Україна
Донецький окружний адміністративний суд
30 вересня 2025 року Справа №200/7616/23
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №200/7616/23,
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21.04.2024 в задоволенні позову задоволено частково та зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 30.12.2020 перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.10.2021 у справі №200/8209/21, виходячи з розміру заробітної плати, зазначених в довідках №21-85-654 від 22.04.2021, №21-85-655 від 22.04.2021, №14-126 вих-21 від 20.04.2021 (дві довідки за одним номером: Довідка про складові заробітної плати грошове забезпечення та Довідка про складові заробітної плати/грошове забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу)), з урахуванням вже виплачених сум.
08.09.2025 позивач звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, зазначивши, що рішення суду не виконано, в які просив встановити відповідачу строк на виконання рішення суду від 21.04.2025 та Постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2025 у справі №200/7616/23 - здійснити з 30.12.2020 перерахунок та виплатити позивачу пенсію за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, на виконання рішення суду від 18.10.2021 у справі №200/8209/21, виходячи з розміру заробітної плати, зазначених в довідках №21-85-654 від 22.04.2021, №21-85-655 від 22.04.2021, №14-126 вих-21 від 20.04.2021 (дві довідки за одним номером: Довідка про складові заробітної плати грошове забезпечення та Довідка про складові заробітної плати/грошове забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу)), з урахуванням вже виплачених сум та зобов'язати відповідача подати в установлений судом строк звіт про виконання зазначеного судового рішення. За умисне невиконання Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.04.2025 та Постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2025 накласти на керівника суб'єкта владних повноважень - начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, відповідального за невиконання рішення суду, штраф у сумі сорок розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У заяві позивач вказує, що всупереч рішенню Донецького окружного адміністративного суду від 21.04.2025 у справі №200/7616/23 зазначено середньомісячний заробіток 0.00000, у подальшому, після періоду 01.03.2025 - 28.02.2026 зазначено у строчці, що основний розмір пенсії від середнього заробітку також зазначено - 0.0000. Крім того, після 01.03.2026 - довічно зазначено у строчці, що основний розмір пенсії від середнього заробітку - 0.0000. Вважає, що наведене свідчить про те, що перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, виходячи з розміру заробітної плати, зазначених в довідках №21-85-654 від 22.04.2021, №21-85-655 від 22.04.2021, №14-126 вих-21 від 20.04.2021 (дві довідки за одним номером: Довідка про складові заробітної плати грошове забезпечення та Довідка про складові заробітної плати/грошове забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу)), з урахуванням вже виплачених сум не здійснено. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.04.2025 у справі № 200/7616/23 та Постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2025 не виконано та проігноровано.
Ухвалою суду від 19.09.2025 розгляд заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі вирішено здійснювати в порядку письмового провадження. Запропоновано відповідачу в п'ятиденний строк з моменту отримання цієї ухвали суду надати письмові пояснення щодо заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та докази повного виконання рішення суду.
29.09.2025 відповідачем надано до суду заперечення на подану позивачем заяву, в яких зазначено, що на виконання рішення суду з 30.12.2020 здійснено перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням довідок від 20.04.2021 №14-126 вих - 21 (довідка про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) та довідка про складові заробітної плати/грошове забезпечення). Розмір пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» після опрацювання рішення суду з 30.12.2020 розраховано наступним чином: Середньомісячний заробіток - 55912.11 грн; Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 60%; Основний розмір пенсії від середнього заробітку - 33547.27 грн; Підвищення учасникам бойових дій (1 кат)(25% від 1769 грн.) - 442.25 грн; Цільова допомога учасникам бойових дій Пост. №1603 п.1 - 40.00 грн; Розмір пенсії з надбавками - 34029.52 грн; Максимальний розмір пенсії - 17690.00 грн (відповідно до абз. 5 ч.15 ст 86 Закону України «Про прокуратуру» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність).
З відповідною зміною прожиткового мінімуму розмір пенсії позивача становить: З 30.12.2020 по 30.06.2021 - 17690.00 грн; З 01.07.2021 по 30.11.2021 - 18540.00 грн; З 01.12.2021 по 30.06.2022 - 19340.00 грн; З 01.07.2022 по 30.11.2022 - 20270.00 грн; З 01.12.2022 по 29.02.2024 - 20930.00 грн; З 01.03.2024 - 23610 грн.
Надаючи правову оцінку заяві позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №200/7616/23, суд виходить з такого.
За правилами ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Наведена норма кореспондується із положеннями ст. 370 КАС України, згідно якої, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Конституційний Суд України у рішенні №18-рп/2012 від 13.12.2012 (справа №1-26/2012) зазначив, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.
Розглядаючи справу №1-7/2013 Конституційний Суд України у рішенні №5-рп/2013 від 26.06.2013 звернув увагу, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Таким чином, з моменту набрання законної сили судовим рішенням виникає безумовний обов'язок його виконання.
Відповідно до положень ч.ч. 4, 5 ст. 372 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом. Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, вирішує суддя адміністративного суду одноособово, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції (ч. 1 ст. 373 КАС України).
Одним із способів судового контролю за виконанням судового рішення є зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч. 1 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої ч.5 ст.382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (ч. 2 ст. 382-1 КАС України).
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців (ч. 3 ст. 382-1 КАС України).
Позивач звернувшись до суду із заявою у порядку ст. 382 КАС України, просить встановити судовий контроль та зобов'язати відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Приводом подачі заяви вказано незастосування відповідачем середньомісячного заробітку з розміру заробітної плати з довідок про її складові, які фігурували у рішенні суду від 21.04.2025.
Як вбачається з наданих суду відповідачем доказів надано до суду заперечення на подану позивачем заяву, в яких зазначено, що на виконання рішення суду з 30.12.2020 здійснено перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням довідок від 20.04.2021 №14-126 вих - 21 (довідка про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) та довідка про складові заробітної плати/грошове забезпечення).
З протоколів перерахунку від 31.07.2025 визначено розмір пенсії позивача за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та після опрацювання рішення суду з 30.12.2020 розраховано наступним чином: Середньомісячний заробіток - 55912.11 грн; Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 60%; Основний розмір пенсії від середнього заробітку - 33547.27 грн; Підвищення учасникам бойових дій (1 кат)(25% від 1769 грн.) - 442.25 грн; Цільова допомога учасникам бойових дій Пост. №1603 п.1 - 40.00 грн; Розмір пенсії з надбавками - 34029.52 грн; та який обмежено максимальним розміром з 30.12.2020 по 30.06.2021 - 17690.00 грн; з 01.07.2021 по 30.11.2021 - 18540.00 грн; з 01.12.2021 по 30.06.2022 - 19340.00 грн; з 01.07.2022 по 30.11.2022 - 20270.00 грн; з 01.12.2022 по 29.02.2024 - 20930.00 грн; з 01.03.2024 - 23610 грн.
З змісту заяви позивача від 06.09.2025 вбачається, що її суть зводить до невиконання судового рішення відповідачем у контексті незастосування середньомісячного заробіток під час перерахунку пенсії позивача. Проте протоколи перерахунку пенсії позивача від 31.07.2025 свідчать про зворотне.
Враховуючи викладене, суд робить висновок про відсутність підстав для задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі, оскільки рішення суду виконано відповідачем у даному контексті.
Зважаючи на те, що Головне управління ПФУ в Донецькій області виконало конкретні заходи, спрямовані на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.04.2025 та Постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2025 у справі №200/7616/232, суд доходить висновку про не можливість застосування до начальника Головного управління штрафу за виконання судового рішення.
Керуючись ст. ст. 14, 370, 372, 382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд -
Заяву ОСОБА_1 від 06.09.2025 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 200/7616/23, - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя І.В. Шинкарьова