Україна
Донецький окружний адміністративний суд
01 жовтня 2025 року Справа№200/5740/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені,
Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), у якому просить:
- стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції у розмірі 7653,06 грн та пеню у розмірі 371,51 грн за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році, на р/р UA098999980313121230000005630 Донецьке ГУК/Краматорська МТГ/50070000; ЄДРПОУ ГУ ДКСУ 37967785; МФО 899998; код платежу 50070000; ЄДРПОУ відділення Фонду (стягувача) 13492430.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно частини першої статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" (далі - Закон № 875-XII), відповідач у 2024 році повинен був працевлаштувати 1 особу з інвалідністю. Однак фактично середньооблікова чисельність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, склала 0 осіб.
Отже, відповідно до викладених приписів законодавства, відповідач не виконав норматив у працевлаштуванні 1 особи з інвалідністю, для якої це місце роботи є основним.
Ухвалою суду від 05.08.2025 прийнято до розгляду позовну заяву Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені та відкрити провадження у справі № 200/5740/25.
Відповідач, якому направлено ухвалу суду від 05.08.2025 електронною поштою, правом подати відзив на позовну заяву не скористався.
Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.
Згідно з інформацією з програмного забезпечення "Діловодство спеціалізованого суду", копію вказаної ухвали суду було направлено на електронну поштову адресу відповідача.
Відповідно до ст. 130 КАС України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання.
З метою інформування відповідача про надходження позовної заяви до суду та про його право на подання заяв по суті справи, оголошення про розгляд цієї справи опубліковано на офіційному веб-порталі судової влади України.
Частиною 5 статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів та прийняти дане рішення у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Відповідач, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований як фізична особа - підприємець, дата державної реєстрації: 10.08.2024, номер запису: 2010350000000616756, є платником страхових внесків.
Відповідно до інформації за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 10 березня 2023 року № 14-2, наданої Пенсійним фондом України Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про працевлаштованих осіб з інвалідністю, про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю та яка необхідна для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є роботодавцем та має у 2024 році наступні показники:
Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за рік, осіб - 14;
Середньооблікова чисельність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, осіб - 0;
Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, одиниць - 1;
Фонд оплати праці штатних працівників, грн - 214285,73;
Середня річна заробітна плата штатного працівника, грн -15306,12;
Сума коштів адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, грн - 23251,26.
Відповідно до розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 нараховано адміністративно-господарські санкції у розмірі 7653,06 гривень.
Судом встановлено, що розрахунок направлено відповідачу шляхом розміщення в електронному кабінеті роботодавця на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України 04.03.2025 о 12:09:45.
Адміністративно-господарські санкції у сумі 7653,06 гривень відповідачем добровільно не сплачено.
При зверненні до суду позивачем також заявлено вимогу про стягнення з позивача пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 371,51 грн.
Надаючи правову оцінку застосуванню до відповідача адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць щодо працевлаштування у 2024 році однієї особи з інвалідністю, суд дійшов такого висновку.
Відповідно частини другої статті 17 Закону № 875-XII підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів у разі потреби створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей осіб з інвалідністю.
Статтями 18 та 19 Закону № 875-XII встановлюється обов'язок підприємств, установ та організацій створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, визначення нормативу таких місць, порядок їх розрахунку, забезпечення умов праці та відповідальність за невиконання цього нормативу.
Так, частина третя статті 18 Закону № 875-XII (тут і далі - у редакції Закону України від 18 жовтня 2022 року № 2682-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю», яка діє з 06.11.2022) визначає, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 19 Закону № 875-XII передбачено обов'язковий для підприємств, установ та організацій норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, порядок його розрахунку, контроль за виконанням, відповідальність за його недотримання та процедуру інформування і перевірки.
Так, для забезпечення виконання цих зобов'язань установлюється норматив робочих місць для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників за рік, а для підприємств, де працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця (частина перша статті 19 Закону № 875-XII).
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
У межах зазначеного нормативу здійснюється також працевлаштування осіб з інвалідністю внаслідок психічного розладу відповідно до Закону України “Про психіатричну допомогу» (частини друга та третя статті 19 Закону № 875-XII).
Виконанням нормативу робочих місць вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним (частина четверта статті 19 Закону № 875-XII).
До виконання підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, зараховується забезпечення роботою осіб з інвалідністю на підприємствах, в організаціях громадських об'єднань осіб з інвалідністю шляхом створення господарських об'єднань підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, та підприємствами, організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю з метою координації виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань (частина п'ята статті 19 Закон № 875-XII).
Таким чином, підприємства, установи, організації та фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць.
Частинами 13 та 14 статті 19 Закону № 875-XII визначено, що Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.
Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (частина друга статті 20 Закону № 875-XII).
Згідно з частиною 3 цієї норми, сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку, що за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, до роботодавців застосовуються адміністративно-господарські санкції, які обчислюються як певна сума за кожне непрацевлаштоване місце в межах нормативу (залежно від розміру середньої заробітної плати). Такі адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються роботодавцями самостійно у строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення відповідного нормативу..
Отже, у строк до 15.04.2025 року відповідач був зобов'язаний розрахувати та оплатити суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році, не залежно від отримання відповідного розрахунку від позивача, водночас, відповідачем самостійно такий розрахунок не здійснено, доказів іншого суду не надано.
З метою перевірки того, чи вжито відповідачем залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення, яке полягає у незабезпеченні середньооблікової чисельності працюючих інвалідів відповідно до установленого нормативу, з метою виконання законодавства та уникнення безпідставного застосування адміністративно-господарських санкцій до сумлінних суб'єктів економічної діяльності, відповідачем у межах своїх повноважень на адресу Донецького обласного центру зайнятості було направлено лист від 23.04.2025 року № 04.2-06/269 із проханням надати відповідачу інформацію стосовно роботодавця ФОП ОСОБА_1 , у тому числі звіти за формою 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», які надавались відповідачем у 2024 році для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Донецький обласний центр зайнятості листом від 30.04.2025 року № 04.2/1521/01-42 повідомив, що відповідач звіти форми 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» для осіб з інвалідністю у 2024 році не надавав.
Судом встановлено, що відповідно до Детальних даних стосовно відповідача з Централізованого банку даних середньооблікова кількість штатних працівників у звітному періоді складала 14 осіб.
Сума адміністративно-господарських санкцій у розмірі 7653,06 грн розрахована позивачем у відповідності до статті 20 Закону № 875-XII в розмірі половини середньої річної зарплати (середня річна заробітна плата штатного працівника - 15306,12).
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені.
Порядок нарахування пені та її сплати затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року № 223.
Згідно з пунктом 3.4 Порядку нарахування пені здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарської санкції по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу).
Відповідно до пункту 3.7. Порядку, у поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування осіб з інвалідністю до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання. Згідно з рішенням Правління Національного банку України від 05 червня 2025 року № 180-рш "Про розмір облікової ставки" розмір облікової ставки з 06.06.2025 року становить 15,5%.
Відповідачем здійснено розрахунок пені за прострочення відповідачем сплати адміністративно-господарської санкції на 27.06.2025 року з урахуванням зазначеної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення.
Розрахунок одноденного розміру пені (сума пені за один день прострочення): 7653,06 грн х 0,05% = 3,83 грн, де 7653,06 грн - сума адміністративно-господарських санкцій; 0,05% - розрахунковий розмір пені, вирахований за формулою 15,5х120:100:365=0,05, де 15,5 - ставка Національного банку України на 27.06.2025 року, 120 - відсотки від ставки НБУ, законодавчо встановлені для розрахунку розміру пені, 365 - кількість днів у поточному році (невисокосний рік).
Кількість днів існування боргу (кількість днів у період з 16.04.2025 до 21.07.2025 включно) дорівнює - 97.
Сума пені, що необхідно сплатити, дорівнює 3,83 грн х 97 =371,51 грн.
Враховуючи обов'язок сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024, суд дійшов висновку, що обчислення розміру пені здійснено правильно.
Суду не надано доказів сплати відповідачем адміністративно-господарських санкцій та пені, як не надано і доказів, які б свідчили про виконання відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році станом на дату формування розрахунку.
Також до суду не надано доказів того, що причини непрацевлаштування осіб з інвалідністю не залежали від відповідача.
У зв'язку з наведеним, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача адміністративно - господарських санкцій у розмірі 7653,06 грн та пені у розмірі 371,51 грн на користь позивача, отже позов підлягає задоволенню.
Відповідно до приписів статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, тому судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (місцезнаходження: 87528, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Сєрова, буд. 1А, ідентифікаційний код 13492430) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції у розмірі 7653,06 грн та пеню у розмірі 371,51 грн за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році, на р/р UA098999980313121230000005630 Донецьке ГУК/Краматорська МТГ/50070000; ЄДРПОУ ГУ ДКСУ 37967785; МФО 899998; код платежу 50070000; ЄДРПОУ відділення Фонду (стягувача) 13492430.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 01 жовтня 2025.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Бабіч