Справа №590/905/25
Провадження 3/590/525/25
01.10.2025 с-ще Ямпіль
Суддя Ямпільського районного суду Сумської області Сатарова О.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця селища Ямпіль Ямпільського району Сумської області, українця, громадянина України, непрацюючого, пенсіонер, інвалід 2-ї групи, ветеран війни, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , до адміністративної відповідальності притягається вперше
за ч.1 ст.173-2 КУпАП
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення Серія ВАД №717798 складеного 14.08.2025, ОСОБА_2 14.08.2025 о 17:00 год., за адресою: АДРЕСА_2 вчинив відносно вітчима ОСОБА_3 домашнє насильство у психологічному прояві, а саме висловлювався словами грубої лайки, чим ображав честь та гідність, вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи сповіщався своєчасно та належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи суду не надав.
Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за ст.173-2 ч.1 КУпАП, суд, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, доходить такого висновку.
Відповідно до частини 1 статті 173-2 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого
Таким чином, заподіяння шкоди здоров'ю потерпілого є обов'язковою ознакою складу адміністративного правопорушення, без встановлення якої особу не може бути визнано винною.
Як убачається з матеріалів справи, зокрема з протоколу про адміністративне правопорушення, складеного уповноваженою особою стосовно ОСОБА_2 , взагалі мова не ведеться про наявність шкоди, не вказано, в чому саме полягала шкода психічному здоров'ю потерпілого, не наведено жодних об'єктивних даних про наявність або ризик такої шкоди, не зазначено її характеру, тривалості, проявів чи можливих наслідків.
Відсутність цієї істотної ознаки унеможливлює кваліфікацію дій особи за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП. При цьому положення статті 256 КУпАП зобов'язує фіксувати в протоколі всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, зокрема об'єктивну сторону правопорушення, яка у цьому випадку залишається невстановленою.
Відповідно до положень ст. 255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ.
Згідно із положеннями ст. 279, 280 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Вказані вимоги закону узгоджуються з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яку національні суди повинні враховувати при здійсненні правосуддя.
Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії» та «Карелін проти Росії») у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу. У такому випадку справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
Суд наголошує, що він не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У зв'язку з наведеним, на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП, провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Керуючись ч.1 ст.173-2, п.1 ч.1 ст. 247, ст.279, ст.280, ст.283-285 КУпАП, суд,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Ямпільський районний суд Сумської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя : О.В. Сатарова