Рішення від 01.10.2025 по справі 140/5448/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/5448/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Камінь-Каширської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Виконавчого комітету Камінь-Каширської міської ради (далі - Виконком, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення Виконкому №4/7 від 01.04.2025, яким позивачу відмовлено у постановці на квартирний облік з правом позачергового отримання житла, як інваліду ІІ групи внаслідок захворювання пов'язаного з захистом Батьківщини; зобов'язання відповідача поставити позивача на квартирний облік з правом позачергового одержання житла.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності у зв'язку з пораненням, пов'язаним із захистом Батьківщини.

Позивач зазначає, що має право на пільги, передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-ХІІ (далі - Закон №3551-ХІІ), у зв'язку із чим 03.03.2025 звернувся до Виконкому задля прийняття на квартирний облік як особу, що потребує покращення житлових умов.

Однак, 18.04.2025 позивач отримав листа, в якому містився витяг з рішення Виконкому від 01.04.2025 №4/7, яким відмовлено у взятті на квартирний облік з підстав перевищення визначеного постановою Виконкому Волинської обласної ради народних депутатів та президії Волинської обласної ради профспілок від 10.01.1985 №6 мінімального рівня забезпеченості житловою площею; забезпеченість ОСОБА_1 житловою площею на кожного члена сім'ї становить 8,64 кв.м. при встановленому рівні 6 кв.м.

Позивач вважає, що рішення відповідача є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки порушує право позивача на поліпшення житлових умов.

Позивач зазначає, що жодна комісія Камінь-Каширської міської ради за місцем його проживання не прибула та не було проведено будь-якого огляду умов проживання. Будинок в якому він проживає та зареєстрований не відповідає встановленим технічним та санітарним вимогам, зокрема, відсутнє опалення, газопостачання, централізоване водопостачання, каналізація, балки на даху з перекриттям прогнили, дах в дірках, підлога потребує зміни тощо.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 16.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнав та просив у їх задоволенні відмовити повністю. В обґрунтування такої позиції зазначив, що 03.03.2025 позивач звернувся до Виконкому із заявою про постановку на облік, як особу яка потребує покращення житлових умов (квартирний облік) на пільгову позачергову чергу, оскільки він є особою з інвалідністю внаслідок війни (ІІ група), до якої додав довідку №376 про зареєстрованих у житловому будинку/приміщенні осіб; копію технічного паспорта на житловий будинок по АДРЕСА_1 ; копію посвідчення особи з інвалідністю ІІ групи; копію паспорта громадянина України; копію картки платника податків.

Пунктом 1 рішення Виконкому від 01.04.2025 №4/7 «Про відмову у взятті на квартирний облік» вирішено відмовити у взятті на квартирний облік у зв'язку із відсутністю правових підстав для визнання потребуючими поліпшення житлових умов в порядку та на умовах передбачених чинним законодавством України, а саме: з підстав перевищення визначеного постановою Виконкому Волинської обласної ради профспілок від 10.01.1985 №6 мінімального рівня забезпеченості житловою площею. У пункті 1.2. рішення вказано, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який має статус особи з інвалідністю внаслідок війни (ІІ група інвалідності), так як забезпеченість житловою площею на кожного члена сім'ї ОСОБА_1 становить 8,64 кв.м. при встановленому рівні 6 кв.м.

Статтею 47 Житлового кодексу України (далі - ЖК України) визначено, що норма жилої площі в Україні встановлюється в розмірі 13,65кв.м. на одну особу.

Відповідно до статті 48 ЖК України передбачено, що жиле приміщення надається громадянам у межах норми жилої площі, але не менше розміру, який визначається Кабінетом Міністрів України і Федерацією професійних спілок України. Жиле приміщення може бути надано з перевищенням норми жилої площі, якщо воно складається з однієї кімнати (однокімнатна квартира) або призначається для осіб різної статі (частина друга статті 50).

Пунктом 4 постанови про правила обліку громадян, потребуючих покращенні жилих умов і надання їм жилих приміщень в Українській ССР від 10.01.1985 №6, прийнятою Виконкомом Волинського обласного союзу народних депутатів президії Волинського союзу професійних спілок, установлено мінімальну норму жилої площі на одного члена сім'ї у м. Нововолинськ 6,5 кв.м., в інших населених пунктах - 6 кв.м., середня забезпеченість жилої площі на одну особу для всіх населених пунктах області - 7 кв.м.

Відтак, оскаржуване рішення жодних житлових прав позивача не порушує, оскільки рівень забезпеченості житловою площею у позивача становить 8,64 кв.м. Зокрема, із технічного паспорта житлова площа складає 43,2 кв.м., відповідно до довідки про зареєстрованих осіб, у будинку зареєстрованих - 5 осіб, що становить 8,64 кв.м. на одну особу.

Відповідач також стверджує, що житлова комісія з житлових питань обстеження місяця проживання ОСОБА_1 не проводила, акту перевірки умов проживання станом на дату винесення оскаржуваного рішення не було, у зв'язку із відсутністю такої потреби, адже відповідно до технічного паспорта житловий будинок по АДРЕСА_1 побудований 1976 року, у якого стіни побудовані із шлакоблоку, покрівля - шифер, на території наявний колодязь, у будинку також наявне пічне опалення, що в свою чергу суперечить доводам позивача про відсутність такого. У технічному паспорті також зазначено (у графі інженерне обладнання): електрика - так, водопровід - ні, каналізацію - ні, газопровід - ні, ліфт - «-», сміттєпровід - «-». Крім того, твердження позивача про відсутність у будинку централізованого водопостачання та газопостачання взагалі є безпідставними, оскільки у с. Воєгоща взагалі немає такого, що підтверджується довідкою довідкою старости Воєгощанського старостинського округу №7 Виконкому від 19.06.2025 №698.

Однак, на виконання ухвали суду, 25.06.2025 комісією з житлових питань було проведено обстеження житлових умов позивача, на підставі чого складено акт обстеження житлово-побутових умов проживання (до якого додано фотографії), яким встановлено, що житлові умови позивача є задовільними, зокрема, наявні: колодязь, вигрібна яма, пічне опалення, електроплита, бойлер для підігріву води, підтікання стелі не виявлено, щодо заміни підлоги, то цей факт є надуманий, оскільки підлога в доброму стані, лише потерта, а тому достатньо її лише пофарбувати.

Щодо твердження позивача про те, що він проживає у будинку який йому не належить (належить батькові), то відповідач з посиланням на нормативно-правові акти зазначає, що позивач як член сім'ї власника житлового будинку, має право користуватися житловим будинком, який належить його батькові на законних підставах, як власник, а тому такі твердження є безпідставними.

Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи позову, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи, поранення, так, пов'язане із захистом Батьківщини, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та довідкою до акта огляду МСЕК серії 12ААГ №877278.

03.03.2025 позивач звернувся до Виконкому із заявою із заявою про постановку на облік, як особу яка потребує покращення житлових умов (квартирний облік) на пільгову позачергову чергу, оскільки він є особою з інвалідністю внаслідок війни (ІІ група).

До вказаної заяви позивач додав: 1) довідку №376 про зареєстрованих у житловому будинку/приміщенні осіб; 2) копію технічного паспорта на житловий будинок по АДРЕСА_1 ; 3) копію посвідчення особи з інвалідністю ІІ групи; 4) копію паспорта громадянина України; 5) копію картки платника податків.

Однак, Виконкомом 01.04.2025 прийнято рішення №4/7 «Про відмову у взятті на квартирний облік», відповідно до пункту 1 якого вирішено відмовити у взятті на квартирний облік у зв'язку із відсутністю правових підстав для визнання потребуючими поліпшення житлових умов в порядку та на умовах передбачених чинним законодавством України, а саме: з підстав перевищення визначеного постановою Виконкому Волинської обласної ради профспілок від 10.01.1985 №6 мінімального рівня забезпеченості житловою площею.

Відповідно до пункту 1.2 рішення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який має статус особи з інвалідністю внаслідок війни (ІІ група інвалідності), так як забезпеченість житловою площею на кожного члена сім'ї ОСОБА_1 становить 8,64 кв.м. при встановленому рівні у 6 кв.м.

25.06.2025 комісією з житлових питань проведено обстеження житлово-побутових умов проживання ОСОБА_1 , за результатами якого складено акт обстеження житлово-побутових умов проживання.

В результаті обстеження встановлено, що сім'я ОСОБА_1 проживає в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Характеристика будинку: стіни - шлакоблоки, фундамент - бутобетон, покрівля - шифер. Рік побудови - 1976. Загальна площа житлового приміщення становить 100,9 кв.м., житлова - 43,2 кв.м., кількість кімнат - 3, кухня - 13 кв.м., санвузол - 5,8 кв.м. Житлове приміщення обладнане пічним опаленням. Централізоване водопостачання та водовідведення, газопостачання в с. Воєгоща Камінь-Каширського р-ну відсутнє. Водопостачання автономне. Наявна каналізація (вигрібна яма). При обстеженні виявлено незначне пошкодження шиферної покрівлі допоміжного приміщення. Підтікання стелі житлових кімнат будинку не виявлено. Підлога дерев'яна. Значних пошкоджень підлоги не встановлено. Вікна дерев'яні та металопластикові. Матеріальний стан: наявні меблі, побутова техніка.

Кількість членів сім'ї, що проживають за адресою: АДРЕСА_1 : ОСОБА_1 , 1981 р.н., період реєстрації з 22.05.1999 по т.ч.; ОСОБА_2 (батько), 1956 р.н., період реєстрації з 23.12.1976 по т.ч.; ОСОБА_3 (брат), 1984 р.н., період реєстрації з 01.10.2002 по т.ч.; ОСОБА_4 (брат), 1979 р.н., період реєстрації з 22.05.1995 по т.ч.; ОСОБА_5 (мати), 1958 р.н., період реєстрації з 11.06.1981 по т.ч.

Житлові умови ОСОБА_1 та членів його сім'ї задовільні. Власник житлового будинку за адресою : АДРЕСА_1 - ОСОБА_2 .

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 47 Конституції України визначено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Відповідно до частини першої статті 9 ЖК України визначено, що громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду, або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.

Згідно з частинами першою, четвертою статті 43 ЖК України громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).

Відповідно до статті 31 ЖК України визначено, що громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими актами законодавства України. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством України), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.

Статтею 36 ЖК України передбачено, що облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради.

Загальні підстави для визнання громадян потребуючими поліпшення житлових умов визначені статтею 34 ЖК України, відповідно до положень якої потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни: 1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановлюваному цим Кодексом та іншими актами законодавства України; 2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам; 3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв'язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї. Перелік зазначених захворювань затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я; 4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів; 5) які проживають тривалий час за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності 6) які проживають у гуртожитках.

Згідно статті 47 ЖК України норма жилої площі встановлюється в розмірі 13,65 квадратного метра на одну особу.

Громадяни визнаються потребуючими поліпшення житлових умов і з інших підстав, передбачених цим Кодексом та іншими актами законодавства України.

Права військовослужбовців регулюються Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ).

Згідно з абзацом першим пункту 1 статті 12 Закону №2011-ХІІ держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених ЖК УРСР та іншими нормативно-правовими актами.

Однією з гарантій соціального захисту військовослужбовців є право на забезпечення їх та членів їхніх сімей жилими приміщеннями, закріплене частиною першою статті 31 ЖК України. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у населеному пункті, як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.

Отже, чинним законодавством врегульовано порядок надання житла особам, які потребують поліпшення житлових умов, а також особам, які мають переваги в одержанні жилих приміщень перед іншими категоріями громадян.

Постановою ради міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року №470 затверджено Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР (далі - Правила №470).

Відповідно до пункту 13 Правил №470 на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов. Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни:

1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом із радами профспілок. Цей рівень періодично переглядається вказаними органами;

2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам. Перелік випадків, коли жилі будинки (жилі приміщення) вважаються такими, що не відповідають санітарним і технічним вимогам, визначається Міністерством житлово-комунального господарства УРСР, Міністерством охорони здоров'я УРСР і Держбудом УРСР;

3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв'язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї. Перелік зазначених захворювань затверджується Міністерством охорони здоров'я УРСР за погодженням з Українською республіканською радою професійних спілок. Порядок видачі медичних висновків зазначеним хворим встановлюється Міністерством охорони здоров'я УРСР;

4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;

5) які проживають не менше 5 років за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;

6) які проживають у гуртожитках;

7) які проживають в одній кімнаті по дві і більше сім'ї, незалежно від родинних відносин, або особи різної статі старші за 9 років, крім подружжя (в тому числі якщо займане ними жиле приміщення складається більш як з однієї кімнати);

8) внутрішньо переміщені особи з числа учасників бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 та осіб з інвалідністю внаслідок війни, визначених у пунктах 10-14 частини другої статті 7, та членів їх сімей, а також членів сімей загиблих, визначених абзацами четвертим-восьмим, чотирнадцятим, шістнадцятим-двадцять другим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Тими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються також громадяни, які проживають у комунальних чи невпорядкованих стосовно умов даного населеного пункту квартирах: особи, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни; члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України; Герої Радянського Союзу, Герої Соціалістичної Праці, особи, нагороджені орденами Слави, Трудової Слави, "За службу Батьківщині у Збройних Силах СРСР" усіх трьох ступенів; учасники бойових дій та учасники війни; працівники, які тривалий час сумлінно пропрацювали на одному підприємстві, в установі, організації. (пункт 14 Правил №470).

Відповідно до пункту 15 Правил №470 на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також мають реєстрацію місця проживання у даному населеному пункті. Зазначені вимоги не поширюються на внутрішньо переміщених осіб, визначених у підпункті 8 пункту 13 цих Правил. Виконавчі комітети обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок можуть установлювати тривалість часу постійного проживання громадян у даному населеному пункті, необхідну для взяття на квартирний облік. При визначенні потреби громадян у поліпшенні житлових умов беруться до розрахунку члени їх сімей, які прожили і мають реєстрацію місця проживання у відповідному населеному пункті не менше встановленого строку (крім подружжя, неповнолітніх дітей і непрацездатних батьків, а також осіб, зазначених у підпункті 8 пункту 13 цих Правил). Громадяни, які користуються правом першочергового і позачергового одержання жилих приміщень, беруться на квартирний облік при наявності передбачених Правилами підстав, незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті.

Згідно із пунктом 18 Правил №470, заява про взяття на квартирний облік подається відповідно виконавчому комітету сільської, селищної, міської ради, сільському голові (у разі, коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) за місцем проживання громадян (у випадку, передбаченому абзацом четвертим пункту 8 цих Правил, - за місцем перебування внутрішньо переміщеної особи на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб) та адміністрації підприємства, установи, організації чи органу або іншому громадському об'єднанню (організації) за місцем їх роботи. Заява підписується членами сім'ї, які разом проживають, мають самостійне право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік.

До заяви додаються:

довідки про реєстрацію місця проживання особи на кожного члена сім'ї, видані виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, сільським головою (у разі, коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації), за формою, встановленою в додатку 13 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р.N 207 ( 207-2016-п );

довідки про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчому комітеті сільської, селищної, міської ради).

Громадяни, які беруться на облік на пільгових підставах або користуються правом першочергового чи позачергового одержання жилих приміщень, зазначають про це у заяві і подають відповідні документи. Членами сімей осіб, визначених в абзаці четвертому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ( 3551-12 ), та особами з інвалідністю I-II групи, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у Революції Гідності, визначеними пунктом 10 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які є внутрішньо переміщеними особами, крім документів, зазначених у цьому пункті, додатково надається копія довідки, видана органом соціального захисту населення, в якому зазначена категорія осіб перебуває на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, про наявність цих осіб або членів їх сім'ї у:

1) переліку осіб, які під час участі в масових акціях громадського протесту отримали тілесні ушкодження (тяжкі, середньої тяжкості, легкі), затвердженому наказом МОЗ;

2) списку осіб, смерть яких пов'язана з участю в масових акціях громадського протесту, що відбулися у період з 21 листопада 2013 р. по 21 лютого 2014 р., затвердженому Мінсоцполітики.

Пунктом 19 Правил №470 передбачено, що попередній розгляд заяв про взяття на квартирний облік у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів провадиться громадською комісією з житлових питань при виконавчому комітеті, а на підприємстві, в установі, організації - комісією по житлово-побутовій роботі профспілкового комітету. Вказані комісії перевіряють житлові умови громадян і про результати перевірки складають акт. Заяви і матеріали перевірки житлових умов громадян розглядаються на засіданні відповідної комісії, яка вносить свої пропозиції виконавчому комітетові місцевої Ради або адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і профспілковому комітетові. На засідання комісії при необхідності запрошується заявник

З матеріалів справи видно, що позивач ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи, поранення, так, пов'язане із захистом Батьківщини, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та довідкою до акта огляду МСЕК серії 12ААГ №877278, 03.03.2025 звернувся до Виконкому із заявою про постановку на облік, як особу яка потребує покращення житлових умов (квартирний облік) на пільгову позачергову чергу, оскільки він є особою з інвалідністю внаслідок війни (ІІ група).

До вказаної заяви позивач додав, зокрема:

1) довідку №376 про зареєстрованих у житловому будинку/приміщенні осіб, відповідно до якої за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано 5 осіб ( ОСОБА_1 , 1981 р.н., період реєстрації з 22.05.1999 по т.ч.; ОСОБА_2 1956 р.н., період реєстрації з 23.12.1976 по т.ч.; ОСОБА_3 , 1984 р.н., період реєстрації з 01.10.2002 по т.ч.; ОСОБА_4 , 1979 р.н., період реєстрації з 22.05.1995 по т.ч.; ОСОБА_5 , 1958 р.н., період реєстрації з 11.06.1981 по т.ч.);

2) копію технічного паспорта на житловий будинок по АДРЕСА_1 , з якого вбачається, що житловий будинок по АДРЕСА_1 побудований 1976 року, у якого стіни побудовані із шлакоблоку, покрівля - шифер, на території наявний колодязь. З цього технічного паспорта також вбачається, що у будинку наявне пічне опалення. У технічному паспорті також зазначено у графі інженерне обладнання: електрика - так, водопровід - ні, каналізацію - ні, газопровід - ні, ліфт - «-»; сміттєпровід - «-». Згідно із технічного паспорта житлова площа складає 43,2 кв.м.

Згідно статті 47 ЖК України норма жилої площі встановлюється в розмірі 13,65 квадратного метра на одну особу.

Статтею 48 ЖК України передбачено, що жиле приміщення надається громадянам у межах норми жилої площі, але не менше розміру, який визначається Кабінетом Міністрів України і Федерацією професійних спілок України. Жиле приміщення може бути надано з перевищенням норми жилої площі, якщо воно складається з однієї кімнати (однокімнатна квартира) або призначається для осіб різної статі (частина друга статті 50 ЖК України).

Водночас, пунктом 4 постанови про правила обліку громадян, потребуючих покращенні жилих умов і надання їм жилих приміщень у Українській ССР від 10.01.1985 №6, прийнятою виконавчим комітетом Волинського обласного союзу народних депутатів президії Волинського союзу професійних спілок, установлено мінімальну норму жилої площі на одного члена сім'ї у м. Нововолинськ 6,5 кв.м., в інших населених пунктах 6 кв.м. і середня забезпеченість жилої площі на одну особу для всіх населених пунктах області 7 кв. м.

Таким чином, зважаючи на правила обліку громадян, потребуючих покращенні жилих умов і надання їм жилих приміщень у Українській ССР від 10.01.1985 № 6, прийнятою Виконкомом Волинського обласного союзу народних депутатів президії Волинського союзу професійних спілок, забезпеченість житловою площею на кожного члена сім'ї ОСОБА_1 становить 8,64 кв.м. при встановленому рівні 6 кв.м.

З матеріалів справи також видно, що житловою комісією з житлових питань обстеження місця проживання ОСОБА_1 не проводило, акту перевірки умов проживання станом на дату винесення оскаржуваного рішення складено не було, оскільки, як зазначає відповідач не було такої потреби, так як технічних характеристик будинку було достатньо для розгляду заяви позивача щодо взяття його на облік.

Крім того, довідкою старости Воєгощанського старостинського округу № 7 Виконавчого комітету Камінь-Каширської міської ради від 19.06.2025 № 698 підтверджено, що у с. Воєгоща не має взагалі централізованого водопостачання та газопостачання.

25.06.2025 комісією з житлових питань проведено обстеження житлово-побутових умов проживання ОСОБА_1 , за результатами якого складено акт обстеження житлово-побутових умов проживання.

В результаті обстеження встановлено, що сім'я ОСОБА_1 проживає в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Характеристика будинку: стіни - шлакоблоки, фундамент - бутобетон, покрівля - шифер. Рік побудови - 1976. Загальна площа житлового приміщення становить 100,9 кв.м., житлова - 43,2 кв.м., кількість кімнат - 3, кухня - 13 кв.м., санвузол - 5,8 кв.м. Житлове приміщення обладнане пічним опаленням. Централізоване водопостачання та водовідведення, газопостачання в с. Воєгоща Камінь-Каширського р-ну відсутнє. Водопостачання автономне. Наявна каналізація (вигрібна яма). При обстеженні виявлено незначне пошкодження шиферної покрівлі допоміжного приміщення. Підтікання стелі житлових кімнат будинку не виявлено. Підлога дерев'яна. Значних пошкоджень підлоги не встановлено. Вікна дерев'яні та металопластикові. Матеріальний стан: наявні меблі, побутова техніка. Кількість членів сім'ї, що проживають за адресою: АДРЕСА_1 : ОСОБА_1 , 1981 р.н., період реєстрації з 22.05.1999 по т.ч.; ОСОБА_2 (батько), 1956 р.н., період реєстрації з 23.12.1976 по т.ч.; ОСОБА_3 (брат), 1984 р.н., період реєстрації з 01.10.2002 по т.ч.; ОСОБА_4 (брат), 1979 р.н., період реєстрації з 22.05.1995 по т.ч.; ОСОБА_5 (мати), 1958 р.н., період реєстрації з 11.06.1981 по т.ч.

Таким чином, комісія з житлових питань дійшла висновку, з яким погоджується і суд, що житлові умови ОСОБА_1 та членів його сім'ї задовільні, що також підтверджується фотографіями, доданими до відзиву на позовну заяву.

Щодо твердження позивача про те, що він проживає у будинку який йому не належить (житловий будинок належить батькові позивача), то суд зазначає таке.

Відповідно до статті 379 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них.

Статтею 317 ЦК України встановлено, що власникові належить право володіння, користування і розпорядження своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місце знаходження майна.

Згідно зі статтею 391 ЦК України власник має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

З аналізу вказаних норм вбачається, що власник житлового приміщення або будинку має право вимагати будь-яких усунень свого порушеного права від будь-яких осіб будь-яких шляхом, який власник вважає прийнятним, водночас до позовної заяви позивачем не надано доказів про те, що власник будинку чинить перешкоди у користуванні ним житлом.

Відповідно до статті 150 ЖК України громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей і мають право розпоряджатися цією власністю на свій розсуд: продавати, дарувати, заповідати, здавати в оренду, обмінювати, закладати, укладати інші не заборонені законом угоди.

Згідно зі статтею 156 ЖК України члени сім'ї власника жилого будинку (квартири), які проживають разом з ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку (квартири), якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням. До членів сім'ї власника будинку (квартири) належать особи, зазначені в частині другій статті 64 цього Кодексу. Припинення сімейних відносин з власником будинку (квартири) не позбавляє їх права користування займаним приміщенням. У разі відсутності угоди між власником будинку (квартири) і колишнім членом його сім'ї про безоплатне користування жилим приміщенням до цих відносин застосовуються правила, встановлені статтею 162 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 405 ЦК України члени сім'ї власника житла, які проживають разом із ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону. Житлове приміщення, яке вони мають право займати, визначається його власником.

Таким чином право членів сім'ї власника будинку (квартири) користуватись житловим приміщенням може виникнути та існувати лише за умови, що така особа є членом сім'ї власника житлового приміщення, власник житлового приміщення надавав згоду на вселення такої особи, як члена сім'ї. При цьому позивач, як член сім'ї власника житлового будинку, має право користуватися житловим будинком, який належить його батькові на законних підставах як власник, а тому зазначені доводи позивача про те, що будинок йому не належить є безпідставними.

Відтак, зважаючи на те, що забезпеченість житловою площею на кожного члена сім'ї ОСОБА_1 становить 8,64 кв.м. при встановленому рівні 6 кв.м, при цьому житлові умови позивача є задовільними та позивачу не перешкоджають у користуванні даним житловим приміщенням, тому суд прийшов до висновку про законність та обґрунтованість рішення Виконкому №4/7 від 01.04.2025, яким позивачу відмовлено у постановці на квартирний облік з правом позачергового отримання житла, як інваліду ІІ групи внаслідок захворювання пов'язаного з захистом Батьківщини та не вбачає підстав для його скасування, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_2 ).

Відповідач: Виконавчий комітет Камінь-Каширської міської ради (44501, Волинська область, місто Камінь-Каширський, вулиця Волі, 2, ідентифікаційний код 04051253).

Суддя О. О. Андрусенко