший пункту 2 Порядку № 280 передбачає, що право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні до 1 червня 2018 р. заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів у період їх здійснення, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - внутрішньо переміщені особи), які перебувають на квартирному обліку станом на 1 червня 2024 р., обліковані як внутрішньо переміщені особи вперше до 24 лютого 2022 р. і на час призначення грошової компенсації перебувають на обліку в базі даних та звернулися за її призначенням у місячний строк після взяття на квартирний облік.

За правилами пункту 4 Порядку № 280, за рішенням виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її утворення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюється комісія щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб про призначення грошової компенсації (далі - комісія).

До складу комісії входять представники виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, структурних підрозділів районних, районних у м. Києві держадміністрацій, на які покладено функції з питань ветеранської політики, з питань соціального захисту населення, економіки, фінансів, квартирного обліку, капітального будівництва, всеукраїнських громадських об'єднань ветеранів (за їх згодою).

Абзац перший пункту 6 Порядку № 280 передбачає, що заяву про призначення грошової компенсації внутрішньо переміщена особа або її законний представник чи уповноважений представник подає в паперовій чи в електронній формі (за наявності технічної можливості) до структурного підрозділу районних, районних у м. Києві держадміністрацій, на який покладено функції з питань ветеранської політики, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за місцем перебування на квартирному обліку (далі - місцевий орган) не пізніше ніж у місячний строк після взяття на квартирний облік.

Місцевий орган не пізніше ніж через десять робочих днів з дати прийняття заяви з усіма необхідними документами вносить до комісії подання про виплату грошової компенсації (абз. 1 п. 8 Порядку № 280).

Згідно пункту 10 Порядку № 280, Комісія протягом п'яти робочих днів з дати надходження подання розглядає його по суті та у присутності внутрішньо переміщеної особи або її законного представника чи уповноваженого представника приймає рішення про призначення (відмову в призначенні/виплаті) грошової компенсації, перегляд рішення, скасування попереднього рішення, надання дозволу на відкриття спеціального рахунка в уповноваженому банку за місцем перебування внутрішньо переміщеної особи на обліку в базі даних, виплату грошової компенсації, яку було призначено і не виплачено або виплачено не в повному обсязі на території, на якій ведуться бойові дії, внутрішньо переміщеній особі, яка перемістилася з території, на якій ведуться бойові дії, за місцем перебування на обліку в базі даних.

За приписами пункту 13 Порядку № 280 Комісія відмовляє внутрішньо переміщеній особі у призначенні грошової компенсації з таких підстав:

внутрішньо переміщена особа не перебуває на квартирному обліку або перебуває на такому обліку після 1 червня 2024 р. (пп. 7 п. 13);

внутрішньо переміщена особа вперше облікована в базі даних після 24 лютого 2022 р. (пп. 9-1 п. 13)

Відповідно до п. 15 Порядку № 280 внутрішньо переміщена особа може оскаржити рішення комісії у судовому порядку.

Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку з 17.01.2025 (довідка Районної адміністрації ЗМР по Вознесенівському району від 24.01.2025 № 4).

Також, позивач облікований в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб як внутрішньо переміщена особа вперше з 02.07.2022, що не заперечується сторонами.

За таких обставин, відмовляючи ОСОБА_1 у призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення на підставі пп. 7 та пп. 9-1 п. 13 Порядку № 280, міська комісія з розгляду заяв деяких категорій осіб та внутрішньої переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали участь у бойових діях на території інших держав, в Революції Гідності, а також членів їх сімей, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення діяла правомірно, а отже підстави для визнання протиправним та скасування її рішення від 27.06.2025 відсутні.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги не знайшли свого підтвердження матеріалами справи, є не обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про відмову в задоволені позову.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Департаменту з питань ветеранської політики Запорізької міської ради (69002, м. Запоріжжя, вул. Поштова, 64; код ЄДРПОУ 45565596) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення виготовлено та підписано 01.10.2025.

Суддя Ю.П. Бойченко